گروه خبری اقتصادی

اجرای 54 طرح عمرانی با 120 میلیارد ریال اعتبار

اجرای 54 طرح عمرانی با 120 میلیارد ریال اعتبار

اجرای 54 طرح با اعتبار 120 میلیارد ریال در استان بوشهربه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر، سردار علی رزمجو در بازدید از طرح مدرسه چهار کلاسه روستای کردوان رئیسی در شهرستان دشتی بیان کرد: قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام صادق (ع) استان با بررسی‌ و مطالعه پیرامون مناطق محروم استان سه دهستان دهرود، کبگان و بوالخیر را برای اجرای طرح‌های عمرانی انتخاب کرد.

وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده تاکنون طرح‌های مختلفی در سه دهستان کبگان دشتی، بوالخیرتنگستان و دهرود دشتستان با مشارکت این قرارگاه و کمک دیگر دستگاه‌های اجرایی عملیاتی شده است.

فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون عملیات اجرایی 54 طرح با اعتبار 120میلیارد ریال در این سه دهستان آغاز شده که 60 میلیارد ریال آن توسط قرارگاه پیشرفت آبادانی سپاه امام صادق (ع) استان و 60 میلیارد ریال توسط استانداری بوشهر تأمین و پرداخت می‌شود.

ارائه بسته ویژه اقتصادی برای دهک‌های پایین جامعه


وزیر ارتباطات: با توجه به شرایط اقتصادی موجود، برای دهک‌های پایین جامعه بسته حمایتی ویژه‌ای ارائه می‌کند.
ارائه بسته ویژه اقتصادی برای دهک‌های پایین جامعه
ارائه بسته ویژه اقتصادی برای دهک‌های پایین جامعهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  در جلسه شورای اداری استان بوشهر با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت : این شرایط آثاری بر ارزش پول ملی، نرخ تورم و وضعیت اقتصادی جامعه گذاشته که تلاش برای حل مشکلات و تحقق مطالبات مردم به ویژه قشر ضعیف جامعه مورد توجه قرار گرفته است.
محمد جواد آذری جهرمی با بیان اینکه آسیب‌پذیری این شرایط بر قشر ضعیف جامعه بیش از قشرهای دیگر است ، افزود: کسانی که دارای حقوق ثابت هستند با بالا رفتن تورم و کم شدن ارزش پول ملی هم ارزش دارایی آنها و هم قدرت خرید آنها کاهش می‌یابد.
وی این شرایط را  برای ایجاد شکاف بین مردم و نظام و فراهم کردن بستر لازم در تحقق اهداف مورد نظر دشمن برای نارضایتی مردم دانست و گفت: ملت ایران اسلامی همواره ثابت کرده است که برای حفظ نظام و کشور از ارزشمندترین دارای‌هایی خود گذشت می‌کند.
آذری‌جهرمی با تاکید بر تدوین تدابیر لازم از سوی دولت مردان و بدنه اجرایی دستگاه‌ها برای حل مشکلات جامعه افزود: دولت برای قشر ضعیف جامعه و دهک‌های کم‌درآمد در شرایط فعلی بسته‌های ویژه‌ای تدوین می‌کند که این مهم قدرت خرید مردم را افزایش می‌دهد و سطح خرید مردم را حفظ می‌کند.
وی گفت: موانعی که پیش‌روی کسب و کار داخلی و رونق تولید است باید برطرف شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزایش بدهی شرکت‌ها ، موسسات  و مغازهای بزرگ را از دیگر تهدیدات شرایط کنونی اقتصادی دانست و افزود: در این راستا اگر بدهی این موسسات و شرکت‌ها پرداخت نشود  سبب پرداخت نشدن حقوق کارگران و کارکنان می‌شود که باید تسریع و تسهیل در امور‌ اجرایی آنان ایجاد شود.
آذری‌جهرمی گفت: ناامیدی مردم زمانی محقق می‌شود که ببینند مسئولان توجهی به مشکلات نمی‌کنند که در راستا باید ارتباط مسئولان با مردم تقویت شود.
وی، با اشاره به  تحولاتی عرصه جهانی در عرصه جنگ اقتصادی آمریکا افزود: آمریکا ابزار استراتژیک خود«پول و منابع ارزی» را به رخ همه کشورها کشیده است به گونه‌ای که جنگ آمریکا تنها به سوی جمهوری اسلامی نیست بلکه شرق آسیا، چین، روسیه، اروپا و ترکیه با آن درگیر است که در کوتاه مدت تاثیر مهمی در افت ارزش پول ملی آنها می‌گذارد.
آذری جهرمی با بیان اینکه کشورهای جهان در برابر سلاح استراتژیک آمریکا به سطح بیداری رسیده‌اند گفت: به زودی با رفتاری که آمریکا در دنیا دارد سیستم تبادلات مالی منطقه‌ای برای کاهش سیطره آمریکا شکل می‌گیرد.

تصویب لایحه ایجاد منطقه آزاد بوشهر


لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی از جمله منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مصوب شد.
تصویب لایحه ایجاد منطقه آزاد بوشهر

تصویب لایحه ایجاد منطقه آزاد بوشهر در کمیسیون اقتصادی مجلسبه گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز بوشهر، در جلسه دیروزکمیسیون اقتصادی با حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی از جمله منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر تصویب شد.

براساس این لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی در کمیسیون اقتصادی منطقه اینچه برون در استان گلستان، منطقه مهران در ایلام، منطقه اردبیل در استان اردبیل، منطقه سیستان در استان سیستان و بلوچستان، منطقه بانه- مریوان در استان کردستان، منطقه جاک در استان هرمزگان، منطقه بوشهر در استان بوشهر، منطقه قصر شیرین در استان کرمانشاه به عنوان مناطق آزاد اقتصادی جدید تعیین شدند.

خرداد سال 96 بود که لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری بوشهر در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

پیش از آن، تیر سال 95، یک فوریت لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

این لایحه دوبار در مجلس نهم به صحن رفت اما رای نیاورد، در حالی که در کمیسیون اقتصادی تصویب مقدماتی شده بود.

آن زمان نمایندگان مردم در خانه ملت این لایحه را مغایر برنامه پنجم توسعه عنوان کردند و نتوانست دوسوم آرای نمایندگان را کسب کند.

در صورت تصویب نهایی این لایحه، به دولت اجازه داده می‌شود که در استان‌ بوشهر منطقه آزاد تجاری - صنعتی را در محدوده‌هایی که به تصویب هیات وزیران می‌رسد، ایجاد کند.

آغاز صید میگو در استان بوشهر

آغاز صید میگو در استان بوشهر

آغاز صید میگو در استان بوشهر

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز بوشهر، با پایان طرح دریابست، قایق‌های صیادی از امروز (سوم مرداد) صید را آغاز کردند.

دریابست 15 تیر برای حفظ ذخایر این آبزی، آغاز شده بود.

زمان آزاد سازی صید برای لنج‌ها نیز پنجم مرداد اعلام شده است.

زمان صید میگو را کمیته صید پس از مشخص شدن نتیجه گشت‌های تحقیقاتی پژوهشکده میگو، اعلام می‌کند.

زمانی‌ که 70 درصد نمونه میگوهای بررسی شده در این گشت‌های پژوهشی بیش از 12 سانتیمتر باشد، صید آزاد می‌شود.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما گفت: 1483 فروند قایق صیادی در استان فعالیت می‌کنند که 727 قایق مجوز صید میگو دارند.

عباس آهنگر مقدم افزود: مجوز صید قایق‌های بنزینی 24 ساعته و قایق‌های گازوئیلی 72 ساعته است.

وی ادامه داد: برای لنج‌ها نیز مجوز صید 4 روزه صادر می‌شود اما لنج‌های شمال استان با توجه به دوری این منطقه از صیدگاه، مجوز 6 روزه می‌گیرند.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر با درخواست از صیادان برای پرهیز از صید در مناطق ممنوعه، بیان کرد: این مناطق شامل نوزادگاه‌های میگو در محدوده نیروگاه اتمی، دلوار و اعماق کمتر از 10 مترو زیستگاه‌های مصنوعی شامل مُنگُف، یَروَل، گناوه، دیر و جزیره خارگ و منطقه خور ایاز در شهرستان دیر، تا شعاع نیم مایلی است.

بیش از 70 درصد ذخایر میگوی استان بوشهر از نوع ببری سبز است که بهترین میگوی خلیج فارس به شمار می‌رود.

پارسال صیادان استان بوشهر در مدت 31 روز صید، هزار و 867 تن میگو صید کردند که نشان دهنده افزایش 31 درصدی در مقایسه با سال 95، بود.

راه اندازی دستگاه شست و شوی تجهیزات فوق توزیع و انتقال برق به صورت گرم + گزارش

راه اندازی دستگاه شست و شوی تجهیزات فوق توزیع و انتقال برق به صورت گرم + گزارش
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر، مدیر عامل شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر در آیین راه اندازی این دستگاه گفت : در استان بوشهر به علت شرایط آب و هوایی گرم و شرجی و آلودگی مجبور بودیم تجهیزات برق را خاموش و سپس اقدام به شست و شو کنیم.
عبد العزیز کریمی افزود : با استقرار این دستگاه در ایستگاههای توزیع و انتقال برق می توانیم در هنگام جریان داشتن برق کار شست و شو را انجام دهیم بدون اینکه تجهیزات برق خاموش شوند.
وی گفت : ظرفیت دستگاه به گونه ای است که می توان از آن در سایر پست های فوق توزیع و انتقال استفاده کردو یکی از برنامه افزایش تعداد چنین دستگاههایی است.
معاون بهره برداری شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر هم گفت : نزدیک به 40 درصد خاموشی های برق ناشی از شست و شوی تجهیزات بود که از این به بعد امیدواریم خاموشی ناشی از بی برق کردن تجهیزات را برای شست و شو نداشته باشیم.
حمزه روغنیان افزود : این دستگاه ظرفیت آب 5 هزار لیتری دارد و برای آن 500 میلیون تومان هزینه شده است.
کد ویدیو
دانلود

جابه‌جایی مطلوب کالا در استان بوشهر

 به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز بوشهر، مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان بوشهر، جابه‌جایی کالا در این استان را مطلوب خواند.

حمیدرضا علم افزود: به طور مثال 30 تیر، 1160 بارنامه در استان صادر شد که 605 مورد برون استانی بود و 555 مورد درون استانی، یا 31 تیر 1098 بارنامه در استان صادر شد که 588 مورد درون استانی بود و 510 مورد برون استانی.

کد ویدیو
>