تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

شاخص کل، با افت 1.21 درصدی به کار خود پایان داد

شاخص کل، با افت 1.21 درصدی به کار خود پایان داد

شاخص کل، با افت 1.21 درصدی به کار خود پایان دادبه گزارش خبرگزاری صداوسیما، در همین زمینه دیگر شاخص های بازار نیز در مسیر نزول قرار گرفت و شاخص هم وزن نیز به عنوان نماد عملکرد صنایع بزرگ و کوچک بورسی نیز، به سطح 33 هزار و 97 واحد رسید.

امروز حجم معاملات با رشد 10.5 درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته به 828 هزار سهم رسید، ارزش معاملات نیز با افت 2.4 درصدی نیز نسبت به روز سه شنبه به هزار و 893 میلیارد ریال رسید.

بررسی روند معاملات امروز بورس تهران، حاکی از آن است که در شرایطی که شاخص در انتظار عرضه اولیه نماد شرکت پتروشیمی پارس قرار داشت، بازگشایی نماد "فملی" به افت بیشتر شاخص انجامید.

در آخرین روز هفته با وجود اینکه نمادهای صنعت محصولات شیمیایی با خوشبینی به ورورد "پارس" مانع ریزش بیشتر شاخص بودند، اما قرمزپوشی نمادهای صنایع معدنی _ فلزی بیشترین اثر را بر شاخص بازار سهام گذاشتند. به این ترتیب "فملی" با 570 واحد بیشترین تاثیر را بر نماگر شاخص گذاشت.

نماد شرکت ملی مس ایران که طی روزهای گذشته مجمع سالیانه خود را برگزار کرد، بدون محدودیت نوسان قیمتی بازگشایی شد. با توجه به اینکه ملی مس ایران، تحت تاثیر رشد قیمت جهانی کامودیتی ها در ماه های اخیر روند صعودی برجسته ای داشت، سهامداران حقیقی امروز به شناسایی سود در این نماد پرداختند. با این وجود بررسی تغییر مالکیت در "فملی" حاکی از حمایت بازیگران حقوقی از سهام این شرکت است.

افت قابل ملاحظه قیمت کامودیتی ها و نفت در بازار جهانی، طی شب گذشته باعث شد که بعد از نماد "فملی" نمادهای "فولاد"، "فارس"،"فخوز" و "کچاد" در رتبه های بعدی تاثیر در شاخص قرار گرفتند.

امروز بیشترین رشد قیمتی در شرکت سیمان داراب مشاهده شد. "ساراب" که طی روزهای گذشته در مجمع سالیانه خود سود 60 ریالی را به ازای هر سهم تقسیم کرد، امروز با صف خرید از سوی سهامداران به کار خود پایان داد. بررسی تغییر مالکیت این سهم حاکی از تحرک چشمگیر بازیگران حقیقی در سمت خرید است.

در مقابل اما، داروسازی اسوه بیشترین افت قیمتی را میان نمادهای بورسی ثبت کرد. "داسوه" نیز امروز تحت تاثیر فشار فروش از سوی سهامدران خرد، شاهد صف فروش بود.

بیشترین ارزش معامله امروز در نماد شرکت فولاد مبارکه اصفهان به ثبت رسید، برهمین اساس ارزش معامله این سهم به 159 هزار و 204 میلیارد ریال رسید. بعد از "فولاد" نیز نمادهای "فاسمین" ،"فارس" و "امین یکم" قرار گرفتند.

"پارس" رکورد تقاضا در عرضه اولیه را جابه جا کرد

مهمترین خبر بورسی امروز ، مربوط به عرضه اولیه نماد شرکت پتروشیمی پارس بود. "پارس" با سرمایه 600 میلیارد تومانی یکی از مهمترین شرکت های پتروشیمی به شمار می رود.

پتروشمی پارس امروز در محدوده قیمتی 2 هزار و 280 تومان تا 2 هزار و 400 تومان عرضه شد و در نهایت در قیمت 2 هزار و 400 تومان کشف قیمت شد. بررسی ها نشان می دهد امروز 182 هزار نفر خریدار سهام این شرکت بودند و 1898 سهم به هر کد در عرضه اولیه تعلق گرفت.

رقم تعداد متقاضی سهام "پارس" امروز رکورد تعداد متقاضی در سهام عرضه اولیه را جابه جا کرد. "شوینده" گه پیش تر با رکورد 159 هزار و 496 متقاضی در جایگاه اول قرار داشت، امروز جای خود را به پتروشیمی پارس داد.

همچنین این شرکت در اولین اقدام بعد از بازگشایی شفاف سازی خود را در خصوص تقسیم سود منتشر کرد. برهمین اساس، "پارس" تصحیح سیاست تقسیم سود از 90 درصد به 80 درصد را اعلام کرد.

حمایت بزرگان از بازار

امروز همچنین خالص تغییر مالکیت بازار بدون احتساب عرضه اولیه نماد "پارس" 38 میلیارد تومان از سمت بازیگران حقیقی به حقوقی بود. براساس آمارها بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در صنعت فلزات اساسی به ثبت رسید و در مقابل بیشترین تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی در صنعت محصولات فلزی بوده است.

در معاملات آخرین روز هفته محصولات کاغذی بیشترین رشد قیمتی را میان صنایع بورسی به ثبت رساند و بعد از آن صنایع فرآورده های نفتی و وسایل ارتباطی در رده های بعدی قرار گرفتند. در انتهای جدول صنایع بورسی امروز نیز، گروه های فلزات اساسی، سایر معادن و محصولات چوبی با بیشترین افت قیمتی مواجه شدند.

اعلام میزان ارز وارداتی تا پایان معاملات امروز


بانک مرکزی میزان تامین ارز برای واردات و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات را تا پایان معاملات روز سه شنبه 27 شهریور ماه اعلام کرد.­
اعلام میزان ارز وارداتی تا پایان معاملات امروز

اعلام میزان ارز وارداتی تا پایان معاملات امروزبه گزارش خبرگزاری صداوسیما بر این اساس مجموع معاملات فروش ارز حاصل از صادرات ­از تاریخ 16 مرداد ماه ­تا پایان معاملات 27 شهریور در سامانه «نیما» به یک میلیارد و 987 میلیون یورو رسیده است.

همچنین مجموع تامین ارز برای واردات از تاریخ 16 مرداد تا 27 شهریور ماه در سامانه «نیما» به یک میلیارد و 630 میلیون یورو رسید.­

در همین حال آمارهای اعلام شده در این سامانه مشخص می کند که میانگین نرخ فروش یورو در بازار ثانویه روز سه شنبه 27 شهریور ماه به میزان 9هزار و 121 تومان و نرخ سنا که برایند نرخ نقدی اسکناس در صرافی ها و سامانه نیما است در این روز به ازای هر یورو 10 هزار و 311 تومان درج شده است.

اوراق خزانه اسلامی در 12 مرحله منتشر می شود


معاون توسعه بازار فرابورس: اوراق خزانه اسلامی برای تسویه حساب دولت با پیمانکاران در 5 مرحله منتشر و در 7 مرحله دیگر نیز منتشر خواهد شد.
اوراق خزانه اسلامی در 12 مرحله منتشر می شود

اوراق خزانه اسلامی در 12 مرحله منتشر خواهد شدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛­ رضا غلامعلی پور در جمع خبرنگاران افزود :دولت همیشه در سررسید این اوراق خوش قول بوده و همین امر رتبه اعتباری ما را بهبود بخشیده است.
وی با اشاره به ورود دولت به انتشار اوراق از جمله اوراق اسناد خزانه اسلامی ادامه داد: معرفی ابزارهای نوین در حوزه ابزارهای مالی یکی از دستاوردهای سال های گذشته است که منجر به شکل گیری پتانسیل خوبی در تامین مالی شده است.
وی افزود: دولت در سال گذشته از ابزارهایی چون اوراق مشارکت، اوراق اجاره، مرابحه ،اسناد خزانه اسلامی و اوراق منفعت در بازار بدهی استفاده کرده است.
غلامعلی پور گفت: منشا انتشار اوراق بودجه است و مشخص است که دولت در هر مقطع چه اوراقی را منتشر می کند، البته خزانه داری رکن پرداخت است و سازمان برنامه و بودجه نیز ورود کرده است.
معاون فرابورس افزود: سال قبل دولت 39هزار و 500میلیارد تومان اوراق منتشر کرد که هیچ اوراقی خارج از بازار سرمایه معامله نمی شود و واسطه ها حذف شده اند؛ این اقدام مهمی برای جلوگیری از معامله با نرخ های غیرمنطقی بوده است.
وی با بیان اینکه امسال دولت اجازه دارد معادل پارسال اوراق منتشر کند گفت: در کنار آن، اوراق خزانه، مشارکت، مرابحه و منفعت منتشر می شود و اسناد خزانه با سررسید حداکثر سه سال، نه هزار میلیارد تومان است.
غلامعلی پور افزود: کمیته ای هم در نظر گرفته می شود که نوع اوراق منتشره را تعیین کرده و سررسید را اعلام می کند؛ این در حالی است که رئیس­ سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی عضو این کمیته هستند؛ تا این لحظه فقط اسناد خزانه از سوی دولت منتشر شده است.
وی ادامه داد: سقف امسال اوراق خزانه کوتاه مدت ده هزار میلیارد تومان است که امسال هم منتشر و هم سررسید می شود. از سوی دیگر، در مجموع از ظرفیت قانون بودجه سال 97 معادل دوازده مرحله اسناد خزانه منتشر شده است و مابقی نیز به تدریج در هفته های آینده منتشر می شود.
معاون توسعه بازار فرابورس افزود: روند انتشار اوراق بدهی پذیرش شده در پایان سال 93 معادل 4 هزار و 900 میلیارد تومان در پایان سال 94 معادل 9 هزار و 600 میلیارد تومان، سال 95 معادل 17 هزار و 900 میلیارد تومان، سال 96معادل 59 هزار و 300 میلیارد تومان و تا پایان شهریور 86 هزار میلیارد تومان بوده است که روتدی رو به رشد است.
معاون فرابورس ادامه داد: در گذشته دارایی به مجموعه واسط منتقل می شد، اما اکنون از انتهای سال قبل انتشار اوراق سهام اجاره در دستور کار قرار گرفت که به پشتوانه این سهام، اوراق منتشر می شود و کار اکنون ساده شده است و عملیات انتقال در بازار سرمایه صورت می گیرد؛ اکنون مشکل ضمانت نامه نیز در حال حل شدن است و بر اساس دستورالعمل اصلاحی، به جای ضمانت بانکی، سهام پذیرش شده ضامن شود.
وی اظهار داشت: اکنون در اوراقی که جدید منتشر می شود سهام قابل ارایه به جای ضمانت نامه قرار می گیرد و سهام ضمانت و پشتوانه اوراق می شود.

رشد اقتصادی به 1.8 درصد رسید


رشد اقتصادی کشور (به قیمت های ثابت سال 1390) براساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در سه ماهه اول سال 1397 به عدد 1.8 درصد رسید.
رشد اقتصادی به 1.8 درصد رسید

رشد اقتصادی به 1.8 درصد رسیدبه گزارش خبرگزاری صداوسیما از روابط عمومی بانک مرکزی، بر اساس محاسبات مقدماتی و اولیه اداره حساب های اقتصادی این بانک، تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و (به قیمت های ثابت سال 1390) در سه ماهه اول سال 1397 به 1676.7 هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به رقم مشابه سال قبل به میزان 1.8 درصد افزایش یافته است.

علاقه‌ مندان جهت مطالعه متن کامل این گزارش می‌توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی این بانک به نشانی www.cbi.ir به بخش آمار‌ها و داده‌ها، حساب‌های ملی ایران، حساب‌های ملی فصلی مراجعه کنند.

تکذیب خبر خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا


یکی از بزرگترین هلدینگ‌های پتروشیمی کشور، اخبار برخی رسانه‌ها مبنی بر خروج این هلدینگ از بورس کالا را تکذیب کرد.
تکذیب خبر خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، با انتشار اطلاعیه‌ای با انتقاد از انتشار گفت‌وگویی با مدیرعامل هلدینگ با تیتر «خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا تائید ‏شد»، اعلام کرد: متاسفانه در گفت‌وگوی ‏منتشر شده، انتخاب تیتری غلط، موجب برداشت‌های ‏اشتباه مبنی بر خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا شده است. ‏

در این اطلاعیه با تاکید براینکه هیچ برنامه‌ای برای خروج پتروشیمی‌ها از بازار بورس وجود ندارد آمده است: در توافقات صورت گرفته با تشخیص وزارت صمت تنها تعداد محدودی از مصرف کنندگان مهم مواد پتروشیمی مثل شرکت‌های داروسازی که تولیدات آن‌ها برای کشور ضروری است، ‏برای تهیه مایحتاج خود از پتروشیمی‌ها از رقابت در بورس معاف می‌شوند.

برهمین اساس، تعداد محدودی از تولیدکنندگان که از طرف دستگاه‌های مسئول شناسایی و معرفی خواهند شد، می‌توانند به ‏صورت مستقیم مواد پتروشیمی مورد نیاز خود را با انعقاد قرارداد مستقیم با پتروشیمی‌ها ‏و با قیمت بورس، خریداری کنند. ‏

این اطلاعیه تاکید کرده است: تمهید اندیشیده شده برای تعداد محدودی از شرکت‌های تولیدکننده کالا‌های راهبردی کشور به معنای خروج ‏پتروشیمی‌ها از بورس کالا نیست و عرضه محصولات پتروشیمی کماکان در بورس کالا ادامه خواهد یافت.

جزئیات دستورالعمل تامین تسهیلات ارزی واردات دارو


دستورالعمل اعطای تسهیلات ارزی جهت واردات دارو، تجهیزات پزشکی از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد.
جزئیات دستورالعمل تامین تسهیلات ارزی واردات دارو

جزئیات دستورالعمل تامین تسهیلات ارزی واردات داروبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به مدیران امور بین الملل چهار بانک پارسیان، پاسارگاد، سامان و خاورمیانه دستورالعمل اعطا تسهیلات ارزی کوتاه مدت جهت واردات دارو، ملزومات و تجهیزات را ابلاغ کرد.

براساس این بخشنامه، منابع این بانک جهت تامین مالی کوتاه مدت واردات دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی صرفا به مقصد سرزمین اصلی در قالب سپرده‌گذاری شش ماهه نزد آن بانک جهت اعطاء تسهیلات ارزی کوتاه مدت به متقاضیان استفاده از تسهیلات مذکور، در چارچوب دستورالعمل پیوست و با رعایت موارد ذیل استفاده شود:

الف) استفاده از تسهیلات یاد شده صرفا جهت تامین مالی واردات دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی (به استناد تصمیمات هیئت وزیران برای ساماندهی مسائل ارزی مورخ 14 مردادماه 1397) و با ارائه تأییدیه از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (سازمان غذا و دارو) امکان پذیر است.
ب) جهت اطمینان از وصول معادل ریالی مبلغ قابل پرداخت (بابت اصل و سود متعلقه) در سررسید بازپرداخت، اخذ وثائق و تضمین‌های لازم و کافی از تسهیلات گیرنده ضروری است. آن بانک متعهد است در سررسید بازپرداخت حتی در شرایطی که تسهیلات گیرنده نسبت به تسویه تسهیلات قصور نموده باشد، نسبت به تسویه تعهدات خود با بانک مرکزی اقدام نماید.
ج) گشایش اعتبار اسنادی، ثبت برات اسنادی و صدور حواله ارزی به عنوان ابزار پرداخت واردات کالا‌های یاد شده با رعایت مجموعه مقررات، بخشنامه‌ها و ضوابط مربوطه قابل انجام می‌باشد.
د) تسهیلات مذکور بایستی با رعایت سقف‌های مجاز تسهیلات اعطایی آن بانک با مرعی داشتن سایر ضوابط مقررات و دستورالعمل‌های صادره این بانک، رسیدگی و اعطاء شود.
ه) آمار و اطلاعات استفاده از تسهیلات می‌بایست توسط آن بانک به صورت ماهیانه (در پایان هر ماه) در قالب فایل پیوست به این اداره ارسال شود.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟