گروه خبری اقتصادی

شاخص کل، با افت 1.21 درصدی به کار خود پایان داد

شاخص کل، با افت 1.21 درصدی به کار خود پایان داد

شاخص کل، با افت ۱.۲۱ درصدی به کار خود پایان دادبه گزارش خبرگزاری صداوسیما، در همین زمینه دیگر شاخص های بازار نیز در مسیر نزول قرار گرفت و شاخص هم وزن نیز به عنوان نماد عملکرد صنایع بزرگ و کوچک بورسی نیز، به سطح ۳۳ هزار و ۹۷ واحد رسید.

امروز حجم معاملات با رشد ۱۰.۵ درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته به ۸۲۸ هزار سهم رسید، ارزش معاملات نیز با افت ۲.۴ درصدی نیز نسبت به روز سه شنبه به هزار و ۸۹۳ میلیارد ریال رسید.

بررسی روند معاملات امروز بورس تهران، حاکی از آن است که در شرایطی که شاخص در انتظار عرضه اولیه نماد شرکت پتروشیمی پارس قرار داشت، بازگشایی نماد "فملی" به افت بیشتر شاخص انجامید.

در آخرین روز هفته با وجود اینکه نمادهای صنعت محصولات شیمیایی با خوشبینی به ورورد "پارس" مانع ریزش بیشتر شاخص بودند، اما قرمزپوشی نمادهای صنایع معدنی _ فلزی بیشترین اثر را بر شاخص بازار سهام گذاشتند. به این ترتیب "فملی" با ۵۷۰ واحد بیشترین تاثیر را بر نماگر شاخص گذاشت.

نماد شرکت ملی مس ایران که طی روزهای گذشته مجمع سالیانه خود را برگزار کرد، بدون محدودیت نوسان قیمتی بازگشایی شد. با توجه به اینکه ملی مس ایران، تحت تاثیر رشد قیمت جهانی کامودیتی ها در ماه های اخیر روند صعودی برجسته ای داشت، سهامداران حقیقی امروز به شناسایی سود در این نماد پرداختند. با این وجود بررسی تغییر مالکیت در "فملی" حاکی از حمایت بازیگران حقوقی از سهام این شرکت است.

افت قابل ملاحظه قیمت کامودیتی ها و نفت در بازار جهانی، طی شب گذشته باعث شد که بعد از نماد "فملی" نمادهای "فولاد"، "فارس"،"فخوز" و "کچاد" در رتبه های بعدی تاثیر در شاخص قرار گرفتند.

امروز بیشترین رشد قیمتی در شرکت سیمان داراب مشاهده شد. "ساراب" که طی روزهای گذشته در مجمع سالیانه خود سود ۶۰ ریالی را به ازای هر سهم تقسیم کرد، امروز با صف خرید از سوی سهامداران به کار خود پایان داد. بررسی تغییر مالکیت این سهم حاکی از تحرک چشمگیر بازیگران حقیقی در سمت خرید است.

در مقابل اما، داروسازی اسوه بیشترین افت قیمتی را میان نمادهای بورسی ثبت کرد. "داسوه" نیز امروز تحت تاثیر فشار فروش از سوی سهامدران خرد، شاهد صف فروش بود.

بیشترین ارزش معامله امروز در نماد شرکت فولاد مبارکه اصفهان به ثبت رسید، برهمین اساس ارزش معامله این سهم به ۱۵۹ هزار و ۲۰۴ میلیارد ریال رسید. بعد از "فولاد" نیز نمادهای "فاسمین" ،"فارس" و "امین یکم" قرار گرفتند.

"پارس" رکورد تقاضا در عرضه اولیه را جابه جا کرد

مهمترین خبر بورسی امروز ، مربوط به عرضه اولیه نماد شرکت پتروشیمی پارس بود. "پارس" با سرمایه ۶۰۰ میلیارد تومانی یکی از مهمترین شرکت های پتروشیمی به شمار می رود.

پتروشمی پارس امروز در محدوده قیمتی ۲ هزار و ۲۸۰ تومان تا ۲ هزار و ۴۰۰ تومان عرضه شد و در نهایت در قیمت ۲ هزار و ۴۰۰ تومان کشف قیمت شد. بررسی ها نشان می دهد امروز ۱۸۲ هزار نفر خریدار سهام این شرکت بودند و ۱۸۹۸ سهم به هر کد در عرضه اولیه تعلق گرفت.

رقم تعداد متقاضی سهام "پارس" امروز رکورد تعداد متقاضی در سهام عرضه اولیه را جابه جا کرد. "شوینده" گه پیش تر با رکورد ۱۵۹ هزار و ۴۹۶ متقاضی در جایگاه اول قرار داشت، امروز جای خود را به پتروشیمی پارس داد.

همچنین این شرکت در اولین اقدام بعد از بازگشایی شفاف سازی خود را در خصوص تقسیم سود منتشر کرد. برهمین اساس، "پارس" تصحیح سیاست تقسیم سود از ۹۰ درصد به ۸۰ درصد را اعلام کرد.

حمایت بزرگان از بازار

امروز همچنین خالص تغییر مالکیت بازار بدون احتساب عرضه اولیه نماد "پارس" ۳۸ میلیارد تومان از سمت بازیگران حقیقی به حقوقی بود. براساس آمارها بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در صنعت فلزات اساسی به ثبت رسید و در مقابل بیشترین تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی در صنعت محصولات فلزی بوده است.

در معاملات آخرین روز هفته محصولات کاغذی بیشترین رشد قیمتی را میان صنایع بورسی به ثبت رساند و بعد از آن صنایع فرآورده های نفتی و وسایل ارتباطی در رده های بعدی قرار گرفتند. در انتهای جدول صنایع بورسی امروز نیز، گروه های فلزات اساسی، سایر معادن و محصولات چوبی با بیشترین افت قیمتی مواجه شدند.

نقدینگی هزار و 529 هزار میلیارد تومان شد

نقدینگی هزار و 529 هزار میلیارد تومان شد

نقدینگی هزار و ۵۲۹ هزار میلیارد تومان شدبه گزارش خبرگزاری صداوسیما، بانک مرکزی با انتشار گزیده‌ آمارهای اقتصادی در بهمن سال گذشته، حجم نقدینگی را بیش از هزار و ۵۲۹ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به اسفندماه سال قبل از آن، ۲۲.۱ درصد و نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ نیز ۲۳.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.
حجم پول در این دوره به ۱۹۴۶.۷ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به اسفندماه سال قبل از آن ۱۹.۴ و نسبت به اسفندماه سال ۹۵ به میزان ۱۹.۳ درصد رشد یافته است. میزان شبه پول در گزیده‌های آماری منتشر شده در اسفندماه سال قبل به ۱۳۳۵۳.۱ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به اسفند ۹۵ هم ۲۲.۵ درصد رشد داشته است.
بانک مرکزی، بدهی بخش غیردولتی را در اسفند سال قبل ۱۰۹۱۸.۵هزار میلیارد ریال اعلام کرده که به نسبت اسفند سال قبل از آن ۱۹.۰ درصد و به نسبت مدت مشابه سال ۹۵ نیز ۲۴.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.
بر اساس این گزارش، میزان دارایی‌های خارجی سیستم بانکی در اسفندماه سال قبل ۷۳۲۹.۰ هزار میلیارد ریال اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵.۹ درصد افزایش یافته است. در عین حال، بدهی بخش دولتی در دوره مورد بررسی ۲۵۸۳.۳ هزار میلیارد ریال است که نسبت به اسفندماه سال ۹۵ به میزان ۲۶.۴ درصد و نسبت به اسفندماه سال ۹۵ نیز ۱۷.۶ رشد نشان می‌دهد.

خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی

جداول گزیده‌های آماری منتشر شده نشان می‌دهد که دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در اسفندماه سال قبل به ۴۰۷۷.۶ هزار میلیارد ریال رسیده افزایشی ۲۰.۱ درصدی نسبت به اسفندماه ۱۳۹۵ داشته است؛ این رقم در مقایسه با اسفند ۹۵ نیز کاهشی ۳.۵ درصدی داشته است.

میزان اسکناس و مسکوک
بر اساس این گزارش، میزان اسکناس و مسکوک در اختیار بانک مرکزی در اسفندماه سال قبل، ۲۸.۴ هزار میلیارد ریال اعلام شد که نسبت به اسفندماه کاهشی ۴۳. ۳درصدی و نسبت به اسفندسال ۹۵ نیز ۶۳.۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

بدهی بخش دولتی
همچنین، بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در اسفندماه ۹۶ رقم ۵۲۵.۲ هزار میلیارد ریال را نشان می‌دهد که نسبت به اسفندماه سال ۹۵ به میزان ۱۰.۵ درصد و نسبت به بهمن ماه سال ۹۵ نیز ۶.۶ درصد رشد داشته است.

بدهی بانک‌ها
بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در اسفند سال قبل ۱۳۲۰.۳ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به اسفندماه سال ۹۵ به میزان ۱۹.۲ درصد رشد و نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۳۲.۴ درصد افزایش یافته است.

میزان سپرده بانک‌ها و موسسات اعتباری
از سویی دیگر، میزان سپرده بانک‌ها و موسسات اعتباری نزد بانک مرکزی به رقم ۱۶۰۵.۳هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به اسفندماه ۹۵، ‌ ۱۹.۳ درصد و نسبت به بهمن سال ۹۵ نیز ۲۰.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

سپرده‌های بخش دولتی
سپرده‌های بخش دولتی نزد بانک مرکزی در اسفند ۹۶ رقم ۳۹۷.۷ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به اسفند سال ۹۵ به میزان ۲۲.۰ درصد رشد و نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۲۲.۲ درصد افزایش یافته است.

میزان بدهی های ارزی
همچنین بر اساس این گزارش، میزان بدهی های ارزی بانک مرکزی در اسفندماه سال قبل ۱۹۱۰.۳ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به اسفند سال قبل از آن، ۳۰.۰ درصد رشد و همچنین نسبت به اسفند ماه سال ۹۵ نیز ۷.۱ درصد کاهش یافته است.

واحدهای اعتباری «شباهنگ شهریار» و «انقلاب شهریار» فاقد مجوز بانک مرکزی هستند

واحدهای اعتباری «شباهنگ شهریار» و «انقلاب شهریار» فاقد مجوز بانک مرکزی هستند

واحدهای اعتباری «شباهنگ شهریار» و «انقلاب شهریار» فاقد مجوز بانک مرکزی هستندبه گزارش خبرگزاری صداو سیما از بانک مرکزی، دو واحد اعتباری با نام های شباهنگ و انقلاب وابسته به شرکت های تعاونی روستایی با همین عناوین در شهرستان شهریار و حومه بدون دریافت مجوز از بانک مرکزی اقدام به عملیات بانکی (جذب سپرده از عموم مردم، ارایه تسهیلات و...) کرده اند.
از این رو ضروری است هموطنان به منظور جلوگیری از به مخاطره افتادن اموال خود، با در نظر داشتن غیرقانونی بودن انجام عملیات بانکی ازجانب این دو واحد اعتباری ، از سپردن دارایی های خود به آن خودداری کنند.
در غیر این‌ صورت، بانک مرکزی هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال تضییع حقوق مشتریان این واحدهای اعتباری، به خصوص استرداد وجوه نخواهد داشت.
بانک مرکزی از طریق مراجع قضایی نسبت به پیگیری موضوع اقدام کرده است.
ضمناً بار دیگر از هموطنان گرامی درخواست می شود پیش از سپرده گذاری در بانک ها و موسسات اعتباری، با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی به نشانی WWW.CBI.IR از فهرست بانک ها و موسسات اعتباری مجاز اطلاع پیدا کنند.

معامله 360 میلیون ورقه بهادار در فرابورس

معامله 360 میلیون ورقه بهادار در فرابورس

معامله ۳۶۰ میلیون ورقه بهادار در فرابورسبه گزارش خبرگزاری صداوسیما، در مجموع دو بازار اول و دوم فرابورس نزدیک به ۲۴۵ میلیون سهم به ارزش ۴۳۳ میلیارد و ۶۹۰ میلیون ریال دست‌ به‌ دست شد که نماد ذوب با در اختیار گرفتن بیش از ۲۴ درصد از حجم معاملات در حدود ۳ هزار نوبت معاملاتی و ارزش ۷۷ میلیارد ریالی در این دو بازار صدرنشین حجم و ارزش شد.

همچنین سه تابلو الف، ب و ج بازار پایه فرابورس نیز امروز میزبان معامله بیش از ۸۱ میلیون سهم به ارزش ۱۳۰ میلیارد ریال بودند. علاوه بر این، نزدیک به ۲۵ میلیون ورقه بهادار متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) به ارزش بیش از ۴۲۵ میلیارد امروز در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس تغییر مالکیت یافت.

تابلو اوراق با درآمد ثابت
در سمت دیگر بازار، در تابلو اوراق با درآمد ثابت معامله یک میلیون و ۹۰۰ هزار ورقه بهادار به ارزش یک هزار و ۷۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال ثبت شد که «اخزا۶۲۳» با حجم معاملاتی به میزان بیش از ۲۱۴ هزار ورقه به ارزش ۱۲۹میلیارد ریال شاهد گرم‌ترین استقبال در معاملات مربوط به این تابلو از سوی معامله‌گران بود.

تابلو تسهیلات مسکن
نگاهی به آمار معاملات در تابلو تسهیلات مسکن حاکی از جابه‌جایی بیش از ۹۵ هزار «تسه» به ارزش بیش از ۶۶ میلیارد ریال است. در این میان اختصاص یافتن ۲۰ درصد از حجم معاملات معادل بیش از ۱۹ هزار ورقه به ارزش افزون بر ۱۳ میلیارد ریال به تسه خرداد ۹۷ به معنی ثبت بیشترین حجم و ارزش برای این «تسه» است.

تحرک نمادها
همچنین در روزی که نمادهای «دماوند» و «هرمز» هر کدام با بیش از ۲ واحد تاثیر بر آیفکس منفی‌ترین اهرم‌ها بر این نماگر در معاملات روز جاری بودند شاخص کل فرابورس با ۲ واحد کاهش در ارتفاع ۱۲۳۷ واحدی ایستاد. همچنین نمادهای «زنگان» و «شغدیر» که به تازگی شاهد عرضه آن در بازار اول فرابورس بودیم با نزدیک به ۵ درصد افزایش قیمت، شاهد بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «ذوب»، «شغدیر» و «دی» پُربیننده‌ترین آنها بودند.

در نهایت دومین عرضه اولیه فرابورس در سال ۹۷ با کشف قیمت ۱۵۲۴ ریالی برای هر سهم شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود نیشابور در نماد معاملاتی «زبینا» و با مشارکت حدودا ۱۱۹ هزار نفری معامله‌گران به پایان رسید. در طول این عرضه اولیه که ۱۰ درصد از سهام این شرکت ۴۰۰ میلیارد ریالی در بازه قیمتی ۱۴۸۰ تا ۱۵۲۴ ریالی و به روش ثبت سفارش آماده فروش به متقاضیان حقیقی و حقوقی بود، بیش از ۹۹ درصد سهام به حقیقی‌ها تخصیص داده شد.
 

شرایط ایجاد بورس نفت فراهم نیست

شرایط ایجاد بورس نفت فراهم نیست

شرایط ایجاد بورس نفت فراهم نیستبه گزارش خبرگزاری صداو سیما ، حسین عبده ‌تبریزی با اشاره به طرح فروش نفت در بازار سرمایه و بورس اظهارداشت: بورس نفت و انرژی ماهیت بین المللی دارد و اصولا هم در بورس‌های کالایی مانند بورس نفت، بورس انرژی، فولاد، برق و ... مردم عادی نمی‌توانند ورود کنند.
وی در ادامه افزود: در بازارهایی مانند بورس انرژی و بورس کالا معمولا کسانی درگیر می‌شوند که در این کسب‌ و کارها حضور دارند و رقم‌های بالایی در اختیار آنها است.

پیشنهاد به تازه واردها
تبریزی در ادامه گفت: مردم عادی شناختی از بورس‌های کالایی ندارند و بیشتر درگیر بورس اوراق بهادار می‌شوند و ما هم به سرمایه گذاران عادی توصیه نمی‌کنیم که وارد بورس کالا و بورس انرژی شوند حتی ما به تازه واردان توصیه می‌کنیم از طریق صندوق‌ها به بازار سرمایه وارد شوند تا در شرایط نوسانات بازار دچار زیان نشوند.
عضو شورای عالی بورس ادامه داد: معتقدم بورس نفت را باید در یکی از مناطق آزاد با دسترسی به مقررات وسیع‌تر نسبت به مقررات جاری کشور راه‌ اندازی کنیم و طبیعی است که بورس نفتی باید در شرایط اقتصادی و روابط بین المللی مناسب‌تر ایجاد شود.
وی با تاکید بر اینکه امروز بهترین زمان برای ایجاد بورس نفت نیست، گفت: به هر حال تشخیص دولت این است که شاید راه‌اندازی بورس نفت بتواند در فروش نفت کشورمان موثر باشد اما برای فروش نفت از طریق بازار سرمایه حداقل باید بازار منطقه‌ای برای آن ایجاد کنیم که عده‌ای از خارج از کشور بتوانند نفت ایران را خریداری کنند.

حجم بالای نقدینگی
عضو شورای عالی بورس همچنین درباره حجم بالای نقدینگی در کشور اظهارداشت: متاسفانه بازار پول حجم بالای نقدینگی ایجاد کرده و وجود این حجم از نقدینگی‌ها به دلیل توزیع سودهای موهومی نظام بانکی است.
عبده تبریزی با بیان اینکه اگر نظام بانکی به ایجاد این نقدینگی‌ها ادامه دهد وضعیت اقتصاد کشورمان دشوارتر خواهد شد، گفت: بانک مرکزی باید تلاش کند که بانک‌ها سودی را که کسب کرده‌اند بین مردم توزیع کنند نه اینکه سودی که به دست نیاورده‌اند به اقتصاد تزریق کنند و این زیان بالاتری خواهد داشت.
وی همچنین درباره احتمال افزایش نرخ سود بانکی برای جذب نقدینگی‌های موجود در بازارها اظهارداشت: تاکنون افزایش نرخ سود بانکی تایید نشده است.

زمان شکل گیری معاملات بازار ثانویه ارز

زمان شکل گیری معاملات بازار ثانویه ارز

زمان شکل گیری معاملات بازار ثانویه ارزمهدی کسرایی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما ­با اشاره به اینکه پیاده سازی بازار ثانویه در سازو کار بورس به دلیل بروز مشکل، عملیاتی نشد، افزود: سامانه نیما و سامانه جامع تجارت به دلیل وجود ظرفیتهای لازم برای عملیاتی شدن این طرح انتخاب شده است و صادرکنندگان بخش خصوصی که حدود ۲۰ درصد از صادرات کشور را تشکیل می دهند، می توانند ارز حاصل از صادرات را در این بازار عرضه کنند.

وی با اشاره به حضور صرافی های مجاز در این بازار به عنوان واسطه خرید و فروش ارز گفت: واردکنندگان کالاهای گروه سوم، می توانند در این بازار،­ارز را خارج از سامانه نیما با قیمت توافقی خریداری کنند که اگر تقاضا برای خرید ارز در سامانه نیما انجام شود قیمت براساس عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد.

مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه عملیاتی شدن بازار ثانویه روند قیمت ارز را نزولی خواهد کرد ادامه داد: در روش دیگر فعالیت در بازار ثانویه، صادر کننده و وارد کننده همدیگر را پیدا و با استفاده از اطلاعات ­­اتاق بازرگانی و سازمان توسعه تجارت و یا با استفاده از سامانه مدیریت،? ارز حاصل از صادرات را خریداری کنند.

کسرایی با اشاره به دخالت نداشتن بانک مرکزی در روند عرضه ارز در بازار ثانویه افزود: درحال حاضر انجام معاملات بصورت نقد در بازار ثانویه امکان پذیر نیست.

وی اولویت فعالیت بازار ثانویه را تامین ارز واردات از صادرات ۲۰ درصدی دانست و ادامه داد: بخش بعدی فعالیت، سوق دادن سایر نیازها به سمت این بازار است که البته خدمات در رتبه نخست خواهد بود.

مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با اشاره به ثبت معاملات انجام شده در سامانه گفت: اطلاعات علاوه بر سامانه نیما،? در سامانه سنا نیز ثبت خواهد شد.


بستن