تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

سرعت ترخیص کالا از گمرکات افزایش یافت


رئیس اتاق بازرگانی: با اصلاح بخشنامه‌ها سرعت ترخیص کالا از 3500 کانتینر به 5000 هزار کانتینر در روز رسیده است.
سرعت ترخیص کالا از گمرکات افزایش یافت
به گزارش خبرگزاری صداو سیما ، مسعود خوانساری با اشاره به آمار گمرکی در صفحه اینستاگرامش نوشت: خوشبختانه اصلاح یکسری از بخشنامه ها موجب شده تا فرآیندهای گمرکی تسهیل شود. در نتیجه جدیدترین آمارها نشان می دهد سرعت ترخیص کالا از روزانه 3500 کانتینر به 5000 کانتینر رسیده است. به این ترتیب وضعیت ترخیص کالا از گمرکات به حالت عادی بازگشته است.
بنابراین کارخانه های صنعتی به جهت تامین مواد اولیه و شهروندان از نظر تامین کالاهای عمومی و مصرفی می توانند آسوده خاطر باشند.
وی در ادامه نوشت: همکاری میان دولت و بخش خصوصی قطعا به رفع چالش های پیش روی کشور کمک می کند. بخصوص در این روزهایی که فضای عمومی و ذهنی شهروندان به شدت به وضعیت آینده اقتصاد کشور حساس است باید سطح این همکاری ها ارتقاء پیدا کند. مسئولیت ملی همه ما کمک به عبور از تنگناهای اقتصادی با حفظ روحیه عمومی و بازسازی اعتماد عمومی است.

فعالیت شرکت‌های دولتی در منابع و مصارف بودجه


هفتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 98 کل کشور، امروز ­به ریاست ­محمدباقر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه کشور­برگزار شد.
فعالیت شرکت‌های دولتی در منابع و مصارف بودجه

شرکت‌های دولتی در ساختار منابع و مصارف بودجه کشور فعالتر باشندبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور؛­ در ?این نشست که با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و?­ رئیس­­ سازمان برنامه و بودجه کشور و با حضور معاونان، مدیران و کارشناسان مرتبط و نیز نمایندگانی از بخش خصوصی و سازمان‌های استانی ­برگزار شد، ?­نوبخت­ در مورد نقش و تأثیر شرکت‌های دولتی در مدیریت منابع و مصارف بودجه کشور اظهار داشت: بی‌تردید سال 1398،? سال بسیار حساس و سختی برای کشور خواهد بود و انتظار این است که با مدیریت شفاف و کارآمد، سازمان برنامه و بودجه کشور را در اداره بهتر کشور و منابع و مصارف یاری کنند.

وی افزود: انتظار ما این است که شرکت‌های دولتی بر اساس مسئولیت و وظایفی که دارند، مشخص کنند که چه مقدار از نظر منابع و مصارف می‌توانند در بودجه سال 1398 کل کشور سهیم باشند تا ما متناسب با آن بتوانیم هم در زمینه اصلاح ساختار شرکت‌های دولتی تصمیم شایسته‌ای بگیریم و هم از هدر رفت منابع و مصارف اجتناب کنیم.

نوبخت ضمن تأکید بر این نکته که در همه­­ جلسات ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1398 کل کشور تشکل‌های بخش خصوصی حضوری فعال و قوی داشته باشند، بر ارتقای کارآیی و عملکرد شرکت‌های دولتی و نظارت قانونمند و قوی بر کار آنها تصریح کرد.

بر اساس این گزارش؛? در این جلسه خانم مریم زینالی رئیس­­ مرکز توسعه سیستم‌ها و فناوری اطلاعات سازمان برنامه و بودجه کشور، گزارشی از سامانه جامع بودجه ارایه کرد و گفت: در این سامانه همه­­ فرآیندهای بودجه‌ریزی به صورت شفاف و روشن متناسب با وظایف و مأموریت‌های سازمان طراحی و تعبیه شده و هدف اصلی ما اجتناب از برخورد جزیره‌ای و تأکید بر یکپارچگی است.

وی افزود: در این سامانه ارتباط کاملی بین ستاد مرکزی سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان‌های استانی وجود دارد و تا حد امکان از بروز خطای انسانی پرهیز شده و دسترسی بی‌واسطه کاربران مرتبط با بودجه مهیا شده است.

به موجب این گزارش، در هفتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1398 کل کشور، خانم مژگان خانلو رئیس­­ امور پایش تعهدات دولت و تجهیز منابع سازمان برنامه و بودجه کشور در گزارشی به تشریح روند کاری بودجه شرکت‌های دولتی پرداخت و گفت: شفاف‌سازی اعتبارات شرکت‌های دولتی، شفاف‌سازی اطلاعات کارکنان آنها و تأکید بر مدیریت هزینه‌ها اهم اموری است که در کارگروه شرکت‌های دولتی در این زمینه بررسی شده است.

این گزارش می‌افزاید در جلسه مذکور شرکت‌کنندگان بر وصول سود و مالیات دقیق و شفاف شرکت‌های دولتی و اصلاح اساسنامه و ساختار این شرکت‌ها و نیز انحلال شرکت‌های زیان‌ده پافشاری کردند.

صداوتصویر دارد/

اختصاص 200 میلیون دلار به حفاظت از عرصه‌های جنگلی


رئیس سازمان جنگل ها: 200 میلیون دلار اعتبار به منظور حفاظت از عرصه‌های جنگلی اختصاص یافته است.
اختصاص 200 میلیون دلار به حفاظت از عرصه‌های جنگلی

اختصاص 200 میلیون دلار به منظور حفاظت از عرصه های جنگلیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، خلیل آقایی در این مراسم که به مناسبت روز ملی جنگلبانی با حضور جنگلبانان نمونه، خانواده جنگلبانان شهید،? هنرمندان و مسئولان در سالن گفتگو برگزار شد با اشاره به اینکه اعتبار 200 میلیون دلاری با دستور مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است افزود: امروز باور دارم حفاظت از عرصه های طبیعی جنگل ها و مراتع دغدغه است و مقام معظم رهبری با حمایت هایشان از عمق جان برای این مسئله تاکید و باور دارند.
وی گفت: هر آنچه از محیط زیست و عرصه های طبیعی باقی است با تلاش و همکاری مردمی است که در این عرصه های زندگی می کنند.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: امروز مردم در حفاظت از عرصه ها و منابع طبیعی از ما جلوتر هستند.
آقایی تصریح کرد: دو گروه عرصه های طبیعی را تهدید می کنند گروهی که به بهانه توسعه اقتصادی و فعالیت های صنعتی و ایجاد اشتغال عرصه ها را تخریب می کنند و گروه دیگر که عموماً شرکتها و سازمانهای خصولتی هستند و من را برای اجرای خواسته هایشان تحت فشار قرار داده اند.
وی گفت: امروز جنگلبان در بیابان و جنگل مورد حمله قاچاقچیان چوب قرار نمی گیرند بلکه در شهرسازی در بلوار اصلی شهر ازجانب قاچاقچیان با چاقو مورد حمله قرار می گیرد.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: در پیگیری هایی که انجام شد فرد مهاجم پیمانکار شرکتی بود که مجوز برداشت و بهره برداری داشت و در قالب فعالیت برای این شرکت اقدام به قاچاق چوب کرده بود.
آقایی همچنین درباره کمبود نیروی جنگلبانان در کشور گفت: برای حفاظت از عرصه های طبیعی با 2 هزار نفر جنگلبان ره به جایی نمی بریم.
وی خطاب به جنگلبانان افزود: وظیفه من خدمت و حمایت از شماست و از کوتاهی های خودم عذرخواهی می کنم.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: اگر حضور جنگلبانان در عرصه های طبیعی کافی و قوی نباشد کاری از پیش نمی رود.
آقایی تأکید کرد: مشارکت مردم مهمترین اصل برای حفاظت از عرصه های طبیعی است و تاکنون هر آنچه از عرصه های طبیعی باقی مانده است مردم و جنگلبانان حفظ کردند و درباره تخریب ها من باید جوابگو باشم.
وی گفت: اگر آب شیرین می خواهیم باید جنگل ها و مراتع را حفاظت کنیم.
سرهنگ قاسم سبزعلی فرمانده یگان حفاظت از جنگل ها و مراتع نیز در این مراسم گفت: تمام دستگاه های ذیربط وظیفه دارند تا از محیط زیست منابع طبیعی حفاظت کنند اما بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست.
وی افزود: جنگلبانان با وجود مخاطرات فراوان در واقع از 135 میلیون هکتار اراضی طبیعی حفاظت می کنند.
سبزعلی گفت: جنگلبانان گاهی مورد هدف مستقیم اسلحه قاچاقچیان چوب قرار می گیرند و تاکنون 15 شهید، 19 جان نثار و 500 جانباز داشته ایم.
وی افزود: اگر امروز در حوزه آب، خاک، هوا و محیط زیست دچار چالش جدی شدیم به این علت است که برای حفاظت از مراتع و منابع جنگلی به اندازه کافی تلاش نکردیم.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها گفت: هدف کلان ما در حوزه ملی، اطلاع رسانی در زمینه روز جنگلبان و حفظ عرصه های منابع طبیعی است.
وی ابراز امیدواری کرد روزی برسد که جنگلبانان در کنار مردم در زمینه حفظ منابع طبیعی اقدام کنند و هدف سازمان نیز فراهم کردن زیرساخت های لازم برای جلب مشارکت و همیاری بیشتر مردم است.
در این مراسم از 14 جنگلبان نمونه با اهدای لوح تقدیر شد.

مردم نگران تأمین کالای ضروری نباشند


سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: مردم نگران تأمین کالاهای ضروری نباشند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مفتح در استودیوی پخش خبر 21 شبکه اول سیما افزود: با توجه به آشفتگی های بازار ناشی از جنگ اقتصادی آمریکا و همپیمانانش علیه ایران شاهدیم که کالاهای اساسی به شکل و قیمت مناسب در دسترس مردم قرار ندارد اما به دنبال اطمینان بخشی به مردم هستیم که نگران تأمین کالاهای مورد نیاز و ضروری خود نباشند.
او ادامه داد: طرحی دو فوریتی داریم که کلیاتش در مجلس تصویب شد که طی آن دولت باید کالاهای اساسی مانند مواد پروتئینی شامل گوشت قرمز و سفید، روغن، حبوبات، قند و شکر و لبیات را تأمین و توزیع صحیح انجام دهد تا با قیمت و زمان مناسب به دست مردم برسد.
مفتح گفت: وقتی مواد اولیه این نیازمندی ها بر اساس دلار 4 هزار و 200 تومانی باشد پس قیمت تمام شده پایین و مناسبی هم خواهد داشت.
گفتنی است کالاهایی که دولت با ارز بیشتر از 4 هزار و 200 تومان تهیه کند ممکن است گرانتر به دست مصرف کننده برسد پس این طرح دو فوریتی حتماً بار مالی هم خواهد داشت.
او تأکید کرد: به دنبال آنیم که طرح و نرخ گذاری جدید در بازار ایجاد نشود.
تعاونی های نیروهای مسلح، کارمندان، فرهنگیان و عشایر بسترهای مناسبی برای توزیع این کالاهای ضروری است.
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه از نهایی شدن نتایج این طرح تا 72 ساعت آینده یعنی پس از تأیید دو فوریت در صحن علنی مجلس خبر داد و افزود: این طرح حداکثر تا چهارشنبه به انجام خواهد رسید و پس از تأیید شورای نگهبان، عملیاتی می شود.

تغییرات قانون مالیات بر ارزش افزوده به نفع مردم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما ، رحیم زارع با حضور در بخش خبری 21 شبکه یک سیما بیان اینکه این کمیسیون و کمیته های مختلف حدود یک سال و نیم با دعوت از بخش خصوصی روی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در حال کار هستند ،?گفت: تغییرات در این قانون به نفع تولیدکننده و مصرف کننده است.

عضو کمیسیون اقتصادی و سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه تولید و کشاورزی معافیت مالیاتی در اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده دیده شده است .
وی ادامه داد: مالیات با نرخ صفر برای صادرکنندگان و مالیات با نرخ ترجیحی 3 درصد و مالیات با نرخ 9 درصد هم پیش بینی شده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:? با سامانه مودیان ،? شفافیت ها بیشتر شده و فرآیند به گونه ای است که در نهایت، مصرف کننده واقعی باید مالیات را پرداخت کند.
وی افزود: لایحه دولت در باره صندوق مکانیزه را اصلاح کردیم و مکمل قانون مالیات بر ارزش افزوده است.
سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: موارد تشویقی برای کسانی که این صندوق ها را نصب می کنند در نظر گرفته شده است از جمله اینکه مالیات آن ها کاهش می یابد و این موضوع به شفاف سازی بیشتر کمک می کند.

کد ویدیو

دستور وزیر اقتصاد به گمرک برای تسهیل در امور تجاری و تولیدی

دستور وزیر اقتصاد به گمرک برای تسهیل در امور تجاری و تولیدی

دستور وزیر اقتصاد به گمرک برای تسهیل در امور تجاری و تولیدیبه گزارش خبرگزاری صداوسیما از (شادا)، در بخشنامه صادره ی مسعود کرباسیان خطاب به فرود عسگری، می خوانیم: با توجه به تخصیص ارز ازجانب دولت جهت کالاهای تولیدی و نظر به شرایط کنونی، تامین کالا برای واحدهای تولیدی باید از اولویت خاصی برخوردار باشد؛ لذا پیش اظهاری قبل از ورود کالا باید هر چه زودتر عملیاتی شود و از نسیه بری و ضمانتنمامه نیز استفاده شود تا خرید مواد اولیه برای کالاهای تولیدی با وقفه مواجه نشود.

در این بخشنامه افزوده شده است: همچنین مدیران کل استانی و ناظران موظفند به منظور رفع مشکلات موجود، با مدیران واحدهای تولیدی و بازرگانان جلسه گذاشته و نتیجه را در قالب گزارش هفتگی به اینجانب اعلام کنند.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟