گروه خبری سیاسی

ناتو ایران را به بی‌ثبات کردن غرب آسیا متهم کرد

ناتو ایران را به بی‌ثبات کردن غرب آسیا متهم کرد

ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه صادر کرده ادعا‌ها علیه ایران را تکرار و تهران را به بی‌ثبات کردن منطقه غرب آسیا متهم کرده است. این بیانیه از آنچه «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» و تشدید فعالیت‌های موشکی ایران خوانده شده ابراز نگرانی کرده است.

ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه صادر کرده ادعا‌ها علیه ایران را تکرار و تهران را به بی‌ثبات کردن منطقه غرب آسیا متهم کرده است.

به گزارش فارس، این بیانیه از آنچه «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» و تشدید فعالیت‌های موشکی ایران خوانده شده ابراز نگرانی کرده است.

«ینس استولتنبرگ»، دبیر کل ناتو این بیانیه را قرائت کرد.

این بیانیه همچنین در واکنش به انتقادات «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر سهل‌انگاری کشور‌های عضو ناتو در افزایش سهم بودجه دفاعی‌شان بر «تعهد راسخ» خود برای افزایش سهم خود از بودجه این ائتلاف تأکید کردند.

در این بیانیه آمده است: «ما متعهد هستیم توازن سهم‌بندی و مسئولیت‌های خودمان از عضویت در این ائتلاف را بهبود ببخشیم.»

خبرگزاری رویترز این بیانیه را «موافقت آشکار» با انتقادات دونالد ترامپ دانسته است. بعد از تهدیدات اخیر آمریکا مبنی بر خروج از ناتو، سران اروپایی این ائتلاف برای جلب نظر مقامات آمریکایی، در تلاش برای اتخاذ مواضع تندتری هستند که نظر واشنگتن را بیش از پیش تأمین کند.

امیرعبداللهیان: عادل الجبیر گفت بحرین جزئی از خاک عربستان است/ برگزاری جلسات لوکس برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی!


واقعیت این است که تا الان اقتصاد مقاومت جلسات لوکسی بوده و خیلی به آن توجه نمی‌شده است.
امیرعبداللهیان: عادل الجبیر گفت بحرین جزئی از خاک عربستان است/ برگزاری جلسات لوکس برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی!

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: عادل الجبیر وزیر امور خارجه این کشور در جریان یکی از مذاکرات به بنده گفت در مورد بحرین صحبت نکنیم، چون بحرین جزئی از خاک عربستان است.

به گزارش دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در دوره سیاسی تشکیلاتی بانوی مومن انقلابی که با حضور دانشجویان دختر دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور در هتل فرهیختگان واحد علوم تحقیقات تهران برگزار شد، گفت: درایت رهبر معظم انقلاب و کمک‌های ایران اجازه نداد داعش، عراق و سوریه قدرت را به دست بیاورد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی همان گونه که به سرنگونی داعش کمک کرد در کنار آن نیز به مطالبات مردم این کشور نیز توجه داشت، تصریح کرد: سعودی‌ها نسبت به مسئله بحرین بسیار گستاخ هستند به گونه‌ای که عادل الجبیر وزیر امور خارجه این کشور در جریان یکی از مذاکرات به بنده گفت در مورد بحرین صحبت نکنیم، چون بحرین جزئی از خاک عربستان است.

وی با اشاره به اینکه حکومت بحرین با این همه ظلمی که می‌کند، اما در این کشور هیچ کاره است و همه کاره سعودی‌ها هستند به گونه‌ای که تانک‌های عربستان در این کشور حضور دارند، افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به بحرین تغییر نکرده است. 

وی افزود: اگر بخواهیم تصور کنیم که اروپایی‌ها در برجام به ما کمک خواهند کرد و بعد از خروج آمریکا از این توافق تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند. خوشبختانه دولتمردان ما نیز به این جمع بندی رسیدند که باید فریاد‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی را مورد توجه قرار دهند و الان دارند به این سمت می‌روند. واقعیت این است که تا الان اقتصاد مقاومت جلسات لوکسی بوده و خیلی به آن توجه نمی‌شده است. 

وی تصریح کرد: این گونه نیست که یک کشور بتواند پول‌های بلوکه شده را به ما تحویل بدهد، چون در سیستم خزانه داری آمریکا همه چیز مشخص است.

وی با بیان اینکه مسائلی که در خصوص درگیری‌های ایرانی – عربی مطرح می‌شود اشتباه است، تصریح کرد: امروز عربستان، عربستان بیست سال پیش نیست و هیاهویی که این کشور با اتکا به ترامپ می‌کند به خاطر این است که می‌خواهد بگوید من هم هستم.

سفیر روسیه در تهران: نگران احتمال رویارویی ایران و اسراییل در سوریه هستیم/ برخی مواقع واقعا مناقشه رخ می دهد/ تلاش می کنیم دامنه اختلافات گسترش نیابد


«لوان جاگاریان» سفیر روسیه در ایران گفت: برخی مواقع واقعا مناقشه رخ می دهد و ما طبیعی است نگران احتمال رویارویی بین نیروهای ایرانی و اسراییلی در سوریه باشیم و در همین راستا تمام تلاش ممکن را بکار می گیریم تا از بروز چنین وضعیتی جلوگیری کرده و اجازه گسترش دامنه اختلافات را ندهیم.
سفیر روسیه در تهران: نگران احتمال رویارویی ایران و اسراییل در سوریه هستیم/ برخی مواقع واقعا مناقشه رخ می دهد/ تلاش می کنیم دامنه اختلافات گسترش نیابد

سفیر روسیه در ایران گفت: حضور ایران در سوریه قانونی است و ایرانیان همانند نظامیان روس به خواست دمشق در این کشور حضور دارند و در عملیات نابودی تروریست ها شرکت می کنند.

به گزارش ایرنا، «لوان جاگاریان» در مصاحبه با روزنامه کامرسانت چاپ مسکو در پاسخ به پرسشی مبنی بر امکان فشار مسکو بر تهران برای خارج کردن واحدهای نظامی خود از سوریه اظهار کرد: در وهله اول یادآوری می کنم حضور نظامیان ایرانی در سوریه قانونی است و ایرانیان همانند نظامیان روسیه به دعوت دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند.وی افزود: برخی مواقع واقعا مناقشه رخ می دهد و ما طبیعی است نگران احتمال رویارویی بین نیروهای ایرانی و اسراییلی در سوریه باشیم و در همین راستا تمام تلاش ممکن را بکار می گیریم تا از بروز چنین وضعیتی جلوگیری کرده و اجازه گسترش دامنه اختلافات را ندهیم.جاگاریان درباره امکان فشار بر تهران خاطرنشان کرد: ایران کشوری نیست که بتوان بر آن فشار وارد کرد، آنها سیاست خارجی مستقل خود را دارند و کشور کوچکی نیستند؛ با ایرانی ها می توان کار کرد اما فشار بر آنها غیرممکن است و ما چنین رویکردی را غیرسازنده می دانیم و سعی می کنیم در صورت اختلاف آنها را متقاعد کنیم.

**مانعی در اجرای طرح های مشترک وجود نداردسفیر روسیه در ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تحریم های آمریکا چه تاثیری بر روابط تهران و مسکو می گذارد؟ یاد آورشد: روسیه و اتحادیه اروپا آماده هستند از اجازه و حق تجارت با ایران در برابر آمریکا دفاع کنند.وی افزود: روابط تجاری و اقتصادی ما (ایران و روسیه) توسعه می یابد و دو کشور چندین طرح بزرگ در حال اجرا دارند و احداث واحدهای دوم و سوم نیروگاه هسته ای بوشهر، احداث چهار بلوک نیروگاه برق حرارتی در استان هرمزگان و برقی کردن خط آهن گرمسار - اینچه برون از آن جمله است.این مقام روس ادامه داد: در شرایط کنونی به رغم تهدیدهای آمریکا، هیچ مانعی برای اجرای این طرح ها نمی بینم، کار بر روی این طرح ها در شرایط عادی جریان دارد.

**تامین مالی طرح ها در ایران پس از رفع موارد فنی آغاز می شودسفیر روسیه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا پیشرفتی در همکاری های اقتصادی و بازرگانی ایران و روسیه دیده می شود؟ گفت: متاسفانه دلیل جدی برای خوش بینی نمی بینم، ما به اجرای این طرح ها می پردازیم اما چند مورد فنی هنوز حل نشده اند.وی ادامه داد: پس از رفع این موارد، طرف روسی می تواند تامین مالی طرح ها را شروع کند، روسیه برای اجرای طرح های احداث نیروگاه برق حرارتی و برقی کردن خط آهن در ایران به ترتیب ۱.۲ میلیارد و یک میلیارد یورو وام دولتی پیش بینی کرده است.

** ایران برنامه های متعددی برای مقابله با آمریکا خواهد داشتجاگاریان در پاسخ به پرسشی مبنی بر امکان بستن تنگه هرمز توسط ایران خاطر نشان کرد: مقام های رسمی از جمله نظامیان این ایران بارها از چنین احتمالی سخن گفته اند.وی ادامه داد: بدیهی است که چنین سناریویی نامطلوب است، از طرف دیگر ما درک می کنیم که بودجه ایران به شدت به درآمدهای نفتی وابسته است و به همین دلیل دولت این کشور برنامه های متعددی برای مقابله با تهدیدهای آمریکا خواهد داشت.

**تحریم های یکجانبه آمریکا غیرقانونی استسفیر روسیه در پاسخ به پرسشی در مورد امکان ادامه خرید نفت از ایران پس از ماه نوامبر اظهار کرد: ما تحریم های یکجانبه آمریکا را نمی پذیریم از دیدگاه ما این تحریم ها غیرقانونی است چرا که تهران به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند است و آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها این مساله را تایید کرده است.وی افزود: در همین حال مقام های ایرانی برای گفت وگو در مورد مسائل گسترده تر و با ماهیت منطقه ای آمادگی دارند و در رایزنی های مربوطه با قدرت های اروپایی شرکت می کنند.سفیر روسیه در ایران تصریح کرد: کاهش تنش ها در منطقه خاورمیانه فقط از راه مذاکره امکانپذیر است و ما تلاش می کنیم در حد امکانات خود به این روند کمک کنیم.این مقام روس ادامه داد: تجربه نشان داده است نباید با ایران با زبان زور و تهدید سخن گفت و فقط از راه قانع کردن می توان با این کشور کار کرد.


**ایران به برجام پایبند استسفیر روسیه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر نقض برجام از سوی ایران در شرایط کنونی گفت: ایران همچنان به این توافق پایبند است و از این کشور می خواهیم که به تمام بندهای برجام متعهد باشد.جاگاریان تصریح کرد: اینکه قدرت های اروپایی شامل فرانسه، انگلیس و آلمان این واقعیت را می پذیرند که ایران به تعهدات خود در برجام عمل می کند و نظر آمریکا در این خصوص درست نیست، مساله مهمی است.

** اروپا به دنبال دفاع از منافع خود در برابر آمریکا استسفیر روسیه در ایران در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه دولت های اروپایی برای جلوگیری از تحریم های آمریکا علیه خود راهکاری دارند، یاد آورشد: کشورهای اروپایی از قانونی که در سال ۱۹۹۶ برای دفاع از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا تصویب شد، استفاده می کنند.وی ادامه داد: باید ببینیم آیا آنها می توانند از این قانون در مورد ایران نیز استفاده کنند، ما آماده همکاری هستیم اما بخش مهمی از توافق هسته ای بر عهده قدرت های اروپایی است.جاگاریان گفت: تا آنجا که می دانم ایران در این مورد از روسیه و چین ناراضی نیست اما برای آنها تضمین های کشورها و شرکت های اروپایی اهمیت دارد.

**روسیه به تعهدات خود در برجام عمل می کندوی در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه در چارچوب اجرای موارد فنی در برجام آماده است به تعهدات خود ازجمله در تغییر کاربری راکتور آب سنگین اراک عمل کند، گفت: روسیه تعهدات زیادی را در چارچوب برجام برعهده گرفته و به این تعهدات عمل می کند.جاگاریان خاطرنشان کرد: بعید است که تعهدات جدید برعهده بگیریم، اما کمک می کنیم همه مسائلی که با خروج آمریکا از برجام بوجود آمده حل شود.

**ایران شریک کلیدی روسیه در سوریه استجاگاریان در پاسخ به این پرسش که آیا واشنگتن به هدف خود برای تسلیم کردن تهران با فشار اقتصادی خواهد رسید، به چند مورد اعتراض در ایران اشاره کرد و افزود: تهران اعلام کرده است که این اعتراضات از خارج رهبری شده اند و دولت ایران در این مورد از مقاصد آمریکا، اسراییل و برخی پادشاهی های عربی ابراز نگرانی کرده است.

وی با بیان اینکه دولت ایران تدابیری را برای جلوگیری از بروز مسائل منفی در اقتصاد این کشور اتخاذ می کند، اظهارکرد: آمادگی داریم به ایران در این شرایط کمک کنیم، تهران دوست مسکو است و با آن در عرصه های مختلف همکاری می کنیم و در برخی موارد به عنوان مثال توقف جنگ و خونریزی در سوریه و آغاز روند حل و فصل سیاسی در این کشور، ایران را شریک کلیدی خود می دانیم.

رویترز: توافق ایران و مخالفان مسلح اسد برای آزادی دو روستای شیعه در سوریه


بیش از 6 هزار ساکن دو روستای شیعه در ازای آزادی 1500 شورشی سوری، به حلب منتقل خواهند شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع شورشیان مسلح حکومت سوریه از توافق نمایندگان سپاه پاسداران ایران و با یک گروه شورشی مسلح در سوریه برای تخلیه مردم دو روستای شیعه نشین فوعه و کفریا خبر داده است.

به گزارش عصرایران، بر اساس گزارش رویترز، نمایندگان سپاه پاسداران با گروه "هیات تحریر الشام" – گروهی وابسته به گروه تروریستی جبهه النصرت - توافق کرده‌اند بیش از ۶  هزار نفر از جمعیت این دو روستای شیعه نشین استان ادلب سوریه تخلیه شوند.

در کنار این تعداد قرار است نزدیک به ۳۰۰ نفر زندانی علوی گروه تحریر الشام نیز آزاد شوند. گفته می‌شود دولت سوریه موافقت کرده در برابر این توافق، نزدیک به ۱۵۰۰ زندانی شورشی را آزاد کند.

یک فرمانده میدانی ارتش سوریه از آمادگی ۱۰۰ دستگاه اتوبوس برای تخلیه صدها شهروند این دو روستا خبر داده است.

یکی از شورشیان وابسته به هیات تحریر الشام به خبرگزاری رویترز گفته است، این گروه  در حال کار روی نحوه اجرای این توافق است. او همچنین گفته دولت ترکیه نیز در جریان این مذاکرات نقش داشته است.

 گفتنی است پارسال نیز توافقی مشابهی با شورشیان سوریه صورت گرفت، که بر اساس آن هزاران نفر از ساکنان فوعه و کفریا به شهر حلب منتقل شدند و در مقابل آن بیش از ۲۳۰۰ نفر از مخالفان مسلح دولت سوریه از دو شهر "زبدانی" و " مضایا" به ادلب منتقل شدند. اما معاوضه و انتقال ۷ هزار شهروند کفریا و فوعه در ازای آزادی ۱۵۰۰ زندانی شورشی همچنان مورد مذاکره بود.

حمایت ایران از بیانیه شخصیت های سیاسی مسلمان برای توقف جنگ در یمن

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از بیانیه شماری از شخصیت‌های سیاسی کشور‌های اسلامی برای توقف سه ماهه جنگ در یمن حمایت کرد.

به گزارش  مهر، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه از بیانیه شماری از شخصیت‌های سیاسی قابل احترام کشور‌های اسلامی برای توقف سه ماهه جنگ در یمن حمایت کرد.

قاسمی در این خصوص اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از آغاز و ابتدای این جنگ ویرانگر خواستار توقف هر چه سریع‌تر مخاصمه شد و یک راه حل چهار ماده‌ای توسط محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ارائه کرد.

وی تاکید کرد: ایران از هر طرح و پیشنهادی که بتواند از طریق گفتگو و یک راه حل سیاسی به پایان این جنگ کمک کند همچون همیشه حمایت خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با ارج نهادن به احساس مسئولیت این شخصیت‌های سیاسی آمادگی کشورمان را برای هر گونه کمک جهت اجرایی کردن این پیشنهاد اعلام و از جامعه بین المللی بویژه همه دولت‌های اسلامی خواست تلاش هایشان را جهت توقف این جنگ خانمان سوز افزایش دهند.

قاسمی در پایان خاطرنشان کرد: همانگونه که در طرح پیشنهادی وزیر امور خارجه کشورمان عنوان شده ترک مخاصمه و آتش بس فوری، ارسال کمک‌های انساندوستانه، آغاز گفتگو‌های سیاسی بین همه طرف‌های یمنی و تشکیل دولت فراگیر ملی، مؤلفه‌های اصلی دستیابی به صلح پایدار در یمن است.

ظریف: آمریکا دنیا را با صادرات سلاح خود بی ثبات کرده‌است/ این سلاح‌ها حتی نتوانسته به شهروندان خودش امنیت دهد


آمریکا دنیا را با صادرات سلاح خود بی ثبات نموده و بودجه هایی که می‌توانند برای ساختن فردایی بهتر مصرف شوند را به هدر می‌دهد.
ظریف: آمریکا دنیا را با صادرات سلاح خود بی ثبات کرده‌است/ این سلاح‌ها حتی نتوانسته به شهروندان خودش امنیت دهد

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در توییتر خود نوشت: آمریکا دنیا را با صادرات سلاح خود بی ثبات نموده و بودجه هایی که می‌توانند برای ساختن فردایی بهتر مصرف شوند را به هدر می‌دهد؛ ولی سلاح‌های او حتی نتوانسته به شهروندان خودش امنیت دهد: ۳۵ درصد هزینه نظامی جهان نتوانست مانع کشته و مجروح شدن بیش از ۹۰۰۰ آمریکایی توسط ۱۵ شهروند سعودی شود.


بستن