گروه خبری سیاسی

دلیل کره شمالی برای مذاکره با آمریکا: دنبال توسعه اقتصادی هستیم/لاریجانی: آمریکایی‌ها زمان مذاکره خوب حرف می‌زنند


هدف ما خلع سلاح کامل شبه جزیره کره است.
دلیل کره شمالی برای مذاکره با آمریکا: دنبال توسعه اقتصادی هستیم/لاریجانی: آمریکایی‌ها زمان مذاکره خوب حرف می‌زنند

وزیر خارجه کره شمالی دلیل مذاکره با آمریکا را تلاش برای توسعه اقتصادی کشورش اعلام کرد.

 به گزارش عصرایران، وزیر خارجه کره شمالی در سفر به تهران و دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس گفت: سیاست جدید کشور ما توسعه اقتصادی است و در این راستا باید امنیت کره [شمالی] تأمین شود از این رو مذاکره را ادامه می دهیم.

"ری یونگ هو" وزیر خارجه کره شمالی با بیان اینکه کره شمالی می تواند تهدیدهای آمریکا را کنترل کند، اظهار داشت: ما توسعه اقتصادی کره [شمالی] را به عنوان سیاست اصلی دنبال می کنیم که برای این مهم نیازمند تأمین امنیت هستیم و لازمه آن را بهبود روابط با کره جنوبی می دانیم.

براساس متن منتشر شده از سوی خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت) آقای "ری یونگ هو" وزیر خارجه کره شمالی درباره تقویت روابط با کره جنوبی و چین گفت: قرار است برای افزایش روابط دو کره، خط آهن و جاده میان دو کشور احداث شود.

نیز در این دیدار با بیان اینکه از قدیم دارای روابط دوستانه و صمیمی با ایران بوده ایم، گفت: از توسعه روابط میان کره شمالی و ایران در شرایطی که مشکلات مشابهی در مورد تحریم های آمریکا داریم بسیار خرسندیم.

وزیر خارجه کره شمالی در ادامه با بیان اینکه از دیدارهای مقامات دو کشور استقبال می کنیم، عنوان کرد: از کمک های جمهوری اسلامی در دوران سختی که بر ما گذشت تشکر می کنیم.

وزیر خارجه کره شمالی در ادامه یادآور شد: نوع کار با آمریکایی ها دشوار است و از آنجایی که هدف ما خلع سلاح کامل شبه جزیره کره است لازم است آمریکایی‌ها نیز به تعهدات خود در این زمینه عمل کنند اما این کار را نمی کنند.

وی افزود: اگرچه کره شمالی برای اجرای تعهدات خود در مذاکره با آمریکا، خلع سلاح را در پیش گرفته است اما دانش هسته‌ای خود را حفظ می کنیم چون می‌دانیم آمریکایی ‌ا دشمنی خود را کنار نمی گذارند.

ری یونگ هو وزیر خارجه کره شمالی در این دیدار از رئیس مجلس شورای اسلامی برای سفر به کره شمالی رسما دعوت به عمل آورد.

سخنان لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت افزایش روابط ایران و کره شمالی گفت: آمریکایی‌ها زمان مذاکره خوب حرف می‌زنند اما زمان اجرا به هیچ یک از تعهدات خود عمل نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی عصر چهارشنبه با ری یونگ هو وزیر خارجه کره شمالی دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در این دیدار با بیان اینکه برای توسعه همکاری‌های سیاسی و دوجانبه به دنبال افزایش مذاکرات به کره شمالی هستیم، گفت: جمهوری اسلامی منافع کره شمالی را مقابل قدرت‌های ستمگر می‌داند.

وی در ادامه با بیان اینکه آمریکایی‌ها به تعهدات خود در توافقنامه‌ها پایبند نیستند، یادآور شد: جمهوری اسلامی سابقه مذاکره با آمریکا را دارد و تعهدات آمریکایی‌ها نیز در این زمینه مشخص شد اما آنها هیچگاه به تعهدات پایبند نبودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها زمان مذاکره بسیار خوب حرف می‌زنند و از آینده‌ای روشن خبر می‌دهند اما زمان اجرا به هیچ یک از تعهدات خود عمل نمی کنند.

مواظب باشیم؛ روس‌ها چتر خود را با کسی تقسیم نمی‌کنند


روس‌ها رسم مهمان نوازی را به جا نیاوردند و در باران شدید مسکو اول هوای رییس جمهور خود را داشتند تا مهمان‌ را.
مواظب باشیم؛ روس‌ها چتر خود را با کسی تقسیم نمی‌کنند

عصر ایران؛ مصطفی داننده- باران شدید بود. آنهم درست در لحظه‌ای که قرار بود فرانسوی‌ها جام را بغل کنند. . پوتین، ماکرون و کیتاروویچ کنار هم ایستاده بودند اما با یک تفاوت بزرگ.

روس‌ها چتری بزرگ را بالای سر رییس جمهور خود گرفته بودند تا پوتین خیس نشود. ماکرون ، رئیس جمهور فرانسه زیر باران مانده بود و خانم کیتاروویپچ رئیس جمهور کرواسی در حالی که خیس آب بود بازیکنان را در آغوش می‌گرفت.

روس‌ها رسم مهمان نوازی را به جا نیاوردند و در باران شدید مسکو اول هوای رییس جمهور خود را داشتند تا مهمان‌ را؛ آنها در آن لحظه فقط می‌خواستند پوتین خیس نشود و مهم نبود که دیگران در چه وضعی قرار دارد. آن هم دو رییس جمهور دیگر که تنها بعد از آن که کاملاً خیس شدند، برایشان چتر آوردند.

رفتار عجیبی بود اما درس بزرگی داشت.

مواظب باشیم؛ روس‌ها چتر خود را با کسی تقسیم نمی‌کنند

روسیه این روزها نقش مهمی در مناقشات بین‌اللملی به ویژه برجام بازی می‌کند و مسکو تبدیل به جام جهانی دیپلمات‌ها شده است.

همه سعی می‌‌کنند روس‌ها را به سمت خود بکشند و از قدرت‌های پنهان ونهان این کشور به نفع خود استفاده کنند.

مسکو هم به دنبال پیدا کردن بهترین گزینه برای منافع ملی خودش است. آنها در جام جهانی در مسابقاتی که میزبان آن هستند حاضر نیستند خیس شوند و هزینه بدهند، دیگر چه برسد به سیاست خارجی که در آن اصل منافع ملی است.

بر همین اساس مسؤولان دیپلماسی ما که در تلاش هستند تخم‌مرغ‌های روسیه را در سبد خود بچینند باید مواظب باشند که اگر باران شدید شود، روس‌ها چتر را بالای سر خود می‌گیرند و حاضر نیستند چتر را با دیگران تقسیم کنند.

خیس شدن ماکرون و کیتاروویچ در حالی که پوتین زیر چتر بود یک تصویر واقعی از تصمیمات روسیه در سیاست خارجی است. به آنها نمی‌شود ایرادی گرفت. روس‌ها به دنبال منافع ملی خود هستند و عاشق چشم و ابروی هیچ کس نیستند.

رفتار جمهوری اسلامی برای یارگیری در عصر ترامپ یک تصمیم درست و استراتژیک است اما این دوستان نباید در روسیه و چین خلاصه شود. ایران باید دست دوستی خود را به سمت کشورهای مختلف دراز کند و تخم‌مرغ‌های خود را در سبد‌های مختلف بگذارد؛ حالا در چند سبد بیشتر و در چند سبد کمتر.

ما نباید فکر کنیم وقتی باران شدید می‌شود و همه در حال خیس شدن هستند روس‌ها چتر بزرگ خود را با ما تقسیم می‌کنند. نه، آنها ابتدا به دنبال خیس نشدن خود هستند و بعد فکرمی‌کنند چتر دیگر خود را به چه کسانی بدهند.

در روابط بین‌الملل نه می‌شود از دوستی کسی ذوق شد نه از دشمنی و بدعهدی آن دلخور شد. در سیاست خارجی نباید از هیچ کشوری انتظار داشت. همه در این دنیا به دنبال منافع خود هستند و حاضر نیستند برای دیگری خود را فدا کنند.

بعیدی نژاد: دولت در اوج تحریم و فشار جلوی تقسیم ناعادلانه خزر را گرفت

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس، در صفحه توئیتر خود نوشت:

«در مرام ایرانی، جلب نظر مردم هدف نیست بلکه مردمی بودن باید با مروت و راستگویی همراه باشد. آیا این جوانمردیست که بجای حمایت، دولتی را که در اوج تحریم و فشار‌های بین المللی، جلوی تقسیم ناعادلانه‌ی دریای خزر را در همین اجلاس اخیر سران گرفت را مورد حمله قرار داده و متهم کنیم.

در این عصر و زمانه پنهانکاری ممکن نیست. فقط کافیست به سند نهایی مصوب اجلاس سران خزر مراجعه کنید. بحثی از تقسیم نیست. عده‌ای که به اشتباه منتظر تصمیم اجلاس در مورد تقسیم بودند با مواجهه با این شرایط جا ماندند، ولی همان خط قبلی حمله به دولت را که طراحی کرده بودند ادامه دادند.»

رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 ویدوئی از مصاحبه رجب صفروف، یک کارشناس روس، با بی‌بی‌سی فارسی این روز‌ها دست به دست می‌گردد. صفروف در این ویدئو می‌گوید سهم ایران از دریای خزر 50 درصد بوده که در سال 1996 (در زمان ریاست‌جمهوری هاشمی رفسنجانی) ایران پذیرفته سهم‌اش 20 درصد باشد و این پیشنهاد ایران، موجب تعجب فراوان روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان شده است. وی ادعا می‌کند که این پیشنهاد ایران، «هدیه الهی» به روسیه و سه کشور تازه‌استقلال یافته بود. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟


به گزارش مردم سالاری آنلاین، همزمان با امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر توسط روسای جمهور 5 کشور ساحلی این دریا در قزاقستان، مصاحبه جنجالی رجب صفروف با بی‌بی‌سی فارسی به شدت در فضای عمومی خبرساز شده است. رجب صفروف که توسط بی‌بی‌سی به‌عنوان عضو هیأت کارشناسی روسیه در مذاکرات قزاقستان معرفی شده است، در این مصاحبه می‌گوید طبق معاهدات سال 1921 و 1940 سهم ایران و اتحاد جماهیر شوروی از دریای خزر هر کدام 50 درصد بوده، اما پس از فروپاشی شوروی، ایران در «اولین دور مذاکرات کارشناسی در سال 1996» پیشنهاد داده که دریای خزر به طور مساوی بین 5 کشور ساحلی آن یعنی سه جمهوری تازه‌استقلال یافته قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان و ایران و روسیه تقسیم شود. وی می‌گوید، چون فروپاشی در 50 درصد متعلق به شوروی روی داده بود و هیچ ربطی به ایران نداشت، هیچ‌کس انتظار این پیشنهاد را ایران نداشت و این پیشنهاد «هدیه‌ای الهی» به سایر کشور‌های ساحلی دریای خزر بود.

رجب صفروف کیست؟
رجب صفروف اصالتاً یک کارشناس تاجیک است که در 1959 در دوشنبه پایتخت تاجیکستان به دنیا آمده و از این رو به زبان فارسی کاملاً تسلط دارد. نگاهی جزئی به پیشینه و رزومه صفروف نشان می‌دهد که وی در سال 1996 هیچ سمتی در وزارت امور خارجه روسیه و هیئت کارشناسی این کشور در مذاکرات پیرامون رژیم حقوقی دریای خزر نداشته است و خود صفروف نیز در رزومه‌اش ادعای حضور در این هیأت کارشناسی را مطرح نکرده است.
صفروف در سال 1983 از دانشگاه دولتی مسکو فارغ‌التحصیل شده است. وی در رشته‌های علوم سیاسی و همین‌طور تاریخ علم تحصیل کرده است. وی در سال 1991 از تز دکتری خود دفاع کرده و در سال 1994 اولین سمت «مهم» خود را به دست آورده است. وی در این سال به‌عنوان رئیس انستیتوی سیاست و تجارت مرکزی انتخاب شد و تا سال 96 ریاست این انستیتو را بر عهده داشت. صفروف از سال 1996 تا 1999 عضو شورای سیاسی وابسته به ریاست‌جمهوری روسیه بوده است. همچنین از سال 1994 تاکنون نیز کارشناس دومای کشوری فدراسیون روسیه بوده است.


صفروف ایران را به‌خوبی می‌شناسد و از سال 1997 تاکنون مدیرکل مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه بوده است. رجب صفروف تنها در سال 1997 و به مدت دو سال در یک آکادمی وابسته به وزارت امور خارجه روسیه مشغول به کار بوده و بنابراین، در سال 1996 هیچ سمتی در وازرت امور خارجه روسیه نداشته و صحبت‌های وی در مورد مذاکرات کارشناسیِ رژیم حقوقی دریای خزر نمی‌تواند صحت داشته باشد. وی از سال 1997 تا 1999 در آکادمی دیپلماتیک وابسته به وزارت امور خارجه روسیه، پژوهشگر بوده است. باید تأکید که وی در هیأت کارشناسی روسیه در مذاکرات مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر در دهه 90 میلادی حضور نداشته و حتی رزومه وی نیز این موضوع را تأیید می‌کند.


صفروف ایران را به خوبی می‌شناسد و حتی در وب‌سایت شخصی‌اش شماره موبایل وی که با پیش‌شماره 0912 و متعلق به تهران است، موجود است. وی از سال 2001 تاکنون مدیرکل یک سایت خبری روسی به آدرس https://www.iran.ru است که به سه زبان فارسی، روسی و انگلیسی در دسترس است. وی سردبیر مجله‌های روسی «ایران معاصر» و «تجارت با ایران» نیز است. صفروف از سال 2006 تا 2008 رئیس کل شورای بازرگانی روسیه-ایران وابسته به اتاق بازرگانی و صنعتی فدراسیون روسیه بوده است. در حال حاضر نیز وی رئیس کمیسیون ایران در اتاق بازرگانی و صنعتی مسکو است.

اظهارات کذب رجب صفروف
همان‌گونه که دیدیم صفروف در سال 1996 هیچ سمتی در وزارت امور خارجه روسیه و در مذاکرات کارشناسی پیرامون رژیم حقوقی دریای خزر نداشته است و اظهارات وی در این مورد کذب است. رضا نصری حقوق‌دان در توئیتی از جنبه‌ای دیگر کذب بودن ادعای صفروف را اثبات می‌کند. وی می‌گوید: صفروف می‌گوید سال 1996در اولین جلسه ایران صحبت از 20 درصد کرد! [این]صحیح نیست. چون 1) 1996 اولین جلسه نبود؛ 2) سال 1995 ایران و روسیه در یک بیانیه مشترک اعلام کردند فقط معاهدات 1921 و1940 معتبر هستند؛ 3) سال 1997 ایران مجدداً طی نامه‌ای به سازمان ملل بر همین موضع مشترک تاکید کرد!


مسأله دیگر این است که در هیچ قراردادی ایران سهم 50 درصدی از دریای خزر نداشته و اصولاً در معاهدات 1921 و 1940 سهم ایران و شوروی از دریای خزر تعیین نشده بود. در معاهده 1921 صرفاً حق کشتیرانی در دریای خزر که به واسطه عهدنامه ترکمانچای از ایران سلب شده بود به ایران داده می‌شود و در معاهده 1940 هم هیچ اشاره‌ای به سهم ایران و شوروی از منابع دریای خزر نشده است.

ظریف: تهران در سایه تهدید با آمریکا مذاکره نمی‌کند

ظریف: تهران در سایه تهدید با آمریکا مذاکره نمی‌کند

وزیر خارجه ایران در گفتگو با شبکه الجزیره درباره تهدیدات واشنگتن ضد تهران و نیز غیرقابل گفتگو نبودن برنامه موشکی ایران به بیان مواضع پرداخت.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در گفتگو با شبکه الجزیره گفت که کشورش در سایه تهدید با واشنگتن گفتگو نخواهد کرد.

وی طرح گفتگو از سوی ترامپ را با اهداف تبلیغاتی دانست.

وزیر خارجه ایران ضمن انتقاد از تحریم ها و تهدیدات آمریکا اعلام کرد: این سبب تغییر سیاست های ایران نمی شود. آمریکا باید به عنوان یک کشور با دیگران با احترام رفتار کند و تحریم های خود را قبل از شروع هر گفتگویی متوقف کند.

درباره برنامه موشکی ایران نیز ظریف آنرا دفاعی دانست و تاکید کرد که گفتگویی درباره برنامه موشکی در کار نخواهد بود زیرا این برنامه تهدید کننده احدی نیست.

ظریف درباره تداوم یورش های وحشیانه ائتلاف سعودی-اماراتی در یمن نیز گفت: ریاض سیاست جنایتکارانه‌ای را در یمن در پیش گرفته و کشورهای غربی با سلاح و سکوت خود در آن شریکند. جنگ و محاسبات اشتباه عربستان و امارات اوضاع در این کشور را به فاجعه انسانی تبدیل کرده است.

وی درباره کاهش ارزش لیره ترکیه نیز گفت: آمریکا جنگ اقتصادی ضد ترکیه به راه انداخته و ایران کاملا در کنار آنکارا ایستاده است.

آلمان: اروپا تسلیم فشار آمریکا در مورد ایران نمی‌شود

«پیتر آلتمایر» وزیر اقتصاد آلمان با اعلام اینکه اروپا تسلیم فشار آمریکا در ارتباط با ایران نمی‌شود، گفت که آلمان و متحدانش به حمایت از شرکت‌های طرف معامله با ایران به رغم فشار‌های واشنگتن ادامه می‌دهند.

به گزارش ایرنا رویترز نوشت، وی افزود: به واشنگتن اجازه نمی‌دهیم به ما دیکته کند که با چه کشوری داد و ستد داشته باشیم و از این رو به توافق هسته‌ای وین پایبند می‌مانیم به نحوی که ایران نتواند به سلاح اتمی دست یابد.

آلتمایر با اشاره به اینکه شرکت‌های آلمانی باید از امکان ادامه سرمایه گذاری در ایران به میزان دلخواه برخوردار باشند، گفت که دولت آلمان به همراه متحدان اروپایی اش در جستجوی راه‌هایی هستند تا تضمین شود که امکان تبادلات مالی همچنان وجود دارد.

براساس این گزارش، انجمن‌های تجاری آلمان هشدار داده اند که شرکت‌های آلمانی از سیاست‌های تحریمی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و همچنین اعمال تعرفه ها، متحمل زیان بالایی می‌شوند.

وزیر اقتصاد آلمان در ادامه سخنان خود از سیاست ترامپ در زمینه اعمال تعرفه بر کالا‌های اروپایی انتقاد کرد و گفت که تمهیداتی از این دست، رشد و اشتغالزایی را از بین می‌برد.

آمریکا با وضع تعرفه بر محصولات اروپایی به منظور حمایت از مشاغل آمریکایی، مناقشه تجاری تلافی جویانه‌ای را با کشور‌های اروپایی به راه انداخته است.

وزیر اقتصاد آلمان با اعلام اینکه جنگ تجاری باعث نابودی رشد اقتصادی و ایجاد جو بلاتکلیفی می‌شود، از توافقی که ماه گذشته بین ترامپ و «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا در کاخ سفید منعقد شد، استقبال کرد و گفت که این توافق موقت، صد‌ها هزار شغل را در اروپا نجات داده است.

در پی اعمال تعرفه‌های آمریکایی بر واردات فولاد و آلومینیوم اروپا و متقابلا وضع تعرفه‌های تلافی جویانه بروکسل بر کالا‌های آمریکا، دو طرف درگیر مناقشه‌ای تجاری شده اند.

ترامپ همچنین تهدید کرده بود بر خودرو‌های وارداتی از اتحادیه اروپا تعرفه می‌بندد، اما پس از دیدار با یونکر در کاخ سفید پذیرفت در این زمینه دست نگه دارد.

آلتمایر در این خصوص گفت: توافق بین اتحادیه اروپا و آمریکا تنها می‌تواند گام نخست باشد. هدف ما برقراری نظم تجاری جهانی با تعرفه‌ها و حمایت گرایی کمتر و بازار‌های آزاد است.

>