تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

ناتو ایران را به بی‌ثبات کردن غرب آسیا متهم کرد

ناتو ایران را به بی‌ثبات کردن غرب آسیا متهم کرد

ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه صادر کرده ادعا‌ها علیه ایران را تکرار و تهران را به بی‌ثبات کردن منطقه غرب آسیا متهم کرده است. این بیانیه از آنچه «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» و تشدید فعالیت‌های موشکی ایران خوانده شده ابراز نگرانی کرده است.

ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه صادر کرده ادعا‌ها علیه ایران را تکرار و تهران را به بی‌ثبات کردن منطقه غرب آسیا متهم کرده است.

به گزارش فارس، این بیانیه از آنچه «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» و تشدید فعالیت‌های موشکی ایران خوانده شده ابراز نگرانی کرده است.

«ینس استولتنبرگ»، دبیر کل ناتو این بیانیه را قرائت کرد.

این بیانیه همچنین در واکنش به انتقادات «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر سهل‌انگاری کشور‌های عضو ناتو در افزایش سهم بودجه دفاعی‌شان بر «تعهد راسخ» خود برای افزایش سهم خود از بودجه این ائتلاف تأکید کردند.

در این بیانیه آمده است: «ما متعهد هستیم توازن سهم‌بندی و مسئولیت‌های خودمان از عضویت در این ائتلاف را بهبود ببخشیم.»

خبرگزاری رویترز این بیانیه را «موافقت آشکار» با انتقادات دونالد ترامپ دانسته است. بعد از تهدیدات اخیر آمریکا مبنی بر خروج از ناتو، سران اروپایی این ائتلاف برای جلب نظر مقامات آمریکایی، در تلاش برای اتخاذ مواضع تندتری هستند که نظر واشنگتن را بیش از پیش تأمین کند.

واکنش ظریف به اظهارات مقام آمریکایی درباره پیمان با ایران

واکنش ظریف به اظهارات مقام آمریکایی درباره پیمان با ایران

واکنش محمد جواد ظریف به اظهارات یک مقام آمریکایی درباره انعقاد پیمان با ایران واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه در واکنش به اظهارات رایان هوک،‌ رئیس‌ گروه اقدام ایران در توییتر نوشت:

«آمریکا برجام را "توافقی شخصی میان دو دولت" خوانده و ادعا کرده که "به دنبال یک پیمان است." غلط است. این یک توافقنامه بین‌المللی است که مورد تایید یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است. به علاوه، آمریکا تعهدات پیمانی خود را هم نقض کرده و با دو پرونده در دیوان بین‌المللی دادگستری روبروست. ظاهرا آمریکا درخواست برای صلح را فقط به سخره می‌گیرد.»

نگرانی دولت ترامپ از مواجهه با ایران در نشست شورای امنیت


در صورت تمرکز صرف نشست بر روی موضوع ایران، شورای امنیت باید از ایران دعوت می کرد و دیپلمات های آمریکایی نگران تبعات حضور ایران در نشست بودند.
نگرانی دولت ترامپ از مواجهه با ایران در نشست شورای امنیت

دولت ترامپ دستور کار نشست هفته آینده شورای امنیت درباره ایران را از بیم احتمال رویارویی با متحدان اروپایی و نحوه حضور ایران در این نشست، از بررسی صرف موضوع ایران تغییر داده است.

به گزارش عصرایران، روزنامه واشنگتن پست آمریکا با ارایه تحلیلی درباره این نشست، نوشت دولت ترامپ از تمرکز صرف بر موضوع ایران در این نشست عقب نشسته و اعلام کرده است این نشست به بررسی موضوعات مختلفی از جمله مسئله اشاعه سلاح‌های هسته‌ای خواهد پرداخت.

به نوشته واشنگتن پست این تغییر در پی نگرانی برخی دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی از رودررو قرار گرفتن آمریکا با متحدان اروپایی آن انجام شده است.

"نیکی هیلی" سفیر آمریکا در سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود این نشست به ریاست ترامپ  با تمرکز بر روی ایران و اقدامات این کشور در خاورمیانه خواهد بود. آمریکا در ماه سپتامبر (ماه جاری میلادی) ریاست دوره‌ای شورای امنیت ملل متحد را در اختیار دارد.

نیکی هیلی سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل/ رویترز

اما به نوشته واشنگتن پست دیپلمات‌های غربی در سازمان ملل درباره احتمال رودررو قرار گرفتن آمریکا با متحدان اروپایی آن (فرانسه و بریتانیا) ابراز نگرانی کرده بودند. در صورتی که موضوع نشست صرفا ایران باشد کشورهای فرانسه و بریتانیا به احتمال فراوان مجبور هستند از موضع ایران در برجام حمایت کرده و مقابل اقدام ترامپ در خروج از برجام موضع بگیرند.

"ریچارد گوان" تحلیلگر ارشد " دانشگاه سازمان ملل متحد"، یک اندیشکده مسائل بین‌المللی در این باره گفته است: دولت ترامپ با تمرکز بر موضوع ایران در نشست ویژه شورای امنیت خطر رودررو قرار گرفتن با فرانسه و بریتانیا را به جان خریده است چون به احتمال زیاد "ترزا می" نخست وزیر بریتانیا و "امانوئل ماکرون" رییس جمهوری فرانسه در این نشست چاره‌ای جز دفاع از برجام و انتقاد از تصمیم ترامپ به خروج از این توافق بین‌المللی نخواهند داشت.  

او افزود: من فکر نمی کنم کسی این وضعیت را دوست بدارد که ترامپ در مقابل دفاع ترزا می و امانوئل ماکرون از برجام در نشست شورای امنیت قرار بگیرد. چون این کار احتمالا تکرار سناریوی حضور ترامپ در نشست هایی چون گروه هفت کشور صنعتی و ناتو خواهد بود.

همچنین بر اساس گفته دیپلمات‌های آمریکایی دولت ترامپ از این مساله نیز نگران بود که بر اساس قوانین سازمان ملل هر کشوری که موضوع آن در نشست شورای امنیت مطرح می‌شود این حق را دارد که در جلسه شرکت کرده و از خود دفاع کند و در این صورت نگرانی از رویارویی نماینده ایران در این نشست با ترامپ مطرح می‌شود که ممکن است اهداف از پیش تعیین شده آن در ایجاد  فشار سیاسی بر ایران را به حاشیه ببرد و نتیجه‌ای غیرمنتظره از آنچه که واشنگتن می‌خواهد را خلق کند.

یک دیپلمات آمریکایی به شرط افشا نشدن نامش به واشنگتن پست گفته است: نشست هفته آینده شورای امنیت به جای تمرکز صرف بر روی ایران، روی موضوعات کلی‌تری چون اشاعه تسلیحات هسته ای متمرکز خواهد بود و موضوع ایران نیز در این راستا مطرح خواهد شد.

به گفته این دیپلمات، در صورت گسترش دستور کار نشست، دیگر نیازی به دعوت از ایران و نمایش دعوا و اختلافات میان دموکراسی‌های غربی بر سر ایران، نخواهد بود.

مقامات کاخ سفید و نمایندگی آمریکا در سازمان ملل از پاسخ به واشنگتن پست درباره دلایل تغییر موضوع نشست شورای امنیت، خودداری کردند.

گفتنی است در تاریخ 4 سپتامبر نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در نشستی خبری، از نشست ویژه شورای امنیت به ریاست ترامپ درباره ایران خبر داده بود اما با گذشت 3 روز از این نشست خبری، نمایندگی آمریکا در سازمان ملل با صدور بیانیه ای از گسترش دستور کار نشست ویژه شورای امنیت به ریاست ترامپ خبر داد.

با این حال یک دیپلمات آمریکایی در سازمان ملل، از پذیرش تغییر موضع آمریکا درباره نشست ویژه شورای امنیت طفره رفته و گفت: این کار به معنای تغییر برنامه نیست بلکه موضوع نشست گسترده تر شده است.

با این تغییر دیگر نیازی به دعوت از ایران برای حضور در این نشست نخواهد بود.

حمله به سفارت ایران در یونان (+عکس)

حمله به سفارت ایران در یونان (+عکس)

 سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن پایتخت یونان بامداد روز دوشنبه مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت و خسارت جزیی به شیشه های کیوسک پلیس مستقر در محل و ساختمان سفارت وارد شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این افراد که در یونان به 'رویوکینوس' مشهور هستند، تعدادی سنگ و بطری حاوی رنگ خاکستری به سوی ساختمان سفارت پرتاب کرده اند.

پلیس یونان این افراد را ناشناس معرفی کرده که هر از گاهی به وزارتخانه های مختلف و یا دفاتر و سفارتخانه های خارجی با همین روش حمله می کنند.

تاکنون پلیس شهر آتن فرد و یا افرادی را در این رابطه دستگیر نکرده است.

سخنگوی وزارت خارجه: در حال پیگیری خبر بازداشت دانشجوی ایرانی در استرالیا هستیم

سخنگوی وزارت خارجه: در حال پیگیری خبر بازداشت دانشجوی ایرانی در استرالیا هستیم

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: در حال پیگیری و بررسی خبر بازداشت یک دانشجوی ایرانی در استرالیا هستیم.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص انتشار اخباری مبنی بر بازداشت یک دانشجوی ایرانی دانشگاه کوئینزلند استرالیا به اتهام ارسال تجهیزات نظامی آمریکایی به ایران گفت: تا کنون جز اخبار برخی رسانه ها در فضای مجازی از هیچ کانال رسمی و مقامات استرالیایی چنین خبری را دریافت نکرده ایم. به سفارت ایران در کانبرا دستور داده شد تا سریعا موضوع را از طریق مقامات استرالیایی پیگیری نمایند که پس از حصول نتیجه اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی همواره حمایت از حقوق ایرانیان در اقصی نقاط جهان است و بر اساس وظیفه در خصوص صحت و سقم این خبر و چگونگی اقدامات احتمالی حداکثر تلاش خود را به کار خواهیم بست.

قاسمی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان خاطر نشان کرد: اینگونه رفتار ایذایی، غیرقانونی، گزینشی، سیاسی و مغرضانه دولت آمریکا برای ما مسبوق به سابقه است و موارد دیگری از ایراد چنین اتهامات واهی به شهروندان ایرانی نیز وجود دارد که در حال پیگیری هستیم.

تهدید اسرائیل به حمله نظامی به ایران

وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی ایران را به واکنش نظامی تهدید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از تایمز آو اسرائیل، اسرائیل کاتز، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در واکنش به اظهارات علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که گفته بود امیدوار است توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی ادامه یابد، در غیر این صورت برنامه هسته‌ای این کشور تسریع خواهد شد، مدعی شد: اگر ایران به فعالیت خود در این زمینه ادامه دهد، با "تهدید مستقیم آمریکا و متحدانش" روبه رو خواهد.

به گزارش ایسنا، صالحی در گفت و گوی اختصاصی خود با آسوشیتدپرس از تلاش ایران برای ساخت یک تاسیسات جدید در سایت غنی‌سازی اورانیوم فردو سخن گفت که قرار است سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتری تولید کند. این ماشین‌ها از طریق گردش سریع هگزافلوراید ورانیوم، اورانیوم را غنی‌سازی می‌کنند.

طبق توافق هسته‌ای، ایران محدود به استفاده از سانتریفیوژهایی با مدل پایین‌تر، موسوم به IR-1است اما این تاسیسات جدید به ایران اجازه می‌دهد مدل‌های پیشرفته ترM IR-2 ، IR-4 و IR-6 را تولید کند که اورانیوم را به سرعت بسیار بالاتری غنی‌سازی می‌کند.

صالحی تصریح کرد: اگر ما قرار باشد به عقب بازگردیم و از توافق هسته‌ای خارج شویم، به‌طور قطع به نقطه‌ای که قبلا بودیم بازنمی‌گردیم. ما به‌طور حتم در موضعی بسیار بسیار بالاتر قرار خواهیم گرفت.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟