تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

اعطای تسهیلات کارآفرینی به مددجویان بهزیستی

اعطای تسهیلات کارآفرینی به مددجویان بهزیستی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز اراک؛ رئیس اداره بهزیستی شهرستان خمین  با اشاره به پرداخت 6 میلیارد و 250 میلیون ریال تسهیلات اشتغالزایی امسال به مددجویان گفت: این تسهیلات  به  40 مدد جوی متقاضی برای ایجاد مشاغلی چون دامداری، مکانیکی، خیاطی، قالیبافی و تولید گل و گیاه پرداخت شده است.

خانجانی افزود:  در سال گذشته نیز  از مجموع 24 میلیارد و 700 میلیون ریال اعتبار تخصیصی مبلغ  21 میلیارد و 250 میلیون ریال تسهیلات برای ایجاد 150 فرصت شغلی پایدار برای مدد جویان این سازمان پرداخت شد.

ساخت 19 واگن مسافری برای ناوگان ریلی کشور


کار ساخت 19 واگن جدید برای ناوگان ریلی کشور در شرکت واگن پارس اراک آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک ؛ مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک گفت: با توجه به رضایت شرکت رجا از 22 واگن مسافری ساخته شده در این کارخانه ، قرار داد ساخت 10 واگن در قالب سری سوم به امضا رسید و تا پایان سال تحویل می شود .
مختاری افزود: ارزش ریالی این واگن ها هزار و 100 میلیارد ریال برآورد می شود که به سفارش شرکت مسافربری رجا ساخته شده است.
وی ادامه داد: این واگن های مسافربری ظرفیت حرکت با سرعت 160 کیلومتر را دارند و بیش از 85 درصد دانش فنی ساخت آن ها در واگن پارس اراک بومی سازی شده است.
مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک بیان کرد: همچنین قرار داد ساخت 41 دستگاه واگن مسافربری بین شرکت رجا با واگن پارس به زودی منعقد می شود .
وی با اشاره به اینکه اکنون بیش از 500 واگن باری برای کشور در این کارخانه در حال ساخت است گفت : ما امسال از نظر قرارداد در وضعیت مطلوب هستیم اما چالش تولید پیش رو افزایش نرخ ارز و نوسانات پولی کشور است که در صورت چاره جویی نشدن می تواند نیاز داخل را به سمت خرید خارج سوق دهد .
کریمی نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب هم در بازدید از مراحل ساخت و بررسی رفع مشکلات تولید با اشاره به اینکه ، ارز نیما به دلیل نواقصی که دارد به راحتی در اختیار صاحیان صنایع قرار نمی گیرد افزود : در حال بررسی این مشل برای رفع مشکل صنایع کشور از جمله واگن پارس هستیم .
شرکت واگن پارس اراک واحد تولیدی مادر تخصصی در حوزه محصولات ریلی خاورمیانه است.
این شرکت در سال 1354 در اراک آغاز به کار کرد و در سال 1364 با سرمایه‌ گذاری سازمان صنایع و نوسازی ایران به یکی از زیر مجموعه‌های این سازمان پیوست.
کارگاه های تولیدی شرکت واگن پارس در فضایی به وسعت 33 هکتار جانمایی شده است.
این شرکت به عنوان بزرگترین سازنده انواع لوکوموتیو، واگن های باری، مسافری و مترو در خاورمیانه، متولی اصلی تولیدات سیستم حمل و نقل ریلی ایران است.

 

کد ویدیو

21 مرداد، روز ملی صنایع کوچک ومتوسط


صادارت 300 میلیون دلاری صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی ره آورد تلاش صنعتگران استان مرکزی است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان گفت: در استان مرکزی بیش از 3 هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط فعال است که در 35 ناحیه صنعتی برای بیش از 3 هزار کارگر اشتغال ایجاد کردند.
آمره گفت: تنوع محصولات تولیدی، تامین نیازهای بخش کشاورزی، تولید کالای باکیفیت ایرانی، فعالیت صنایع تبدیلی و تکمیلی برای تامین امنیت غذایی از جمله ویژگی های صنایع کوچک و متوسط استان است.
21 مرداد ماه روز ملی صنایع کوچک و متوسط نامگذاری شده است.

کد ویدیو

نقش صنایع انرژی مستقر در استان مرکزی در خودکفایی کشور


پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه، 3 صنعت بزرگ حوزه انرژی در استان مرکزی است که نقش مهمی در خودکفایی کشور و تامین انرژی ایفا می‌کنند.
نقش صنایع انرژی مستقر در استان مرکزی در خودکفایی کشور

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ نیروگاه حرارتی ،پالایشگاه امام خمینی وپتروشیمی شازند سه صنعت بزرگ فعال در حوزه انرژی هستند که در جنوب غربی اراک واقع شده و این صنایع بزرگ واستراتژیک در 30سال گذشته احداث وتوسعه یافته اند.

بادرستانی مدیرعامل نیروگاه حرارتی شازند گفت: چهار واحد بخار این نیروگاه در مجموع هزارو 300مگاوات برق تولید می کنند که یک ساعت از برق مورد نیاز 24ساعت شبانه روز کشور را تامین می کند.

وی افزود: باعزم و همت متخصصان جوان نیروگاه تمام تعمیرات ونگهداری وساخت قطعات مورد نیاز ازداخل کشور تامین می شود وهیچ وابستگی در این زمینه وجود ندارد.

مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی شازند هم گفت: بااجرای طرح توسعه ظرفیت پالایش نفت خام از 150هزار بشکه به 230هزار بشکه افزایش یافته واین پالایشگاه بزرگترین تامین کننده فرآورده های نفتی کشور است.

امین افزود: در این پالایشگاه روزانه16میلیون لیتر بنزین یورو4و12میلیون لیتر گازوئیل یورو4تولید می شود که دراستان های مرکزی ،تهران،البرزوقم توزیع می شود.

 مدیرعامل پتروشیمی شازند هم گفت: 17 محصول پلیمری وشیمیایی دراین مجتمع تولید می شود که بخشی از این محصولات به صورت انحصاری در پتروشیمی شازند تولید می شود.

ولدخانی گفت: درسال گذشته یک میلیون و 800 هزارتن محصول در این واحد تولید شد  که 50درصد آن مازادمصرف داخل بوده وبه ارزش 300میلیون دلار به 15کشور دنیا صادرشده است.

پتروشیمی شازند تامین کننده مواد اولیه ومیانی پنج هزار واحد تولیدی کشور است.

کد ویدیو
 

ایران دومین کشور تولیدکننده تکنولوژی قطعات فولادی


معاون وزیرصنعت معدن:ایران در تولید تکنولوژی قطعات فولادی در جهان رتبه دوم را کسب کرده و وزرات صنایع از این صنایع حمایت می‌کند.
ایران دومین کشور تولیدکننده تکنولوژی قطعات فولادی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ معاون وزیرصنعت معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در حاشیه بازدید از یک واحد تولیدی سازه‌های فلزی در شهرک صنعتی زاویه شهرستان زرندیه در با اعلام این خبر افزود : ایران در تولید تکنولوژی قطعات فولادی در جهان رتبه دوم را کسب کرده و وزرات صنایع از این صنایع حمایت می‌کند.

او  افزود: واردات مواد اولیه این صنایع و ثبت سفارش‌های آنان را پیگیر‌ی می‌کنیم تا این صنایع در شرایط فعلی بیکار نشوند.

معاون وزیرصنعت معدن و تجارت با بیان اینکه صنایع کوچک اگر چک برگشتی داشته باشند بانک‌ها باید به آن‌ها تسهیلات بدهند، گفت: این مصوبه هئیت دولت و سران قوا است و هیچ بانک، سازمان و یا اداره دولتی حق تعطیلی هیچ واحد تولیدی حتی در رابطه با مالیات وتأمین اجتماعی و بدهی بانکی را ندارد .

نجفی با بیان اینکه همه باید به دوستان در ستاد تسهیل موانع تولیدکمک کنند  افزود : صنایع پوشاک، پتروشیمی و کیف و کفش که با سرمایه گذاری کم اشتغال زیادی را می توانند بوجود آوردند را زیر پوشش حمایت خود قرار دادیم.
 او گفت: ممنوع کردن واردات هزار و 339 قلم کالای اعلامی حرکت خوبی را در کشور بوجود آورده است و علاوه بر این، سازمان صنایع کوچک از محل منابع خود 200 میلیارد تومان یارانه تسهیلاتی با هماهنگی بانک‌ها و وزرات کار در اختیار قرار می دهد.

نجفی تصریح کرد: ما به کلیه واحد‌های صنایع کوچک در رابطه با آموزش، برپائی نمایشگاه در داخل و خارج از کشور و اعزام به کشور‌های خارجی کمک می‌کنیم که در حوزه مشوق‌ها، یکی از این واحد‌ها که تولید کننده الیاف شیشه‌ای در شهرستان دلیجان است بزودی افتتاح می شود.

وی افزود:شهر صنعتی زاویه شهرستان زرندیه با بیش از 90 واحد صنعتی فعال و استان مرکزی یکی از استان‌های صنعتی و فعال و جزو اولویت‌های کاری سازمان صنایع کوچک هستند.
معاون وزیرصنعت معدن و تجارت  در ادامه گفت: شرکت‌های که درحوزه spx فعال هستند وتولیدات کار‌های نیروگاهی، پتروشیمی وفولاد را انجام می دهند تحت حمایت ما هستند.

وی با اشاره به بازدید از این واحد تولیدی اضافه کرد: این واحد تامین کننده قطعات و تکنولوژی واحد‌های پتروشیمی -نیروگاهی -سد‌ها و یکی از واحد‌های تولیدی است که با کمترین هزینه بیشترین تولید و اشتغال را بوجود آورده است.

نجفی اظهار کرد: هدف ما حمایت از این واحدهایی است که در این مقطع زمانی ایجاد اشتغال می کنند.

وی در ادامه گفت: خوشبختانه تبصره 18 ابلاغ شد تا با 34 هزار میلیارد آورده دولت بتوانیم از تبصره 14 با تسهیلات 10 درصد برای این موضوع سرمایه گذاری کنیم و در بحث تبصره 6 مشوق‌های سرمایه گذاری هزار و 300 میلیارد تومان به واحد‌های صادراتی تسهیلات می دهیم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: 31 هزار و 500 واحد تولیدی را در کشور از محل تبصره 14 و تسهیلات 10 درصد صندوق توسعه ملی در ردیف نوسازی و بازسازی قرار دادیم که برش‌های استانی آن هم آماده شده است.

نجفی تصریح کرد: براساس آمایش و وضیعت سرزمین در هر شهرستان 2 واحد صنایع کوچک و متوسط را حمایت می‌کنیم و مشوق می دهیم تا ایجاد شوند .

او همچنین ، از برگزاری بزرگترین نمایشگاه صنایع کوچک و متوسط  21 مرداد ماه جاری را در مصلی امام خمینی خبرداد و گفت : تا کنون هزارو 300 واحد تولیدی برای شرکت دراین نمایشگاه ثبت نام کردند.

 

افزایش 20 درصدی صادرات غیرنفتی استان

افزایش 20 درصدی صادرات غیرنفتی استان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ آقازاده استاندار مرکزی گفت : صادرات غیر نفتی استان مرکزی در 4 ماهه نخست امسال  به367 میلیون دلار رسید که این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال  20 درصد افزایش دارد.

آقای آقازاده با بیان اینکه افزایش صادرات استان در شرایط فعلی کشور خبری امیدوار کننده است افزود : افزایش صادرات استان بیانگر برنامه ریزی دقیق و اصولی و حرکت چرخ اقتصاد کشور ، ملت، دولت و بخش خصوصی به سمت هدفگذاری های انجام شده است.

وی گفت : بخش خصوصی در تحقق این موفقیت نقش موثری داشته  لذا بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی و بخش خصوصی رویکرد ستاد اقتصاد مقاومتی استان است تا مسیر برای حرکت این بخش هموارتر و موفقیت  بیشتری را شاهد باشیم.

استاندار مرکزی گفت:  همچنین میزان واردات استان در این مدت 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش دارد.

آقا زاده تحقق مصوبات جلسات اقتصاد مقاومتی  را گامی موثر برای داشتن اقتصادی پویا دانست و افزود : تاکنون  بیش از 90 درصد تصمیمات تحقق یافته که این امر بیانگر تلاش برای حل مشکلات است.

 

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟