گروه خبری اقتصادی

روند اشتغالزایی در البرز تا کسب رضایت مردم ادامه دارد

 


محمدعلی نجفی در جلسه شورای اشتغال استان که ظهر چهارشنبه در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد با اشاره به اینکه سال گذشته ظرف 6 ماه با تلاش جمعی مجموعه استان 53 هزار شغل محقق شد افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته امسال نیز در نظر داریم از مرز آمار سال گذشته عبور کنیم.

وی ادامه داد: عملکرد استان در حوزه ایجاد اشتغال، جهادی و بسیار قابل توجه بوده از این رو نگاه برخی که همواره بدنبال بهانه جویی هستند، حائز اهمیت نیست چراکه ما به راه خود تا کسب رضایت مردم ادامه می دهیم.
نجفی با بیان اینکه از مدیران در سطوح ملی توقع داریم که از حقوق البرز حفاظت کنند گفت: با توجه به قوانین و مقررات موجود، هیچ گونه امکان دخل و تصرف در آمارها وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه اشتغال جزو اصلی ترین دغدغه های استان محسوب می شود افزود: البرز ظرفیت ها و بسترهای فراوانی برای ایجاد اشتغال دارد که تاکنون در بخش های بسیاری مغفول مانده است از این رو امسال با جدیت بیشتری درصدد اشتغالزایی با بهره برداری از پتانسیل های موجود هستیم.
استاندار البرز اضافه کرد: مجموعه ویژه اقتصادی و فرودگاه پیام استان توان بالایی در ایجاد اشتغال دارد که با راه اندازی بخش مسافربری آن به اهداف بزرگی در حوزه اشتغال دست می یابیم.
وی گفت: با رفع موانع و حل معضل زباله ها در محدوده فرودگاه پیام، در آینده نزدیک شاهد مسافربری شدن این مجموعه خواهیم بود.
نجفی به کاهش نرخ بیکاری به 10 درصد در استان اشاره کرد و خطاب به اعضای جلسه افزود: اینکه برای کاهش نرخ بیکاری منتظر جایزه باشیم را از ذهن بیرون کنید.
نجفی در خصوص اشتغال روستایی نیز گفت: روستاهای البرز فرصتی استثنایی برای اشتغال است از این رو امسال با جدیت روستای بدون بیکار را در البرز محقق خواهیم کرد.
وی افزود: مهمترین ماموریت و مسئولیت صندوق کارآفرینی امید، شرکت در جلسات کارگروه اشتغال و ارائه تسهیلات کارآفرینی و اشتغالزایی است، بنابراین عدم حضور در چنین نشست مهمی، قابل قبول نیست.

گفتگوی رودرروی صاحبان صنوف و مسئولان

گفتگوی رودرروی صاحبان صنوف و مسئولان

 

کریمی رئیس اتاق اصناف در مصاحبه با خبر گزاری صدا و سیما گفت: این نشست با هدف گفتگوی رودروی نماینگان 80 هزار صنف استان و مسئولان برای رفع مشکلات پیش روی کسب و کار و اشتغالزایی در حوزه اصناف استان بر پا شد .
بیشترین موارد ی که در این نشست مطرح شد در حوزه مشکلات اصناف با شهرداریها ، مشکلات با دارایی ، مشکلات بیمه و هزینه های سر بار که منجر به افزایش قیمت کالا و خدمات شده است .
در این نشست مقرر شد برای ارتباط رودرو نمایندگان اصناف با مسئولان و رفع مشکلات پیش روی اصناف ،این نشست هم اندیشی به صورت مداوم ادامه پیدا کند تا راههای قانونی برای رفع برخی مشکلات ارائه شود.

خرید تضمینی 50 درصد غلات و کلزای مزارع استان البرز تا کنون

خرید تضمینی 50 درصد غلات و کلزای مزارع استان البرز تا کنون

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، چگینی با اشاره به اینکه از تاریخ 25 خرداد خرید تضمینی گندم به کمک جهاد کشاورزی آغاز شده، گفت: تا کنون 5 مرکز خرید در سطح استان، 28 هزار تن گندم را از کشاورزان خریداری کرده است. 

وی افزود:مجموع مطالبات کشاورزان 37 میلیارد و 370میلیون تومان است که از این مقدار 18 میلیارد و 450میلیون تومان آن پرداخت شده است و قرار است مابقی آن تا آبان پرداخت شود.

چگینی با اشاره به وضعیت کاشت و برداشت غلات افزود: در سال زراعی 96-97 نزدیک به 16 هزار هکتار اراضی کشت غلات و 1000 هکتار کشت کلزا داشتیم که تاکنون حدود 95 درصد مزارع جو،70 در صد مزارع گندم و 70 درصد مزارع کلزا برداشت شده است.

وی اضافه کرد: بارش سنگین برف در فروردین ماه سال جاری، مزارع استان البرز را تحت تاثیر قرار داد که علاوه بر خوابیدگی زمین های زراعی (ورس) مقداری از خوشه های جو دچار سرمازدگی شدید شد.

 

 

برداشت آلو از باغات استان+فیلم

برداشت آلو از باغات استان+فیلم

 به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز البرز ، اندکی از جاده اش خاکی و ناهموار است اما وقتی از دروازه باغ پا به داخل می گذاری، هوای داغ تابستان به یکباره با لطافت و ملایمت بهاری نوازشت می کند. درختان انبوه میوه که مانند لشگری منظم قامت افراشته اند، چشم نواز می کنند  اما آنچه دلبری می کند شاخه های پر میوه این باغ است. 

حاج عباس آقایی، مالک این باغ گفت: مساحت این باغ 15 هکتار است که 20 سال پیش  4000 اصله درخت آلو، گلابی، گیلاس و سیب در آن کاشتیم که نیمی از درختان میوه آلو است.

وی در ادامه افزود: از همان ابتدا بصورت قطره ای آبیاری کردیم و زیر نظر کارشناسان و متخصصان از کود و سم کمتری استفاده کردیم که امروز توانسته ایم  محصولات ارگانیک و نیمه ارگانیک به بازار تحویل دهیم.

حاج عباس درباره مدیریت و کار در این باغ بزرگ گفت: برای اداره این باغ اعضای خانواده ام نیز سهیم هستند و  دوشادوش یکدیگر کار می کنیم اما این تعداد کافی نیست و برای بسیاری از امور کارگر فصلی استخدام می کنیم که هم اکنون برای برداشت و بسته بندی آلو  120 نفر مشغول کار هستند.

وی همچنین درباره میزان برداشت محصول گفت: سال گذشته بیش از 600 تن آلو برداشت کردیم ولی امسال به دلیل سرمازدگی این رقم کاهش یافته و احتمال می دهیم حدود 200 تن آلو برداشت کنیم.

آقایی همچنین بازار فروش محصول آلو را رضایت بخش عنوان کرد و افزود: نیمی از محصول آلو به روسیه، عراق، افغانستان و کشورهای اروپایی صادر می شود که سال گذشته از صادرات آلو درآمد ده میلیارد ریالی داشتیم.

هر گوشه این باغ پربرکت مظهری از رحمت و برکت الهی است، اینجا همه پرتوان و پرانرژی فعالیت می کنند و البته آواز جوان سیستانی هم از خاطرات فراموش نشدنی باغ حاج عباس آقایی است که می گفت: اینجا سفره ی خدا پهن شده و ما میهمان این سفره کریمانه هستیم.

 

کد ویدیو