تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

وزرای خارجه 5+1 در آمریکا باهم گفت وگو می کنند


اعضای برجام روز دوشنبه دوم مهرماه نشستی را در سطح وزرا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خواهند داشت.
وزرای خارجه 5+1 در آمریکا باهم گفت وگو می کنند
وزرای خارجه کشورهای عضو برجام قرار است دوم مهر ماه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل درباره حفظ توافق هسته‌ای با هم دیدار و گفتگو کنند.

به گزارش صدای ایران از تسنیم، اعضای برجام روز دوشنبه دوم مهرماه نشستی را در سطح وزرا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خواهند داشت.
فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این نشست حضور خواهد یافت.

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که طرفهای برجام قرار است در خصوص نحوه حفظ توافق هسته‌ای، پس از خروج آمریکا از آن و اعمال مجدد تحریم‌ها گفتگو کنند.

رئیس جمهور آمریکا 8 ماه می (18 اردیبهشت) از برجام خارج شد و اعلام کرد که مجددا تحریم‌ها را علیه ایران اعمال خواهد کرد. یک دور از تحریم‌های یکجانبه آمریکا در مرداد ماه بازگشت و قرار است دور جدیدی هم در آبان ماه اعمال شود.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه و رئیس تیم مذاکره کننده هسته‌ای روسیه پیشتر در گفتگو با خبرگزاری تسنیم در خصوص میزان امیدواری‌اش برای به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و اعضای باقیمانده برجام در خصوص ادامه اجرای این توافق گفت: «ما برنامه زمانی خیلی فشرده‌ای داریم که تا ماه نوامبر، کم و بیش حدود یکماه و نیم است. اما به شدت اطمینان دارم که ما قادر خواهیم بود در این بازه زمانی به نتیجه برسیم. بنابراین، برجام خوشبختانه توسط همه اعضای باقیمانده به طور مستمر اجرا خواهد شد که شامل انتفاع ایران از ابعاد اقتصادی و مالی توافق خواهد بود.»

وی در خصوص درخواست برخی کشورها از جمله روسیه و آلمان برای ایجاد سامانه پرداخت مالی به موازات سوئیفت، گفت: «از هر تلاشی برای بروزرسانی سوئیفت به نحوی که جزء ساده شده ساختار مالی دنیا نباشد و به راحتی بنا به تمایلات سیاسی یک کشور یا کشوری دیگر تغییر نکند، استقبال می‌کنیم.»

ریابکوف افزود: «من فکر می‌کنم که فهم در خصوص ضرورت مصون سازی خود در مقابل خطرات سیاسی که از سوی آمریکا وجود دارد، در جاهای دیگر، از جمله اروپا نیز رو به افزایش و رشد است.»

مشاور روحانی سخنرانی ترامپ را تحلیل کرد


یکی از مشاوران رئیس‌جمهوری با اشاره به سخنرانی رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در محمع عمومی سازمان ملل، اظهار کرد: جهانیان و به خصوص ایران باید تغییر رویکرد آمریکا به مقابله با گلوبالیسم در مجمع عمومی سازمان ملل و تبعات آن را با آگاهی ویژه مدنظر قرار دهند.
مشاور روحانی سخنرانی ترامپ را تحلیل کرد
یکی از مشاوران رئیس‌جمهوری با اشاره به سخنرانی رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در محمع عمومی سازمان ملل، اظهار کرد: جهانیان و به خصوص ایران باید تغییر رویکرد آمریکا به مقابله با گلوبالیسم در مجمع عمومی سازمان ملل و تبعات آن را با آگاهی ویژه مدنظر قرار دهند.

به گزارش صدای ایران از ایسنا، حمید ابوطالبی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:
«‏اصلی ترین موضوع در سخنرانی رئیس جمهور آمریکا، نگاه این کشور به جهان است؛ چراکه رئیس‌جمهور آمریکا پس از جنگ جهانی دوم به مقابله با گلوبالیسم در مجمع عمومی UN به عنوان نماد اصلی آن می‌پردازد.
جهانیان و به خصوص ایران باید این تغییر رویکرد و تبعات آن را با آگاهی ویژه مدنظر قرار دهند.»

جهانگیری به سایپا چه دستوری داد؟


با توجه به نامه منتشره و نگرانی پرسنل گزارش‌دهنده شرکت سایپا از وجود فساد در این شرکت خودرو سازی و با توجه به تاکید معاون اول رئیس جمهور اعلام می‌کنم ...
جهانگیری به سایپا چه دستوری داد؟
کام پالیزدار گفت: با توجه به نامه منتشره و نگرانی پرسنل گزارش‌دهنده شرکت سایپا از وجود فساد در این شرکت خودرو سازی و با توجه به تاکید معاون اول رئیس جمهور اعلام می‌کنم ضمن رعایت امانت‌داری و محرمانه بودن صد درصدی اسامی افرادی که اطلاعات و مستندات را در اختیار ستاد قرار می‌دهند نسبت به بررسی موضوع تا حصول نتیجه قطعی و مجازات متخلفین اقدام نمایند.

به گزارش صدای ایران از فارس، کاظم پالیزدار مشاور معاون اول رئیس‌جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در گفت‌وگو با فارس در مورد شکایت جمعی از کارکنان خودرو سازی سایپا مبنی بر وجود فساد و رانت در این گروه خودروسازی که طی نامه‌ای برای معاون اول رئیس جمهور ارسال شده، گفت: با توجه به انتشار نامه‌ای از سوی جمعی از پرسنل گروه خودروسازی سایپا خطاب به آقای جهانگیری که در برخی از رسانه‌ها و سایت‌ها نیز منتشر شده و با توجه به طرح برخی ادعاها در خصوص وجود فساد و رانت‌خواری در شرکت مذبور به محض اطلاع آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در دستوری به دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی این ستاد را مکلف کردند نسبت به ورود به موضوع، بررسی و رسیدگی دقیق به موارد ادعایی اقدام نمایند.

دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکید کرد: برخورد با مفاسد اقتصادی در هر شکل آن برای ستاد اولویت جدی است و این اطمینان را می‌دهم که دولت و ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی حسب تاکیدات مقام معظم رهبری و همراه با سایر قوا در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: با توجه به نامه منتشره و نگرانی پرسنل گزارش‌دهنده از برخوردهای بعدی با ایشان که در انتهای این گزارش به آن اشاره شده است؛ این دبیرخانه اعلام آمادگی می‌نماید تا با دریافت مستندات و مدارک مرتبط با ادعاهای مطرح‌شده در گزارش ضمن رعایت امانت‌داری و تضمین عدم انتشار و محرمانه بودن صد درصدی اسامی افرادی که اطلاعات و مستندات را در اختیار ستاد قرار می‌دهند نسبت به بررسی موضوع تا حصول نتیجه قطعی و مجازات متخلفین اقدام نمایند.

وزیر صنعت تغییر میکند!


عضو کمیسیون صنایع و معادن از معرفی وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در روز یکشنبه خبر داد.
وزیر صنعت تغییر میکند!
 عضو کمیسیون صنایع و معادن از معرفی وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در روز یکشنبه خبر داد.

به گزارش صدای ایران از ایلنا، سیده حمیده زرآبادی گفت: دستور جلسه امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس بررسی استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت بود که به علت آنکه مطلع شدیم وزیر جدید این وزارت خانه روز یکشنبه به مجلس معرفی می‌شود، کمیسیون دستور جلسه دیگری برای بررسی نداشت.

گزینه‌های اصول گرایان برای ریاست مجلس چه کسانی هستند؟


حالا که قرار است حسن روحانی سه سال دیگر در پاستور بماند و دولت هم در اختیار جریان سیاسی نزدیک به اوست، بدون شک پارلمان مهمترین جایی است که می‌تواند برای تداوم سیاست‌ورزی مورد توجه باشد. همین هم هست که این روزها خبرهایی متعدد از فعالیت چهره‌های مطرح اصولگرایان برای حضور در انتخابات مجلس به گوش می‌رسد.
گزینه‌های اصول گرایان برای ریاست مجلس چه کسانی هستند؟

حالا که قرار است حسن روحانی سه سال دیگر در پاستور بماند و دولت هم در اختیار جریان سیاسی نزدیک به اوست، بدون شک پارلمان مهمترین جایی است که می‌تواند برای تداوم سیاست‌ورزی مورد توجه باشد. همین هم هست که این روزها خبرهایی متعدد از فعالیت چهره‌های مطرح اصولگرایان برای حضور در انتخابات مجلس به گوش می‌رسد.

به گزارش صدای ایران از مثلث، یک‌سال و چند ماه به برگزاری انتخابات مجلس زمان باقی مانده و هرچه زمان می‌گذرد بر میزان این فعالیت‌ها افزوده می‌شود. نکته مهم اما این است که این چهره‌های شاخص نگاه اصلی‌شان را حضور در کرسی ریاست مجلس دوخته‌اند. جایی که اکنون علی لاریجانی حضور دارد و بعید هم به نظر می‌رسد که او برنامه‌ای برای جدایی از آن داشته باشد. آنچه اما موجب شده که تحرکات قابل‌توجهی برای کسب این کرسی صورت بگیرد فقط فرصت باقی‌مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری نیست، بلکه مولفه‌های متعددی از جمله لغزان‌شدن جایگاه لاریجانی آنها را به این فکر انداخته است.

لاریجانی؛ ماندن یا نماندن؟
خیلی‌ها معتقد بودند پایان عصر روحانی با آغاز عصر لاریجانی گره‌خوردگی زمانی خواهد داشت. می‌گفتند پروژه مشترکی که از گعده‌نشینی‌های ساختمان کاخ مرمر و جلسات محرمانه جماران متولد شده و در عصر روحانی بروز و نمو یافته است، دوران کمال خود را در عصر لاریجانی طی خواهد کرد. آن پروژه چند مولفه مهم داشت:

1- ایجاد دو‌قطبی در سیاست خارجی برای تاثیرگذاری در سیاست داخلی. این مساله موجب می‌شد تا با تغییرات در مناسبات با غرب گشایش‌های اقتصادی ایجاد شده و «بدنه اجتماعی پی‌رو» به جهت خشنودی بهبود اقتصادی ‌افزایش پیدا کند. این جمعیت «پی رو»، سرمایه اجتماعی خوبی را برای پیشبرد پروژه‌های سیاسی تعیین‌شده ‌ضمانت می‌کرد.

2- تضعیف طیف منتقد و حذف پله‌پله آنها از ساخت قدرت رسمی

3- شکل‌دهی آرای سیاسی کشور به شمایلی تازه که یک رقیب کنترل‌شده در سوی دیگر آن قرار داشت.

حالا اما از هنگامی که پاشنه سیاست خارجی دیگر آن‌گونه نمی‌‌چرخد که اعضای ائتلاف انتظار آن را داشتند، طبعا کار برای علی لاریجانی هم سخت شده است. حالا آنها که چشم می‌چرخاندند تا گزینه‌های ریاست‌جمهوری را ردیابی کنند دیگر مانند گذشته در مورد علی لاریجانی فکر نمی‌‌کنند. فی‌الواقع یک اتفاق مهم رخ داده؛ «از جمعیت «بدنه پی‌‌رو» کاسته شده است.»

یک نکته دیگر در مورد لاریجانی این است که او از جمله سیاست‌ورزانی است که فوت هاشمی‌رفسنجانی بر وضعیت سیاسی‌اش تاثیر‌گذاشته است. او در اواخر عمر هاشمی قرابت‌های سیاسی بیشتری با او پیدا کرده بود. حتی علی لاریجانی یکی از دو پیک ویژه برای رساندن خبر رد صلاحیت به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و در‌خواست از او برای انصراف از باقی‌ماندن در انتخابات بود. یک جلسه طولانی در دفتر هاشمی که همچنان رازهای مگوی آن مگو باقی مانده است. او برای هاشمی‌رفسنجانی که دوست داشت همیشه بالانسر سیاست ایران باشد یک شخصیت محبوب بود. لاریجانی از نظر هاشمی کسی بود که می‌توانست به سادگی در میانه دو جناح بایستد و با نهادهای حاکمیتی هم به راحتی بنشیند. او کاراکتر دلخواه سال‌های آخر عمر هاشمی بود. حالا اما هاشمی نیست؛ لاریجانی این روزها جای خالی او را به خوبی حس می‌کند. مساله دیگر در مورد لا‌ریجانی این بود که احمدی‌نژاد پروژه مهمی را برای حذف و تخریب او آغاز کرد.

احمدی‌نژاد ‌وقتی دید ساختارهای حاکمیتی در جاده بازگشت او به قدرت رسمی تابلوی ورود ممنوع نصب کرده‌اند یک ماموریت دیگر برای خود تعریف کرد. هدف مهم او این شد که پروژه اعضای ائتلاف را بر هم بزند. احمدی‌نژاد، آلترناتیو را نشانه گرفت؛ «علی لاریجانی». یک بازی نه‌چندان پیچیده اما طولانی که رونمایی از وجه تند و تیز آن را از یکشنبه سیاه مجلس کلید زده بود. او لاریجانی را از آن زمان تا کنون از یک زاویه مهم هدف قرار داده است: «نگاه توده به آقای دکتر». به یک معنا تصور احمدی‌نژاد این بوده است که هرچه در میان توده مردم اعتباری برایش مانده است را صرف از میان برداشتن برداشتن آلترناتیو کند. اینکه او تا چه حد موفق بوده مجالی و نوشتاری دیگر می‌طلبد اما هرچه هست این مساله ناگزیر ذهن علی لاریجانی را به خود

مشغول کرد. همه این مسائل‌ دست به دست هم داده است تا در کنار دور‌شدن اصلاح‌طلبان از او شرایط برای رئیس مجلس ماندن علی لاریجانی از همیشه سخت‌تر شده و همین‌جاست که رقبای اصولگرای خود را از همیشه به این پست نزدیک‌تر ببینند.

پایان عصر روحانی
نکته دیگر این است که پروژه حسن روحانی در سیاست داخلی که البته گره‌خوردگی بزرگی با سیاست خارجی داشت، اکنون با آمدن ترامپ و از میان رفتن برجام به هم خورده است.

کسانی که معتقدند عصر روحانی تمام شده این مولفه‌ها را کنار هم ردیف می‌کنند:

1-موانع ساختاری برای ادامه دولت روحانی به جهت برآورده‌ساختن وعده‌ها و خواسته‌ها وجود دارد.

2-با در خطر قرارگرفتن برجام و احتمال پایان عمر توافق هسته‌ای، اساسا «دال گفتمانی» این دولت از میان رفته و‌ حسن روحانی صاحب یک «دولت بی‌پروژه» خواهد بود.

3-روحانی از اصلاح‌طلبان دور شده، پس دیگر نمی‌‌تواند رئیس‌جمهور آنها باشد.

4-معتقدند به جهت عملکرد روحانی، از آنجا که روحانی با حمایت آنها رئیس‌جمهور شده، اکنون سرمایه اجتماعی آنها در حال ریزش است.

با این مولفه‌ها که بر می‌شمارند می‌گویند که باید برای عصر پس از او برنامه داشت. نزدیک‌ترین جا فعلا پارلمان است.

یک قدم تا ریاست‌جمهوری
نکته دیگر این است که اصولگرایان اکنون بسیاری از مناصب گذشته خود را در اختیار ندارند. بر اساس قاعده از دل برود هر آنکه از دیده برفت آنها برای رسیدن به پاستور باید حتما در دید بدنه اجتماعی باشند. به یک معنا آنها باید برای بدنه اجتماعی یک خاطره نزدیک باشند نه یک خاطره دور که بازنمایی آن ‌کاری‌ بسیار سخت است. پس باید تا آن زمان به نهادهایی مانند مجلس دست یافت. چه اینکه شوراهای شهر و شهرداری هم حتی دیگر در اختیار اصولگرایان نیست.

طبیعی است اگر چهره‌هایی از اصولگرایان بتوانند به ریاست مجلس دست یابند، این می‌تواند فرصت مناسبی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری باشد.

به نظر می‌رسد اینکه اصولگرایان در ادوار قبلی انتخابات از حضور بازیگران اصلی خود در مجلس بی‌بهره مانده و آن را جایگاهی در سطح دوم دانسته‌اند، قطعا یک اشتباه بزرگ بوده است. حالا آنها می‌توانند رقابت در این سطح را به بازی بزرگان تبدیل کنند. طرفه آنکه یکی از مولفه‌های اصلی رای‌آوری در انتخابات جدا از بحث رای فهرستی عنصر شناخته‌شدگی بوده است. این بازی باید در سطح بزرگان دنبال شود.

اسامی 51 حزب دریافت‌ کننده یارانه احزاب


اسامی 51 حزب که جهت دریافت یارانه از سوی وزارت کشور به خانه احزاب ارسال شده است، منتشر شد.
اسامی 51 حزب که جهت دریافت یارانه از سوی وزارت کشور به خانه احزاب ارسال شده است، منتشر شد.

به گزارش صدای ایران، بهرام سرمست دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب طی نامه‌ای به حسین کمالی رئیس خانه احزاب ایران، اسامی 51 حزب، که موفق به انطباق اساسنامه و مرامنامه خود با قانون جدید احزاب شده‌اند را جهت دریافت یارانه معرفی کرد. 

سرمست در بخشی از نامه خود آورده است: «احتراماً با عنایت به مصوبه جلسه 1397/05/22 کمیسیون ماده 10 قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مبنی بر اینکه یارانه دو میلیارد تومانی به حساب خانه احزاب واریز می‌شود که به صورت مساوی و علی الحساب بین احزاب پروانه دار تقسیم  و به احزابی که خود را با قانون تطبیق داده اند، پرداخت شود، لذا فهرست اولیه احزابی که تاکنون پرونده آن‌ها در تطبیق با قانون جدید تکمیل شده است به شرح ذیل ایفاد می شود؛ بدیهی است اسامی سایر احزاب پرونده‌داری که پرونده تطبیق آن‌ها با قانون احزاب تکمیل گردد، متعاقباً اعلام و ارسال خواهد شد.»
به گزارش خبرنگار مهر، اسامی 51 حزب مزبور جهت دریافت یارانه به شرح ذیل است:
1-انجمن اسلامی معلمان ایران
2-انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها
3-انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران
4-تشکل اسلامی فارغ التحصیلان لرستان
5-جامعه اسلامی مهندسین
6-جامعه اسلامی کارمندان
7-جامعه اسلامی ورزشکاران
8-جامعه اسلامی دانشجویان و فارغ التحصیلان
9-جامعه اسلامی حامیان کشاورزی ایران
10-جمعیت جوانان انقلاب اسلامی
11-جمعیت تولیدگرایان
12-جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان
13-جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی
14-جمعیت پیروان زینب (س)
15-جمعیت آزاداندیشان لرستان
16-جمعیت اسلامی فرهنگیان
17-جمعیت انسجام اسلامی استان تهران
18-جمعیت حامیان انقلاب اسلامی
19-جمعیت اقتدار مردم استان تهران
20-جمعیت دوستداران مشهد الرضا خراسان رضوی
21-حزب اسلامی ایران زمین
22-حزب همبستگی ایران اسلامی
23-حزب تمدن اسلامی
24-حزب اسلامی کار
25-حزب مستقل و اعتدال ایران
26-حزب کارگزاران سازندگی ایران اسلامی
27-حزب جوانان ایران اسلامی
28-حزب مردم سالاری
29-حزب اراده ملت
30-حزب آزادی
31-حزب توسعه استان کرمانشاه
32-حزب مشارکت مردمی استان گیلان
33-حزب اعتماد ملی
34-حزب ثقلین
35-حزب عدالت طلبان ایران اسلامی
36-حزب وحدت و همکاری ملی ایران اسلامی
37-حزب مردمی ایران اسلامی
38-حزب ندای ایرانیان
39-حزب آزادگی ایران اسلامی
40-حزب اتحاد ملت
41-حزب توسعه ملی ایران اسلامی
42-سازمان عدالت و آزادی
43-سازمان معلمان ایران
44-کانون تربیت اسلامی
45-مجمع جانبازان و ایثارگران انقلاب اسلامی
46-مجمع اسلامی فرهنگیان گیلان
47-کانون مهستان
48-مجمع دانشجویان و دانش آموختگان گلستان
49-مجمع اسلامی کارکنان بانک ها
50-مجمع اندیشه و وحدت اسلامی استان مرکزی
51-مجمع فرهنگیان ایران اسلامی

گفتنی است؛ «قدرتعلی حشمتیان» نائب‌رئیس خانه احزاب ایران، روز 23 شهریورماه 97 در گفتگو با مهر، از ارسال اسامی 51 حزب از سوی وزارت کشور  به خانه احزاب خبر داده بود. 


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟