تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

رای الیوم: شاید ایران تنها به چین اجازه عبور از تنگه هرمز را بدهد

در حالی که دیدگاه‌های مختلفی در مورد ایران و تنگنایی که در آن است، وجود دارد، ما معتقدیم که بازگشت به تاریخ تهدیدات ایران در مورد بستن تنگه هرمز و عملی نشدن آن، برای برطرف شدن نگرانی‌ها در این مورد کافی نیست و دولت‌های خلیج فارس نمی‌توانند تنها به این مساله اکتفا کرده و خوشحال باشند.

خالد الجیوسی در رای الیوم نوشت: در حالی که دیدگاه‌های مختلفی در مورد ایران و تنگنایی که در آن است، وجود دارد، ما معتقدیم که بازگشت به تاریخ تهدیدات ایران در مورد بستن تنگه هرمز و عملی نشدن آن، برای برطرف شدن نگرانی‌ها در این مورد کافی نیست و دولت‌های خلیج فارس نمی‌توانند تنها به این مساله اکتفا کرده و خوشحال باشند؛ چرا که پپش از این تهدیدات ایران در مورد بستن هرمز مربوط به قرار گرفتن منافع آن در معرض خطر بوده و اکنون، فشار‌های ترامپ نیز منافع جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند؛ چه چیز می‌تواند خطرناکتر از این باشد که صادرات نفت ایران متوقف شود؟ قطعا در این شرایط برای ایران دشوار است که سکوت اختیار کند.

به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب زبان ادامه داد:، اما در مورد جایگزین‌هایی که در جیبوتی فراهم شده، گزینه‌های دریایی که در اختیار دارد و جایگزین‌هایی که امارات فراهم کرده است، تحلیلگران بر این عقیده اند که طرح‌های دریایی که عربستان در جیبوتی به آن‌ها امید بسته است، همچنان اجرایی نشدنی است.

خطوط لوله‌های اماراتی، یک گزینه اماراتی جایگزین است که در خدمت دیگر دولت‌های خلیج فارس نیست و نباید فراموش کنیم که تنگه هرمز راهی اساسی برای انتقال نفت و گاز است؛ همانطور که اطلاعات منابع آمریکایی نیز این مساله را ثابت می‌کند. یک سوم تولیدات نفت جهان از تنگه هرمز می‌گذرد، این تنگه بین ایران و عمان ارتباط برقرار می‌کند و به منزله شریان حیاتی دولت‌های خلیج فارس است.

اما در مورد منافع مشترک باید گفت: جمهوری اسلامی ایران با بستن تنگه، منافع هم پیمان چینی خود را به خطر نمی‌اندازد؛ چرا که اصلی‌ترین وارد کننده نفت ایران است؛ در مقابل چین هم باید متوجه مسئولیت خود باشد، به وارد کردن نفت ایران ادامه دهد و به تهدیدات آمریکا توجهی نداشته باشد.

شاید ایران برای حفظ هم پیمان چینی خود تنها اجازه عبور کشتی‌های آن از تنگه هرمز را بدهد. با این حال، وقتی از این احتمال سخن می‌گوییم، باید این صحبت فرمانده سپاه پاسداران را در نظر داشته باشیم: «تنگه هرمز یا برای همه است یا برای هیچ کس».

تماس تلفنی وزرای خارجه ایران و ترکیه درباره توافق ادلب

تماس تلفنی وزرای خارجه ایران و ترکیه درباره توافق ادلب

وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به صورت تلفنی با یکدیگر گفتگو و رایزنی کردند.

به گزارش ایسنا، در تماس تلفنی مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با محمد جواد ظریف، طرفین در خصوص جزئیات " توافق ادلب " که به دنبال مذاکرات در آنکارا، تهران و سوچی حاصل شد، گفتگو و تبادل نظر کردند.‌

طرفین همچنین توافق کردند تا جزییات توافق را در نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در نیویورک پیگیری کنند .

حمایت وزیر خارجه بحرین از بستن حساب برخی کاربران ایرانی در توییتر

حمایت وزیر خارجه بحرین از بستن حساب برخی کاربران ایرانی در توییتر

وزیر امور خارجه بحرین از اقدام مدیر عامل توییتر مبنی بر بستن حساب‌های کاربران ایرانی حمایت کرد.

به گزارش ایسنا، خالد بن احمد، وزیر امور خارجه بحرین ضمن تشکر از جک دورسی، مدیر عامل توییتر، برای بستن حساب‌های برخی کاربران ایرانی در این شبکه اجتماعی، در اظهاراتی مداخله‌جویانه در توییتی با تاکید بر این‌که «به کارت ادامه بده» مدعی شد که مردم ایران با این اقدام موافقند.

به گزارش ایسنا، فیسبوک و توییتر اخیرا صدها حساب کاربری مرتبط با ایران و روسیه را با ادعای "پخش اطلاعات ناموثق" حذف کردند.

علیرضا میریوسفی، رئیس بخش مطبوعاتی هیأت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به حذف برخی حساب‌های کاربری مرتبط با ایران و روسیه در توییتر و فیس‌بوک گفت:‌ چنین ادعایی مضحک و بخشی از اقدامات آمریکا برای تغییر نظام در ایران محسوب می‌شوند.

وی در ادامه نیز این اقدام فیسبوک و توییتر را سوء استفاده از رسانه‌های اجتماعی خواند.

علی اکبر صالحی عازم وین شد

علی اکبر صالحی عازم وین شد

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی روز یکشنبه در راس هیاتی به منظور شرکت در شصت و دومین کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی عازم وین شد.

به گزارش ایرنا، قرار است صالحی در حاشیه این سفر با مقام های آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر مقام های کشورهای عضو در چارچوب همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای هسته‌ای و برجام دیدار و گفت‌وگو کند.

شصت و دومین کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه با حضور مقام های عالی و ارشد انرژی اتمی کشورهای عضو در وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود.

در آغاز این کنفرانس یوکیا آمانو مدیرکل آژانس گزارشی درباره فعالیت‌ها و دستاوردهای این نهاد بین‌المللی در سال گذشته ارایه می کند.

دعوای "تماس‌های کری- ظریف" درون هیات حاکمه آمریکا


کری با کنایه در پاسخ به انتقادات ترامپ گفته است او بهتر است نگران دیدار رییس ستاد انتخاباتی خود با بازرس ویژه، "رابرت مولر" باشد.
دعوای "تماس‌های کری- ظریف" درون هیات حاکمه آمریکا

اذعان "جان کری" وزیر امور خارجه سابق آمریکا (2013-2017)به دیدار 3-4 باره‌اش با "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران طی ماه‌های گذشته و واکنش ترامپ به این مساله، جنجالی سیاسی را درون هیات حاکمه آمریکا به راه انداخته است.

به گزارش عصرایران، ترامپ روز پنج شنبه با نوشتن توییتی به این مساله واکنش نشان داد و کری را متهم به اخلال در روند سیاست خارجی دولت آمریکا و انجام اقدامی غیرقانونی کرد.

پس از این توییت ترامپ، "مایک پمپئو" وزیر امور خارجه کابینه کابینه ترامپ هم به کمک رییسش آمد و حملاتی را علیه جان کری ترتیب داد. پمپئو دیروز در مصاحبه‌ای با خبرنگاران در مقر وزارت امور خارجه آمریکا گفت: "اقدامی که کری انجام داد بی‌سابقه بوده است. وزیر خارجه سابق با بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان تعامل کرده و به آنها گفته که صبر کنند تا این دولت برود. شما نمی‌توانید مورد مشابهی را در تاریخ آمریکا پیدا کنید . او نمی‌بایست این نوع رفتار را انجام می‌داد... این (رفتار کری) فراتر از یک اقدام نامناسب است."

کری هم بلافاصله پس از انتقادات ترامپ و پمپئو در توییتی واکنش نشان داد و ارایه نظرات خود درباره برجام را حق خود دانسته و خطاب به ترامپ با کنایه نوشت: "آقای رئیس جمهور، شما بیشتر باید نگران دیدار پل مانافورت با رابرت مولر باشی تا جلسه من با وزیر خارجه ایران. ولی اگر می خواهی چیزی در مورد برجام ، که باعث امن تر شدن جهان شد، یاد بگیری، کتاب جدید من را بخوان."

کنایه کری به ترامپ درباره تصمیم اخیر "پل مانافورت" رییس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ است که روز جمعه (دیروز) اعلام کرد می‌خواهد با "رابرت مولر" بازرس ویژه پرونده رسیدگی به ارتباطات احتمالی ستاد انتخاباتی ترامپ با دولت روسیه، همکاری کند.

پاسخ توییتری کری به توییت ترامپ

 

 

تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران در لبنان (عکس)


فیروزنیا که مرداد ماه گذشته جایگزین «محمد فتحعلی» شد، پیش از این مدیرکل خلیج فارس وزارت خارجه و سفیر ایران در کشورهای مالزی، یمن و بحرین بوده است.
تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران در لبنان (عکس)

 «محمد جلال فیروزنیا» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت امروز (پنجشنبه) با حضور در کاخ ریاست جمهوری لبنان استوارنامه خود را تقدیم «میشل عون» رئیس جمهوری این کشور کرد.

به گزارش ایرنا، در این دیدار که «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان نیز حضور داشت دو طرف بر ضرورت گسترش روابط دو جانبه تاکید کردند.

فیروزنیا که مرداد ماه گذشته جایگزین «محمد فتحعلی» شد، پیش از این مدیرکل خلیج فارس وزارت خارجه و سفیر ایران در کشورهای مالزی، یمن و بحرین بوده است.

وی در بدو ورود به بیروت، مثلث «ارتش، ملت و مقاومت» را ضامن ثبات و امنیت این کشور دانست و تاکید کرد که ایران همچنان از این «معادله طلایی» حمایت می کند.

فیروزنیا با بیان اینکه روابط دو جانبه ایران و لبنان روابط خوبی است، خاطر نشان کرد: ما تلاش خواهیم کرد که این روابط در زمینه های مختلف، از جمله سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تا جایی که منافع دو کشور اقتضا می کند، حداکثر توسعه را پیدا کند.

فیروزنیا این را هم اضافه کرد که توسعه این روابط دو جانبه هم در چارچوب رسمی و هم مردمی خواهد بود.
سفیر ایران، به همه گروه ها و طرف های لبنانی اعلام کرد که درهای سفارت جمهوری اسلامی به روی آنان گشوده است تا در ارتباط با مسائل مختلف با طرف های لبنانی تبادل نظر و همکاری صورت گیرد.
 

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟