_  

گروه خبری سیاسی

هلاکت والی داعش در القائم هنگام فرار به سوریه


منابع عراقی از هلاکت فرد موسوم به والی داعش هنگام فرار به همراه دیگر تکفیری ها به سوی سوریه در حمله هوایی خبر دادند.
صراط: منابع اطلاعاتی عراقی از هلاکت والی داعش در القائم خبر دادند.

به گزارش مهر بر اساس این گزارش، نیروی هوایی عراق و بر اساس اطلاعات دقیق موفق به هلاکت ابو احمد العراقی موسوم به والی القائم و شمار زیادی دیگر از داعشی ها و انهدام ستون آنها هنگام فرار به سوی سوریه شد.

ستونی از داعش که هدف حمله هوایی قرار گرفت شامل ۱۰ خودرو حامل سلاح میان برد و سبک بود که سرکرد های داعش و تروریستهای تکفیری آنها را هدایت می کردند و قصد فرار از شهر القائم در استان الانبار به سوی اراضی سوریه را داشتند.

شایان ذکر است که نیروهای عراقی به عملیات ضد داعش برای آزادسازی مناطق باقیمانده تحت اشغال داعش و تامین مرز با سوریه ادامه می دهند.

طرح اعاده اموال نامشروع مطالبه جدی مردم است


رئیس سازمان عدالت و شفافیت گفت: طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در راستای مطالبه جدی مردم است.

صراط: احمد توکلی رئیس سازمان عدالت و شفافیت ضمن حمایت از طرح مجلس شورای اسلامی برای اعاده اموال نامشروع مسئولان، گفت: شفاف‌سازی دارایی‌های مسئولین امری ضروری است، برخی، دارای آلودگی‌هایی هستند، اگر شفاف شود، آلودگی‌شان معلوم می‌شود، مجلس نهم خیلی برای این کار تلاش کرد و آقای دهقان، نماینده طرقبه و شاندیز، خیلی برای آن زحمت متحمل شد، اما متأسفانه همکاری‌های لازم با وی نشد، به انتهای مجلس رسیدیم و نتیجه نگرفتیم، اما در حال حاضر نیز همین کار را تعقیب می‌کنند.

به گزارش تسنیم، وی با بیان اینکه عزم جدی باید از سوی دستگاه‌های اجرایی در جهت مبارزه با فساد صورت وجود داشته باشد، اظهار داشت: دوستانی که می‌گویند برای مبارزه با فساد باید به اصلاح ساختارها بپردازیم، پاسخ دهند که وقتی فساد سیستماتیک است و دستگاه‌های مبارزه با فساد، اعم از قوه قضائیه، مجلس، دیوان محاسبات، بازرسی کل کشور و سازمان حسابرسی، خودشان دچار فساد می‌شوند، در نتیجه فاسدها به مجموعه تصمیم‌گیری نفوذ کرده‌اند، اجازه نمی‌دهند که شما بسترها را درست کنید، کما اینکه اکنون نیز قوانینی برای شفاف‌سازی وجود دارد، اما اجرا نمی‌شود، چرا؟ این قوانین باید اجرا شود.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم اضافه کرد: مجلس از ابتدای امسال تصویب کرده که تمامی مدیران و مقامات کشور، دریافتی‌هایشان را به‌روی سایت قرار دهند و شفاف به مردم اعلام کنند، چرا این کار انجام نشده است؟ به پایان سال نزدیک می‌شویم، اما هنوز اقدامی در راستای این مصوبه مجلس صورت نگرفته است.

توکلی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های ناظر، معلول نیستند، بلکه خودشان علت اجرا نشدن قوانین برای شفاف‌سازی هستند، افزود: فساد در امیران جامعه رخنه کرده که فساد به جامعه کشیده شده است، باید مسئولان دارایی‌های خود را افشا کنند تا معلوم شود که چقدر حقوق می‌گیرند؛ باید اعلام کنند تا معلوم شود که آیا می‌توانند با دستمزدهای مشروع خودروی شاسی‌بلند بخرند یا جهیزیه اشرافی بدهند.

وی مهم‌ترین هدف طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان را در راستای مطالبه جدی اقشار مختلف مردم دانست و تصریح کرد: مردم خواهان این هستند که فساد در جامعه نباشد و این طرح نیز در راستای مطالبات بحق مردم است.

توکلی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه  فساد بلایی برای جمهوری اسلامی است و اگر به‌سرعت، با قاطعیت و بی‌رحمی و مدبرانه با آن مبارزه نشود، مشکلاتی ایجاد می‌کند، گفت: در این عرصه، متأسفانه بخشی از سیاستمداران و به‌خصوص، سیاستمداران ارشد، آلودگی پیدا کرده‌اند؛ به‌تعبیر امام علی(ع)، وقتی کارگزاران حکومت، میل به جمع‌آوری مال پیدا کنند، فقر درست می‌شود، ریشه اصلی فقر اقتصادی، همین سوء‌استفاده‌هایی است که از اموال عمومی مردم صورت می‌گیرد، به همین جهت در همه جا وقتی مسئولیت به کسی می‌دهند، نظارت بر آن را افزایش می‌دهند که کار عقلانی نیز هست، اما این نظارت باید، عمومی و نه سازمانی باشد.

وی اضافه کرد: وقتی فرد خودش در سازمانی صاحب قدرت باشد و سازمان بر او نظارت کند، احتمال اینکه مسئولان سازمان نیز آلوده شده باشند، وجود دارد، در نتیجه نظارت سازمان‌یافته حکومتی، گرچه لازم است، اما کافی نیست، در نتیجه باید به‌سمت نظارت مردمی پیش رفت که آن هم شامل تقوا و امر به معروف می‌شود؛ وقتی امر به معروف و نهی از منکر اجرا شود، مردم باید از نحوه کارکرد مسئولان اطلاع داشته باشند تا بتوانند آنها را نهی کنند.

رئیس سازمان عدالت و شفافیت، افزود: اطلاعات شفاف برای امر به معروف و نهی از منکر، امری واجب است، حکومت باید امور این واجب الهی را تسهیل کند تا شفاف شود؛ اولین کسی که دارایی‌های خود را اعلام کرد، امیرالمؤمنین بود، وقتی ایشان به کوفه تشریف آوردند، مردم برای سخنرانی ایشان جمع شدند و در خطبه‌شان اعلام کردند که "با مرکب و لباسی که بر تن دارم، به اینجا آمده‌ام و هیچ چیز دیگری ندارم، اگر پس از پایان مسئولیتم با بیش از این مقدار دارایی بروم، به شما خیانت کرده‌ام".

نماینده مردم تهران در مجلس نهم در پایان خاطرنشان کرد: طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان مطالبه جدی مردم و افراد پاک‌دست جامعه است که تصویب و تأیید آن در مجلس می‌تواند امیدی برای بهبود اوضاع ایجاد کرده و گامی مثبت در جهت مقابله با فساد در جامعه، به‌خصوص در سطح کلان باشد.

مهناز افشار بازیگر کم سواد و درجه 3 است


کیهان نوشت:بازیگر زنی که به‌رغم سطح پایین سواد و تحصیلات، اما علاقه دارد که درباره همه مسائل اظهار‌نظر کند، این بار برای خودنمایی بیشتر اقدام به دروغ‌پراکنی کرد!
مهناز افشار بازیگر کم سواد و درجه 3 است

صراط: مهناز افشار که از اغتشاشات دی‌ماه تحت صحنه‌گردانی مشترک وهابیون و منافقین هم حمایت کرده بود، در فضای مجازی مدعی ممنوع‌التصویری خود شد! وی که مدتی پیش همسرش به اتهام فساد مالی دستگیر شده بود، در فضای مجازی نوشت که این بار به خاطر حمایت از دختران خیابان، عکسش از بیلبوردهای تبلیغاتی حذف شده است! درحالی که هیچ گاه چنین اتفاقی رخ نداده و خانم بازیگر به‌رغم همه تلاشش برای اینکه خودش را یک زن روشنفکر و مهم جلوه دهد همچنان نور چشم مسئولان است.
افشار بعد از اینکه به‌اشتباه خود پی برد و فهمید که برخلاف ادعایش، تصویرش در بیلبوردها قرار دارد، یک دروغ جدید گفت و مدعی شد که مشکل با وساطت تهیه‌کننده فیلم جدیدش برطرف شده است، اما این هم یک فیلم جدید بود چون از ابتدا هم هیچ اقدامی برای حذف تصاویر وی نشده بود!
میل مفرط به مطرح شدن و در کانون توجه قرار گرفتن ، دلیل ادعای این بازیگر درجه سه به‌شمار می‌آید!

حمایت آمریکا از مردم فقط لاف است


فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) کشور در مراسم بیست و ششمین یادواره شهدای مسجد جوادالائمه پادادشهر اهواز توضیح داد که چرا باید مرگ بر آمریکا بگوییم.

صراط:  سردار سرتیپ فرزاد اسماعیلی امروز در مراسم بیست و ششمین یادواره شهدای مسجد جوادالائمه پادادشهر اهوازکه در مسجد جوادالئمه برگزار شد با بیان اینکه رفتار خانواده شهدا رفتاری زینبی(س) است همچنین با آرزوی اینکه امیدواریم سال جدید سالی دور از هرگونه بلایای طبیعی مانند زلزله که دل خیلی‌ها را به درد آورد و نیز مانند گردوغبار باشد، اظهار داشت: همه ما برای خوزستانی‌ها نگرانیم اما فقط نگرانی کافی نیست و برای حل این مشکل باید آستین بالا زد همانگونه که خوزستانی‌ها در ۸سال دفاع مقدس آستین بالا زدند.

به گزارش تسنیم، وی با بیان اینکه همچنین امیدواریم سال جدید به دور از بلایای غیرطبیعی مانند سقوط هواپیمای یاسوج و اغتشاشات اخیر نیز باشد همچنین به کودتای ۲۸ مرداد که خیانت آمریکای خون‌خوار و رذالت رژیم پهلوی بود اشاره کرد و افزود: برخی از مسائل و خاطرات از جمله کودتای ۲۸ مرداد از ذهن‌ها خارج نمی‌شود همچنین واقعه طبس و انهدام هواپیمای مسافربری در سال ۶۷ هیچگاه از ذهن مردم ایران خارج نخواهد شد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) کشور بیان کرد: جنگ ۸ ساله نیز فراموش نمی‌شود که چگونه بعثی عراق اعتلاف ناجوانمردانه‌ای با ۳۰ کشور انجام داد همچنین برخی خاطرات و مسائل شیرین نیز مانند انقلاب اسلامی از ذهن‌ها خارج نمی‌شود. امسال همانند هر سال مردم در ۲۲ بهمن مشت محکمی بر دهان آمریکا و دشمنان زدند.

سرنوشت دست‌دادن و همپیمانی با آمریکا شیطان بزرگ

وی انقلاب اسلامی ایران را تجلی محبت و مودت بین مردم و امام راحل بزگوار و ایثار شهدا دانست و گفت:  خوزستانی‌ها در دوران دفاع مقدس با دستان خالی ایستادگی کردند. صدام سرکرده بعثی در طول ۸ سال جنگ بیش از ۶۰ درصد توان هوایی خود را از دست داد با اینکه ۴ مرحله نیروی هوایی خود را تجهیز کرد. صدام در آخر به بدترین شکل در زیر زمین دستگیر شد و سرگذشت او نتیجه دست‌دادن و همپیمانی با آمریکا شیطان بزرگ است.

سردار اسماعیلی عنوان کرد: در کشور بیش از ۲۰۰ هزار شهید در همه عرصه‌ها داریم و بیش از ۳ هزار پست مدیریتی و فرماندهی داریم یعنی به ازای هر یک پست مدیریتی، فرماندهی و تصمیم‌گیری چه لشکری و چه کشوری بیش از ۷۰ الی ۸۰ شهید داده‌ایم پس اگر می‌گوییم هر مدیر و هر فرمانده بدهکار خون شهدا است ناروا نیست.

وی با بیان اینکه ما بدهکار پدران و مادران شهدا هستیم، همچنین با بیان اینکه چرا باید بگوییم مرگ بر آمریکا توضیح داد: ایالات متحده آمریکا کمتر از ۲۵۰ سال قدمت دارد و سرخ‌پوستان بومی‌های اصلی و صاحبان اصلی آنجا بودند اما پوست سر سرخ‌پوست‌ها را درآوردند و حتی در این زمینه فیلم ساختند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) کشور ادامه داد: آمریکایی‌ها درباره وحشی‌گری خود فیلم ساخته‌اند. آنها با خون‌ریزی حکومت خود را بنیان گذاشتند. اما انقلاب ما انقلابی بر پایه مودت بود. ریشه حکومت آمریکائی‌ها پایین‌تر از ۲۵۰ سال است اما ایران ما ۲۵۰۰ سال قدمت دارد.

باید تا ابد گفت مرگ بر آمریکا

وی خطاب به دشمنان گفت: هرچقدر که قدرت داری برای خودت داری اما ببین با چه کسی دست‌وپنجه نرم می‌کنی با کشوری که ۴۰ سال بر روی پاهای خودش ایستاده و دست نیاز به طرف هیچ‌کسی جز خدای لاشریک دراز نکرده پس بشناس جمهوری اسلامی را. آمریکا همچنان برای ما شیطان بزرگ خواهد بود.

سردار اسماعیلی خاطرنشان کرد: آمریکا این دشمن بزرگ در دوران پهلوی از شاه حمایت می‌کرد و امسال در اغتشاشات از یک گروه خودفروش حمایت کرد. این دشمن از یک دولت خونخوار مثل منصور هادی حمایت می‌کند ولی از دولت سوریه که تماما مردمی است حمایت نمی‌کند. آمریکا هیچ وقت از مردم حمایت نکرده و حمایت او از مردم فقط یک لاف است.

وی افزود: همین دشمن بارها و بارها با حسنی مبارک دست داد ولی بعد شاهد دادگاهی شدن او شد و از قذافی حمایت می‌کند و بعد از آن سو شاهد کشته شدنش بود همین دشمن از طالبان حمایت و آن را تجهیز می‌کند ولی بعد در عملیاتی فریبکارانه او را هدف می‌گیرد. او داعش را به وجود می‌آورد بعد به آن حمله می‌کند. آمریکا دشمن همه و جوانان است بنابراین باید تا ابد گفت مرگ بر آمریکا.

آمریکا در بیش از صد کشور پایگاه نظامی دارد

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) کشور با بیان اینکه آمریکا در بیش از صد کشور پایگاه نظامی دارد، یادآور شد: داشتن پایگاه نظامی یعنی اینکه این دشمن قابل اعتماد نیست و هم یک فرصت برای استراتژیک‌ هراس و ترس است. آمریکا بدهکارترین دولت در دنیا است و مردمش ناراضی‌ترین مردم دنیا هستند.

وی با اشاره به اینکه دشمن به دنبال نشان دادن ناامیدی در کشور ما است، افزود: ما مسئولان نباید بگذاریم که در کشور ناامیدی ایجاد شود و باید کار و تلاش بیشتری انجام دهیم. اولین مسئله ناامیدی در بین جوانان وجود فاصله بین جوان و مسئول است. اگر فاصله مسئولان و مردم کم شود مردم ناامید نمی‌شوند.

سردار اسماعیلی با بیان اینکه دشمن از همه ابزارها برای ناامیدی و ایجاد فاصله بین مردم و مسئولان استفاده می‌کند، بیان کرد: حضور مردم در صحنه‌ها فاصله مسئولان با آنان را کم می‌کند. دشمن در ۶ ماه گذشته بین ارتش و سپاه عملیات روانی گسترده‌ای انجام داد؛ ارتش و سپاه برای خدمت به مردم باهم رفاقت می‌کنند اما برای شکافتن سینه دشمن و برای شهادت با هم رقابت می‌کنند. کور شود دشمنی که نمی‌داند سپاه و ارتش و مردم همه فرزند انقلاب هستند.

ساخت سامانه موشکی برد بلند باور ۳۷۳ توسط دانشمندان ایرانی 

وی گفت: امروز ساخت سامانه موشکی برد بلند باور ۳۷۳ توسط دانشمندانی از دانشگاه‌های کشور، دانشمندانی از پیکره قرارگاه پدافند هوایی، دانشمندانی از پیکره سپاه انقلاب اسلامی ایران در تجمیع یک فکر همگانی با همکاری وزرات دفاع تمام شد. این سامانه از سامانه S۳۰۰ بالاتر است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) کشور عنوان کرد: برخی کشورها با پول کودک‌کشی برای ارعاب جمهوری اسلامی تجهیزات و تسلیحات نظامی می‌خرند اما بدانند زهی خیال باطل چرا که جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه‌ها آماده است.

سردار سرتیپ اسماعیلی به ملوانان آمریکایی دستگیر شده اشاره و تصریح کرد: با آنکه با آنان مهربانی شده بود و این موضوع در تصاویر دیده می‌شد ولی آنها از ترس گریه می‌کردند ولی شهید حججی در دستان دشمنان شجاعانه و استوار ایستاده بود؛ این است جمهوری اسلامی. همه ما تا ابد بدهکار شهدا و خانواده عزیز آنها هستیم.دشمن ما، قهرمان شکست‌های پیاپی از مردم ما شد.

7ویژگی اختصاصی طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان


این گزارش به بررسی ویژگی‌های اختصاصی طرح دو فوریتی «اعاده اموال نامشروع مسئولان» در مقایسه با طرح «رسیدگی به اموال مسئولان» که چند سال پیش به تصویب نمایندگان مجلس رسید، می‌پردازد.

صراط: بعد از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی  برخی زمزمه‌ها از کسب اموال نامشروع از سوی برخی از مسئولان که عهده‌دار یک منصب در دهه‌های گذشته بوده‌اند به گوش می‌رسد که در همین راستا نمایندگان مجلس که صدای اعتراضات عمومی را در این زمینه شنیده‌اند با تدوین طرحی ۲ فوریتی  به دنبال آن‌هستند تا تغییرات و اقداماتی اساسی را در لایه‌های مختلف نظام و افرادی که زمامدار امور هستند ایجاد کنند تا مردم بدانند که حاکمیت به دنبال آرمان‌هایی است که امام خمینی(س) در دوران نهضت و انقلاب آن را دنبال می‌کردند و رهبر معظم انقلاب نیز در تمام سالهای رهبری خود به  عنوان یک مسئله محوری به آن تاکید کرده‌اند.

به گزارش تسنیم، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که طرح "اعاده اموال نامشروع مسئولان را کلید زده‌اند معتقدند که این طرح در راستای عدالت و شفافیت اقتصادی است البته این نکته قابل ذکر است که برخی از نمایندگان مجلس نیز معتقدند که قانونی در این زمینه وجود دارد و نیازی نیست که در این زمینه قانون جدیدی نوشته شود.

در این گزارش سعی شده تفاوت‌های که در طرح ارائه شده از سوی نمایندگان و قانونی که در  ۱۸ مهر سال ۱۳۹۴ در مجمع تشخیص مصلحت نظام نهایی شد، وجود دارد پرداخته شود.

۱-ورود دولت به ماجرا: طرحی که نمایندگان در تیرماه سال ۱۳۸۴ تدوین و پس از رفت‌و برگشت‌های مکرر بین مجلس شورای اسلامی در مجمع تشخیص مصلحت نظام نهایی شد، تنها بر پایه اصل ۱۴۲ قانون اساسی استوار بود و در آن قانون قوه قضائیه  مکلف شده بود که به اموال مسئولان رسیدگی کند اما  در طرحی که اخیراً نمایندگان تهیه کرده‌اند، علاوه بر اصل ۱۴۲ بر اصل ۴۹ نیز تاکید شده و علاوه بر قوه قضائیه دولت نیز درگیر این موضوع شده است و قوه مجریه نیز باید ثروت‌های ناشی از ربا ، غصب ، رشوه ، اختلاس ، سرقت ، قمار ، سو استفاده از موقوفات ، سو استفاده از مغاطعه‌کاری‌ها و معاملات دولتی، فروش زمین‌های موات و مباحات اصلی، دائر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند.

۲- اجرای بی‌معطلی: در طرحی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام نهایی شد مقرر شد تا پس از ۶ ماه آئین‌نامه این قانون از سوی قوه قضائیه تدوین و برای اجرا ابلاغ شود اما در طرحی که نمایندگان تدوین کرده‌اند هیئتی مرکب از یک قاضی با ابلاغ از سوی رئیس ‌قوه قضاییه، یک نماینده از معاونت بازرسی دفتر مقام رهبری با اذن ایشان، یک نماینده از سازمان بازرسی کل کشور، یک نماینده از وزارت اطلاعات، یک نماینده از سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، روسای کمیسیون‌های قضایی و حقوقی و اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی (به عنوان ناظر) تشکیل می‌شود و اجرای احکام این قانون معطل تصویب آیین‌نامه و دستورالعمل از سوی دولت نیست و هیئت پنج نفره بلافاصله پس از لازم الاجرا شدن این قانون تشکیل و اجرای این قانون را در دستور قرار می دهد.

۳ -مجازات برای عدم همکاری: یکی از محدودیت‌های طرح رسیدگی به اموال مسئولان که در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید این بود که هیچ مجازاتی برای عدم ارائه فهرست دارایی‌ها در ابتدای تصدی مسئولیت در نظر گرفته نشده و شرط تصدی مسئولیت را فقط تعهد به ارائه فهرست اموال قرار داده است اما  در طرح اخیر وکلای ملت کارکنان تمام دستگاه‌های حکومتی موظف‌ شده‌اند با این هیئت همکاری کنند. تخلف از مقررات این تبصره موجب محکومیت به حبس درجه شش است همچنین نمایندگان در این طرح آورده‌اند چنانچه افراد موضوع این قانون اموال خود را پنهان کرده یا با هیئت مذکور در این قانون همکاری نکنند به حبس درجه پنج محکوم می‌شوند.

۴-پیشگیری آینده و حساب‌کشی گذشته: قانونی که در سال ۹۴ در مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب شد به نوعی برای آینده بود و اگر فردی در کشور متصدی یک مسئولیت می‌شد باید فهرست اموال و دارایی‌های خود را اعلام کند اما طرحی که که اخیراً تدوین شده عطف به ماسبق می شود و اموال مسئولان از اول انقلاب تاکنون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۵- اعلام گزارش به مردم: در طرحی که نمایندگان تدوین کرده‌اند ذکر شده هیئت ۷ نفره  موظف است حداقل هر۶ ماه یک بار مشروح اقدامات خود را به صورت تفصیلی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و گزارش کار خود را به "عموم مردم" اعلام کند اما این موضوع که گزارشی از سوی قوه قضائیه به مردم داده شود  در قانون مصوبی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام نهایی شد وجود ندارد.

۶-ایجاد اشتغال با برگرداندن اموال:یکی از شاخص‌ها و تفاوت‌های طرح ارائه شده با قانون موجود در این است که نمایندگان ذکر کرده‌اند که پس از بازگشت اموال نامشروع به بیت‌المال این اموال در جهت اشتغال و فقرزدایی صرف شود.

۷-جلوگیری از فرار مظنونین: در طرح تدوینی از سوی نمایندگان ذکر شده چنانچه هیئت ۷ نفره تشخیص دهد که فرد مظنون قصد ترک کشور را دارد دستور ممنوعیت خروج وی را صادر خواهد کرد اما در قانون رسیدگی به اموال مسئولان نکته‌ای درباره اینکه اگر مسئولی پس از تصدی بر مسئولیت خود مظنون به کسب اموال نامشروع بود آیا ممنوع  خروج می‌شود یا خیر؟

ایران تاوان سیاست‌بازی اروپا را نمی‌دهد


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به وجود سه دیدگاه ونظریه درباره آینده توافق هسته ای گفت: ایران حاضر نخواهد شد تاوان سیاست‌بازی اروپایی ها در برجام را بدهد.

صراط: حشمت الله فلاحت پیشه درباره تلاش های پیوسته اروپایی ها برای وضع محدودیت علیه جمهوری اسلامی ایران به بهانه برنامه موشکی با هدف نگه داشتن آمریکا در برجام، اظهار داشت: در حال حاضر سه نظریه در این زمینه وجود دارد؛ نظریه و دیدگاه اول که برای جمهوری اسلامی بوده، این است که برجام کامل و به درستی اجرا نشده و باید به صورت تمام و کمال اجرا شود.

به گزارش مهر، وی افزود: بر این اساس، چون برجام به درستی اجرا نشده، باب هیچ مذاکره ای در موضوع دیگری باز نمی شود و اساسا شکست برجام، یعنی فروپاشی یک معاهده بین المللی.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: نظر دوم برای آمریکایی هاست که اساسا به دنبال ایجاد شکاف در برجام از طریق برخی خط قرمزهای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت هستند تا از آنجا در موضوع موشکی و سپس موضوعات دیگر وارد شوند.

فلاحت پیشه افزود: نظر سوم نیز ویژه اروپایی هاست که بر اساس آن، برجام همچنان باید اجرا شود، اما باید همزمان با آن، باب مذاکرات دیگر و پرونده های جدید مثل برجام موشکی و برجام حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی باز شود.

وی تصریح کرد: من معتقدم که نظر آمریکایی ها و شخص ترامپ به هیچ وجه عملی نمی شود، چرا که شکستن برجام و فروپاشی آن قطعا باعث می شود ایرانی ها که همین حالا هم منتقد جدی آمریکا در اجرای برجام هستند، در این موضع جدی تر و محکم تر شوند.

این نماینده مجلس اظهارداشت: من وقتی که آقای روحانی گفت خوشحالم که ترامپ بعد از یک سال نتوانسته برجام را پاره کند، از اظهار خوشحالی ایشان دچار تعجب شدم! چرا که ما معتقدیم ترامپ باید به ویژه از طرف اروپایی ها تحت فشار قرار بگیرد که چرا برجام را اجرا نمی کند.

فلاحت پیشه تاکید کرد: راهبرد نظام از ابتدا هم این بوده است که مذاکره فقط در موضوع هسته ای بوده و در موضوع هسته ای نیز دیدگاه رهبر معظم انقلاب این بوده است که ما باید در موضع برتر و چانه زنی قرار داشته باشیم.

وی افزود: معتقدم تا زمانی که برجام به خوبی و درستی اجرایی نشده و به ویژه آمریکایی ها به وظایفشان در این زمینه عمل نکنند، نمی توان سراغ راه های دیگر رفت؛ البته اروپایی ها به دنبال این هستند که برجام را به عنوان یک نقطه برگشت در حوزه دیپلماتیک خود حفظ کنند، اما در عین حال باب مذاکرات جدید را باز کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: اگر چنین مسئله ای عملی شود، معنی اش آن است که ایران باید تاوان سیاست بازی اروپایی ها را بدهد و طبیعتا ایرانی ها به هیچ عنوان حاضر نیستند چنین هزینه ای را بپذیرند.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن