گروه خبری اقتصادی

بررسی مشکلات فعالان اقتصادی استان کرمان برای صادرات به عراق

بررسی مشکلات  فعالان اقتصادی استان کرمان برای صادرات به عراق

درنشستی فعالان اقتصادی استان کرمان راه حلهای مشکلات صادرات به کشور عراق را با مسئولان اتاق مشترک ایران و عراق بررسی کردند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کرمان رئیس اتاق مشترک ایران و عراق امروز در کرمان گفت: بازار عراق آماده همکاری با ایران در زمینه غذایی ، مصالح ساختمانی ، دارو و وسایل بهداشتی  ، گردشگری ، میوه و تره بار و خدمات فنی ومهندسی است .
یحیی آل اسحاق با بیان اینکه بازار عراق مهمترین بازارمنطقه است گفت: بازار عراق به علت ضربه به زیرساختهای آن متکی به واردات است اما باید آنرا شناخت .
وی همچنین با تاکید بر امن تر شدن کشور عراق گفت: اکنون همه کشورها متقاضی فعالیت و حضور در این کشور هستند.
دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق نیز در این جلسه خطاب به فعالان اقتصادی استان کرمان گفت : ۶۰ درصد جمعیت عراق در نزدیکی مرز ایران زندگی می کنند و این کمک بزرگی به صادرکنندگان ما می کند.
وی مهمترین اقلام صادراتی ایران به عراق را اجزاء و قطعات توربینهای بخاراعلام کرد و افزود : در صنایع غذایی نیز وضع خوبی داریم که باید کار بیشتری انجام دهیم .
حسینی گفت: فراهم کردن امکانات اولیه در گمرکات استان کرمان برای صادرکنندگان انگیزه بیشتری ایجاد می کند.
طبیب زاده با بیان اینکه سهم ایران در بازار عراق و به دنبال آن سهم استان کرمان بسیار ناچیز است افزود: تسهیلاتی برای صادرکنندگان تخصیص داده شده اما آیین نامه آن هنوز ابلاغ نشده است.

رشد 315 درصدی كشت زرشك در استان كرمان

رشد 315 درصدی كشت زرشك در استان كرمان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کرمان مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: سطح زیر کشت محصول زرشك از سال ۹۲، که ۲۶ هکتاربوده به ۱۰۷هکتار با تولید ۲۰ تن در سال ۹۵ رسید که رشدی حدود ۳۱۵ درصد را نشان می دهد.
لطفعلی زاده افزود:هم چنین در سال ۹۶ نیز ۴۲ هکتار از این محصول در استان جایگزین محصولات با نیاز آبی بالاشد که نسبت به سال ۹۵ رشد ۴۴درصدی داشته است.
وی افزود:هم اکنون سطح کل باغهای زرشک استان کرمان ۱۴۶ هکتار است که ۹۹ هکتار آن نهال و ۴۷ هکتار بارور است.
با تدوین و اجرای برنامه ۵ ساله کاهش سطح زیر کشت محصولات با نیاز آبی بالا و جایگزینی با محصولات کم آب واجرای طرح تغییر الگوی کشت و افزایش بهره وری کشت محصولاتی همچون زعفران ، گل محمدی ، زرشک و عناب در دستور کار قرار گرفته است.

سفر پروفسور زاهدی به راور

سفر پروفسور زاهدی به راور

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمان ، پروفسور زاهدی درجلسه قاچاق کالا وارزوحمایت از کالای ایرانی در شهرستان راورافزود: متاسفانه با عوامل اصلی قاچاق کالا و ارز مبارزه نمی‌کنیم و تنها با مغازه‌داران متخلف جزیی مقابله می‌کنیم که این موضوع نه تنها هیچ امتیازی نخواهد داشت، بلکه سبب خواهد شد مردم را بدبین کرده و آنها را مقابل نظام قرار می‌دهیم.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمان ، پروفسور زاهدی درجلسه قاچاق کالا وارزوحمایت از کالای ایرانی در شهرستان راورافزود: متاسفانه با عوامل اصلی قاچاق کالا و ارز مبارزه نمی‌کنیم و تنها با مغازه‌داران متخلف جزیی مقابله می‌کنیم که این موضوع نه تنها هیچ امتیازی نخواهد داشت، بلکه سبب خواهد شد مردم را بدبین کرده و آنها را مقابل نظام قرار می‌دهیم.وی بر خورد جدی دولت با دانه درشت های مفاسد اقتصادی تاکید کرد. دراین جلسه اژدری فرماندار راورنیزبا بیان اینکه کالاهای قاچاق وارداتی بیشتر جنبه تجملاتی دارند وازنظر کیفیت مطلوب نیستند گفت: توجه به وضعیت جغرافیایی کشور و وجود مرزهای آبی وخاکی این امر توسط عده ای خاص صورت می گیرد حجت الاسلام تویسرکانی امام جمعه راور هم برتوجه به قشر آسیب پذیر جامعه در بحث کشفیات کالای قاچاق وجلوگیری از نارضایتی مردمی در کشف لوازم واقلام مایحتاج خانواده ها تاکید کرد. 

کارگروه سرمایه گذاری و اشتغال استان

کارگروه سرمایه گذاری و اشتغال استان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمان ، درنشست کارگروه سرمایه گذاری و اشتغال استان که به بررسی مشکلات برخی سرمایه گذاران اختصاص داشت ؛ فدایی سرپرست استانداری کرمان با انتقاد از بانکها و برخی دستگاههای اجرایی گفت : متاسفانه مشاهده می کنیم که عمده مشکلات سرمایه گذاران عدم همکاری همین دستگاههاست و من این مشکلات را حتما به دولت و رییس جمهور گزارش میکنم
وی تصریح کرد: این روند باید تغییر کند ، با این روند نمیتوان امیدوار بود که سرمایه گذاری و اشتغال رونق یابد .
بختیاری زاده نماینده مردم بافت در مجلس شورای اسلامی هم که در این نشست حضور داشت خواستار گزارشی از روند فعالیت این کارگروه و جذب تسهیلات به نمایندگان شد و گفت : تلاش می کنیم برخی از این مشکلات را با پیگیری نمایندگان حل کنیم.

نصب 55 آبگرمکن خورشیدی در رابر

نصب 55 آبگرمکن خورشیدی در رابر

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کرمان، با حضور معاون حفاظت و امور اراضی و مدیران کل دفاتر ممیزی و حدنگاری و حفاظت و حمایت سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور، در چهار روستای باب بید علیا، باب بید سفلی، لنگر و کلوک گاو(نزدیک منطق جنگلی شهرستان) ۵۵آبگرمکن خورشیدی رابر بصورت رایگان با هزینه ای قریب به ۲۰۰میلیون تومان نصب و تحویل شد.
رجبی زاده مدیرکل منابع طبیعی کرمان اعلام کرد: با قول معاون حفاظت و امور اراضی کشور امیدواریم تاپایان امسال ۱۰۰دستگاه دیگر برای استان کرمان تامین و در روستاهای شهرستان رابر که اهمیت خاصی به لحاظ عرصه های منابع طبیعی و جنگلی دارند نصب کنیم.
وی افزود: با راه اندازی این آبگرمکن ها جنگل نشینان می توانند آب گرم خود را از طریق انرژی خورشیدی تامین کنند و نیازی به قطع درختان جنگلی بوسیله مردم نیست.
آقای منصور معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزدازی كشور همچنین در سفر به استان کرمان امروز از روند پیشرفت بزرگترین پایگاه اطفاء حریق جنوب شرق در رابر و طرح احیاء و بازسازی معدن كرومیت زركوییه شهرستان بافت (۵۶هكتار بَنه كوهی) که با همكاری معدنكارمربوطه انجام شده است بازدید و بر استمرار این طرح تاكید کرد.

 


بستن