گروه خبری سیاسی

وزیر دفاع جدید ترکیه: سیاست ما تنش صفر با همسایگان است

خلوصی آکار، وزیر دفاع جدید ترکیه پس از به دست گرفتن وظایف خود رویکرد تنش صفر با همسایگان را دستور اول خود اعلام کرد.

به گزارش اعتمادآنلاین، پایگاه اطلاع‌رسانی روزنامه «زمان» ترکیه در این رابطه به نقل از وزیر دفاع ترکیه نوشت: ما امیدواریم که جوی از صلح و دوستی و حسن همجواری بر روابط با همسایگانمان حکمفرما باشد. با این حال ما همچون گذشته تاکید می‌کنیم اجازه نخواهیم داد زیانی به مردم ما وارد شود.

آکار از سال ۲۰۱۵ رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه بود/ اعتمادآنلاین

بشار اسد: روابط سوریه و ایران ادامه می‌یابد

رئیس جمهور سوریه در دیدار جابری انصاری گفت که روابط ایران و سوریه علیرغم تهدیدات داخلی و خارجی روند تکاملی خود را طی خواهد کرد و در عالی‌ترین سطح ادامه می‌یابد.

به گزارش فاری حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی و مذاکره کننده ارشد ایران در روند آستانه که در حال دیدار از منطقه است، امروز یکشنبه بیست و چهارم تیر ماه ۱۳۹۷ در دمشق با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار و در خصوص آخرین تحولات سیاسی و میدانی سوریه و هماهنگی‌های دو کشور در مرحله فعلی گفتگو و تبادل نظر کرد.

جابری انصاری در این دیدار با اشاره به تحولات اخیر جنوب سوریه و اعاده حاکمیت دولت این کشور بر بخش‌های وسیعی از استان‌های درعا و قنیطره، این پیروزی‌ها را به دولت و ملت سوریه تبریک گفت و تاکید کرد: در این شرایط و به موازات موفقیت‌های میدانی در روند رویارویی با تروریسم، مدیریت روند‌های سیاسی برای پایان بحران سوریه ضروری است.

وی همچنین در این دیدار گزارشی از آخرین تحولات مذاکرات جاری درباره کمیته قانون اساسی سوریه ارائه کرد.

رئیس جمهور سوریه نیز در این دیدار اعلام کرد: پیروزی بر تروریسم در بخش‌های عمده سرزمین سوریه، زمینه مناسب برای پیشرفت در روند سیاسی و پایان جنگ بر علیه سوریه را فراهم کرده است.

بشار اسد همچنین با اشاره به برخی تهدیدات داخلی و خارجی نسبت به روابط مستحکم بین دو کشور در طول چهار دهه اخیر، تاکید کرد: این روابط علیرغم این تهدیدات همچنان روند تکاملی خود را طی خواهد کرد.

رئیس جمهور سوریه افزود: در دوره جنگ علیه سوریه و مبارزه سوریه با تروریسم، روابط استراتژیک دو کشور روز به روز تقویت شد و این روابط که به مصلحت دو کشور و منطقه است همچنان در عالی‌ترین سطح ادامه خواهد یافت.

به گزارش گروه اخبار جهان ساعت ۲۴، جابری انصاری نیز با اشاره به تجربه چهار دهه روابط و همکاری‌های موفق دو کشور و حمایت جمهوری اسلامی ایران از سوریه در مقابله با تروریسم و مداخله خارجی در مرحله اخیر روابط، اظهار داشت: روابط دو کشور در سخت‌ترین مراحل در طول ۴۰ سال گذشته رو به گسترش بوده و بر اساس منافع مشترک دو ملت و ملت‌های منطقه و همچنین دیدگاه‌های راهبردی رهبران دو کشور ادامه خواهد یافت.

توییت ظریف به مناسبت سالگرد دستیابی به برجام

توییت ظریف به مناسبت سالگرد دستیابی به برجام

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: برجام ثابت کرد که یک جانبه‌گرایی زهرآگین دولت ترامپ به این معنی است که نمی‌توان از آن توقع داشت که به هرگونه توافقی پایبند بماند.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در توییتی به مناسبت سالگرد توفق هسته‌ای موسوم به برجام نوشت:

در سومین سالگرد دستیابی به برجام، این توافق کماکان یک پیروزی دیپلماسی چندجانبه به رغم اقدامات آمریکاست. گرچه ما همواره می‌دانستیم که به وعده‌های آمریکا نمی‌توان اعتماد کرد - واقعیتی که امروز متحدین آمریکا هم کشف کرده‌اند -، اما برجام ثابت کرد که یک جانبه‌گرایی زهرآگین دولت ترامپ به این معنی است که نمی‌توان از آن توقع داشت که به هرگونه توافقی پایبند بماند.

روسیه درخواست اسرائیل در مورد ایران را رد کرد

یک رسانه صهیونیستی نوشت، روسیه با درخواست رژیم صهیونیستی برای آنچه که «دورکردن نیرو‌های ایرانی و حزب الله از ۸۰ کیلومتری مرز این رژیم با سوریه» خواند، مخالفت کرده است.

به گزارش ایرنا «یدیعوت آحارونوت» اعلام کرد، تشکیلات نظامی رژیم صهیونیستی از روسیه درخواست کرده تا فعلا «به عنوان اقدامی موقت، نیرو‌های ایرانی و حزب الله تا فاصله ۸۰ کلیومتری مرز این کشور با سوریه دور کند.» که روس‌ها این درخواست را رد کرده اند.

این در حالی است که ارتش و نیرو‌های مسلح سوریه در ادامه پیشروی‌های خود شهر مهم و استراتژیک درعا را به طور کامل آزاد کردند.

یدیعوت آحارونوت با اشاره به این موفقیت نوشت که نیرو‌های بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در آینده نزدیک به طور کامل بر بلندی‌های جولان نیز کنترل پیدا خواهند کرد.

به نوشته این روزنامه، «رژیم صهیونیستی رسیدن نیرو‌های اسد به جولان را فرصتی برای توافق می‌داند.»

این خبر در حالی منتشر شده است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی هفته جاری به روسیه سفر کرد. از آغاز سال جاری میلادی این سومین بار است که نتانیاهو به روسیه می‌رود.

وی در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در خصوص برجام، مسئله سوریه، اوضاع خاورمیانه و اختلافات رژیم صهیونیستی با فلسطین گفت: وگو کرد.

بسیاری از رسانه‌ها و تحلیلگران عقیده دارند که تلاش برای خارج کردن ایران از سوریه بی نتیجه خواهد بود.

هفته جاری، تارنمای «فارن پالیسی» در تحلیلی نوشت که آمریکا به همه چیز‌هایی که در سوریه می‌خواهد، نخواهد رسید و تلاش برای خارج کردن ایران از آن کشور «خیالبافی» است.

بنابه گزارش این نشریه آمریکایی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نظر دارد در نشست ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر ماه) با پوتین به توافقی در مورد سوریه دست پیدا کند.

ترامپ: فشار برمردم ایران ادامه می یابد

ترامپ: فشار برمردم ایران ادامه می یابد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا عصر جمعه در نشست خبری مشترک با نخست وزیر انگلیس مدعی شد که دو طرف توافق کرده اند که فشار روی مردم ایران را ادامه دهند.

به گزارش ایرنا، ترامپ پس از دیدار دو ساعته با نخست وزیر انگلیس در ادعایی دیگر افزود: توافق کردیم که ایران هرگز نباید سلاح اتمی داشته باشد و باید متوقف شود و ما با هم باید جلوی آن را بگیریم.
وی در ادامه سیاست قلدرمآبانه خود تصریح کرد که نخست وزیر انگلیس 'برای اینکه جلوی ایران را بگیرد نیاز به قانع شدن توسط من نداشت چرا که خودش این را به من می‌گفت. '

سیاست پر فراز و فرود دولت جدید آمریکا از افزایش تنش تا یارکشی بر علیه ایران مسبوق به سابقه است و این رویکرد را می‌توان در ادامه پروژه ایران هراسی به شمار آورد.
موج اول ایران هراسی همزمان با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی آغاز شد که تجاوز عراق به خاک ایران، شکل گیری شورای همکاری خلیج فارس و انعقاد پیمان‌های دوجانبه امریکا با برخی کشور‌های عرب منطقه از مهم‌ترین تبعات آن بود.

در ادامه و موج دوم ایران هراسی همسو با پروژه 'اسلام هراسی' پس از حوادث یازده سپتامبر با استفاده ابزاری از 'گفتمان مبارزه با تروریسم'آغاز شد. حضور نظامی آمریکا در پیرامون جمهوری اسلامی ایران و معرفی عراق، کره شمالی و ایران به عنوان محور شرارت از پیامد‌های این موج بود.

و، اما مرحله سوم ایران هراسی به دنبال دستاورد‌های جمهوری اسلامی ایران در دانش هسته‌ای صلح آمیز، بازدارندگی موشکی متعارف و صنایع هوا فضا آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

پمپئو ایران را به اقدامات تروریستی در اروپا متهم کرد

وزیر خارجه آمریکا با انتشار گزارشی ۲ صفحه‌ای که از سوی کارمندان زیردستش تولید شده است، ایران را به انجام اقدامات تروریستی در اروپا متهم کرد.

به گزارش تسنیم مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا با انتشار گزارشی ۲ صفحه‌ای که از سوی کارمندان تحت مدیریت وی تهیه شده‌ است، ایران را به انجام اقدامات تروریستی در اروپا متهم کرد.

پامپئو این گزارش را که از طریق صفحه توئیتری خود منتشر کرده است، مدعی شده است که «هم‌اکنون وقت مواجه با واقعیت‌های رژیم خشن ایران است.»

این سخنان در شرایطی بیان شده است که پیشتر یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا گفته بود که مایک پامپئو قصد دارد طی دیدارهایی در حاشیه نشست سران ناتو در بروکسل بر مسئله افزایش فشار بر ایران تأکید کند و در خصوص [وجود] تأمین‌کنندگان نفتی جایگزین [به‌جای ایران] به هم‌پیمانان آمریکا اطمینان دهد.

ساعاتی پیش بود که وزیر خزانه‌داری آمریکا در نشست کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا از قصد آمریکا برای اعمال تحریم بر چین، روسیه و اروپا در صورت ادامه خرید نفت از ایران خبر داد.

مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا طی روزهای اخیر نیز در گفتگوهایی که با مقامات ارشد سعودی در عربستان داشته‌اند، راه‌های جدید محروم کردن ایران از درآمدهای نفتی را مورد بحث و گفتگو قرار دادند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در یکی از آخرین اظهار نظرهای خود، هنگامی که در امارات به سر می‌برد، گفته بود که ایالات متحده «به‌دنبال تشکیل جبهه مخالف متحد در مقابل ایران» است.


بستن