گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

واکنش ماجد غماس به سخنان العبادی درباره ایران

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

رئیس دفتر مجلس اعلای اسلامی عراق در ایران گفت: سخنانی که از نخست وزیر عراق شنیدیم باعث تعجب همگان شده است، اما تصمیم اساسی در مورد سیاست عراق در چنین مسائلی این است که ما در کنار ایران ایستاده و خواهیم ایستاد.
رئیس دفتر مجلس اعلای اسلامی عراق در ایران گفت: ما قلبا و غالبا هر گزندی که از طرف بیگانگان و نظام سلطه جهانی و آمریکای جهانخوار ضد ملت عزیز ایران وارد شود را محکوم می کنیم و در کنار ملت ایران ایستاده و خواهیم ایستاد.

به گزارش صدای ایران، «ماجد غماس» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا درباره اظهارات اخیر حیدر العبادی نخست وزیر عراق مبنی بر همراهی کشورش با تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: سخنانی که از نخست وزیر عراق شنیدیم باعث تعجب همگان شده است، اما تصمیم اساسی درمورد سیاست عراق در چنین مسائلی مخصوصا درباره جمهوری اسلامی ایران این است که ما قلبا و غالبا هر گزندی که از طرف بیگانگان و نظام سلطه جهانی و آمریکای جهانخوار بر ضد ملت عزیز ایران وارد شود را محکوم می کنیم و در کنار ایران ایستاده و خواهیم ایستاد.

رئیس دفتر مجلس اعلای اسلامی عراق در ایران اضافه کرد: متاسفانه الان عراق در وضعیت استثنایی قرار دارد چرا که دوره پارلمان منتهی شده و همه در انتظار نتایج نهایی آرا و انتخاباتی هستند که امسال برگزار شد و یک حالت بلاتکلیفی در مسائل سیاسی عراق ایجاد شده است.

وی اقدام آمریکا در اعمال تحریم های ظالمانه ضد ملت ایران را محکوم کرد و گفت: این اقدام یک رفتار سبعانه و وحشیانه است که آمریکا به رهبری ترامپ و بعضی از اذنابش علیه ایران انجام می دهند و با استفاده از شبکه های برخی کشورهای وابسته به آمریکا به آن دامن می زنند.

غماس افزود: تحریم های آمریکا یک توطئه بسیار بزرگ ضد نه فقط جمهوری اسلامی، بلکه علیه کل مقاومت در منطقه است وعراق هم جزئی از حرکت مقاومت در منطقه محسوب می شود.

این فعال سیاسی عراقی اظهار داشت: هنوز مجلس نمایندگان جدید تشکیل نشده و همین باعث شده در مساله بسیار مهم و اساسی مربوط به روابط ایران و عراق چنین اظهارنظری صورت بگیرد و اگر پارلمانی وجود داشت حتما جلوی چنین اقدامی گرفته می شد.

وی یادآور شد: همان طور که ملاحظه کردید همه گروه های سیاسی نه فقط شیعه، بلکه خیلی از شخصیت های اهل سنت هم با صدور بیانیه هایی این اظهارات و همراهی با ترامپ را محکوم کردند، چرا که چنین اقدامی از نظر هر عراقی نامطلوب و غیرطبیعی است.

رئیس دفتر مجلس اعلای اسلامی عراق در ایران تصریح کرد: نقش جمهوری اسلامی ایران در روند سیاسی بعد از سقوط رژیم صدام مخصوصا در مساله داعش انکارناپذیر است و دوست و دشمن به اهمیت این نقش معترف هستند.

به گزارش ایرنا، برخی تحلیلگران معتقدند «حیدر العبادی» برای جلب نظر آمریکا و حمایت این کشور از ادامه نخست وزیری خود چنین اظهاراتی داشته است؛ غماس در این زمینه و اینکه آیا العبادی با پیگیری چنین سیاستی موفق به تداوم حضور خود در سمت نخست وزیری خواهد شد، گفت: این حرف و حدیث ها زیاد اهمیت ندارد که به آن تکیه کنیم، او اظهار نظری کرده که باید آن را اصلاح کند، همان طور که می دانید عبادی عضو حزب الدعوه است که این حزب هم علیه این اظهارات بیانیه ای صادر و آن را محکوم کرد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد بلبشوی سیاسی در عراق هستیم با این حال خود برادران حزب الدعوه باید تصمیم واحدی اتخاذ و اعلام نظر کنند و باید در چنین مرحله سیاسی نظر واحدی از احزاب صادر شود.

این فعال سیاسی عراقی همچنین در پاسخ به این سوال که چه چشم اندازی برای تشکیل دولت عراق وجود دارد، گفت: هنوز کسی نمی تواند درباره فرایند تشکیل دولت یک پیش بینی درست و اساسی بکند چون هنوز مساله نتایج انتخابات تمام نشده و با تمام شدن این فرایند است که گروه های سیاسی می توانند نخست وزیر را انتخاب کنند، البته پیش از انتخاب نخست وزیر ابتدا باید پارلمان، در مرحله بعد رئیس جمهوری و نهایتا نخست وزیر انتخاب شود.

وی با اشاره به بازشماری آرا در برخی از صندوق ها گفت: همان روز رای گیری، نتایج اعلام شد ولی اعتراضاتی وجود داشت و دستگاه قضایی، کمیته ای از قضات تشکیل داد تا صندوق هایی که مورد اعتراض است دوباره بازشماری شود که قرار است این روزها تمام شود. addup.center