گروه خبری سیاسی

ضرورت اهتمام به جهاد فرهنگی


آیت الله مکارم شیرازی گفت: امروز بیش از هر چیز به جهاد فرهنگی نیازمندیم.
ضرورت اهتمام به جهاد فرهنگی

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، آیت الله ناصر مکارم شیرازی امروز در همایش تقویت امور فرهنگی در حاشیه شهر مشهد با بیان این که جهاد از ارکان مهم اسلام است افزود: جهاد شاخه های مختلفی چون فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، نظامی و جهاد با نفس دارد؛ امروز که دشمن در حال تخریب فرهنگ ما است و  فرهنگ اعتقادی را با ایجاد شبهات و فرهنگ اخلاقی را با تاسیس مراکز فساد و شبکه های مجازی آلوده می کند ما باید در مقابل، جهاد فرهنگی انجام دهیم.

این مرجع عالیقدر جهان تشیع در این همایش که با حضور علما، روحانیان و مسولان درحوزه علمیه ثامن الحجج (ع) مشهد برگزار شد، گفت: جهاد نظامی در سایه جهاد فرهنگی شکل می گیرد و امروز بیش از هر چیز به جهاد فرهنگی نیازمندیم و باید همه نقاط مورد تهاجم را شناسایی کنیم.

این مرجع تقلید شیعیان با اشاره به ضرورت ساماندهی فرهنگی حاشیه شهر مشهد افزود: همه دست به دست هم،با همکاری خوب نهادهای فرهنگی و اجتماعی و رسیدگی به عمران و آبادی این مناطق، راه نفوذ فتنه را به حاشیه شهر مشهد سد کردند.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی افزود: تکفیریها و وهابیت تکفیری که ثمره شوم وهابیت، داعش و داعشیها هستند در سراشیبی سقوط قرار دارند و در آینده نزدیک به پایان خواهند رسید.

وی همچنین با اشاره به اقدام تولیت فقید آستان قدس رضوی در واگذاری پنج هزار مترمربع زمین برای ساخت حوزه علمیه ثامن الحجج مشهد گفت:بنابر گفته تولیت وقت آستان قدس رضوی  تا سال آینده ساخت این حوزه علمیه کامل و  بهره برداری می شود و  بر اساس تصمیم و برنامه ریزی، این حوزه پس از ساخت، به عنوان موقوفه آستانه، تقدیم تولیت؛  حجت الاسلام والمسلمین  رئیسی می شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: جریانهای تکفیری، وهابی و عناصری با شعار توحید در حال برچیدن مسیر ظهور بقیه الله(عج) هستند و با تحریک و امکانات دشمن به صحنه آمده اند از این رو  در همه این صحنه ها باید با بالاترین مرز فداکاری، مقاومت کنیم.

آیت الله سید احمد علم الهدی افزود: امروز در برابر دشمنان دین و اسلام یک جریان دفاعی بیشتر وجود ندارد و آن انقلاب مقدس اسلامی است.

وی گفت: امروز در برابر همه تهاجمات دشمن اعم از اقتصادی، فکری، فرهنگی و حوزه های مختلف سیاسی قرار داریم اما در کنار مقام معظم رهبری به عنوان رهبر نظام و انقلاب، مرجع عالیقدر روشن اندیش با سابقه فعالیت و مجاهدات و تجربه های فراوان قرار گرفته ایم که به عنوان برکتی در این نظام عرصه ولایت را در این زمان تکمیل می کند.

امام جمعه مشهد افزود: از این رو باید برای یافتن صاحب و مولایمان بقیه الله(عج)  اقدام کنیم و  رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید باید به ما بیاموزند برای رسیدن به وجود نورانی آن حضرت تجسس کنیم تاچشمانمان به نور بقیه الله(عج) روشن شود.

خدمات ایران به اتباع خارجی قابل تحسین است


رئیس دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل: دولت ایران فراتر از توان خود برای رسیدگی به امور پناهندگان خارجی همت و تلاش داشته است که قابل تحسین است.
خدمات ایران به اتباع خارجی قابل تحسین است

خدمات دولت ایران به اتباع خارجی قابل تحسین و تقدیر استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، رئیس دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در مشهد گفت: خدمات و همکاری دولت جمهوری اسلامی ایران با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و سایر دستگاه های مرتبط از سایر کشورهای عضو پوشیده نیست.
'مولوگنا زورای مامو' امروز در سفر به شهرستان تایباد افزود: روند بازگشت مطلوب مهاجرین افغانستانی در مرز دوغارون به عنوان نزدیک ترین معبر در استان خراسان رضوی از مهمترین برنامه های دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان است.
وی گفت: تمام دستگاه های متولی در امور پناهندگان روند بازگشت داوطلبانه اتباع افغانستانی را مورد حمایت خود قرار داده و نسبت به اعتبارات این حوزه از هیچ گونه کمکی دریغ نخواهند کرد.
وی ادامه داد: استان خراسان رضوی با 320 هزار تبعه خارجی یکی از استان های موفق در حوزه حمایت از پناهندگان خارجی است که جای تقدیر دارد.
وی اظهار داشت: سازمان های جهانی فعال در امور پناهندگان باید حضور جدی تر در حوزه خدمات اتباع خارجی داشته باشند و دولت جمهوری اسلامی ایران را در این زمینه همراهی کنند.
بازدید از مرکز خدمات پیش آگاهی از خطرات مین، کلینیک بهداشتی اتباع خارجی و نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان از برنامه های سفر چند ساعته رئیس دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد به مرز دوغارون در شهرستان تایباد بود.
استان خراسان رضوی 300 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد که 90 کیلومتر آن در شهرستان تایباد قرار دارد.
شهرستان تایباد در 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

آغاز خدمات جهادی دندانپزشکی دانشکده علوم پزشکی نیشابور در مناطق محروم

آغاز خدمات جهادی دندانپزشکی دانشکده علوم پزشکی نیشابور در مناطق محروم

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، مرکز خراسان رضوی، رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: این طرح از 26تیر آغاز شده است و تا پایان مرداد ماه ادامه دارد.

محسن عظیمی نژاد افزود: با توجه به اهمیت خدمات دندانپزشکی در مناطق محروم، کلینیک سیار دندانپزشکی برای انجام خدمات معاینه، کشیدن، فیشورسیلانت و ترمیم مستقر شده است و این خدمت رسانی در مناطق کم برخوردار و تحت پوشش مراکز خدمات جامع سلامت روستایی به مدت حدود یک ماه ادامه خواهد داشت .

وی ادامه داد: از آغاز طرح تا کنون خدمات رایگان دندان پزشکی به 500 نفر در روستاهای سه چوب، محیط آباد و قلعه نو جمشید نیشابور ارائه شده است و  این خدمات در مناطق کم برخوردار ادامه خواهد داشت.

 

 

ناکامی همیشگی آمریکا در رویارویی با ایران

ناکامی همیشگی آمریکا در رویارویی با ایران

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در مراسم تودیع و معارفه دبیران قدیم و جدید حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی گفت: اگر آمریکایی ها دچار حماقت شده و به ایران حمله کنند تنها در جغرافیای ایران با آنها نمی جنگیم بلکه هر نقطه زمین که منافعی داشته باشند از جمله واشنگتن و سانفرانسیسکو، میدان جنگ ما با آنها خواهد بود.

محمدنبی حبیبی افزود: به عنوان یک سرباز انقلاب عرض می کنم که این انقلاب ماندنی است و مخالفانش رفتنی اند و در شرایط کنونی نیروهای انقلابی خیلی بیشتر از ابتدای انقلاب هستند که باید سازماندهی شوند.

دبیرکل موتلفه اسلامی گفت: ضعف و سوء مدیریتها، خیانتها، ناهماهنگی ها و خیلی چیزهای دیگر را اگر نادیده بگیریم حتما به انقلاب خیانت کرده ایم و در شرایط کنونی نیز همه در یک صف پشت سر مقام معظم رهبری این گردنه ها را خواهیم گذراند.

در این مراسم دبیر سابق حزب موتلفه اسلامی خراسان رضوی نیز گفت: 40 سال از انقلاب اسلامی ایران گذشته و در این 40 سال با موفقیتهای بسیار و البته برخی ناکامیها مواجه بوده ایم که بی توجهی به آنها می تواند انقلاب را تهدید کند.

جواد آرین منش افزود: بیماری بزرگ اقتصادی، بیکاری فرسایشی سه و نیم تا چهار میلیون جوان تحصیلکرده، ناکارآمدی بانکها، ورشکستگی بنگاههای اقتصادی، خشکسالی و کم آبی و بی تدبیری برخی از مدیران از این تهدیدها است.

وی با بیان این که حاکمیت باید یک بار دیگر مردم را باور کرده و اداره امور هم در اقتصاد و هم در سیاست را به آنان بسپارد، افزود: خصوصی سازی در کشور ما تا کنون همه اش دروغ بوده و هیچ گاه اقتصاد به مردم واگذار نشده و در حوزه سیاسی نیز احزاب تا کنون هیچ جایگاهی در نظام نداشته اند.

در این ایین با تجلیل از خدمات جوادآرین منش، حمیدرضا ترقی به عنوان دبیر جدید حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی معرفی شد.

برگزاری مسابقات کشتی با چوخه در فرهادگرد فریمان

برگزاری مسابقات کشتی با چوخه در فرهادگرد فریمان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، رییس اداره ورزش و جوانان فریمان گفت: این کشتی گیران از شهرهای تربت جام ،تبادگان ، فریمان ، فرهادگرد ، سفیدسنگ، قلندرآباد ،درگز و قوچان در این رقابت ها حضور داشتند.

اکبر صیامی افزود: این رقابت ها به صورت قندی در گود کشتی با چوخه شهدای شهرفرهادگرد برگزار شد

وی گفت: قند اول و دوم را  به ترتیب جعفر پهلوان از مشهد مقدس و حجت رهنما از قوچان کسب کردند و قند سوم را اکبر امیری و حسین عسکری هر دو از فریمان به خانه بردند.

10میلیون تومان برای جوایز قنداول تا سوم توسط خیرین و مسئولان شهرفرهادگرد و فریمان به این مسابقات اختصاص یافت.

 

تزلزل مقدسات، هدف هجمه های اقتصادی دشمن

تزلزل مقدسات، هدف هجمه های اقتصادی دشمن

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی،آیت الله  کاظم صدیقی امروز در جمع اساتید بسیجی حوزه های علمیه در مشهد افزود: اگر دشمنان دیروز در دانشگاه ها به دنبال ضربه بودند، امروز این خطر جدی حوزه های علمیه را نیز تهدید می کند.

وی گفت: کلام یکایک شما نافذ است و در حوزه های علمیه می توانید نقش ایفا کنید؛ در دوران هشت سال جنگ تحمیلی جبهه های حق علیه باطل را این مردم اداره کردند و در نهایت، همه شما برابر ابرقدرت های شرق و غرب با وحدت پیروز شدید.

امام جمعه موقت تهران افزود: اطاعت و در زیرپرچم خداوند متعال بودن، همان تقویت مبانی اعتقادی بوده است و بسیجی بودن معنای دیگری از سیر الی الله و سلوک به مقتدای هستی است، لذا در این مسیر اگر مبانی اعتقادی را در سیر علمی و عملی شفاف و ریشه دار کنید خداوند نیز راه را برای شما تثبیت می کند.

آیت الله صدیقی گفت: در جنگ امروز نمی توان تنها با ابزار و امکانات به پیروزی رسید، بلکه باید ایثار داشته باشید و در این مسیر فداکارهایی کنید؛ این خطرناکترین تقابل حق و باطل در طول تاریخ است.

>