گروه خبری اقتصادی

اعطای تسهیلات کارآفرینی به مددجویان بهزیستی

اعطای تسهیلات کارآفرینی به مددجویان بهزیستی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز اراک؛ رئیس اداره بهزیستی شهرستان خمین  با اشاره به پرداخت ۶ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات اشتغالزایی امسال به مددجویان گفت: این تسهیلات  به  ۴۰ مدد جوی متقاضی برای ایجاد مشاغلی چون دامداری، مکانیکی، خیاطی، قالیبافی و تولید گل و گیاه پرداخت شده است.

خانجانی افزود:  در سال گذشته نیز  از مجموع ۲۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال اعتبار تخصیصی مبلغ  ۲۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات برای ایجاد ۱۵۰ فرصت شغلی پایدار برای مدد جویان این سازمان پرداخت شد.

میناکاری؛ فرصتی برای کسب روزی حلال

میناکاری؛ فرصتی برای کسب روزی حلال

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛  آثار میناکاری همیشه از شهرهای اصفهان و شیراز راهی بازار می شد اما اکنون با فراگیری هنرها و انتقال به مناطق مختلف، میناکاری در استان مرکزی رونق یافت و هنرمندان زبردستی در چند گوشه استان مشغول هنرآفرینی هستند.

اقبال هنرمندان استان مرکزی از میناکاری

هنر صنعتی نوپا که با اقبال هنرمندان و کسب بازار مناسب فروش در استان همراه شد و فرصتی برای اشتغال جویندگان کار است.
کاظمی معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی استان مرکزی می گوید: از ۲۹۵رشته صنایع دستی فعال در کشور، ۱۱۰رشته هنری در استان مرکزی حیات دارد.
کاظمی با بیان اینکه یک سوم رشته های صنایع دستی کشور از جمله میناکاری در این استان رونق دارد افزود: بررسی وضعیت اشتغال در کشورهای توسعه یافته آنان را متقاعد کرده، صنایع دستی و سنتی زمینه های شکوفایی اقتصاد و ایجاد اشتغال در هر منطقه است و باید مورد توجه و حمایت بیشتر قرار گیرد.

اشتغال زایی ۴۰۰نفری این هنر

میناکاری؛ فرصتی برای کسب روزی حلال
اشتغال زایی میناکاری در استان مرکزی از یک کارگاه کوچک در یکی از خانه های قدیمی اراک تا چند مغازه در بازار تاریخی اراک و حتی خانه هنرمندان این رشته محقق شده و با وجود مشکلات و کمبودهایی که وجود دارد بیش از ۱۵۰شغل جدید و ۲۵۰شغل غیرمستقیم ایجاد شده است.
به گفته سیدمحمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی؛ تاکنون چهار کارگاه میناکاری در استان راه اندازی شده که با اختصاص تسهیلات و حمایت بانک ها، کارگاه ها قابل افزایش است.
حسینی افزود: نقاشی، لعاب کاری، رنگ، خم کاری، چکش کاری و کوره از بخش های مختلف این هنر صنعت است که هر کدام حداقل یک نیروی انسانی نیاز دارد.
وی تصریح کرد: هر قطعه مینا ۱۰شغل ایجاد می کند و ارزش افزوده فلز با تبدیل شدن به مینا ۲۰برابر می شود.

همچنان در پیج و خم کاغذبازی

میناکاری؛ فرصتی برای کسب روزی حلال
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

یکی از هنرمندان این رشته که توانسته با سرمایه ی خود در خانه کار می کند با اشاره به اینکه در صورت پرداخت وام به وی می تواند زمینه اشتغال چند هنرمند دیگر را فراهم کند گفت:طرح اشتغال زای من مورد تایید مسئولان میراث فرهنگی قرار گرفته اما هنوز در پیچ و خم کاغذبازی بانکی است و نتوانستم تسهیلاتی دریافت کنم.
او گفت: مانند من کم نیستند که به دلیل مشکلاتی که بر سر راه دریافت وام ایجاد شده عطای آن را به لقایش بخشیدند و طرح را فراموش کردند.

ترفند هنری برای استمرار تولید

میناکاری؛ فرصتی برای کسب روزی حلال
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
با وجود مشکلاتی که بر سر راه وجود دارد یکی از هنرمندان توانسته بر مشکلات پیروز شود و اکنون مهمترین کارگاه تولید، فروش و صادرات آثار میناکاری شده در اراک را در اختیار دارد.
در این کارگاه زمینه اشتغال ۸۵هنرمند آقا و خانم فراهم شده است؛ کارگاهی که با ترفند هنری سری در میان کارگاه ها درآورده و موفق است.

رضا چاووشی صاحب این کارگاه می گوید: یکی از عوامل تمایز آثار دستی این کارگراه با دیگر تولیدات در کشور، پیاده کردن این هنر بر روی ظروف حجمی است.

میناکاری؛ فرصتی برای کسب روزی حلال
او توضیح می دهد: به کارگیری این روش، هنر میناکاری را از حالت تزیینی صددرصد خارج کرده و به سمت کاربردی‌تر شدن برده و این موضوع میل مردم را برای خرید افزایش داده است.
چاووشی با اشاره به طرح‌های متفاوت مینای استان مرکزی با زادگاه این هنر، یعنی اصفهان و شیراز افزود: مینای استان مرکزی به علت تنوع رنگ، ظروف و تلفیق این هنر با سایر هنرها سبکی متفاوت است.

صادرات سه میلیون دلاری هنر مینا

کارشناسان اقتصادی معتقدند، صنایع دستی به عنوان منبع مالی پرسود در اقتصاد و تولید ملی می تواند نقش کلیدی داشته باشد به شرط توجه به آن.
کم توجهی به صنایع دستی علاوه بر از دست دادن داشته های فرهنگی، راه نفوذ صنایع دستی بی کیفیت خارجی را به بازار کشور باز می کند.

میناکاری؛ فرصتی برای کسب روزی حلال
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، پارسال بالغ بر سه میلیون دلار ظروف و قطعات میناکاری شده از استان مرکزی به بازارهای اروپا، آمریکا و حاشیه خلیج فارس صادر شد.
این میزان ارز در ازای تولید و ارسال شش هزار قطعه ظرف و اشیاء میناکاری شده هنرمندان استان با نقوش سنتی شاه عباس، خطایی، اسلیمی، برگ و پروانه، حاصل و زینت بخش خانه هایی در جهان شد.

میناکاری و بی نیازی به مواد اولیه وارداتی

مواد اولیه میناکاری فلز مانند مس، لعاب، رنگ های مینایی و بست است که همه در داخل کشور وجود دارد و نیازی به واردات نیست.
یکی از هنرمند میناکار که در خانه کار می کند، با اشاره به اینکه توانسته با حدود پنج میلیون تومان برای خود شغل پایدار ایجاد کند گفت: البته برای پختن آثار مینا از کوره یکی از دوستانم استفاده می کنم که هزینه هایم را کاهش داده است ولی برخی دوستان من این میزان سرمایه را هم برای ایجاد فرصت شغلی برای خود ندارند.

میناکاری؛ فرصتی برای کسب روزی حلال
 
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی حداقل سرمایه برای ایجاد کار در حوزه صنعت و کشاورزی را ۷۰میلیون تومان دانسته که در مقایسه با سرمایه ای که هنرمندان برای کار نیاز دارند قابل مقایسه نیست، فرصتی که البته از آن به درستی حمایت نمی شود.

کلام آخر....

میناکاری، هنری به قدمت تاریخ است که با وجود ناملایمات بازار صنایع دستی، پایدار مانده و البته پایداری آن در زمان کنونی در گروی حمایت است.

 

سایه سنگین کمبود مواد اولیه بر صنعت ایزوگام دلیجان

سایه سنگین کمبود مواد اولیه بر صنعت ایزوگام دلیجان

 به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ عضو اتحادیه عایق رطوبتی دلیجان با اشاره به اینکه  افزایش قیمت تمام شده هر متر عایق رطوبتی از ۶۰هزار ریال به ۹۰هزار ریال به دلیل بالا رفتن قیمت مواد اولیه است، گفت: قیر یکی از مواد اولیه اصلی برای تولید عایق رطوبتی است که قیمت آن ۷۰درصد نسبت به ۲ماه گذشته افزایش یافته است.

خلیلی افزود: از دیگر مواد اولیه تولید عایق رطوبتی الیاف پلی استر است که قیمت آن نیز با افزایش مواجه شده است.

وی با اشاره به سایر عوامل افزاینده قیمت تصریح کرد: کرایه حمل مواد اولیه نیز ۳۰درصد و دستمزد کارگر ۲۰درصد افزایش یافته است.

وی افزود: این مشکلات باعث کاهش تقاضا و عرضه شده و نقدینگی و سرمایه در گردش تولیدکنندگان را به شدت کاهش داده است که همین امر موجب شده واحدهای تولیدی با یک سوم ظرفیت به فعالیت خود ادامه دهند.

تفاهمنامه‌ای برای تکیه بر توان داخلی

تفاهمنامه‌ای برای تکیه بر توان داخلی

 به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ در مراسمی تفاهمنامه استفاده شرکت پتروشیمی شازند از حداکثر توان مهندسی و صنعتی ماشین سازی اراک به امضای مدیران عامل دو صنعت بزرگ کشور رسید .

ولدخانی مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند گفت: این آمادگی وجود دارد که کلیه تجهیزات مورد نیاز پتروشیمی از طریق مهندسان و صنعتگران شرکت ماشین سازی اراک تامین شود.

وی افزود: پتروشیمی شازند هم با تولید محصولات پلیمری منحصر به فرد در سال گذشته یک میلیون و ۸۰۰هزار تن محصول میانی و نهایی تولید و روانه بازار مصرف کرده است.

در سطح کشور بیش از ۵هزار واحد صنعتی از تولیدات خام پتروشیمی شازند استفاده می کنند.

صفری مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک با اشاره به توانمندی کارکنان و صنعتگران این شرکت گفت: این آمادگی وجود دارد که تعمیر کننده و تامین کننده نیازمندی های صنایع کشور از جمله پتروشیمی شازند باشیم .

وی ادامه داد: ماشین سازی اراک یکی از توانمندترین سازندگان تجهیزات نفت و گاز کشور است که برج ها، ریاکتورها و هیترها مورد نیاز این صنایع را می سازد.

کد ویدیو

 

پیگیری برخی مشکلات اقتصادی استان مرکزی در تهران

پیگیری برخی مشکلات اقتصادی استان مرکزی در تهران

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک ؛ در سفرآقازاده استاندار  استان مركزی و فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار به استان تهران مسائل و مشكلات استان مركزی طی دیدارهایی با مسئولین مربوطه پیگیری شد .
آقازاده استاندار و فرخی معاون اقتصادی ایشان در ملاقات با مدیران عامل بانكهای سپه و كشاورزی به منظور پیگیری و حل برخی مسائل واحدهای اقتصادی، نحوه تخصیص ارز به برخی از واحدهای تولیدی و همكاری و تسریع در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی به متقاضیان استان مركزی را خواستار شدند.
همچنین در این سفر سعید فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار در دیدارهای جداگانه با دین پرست معاون اقتصادی و ناصریان معاون منابع انسانی وزارت كشور ، عباسی و روشن ضمیر مدیران كل ستادی وزارت كشور ، مباحث اقتصادی استان مركزی ، موارد تشكیلاتی و منابع انسانی استانداری را پیگیری کرد.

آغاز برداشت طالبی در ساوه

 به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ رییس جهاد کشاورزی بخش مرکزی ساوه گفت : سطح زیر کشت طالبی این شهرستان ۱۵۰۰ هکتار است که از  هر هکتار به طور میانگین ۱۵ تن برداشت می شود.
قاسمی افزود : پیش بینی می شود در سال جاری بیش از ۳۰ هزار تن طالبی در ساوه برداشت شود.
وی با بیان اینکه عمده طالبی شهرستان ساوه به میدان بار بزرگ تهران ارسال می شود ، اضافه کرد : طعم و عطر مطلوب و ماندگاری بالا از خصوصیات طالبی ساوه نسبت به بقیه مناطق کشور است.

کد ویدیو

بستن