به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ، دیپلمات های اروپایی در حاشیه کنفرانسی که اخیرا در امان پایتخت اردن برگزار شد به شدت جویای علت غیبت اخیر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در انظار عمومی و رسانه ها شدند.
روزنامه اینترنتی رای الیوم لندن نوشت این پرسش ها در حاشیه حضور یک هیئت سعودی در نمایشگاه نظامی اردن مطرح شد.
منظور از این سوالها مشخص نشده به ویژه آن که اظهارات آتشین و همیشگی پادشاه جوان سعودی اخیرا و بعد از سفر جنجالی اش به آمریکا فروکش کرده است.
حتی یک دیپلمات انگلیسی از یک مسئول اردنی پرسید که آیا اطلاعی از علت عدم ظهور بن سلمان در برابر دوربین رسانه ها دارد یا خیر؟­

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، کمیسیون مشترک پیگیری برجام، بیانیه ای درباره نشست وین منتشر کرد.
 
متن کامل این بیانیه به نقل از پایگاه رسمی اتحادیه اروپا و کمیسیون مشترک مذکور به قرار زیر است:
بیانیه ریاست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پس از نشست بیستم و پنجم ماه مه دو هزار و هجده:
نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امروز بیستم و پنجم ماه مه ۲۰۱۸ بنابه درخواست جمهوری اسلامی ایران به منظور بررسی پیامدهای خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بحث درباره راه پیش رو به منظور حصول اطمینان از اجرای این توافق در همه ابعاد آن، برگزار شد.
براساس مفاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق هسته ای را برعهده دارد. ریاست نشست امروز کمیسیون مشترک را هلگا اشمیت به نمایندگی از فدریکا موگرینی نماینده بلندپایه اتحادیه اروپا برعهده داشت. این نشست که پس از خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برگزار شد با حضور نمایندگان گروه سه کشور اروپایی و دو کشور دیگر یعنی چین، فرانسه، آلمان، روسیه،انگلستان و ایران در سطح معاونان سیاسی/ معاونان وزرای امورخارجه (کشورهای عضو این گروه) تشکیل شد.
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ابتدای این نشست کمیسیون مشترک با استناد به گزارش یازدهم آژانس بین المللی انرژی اتمی که اخیرا منتشر شده است در این نشست حضور داشت. شرکت کنندگان از این واقعیت استقبال کردند که آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر استمرار پایندی ایران را به تعهدات هسته ای مرتبطش تایید کرده است. درعین حال، آنها نقش بیطرفانه و حرفه ای آژانس بین المللی انرژی اتمی را در این زمینه ستودند. آژانس تنها نهادی است که مسئولیت پایش و راستی آزمایی اجرای تعهدات مرتبط با برنامه هسته ای ایران را براساس برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) و قطعنامه ۲۲۳۱ مصوبه ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد برعهده دارد.
شرکت کنندگان در نشست مذکور، از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای و اعلام اعمال مجدد تحریمهای ایالات متحده ابراز تاسف کردند که براساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برداشته شده بود. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، بخشی کلیدی از معماری منع اشاعه هسته ای در جهان و دستاورد دیپلماتیک چشمگیری است که در قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرای اعضاء موردحمایت قرار گرفت.
نشست کمیسیون مشترک (برجام)، این فرصت را فراهم آورد تا به خروج یکجانبه ایالات متحده و پیامدهای آن پرداخته شود و درباره مسیر پیش رو و استمرار اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) باتوجه به تعهدات هسته ای و تعهدات مرتبط با برداشته شدن تحریمها و همچنین مسئله کانال تامین و همکاری هسته ای غیرنظامی بحث شود.
شرکت کنندگان (در نشست امروز) تعهد خود درزمینه اجرای مستمر و کامل و موثر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را با حسن نیت و در فضای مثبت یادآوری و تاکید کردند رفع تحریمهای مرتبط با مسئله هسته ای ایران که امکان عادی سازی روابط اقتصادی و تجاری را به ایران می دهد، بخشی اساسی از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) است.
شرکت کنندگان، آثار سیاسی اعمال مجدد تحریمهای ایالات متحده را پس از نشست گروه کاری اجرای روند رفع تحریمها بررسی کردند. نشست گروه مذکور روز قبل برگزار شد. در این خصوص، شرکت کنندگان (نشست امروز) درباره تلاشهای مشترک باعنایت به حل و فصل عملی مسائل ذیل در چند هفته آتی بحث و تبادل نظر کردند:
- حفظ و تعمیق مناسبات اقتصادی با ایران.
- فروش مستمر نفت و فراورده های نفتی گازی و پتروشیمی و انتقال مرتبط با این مواد
- مبادلات بانکی موثر با ایران
- مناسبات مستمر حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی با ایران
- تامین هرچه بیشتر اعتبارات صادراتی و توسعه راهکارها با مقاصد ویژه در نظام بانکی و مالی و بیمه ای و تجاری با هدف تسهیل همکاری های مالی و اقتصادی ازجمله حمایت عملی از تجارت و سرمایه گذاری
- توسعه بیشتر و اجرای یادداشت تفاهم و قراردادها بین شرکتهای کشورهای ثالت و همتایان ایرانی آنها
- سرمایه گذاری بیشتر در ایران
- محافظت از فعالان اقتصادی و حمایت قانونی کامل از آنها
- توسعه هرچه بیشتر فضای کسب و کار شفاف و قانونی در ایران
هدف از این تلاشها، حفظ منافع فعالان اقتصادی و سرمایه گذارانی است که با ایران همکاری دارند.
شرکت کنندگان (در نشست امروز) تاکید کردند فعالان اقتصادی که منافع مشروع تجاری را با ایران دنبال می کنند با حسن نیت و براساس تعهدات مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) فعالیت می کنند و در بالاترین سطح از حمایت برخوردارند همانطور که با اتفاق آراء در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز به این مسئله اشاره شده است.
شرکت کنندگان برتعهد خود برای تلاش به منظور حصول اطمینان از جاری بودن این منافع تاکید کردند و توافق کردند که برای این منظور، گفتگوهای خود را در همه سطوح عمیق کنند ازجمله گفتگو در سطح کارشناسان به منظور تلاش برای یافتن راه حلهای عملی برای این مشکلات.
شرکت کنندگان (در نشست وین) توافق کردند تلاشهای جاری خود را در کمیسیون مشترک و همه نهادهای آن در قالب گروه متشکل از سه کشور اروپایی و دو کشور دیگر بویژه در قالب گروه کاری اجرای روند رفع تحریمها تقویت کنند.
ایران پیشنهاد کرد که گام بعدی، جلسه وزرای کشورهای عضو کمیسیون مشترک باشد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما رئیس جمهور آمریکا با بی استعداد خواندن ملتهای دیگر و بااستعداد خواندن آمریکایی ها تصریح کرد بودجه ارتش آمریکا سال آینده افزایش می یابد.
دونالد ترامپ در سخنانی در جمع نظامیان نیروی دریایی­ آمریکا­ گفت: سال آینده بودجه بخش دفاعی از هفتصد میلیارد دلار به هفتصد و شانزده میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. ما می خواهیم از هر زمان دیگری در گذشته قویتر باشیم. ما قوی ترین ارتشی­ را خواهیم داشت که تاکنون داشته ایم. ما هیچ زمانی بیشتر از حالا به چنین ارتشی نیاز نداشته ایم.­ این به معنای آن است که شناورهای جدید را اضافه خواهیم کرد. ما در حال حاضر کمترین تعداد شناورها را از زمان جنگ جهانی اول تاکنون داشته ایم. ما بزودی سیصد و پنجاه و چهار شناور جدید را به نیروی دریایی خواهیم داد. ما نمی خواهیم شناورهایمان تمام شود. مجوز این کارها تصویب شده است. ما تجهیزات جدید خواهیم داشت. ما می خواهیم حقوق شما افزایش یابد. حقوق شما برای اولین بار در بیش از ده سال گذشته به صورت قابل توجهی افزایش می یابد.  
ترامپ گفت: ما می خواهیم قویترین و بیشترین نیروی مرگبار را داشته باشیم. ما­ همواره بر اقیانوس ها سلطه خواهیم داشت.

وی افزود: ما استعداد داریم. بسیاری از مردمان دیگر و بسیاری از کشورهای دیگر چنین استعدادی ندارند. ما استعداد فوق العاده ای داریم. من این مسئله را شاهد بوده ام.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از شبکه المنار، ­سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم عید مقاومت و آزادسازی (آزادسازی جنوب لبنان) تصریح کرد از همه کسانی که به هر طریقی ما را در آزادسازی جنوب لبنان کمک کردند تشکر می کنم. در عرصه بین المللی فقط سوریه و ایران بودند که به ما کمک کردند.
سید حسن نصر الله گفت امکانات حزب الله در سال ۲۰۰۰ بسیار ناچیز بود. ما در آن زمان نیروی انسانی و سلاحی را که امروز در اختیار داریم نداشتیم اما پیروزی بزرگی کسب کردیم. ما در آن زمان برای عملیات در یک محور می بایست امکانات چندین محور را بسیج می کردیم.
وی تاکید کرد این پیروزی متعلق به مردم لبنان است و آنها این لیاقت را دارند. در سال ۲۰۰۰ دشمن ما مجبور شد بدون هیچ گونه پیش شرط و حتی بدون گذراندن مراحل امنیتی و ضروری، ذلیلانه از جنوب لبنان خارج شود. ما بارها گفته ایم که جنگ طلب نیستیم اما از جنگ هراس نداریم.
سید حسن نصرالله در ادامه مراسم عید مقاومت و آزادسازی (آزادسازی جنوب لبنان) درباره تحریم های اخیر بر ضد حزب الله گفت: این تحریم ها بر اوضاع مالی شخصیت هایی که در فهرست تحریم قرار گرفته اند؛ تاثیری ندارد چرا که ما پولی در بانک نداریم. یکی از اهداف دور کردن مردم از ماست. در واقع این موضوع یک جنگ روانی است.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون المسیره؛ یک شهروند یمنی در حمله موشکی سعودی به مناطقی از شهرستان رازح در استان مرزی صعده یمن زخمی شد.
­
 
بر اساس این گزارش؛ شماری از مزدوران ارتش سعودی در تلاش نافرجام آنان برای پیشروی در نجران در درگیری با نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن کشته یا زخمی شدند.
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن