گروه خبری سیاسی

موضع همسایگان در قبال تحریم‌های ایران


در میان همسایگان ایران، تا کنون موضع ترکیه قاطع ترین و همراه ترین کشور (با ایران) در مخالفت با تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران بوده است.
موضع همسایگان در قبال تحریم‌های ایران

عصر ایران - با آغاز تحریم های یکجانبه و غیر قانونی ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برخی همسایگان ایران در این باره موضعگیری کرده و برخی دیگر سکوت کرده اند.

ترکیه: شاید بتوان ثابت قدم‌ترین و همراه‌ترین همسایه ایران را – البته تا اینجای کار- ترکیه دانست. دولت آنکارا در هفته‌های گذشته بارها با قاطعیت ضمن مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران تاکید کرده از این تحریم‌ها پیروی نمی‌کند و به تجارت دوجانبه خود با ایران ادامه خواهد داد.

اختلافات ترکیه و آمریکا یکی دو مورد نیستند و به همین خاطر به نظر می‌رسد دولت واشنگتن نیز با در پیش گرفتن سیاست هایی برای به تلاظم انداختن اقتصاد ملی ترکیه و سقوط ارزش پول ملی این کشور (لیر) در صدد ایجاد فشار بیشتر علیه آنکاراست.

موضع اصولی دولت اردوغان اما همراهی نکردن با هر گونه تحریم یکجانبه است و باید دید دولتمردان آنکارا تا چه حد می توانند در برابر فشارهای آمریکا مقاومت کنند.

ترکیه در دور سابق تحریم‌های بین المللی علیه ایران (پیش از برجام) از تنفسگاه های اصلی ایران برای دور زدن تحریم ها بود و تاوان آن را هم به شکل دستگیری و محاکمه رییس سابق " هالک بانک" ترکیه داده است و این موضوع هم اینک نیز یکی از اختلافات جدی بین آنکارا و واشنگتن است.

بر اساس آمار سال 1395 ایران 2 میلیارد دلار صادرات "غیر نفتی" به ترکیه داشته است که این رقم 2 درصد از کل واردات سالانه ترکیه را شامل می شود.

عراق: دیروز حیدر العبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد با وجودی که کشورش مخالف تحریم‌های اعمالی آمریکا علیه ایران است اما این کشور به خاطر منافع ملی خود تحریم‌ها را رعایت خواهد کرد. عراق از نزدیک‌ترین همسایه‌های ایران محسوب می‌شود و جمهوری اسلامی ایران پس از سقوط دولت صدام نفوذ قابل ملاحظه ای در این کشور پیدا کرده است.

با وجود این موضع گیری نخست وزیر عراق، اما برخی احزاب و شخصیت های شیعه عراقی از جمله " عمار حکیم" اعلام کرده اند که دولت بغداد نه تنها نباید از تحریم های آمریکا علیه ایران پیروی کند بلکه به خاطر حمایت ها و کمک های جمهوری اسلامی به عراق – به ویژه در مبارزه با تروریسم – باید به کمک ایران برود و یارویاور ایران در برابر آمریکا باشد.

ناظران اقتصادی معتقدند عراق از جمله کشورهایی است که ایران می‌تواند از آن به عنوان تنفسگاهی برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کند . دولت ترامپ اخیرا یک بانک عراقی را به اتهام همکاری با ایران تحت تحریم قرار داده است.

موضع عراق تا حدود زیادی بینابین اختلافات بین ایران و آمریکاست و دولت بغداد می‌کوشد حتی‌المقدور از دامنه اختلافات این دو کشور بیرون باشد.

باید دید در صورت ادامه تحریم‌ها علیه ایران و شدت یافتن آن پس از تحریم‌های نفتی و بانکی موضع دولت بغداد در قبال احتمال دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران از کانال عراق به چه شکلی خواهد بود!

بر اساس آمار سال 1395 عراق سومین وارد کننده بزرگ کالا از ایران در میان کشورهای همسایه است و این کشور در سال 95 بیش از 6 میلیارد دلار کالا و خدمات از ایران وارد کرده است.

افغانستان: دولت افغانستان اعلام کرده می کوشد بتواند تجارت دوجانبه خود با ایران را از گزند تحریم ها دور نگه دارد و برای این منظور باید با آمریکا مذاکره کند. پرواضح است که واشنگتن در این باره مسامحه ای نخواهد داشت و افغانستان را به پیروی از تحریم ها فراخواهد خواند و این مساله می تواند برای افغانستان محصور در خشکی دردسر بزرگی باشد.

ایران دالانی مهم برای نفس کشیدن و ارتباط افغانستان با جهان بیرون است و در صورتی که دولت کابل بخواهد در اثر فشارهای آمریکا تجارت دوجانبه خود با ایران را بر وفق تحریم های یکجانبه آمریکا تنظیم کند ، به طور طبیعی خود را از بسیاری از مواهب و ظرفیت‌های تجارت و همسایگی با ایران محروم خواهد کرد.

بر اساس آخرین برآوردهای آماری مجموع واردات سالانه افغانستان از جهان کمتر از 10 میلیارد دلار برآورد می شود که یک چهارم این رقم (2.5 میلیارد دلار) از ایران است.

پاکستان: تغییر دولت احتمالی در پاکستان امیدهایی را برای ایران درباره موضع مستقل و حتی مخالف اسلام آباد در قبال تحریم های آمریکا علیه ایران ایجاد کرده است. " عمران خان" نخست وزیر احتمالی آینده پاکستان دیدگاهی مثبت نسبت به ایران دارد و بر خلاف دولتمردان سلف خود چندان مشتاق به گرم‌تر کردن هر چه بیشتر روابط ریاض- اسلام آباد نیست.

عربستان سعودی به مدد دلارهای نفتی و کمک‌های سالانه به دولت پاکستان نفوذ قابل توجهی در این کشور دارد و روابط دو کشور طی دهه های گذشته همواره بر مدار دوستی و بر مبنای وابستگی اقتصاد ضعیف پاکستان به دلارهای سعودی بنا شده است.

عمران خان در دیدار اخیر با سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان حتی اعلام آمادگی کرده که بین دو دولت دوست اسلام آباد یعنی عربستان سعودی و ایران میانجیگری کند. او حتی در اظهارات پیشین خود درباره دولت سعودی زبان به انتقاد گشوده و دولت ریاض را دوست همراهی برای اسلام آباد ندانسته است.

باید منتظر بود و دید دولت عمران خان در پاکستان پس از استقرار چه موضعی در قبال عربستان سعودی و ایران و تحریم‌های آمریکا در پیش خواهد گرفت.

بر اساس آمار سال 2016 ، پاکستان از رقم 47  میلیارد دلار واردات سالانه خود تنها 800 میلیون دلار از ایران واردات داشته است.

آذربایجان : دولت آذربایجان تا کنون به صورت رسمی موضعی در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام نکرده است اما روابط اقتصادی دو کشور ایران و آذربایجان در حد واندازه ای نیست که برای دولت باکو دردسری ایجاد کند. از سوی دیگر دولت باکو سال‌هاست ضمن حفظ روابط نزدیک با مسکو و ترکیه، در مسایل منطقه‌ای و جهانی موضع خود را  به صورتی محتاطانه به ایالات متحده آمریکا و اسراییل نزدیک کرده است و به همین خاطر دور از ذهن نیست که آذربایجان در فقره تحریم‌ها انتظارات آمریکا را تامین کند.

آذربایجان در سال 1395 از 7 میلیارد دلار واردات سالانه خود 359 میلیون دلار را از ایران واردات داشته است.

ارمنستان: بر خلاف آذربایجان، کشور ارمنستان روابط نزدیک‌تری به ویژه در حوزه اقتصاد با ایران دارد. ارمنستان ایران را یک دروازه مهم برای تامین انرژی و دیگر مایحتاج خود می‌داند و روابط نزدیکی بین ایروان – تهران برقرار است.

ارمنستان در مراودات اقتصادی خود با جهان کاملا به کشور بزرگ روسیه وابسته است و از سوی دیگر در مرزهای جنوبی خود نیز ایران را دارد. با وجودی که حجم تجارت خارجی با ارمنستان رقم چندان قابل اعتنایی نیست اما این کشور کوچک و تقریبا فقیر نیز یکی دیگر از کشورهایی است که احتمال دارد در دور جدید تحریم‌ها از سوی ایران به عنوان مفری برای دور زدن تحریم‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس آمار سال 1395، از مجموع 3 میلیارد دلار واردات سالانه ارمنستان تنها 179 میلیون دلار از ایران بوده است.

ترکمنستان: دولت ترکمنستان نیز همانند دیگر همسایه‌های شمالی ایران تا کنون به صورت رسمی درباره نظر خود در قبال تحریم‌های آمریکا موضع‌گیری نکرده است.

ایران در سال 1395 بیش از 547 میلیون دلار کالا و خدمات به ترکمنستان صادر کرده است و سومین کشور بزرگ صادر کننده کالا به ترکمنستان است.

کشورهای عربی: در میان کشور های عربی کرانه خلیج فارس عربستان سعودی و امارات و بحرین به شکل آشکاری در جنگ اقتصادی بین آمریکا و ایران در جانب واشنگتن ایستاده اند و این در حالی است که امارات به صورت سنتی و طی 2 دهه گذشته یکی از بزرگ ترین شرکای تجاری ایران محسوب می شود و بر اساس آخرین آمارها سالانه 5 میلیارد دلار کالا از ایران به امارات متحده عربی صادر می شود و چند برابر این رقم نیز از امارات به ایران وارد می شود. (البته به صورت صادرات مجدد)

سه کشور دیگر منطقه یعنی قطر، کویت و عمان موضع بینابینی دارند و تلاش دارند ضمن حفظ رابطه حسنه با ایران و عربستان در دعوای بین آمریکا و ایران بی طرف بمانند و از نظر دولت کویت، نباید آشکارا در دعوای بین برادر بزرگ‌تر(سعودی) و ایران  موضع گیری کرد.

اما دو دولت قطر و عمان حساب دیگری دارند. در ماجرای محاصره قطر از سوی همسایگان از خرداد ماه سال 1396 – بدین سو- ایران از موضع قطر حمایت و پشتیبانی کرد و قطر به واسطه ایران تحریم های عربستان را دور زد، اما پرواضح است که ایران در دعوای اخیر خود با آمریکا  نمی‌تواند چنین انتظار متقابلی را از این امیرنشین کوچک خلیج فارس داشته باشد.

کشور عمان اما نقش یک میانجی را بین ایران و آمریکا بازی کرده و حتی در هفته های گذشته نیز گزارش هایی مبنی بر فعال شدن دوباره عمان برای کاهش اختلافات تهران – واشنگتن منتشر شده است. دولت عمان که بقای سلطنت خود را مدیون لشکر کشی ایران در دهه 1970 میلادی برای سرکوب شورشیان ظفار می‌داند کوشید بخشی از این دِین را در ماجرای میانجیگری و میزبانی مقدمات گفتگوهای منتهی به توافق هسته‌ای (برجام) بین ایران و آمریکا در زمستان سال 1391 جبران کند و هم اینک نیز خبرها و گزارش‌های غیررسمی جسته و گریخته‌ای درباره فعال شدن مجدد عمان در این باره به گوش می‌رسد.

 

بعیدی نژاد: دولت در اوج تحریم و فشار جلوی تقسیم ناعادلانه خزر را گرفت

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس، در صفحه توئیتر خود نوشت:

«در مرام ایرانی، جلب نظر مردم هدف نیست بلکه مردمی بودن باید با مروت و راستگویی همراه باشد. آیا این جوانمردیست که بجای حمایت، دولتی را که در اوج تحریم و فشار‌های بین المللی، جلوی تقسیم ناعادلانه‌ی دریای خزر را در همین اجلاس اخیر سران گرفت را مورد حمله قرار داده و متهم کنیم.

در این عصر و زمانه پنهانکاری ممکن نیست. فقط کافیست به سند نهایی مصوب اجلاس سران خزر مراجعه کنید. بحثی از تقسیم نیست. عده‌ای که به اشتباه منتظر تصمیم اجلاس در مورد تقسیم بودند با مواجهه با این شرایط جا ماندند، ولی همان خط قبلی حمله به دولت را که طراحی کرده بودند ادامه دادند.»

ظریف: دریافت گرین کارت آمریکا از پایه دروغ است/ اگر دوستان چنین امتیاز عجیبی را گرفته‌اند بحث دیگری‌ است


آقایان اگر اسامی دارند منتشر کنند.

وزیر خارجه کشورمان با رد ادعاهای نماینده مجلس در مورد دریافت 2500 گرین کارت در مذاکرات هسته‌ای گفت: این موضوع از پایه دروغ است.

به گزارش الف در روزهای گذشته حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگویی اعلام کرد: وقتی آقای اوباما در جریان بحث برجام تصمیم گرفت به آقایان حال بدهد، به 2500 نفر از ایرانیان تابعیت اعطا کرد و برخی آقایان و مسوولان با یکدیگر مسابقه گذاشتند که فرزندانشان جزو این 2500 نفر باشند. امروز اگر این افراد از آمریکا اخراج شوند، مشخص می‌شود که چه کسانی زد و بند دارند و منافع ملی را به آب‌نبات امریکا می‌فروشند.

صحبت این نماینده مجلس با واکنش های زیادی روبرو شد و حتی دونالد ترامپ رییس جمهوری در توییتی گفت: دولت اوباما به 2500 ایرانی شهروندی آمریکا داده است.

در همین رابطه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار سیاست خارجی الف با تکذیب این خبر گفت: بنده که مذاکرات را انجام دادم این خبر را تکذیب می‌کنم. از پایه دروغ است.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: هیچگاه این گونه مباحث (حتی درخواست مشروعی مثل لغو محدودیت تحرک دیپلمات‌های ایرانی در سازمان ملل متحد) در مذاکرات و یا حواشی آن و یا به هر نحو دیگری مطرح نشده است.

ظریف تاکید کرد: اگر دوستان آقایان دلواپس بدون اطلاع مذاکره کنندگان چنین امتیاز عجیب و غیرمعمولی را از آمریکا گرفته‌اند (که به گفته روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه ترامپ حتی مسئولیتش با وزارت خارجه که طرف مذاکره ما بود نبوده و نیست) که این قدر با اطمینان از آن سخن می‌گویند بحث دیگری است. خوبست اسامی این افراد را منتشر کنند.

همچنین چند روز پیش پیرو این خبر یک منبع آگاه در تیم مذاکرات هسته‌ای در گفت و گو با الف این خبر را تکذیب و اعلام کرد: این موضوع را به شدت تکذیب میکنم و صحت ندارد.

گزارش وال‌استریت ژورنال دربار? بیانی? نشست برجام در وین


بیانیه پایانی نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام با ذکر یازده مورد از تعهدات طرف ها، از جمله تداوم صادرات نفت ایران، ترسیم کننده دورنمایی از اقدامات عملی برای حفظ این توافق است.

«لارنس نورمن» خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی به تحلیل بیانی? پایانی نشست برجام در وین پرداخته است.

ایرنا نوشت: بیانیه پایانی نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام با ذکر یازده مورد از تعهدات طرف ها، از جمله تداوم صادرات نفت ایران، ترسیم کننده دورنمایی از اقدامات عملی برای حفظ این توافق است.

این نخستین بار از زمان خروج آمریکا بود که وزیران خارجه کشورهای عضو برجام برای بررسی راه حل‌ها و پیشنهادهای مطرح شده با هدف تداوم تعاملات با تهران، در نشست کمیسیون مشترک گرد هم آمدند.

بر مبنای آنچه که در بیانیه پایانی نشست آمده است، طرف‌ها متعهد شده اند تا در 11 مورد، از جمله استمرار کانال‌های مالی، تداوم صادرات نفت، محصولات نفتی و میعانات گازی ایران و همچنین روابط مربوط به حوزه های کشتیرانی و بیمه، اقدامات عملی صورت دهند.

«لارنس نورمن» خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال در همین رابطه به نقل از منابع خبری خود می نویسد: بنا به آنچه مقامات [اروپایی] می گویند، کارهایی جدی و تدابیری ویژه برای کمک به حوزه بانکی و پرداخت های نفتی ایران در نظر گرفته شده است.

اظهارات روز جمعه «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران هم موید همین موضوع است. وی پس از شرکت در نشستی با همتایان خود، در جمع خبرنگاران گفت: آنچه ما امروز شنیدیم، کاملاً روش‌های عملیاتی است و معتقدیم اگر اراده سیاسی‌ که امروز اینجا نشان دادند، در سطوح مختلف اعمال شود، می‌توان کار را بدون مشکل ‌پیش برد.

ظریف ادامه داد: جلسه امروز یک گام به پیش بود. توافق کردیم که اقدامات خوبی را انجام دهیم. امروز جامعه بین المللی از این اراده سیاسی اعضای باقی مانده برجام در سطح وزرا مطمئن است. آنها آمادگی دارند از شرکت های خود حمایت کنند؛ منابع مالی در اختیار شرکت هایشان قرار بدهند و مسیرهای تبادلات بانکی را هموار کنند. به نظر من این یک پیام مهم برای جامعه اقتصادی است.

بخش مهمی از بیانیه روز جمعه، به موضوع تداوم همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی با ایران پرداخته است که عموما فعالیت چندانی در بازار آمریکا ندارند.

بر این مبنا همه طرف‌ها، به ویژه کشورهای اروپایی، متعهد شده‌اند که حمایت‌های لازم را از «کنشگران اقتصادی که با ایران تجارت می‌کنند، به‌ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط که شاکله اصلی بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند» صورت دهند.

آنگونه که خبرگزاری فرانسه تعبیر کرده است، این موضوع به معنای «متصل نگه داشتن ایران به اقتصاد جهانی، در غیاب آمریکا و با وجود تحریم ها است».

آمریکا اردیبهشت ماه از برجام خارج شده و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را ظرف مدت سه تا 6 ماه اعلام کرده بود. اتحادیه اروپا قرار است برای مقابله با این تحریم‌ها در گام نخست، قانون موسوم به «مسدودساز» را با هدف حمایت از کسب و کارهای همکار با ایران عملیاتی کند.

«ژان ایو لو دریان» وزیر امور خارجه فرانسه درخصوص اقدامات صورت گرفته برای مقابله با این تحریم ها گفت: سعی ما این است که بسته اقتصادی را تا پیش از تحریم‌ها اجرایی کنیم. برای ماه اوت (مرداد) کمی زودهنگام است، اما تلاش داریم آن را به ماه نوامبر (آبان - آغاز تحریم‌های نفتی) برسانیم.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه هم پس از نشست کمیسیون مشترک برجام، با حمایت از تقویت روابط با تهران تصریح کرد: اقدام غیرموجه آمریکا در خروج از برجام نباید مورد بی‌توجهی قرار گیرد. همه طرف‌ها اتفاق‌نظر داشتند که این تصمیم، نقض شدید مفاد توافق و عامل آن، تمایل به سیاسی کردن موضوع ایران بوده است.

انزوای واشنگتن در عرصه بین‌المللی و مقابله متحدان نزدیک آمریکا با این کشور، علاوه بر دیپلمات‌های حاضر در نشست، توجه رسانه‌ها را هم به خود جلب کرد. نشریه نیوزویک در این رابطه نوشت: خروج آمریکا از برجام، چین، روسیه و اروپا را به یک نقطه همگرایی رسانده است.
این نشریه ادامه داد: دیپلمات‌های ارشد چین، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس به ایران اطمینان خاطر داده‌اند که راغب به حفظ این توافقِ تاریخیِ مورد غضب آمریکا هستند.

ظریف هم در صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران، به این موضوع اشاره کرد و گفت: به صورت کلی، آنچه که من در این جلسه برداشت کردم، این است که تمام اعضای برجام که لااقل سه عضو آن از متحدین نزدیک آمریکا هستند، اراده سیاسی دارند تا در مقابل اقدام آمریکا بایستند. شاید این اولین باری است که چنین اقدامی در این سطح صورت می گیرد.

وزیر خارجه کشورمان یادآور شد که با این وجود، «جمهوری اسلامی ایران این حق را برای خودش محفوظ نگه داشته تا در برابر تخلف رسمی و بزرگ آمریکا، اقداماتی که در برجام آمده را تعویق بیندازد تا اینکه مطمئن شود منافع مردم ایران تضمین می شود».

ظریف: تهران در سایه تهدید با آمریکا مذاکره نمی‌کند

ظریف: تهران در سایه تهدید با آمریکا مذاکره نمی‌کند

وزیر خارجه ایران در گفتگو با شبکه الجزیره درباره تهدیدات واشنگتن ضد تهران و نیز غیرقابل گفتگو نبودن برنامه موشکی ایران به بیان مواضع پرداخت.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در گفتگو با شبکه الجزیره گفت که کشورش در سایه تهدید با واشنگتن گفتگو نخواهد کرد.

وی طرح گفتگو از سوی ترامپ را با اهداف تبلیغاتی دانست.

وزیر خارجه ایران ضمن انتقاد از تحریم ها و تهدیدات آمریکا اعلام کرد: این سبب تغییر سیاست های ایران نمی شود. آمریکا باید به عنوان یک کشور با دیگران با احترام رفتار کند و تحریم های خود را قبل از شروع هر گفتگویی متوقف کند.

درباره برنامه موشکی ایران نیز ظریف آنرا دفاعی دانست و تاکید کرد که گفتگویی درباره برنامه موشکی در کار نخواهد بود زیرا این برنامه تهدید کننده احدی نیست.

ظریف درباره تداوم یورش های وحشیانه ائتلاف سعودی-اماراتی در یمن نیز گفت: ریاض سیاست جنایتکارانه‌ای را در یمن در پیش گرفته و کشورهای غربی با سلاح و سکوت خود در آن شریکند. جنگ و محاسبات اشتباه عربستان و امارات اوضاع در این کشور را به فاجعه انسانی تبدیل کرده است.

وی درباره کاهش ارزش لیره ترکیه نیز گفت: آمریکا جنگ اقتصادی ضد ترکیه به راه انداخته و ایران کاملا در کنار آنکارا ایستاده است.

آلمان: اروپا تسلیم فشار آمریکا در مورد ایران نمی‌شود

«پیتر آلتمایر» وزیر اقتصاد آلمان با اعلام اینکه اروپا تسلیم فشار آمریکا در ارتباط با ایران نمی‌شود، گفت که آلمان و متحدانش به حمایت از شرکت‌های طرف معامله با ایران به رغم فشار‌های واشنگتن ادامه می‌دهند.

به گزارش ایرنا رویترز نوشت، وی افزود: به واشنگتن اجازه نمی‌دهیم به ما دیکته کند که با چه کشوری داد و ستد داشته باشیم و از این رو به توافق هسته‌ای وین پایبند می‌مانیم به نحوی که ایران نتواند به سلاح اتمی دست یابد.

آلتمایر با اشاره به اینکه شرکت‌های آلمانی باید از امکان ادامه سرمایه گذاری در ایران به میزان دلخواه برخوردار باشند، گفت که دولت آلمان به همراه متحدان اروپایی اش در جستجوی راه‌هایی هستند تا تضمین شود که امکان تبادلات مالی همچنان وجود دارد.

براساس این گزارش، انجمن‌های تجاری آلمان هشدار داده اند که شرکت‌های آلمانی از سیاست‌های تحریمی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و همچنین اعمال تعرفه ها، متحمل زیان بالایی می‌شوند.

وزیر اقتصاد آلمان در ادامه سخنان خود از سیاست ترامپ در زمینه اعمال تعرفه بر کالا‌های اروپایی انتقاد کرد و گفت که تمهیداتی از این دست، رشد و اشتغالزایی را از بین می‌برد.

آمریکا با وضع تعرفه بر محصولات اروپایی به منظور حمایت از مشاغل آمریکایی، مناقشه تجاری تلافی جویانه‌ای را با کشور‌های اروپایی به راه انداخته است.

وزیر اقتصاد آلمان با اعلام اینکه جنگ تجاری باعث نابودی رشد اقتصادی و ایجاد جو بلاتکلیفی می‌شود، از توافقی که ماه گذشته بین ترامپ و «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا در کاخ سفید منعقد شد، استقبال کرد و گفت که این توافق موقت، صد‌ها هزار شغل را در اروپا نجات داده است.

در پی اعمال تعرفه‌های آمریکایی بر واردات فولاد و آلومینیوم اروپا و متقابلا وضع تعرفه‌های تلافی جویانه بروکسل بر کالا‌های آمریکا، دو طرف درگیر مناقشه‌ای تجاری شده اند.

ترامپ همچنین تهدید کرده بود بر خودرو‌های وارداتی از اتحادیه اروپا تعرفه می‌بندد، اما پس از دیدار با یونکر در کاخ سفید پذیرفت در این زمینه دست نگه دارد.

آلتمایر در این خصوص گفت: توافق بین اتحادیه اروپا و آمریکا تنها می‌تواند گام نخست باشد. هدف ما برقراری نظم تجاری جهانی با تعرفه‌ها و حمایت گرایی کمتر و بازار‌های آزاد است.

>