گروه خبری اجتماعی

کاهش 48 درصدی قدرت خرید کارگران


نماینده کارگران در شورای عالی کار از افت 48 درصدی قدرت خرید جامعه کارگری طی چهار ماهه سال جاری در کشور خبرداد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ علی خدایی افزود: ضرورت ایجاب می کند با توجه به اهمیت موضوع این شکاف به سرعت جبران تا کارگران در زندگی با تنگنای معیشتی مواجه نباشند.
وی ادامه داد: در جلسه گذشته شورای عالی کار بحث افزایش حقوق و دستمزد کارگران مطرح شد.
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: محاسبات صورت گرفته در کارگروه مزد کانون عالی شورای اسلامی کار معلوم شد بخش قابل توجهی از جامعه کارگری با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد مملکت قدرت خرید خود را از دست داده اند.
وی افزود: این محاسبات به گروه کارفرمایی و دولت ارائه و خوشبختانه مورد پذیرش شرکای اجتماعی (کارفرمایی و دولت) نیز واقع شد.
خدایی تصریح کرد: قرار شد کارگروه دستمزد با هدف بررسی راهکارهای افزایش قدرت خرید جامعه کارگری بصورت سه جانبه تشکیل شود.
وی به رادیو اقتصاد گفت: هرچند طبیعی به نظر می رسد از افزایش مستقیم دستمزد بیشتر استقبال شود اما راه های مختلف دیگری وجود دارد که با حضور گروه های کارفرمایی و دولت به بحث و بررسی خواهیم نشست تا بهترین راهکار در نهایت انتخاب و مورد توجه قرارگیرد.
نماینده کارگران در شورای عالی کار در پاسخ به پرسشی مبنی بر اعلام رقم و درصدی مورد پیش بینی برای افزایش حقوق کارگران به رادیو اقتصاد افزود: صلاح نیست رقم و درصد مورد نظر برای افزایش حقوق کارگران قبل از طرح در کارگروه دستمزد رسانه ای شود اما نکته بسیار واجد اهمیت در این میان اینکه قدرت خرید از دسته رفته جامعه کارگری باید به سرعت جبران شود.
وی در ادامه یادآورشد: برای جبران شکاف موجود شاید افزایش مستقیم دستمزد به تنهایی راهگشا نباشد از اینرو ضرورت دارد روش های ترکیبی در این حوزه مدنظر قرارگیرد.

توزیع سبد غذایی میان اقشار آسیب? پذیر از شهریور


سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از توزیع سبد غذایی در بین طیف وسیعی از اقشار آسیب پذیر جامعه خبر داد.
توزیع سبد غذایی میان اقشار آسیب? پذیر از شهریور

 بندپی : توزیع سبد غذایی در بین اقشار آسیب پذیربه گزارش خبرگزاری صداوسیما، انوشیروان محسنی بندپی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد افزود: این سبد حمایتی شهریور امسال در میان  مددجویان زیر پوشش کمیته امداد، بهزیستی و دیگر اقشار آسیب پذیر کشور توزیع خواهد شد.

وی همچنین اظهارداشت: بسته غذایی برای اقشار آسیب پذیر به پیشنهاد معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده که خوشبختانه دستور تامین منابع مالی این سبد از سوی سازمان برنامه و بودجه صادرشده است.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سبد مدنظر ضمن کامل بودن، تعداد جمعیت بیشتری از اقشار آسیب پذیر و طبقات ضعیف جامعه را شامل می شود.
وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر سه درصد بازنشستگان کشور ماهانه یک میلیون و 200 هزار تومان حقوق دریافت می کنند، افزود: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته بدون شک این دسته از افراد نیز در زمره دریافت کنندگان بسته مزبور خواهند بود.
محسنی بندپی اظهارداشت: امسال با توجه به تاکیدات ریاست جمهوری و همینطور شرایط حاکم بر اقتصاد مملکت افراد حداقل حقوق بگیر و زیر پوشش نهادهای حمایتی بیشتر مورد حمایت قرارمی گیرد.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزایش دستمزد کارگران را در شرایط فعلی در دستور کار خود دارد، یادآورشد: افزایش دستمزد نه ولی حمایت های اجتماعی مانند بحث برخورداری از بیمه تکمیلی و همینطور کمک های موردی در حال بررسی است.

پرداخت وام 5 میلیون تومانی به بازنشستگان دولت


مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام 5 میلیون تومانی به بازنشستگان تحت پوشش این صندوق از مهر امسال خبر داد.
پرداخت وام 5 میلیون تومانی به بازنشستگان دولت
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام 5 میلیون تومانی به بازنشستگان تحت پوشش این صندوق از مهر امسال خبر داد و از متقاضیان خواست برای ثبت نام و استفاده از این تسهیلات با سود 4 درصد از اول شهریور به سامانه صندوق بازنشستگی کشوری مراجعه کنند.
جمشید تقی زاده در مصاحبه با خبرنگاران مجموع اعتبارات پیش بینی شده برای اعطای وام کم بهره به بازنشستگان را دوهزار میلیارد تومان دانست و گفت : بازنشستگانی در اولویت دریافت این تسهیلات هستند که قبلا از وام بازنشستگی استفاده نکردند.
وی با اشاره به ضرورت تصویب قانون خدمات کشوری ، ترمیم حقوق بازنشستگان دولت و افزایش قدرت خرید انان را از مهم ترین محورهای پیش بینی شده در این قانون دانست و گفت : در صورت تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی بسیاری از نیازهای مالی بازنشستگان از طریق طرح همسان سازی حقوق برطرف می شود.
تقی زاده مجموع اعتبارات مورد نیاز صندوق بازنشستگی کشوری را برای اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان دولت 30 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود : با تخصیص این میزان بودجه حداقل حقوق بازنشستگان با 30 سال سنوات از 2 میلیون و 100 هزارتومان به 4 میلیون تومان می رسد.
وی با بیان اینکه دولت در دوسال گذشته 4 هزار و 400 میلیارد تومان از مبلغ 30 هزار میلیارد تومان مورد نیاز را پرداخت کرده است ، گفت : در این دوسال حداقل حقوق 83 درصد بازنشستگان به 2 میلیون و 100 هزار تومان افزایش یافته است.
تقی زاده ابراز امیدواری کرد دولت در سال 98 مبلغ خوبی دراختیار صندوق بازنشستگی قرار دهد تا از این طریق تا حدودی حقوق بازنشستگان ترمیم شود .
وی خروج از بنگاهداری را از برنامه های با اولویت صندوق بازنشستگی کشوری در سال 97 دانست و گفت : صندوق تلاش می کند 67 شرکت زیان ده و کم بازده را از طریق بورس و فرابورس در اختیار بخش خصوصی قرار دهد.
تقی زاده با بیان اینکه این صندوق در نظر دارد برای افزایش نشاط میان بازنشستگان دهکده سلامت یا باشگاه بازنشستگان راه اندازی کند از ساخت نخستین دهکده سلامت در استان تهران خبر داد و افزود : این دهکده که شامل بخش های ورزشی و رفاهی می شود قرار است در مساحتی بالغ بر 40 هکتار با همکاری استانداری تهران راه اندازی شود.
 

حمایت از توسعه زیر ساخت‌های روستایی


معاون امور تعاون وزارت کار: توسعه روستایی اولین هدف و رسالت تعاونی‌های دهیاری هاست و زیرساخت‌های روستا باید با همکاری این تعاونی‌ها ایجاد شود.
حمایت از توسعه زیر ساخت‌های روستایی
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما ، اولین همایش "نقش تعاونی های دهیاری در توسعه روستایی" صبح امروز 22 مرداد با حضور معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نمایندگان تعاونگران روستایی از سراسر در مرکز فرهنگی تلاش برگزار شده است.
کلانتری در این همایش با تاکید بر اینکه رسالت اصلی تعاونی های روستایی، توسعه روستایی است گفت: توسعه روستایی به معنای عام کلمه همان فراهم آوردن زیرساخت های توسعه ای است تا محیط روستا را برای کار و تلاش و زندگی از امکانات آب و برق گرفته تا شبکه اینترنت فراهم کنند.
وی نقش دوم تعاونی های دهیاری و روستایی را کمک به اقتصاد روستا بیان کرد و گفت: هر تعاونی دهیاری باید به کمک دهیاران استعدادهای منطقه را به خوبی شناسایی کند.
معاون امور تعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی افزود: تعاونی های دهیاری می توانند ظرفیت های اقتصادی روستا را شناسایی و مدیریت کنند و بدانند چه راهکارهایی برای افزایش ظرفیت ها وجود دارد و در این مسیر لازم است از مشورت های حرفه ای استفاده شود تا توسعه پایدار داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه تعاونی های دهیاری باید آموزش های توسعه ببینند ، خاطرنشان کرد : تعاونگران لازم است در هر روستا با کمک تسهیل گران توسعه آموزش ببینند و اطلاعات لازم را داشته باشند.
کلانتری اظهار داشت: خود تعاونی ها و دهیاری ها می توانند تجارب خوب خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند.
وی بابیان اینکه تعاونی های دهیاری می توانند به خوبی از تسهیلات طرح اشتغال روستایی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه می شود به خوبی استفاده کنند ، گفت : ظرفیت بزرگ دیگری که تعاونی های دهیاری می توانند از آن استفاده کنند ماده 26 برنامه ششم توسعه است که بر اساس آن به دولت اجازه داده شده است همه خدمات خودش را در حوزه های مختلف در اختیار تعاونی ها قرار دهد.
کلانتری افزود: دولت باید از تصدی گری خارج شود و جای آن را تشکل ها از جمله تعاونی های دهیاری می توانند پر کنند.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان اظهار کرد: امیدوارم این همایش باعث آشنایی بیشتر تعاونگران روستایی و دهیاری با هم شود و زمینه انتقال تجربیات و انجام کارهای بزرگ تر را فراهم کند.
 

فعالیت 9 هلدینگ اقتصادی داخلی تامین اجتماعی


مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی: شستا از بنگاه‌های بزرگ کشور است که به دلیل حفظ ارزش سرمایه و اندوخته کارگران شکل گرفته است.
فعالیت 9 هلدینگ اقتصادی داخلی تامین اجتماعی
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرتضی لطفی در نشست سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: 284 شرکت در 9 هلدینگ متعلق به این سازمان فعالیت می کنند. سهم این شرکت ها در بازار 8 درصد و 1,2 درصد تولید ناخالص داخلی(جی دی پی) کشور است.
وی با بیان اینکه 1200 قلم کالای صادراتی در شرکتهای شستا تولید می شود، گفت: 50 کشور بازار هدف این کالاها هستند. در عراق کارخانه سیمان و آذربایجان کارخانه دارو احداث کرده ایم.
لطفی تصریح کرد : ایرانیان خارج از کشور با توجه به دانش، تجربه و سرمایه ای که در اختیار دارند می توانند کمک بسیاری کنند ، درباره سرمایه گذاری و سرمایه پذیری آماده همکاری هستیم.
مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز در این همایش گفت: کشور دارای 3 بخش دولتی، عمومی و خصوصی است. بخش خصوصی و دولتی محدودیت های زیادی دارند و تنها بخش عمومی است که امکانات زیادی برای این همکاری ها دارند. این حوزه نقطه امیدی برای جذب سرمایه و سرمایه گذاری خارجی است.
محمد سعیدی افزود: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران شرکت عمومی است که سهامداران عمده آن سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری هستند.
وی با بیان اینکه دامنه فعالیت گسترده ای داریم، اظهار داشت:27 میلیون تن بار در سال96 جابجا کرده ایم.
40 درصد واردات و صادرات کشور در بخش کانتینری این شرکت انجام می شود.
 

افزایش مهارت در کشور نیازمند تحول بزرگ است


وزیر تعاون: نیازمند افرادی با دانش کافی برای کار هستیم؛ افزایش مهارت در کشور نیازمند تحول بزرگ است.
افزایش مهارت در کشور نیازمند تحول بزرگ است
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، علی ربیعی گفت: در حوزه عرضه و تقاضای مهارت، مشکل داریم و در سمت عرضه و در سیستم‌های رسمی تولید دانش رابطه بین آکادمیسین و نیاز جامعه درست نیست و حتی تولید آکادمیسین در برخی موارد نداریم و در تولید تکنسین هم مشکلات جدی داریم.
وی به تجربه آلمان بعد از جام جهانی، لهستان و کشورهای آسیای جنوب شرقی اشاره کرد که تکنسین‌ها نقش مهمی در ساختن کشورشان داشتند و گفت: متأسفانه ما در هر جمعی پر از تئوریسین هستیم و همه در هر موردی اظهارنظر می‌کنند و کسی نیست که بگوید در مسأله‌ای چیزی را بلد نیست.
ربیعی، مشکل دیگر را قدرتمند نکردن سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و عدم اختصاص منابع مالی متناسب دانست و گفت: مسأله دیگر عدم اتصال سازمان‌های حوزه مهارتی است که با شکل‌گیری شورای عالی مهارت به ریاست معاون اول و دبیری وزارت کار شاید بتوانیم این مشکلات را کاهش دهیم.
زیر کار با تأکید بر اینکه باید درصدی از تولید ناخالص داخلی GDP کشور را به تربیت تکنسین اختصاص دهیم، گفت: بخشی از هزینه رشد را باید به مهارت اختصاص دهیم و در این عرصه نیاز به همسو شدن بیشتر سازمان‌های مرتبط داریم و سال 1397 با تشکیل شورای عالی مهارت واحدهای کارآموزی را جنبه جدی‌تری ببخشیم تا از حالت زنگ تفریح بیرون بیاید.
ربیعی، مشکل دوم را در سمت تقاضای مهارت برشمرد و گفت: متأسفانه با صنعتی شدن و مدرن شدن مفهوم استخدام جای خود را با شغل عوض کرد و در مسیر مهارت ما دچار نوعی اشتباه شدیم.
وزیر کار ادامه داد: باید علاوه بر گروه‌های هدف و زنان سرپرست خانوار، معتادان نیازمند بازیابی و غیره سراغ مدرسه‌ها برویم و مهارت‌آموزی را با برنامه‌های مشترکی که با وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم داریم، جدی‌تر پیگیری و دنبال کنیم و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای هم در شیوه و هم در موضوع مهارت‌‌آموزی باید انعطاف بیشتری داشته باشد.
وزیر کار همچنین با اشاره به اینکه در بحث وام روستایی با روستاییان کم مهارت و بی‌مهارت مواجهیم، گفت: مهارت فقط در عرصه آموزش نیست بلکه مهارت در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز معنا می‌یابد و مهارت‌آموخته از اعتماد به نفس برخوردار می‌شود و آثار اجتماعی و فرهنگی ان زیاد است.
ربیعی افزود: باید برای اینکه بچه‌های ما در آینده چطور زندگی می‌کنند، سیاست و برنامه داشته‌ باشیم و دولت برنامه‌ریزی را برای نسلی که در آینده سربلند می‌کند، مهم بداند.
وی ادامه داد: نسل‌های بعدی باید بتوانند جامعه‌ای پرتلاش داشته باشند و سرافراز از هویت ملی، دین و سرنوشت خود دفاع کنند.
وزیر تعاون گفت: مسابقه ملی مهارت فقط مهارت‌های فنی نیست، بلکه مفهومی است از اینکه همه باید آماده باشیم تا در دنیای آینده جایگاه خود را پیدا کنیم و به جلو برویم.
وی افزود: 23 میلیون نیروی کار در کشور داریم که اگر در هشت ساعت و 30 روز کاری در ماه ضرب کنیم و نتیجه را در 10 ماه یعنی یک سال منهای تعطیلات کنیم، بیش از 55 میلیارد ساعت به دست می‌آید که ثروت یک جامعه است. همین مقدار ساعت کاری که مطرح شد اگر نیروی کار بی‌روحیه باشند هیچ چیز را نمی‌توانند به جلو ببرند بلکه در نهایت می‌توانند وضع موجود را حفظ کنند؛ بنابر این ارزشی که از آن یاد شد باید بر مبنای روحیه باشد تا تحولات شگفت‌انگیز ایجاد کند.
ربیعی تأکید کرد: در دنیایی که ملل مختلف آن به دنبال پیشی گرفتن از هم هستند، باید روحیه‌مان را افزایش دهیم تا عقب نمانیم.
وی تأکید کرد: نیازمند افرادی با دانش کافی برای کار هستیم، گفت: صرف دانش بدون مهارت، ارزش افزوده ایجاد نمی‌کند و ثروت ملی 55 میلیاردی که از آن یاد کردیم با مهارت می‌تواند ثروت ملی باشد.
وی با بیان اینکه مهارت به معنی سواد انجام کار است، گفت: خیرین مهارت می‌توانند علاوه بر ساخت مراکز و تأمین تجهیزات، مهارت‌آموز نیز بپذیرند اما اگر کسی اعلام کند به عنوان خیریه در کسب و کار خود مهارت‌آموز می‌پذیرد هم او را خَیِر مهارت معرفی می‌کنیم.
>