تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

واردات کالا بدون انتقال ارز آزاد شد


هیئت وزیران به پیشنهاد گمرک ایران واردات کالا بدون انتقال ارز را برای کالاهای موجود در انبارها بلامانع اعلام کرد.
واردات کالا بدون انتقال ارز آزاد شد
 
 به گزارش خبرگزاری صداو سیما ، بر اساس تصویب نامه هیئت وزیران؛ به پیشنهاد گمرک ایران ثبت سفارش با اعتبار حداکثر یک ماه برای ترخیص جهت واردات کالا به استثنای خودرو که تا قبل از تاریخ تصویب این تصویب نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری _ صنعتی و ویژه اقتصادی باشند بدون انتقال ارز و با ارز متقاضی از سوی هیات وزیران بلامانع اعلام شده است.
همچنین ترخیص کالاهایی که تاریخ صدور ثبت سفارش آنها اول مرداد امسال است بدون رعایت سقف ارزشی واردات موضوع تبصره 3 اصلاحی بند 2 ماده 10 آئین نامه اجرایی قانون مقررات واردات و صادرات موضوع تصویب نامه شماره 49751/ت 55549 ه بلامانع است.
گمرک ایران اعلام کرده که گر چه صرفا مجری سیاست ها و دستورالعمل های تجارت خارجی است و در حوزه مقررات و قوانین ورود و خروج کالا تصمیم گیرنده نیست اما در هفته های اخیر به دستور رئیس کل گمرک از تمامی ظرفیت های قانونی استفاده کرده تا واردکنندگان و صادرکنندگان در شرایط ویژه اقتصادی با کمترین مشکلات مواجه شوند که ارائه اینگونه راهکارها از جمله این اقدامات است.

سرعت ترخیص کالا از گمرکات افزایش یافت


رئیس اتاق بازرگانی: با اصلاح بخشنامه‌ها سرعت ترخیص کالا از 3500 کانتینر به 5000 هزار کانتینر در روز رسیده است.
سرعت ترخیص کالا از گمرکات افزایش یافت
به گزارش خبرگزاری صداو سیما ، مسعود خوانساری با اشاره به آمار گمرکی در صفحه اینستاگرامش نوشت: خوشبختانه اصلاح یکسری از بخشنامه ها موجب شده تا فرآیندهای گمرکی تسهیل شود. در نتیجه جدیدترین آمارها نشان می دهد سرعت ترخیص کالا از روزانه 3500 کانتینر به 5000 کانتینر رسیده است. به این ترتیب وضعیت ترخیص کالا از گمرکات به حالت عادی بازگشته است.
بنابراین کارخانه های صنعتی به جهت تامین مواد اولیه و شهروندان از نظر تامین کالاهای عمومی و مصرفی می توانند آسوده خاطر باشند.
وی در ادامه نوشت: همکاری میان دولت و بخش خصوصی قطعا به رفع چالش های پیش روی کشور کمک می کند. بخصوص در این روزهایی که فضای عمومی و ذهنی شهروندان به شدت به وضعیت آینده اقتصاد کشور حساس است باید سطح این همکاری ها ارتقاء پیدا کند. مسئولیت ملی همه ما کمک به عبور از تنگناهای اقتصادی با حفظ روحیه عمومی و بازسازی اعتماد عمومی است.

مردم نگران تأمین کالای ضروری نباشند


سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: مردم نگران تأمین کالاهای ضروری نباشند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مفتح در استودیوی پخش خبر 21 شبکه اول سیما افزود: با توجه به آشفتگی های بازار ناشی از جنگ اقتصادی آمریکا و همپیمانانش علیه ایران شاهدیم که کالاهای اساسی به شکل و قیمت مناسب در دسترس مردم قرار ندارد اما به دنبال اطمینان بخشی به مردم هستیم که نگران تأمین کالاهای مورد نیاز و ضروری خود نباشند.
او ادامه داد: طرحی دو فوریتی داریم که کلیاتش در مجلس تصویب شد که طی آن دولت باید کالاهای اساسی مانند مواد پروتئینی شامل گوشت قرمز و سفید، روغن، حبوبات، قند و شکر و لبیات را تأمین و توزیع صحیح انجام دهد تا با قیمت و زمان مناسب به دست مردم برسد.
مفتح گفت: وقتی مواد اولیه این نیازمندی ها بر اساس دلار 4 هزار و 200 تومانی باشد پس قیمت تمام شده پایین و مناسبی هم خواهد داشت.
گفتنی است کالاهایی که دولت با ارز بیشتر از 4 هزار و 200 تومان تهیه کند ممکن است گرانتر به دست مصرف کننده برسد پس این طرح دو فوریتی حتماً بار مالی هم خواهد داشت.
او تأکید کرد: به دنبال آنیم که طرح و نرخ گذاری جدید در بازار ایجاد نشود.
تعاونی های نیروهای مسلح، کارمندان، فرهنگیان و عشایر بسترهای مناسبی برای توزیع این کالاهای ضروری است.
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه از نهایی شدن نتایج این طرح تا 72 ساعت آینده یعنی پس از تأیید دو فوریت در صحن علنی مجلس خبر داد و افزود: این طرح حداکثر تا چهارشنبه به انجام خواهد رسید و پس از تأیید شورای نگهبان، عملیاتی می شود.

اختصاص 200 میلیون دلار به حفاظت از عرصه‌های جنگلی


رئیس سازمان جنگل ها: 200 میلیون دلار اعتبار به منظور حفاظت از عرصه‌های جنگلی اختصاص یافته است.
اختصاص 200 میلیون دلار به حفاظت از عرصه‌های جنگلی

اختصاص 200 میلیون دلار به منظور حفاظت از عرصه های جنگلیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، خلیل آقایی در این مراسم که به مناسبت روز ملی جنگلبانی با حضور جنگلبانان نمونه، خانواده جنگلبانان شهید،? هنرمندان و مسئولان در سالن گفتگو برگزار شد با اشاره به اینکه اعتبار 200 میلیون دلاری با دستور مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است افزود: امروز باور دارم حفاظت از عرصه های طبیعی جنگل ها و مراتع دغدغه است و مقام معظم رهبری با حمایت هایشان از عمق جان برای این مسئله تاکید و باور دارند.
وی گفت: هر آنچه از محیط زیست و عرصه های طبیعی باقی است با تلاش و همکاری مردمی است که در این عرصه های زندگی می کنند.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: امروز مردم در حفاظت از عرصه ها و منابع طبیعی از ما جلوتر هستند.
آقایی تصریح کرد: دو گروه عرصه های طبیعی را تهدید می کنند گروهی که به بهانه توسعه اقتصادی و فعالیت های صنعتی و ایجاد اشتغال عرصه ها را تخریب می کنند و گروه دیگر که عموماً شرکتها و سازمانهای خصولتی هستند و من را برای اجرای خواسته هایشان تحت فشار قرار داده اند.
وی گفت: امروز جنگلبان در بیابان و جنگل مورد حمله قاچاقچیان چوب قرار نمی گیرند بلکه در شهرسازی در بلوار اصلی شهر ازجانب قاچاقچیان با چاقو مورد حمله قرار می گیرد.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: در پیگیری هایی که انجام شد فرد مهاجم پیمانکار شرکتی بود که مجوز برداشت و بهره برداری داشت و در قالب فعالیت برای این شرکت اقدام به قاچاق چوب کرده بود.
آقایی همچنین درباره کمبود نیروی جنگلبانان در کشور گفت: برای حفاظت از عرصه های طبیعی با 2 هزار نفر جنگلبان ره به جایی نمی بریم.
وی خطاب به جنگلبانان افزود: وظیفه من خدمت و حمایت از شماست و از کوتاهی های خودم عذرخواهی می کنم.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: اگر حضور جنگلبانان در عرصه های طبیعی کافی و قوی نباشد کاری از پیش نمی رود.
آقایی تأکید کرد: مشارکت مردم مهمترین اصل برای حفاظت از عرصه های طبیعی است و تاکنون هر آنچه از عرصه های طبیعی باقی مانده است مردم و جنگلبانان حفظ کردند و درباره تخریب ها من باید جوابگو باشم.
وی گفت: اگر آب شیرین می خواهیم باید جنگل ها و مراتع را حفاظت کنیم.
سرهنگ قاسم سبزعلی فرمانده یگان حفاظت از جنگل ها و مراتع نیز در این مراسم گفت: تمام دستگاه های ذیربط وظیفه دارند تا از محیط زیست منابع طبیعی حفاظت کنند اما بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست.
وی افزود: جنگلبانان با وجود مخاطرات فراوان در واقع از 135 میلیون هکتار اراضی طبیعی حفاظت می کنند.
سبزعلی گفت: جنگلبانان گاهی مورد هدف مستقیم اسلحه قاچاقچیان چوب قرار می گیرند و تاکنون 15 شهید، 19 جان نثار و 500 جانباز داشته ایم.
وی افزود: اگر امروز در حوزه آب، خاک، هوا و محیط زیست دچار چالش جدی شدیم به این علت است که برای حفاظت از مراتع و منابع جنگلی به اندازه کافی تلاش نکردیم.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها گفت: هدف کلان ما در حوزه ملی، اطلاع رسانی در زمینه روز جنگلبان و حفظ عرصه های منابع طبیعی است.
وی ابراز امیدواری کرد روزی برسد که جنگلبانان در کنار مردم در زمینه حفظ منابع طبیعی اقدام کنند و هدف سازمان نیز فراهم کردن زیرساخت های لازم برای جلب مشارکت و همیاری بیشتر مردم است.
در این مراسم از 14 جنگلبان نمونه با اهدای لوح تقدیر شد.

لزوم همکاری فوری گمرکات با تولیدکنندگان


وزیر اقتصاد با اشاره به دغدغه تولیدکنندگان گفت: مدیران گمرکات سراسرکشور مکلف‌اند با بازرگانان و صاحبان صنایع همکاری کنند.
لزوم همکاری فوری گمرکات با تولیدکنندگان

وزیر اقتصاد گمرکات کشور را موظف به همکاری فوری با تولیدکنندگان کردبه گزارش خبرگزاری صداوسیما از (شادا)، مسعود کرباسیان با بیان اینکه هیچ کارخانه‌ای برای تامین مواد اولیه با مشکل مواجه نخواهد شد، اظهار داشت: گمرکات کشور با فعالیت اولویت دار، اجازه نمی دهند واردات مواد اولیه کارخانه‌ها با وقفه مواجه شود.

وی تصریح کرد: دردناک‌ترین تصویر برای دولت این است که چرخ‌های کارخانه‌ای به دلیل مشکل تامین مواد اولیه از حرکت باز ایستد، کارگری بیکار شود، سفره‌ای خالی بماند و سرمایه‌ای برباد رود.

وزیر اقتصاد با اشاره به درد دل یک کارآفرینی در خصوص سختی و زحمت تهیه مواد اولیه کارخانه‌اش گفت: یکی از نگرانی های کارآفرینان و تولید کنندگان این است که مواد اولیه تهیه شده برای تولید، پشت درهای ورودی کشور معطل بماند.

کرباسیان تاکید کرد: کارآفرینان مولد و شناسنامه‌دار باید حمایت دولت و وزارت اقتصاد را در کنار خود احساس کنند و قطعا تمام مجموعه های مدیریتی وزارت اقتصاد مکلف‌اند که به قید فوریت و بدون فوت وقت به وضعیت واحدهای تولیدی رسیدگی‌های لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: از گمرکات سراسر کشور خواسته‌ام که با توجه به تخصیص ارز ازجانب دولت جهت تامین کالاهای تولیدی، هرچه زودتر پیش اظهاری قبل از ورود کالا عملیاتی و از روش نسیه‌بری و ضمانتنامه نیز استفاده شود تا خرید مواد اولیه برای کالاهای تولیدی با وقفه مواجه نباشد.

وزیر اقتصاد افزود: طبق این دستور گمرکات می‌دانند که تامین کالا برای واحدهای تولیدی از اولویت خاصی برخوردار است.

کرباسیان تاکید کرد: از این پس مدیران کل استانی و ناظران موظفند به منظور رفع مشکلات موجود، با مدیران واحدهای تولیدی و بازرگانان جلسه گذاشته و نتیجه را در قالب گزارش هفتگی، اعلام کنند.

وی افزود: پیش از این هم آنها مکلف شده‌بودند که هیچ تصمیمی را بدون مشورت با بخش‌خصوصی به انجام نرسانند.

کرباسیان در پایان گفت: همچنین مدیران گمرک و سازمان امورمالیاتی، فردا (شنبه) در وزارت اقتصاد حضور می‌یابند تا گزارش اقداماتی که طی دو هفته اخیر و در راستای دستورات رئیس جمهور و خط مشی وزارتخانه به انجام رسانده‌اند را ارائه دهند.

بررسی مشکلات اصناف حمل و نقل جاده‌ای با حضور وزیر راه

بررسی راه حل مشکلات اصناف حمل و نقل جاده ای با حضور وزیر راهبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ در این جلسه که با حضور معاونان وزیر راه وشهرسازی، مسئولان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و نمایندگان اصناف و کانون های صنفی کامیون داران، رانندگان بخش مسافری و باری و رانندگان سواری های کرایه برون شهری کشور برگزار شد ، نمایندگان حاضر در سخنانی با تشکر از پیگیری های مسئولان وزارت راه و شهرسازی در حل مشکلات فعالان این صنعت، خواهان توجه بیشتر دستگاههای اجرایی کشور از جمله سازمان تامین اجتماعی و وزارت صنعت، در حل نیازهای این بخش از جمله مشکلات بیمه ای و توزیع لاستیک شدند.
در این جلسه همچنین وزیر راه و شهرسازی با اشاره به هماهنگی و توافق صورت گرفته با وزیر نفت در خصوص توزیع سوخت خودروهای سنگین گفت: با وزیر نفت توافق کردیم که از این پس سوخت خودروهای باری بر اساس بارنامه وپیمایش تحویل شود و محدودیت توزیع سوخت در مورد این خودروها خصوصا در مناطق مرزی که تاکنون مشکلاتی موجود بود برداشته شد.
عباس آخوندی افزود: یکی دیگر از پیگیری های ما توافق با وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی در مورد بیمه و بازنشستگی بود و با توجه به اینکه تاکنون جلسات متعددی بین اصناف فعال در عرصه حمل و نقل جاده ای با مسئولان این سازمان برگزار و توافقات خوبی هم حاصل شده، شخصا با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در جلسه هیئت دولت گفتگو و موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تخلفاتی در عرصه پرداخت حقوق حقه رانندگان از برخورد شدید کمیسیون ماده 11 و 12 وزارت راه با شرکتهای متخلف خبر داد و گفت: در دو ماه گذشته از 385 شکایت رسیده، 65 مورد منجر به تعطیلی موقت شرکت های حمل و نقل بار گردیده که نشان از عزم دولت در برخورد با اجحاف کنندگان به حقوق رانندگان دارد.
وی افزود: کمبود لاستیک و مواد مصرفی نیز یکی درگیر از مشکلات رانندگان بود که با توافقات خوب بین وزارت صنعت و معدن و تجارت با انجمنهای واردات و تولید کنندگان داخلی لاستیک، تاکنون 7 هزار لاستیک در چند روز اخیر توزیع شده و 31 هزار لاستیک دیگر نیز بزودی با حمایت و همکاری انجمن های صنفی حمل و نقل مسافر و بار توزیع می شود و با همکاری سایر بخش ها به زودی بازار لاستیک خودروهای سنگین هم متعادل خواهد شد.

 

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟