علت غیبت محمد بن سلمان در رسانه ها خبر ساز شد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ، دیپلمات های اروپایی در حاشیه کنفرانسی که اخیرا در امان پایتخت اردن برگزار شد به شدت جویای علت غیبت اخیر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در انظار عمومی و رسانه ها شدند.
روزنامه اینترنتی رای الیوم لندن نوشت این پرسش ها در حاشیه حضور یک هیئت سعودی در نمایشگاه نظامی اردن مطرح شد.
منظور از این سوالها مشخص نشده به ویژه آن که اظهارات آتشین و همیشگی پادشاه جوان سعودی اخیرا و بعد از سفر جنجالی اش به آمریکا فروکش کرده است.
حتی یک دیپلمات انگلیسی از یک مسئول اردنی پرسید که آیا اطلاعی از علت عدم ظهور بن سلمان در برابر دوربین رسانه ها دارد یا خیر؟­

تونسی ها: سفیر جدید آمریکا یک خرابکار است


محافل سیاسی در تونس از قصد ترامپ برای انتصاب سفیر جدید واشنگتن در تونس به خشم آمده اند و می گویند او به هر جایی که رفته آنجا را خراب کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، محافل مدنی و سیاسی در تونس از قصد رئیس جمهور آمریکا برای انتصاب کاردار این کشور در لیبی به عنوان سفیر جدید واشنگتن در تونس که گرداننده توطئه انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی محسوب می شود به خشم آمده اند و می گویند او به هر جایی که رفته آنجا را خراب کرده است.
دونالد ترامپ قصد دارد دونالد بلوم کاردار آمریکا را در لیبی به عنوان سفیر فوق العاده و تام الاختیار این کشور در تونس منصوب کند. بلوم گرداننده انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی و نیز فرمانده عملیات فعالسازی به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل است.

کد ویدیو

خبرنگار العالم در تونس در گزارشی گفت: رئیس جمهور آمریکا بلوم را نامزد این سمت کرده است. برخی محافل تونسی این گام دونالد ترامپ را در انتخاب بلوم، خطری برای منطقه می دانند.
رضا الاغا عضو دفتر سیاسی جنبش ملت تونس گفت: «معتقدم این گام یک بمب ساعتی است که امنیت افراد و ملتها را تهدید می کند زیرا زمانی که به سیره زندگی این فرد نگاه می کنیم می بینیم مجموعه ای مشکوک از روابط اطلاعاتی است که بافت اجتماعی بیشتر کشورهای عربی و حتی غیر عربی و اسلامی را متلاشی کرده است.»
خبرنگار گفت پرونده این فرد با تخریب نظامهای عربی و اسلامی مرتبط است و حضورش در تونس نیز در راستای ادامه این سیاست است و این حرف را ناظران می گویند و درباره پیامدهای معرفی بلوم برای این سمت در تونس هشدار می دهند.
صلاح الدین داودی هماهنگ کننده کل شبکه مطالعات راهبردی باب المغاربه گفت: «حضور وی در تونس نشانه ادامه سیاست خرابکاری روشمند و استفاده از شیوه تروریستی و فشار به دولتهای عربی و اسلامی برای به زانو در آوردن آنهاست و این قضیه به سال استثنایی 2019میلادی ارتباط دارد چرا که در کشورهای مغرب عربی یعنی در الجزایر و تونس و لیبی انتخابات برگزار خواهد شد.»
فعالان حقوقی در تونس به تحرکات مردمی در مقابله با همه تلاشهایی که هدفش ضربه زدن به مقاومت و تثبیت عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل و نیز معامله قرن (توطئه جدید آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه آرمان فلسطین) است چشم دوخته اند.
صلاح المصری رئیس مجمع تونسی رواداری گفت: «فشارهای جدیدی به تونس وارد می شود تا بخشی از معامله قرن باشد. قطعا تونسی ها با حضور بیشتر در میدان برای جرم دانستن عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و درخواست برای خروج تونس از ائتلاف سعودی آمریکایی متجاوز به یمن و ازسرگیری روابط با سوریه- این کشور اهل مقاومت - پاسخ خواهند داد.»
خبرنگار گفت تونس شاهد تحرکات مداوم مردمی در مخالفت با سیاستهای آمریکا در قبال قدس است.
خبرنگار در پایان گفت تونسی ها و ناظران سیاسی تونسی در واکنش به معرفی بلوم به عنوان سفیر فوق العاده در آمریکا می گویند بلوم هر جا رفته آنجا را خراب کرده است و نگرانی خودشان را از سرگرم بودن گسترده آمریکا به اوضاع منطقه به ویژه به لیبی اعلام کردند.

رسوایی استفاده از سلاحهای آمریکایی در جنگ یمن


رسوایی استفاده از سلاحهای آمریکایی در جنگ یمن دمکراتهای سنا را به تحرک واداشت.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از الجزیره، طرح دمکراتها برای متوقف کردن حمایتهای آمریکا از حمله ائتلاف متجاوز سعودی به یمن و رسوایی استفاده از بمبهای آمریکایی در حمله به اتوبوس حامل دانش آموزان در یمن و همچنین تحقیقات اخیر شبکه «سی ان ان» درباره تلفات غیرنظامیان در یمن ممکن است برای متجاوزان به یمن گران تمام شود. 

مجری شبکه الجزیره با اشاره به طرح دمکراتها در سنای آمریکا برای متوقف کردن حمایتها از جنگ در یمن از وجد وقفی خبرنگار این شبکه در واشنگتن پرسید: سناتور کریس مورفی عضو مجلس سنای آمریکا طرحی را به سنای آمریکا داده است تا حمایتهای آمریکا از آنچه جنگ عربستان سعودی در یمن خوانده می شود، متوقف شود اما وزیر دفاع آمریکا به شکلی قاطع اعلام کرده است این حمایت مغایرتی با قوانین بین المللی یا سیاست ارتش آمریکا در محافظت از غیر نظامیان ندارد. سناتور مورفی در این طرح به سیاستهای ارتش آمریکا در مناطق مورد منازعه برای حمایت از غیرنظامیان استناد کرده است، ماجرا در این خصوص از چه قرار است ؟

خبرنگار الجزیره پاسخ داد: این مساله چیزی است که در قوانین آمریکا به آن تصریح شده است و در واقع نباید سلاحهای ساخت آمریکا چه از جانب ارتش این کشور و چه از جانب کسانی که آن را خریداری می کنند علیه غیرنظامیان استفاده شود. این همان چیزی است که کریستوفر مورفی عضو سنای آمریکا به آن استناد کرده است. در این طرح یا متمم از وزارت دفاع آمریکا خواسته شده است مدارکی عرضه کند مبنی بر اینکه سلاحهای فروخته شده به ائتلاف سعودی - اماراتی که در بمباران مناطق یمن به کار گرفته شده اند علیه غیرنظامیان استفاده نشده است.

این در حالی است که آمارهای سازمان ملل متحد چیزی غیر از این را می گوید و حکایت از آن دارد که یک سوم از عملیات و گلوله باران مناطق یمن علیه غیرنظامیان صورت گرفته است. از سوی دیگر شمار قربانیان غیر نظامی این حملات امسال در مقایسه با سال گذشته بیش از سی و هفت درصد افزایش یافته است. شاید انتشار تحقیقات شبکه «سی ان ان» در این خصوص یادآور این ضرب المثل معروف باشد که «کاه پشت شتر را شکست»( اشاره به یک رویداد کوچک که تاثیر قابل توجهی خواهد داشت و به دلیل انباشت بسیاری از وقایع رخ می دهد). در همین حال تاکید شده است سلاحی که در بمباران اخیر یمن در تاریخ نهم ماه جاری مورد استفاده قرار گرفت (حمله به اتوبوس دانش آموزان) و بیش از پنجاه و یک قربانی از جمله چهل کودک برجا گذاشت، از سلاحهای ساخت شرکت «لاکهید مارتین » آمریکا بوده است. این سلاح در واقع یک بمب دویست و بیست کیلویی بوده که در این بمباران مورد استفاده قرار گرفت و قربانیان آن غیرنظامیان بودند ضمن آنکه ویرانیهای گسترده ای به جا گذاشت.
کد ویدیو

2 شهید و 241 زخمی، آمار اولیه حملات صهیونیست ها به تظاهرات بازگشت


وزارت بهداشت فلسطین: در حملات نظامیان رژیم صهیونیستی به راهپیمایی های روز بازگشت در مناطق مختلف نوار غزه تاکنون دو فلسطینی شهید و 241 نفر نیز زخمی شده اند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد: در حملات نظامیان رژیم صهیونیستی به راهپیمایی های روز بازگشت در مناطق مختلف نوار غزه تا کنون دو فلسطینی شهید و 241 نفر نیز زخمی شده اند.

المیادین به نقل از خبرنگار خود اعلام کرد: در حملات نظامیان رژیم صهیونیستی به تظاهرات روز بازگشت در شرق اردوگاه البریج در مرکز نوار غزه، یک فلسطینی به ضرب گلوله به شهادت رسید.
شرکت کنندگان در راهپیمایی بازگشت به حصار امنیتی که تک تیراندازهای اشغالگر اسرائیلی نزدیک آن حضور گسترده داشتند نزدیک شدند.
نظامیان اشغالگر صهیونیست با گاز اشک آور به تظاهرکنندگان در شرق خان یونس حمله کردند.

کد ویدیو

گوگل خواستار شفافیت فعالیت این شرکت در چین شد


هزاران کارمند گوگل با امضای یک نامه خواستار شفاف سازی این شرکت آمریکایی شدند.
گوگل خواستار شفافیت فعالیت این شرکت در چین شد

گوگل خواستار شفافیت فعالیت این شرکت در چین شدبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره ؛ گزارش رسانه های آمریکایی نشان می دهد هزاران کارمند گوگل با امضای یک نامه خواستار شفاف سازی این شرکت آمریکایی شدند.
این اقدام در پی تصمیم این شرکت بزرگ فعال در بخش فن آوری برای ایجاد یک موتور جستجوگر برای استفاده در چین با عنوان پروژه سنجاقک انجام شد.
سانسور اینترنت در چین یکی از شدیدترین سانسورها در جهان محسوب می شود و شمار زیادی از شرکت های فناوری در آمریکا از قبیل واتس اپ و فیس بوک در چین مسدود هستند.
روزنامه نیویورک تایمز گزارشی از این کارمندان گوگل منتشر کرد. کارمندان گوگل خواستار شفافیت کامل در ارتباط با این طرح شده اند. آن ها همچنین می گویند چنین کاری به آنها اجازه می دهد در این باره تصمیم گیری کنند که آیا همچنان می خواهند روی این طرح کار کنند یا خیر. آن ها خواستار ارزیابی پروژه سنجاقک و چندین طرح دیگر گوگل شده اند.

احتمال پایان سلطه دلار با سیاست‌های ترامپ


کارشناسان معتقدند سیاست های رئیس جمهور آمریکا ممکن است به سلطه دلار بر بازار پایان دهد.
احتمال پایان سلطه دلار با سیاست‌های ترامپ

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از رای الیوم، کارشناسان سیاست‌های تهاجمی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از جمله در پیش گرفتن سیاست تحریم را به مثابه تیغ دولبه ای می دانند که ممکن است به سلطه دلار بر بازارها پایان دهد. به گفته برخی تحلیلگران و سیاستمداران تحریم های آمریکا، باعث تقویت دلار و بهبود جایگاه این واحد پولی خواهد شد و برخی دیگر معتقدند این تحریم ها نتیجه ای جز تضعیف دلار در برنخواهد داشت و آمریکا بیش از دشمنان و رقبای خود متضرر خواهد شد.

روزنامه الکترونیکی رای الیوم در یادداشتی به قلم عمر نجیب نوشت: با آغاز هشتمین ماه سال 2018، به طور کلی میزان تحریم های اقتصادی آمریکا بر کشورهای ترکیه، ایران و غیره و همچنین جنگ تجاری آمریکا با چین، اتحادیه اروپا، کانادا، مکزیک و دیگر کشورها افزایش یافته است. کاخ سفید تهدید کرده است محدوده تحریم ها و همچنین جنگ تجاری خود با کشورها، شرکت ها و دیگر موسسات مالی جهان را که با اقدامات و خطوط قرمز آمریکا مخالفت کنند، افزایش خواهد داد.
ارزیابی های کارشناسان و سیاستمداران درباره نتیجه این مناقشه ها ضد و نقیض است. برخی پیش بینی کرده اند واشنگتن ممکن است دستاوردهایی محقق کند و دشمنان خود را وادار نماید بخشی از خواسته های آمریکا را برآورده کنند و در نتیجه دلار آمریکا بتواند به ارزش خود به پیش از بحران اقتصادی سال 2008 دست یابد، آمریکا همچنین قادر به ایجاد بازارهای جدیدی برای تولیدات و افزایش فعالیت های صنعتی خود خواهد بود و کسری بودجه تجاری این کشور کاهش خواهد یافت.
در همین حال شاید دونالد ترامپ رئیس جمهروی آمریکا بتواند افتخار کند که به وعده های خود برای بازگرداندن قدرت به آمریکا عمل کرده و توانسته است اراده و خواست خود را بر جهان تحمیل نماید و نقشه جدیدی برای نظام جهان چندقطبی ترسیم نماید. در حالیکه بسیاری از کارشناسان و سیاستمداران بر این باورند که آمریکا بیش از دشمنان و رقبایش متضرر خواهد شد و شیوه های تهاجمی این کشور ممکن است به تضعیف تدریجی ارزش دلار آمریکا منجر شود و بدین ترتیب سلطه جهانی دلار از بین خواهد رفت.
>