تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

مذاکرات آمریکایی‌ها و سعودی‌ها بر سر تحریم‌های نفت ایران

یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد تیم‌های دولت این کشور سه روز در عربستان با مقامات سعودی درباره راه‌های قطع جریان پول به ایران بدون مختل شدن بازار‌های انرژی گفتگو کرده اند.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، فرستاده‌های وزارتخانه‌های خارجه و خزانه داری آمریکا و وزارتخانه‌های متعدد عربستان تدابیری را برای اطمینان از تامین کافی بازار‌های نفت پس از مهلت چهارم نوامبر که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته می‌شود مورد ارزیابی قرار داده اند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: آمریکا با کشور‌هایی شامل عربستان سعودی برای اطمینان از عرضه کافی به بازار‌های نفت همکاری می‌کند.

بهرام قاسمی: ادعاهای وزیر امور خارجه مراکش علیه ایران اعتبار ندارد

بهرام قاسمی: ادعاهای وزیر امور خارجه مراکش علیه ایران اعتبار ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ادعاهای وزیر خارجه مراکش نه تنها از اصالت برخوردار نیست بلکه بازتکرار اتهامات ایران‌ستیزانه کسانی است که خواستار انشقاق و تفرقه در جهان اسلام هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اظهارات و ادعاهای اخیر وزیر امور خارجه مراکش درباره تلاش های ایران برای بسط نفوذ در آفریقا و قطع ارتباط کشورش با تهران اظهار داشت: روابط و مناسبات جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آفریقایی همواره مبتنی بر احترام متقابل به حق حاکمیت ملی و توسعه زمینه های همکاری مشترک فیمابین بوده است. روابط خوب و رفت و آمدهای مقامات و شخصیت های آفریقایی و ایرانی موید دیدگاه همکاری‌محور جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مهم این منطقه از جهان است.

وی افزود: متاسفانه ادعاهای وزیر خارجه مراکش که در یکی از افراطی‌ترین و نژادپرستانه ترین رسانه نومحافظه‌کاران آمریکایی منتشر شده است، بیش از آنکه نگاهی واقع گرایانه به مسائل آفریقا داشته باشد، هم‌آوا با حاکمیت ضدآفریقایی کنونی کاخ سفید است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین افزود: دوبار قطع رابطه این کشور با کشورمان در یک دهه از مناسبات فیمابین نشان می دهد که این کشور از ثبات رفتاری در مناسبات خارجی خود برخوردار نیست و بیش از آنکه در روابط خارجی به تامین منافع بلندمدت کشور و ملت مراکش بپردازند، تحت تاثیر القائات و فشارهای طرف های ثالث، مرتکب ادعاهای عجولانه و مبتنی بر اتهامات دیکته شده دیگران می شوند؛ ادعاهایی که نه تنها از اصالت برخوردار نیست بلکه باز تکرار اتهامات ایران‌ستیزانه کسانی است که خواستار انشقاق و تفرقه در جهان اسلام هستند.

توافق دوجانبه روسیه و ترکیه به تعلیق عملیات نظامی در ادلب سوریه


هنوز مشخص نیست موضع جدید روسیه و ترکیه تا چه میزان با نظر دولت‌های سوریه و ایران هماهنگ شده است.
توافق دوجانبه روسیه و ترکیه به تعلیق عملیات نظامی در ادلب سوریه

روسیه و ترکیه به صورت دوجانبه توافق کردند عملیات نظامی در استان ادلب سوریه تعلیق شود.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، این توافق در نتیجه دیدار امروز روسای جمهوری دو کشور در شهر سوچی روسیه حاصل شده است.

در نشست خبری پس از دیدار اردوغان و پوتین، دو رهبر بر توافق دو کشور بر تعلیق عملیات نظامی در ادلب سوریه و ایجاد یک منطقه غیرنظامی در این استان شمال غرب سوریه، تاکید کردند.

نشست خبری روز دوشنبه پوتین و اردوغان در شهر سوچی روسیه

به گفته پوتین در نشست خبری، این منطقه غیرنظامی به وسعت 15 تا 25 کیلومتر مربع خواهد بود. به گفته رییس جمهوری روسیه این منطقه غیرنظامی میان نیروهای ارتش سوریه و شبه‌نظامیان مسلح تا نیمه دسامبر (اواخر آذرماه) ایجاد خواهد شد. واحدهای نظامی ترکیه و روسیه در این منطقه گشت‌زنی خواهند کرد.  

 در نشست روز دوشنبه اردوغان و پوتین در سوچی، هیچ نماینده‌ای از سوی دولت‌های سوریه و ایران حضور نداشت.

هنوز مشخص نیست موضع جدید روسیه و ترکیه تا چه میزان با نظر دولت‌های سوریه و ایران هماهنگ شده است.

بر اساس برآوردها حدود 50 هزار تروریست که غالب آنها از اعضای وابسته یا متحد گروه القاعده هستند، در این استان سوریه موضع گرفته اند. ادلب آخرین نقطه از خاک سوریه است که همچنان در اشغال و تحت سیطره تروریست‌های مسلح است.

ترکیه مخالف آغاز عملیات نظامی در استان ادلب بود و حتی در جریان نشست دو هفته پیش در تهران بین روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه، رجب طیب اردوغان خواستار اضافه کردن بندی به توافق بود که حاکی از آتش بس در ادلب سوریه باشد، اما روسای جمهوری ایران و روسیه با این پیشنهاد اردوغان موافقت نکردند.

دولت ترکیه می گوید عملیات نظامی در ادلب پیامدهای امنیتی و مهاجرتی زیادی بر این کشور خواهد داشت. ادلب در مرز ترکیه قرار دارد و نزدیک به 3 میلیون جمعیت دارد. دولت ترکیه هم اکنون پذیرای بیش از 2.5 میلیون مهاجر سوری است.

 

آتش ظریف و کری به خیمه ترامپ


به نظر می‌رسد دولت ایران برای مقابله با ترامپ تصمیم درستی را گرفته است؛ حمله به ترامپ از داخل خاک آمریکا.
آتش ظریف و کری به خیمه ترامپ

عصر ایران؛ مصطفی داننده- بعد از امضای خروج از برجام، ترامپ ژست یک فاتح را داشت. گویی دشمنی را از خاک آمریکا بیرون کرده است. هرجا رفت و هرجا نشست از فتح بزرگ خود گفت و خروج از توافقی که آن را ننگین می‌دانست.

ترامپ سربالا راه می‌رود از فشاری که به ایران وارده شده است لذت می‌برد و آن را دستاوردی بزرگ برای خود می‌داند. او در حال و هوای پیروزی است اما رقبای او در آمریکا و دولت ایران، برای دفع شر او دست به کار شده‌اند.

دیپلماسی همانگونه که  قبل از روی کار آمدن رییس جمهور «مو بور» آمریکا توانسته بود به یک توافق بزرگ به نام برجام برسد، حالا بازهم به صحنه آمده تا بتواند دوباره بر بدن نیمه جان برجام روح بدمد.

به نظر می‌رسد دولت ایران برای مقابله با ترامپ تصمیم درستی را گرفته است؛ حمله به ترامپ از داخل خاک آمریکا. دیدار ظریف با جان کری یعنی دیدار وزیر خارجه ایران با محتمل ترین رقیب ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا. یعنی برنامه ریزی ایران برای دوران پسا ترامپ.

جان کری نقش مهمی در برجام داشت و به زبان ساده او مهاجم 1+5 در مذاکرات هسته‌ای بود. حالا در دوران پسا خروج آمریکا از برجام، وزیر سابق خارجه ایالات متحده بازهم به صحنه آمده تا بافته‌های ترامپ را رشته کند.

اوباما و کری برجام را مهم‌ترین دستاورد خود در سیاست خارجی آمریکا می‌دانند و حالا برای‌شان سخت است یک تازه به دوران رسیده سیاسی، با یک امضا تمام دستاوردهای آن‌ها را نابود کند. ایران هم با توجه به درک این معنا،باب مذاکره را با کری باز کرده است تا بتواند تیرهای زهر داری به سمت ترامپ پرتاب کند.

عصبانیت ترامپ از دیدار جان کری و ظریف به خوبی نشان می‌دهد که این استراتژی به هدف نشسته است. دعواهای لفظی رییس جمهور فعلی آمریکا و نامزد احتمالی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، نشان می‌دهد که آمریکا در داخل با یک تزلزل جدی روبرو است.

پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات کنگره و سخت کردن مسیر ترامپ در آینده، می‌تواند خبر خوشی برای ایران باشد. استیضاح ترامپ یا به قدرت رسیدن فردی مانند جان کری می‌تواند تلخ کامی‌های دوران ترامپ را در دهن ایران شیرین کند.

دیپلماسی ایران، آتش به خیمه ترامپ انداخته است. حضور روحانی در سازمان ملل می‌تواند ضربه دیگر بر پیکر ترامپ باشد. روحانی اگر بتواند یک اتحاد بین المللی در حمایت از برجام در خاک آمریکا علیه ترامپ ایجاد کند، می‌تواند به ترامپ بفهماند که سیاست اشتباهی را در قبال یکی از مهم‌ترین توافق‌های بین المللی گرفته است و اداره دنیا به مثابه اداره یک هتل نیست که همه به ساز او برقصند.

 

اروپا به دنبال پیدا کردن راهی برای دور زدن تحریم های نفتی و بانکی آمریکا علیه ایران


وزارت اقتصاد آلمان دیروز اعلام کرد: "مذاکرات و رایزنی‌ها درباره سازوکار جدید مالی با ایران به صورت فشرده ادامه دارد و مدل‌های مختلف روی میز مذاکرات در حال بحث است.

اتحادیه اروپا و 3 کشور اروپایی امضا کننده برجام به دنبال پیدا کردن راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا علیه ایران هستند.

به گزارش عصرایران، وب سایت" فایننشال تایمز" با انتشار گزارشی در این باره نوشت:

"قدرت‌های اتحادیه اروپا در حال مذاکره برای ایجاد یک کانال پرداخت مالی به ایران هستند تا شرکت‌های اروپایی را قادر سازد به تجارت و معاملات خود با ایران ادامه دهند. این اقدام در راستای بخشی از تلاش‌ها برای فائق آمدن به مانع تحریم‌های ایالات متحده و حفظ توافق هسته ای با ایران (برجام) انجام می‌شود.

دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا در حال کار با مقامات اتحادیه اروپا در زمینه ایجاد یک کانال ارتباط مالی با ایران هستند که پیش از ماه نوامبر (13 آبان 97) و آغاز موج دوم تحریم‌های آمریکا که صادرات نفت و معاملات با بانک مرکزی ایران را هدف گرفته است؛ ایجاد شود.

این تلاش رسمی اتحادیه اروپا برای حفظ دسترسی مالی به بازار ایران موجب تضعیف بیشتر اتحاد فراآتلانتیک بین آمریکا و اروپا خواهد شد، چون دولت واشنگتن  پیشتر بارها به شرکت‌های اروپایی هشدار داده که بین دسترسی به بازار مالی آمریکا و ادامه معاملات با ایران یکی را انتخاب کنند.

بنا به گفته دیپلمات‌های اروپایی، هدف سیاست‌گذاران اروپایی این است که با حفظ پیوندهای تجاری اتحادیه اروپا با ایران، همچنان مزایای تجاری برجام را برای ایران حفظ کنند تا دولتمردان تهران، همچنان مجاب به ادامه اعمال محدودیت‌های هسته‌ای در قالب برجام باشند.

این دیپلمات‌ها افزودند که 3 کشور اروپایی (فرانسه، بریتانیا و آلمان) به همراه روسیه و چین که همگی از امضا کنندگان برجام هستند در حال کار با کمیسیون اروپا و سرویس دیپلماتیک این اتحادیه هستند تا بتوانند کانالی مالی جدیدی را با ایران برای دوره پس از تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا، ایجاد کنند.

در این راستا ایده‌های مختلف در مورد چگونگی ساختار مکانیسم جدید هنوز در حال بررسی است. یک سخنگوی وزیر اقتصاد فرانسه در این باره گفت: "هنوز تصمیمی سیاسی در این باره اتخاذ نشده است اما اخیرا روند ایجاد این سازوکار جدید مالی، تسریع شده است."

پیشنهاد ایجاد این سازوکار مالی از سوی دولت فرانسه پیشنهاد شده است. دولت پاریس معتقد است که علاقه طرف‌های اروپایی به این پیشنهاد، به ویژه از سوی آلمان، برای ایجاد این سازوکار ارتباط مالی پیش از رسیدن به موعد چهارم نوامبر (13 آبان 97) افزایش یافته است.

وزارت اقتصاد آلمان دیروز اعلام کرد: "مذاکرات و رایزنی‌ها درباره سازوکار جدید مالی با ایران به صورت فشرده ادامه دارد و مدل‌های مختلف روی میز مذاکرات در حال بحث است.

 هنوز مشخص نیست که آیا کانال پیشنهاد شده تنها برای پرداخت پول نفت ایران است یا می‌تواند برای همه نیازهای تجاری ایران و اروپا مورد استفاده قرار گیرد.

خانم "ماجا کوچیانجیچ" سخنگوی اتحادیه اروپا روز جمعه (دیروز) در این رابطه به خبرنگاران گفت؛ تلاش‌ها برای ادامه همکاری با ایران در بخش‌های مهم اقتصادی، از جمله نفت ادامه دارد. بخشی از کار این است که اطمینان حاصل شود که شرکت‌های اروپایی همچنان و به رغم اعمال تحریم‌های آمریکا بتوانند فعالیت تجاری مشروع خود در ایران را ادامه دهند هستند و در این راستا به تامین مالی لازم دسترسی داشته باشند.

 

دیدار جابری انصاری با نماینده ویژه رئیس جمهور فرانسه

دیدار جابری انصاری با نماینده ویژه رئیس جمهور فرانسه

دستیار ارشد وزیر امور خارجه با «فرانسوا سنمو» نماینده ویژه رئیس جمهور فرانسه در امور سوریه دیدار و درباره آخرین تحولات سوریه و تلاش‌ها برای پایان سریع‌تر بحران در این کشور گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی که با هدف رایزنی با مقامات فرانسه در خصوص موضوعات منطقه‌ای نیمه شب گذشته وارد پاریس شده است، امروز (پنج شنبه) در مقر ریاست جمهوری با «فرانسوا سنمو» نماینده ویژه رئیس جمهور فرانسه در امور سوریه دیدار و در خصوص آخرین تحولات سوریه و تلاش های جاری برای پایان هر چه سریع تر بحران در این کشور گفتگو و تبادل نظر کرد.

جابری انصاری صبح امروز نیز در قالب یک صبحانه کاری در اقامتگاه جمهوری اسلامی ایران در پاریس با «دلفین او» و «فیلیپ بونکرر» روسای گروه های دوستی مجالس ملی و سنای فرانسه در خصوص زمینه های افزایش روابط و همکاری های دو کشور گفتگو و رایزنی کرد.

دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی در ادامه دیدار خود از پاریس عصر امروز با مشاور دیپلماتیک الیزه و دبیرکل وزارت خارجه فرانسه ملاقات و تبادل نظر خواهد کرد.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟