دبیرکل ناتو: مسائل بین ناتو و مسکو نباید منجر به انزوای روسیه شود

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ؛ نس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ، ناتو ، همزمان با آغاز نشست دو روزه این سازمان تاکید کرد برخی مشکلات موجود بین مسکو و اعضای ناتو نمی تواند انگیزه ای برای انزوای روسیه باشد.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک ، استولتنبرگ گفت به رغم آنکه ناتو پیوستن کریمه به روسیه را به رسمیت نمی شناسد ، روسیه نباید به سبب این مسئله منزوی شود.
وی اضافه کرد: "ما پیوستن کریمه (به روسیه) را به رسمیت نمی شناسیم ، ما تبلیغات (روسیه) ، اقدامات این کشور در فضای سایبری و دخالت آن در انتخابات را به رسمیت نمی شناسیم. ما شاهد حادثه سالزبری بودیم. با این حال ما این ها را دلیلی برای انزوای روسیه نمی دانیم".

نظامی صهیونیستی که در مرز نوار غزه کشته شد درجه سرهنگی داشت

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، شبکه تلویزیونی المیادین به نقل از منابع خود اعلام کرد، نظامی اسرائیلی که در مرز با نوار غزه کشته شد افسری با درجه سرهنگ تمام بود.

خسارت 920 میلیون دلاری اعتصابات اخیر کارکنان راه آهن فرانسه

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه، اعتصاب ناموفق کارکنان راه آهن فرانسه در اعتراض به برنامه اصلاحات رئیس جمهور این کشور خسارتی ۹۲۰ میلیون دلاری برای شرکت ملی راه آهن فرانسه بر جا گذاشته است.
پس از گذشت چند ماه از برگزاری اعتصابات پیاپی کارکنان شرکت اس ان سی اف یا شرکت ملی راه آهن فرانسه که از آوریل آغاز شد، قانونگذاران با برنامه بررسی اصلاحات در ژوئن موافقت کردند. برگزاری ۳۷ روز اعتصاب از سوی راهبران و دیگر کارکنان این شرکت که بزرگترین اعتصاب در سه دهه گذشته توصیف شده است سبب لغو و تاخیر سفر ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر در شبکه فعالیت های مسافربری روزانه شده است.
براساس گزارش ها، میزان خسارات مالی ناشی از دست از کار کشیدن کارکنان که تقریبا روزانه ۲۱ میلیون یورو تخمین زده می شود غیر از ضرر سود خالص ۶۷۰ میلیون یورویی سال گذشته میلادی محاسبه می شود.
بلیط های فروخته و لغو شده و همچنین مبلغ استرداد بهای بلیط ها و دیگر هزینه ها از جمله خسارات مالی محسوب می شوند.
از سوی دیگر، اعتصابات اخیر شرکت ملی راه آهن فرانسه سبب کاهش هزینه های عملیاتی به ارزش ۱۴۰ میلیون یورو و عدم پرداخت دستمزد روزانه اعتصابیون و کاهش هزینه های برق مصرفی به دلیل کاهش تردد قطارها خواهد بود.
افزون بر آن این شرکت دولتی خدمات مسافربری و حمل و نقل ریلی فرانسه از پرداخت خسارت ۱۶۰ میلیون یورویی به مسافرانی که برنامه سفر آنان دچار اختلال شده است، خبر داد.
کارکنان خدمات ریلی فرانسه هدف از برگزاری اعتصابات را اعتراض به برنامه دولتی بازنشستگی پیش از موعد توصیف کردند.
براساس نظرسنجی ها که مخالفت اکثر شهروندان فرانسه را با برگزاری ادامه اعتصابات نشان می دهد؛ تلاش کارکنان شرکت ریلی این کشور در متقاعد کردن افکار عمومی ناکام بوده است.
از سوی دیگر، استمرار اعتصاب با کاهش مشارکت کارکنان راه آهن فرانسه روبروست به گونه ای که در مقایسه با حضور ۷۷ درصدی اعتصابیون در آوریل تازه ترین اعتصاب فقط شاهد حضور ۱۳ درصدی کارکنان بوده است.
مکرون ضمن تاکید بر اجرایی کردن شعارهای تبلیغاتی ریاست جمهوری خود برای کاهش کسری بودجه و ادامه خدمات عمومی کشور، خواستار اجرای اصلاحات و ساماندهی در بدهی سنگین ۴۵ میلیارد یورویی شرکت ملی راه آهن فرانسه شده است.

به صدا درآمدن آژیر خطر در مناطق مرزی فلسطین اشغالی با نوار غزه

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اینترنتی هاآرتص؛  همزمان با حمله هوایی گسترده نظامیان صهیونیست به  غزه در مناطق مرزی آژیر حمله راکتی به صدا در آمد.

افشای اسناد جدید حمایت آشکار عربستان از گروه های تروریستی و داعش

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن، روزنامه ایندیپندنت اسنادی را منتشر کرد که بر اساس آن، سلاح های بوسنیایی، صربی، آمریکایی و بلغاری، پس از فروش به عربستان سعودی، به دست نیروهای تروریستی (وهابی صهیونیستی) داعش در سوریه رسیده است تا علیه حکومت سوریه استفاده شود. 

رابرت فیسک، خبرنگار کهنه کار انگلیسی در گزارش مفصلی در ایندیپندنت، چگونگی حمایت رژیم عربستان سعودی و وهابی ها را از سازمان های تروریستی در سوریه، شرح داده است.
از ساختمان هایی که در اختیار گروه های مخالف حکومت بشار اسد قرار داشت و در پی بمباران های هوایی نیروهای هوایی سوریه و روسیه ویران شد، اسناد فراوانی به دست آمد که نشان می دهد خمپاره اندازها، موشک های ضد زره، اسلحه ها و دیگر تجهیزات در کشورهایی همچون بوسنی، بلغارستان، صربستان و ایالت کالیفرنیا در آمریکا ساخته و به عربستان سعودی و امارات متحده عربی فروخته شده و سپس از طریق این رژیم به دست گروه های تروریستی در سوریه رسیده است.
رابرت فیسک به منظور شناسایی مسیر انتقال سلاح های خارجی به شهرهای سوریه، مثلا حلب، به کشور بوسنی سفر کرده و گزارش آن را همراه با تصاویر اسناد خرید و انتقال سلاح ها، دفترچه های راهنمای استفاده از جنگ افزارها به زبان انگلیسی، شناسه های رایانه ای سلاح های آمریکایی، تصاویر ویدئویی از مدارک موجود و نیز مصاحبه با فروشندگان در بوسنی و صربستان منتشر کرده است.
گواهی فروش پانصد خمپاره انداز ۱۲۰ میلی متری بوسنیایی را فردی به نام عفت کرنجیچ، مسوول فروش سلاح کارخانه بی ان تی- تی ام آی اچ امضا و در ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی، اجازه لازم را صادر کرده است. این فرد ۶۴ ساله که اکنون بازنشسته است، در منزلش در شهر جنگ افزار سازی نوی تراونیک گفت: شرکتش در آن زمان، خمپاره اندازها را به عربستان سعودی می فروخت و نمایندگان دولت عربستان، برای تحویل آن ها به محل کارخانه می آمدند.
بر اساس مقررات موجود، این سلاح ها قرار بود به ریاض ارسال و فقط در ارتش عربستان سعودی استفاده شود و دولت عربستان، متعهد شده بود فقط خودش از آن ها استفاده کند.
رابرت فیسک اسناد خرید سلاح های بوسنیایی و ارسال آن ها برای گروه های تروریستی ضد حکومت سوریه را در مقر جبهه النصره در حلب پیدا کرده و نوشته است این شرکت در زمان جنگ ۸ ساله صدام علیه ایران، کارخانه هایی در فلوجه و رمادی ساخته بود و برای ارتش صدام، اسلحه از جمله راکت انداز ۲۶۰ میلی متری با برد ۵۰۰ کیلومتر می ساخت.
رابرت فیسک این خبرنگار مشهور انگلیسی همچنین اسنادی را منتشر کرده است که نشان می دهد محصولات شرکت هیوز ایر کرافت در ایالت کالیفرنیا در آمریکا، از جمله جعبه های حاوی موشک های سطح به سطح، به همراه دفترچه های راهنما به زبان انگلیسی، در مقر جیش المجاهدین، از گروه های ضد دولت سوریه، مورد استفاده بوده است.
خبرنگار ایندیپندنت شماره های رایانه ای بر روی این موشک ها را دیده و از آن ها عکس و تصاویر ویدئویی تهیه و منتشر کرده است. حتی شماری از کشورهای اروپایی نیز پانصد قبضه خمپاره انداز در یک جا ندارند اما این قبیل سلاح ها فقط شش ماه پس از خرید، در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی، در فاصله حدود دو هزار کیلومتری بوسنی، در شمال سوریه به دست جبهه النصره رسیده است. در آن زمان، ارتش سوریه حلب را کاملا محاصره کرده بود و دولت آمریکا، نیروهای محاصره شده جبهه النصره، داعش و دیگر گروه ها را تروریست می نامید.
سفارت عربستان سعودی در لندن، در پاسخ به درخواست این روزنامه درباره چگونگی خرید سلاح از دیگر کشورها به نام عربستان سعودی و رساندن آن ها به دست تروریست ها، منکر این موضوع شده اما درباره اسناد و مدارک موجود، از قبیل تصویر و ویدئو موجود درباره نقش ارتش و مقامات دولت عربستان در خرید سلاح ها و انتقال آن ها به سوریه، اظهار نظر نکرده است.
فرقه وهابی، مروج اندیشه های گروه هایی همچون جبهه النصره، داعش و دیگر سازمان های افراطی در سوریه بوده، دولت عربستان مدام به تجهیز گروه های ضد دولت سوریه متهم و کتاب های منتشر شده در ریاض، در مقرهای گروه های تروریستی در سوریه پیدا شده است. عربستان سعودی همچنین سرنگونی بشار اسد و دولتش را در سوریه، خواستار شده بود.
اکنون آشکار می شود که سلاح های مورد استفاده گروه های ضد بشار اسد را کدام کشورها تولید می کنند، کدام «کشورهای دوست غرب» آن را خریداری و به سوریه منتقل می کنند تا سازمان هایی همچون داعش و جبهه النصره از آن ها استفاده کنند.
ملوجکو برازاکوویچ، مدیر کارخانه اسلحه سازی زاستاوا در صربستان، با دیدن اسناد فروش اسلحه های این کارخانه، از جمله مسلسل کیوتو ام او ۲ و نیز مسلسل ۷ و ۶۲ میلی متری ام ۸۴ در مقرهای جبهه النصره در سوریه گفت، این قبیل سلاح ها به عربستان سعودی و امارات متحده عربی فروخته شده بود.
رابرت فیسک به نقل از مسوول پیشین فروش سلاح کارخانه بی ان تی- تی ام آی اچ در بوسنی می نویسد پس از جنگ بوسنی، همه فعالیت های این کارخانه زیر نظر دولت آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ناتو است و در زمان خرید خمپاره اندازهایی که بعدها به دست سازمان های تروریستی در سوریه رسید، ژنرال مارتین دورفر، از ارتش اتریش، بازرس این کارخانه بود و سلاح های فروخته شده به عربستان سعودی، به فرودگاه توزلا یا سارایوو ارسال می شد تا ظاهرا به عربستان سعودی منتقل شود.
وی افزود: علاوه بر مقامات ارتش و سفارتخانه عربستان سعودی، یک وزیر عربستانی نیز به محل کارخانه می آمد و اتحادیه اروپا، ناتو و دولت بوسنی با فروش اسلحه به عربستان سعودی، کاملا موافق بودند.

منابع آلمانی: حمله با چاقو به مسافران یک اتوبوس در آلمان تروریستی نیست

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، روزنامه محلی «لوبکر ناخریشتن» به نقل از وزیر داخله ایالت شلسویگ-هولشتاین آلمان اعلام کرد فکر نمی کند حمله با چاقو به مسافران یک اتوبوس در شهر بندری لوبک زمینه تروریستی داشته باشد.


بستن