گروه خبری سیاسی

رای الیوم: شاید ایران تنها به چین اجازه عبور از تنگه هرمز را بدهد

در حالی که دیدگاه‌های مختلفی در مورد ایران و تنگنایی که در آن است، وجود دارد، ما معتقدیم که بازگشت به تاریخ تهدیدات ایران در مورد بستن تنگه هرمز و عملی نشدن آن، برای برطرف شدن نگرانی‌ها در این مورد کافی نیست و دولت‌های خلیج فارس نمی‌توانند تنها به این مساله اکتفا کرده و خوشحال باشند.

خالد الجیوسی در رای الیوم نوشت: در حالی که دیدگاه‌های مختلفی در مورد ایران و تنگنایی که در آن است، وجود دارد، ما معتقدیم که بازگشت به تاریخ تهدیدات ایران در مورد بستن تنگه هرمز و عملی نشدن آن، برای برطرف شدن نگرانی‌ها در این مورد کافی نیست و دولت‌های خلیج فارس نمی‌توانند تنها به این مساله اکتفا کرده و خوشحال باشند؛ چرا که پپش از این تهدیدات ایران در مورد بستن هرمز مربوط به قرار گرفتن منافع آن در معرض خطر بوده و اکنون، فشار‌های ترامپ نیز منافع جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند؛ چه چیز می‌تواند خطرناکتر از این باشد که صادرات نفت ایران متوقف شود؟ قطعا در این شرایط برای ایران دشوار است که سکوت اختیار کند.

به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب زبان ادامه داد:، اما در مورد جایگزین‌هایی که در جیبوتی فراهم شده، گزینه‌های دریایی که در اختیار دارد و جایگزین‌هایی که امارات فراهم کرده است، تحلیلگران بر این عقیده اند که طرح‌های دریایی که عربستان در جیبوتی به آن‌ها امید بسته است، همچنان اجرایی نشدنی است.

خطوط لوله‌های اماراتی، یک گزینه اماراتی جایگزین است که در خدمت دیگر دولت‌های خلیج فارس نیست و نباید فراموش کنیم که تنگه هرمز راهی اساسی برای انتقال نفت و گاز است؛ همانطور که اطلاعات منابع آمریکایی نیز این مساله را ثابت می‌کند. یک سوم تولیدات نفت جهان از تنگه هرمز می‌گذرد، این تنگه بین ایران و عمان ارتباط برقرار می‌کند و به منزله شریان حیاتی دولت‌های خلیج فارس است.

اما در مورد منافع مشترک باید گفت: جمهوری اسلامی ایران با بستن تنگه، منافع هم پیمان چینی خود را به خطر نمی‌اندازد؛ چرا که اصلی‌ترین وارد کننده نفت ایران است؛ در مقابل چین هم باید متوجه مسئولیت خود باشد، به وارد کردن نفت ایران ادامه دهد و به تهدیدات آمریکا توجهی نداشته باشد.

شاید ایران برای حفظ هم پیمان چینی خود تنها اجازه عبور کشتی‌های آن از تنگه هرمز را بدهد. با این حال، وقتی از این احتمال سخن می‌گوییم، باید این صحبت فرمانده سپاه پاسداران را در نظر داشته باشیم: «تنگه هرمز یا برای همه است یا برای هیچ کس».

گزینه‌های روی میز ایران، مقابل خروج آمریکا از برجام


اروپایی‌ها با داشتن یورو قادرند در مقابل عرض‌اندام دلار آمریکا مؤثر باشند. چین و هند تنها می‎توانند این نقش را داشته باشند که در عوض نفت ایران به ما روپیه و یوان بدهند یا چین بگوید که کالاهای رده پایین را به ما می‎دهد و ما مانند گذشته بپذیریم.

نشست «خروج آمریکا از برجام و گزینه‎های روی میز ایران» به همت انجمن اندیشه و قلم و با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.]

به گزارش عصر ایران، در این نشست، علی خرم، دیپلمات سابق، ابراهیم متقی، استاد دانشگاه و دکتر حسین علایی، استاد مدیریت و موسس نیروی دریایی سپاه پاسداران سخنرانی کردند.

**پایبندی به برجام لازم‎ است
در ابتدای این برنامه، خرم با اشاره به تاریخچه بحث هسته‌ای کشورمان و تندروی‌های هشت ساله دولت نهم و دهم که منجر به صدور شش قطعنامه در شورای امنیت علیه ایران شد، گفت: دولت ایران از زمان گروگان‌گیری سفارت آمریکا تا به امروز در تحریم بوده است؛ تحریم‌هایی که از طرف آمریکا، اروپا، کانادا، استرالیا و ژاپن بود. اما این موضوع پس از طرح در شورای امنیت سازمان ملل متحد همگانی شد و به شکل قانونی علیه ما درآمد. به گفته دکتر ولایتی، ما به این نتیجه رسیدیم که بین جنگ و مذاکره باید یکی را انتخاب کنیم و در نهایت ایران مذاکره را انتخاب کرد.
او همچنین اضافه کرد: در یک سال اول که ایران پای مذاکره رفت نتیجه‎ای حاصل نشد و پس از این‎که آقای روحانی در انتخابات رئیس‌جمهور شد، جامعه جهانی به ایشان اعتماد کرد. به دنبال آن یک تیم حرفه‌ای برای مذاکره رفت و نتیجه این شد که ما تا سال ۱۳۹۴ توانستیم مذاکراتی را تحت عنوان توافق هسته‌ای به نتیجه برسانیم و البته چند نشانه داشت؛ اول این‎که سند هسته‌ای ما پابرجا ماند. تمام قطعنامه‎های شورای امنیت به شکل معجزه‎آسایی منسوخ شد. چراکه قطعنامه شورای امنیت یک کشور به‎راحتی پاک نمی‌شود.
خرم همچنین در ادامه سخنان خود گفت: به هر جهت این مسأله به دوره دونالد ترامپ کشیده شد و آمریکایی‌هایی هستند که فکر می‌کنند در این توافق سر آن‎ها کلاه گذاشته‌ شده است. آنها معتقدند هسته‌ای ایران باید به‌طور کامل جمع شود، ایران نباید به انرژی هسته‎ای دست یابد و از توان اقتصادی خودش استفاده کند. همچنین ایران با صحنه‎ای مواجه شد که ترامپ معتقد بود برجام بدترین توافق در طول تاریخ آمریکا بوده است.

**کار ترامپ زورگویانه است
او همچنین افزود: ترامپ می‌خواهد توافق‎نامه را به هم زده و از نو بنویسد تا امکانات موجود برای ما در توافق هسته‌ای از بین برود. به‌طوری‌که ایران نباید صنعت هسته‌ای و سانتریفیوژ داشته باشد. نباید به امکانات تحقیق و توسعه دست یابد. ما با شرایطی مواجهیم که طرفمان دبه کرده و می‌خواهد فشار زورگویانه به ما وارد کند. کاری که دونالد ترامپ می‌کند زورگویانه و غیرقانونی است و البته با حقوق بین‌الملل هم‌خوانی ندارد. اولین اصل روابط بین دولت‌ها، اصل وفای به عهد است. وقتی رئیس‌جمهوری یک کشور توافقی را امضا کند، رئیس‌جمهوری بعدی نمی‌تواند آن را زیر سؤال ببرد.
او در ادامه بر غیرقانونی بودن لغو توافق ایران و آمریکا تأکید کرد و گفت: دیدیم که صدام عهدنامه‌‎ای که خود در سال ۱۹۷۵ امضا کرده بود را پاره کرد. ولی سازمان ملل متحد و شورای امنیت سازمان ملل از همان روز یعنی ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹ تا به‎ امروز زیر بار این اقدام صدام نرفته است. این‎گونه نیست که هرکس هرکاری دلش خواست بکند. سازمان ملل متحد تنها عهدنامه معتبر بین ایران و عراق را عهدنامه سال ۱۹۷۵ می‌داند. به این خاطر است که کار دونالد ترامپ غیرحقوقی و غیرقانونی است.
دیپلمات سابق ایران در ادامه درباره آنچه پس از برجام در صحنه بین‎المللی اتفاق افتاد، گفت: اکنون ما از هشت کشور به هفت بازیگر در عرصه بین‎المللی رسیده‎ایم. فرانسه، آلمان و بریتانیا گفتند که به دلیل اعتقادشان به پایبندی به عهد، اعتقاد به عهدنامه ۲۰۳۰ شورای امنیت و همچنین دیگر موازین حقوقی با ترامپ همراهی نمی‌کنند. این در حالی است که ترامپ نمی‌خواهد به عهدش وفادار باشد و «تزرا می» برای او مانند مزاحم است.

**عدم توانایی چین در برابر اتحادیه اروپا
او همچنین به روابط مستحکم آمریکا و بریتانیا در گذشته اشاره کرد و گفت: ما امروز، مجموعه‎ کشورهایی در اروپا داریم که محکم بر این قضیه ایستاده‌اند و از طرف دیگر نیز روسیه و چین را داریم. اگر بخواهیم از نظر بین‌المللی توانایی اتحادیه اروپا، روسیه و چین را ارزیابی کنیم؛ چین در برابر اتحادیه اروپا توانایی ندارد. روسیه نیز تنها پس از آن‌که ایران برای حضور در سوریه از او دعوت کرد توانست در صحنه بین‌المللی سرش را بالا بگیرد. هنوز هم که هنوز است سعی در حفظ پرستیژ خود در جامعه جهانی دارند.
**اروپا می تواند در مقابل آمریکا بایستد
خرم ادامه داد: آنکه می‌تواند در مقابل آمریکا بایستد و نه بگوید، اتحادیه اروپاست. این در حالی است که روسیه و چین تنها به دنبال گرفتن امتیاز هستند. اتحادیه اروپا چون نمی‎خواهد آمریکا در عرصه بین‌المللی تک‌رو شود و همه ساختارهای بین‌المللی که پس از جنگ جهانی شکل گرفت را به‌هم بریزد، می‎خواهد دونالد ترامپ را مدیریت کند. بقیه هم به دنبال مدیریت او هستند. برای ما با توجه به انتخاب‌هایی که داریم این موضوع اهمیت دارد که بهترین انتخاب را انجام دهیم و با همه کار کنیم، اما ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های هرکدام را به‌خوبی بدانیم. اتحادیه اروپا دارای توانایی‌های بین‌المللی فراوان است و این اراده را دارد که مقابل آمریکا بایستد. خود نیز در جنگ تجاری با آمریکاست و در مقابل آمریکا تحقیر شده است.
دیپلمات سابق ایران درباره نقش دلار در اقتصاد تصریح کرد: اروپایی‎ها می‎توانند در حد توانایی‌شان احتیاج‌های ما را برطرف کنند. در جهان هیچ‌کس یارای مقابله با نقش دلار در اقتصاد را ندارد. اروپا، روسیه و چین نیز نمی‎توانند با آن مقابله کنند و چون این توانایی وجود ندارد باید گفت که فشار آمریکا تا حدودی قابل ‌اعمال است. باید توجه داشته باشیم که انتظار و توانایی‎های ما باید با واقعیت همخوانی داشته باشد.
او همچنین افزود: اروپایی‌ها با داشتن یورو قادرند در مقابل عرض‌اندام دلار آمریکا مؤثر باشند. چین و هند تنها می‎توانند این نقش را داشته باشند که در عوض نفت ایران به ما روپیه و یوان بدهند یا چین بگوید که کالاهای رده پایین را به ما می‎دهد و ما مانند گذشته بپذیریم. اکنون ما این وضعیت را دوباره تکرار می‌کنیم. اما این بار باید با استفاده از تجارب قبلی حواسمان باشد که در دام روپیه و یوان چین نیفتیم و این کالاهای دست پایین را نگیریم. ما می‎توانیم حداقل، قدرت انتخاب داشته باشیم. از طرف دیگر وقتی ما بتوانیم یک بالانس بین همه قدرت‌های جهان به‌وجود بیاوریم می‌توانیم قدرت خود را در جهان به‌دست آوریم.

**حرکت یکسویه به سمت چین و روسیه صحیح نیست
خرم همچنین درباره راه‌حل ما در این مقطع زمانی که آمریکا از برجام خارج ‌شده است، گفت: یک‌سویه حرکت کردن و به سمت روسیه یا چین رفتن کار درستی نیست. نقض اصل سیاست انقلاب اسلامی ایران نیز هست. ما باید در غیاب آمریکا با اتحادیه اروپا کار کنیم و اتحادیه اروپا را همراه داشته باشیم. البته هستند کسانی که در تلاش‌اند اروپا را حذف کنند و به سمت روسیه و چین پیش بروند. تصور آن‎ها این است که اگر به سمت اروپا پیش بروند، باید FATF را امضا کنند.

**موضع‌گیری در برابر FATF ما را به سمت روسیه کشانده
او در ادامه ضمن تأکید بر این مسأله که در عرصه بین‎المللی همه کشورها FATF را امضا کرده‎اند، تصریح کرد: به‌جز ایران و کره‌شمالی، همه کشورها FATF را امضا کرده‌اند. ما اگر می‌خواهیم مبادله‌ ارزی انجام دهیم باید به قانون پولشویی احترام بگذاریم و به این قانون که با جرایم سازمان‌یافته، تروریسم و غیره مقابله کنند، پایبند باشیم. ما اگر هر کالایی را بفروشیم برای وارد کردن آن پول به داخل، باید به FATF پایبند شویم. ترسی که وجود دارد برای مقابله با FATF این است که ما اگر آن را امضا کنیم دیگر نمی‌توانیم به حزب‌الله کمک کنیم. این موضع‌گیری باعث شده ما به سمت روسیه برویم. چون روسیه FATF
را نمی‌خواهد. یعنی می‌خواهد با ما مبادله کالا به کالا انجام دهد.

** نسبت به مسائل واقع‎بین باشیم
خرم همچنین اضافه کرد: این اقدام ترامپ که در تلاش است تا نفت ایران را تا قبل از ۱۳ آبان به صفر برساند خیلی بی‌رحمانه است. در روزهای آخر دولت احمدی‌نژاد ۸۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کردیم که به سمت مذاکره پیش رفتیم. اکنون با توجه به وضعیت جامعه ما و نارضایتی‌هایی که وجود دارد، یک عده کلاهبرداری و اختلاس کرده‌اند و مردم ناراحت‎اند. ما باید همه این موارد را در نظر بگیریم تا جام زهر ننوشیم. برای اینکه جام زهر ننوشیم باید چشمانمان را بازکنیم و واقعیات را درست ببینیم.

** آمریکا در روابط بین‎الملل بر اساس قدرت و منافعش عمل می‌کند
دیگر سخنران این نشست، دکتر ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران بود که گفت: دو رویکرد در روابط بین‌الملل وجود دارد؛ یک رویکرد اروپایی و دیگری رویکرد آمریکایی. کشورهای اروپایی برمبنای نوعی ایده‎آلیسم عمل می‎کنند که تفکر و سیاست‌گذاری‌شان را بر اساس این قالب شکل می‎دهد. اما مبنای تحلیل رفتار بین‌المللی آمریکا، سیاست قدرت است که نگاه سیاست قدرت مبتنی بر نئورئالیسم و رئالیسم است و بیش از آن‎که تابع حقوق و قانون باشد مبتنی بر قدرت است. آن‌ها این بحث را در ارتباط با اروپا و چین نیز مطرح می‌کنند. نگاه‌شان این است که هیچ‌چیز جای منافع را نمی‌تواند بگیرد، که امری متغیر است. از نظر آن‌ها بدترین سیاست، درجا زدن است. بنابراین مذاکرات و برنامه‌ها ماهیت مرحله‌ای دارد. یعنی یک دولت بنابر منفعتش توافقی را امضا می‌کند و دولت بعدی براساس منافعش آن را پاره می‌کند.
او ادامه داد: کسانی‌که مذاکرات را انجام دادند، بر اساس فضای ایده‌آلیستی عمل کردند. نمایندگان اتحادیه اروپا و نمایندگان ایرانی که در مذاکرات شرکت داشتند فکر می‎کردند با گفت‌وگو می‌توانند مشکل سیاست خارجه را حل کنند. این مشکل مربوط به زمانی است که احمدی‌نژاد کار خود را به رهبری منتقل کرد و به مسئله ضرورت مذاکره با آمریکا اشاره کرد. در فروردین ۹۱ مقام معظم رهبری در روز اول فروردین گفتند ما مذاکره با آمریکا را انجام ‌دهیم. ایشان گفتند که من بدبین هستم اما دولت مذاکره را انجام دهد. بنابراین سه دوره مذاکره انجام شد.
این استاد دانشگاه در ادامه سخنان خود اظهار داشت: آمریکایی‎ها در اسفندماه ۹۱ مذاکرات را متوقف کردند و گفتند چون سال آینده انتخابات دارید ما با دولت بعدی موضوع را ادامه می‎دهیم. نتیجه چه شد؟ این شد که آقای روحانی با وعده چرخیدن زندگی مردم و چرخیدن سانتریفیوژها به پیروزی رسیدند. اما فضایی که امروز وجود دارد این است که نه سانتریفیوژها می‌چرخند و نه زندگی مردم. زیرا غنی‌سازی ما امروز ۳/۳ است. بعد از روی کار آمدن آقای روحانی سه پرونده وجود داشت، در وزارت خارجه، ریاست جمهوری و شورای امنیت. همه پرونده‌ها بر اساس نظر ریاست‌جمهوری جدید به وزارت خارجه منتقل شد.

این استاد دانشگاه در سخنان خود به ناموفقی برجام تأکید کرد و افزود: نتیجه مذاکرات این شد که فردو تعطیل شد. البته هزار سانتریفیوژ و P۱ به حالت تعلیق درآمد. درحال حاضر سانتریفیوژ بدون روتور است. سانتریفیوژ بدون روتور مثل ماشین بدون موتور است. در توافق تأکید شده که مواد شکاف‌زا نباید وارد فردو شود. فردو که یکی از خطوط قرمز ما محسوب می‎شده از دست رفت. همچنین تمام هگزا فلورایدی که ما داشتیم اکسید شد و از کشور خارج شد. ما توافق کردیم که تعداد سانتریفیوژها از نوزده هزار به پنج هزار برسد. P۲ کنار گذاشته شد و البته رآکتور آب سنگین بود که ناتمام ماند.
متقی همچنین در ادامه سخنان خود تأکید کرد: برجام هیچ‌گونه پشتوانه حقوقی ندارد. برجام مخفف برنامه جامع اقدام مشترک است. این فقط برنامه است . همه می‌توانند از برجام خارج شوند. فقط یک بخت‌برگشته وجود دارد که نمی‌تواند از آن خارج شود. وقتی توتال از ایران خارج می‌شود فرانسه در برجام است اما وقتی نمی‌تواند به تعهدش عمل کند در آن نیست. وقتی کشورهای انگلیسی، ایتالیایی و فرانسوی نمی‌توانند تعهدشان را اجرا کنند یعنی دیگر در مجموعه قرار ندارند. چه می‌شود که این وضعیت به‌وجود می‌آید؟ برجام استحکام لازم را به لحاظ حقوقی، ساختاری و معادله قدرت ندارد. ما با آمریکایی‌ها توافق‌های دیگری داشتیم. اما اقدامات ما اقدامات مشترک بود.

او همچنین اضافه کرد:. تحریم‌ها تعلیق شد. هر ۶ماه یک‌بار رئیس‌جمهوری آمریکا باید در کنگره گواهی دهد که ادامه برطرف کردن تحریم‎ها با منافع ملی امریکا هماهنگی دارد. نکته بعدی این‌که به‌هیچ‌وجه ادامه غنی‌سازی اورانیوم را در ایران به رسمیت نشناخت. بحث‌هایی که وجود دارد به‌صورت دوفکتو است که هیچ پشتوانه حقوقی وجود ندارد که این وضعیت را تأیید کند.
متقی با اشاره به یکسان بودن رویه اوباما و ترامپ در مقابل ایران، بیان داشت: اوباما تحریم‌ها را تعلیق کرد. اما در همان زمان قانون آیسا تصویب شد. نکته قابل‌توجه اینجاست که ما در برخی مواقع دوست نداریم با واقعیت تراژیک روبه‌رو شویم. سند امنیت ملی اوباما و ترامپ را ببینید. در رابطه با ایران مشابه هم است. اوباما می‌گوید ایران اصلی‌ترین تهدید امنیت ملی برای آمریکا و متحدان آمریکاست و همچنین بزرگ‎ترین تهدید امنیت ملی برای شرکای آن‎ها است. درست مانند آنچه ترامپ منتشر می‌کند.

**تحریم ها ادامه می یابد
متقی اظهار داشت: وقتی‌که داشتیم سازش می‌کردیم فکر می‌کردیم که این موفقیت ما مربوط به تلاش ماست درحالی که ما در یک فضای مذاکره مراحله‌ای قابلیت‌های اقتدارمان را واگذار کردیم. می‌توانید بگویید که نیروی هسته‎ای قدرت محسوب نمی‌شود. اگر قدرت محسوب نمی‌شود پس چرا ۲۰۰ میلیارد دلار برای فعال کردن این صنعت خرج کردید؟ ممکن است در آینده نیز گفته شود موشک قدرت ملی محسوب نمی‌شود.
او همچنین تصریح کرد: امروز تحریم‎ها ادامه پیدا خواهد کرد. ما سیگنال مذاکره را دادیم و اروپایی‌ها دارند تلاش می‌کنند. اما هدف آمریکا این است که ما را در وضعیتی قرار دهد که شرایط بسیار سختی داشته باشیم. ترامپ می‌گوید باید آنقدر تحریم‌ها را سخت کنیم که قیمت دلار به بیست هزار تومان برسد. به ما اجازه موردی برای فروش نفت خواهند داد. بحثی که وجود دارد این است که ما ۸۰۰ هزار بشکه نفت در آذر خواهیم فروخت؟ به نظر من نه.

**برجام همه را نجات داد
در ادامه نشست، خرم در پاسخ به اظهارات متقی گفت: برجام همه را نجات داد. اگر مشکلی را برجام حل نکرده بود پس چطور صادرات نفت ۸۰۰ هزار بشکه به دو میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسید. پول‌های بیش از ۱۵۰ هزار دلار را که نمی‌توانستیم برگردانیم یا طلب‌مان را از آمریکا بگیریم. الان ترامپ دبه کرده است. آن موقع تحریم‌ها در مسیری رفت که با قانون شورای امنیت و با قطعنامه ۲۰۳۰ تحریم‌ها رفع شد. اما امروز کسی آمده که چون زورش می‌رسد آن را لغو می‌کند. بله، نگاه او به قدرت است. این‌ یک واقعیت است. اما ما نباید نسبت به واقعیت گذشته غیرمنصفانه نگاه کنیم. ما امروز در حد ۳/۶ درصد غنی‌سازی می‌کنیم. اما سؤال این است که ما می‌خواهیم سلاح هسته‌ای تولید کنیم؟ همه صحبت‌های آقایان این است که ما می‌خواستیم سلاح هسته‌ای تولید کنیم اما نگذاشتند.

او در ادامه در پاسخ به متقی که گفته بود سانتریفیوژهای ما از بین رفته‌اند، گفت: ما برای نوزده هزار سانتریفیوژ طراحی کرده بودیم. اگر ما بتوانیم به جهان دلیل قانع‌کننده بیاوریم که از آنچه استفاده‌ای می‌خواهیم بکنیم دنیا هم از ما می‌پذیرد.

** باید به صنعت هسته‌ای وقوف پیدا کنیم
خرم در ادامه سخنان خود تصریح داشت: اگر برجام بخت‌برگشته بود چرا امروز نظام به آن توسل می‌کند؟ اگر بد بود چرا الان دنبال آن هستیم؟ طبق فرمایشات دکتر متقی و قانون اساسی، مقام معظم رهبری مسئول سیاست‌های نظام است. مقام رهبری آن را کلمه به کلمه تأیید کردند و ایشان مسئول سیاست‌های نظام است. ما باید احترام بگذاریم. در زمان قطعنامه ۵۹۸ هم امام کلمه به کلمه کار را می‌خواند و آن را تأیید می‌کرد. اصلاً غیرممکن است که معاهده‌ای از زیردست مقام معظم رهبری بگذرد. به همین خاطر می‌گویم اگر بد بود دنبال نجات از طریق برجام هستیم. مسئول سیاست‌های کلان، آن را انتخاب و تأیید کردند. کسی نمی‌تواند طبق قانون اساسی کاری بکند که در نظر ایشان نباشد.

**بدبختی بزرگ
خرم همچنین در رابطه با پایبندی اروپا به برجام بیان داشت: چرا اروپا جلو تحریم‌های آمریکا می‌ایستد؟ زیرا می‌خواهد قانون داخلی خود را به جهان تسری دهد. اروپایی‌ها، چین و روسیه به این مسئله اعتراض دارند. امروز تحریم‌های آمریکاست. او دارد مدل‌سازی می‌کند تا بگوید تحریم‌های آمریکا و اروپا یعنی تحریم‌های جهانی و جامعه بین‌المللی. تا روزی گوش‌ها را آماده کند که تحریم‌های ۱۹۶۸ را بر سر ایران اجرا کند. آمریکا تا زمانی که این کار را نکند نمی‌تواند پشت خود اجماع نظر به‌وجود بیاورد.
او ادامه داد: این اصطلاحات منصفانه نیست. همه برجام متکی به ایران است اگر ایران روزی اراده کند از توافق هسته‌ای خارج شود برجام فرو می‌پاشد. تا زمانی که ایران ایستاده بقیه از نظر حقوق بین‌الملل متعهدند که از برجام حمایت کنند. به خاطر همین، روسیه، اروپا، چین و غیره حمایت می‌کنند. کشور ما در شرایطی نیست که به این بحث‌ها بپردازیم. ما باید دورهم جمع شویم و همه نیروهایمان ید واحد علیه ترامپ شوند. از ماه آینده تا سه ماه آینده بدبختی بزرگی بر سر ما آوار خواهد شد. آیا توانایی‌های اروپایی‌هاست که می‌تواند به ما کمک کند؟ دکتر ولایتی به روسیه رفت و خبرهایی آورند اما به‌محض ورودشان به ایران تکذیب شد. ما باید به دنبال حل مشکل باشیم.

**علایی: ترامپ می‌خواهد همه برنامه‌های آمریکا علیه انقلاب اسلامی را اجرایی کند
در پایان این نشست، دکتر حسین علایی که به عنوان میهمان افتخاری در مراسم حضور داشت، اظهار داشت: خروج آمریکا از برجام علامت این است که برجام به نفع ایران بوده است. این که آیا ما در برجام خوب عمل کردیم یا نه موضوع این جلسه نیست. باید ببینیم که بحث امریکا خروج از برجام است یا پلن بزرگ‌تری دارد. به نظر من برجام خاک‌ریز اول جلوی برنامه‌های آمریکا بود و آن این است که جمع‌بندی اقدامات امریکا بعد از پیروزی انقلاب علیه ایران است و ترامپ می‌خواهد آن را اجرا کند. همچنین رژیم صهیونیستی، عربستان و دشمنان ایران به کمک آمریکا رفتند. آن‌ها بنا دارند با فشار روی اقتصاد ایران، نظام اقتصاد ایران را دچار بی‌ثباتی کنند و این بی‌ثباتی باعث نگرانی عمیقی بین مردم شود و مردم دست به فشار اجتماعی علیه دولت بزنند.
علایی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه «هدف آمریکا سرنگونی نظام ایران است»، گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند روی فشار اجتماعی در داخل کشور سوار شوند و حرکتی را به‌وجود آورند که حداقل باعث تغییر رفتار ایران یا تغییر حکومت ایران شود. ازنظر آمریکایی‌ها این حکومت چند ویژگی دارد که آمریکا نمی‌تواند با آن کنار بیاید. آن‌ها معتقدند نظام جهانی را آمریکا باید مدیریت کند. دوم اینکه پایگاه‌های ارتش امریکا در همه جای دنیاست و بزرگ‌ترین بودجه نظامی را در سال می‌گیرد. آن‌ها تحمل اینکه کشوری مخالف اعمال برنامه‌های آن‌ها در جهان باشند را ندارند.
او ادامه داد: آمریکایی‌ها، ایران را در بهترین موقعیت ژئوپولیتیکی خاورمیانه برای خود مزاحم می‌دانند. ایران مزاحم بقای رژیمی است که آمریکایی‌ها متضمن بقای آن‌اند. در ایران جو غالب معتقد به نابودی رژیم صهیونیستی است. بنابراین آن‌ها این مسأله برایشان اهمیت فراوان دارد. امروز از دید آمریکایی‌ها شرایط ایران در منطقه قابل‌ قبول نیست. ترامپ می‌گوید من فشار می‌آورم تا آن‌ها مذاکره کنند.
علایی در پایان سخنان خود اظهار داشت: اوباما می‌خواست ما در برجام سازوکاری بپذیریم که سراغ سلاح هسته‌ای نرویم. ترامپ سه چیز از ما می‌خواهد؛ نیروی هسته‌ای اصلاً نداشته باشیم؛ چه صلح‌آمیز چه غیرصلح‌آمیز. دوم اینکه آن‌ها قدرت موشکی را از ما نمی‌پذیرند به‌طور مشخص در ارتباط با رژیم صهیونیستی. در منطقه حضوری که باعث شود دولت‌های عراق، لبنان و غیره را همسو قرار دهد نمی‌خواهد. ترامپ می‌خواهد ما از ترس مرگ، خودکشی کنیم. من معتقدم ما می‌توانیم بایستیم و جلو برویم. ایستادن به معنای از بین رفتن نیست. البته راهکارهایی وجود دارد که موضوع این جلسه نیست. باید ببینیم ما چه می‌توانیم بکنیم که با خروج ترامپ، آن‌ها به اهداف خودشان نرسند و ما با اقتدار ایران را سربلند کنیم.

**متقی: ما ناچار هستیم در برجام بمانیم
متقی همچنین درباره سخنان اخیر علایی درباره بستن تنگه هرمز که در رسانه‌ها منتشر شده است، اظهار داشت: به نظر من امکان بستن تنگه هرمز وجود ندارد. در سال ۶۶ ببینید میزان نقدینگی چقدر بود. بحث‌های قوه قضائیه را ببینید. امروز همه‌اش رانت و سوءاستفاده و اختلاس در کشور وجود دارد. در سال ۶۶ پاسدارانی وجود داشتند که با آرمان قوی می‌جنگیدند و جامعه هم به آن‌ها اقتدا می‌کرد. شما نمی‌توانید اقتصاد رانتی داشته باشید و اقدامات را انجام دهید. امروز در مقایسه با سال ۹۲ که اقتصادمان به‌هم‌ریخته بود سه برابر نقدینگی بیشتر است. ما ناچاریم. ما ناچاریم که در برجام باشیم. همه از تحریم خارج شدند چون چیزی به نام اتمام تحریم‌ها وجود ندارد. خواسته اروپایی‌ها رفع تحریم نیست. بلکه آن‎ها به دنبال منافع‌شان هستند و جایگاه‌شان است که تعیین می‌کند چه اقدامی انجام دهند.
حسین علایی اخیرا در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، درباره راهکار بستن تنگه هرمز برای مقابله با تحریم‌های نفتی جدید، گفته است: ایران می‌تواند تنگه هرمز را ببندد ولی آمریکا نیز برای باز کردن آن خود را به آب و آتش می‌زند؛ پس باید هزینه فایده این اقدام سنجیده شود.

تلاش آمریکا برای جلب همکاری ترکیه برای تحریم ایران


ترکیه در دور سابق تحریم ها (پیش از برجام) یکی از مهم ترین تنفسگاه های ایران برای دور زدن تحریم ها بود.
تلاش آمریکا برای جلب همکاری ترکیه برای تحریم ایران

یک هیات آمریکایی روز جمعه (امروز) به منظور جلب همکاری دولت ترکیه برای اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، وارد آنکارا می‌شود.

به گزارش عصرایران به نقل از رسانه‌های ترکیه، این هیات که از هندوستان عازم ترکیه است، در نظر دارد در دیدار با مقامات آنکارا آنها را به همکاری برای اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، فرا بخواند.

دولت ترکیه پیشتر بارها اعلام کرده در تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران مشارکت نکرده و به تجارت خود با ایران ادامه خواهد داد.

رهبری هیات آمریکایی را " مارشال بیلینگسی" معاون وزیر خزانه‌داری در امور تامین مالی تروریسم، بر عهده دارد. این هیات در چند روز گذشته در هندوستان با مقامات دهلی‌نو بر سر تحریم‌های نفتی و بانکی ایران چانه‌زنی کرده و هم اینک این تلاش ها را به پایتخت سیاسی ترکیه منتقل خواهد کرد.

آمریکا هشدار داده وارد کنندگان نفت ایران باید از ۴ نوامبر (۱۳ آبان) واردات نفت خود از ایران را به صفر برسانند. با این حال مقامات آمریکا گفته‌اند درخواست معافیت کشورها و  شرکت‌ها از مجازات آمریکا را در صورت کاهش محسوس واردات نفت آنها از ایران تا ۴ نوامبر، بررسی می‌کند.

هنوز با وجودی که بر اساس برخی گزارش‌ها سفارش خرید نفت برخی کشورها و شرکت‌ها برای هفته‌ها و ماه‌های آینده کاهش یافته و یا لغو شده، اما مشخص نیست مقامات آمریکا تا چه میزان موفق به اعمال تحریم کامل نفتی ایران باشند.

مقامات دولت ترکیه پیشتر بارها ضمن انتقاد از رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران و خروج یکجانبه آمریکا از این توافق بین‌المللی، ایران را کشور دوست و همسایه توصیف کرده و به ادامه همکاری‌ها و تجارت دوجانبه با ایران تاکید کرده‌اند. دولت آنکارا گفته که فقط خود را موظف به اجرای تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه کشورها می‌داند.

با این حال به گمان برخی ناظران آینده همکاری آنکارا در تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران به میزان جدیت واشنگتن در اعمال مجازات شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه و نیز پیچیدگی روابط دوجانبه آنکارا – واشنگتن بستگی خواهد داست. آمریکا و ترکیه اختلافاتی جدی در مورد برخی پرونده‌ها در روابط دوجانبه دارند که ممکن است پرونده تحریم‌های یکجانبه علیه ایران یکی از ابزارهای سازش و یا حتی چالش بیشتر بین دو کشور باشد.

ترکیه در دور سابق تحریم‌ها (۱۳۹۰-۹۱) یکی از مهم‌ترین کشورهایی بود که در دور زدن تحریم‌ها مورد استفاده ایران قرار گرفت و حتی از "رضا ضراب" تاجر ایرانی – ترک تحت محاکمه در آمریکا به عنوان "جعبه سیاه" چگونگی دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران نام برده می‌شود.

 

 

ظریف: آمریکا دنیا را با صادرات سلاح خود بی ثبات کرده‌است/ این سلاح‌ها حتی نتوانسته به شهروندان خودش امنیت دهد


آمریکا دنیا را با صادرات سلاح خود بی ثبات نموده و بودجه هایی که می‌توانند برای ساختن فردایی بهتر مصرف شوند را به هدر می‌دهد.
ظریف: آمریکا دنیا را با صادرات سلاح خود بی ثبات کرده‌است/ این سلاح‌ها حتی نتوانسته به شهروندان خودش امنیت دهد

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در توییتر خود نوشت: آمریکا دنیا را با صادرات سلاح خود بی ثبات نموده و بودجه هایی که می‌توانند برای ساختن فردایی بهتر مصرف شوند را به هدر می‌دهد؛ ولی سلاح‌های او حتی نتوانسته به شهروندان خودش امنیت دهد: ۳۵ درصد هزینه نظامی جهان نتوانست مانع کشته و مجروح شدن بیش از ۹۰۰۰ آمریکایی توسط ۱۵ شهروند سعودی شود.

ولایتی: مخالف هرگونه حضور آمریکا در منطقه هستیم

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در مصاحبه با شبکه راشا تودی درباره موضوعات مختلفی به اظهارنظر پرداخت.

به گزارش  مهر، علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل چندی پیش در گفتگو با شبکه تلویزیونی راشا تودی شرکت کرد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در پاسخ به سئوالی درباره اینکه آیا دیدار وی و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در روسیه به طور اتفاقی همزمان بوده است یا خیر، گفت: هیچ ارتباطی میان این ملاقات‌ها در کشور شما و این افرادی که نام بردید نیست. من به طور مستقل و فقط برای گفتگو با مقامات ارشد و رئیس جمهور پوتین اینجا آمدم. من حامل پیام‌های رهبری و رئیس جمهوری ایران برای پوتین بوده ام و فرصتی پیش آمد تا حدود ۲ ساعت درباره تمام مسائل دو جانبه، همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی صحبت کردیم.

علی اکبر ولایتی درباره احتمال معاوضه سوریه و اوکراین در دیدار پوتین با ترامپ و معامله بزرگ نیز گفت: این دو موضوع مستقل از هم هستند. از یک طرف موضوع اوکراین و شبه جزیره کریمه و از طرف دیگر سوریه. هیچ ارتباطی میان این دو مسأله مهم وجود ندارد. درباره اوکراین و کریمه هم ما از مواضع روسیه در رابطه با کریمه و اوکراین حمایت می‌کنیم.

وی پاسخ خبرنگار این شبکه درباره آنچه رسانه‌ها درباره نقش ایران و عملکرد این کشور در عملیات غوطه شرقی در سوریه در اوایل سال جاری میلادی و نیز نقش محدودتر ایران در درعا واقع در جنوب سوریه در ارتباط با درخواست آمریکائی‌ها و صهیونیست‌ها می‌گویند، تصریح کرد: حضور ما درسوریه ربطی به تمایلات آمریکا و دیگر کشور‌های غربی پیرو دیپلماسی آمریکا یا برخی کشور‌های منطقه که با دیپلماسی آمریکا درارتباط هستند، ندارد. مادر سوریه بر اساس دعوت دولت قانونی هستیم و به دولت و مردم سوریه کمک کنیم. ما از تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کنیم و ما به دولت و ملت سوریه کمک می‌کنیم تا با کمک روسیه و دیگر کشور‌ها با گروه‌های تروریستی بجنگند. خوشبختانه ما بر بسیاری از مشکلاتی که دولت و ملت سوریه با آن‌ها مواجه بوده اند، غلبه کردیم و کاملاً معتقدیم که جمهوری اسلامی ایران و روسیه که به صورت قانونی در سوریه حضور دارند باید آنجا بمانند تا پیروزی در برابر گروه‌های تروریستی را حفظ نمایند. اگر ما سوریه را تَرک کنیم، آمریکا و متحدان این کشور به تلاش هایشان برای حمایت از گروه‌های تروریستی ادامه خواهند داد و آنگاه دوباره دمشق در خطر قرار می‌گیرد و بار دیگر ما با تشکیل گروه‌ک‌های جدید تروریستی مواجه خواهیم شد.

خبرنگار راشا تودی از او درباره سیاست روسیه در سوریه در خصوص هماهنگی مسکو با همه طرف‌ها در راستای هدف نهائی تأمین امنیت در این کشور توسط ارتش دمشق سئوال کرد. دکتر ولایتی در پاسخ تأکید کرد: می‌دانید که فدراسیون روسیه سیاست خود را دارد و ما نیز سیاست خود را دنبال می‌کنیم. همکاری‌هایی میان دو طرف با یک هدف مشترک وجود دارد. اگر روابط خاصی بین روسیه و آمریکا وجود دارد، به ما ربطی ندارد. مامنافع خود را دنبال می‌کنیم و همچنین علاقمندیم که با کشور دوست خود روسیه، همکاری کنیم؛ بنابراین ممکن است در برخی مسائل، سیاست مستقلی در منطقه در پیش بگیریم، ولی تلاش می‌کنیم بدون هیچ تضادی همکاری کنیم.

سئوال بعد درباره سازش‌های تاکتیکی میان روسیه و آمریکا در قالب عدم مداخله آمریکا در سوریه بود. خبرنگار پرسید که آیا ایران این موضوع را مورد تمجید قرار می‌دهد؟

مشاور مقام معظم رهبری در این باره اضافه کرد: مخالف هرگونه حضور آمریکا در منطقه هستیم. اگر آن‌ها بخواهند به سیاست هژمونیک خود ادامه دهند، ما مخالف هژمونی آن‌ها در منطقه خود و تمام مناطق هستیم. اگر ما در مناطق خود حضور داریم، این کاملا قابل درک و قانونی است. چرا آمریکا تلاش می‌کند که در منطقه ما باشد؟ زمانی که آن‌ها آنجا هستند، تنها کاری که آن‌ها نشان داده اند انجام می‌دهند این است که گروه‌های تروریستی را ایجاد می‌کنند، مانند آنچه که خانم کلینتون در دوره صدارت بر وزارت امور خارجه (انجام داد). شخص وی اذعان کرد که در ایجاد گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق مشارکت داشته است. اگر شما به یاد آورید، در آستانه انتخابات آمریکا، رئیس جمهور ترامپ، کلینتون را متهم کرد: شما بودید که گروه‌های تروریستی را تشکیل دادید.

ظریف: اروپا به حرف بسنده نکند/ هدف ما و روسیه مقابله با افراط‌گرایی است


محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه یورو نیوز درباره نقش اروپا در حفظ برجام گفت: آنچه ما نیاز داریم اروپا انجام دهد، هم تعهد سیاسی است که انجام داده و اکنون نیازمند اقدامات عملی و نه فقط حرف و نوشته هستیم؛ در بخش بانکداری، در بخش سرمایه گذاری، در بخش انرژی و در بخش حمل و نقل.
ظریف: اروپا به حرف بسنده نکند/ هدف ما و روسیه مقابله با افراط‌گرایی است

وزیر امورخارجه کشورمان تصریح کرد: اروپا باید در برقراری صلح و امنیت در منطقه و جهان و به علاوه ارتقاء گفت‌وگو و همکاری فعال‌تر باشد و به حرف بسنده نکند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه یورو نیوز درباره نقش اروپا در حفظ برجام گفت: آنچه ما نیاز داریم اروپا انجام دهد، هم تعهد سیاسی است که انجام داده و اکنون نیازمند اقدامات عملی و نه فقط حرف و نوشته هستیم؛ در بخش بانکداری، در بخش سرمایه گذاری، در بخش انرژی و در بخش حمل و نقل.


ظریف افزود: من به طور کلی بر این باورم که اروپا در حال کوچک شمردن نفوذ و قدرت خود است. ما معتقدیم که اروپا باید در برقراری صلح و امنیت در منطقه و صلح و امنیت بین الملل و به علاوه ارتقاء هرچه بیشتر گفت‌وگو و همکاری فعالتر باشد.

وی همچنین گفت که ایران روابط خوبی با سوریه و روسیه دارد اما آمریکا را برای حمایت از داعش مقصر می‌داند.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تصریح کرد: ما روابط و همکاری خوبی با روسیه و دولت سوریه داریم و می‌خواهیم به آن ادامه دهیم. هدف ما در اینجا بسیار روشن است، این هدف ما و هدف فدراسیون روسیه است که با افراط گرایی و تروریسم مقابله کنیم.

وی ادامه داد: این حقیقت که تسلیحات و مهمات آمریکا در دستان داعش و دیگر سازمان‌های افراط‌گرا دیده می‌شود به ثبت رسیده است، توسط منابع غربی هم ثبت شده است. بنابراین من فکر می‌کنم که باید به حقایق بنگریم، آنهایی که با تروریسم و افراط گرایی مبارزه کردند سوری‌ها و کسانی هستند که با مردم سوریه همکاری می‌کنند.


بستن