گروه خبری اقتصادی

با مشترکان پر مصرف آب برخورد قانونی شود+ فیلم

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ایرج حیدریان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت : بر اساس این مصوبه تیمی برای شناسایی مشترکان پر مصرف و بهره برداران دارای انشعاب های غیر مجاز در شهرها و روشتاها تشکیل و با این افراد مطابق قانون عمل می شود.
وی بازچرخانی آب در مجموعه شرکت شهرک های صنعتی را یکی از طرح های مناسب برای مدیریت مصرف آب عنوان کرد و گفت : از ۳۷۵ لیتر در ثانیه آب خامی که به شرکت شهرک های صنعتی تحویل داده می شود ، ۳۳ لیتر بازچرخانی شده و برای آبیاری فضای سبز استفاده می شود.
حیدریان گفت: در این جلسه موضوع قرق چاه های آب شرب برای پیشگیری از استفاده از این منابع در کشاورزی و صنعت هم بررسی شد .
کد ویدیو
 


کشف فرآورده های دامی غیر مجاز در گرمسار

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سعید دهقانی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان گرمسار گفت : در بازدیدهای دوره ای بازرسان نظارت بهداشتی فرآورده های خام دامی از مراکز عرضه گرمسار بیش از ۵۰ کیلوگرم گوشت قرمز، گوشت مرغ و آلایشات خوراکی غیر بهداشتی کشف شد .
وی افزود: این اقلام به دلیل انجماد غیر مجاز، نگهداری غیر اصولی، انقضای تاریخ مصرف و فساد فرآورده ،  غیر قابل مصرف تشخیص داده و پس از ضبط به روش ایمن معدوم شد .
دهقانی از شهروندان خواست کرد: برای حفظ سلامتی ، فرآورده های خام دامی را از فروشگاه های مجاز خریداری و هنگام خرید به شرایط ظاهری و بهداشتی آن نظیر رنگ طبیعی ، تاریخ تولید و انقضا دقت کنند .


توسعه اشتغال روستایی در دامغان

توسعه اشتغال روستایی در دامغان
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ابوالفضل حسن بیکی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت : مجلس ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی اختصاص داده که از این میزان امسال ۲۸ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی روستایی به شهرستان دامغان اختصاص یافته است .
حسن بیگی این خبر را در مشکلات روستاهای مومن آباد و مهماندویه شهرستان دامغان اعلام کرد .
در این جلسه که فرماندار دامغان هم حضور داشت ، مشکلات مردم در بخش های تامین آب آشامیدنی ، واگذاری زمین مسکونی ، آسفالت راه دسترسی به روستا ، تغییر الگوی کشت ، توسعه کشت گلخانه ای و جابجایی تیر چراغ برق بررسی شد.

توقیف کامیون های حامل دام و طیور قاچاق در میامی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سرگرد احمد حاج پروانه فرمانده انتظامی میامی با اعلام این خبر گفت: ماموران پاسگاه عباس آباد حین نظارت بر تردد خودرهای عبوری، به سه دستگاه کامیون حامل دام و طیور مظنون شدند و با بررسی این محموله تایید کردند که این بار بدون اخذ مجوزهای قانونی و به شکل قاچاق حمل می شود.

وی گفت : بار این سه کامیون شامل دو هزار و ۶۴۰ قطعه مرغ و خروس و شش راس گاو در مجموع به ارزش بالغ بر ۵۶۰ میلیون ریال بود.

فرمانده انتظامی میامی گفت : در این رابطه سه نفر دستگیر و به مرجع قضایی معرفی شدند .
 

صادرات روغن و دستگاه های روغن کشی از شاهرود+ فیلم

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حسن کریمی جوان خوش فکر بیارجمندی با همراهی پدر و برادران خود ، علاوه بر اینکه روزانه یک و نیم تن روغن خالص طبیعی و گیاهی در قالب ۳۰ نوع محصول متنوع تولید می کند،  با اولویت دادن به خرید تضمینی دانه های روغنی کشاورزان استان سمنان بخصوص شهر بیارجمند، ۳۰ نفر را هم مشغول به کار کرده است .
انواع روغن های گیاهی طبیعی و مشتقات دانه های روغنی نظیر کنجد ، حلوا ارده و کرم کنجد از محصولات این واحد تولیدی است .
تمام مراحل طراحی و ساخت دستگاه های روغن کشی و صادرات به کشورهای همسایه از جمله عراق ، افغانستان و امارات عربی متحده  در کارخانه آقای کریمی انجام می شود.
حسن کریمی مدیرعامل این واحد تولیدی گفت: در این واحد سالانه ۳۰۰ دستگاه روغن کشی هم ساخته می شود که ۳۰ درصد آن در فهرست صادرات است .
به گفته وی ، قیمت هر دستگاه حداقل ۸۰ میلیون تومان است که ۵۰ درصد از نمونه خارجی ارزان تر اما با همان کیفیت تولید می شود .
سالانه بیش از چهار هزار تن دانه های روغنی در استان سمنان و بیش از ۵۰۰ هزار تن در کشور تولید می شود .
کد ویدیو

ظرفیت بالای تولید شکر با صرفه جویی آب و برق

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرعامل این واحد تولیدی با بیان اینکه پارسال با فراوری ۱۰۱ هزار تن چغندر قند، رکورد ۵۰ ساله تولید این شرکت زده شد افزود : در فصل برداشت چغندر قند امسال در نظر است علاوه بر خرید تضمینی محصول کشاورزان شهرستان های شاهرود و میامی از سایر نقاط استان سمنان و استانهای غربی کشور نیز چغندر پذیرش شود تا بازه زمانی و میزان تولید افزایش یابد.
حسین نوری افزود: ظرفیت فرآوری چغندر قند کارخانه قند و شکر شاهرود در پاییز امسال ، ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می یابد.
وی ظرفیت تصفیه شکر خام این واحد تولیدی را حدود ۶۰۰ تن در روز عنوان کرد و افزود : این واحد پس از اتمام فصل برداشت چغندر قند، به منظور تداوم اشتغال و تولید، شکر خام را از سایر مناطق کشور منتقل و به شکر سفید تبدیل می کند.
به گفته نوری، ۱۷ هزار تن ذخیره شکر خام کارخانه شاهرود در روند فراوری قرار دارد و با کسب مجوز جذب، حدود ۲۰ هزار تن دیگر نیز در حال حمل به شرکت برای تولید شکر است.
نوری مهمترین مشکل این واحد صنعتی را مطالبات پنج میلیارد تومانی از دولت دانست و گفت : وصول نشدن این طلب ها سبب شده است برای جبران هزینه ها و پرداخت ها، مجبور به دریافت تسهیلات گران قیمت بانکی شده ایم.
مدیر عامل این واحد صنعتی وابستگی ارزی کارخانه را تهیه بذر برای کشاورزان طرف قرارداد عنوان کرد و گفت : نوسانات نرخ ارز علاوه بر قیمت خرید لوازم فنی و یدکی تجهیزات کارخانه بر روند خرید بذر وارداتی هم تاثیر منفی گذاشته است و در صورت اختصاص نیافتن به موقع و کافی ارز دولتی ، ضرر مالی زیادی شامل حال کارخانه و چغندرکاران می شود.
وی به قدمت ۵۶ ساله این واحد صنعتی در شاهرود اشاره و تصریح کرد : یکی از اصلی ترین شرط بقای تولید و اشتغال کارخانه قند و شکر شاهرود، نوسازی، توسعه و روزآمد کردن تجهیزات است که ما نیازمند تسهیلات ارزان قیمت برای این بخش هستیم.
نوری از همکاری این شرکت برای صرفه جویی در مصرف برق در شهرستان شاهرود خبر داد و گفت : بخار حاصل از مراحل مختلف پخت و طباخی و تغلیظ در این واحد صنعتی به ۲ تا ۳ مگاوات برق تبدیل می شود که مصرف سالانه شرکت با همین تولید انرژی تامین شده است.
به گفته مدیر عامل کارخانه قند و شکر شاهرود ، گِل کربنات خروجی شرکت یکی از مشکلات زیست محیطی این واحد بود که در ۲ سال اخیر با نصب و راه اندازی دستگاه "فیلتر ممبران" این معضل رفع و علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، افزایش میزان تولید، فاضلاب استحصالی نیز برای آبیاری زمین های پایین دست شرکت استفاده می شود.
به گفته نوری علاوه بر ۲۲۰ نفری که در فصول تصفیه شکر خام و ۲۷۰ نفری که در فصل برداشت و فراوری محصول چغندر قند در این کارخانه کار می کنند، این شرکت طرف خرید محصول چغندر ۴۲۰ کشاورز منطقه است و بخش زیادی از اشتغال فصلی کامیون داران، تهیه کنندگان و توزیع کنندگان بذر و سم نیز به این صنعت مستقر در شرق استان وابسته است.
کارخانه قند و شکر شاهرود سالانه ۸۰ هزار تن شکر حاصل از تصفیه و ۱۴ هزار تن شکر حاصل از فراوری چغندر دارد که در قالب کیسه های ۵۰ کیلویی به بازار مصرف عرضه می شود، اما در طول سال گذشته با استقرار سامانه جدید توزین و بسته بندی، امکان ارائه محصول شکر سفید در بسته های ۹۰۰ گرمی و یک کیلو و ۲۰۰ گرمی نیز فراهم شده است.

کد ویدیو

بستن