نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: نگرانی برای تامین دارو و افزایش قیمت آن وجود ندارد.
به گزارش صبحانه، نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: نگرانی برای تامین دارو و افزایش قیمت آن وجود ندارد.

مجید کیان‌پور در گفت‎وگویی، درباره نوسانات قیمت ارز بر روی اقلام دارویی اظهار کرد: وزیر بهداشت گفته بود که دارو به اندازه کافی تامین شده و نرخ ارز برای تامین آن مشکلی ایجاد نکرده است. قبلا واردات دارو با ارز مبادله‌ای ۳۸۰۰ تومان انجام می‌شد و وزیر بهداشت اعلام کرده است که مابه التفاوت ۴۲۰۰ تومان پرداخت می‌شود.

وی اظهار کرد: با توجه به این شرایط و تمهیداتی که وزارت بهداشت اندیشیده قاعدتا نباید نگرانی برای تامین دارو و افزایش قیمت آن وجود داشته باشد. بدون هیچ افزایش قیمتی باید دارو به راحتی در اختیار بیماران و متقاضیان قرار گیرد.

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت باید بر واردات، تولید و توزیع دارو نظارت لازم را داشته باشد تا در این شرایط نوسانات قیمت ارز جلوی سودجویان گرفته شود. دولت تمهیداتی در نظر بگیرد تا قیمت دارو و تجهیزات افزایش پیدا نکند.


منبع:ایسنا
دلایل شکست بازار مسکن چیست؟
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه بازار مسکن کشش رشد قیمت را که یک بار در اسفند ماه داشته مجدد در اردیبهشت ماه ندارد، گفت: رشد قیمت مسکن در اواخر سال گذشته کافی بود و متقاضیان مسکن خود را به سختی با آن وفق داده بودند.
به گزارش صبحانه،حسام عقبایی، در پاسخ به این سؤال که علیرغم وجود تقاضا، خرید و فروش مسکن رخ نمی‌دهد و آیا با پدیده شکست بازار مسکن مواجه هستیم، گفت: شکست بازار مسکن را قبول دارم چرا که افزایش قیمت مسکن در اردیبهشت ماه باعث شد تا بازار مسکن با شکست مواجه شده و خرید و فروش مسکن راکد شود.

وی با اشاره به اینکه تمام کالاها بعد از نوسانات نرخ ارز دچار افزایش قیمت شدند، اظهار داشت: مسکن کالایی مثل ماست و پفک نیست که بخواهیم ماهانه شاهد افزایش قیمت آن باشیم چرا که مسکن همواره یک کالای سرمایه‌ای بوده و نمی‌شود این مساله را کتمان کرد.

*دلایل شکست بازار مسکن

عقبایی در خصوص دلایل رکود خرید و فروش مسکن و یا همان شکست بازار افزود: چند دلیل برای شکست بازار مسکن می‌توان متصور شد که نخستین دلیل آن بلاتکلیفی قیمت مسکن است چرا که رشد قیمت مسکن برخلاف سال‌های گذشته که هیچ گاه در اردیبهشت ماه رخ نمی‌داد، در این ماه به وقوع پیوست.

وی ادامه داد: همین موضوع یک بلاتکلیفی در میان فروشندگان و انبوه‌سازان به وجود آورد که مبادا اقدام به فروش با قیمت پایین کنند؛ پس آنها هم منتظر ماندند و اقدام نکردند.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اضافه کرد: دلیل دوم بعد از رشد قیمت مسکن در اردیبهشت ماه و انتظار فروشندگان، نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان است و همین موضوع که همواره سابقه هم داشته باعث افت معاملات مسکن شده است.

*رشد قیمت مسکن در اردیبهشت حباب است

وی اضافه کرد: به هر حال نوسانات نرخ ارز و طلا در سایر بازارهای مشابه و به خصوص بازار مسکن تأثیرگذار بود و به همین دلیل علیرغم اینکه مسکن در اواخر سال گذشته دچار یک افزایش ۳۰ درصدی قیمت شده بود در اردیبهشت ماه حباب قیمتی را شاهد بودیم و یک سردرگمی در بازار رخ داد.

* مسکن مثل ماست و پفک نیست

عقبایی خاطرنشان کرد: این سردرگمی بازار مسکن باعث شده تا قیمت‌ها نیز ثبات نداشته باشند بنابراین ثبات نسبی قیمت مسکن را از اواخر خرداد ماه تا اوایل تابستان شاهد خواهیم بود. بنابراین باز هم تأکید می‌کنم که مسکن مثل ماست و پفک نیست که هر ماه با افزایش قیمت مواجه شود چرا که متقاضیان نمی‌توانند خود را با این افزایش قیمت وفق دهند و همین موضوع باعث می‌شود که میزان خرید و فروش به شکل قابل توجهی کاهش یابد.

*شاهد سونامی قیمت و یا کاهش شدید قیمت نخواهیم بود

عقبایی تأکید کرد: تثبیت بازار مسکن از خرداد ماه و یا تیر ماه به این معنی نیست که قیمت مسکن با یک سونامی و یا کاهش آن چنانی مواجه شود بنابراین افزایش قیمت در اواخر سال گذشته برای بازار مسکن کافی بود و مسکن دیگر کشش افزایش قیمت ندارد.

به گفته وی، به هر حال رشد قیمت مسکن در اردیبهشت ماه حباب است و باید این رشد به گونه‌ای باشد که تعادل را در بازار مسکن ایجاد کند./فارس
بازار ارز مسکن را گران کرد
عضو هیئت ­­مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران گفت: نوسان در بازارهای موازی باعث شده تا سودجویان سرمایه‌های خود را وارد بازار مسکن کنند.
به گزارش صبحانه،محمد مهدی مافی ­­گفت: عواملی چون عرضه و تقاضا در قیمت مسکن تأثیرگذار است و تغییرات ­در ­ بازارهای موازی ­چون ارز، سکه و طلا جو ­روانی را پیش می‌آورد ­و سرمایه‌ها از بانک‌ها به‌سمت بخش مسکن سرازیر می‌شود و این امر همراه با افزایش قیمت ­مسکن بود.

وی­ افزود: قیمت مسکن حد منطقی و معقول باید داشته باشد در غیر این صورت توان خریدار پایین می‌آید و تولید کننده هم اقدام به کاهش ساخت‌وساز می‌کند.

مافی­­ ادامه داد: قیمت مسکن در سال‌های گذشته به اندازه نرخ تورم بود؛­­ افزایش قیمت ۳۰درصدی، بسیار لجام‌گسیخته است،­گروهی از این فرصت استفاده می‌کنند سود می‌برند و در مقابل ­مردم ضرر می‌کنند.

وی­ تأکید کرد: با افزایش قیمت مسکن، قیمت مصالح ساختمانی، دستمزد کارگران و ... افزایش می‌یابد و واسطه‌ها تنها سود می‌کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران ­افزود: باید اقتصادی پایدار داشته باشیم در غیر این صورت،­ تورم منجر به کاهش اشتغال در بخش مسکن می‌شود. در چند سال گذشته دولت تورم را نگه داشت اما اکنون یکدفعه قیمت از تورم بالا رفت و این ­به‌ضرر مصرف کننده است.

مافی تصریح کرد: باید ساخت مسکن براساس ­نیازسنجی و الگوی مصرف ­ صورت گیرد، در برخی از مناطق کشور ­­با افزایش و در برخی نقاط با کاهش تولید روبه‌رو هستیم به‌طور مثال در بحث ­لوکس‌نشینی، مسکن بسیار زیاد داریم که تا چندین سال آینده نیاز به ساخت‌وساز این واحدها­ نیست اما در برخی نواحی (­بخش متوسط و فرودست جامعه) که به مسکن نیاز دارند محصول آماده نداریم.

وی افزود: دولت از نظر عملیاتی نمی‌تواند در بخش مسکن اقدامی کند اما­ در سطح بالادستی می‌تواند با ساده‌سازی ساخت‌وساز و دریافت ­مجوز ­این روند را تسهیل کند./تسنیم
تصمیم جدید ارزی دولت درراه است
دولت قرار است به زودی فهرستی از کالاهای صادراتی را اعلام کند که بر مبنای آن، فروش دلار حاصل از صادرات آنها به نرخی غیر از ۴۲۰۰ تومان ممنوع خواهد بود. در این فهرست نام کالاهای سنتی پررنگ است.
به گزارش صبحانه،دولت در راستای اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز، صادرکنندگان کشور را مکلف کرده تا صادرات خود را اظهار کرده و ارز حاصل از آن را به نرخ ۴۲۰۰ تومانی در سامانه نیما ارایه کنند. اکنون خبرها حکایت از آن دارد که برخی از کالاها، از شمول این طرح خارج شده و کالاهایی در این فهرست حضور پررنگ دارند که صادرات آنها از سوی شرکت‌ها و مجموعه‌های دولتی صورت می‌گیرد.

یک مقام مسئول گفت: دولت قرار است که طی روزهای آینده، فهرستی از کالاهایی که باید ارز حاصل از صادرات خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در سامانه نیما یا شبکه بانکی به فروش برسانند، اعلام خواهد کرد که بر این اساس، نام بسیاری از کالاهای سنتی صادراتی ایران در آن به چشم می‌خورد و برخی از صادرات شرکت‌های دولتی و شبه دولتی از این موضوع معاف شده اند.

وی می‌افزاید: این امر باعث کم اظهاری صادرکنندگان و رواج برخی رانت‌ها خواهد شد؛ چراکه آن دسته از صادرکنندگانی که اجازه فروش ارز حاصل از صادرات خود با نرخ بالاتری را دارند، از این شرایط منتفع خواهند شد و در راستای توسعه صادرات آنها گام برداشته خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، در مقابل، آن دسته از کالاهایی که در این فهرست قرار می‌گیرند، به طور قطع با کم اظهاری در گمرکات و یا کاهش انگیزه صادرکنندگان مواجه شده و به طور قطع، شرایط برای صادرات آنها سخت‌تر خواهد شد؛ چراکه عملا باید مواد اولیه مورد نیاز تولیدات خود را بر مبنای دلار بازار آزاد تهیه کنند و در مقابل، کالاهای صادراتی خود را با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی تحویل دولت بدهند.

به گزارش مهر، اخبار ضد و نقیضی در رابطه با این فهرست کالایی مطرح می‌شود و برخی می‌گویند که کالاهای سنتی از جمله پسته، زعفران، فرش و روده در این فهرست قرار دارند./مهر
تب خرید ملک در دبی، ترکیه و گرجستان
«۴۸ متر یکخوابه نوساز ۶ ماه ساخت با مبلمان کامل (تمامی وسایل و مبلمان به‌تازگی خریداری شده و دارای ۶ ماه گارانتی است.)، طبقه هفتم از هفت طبقه، ۲۷۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان» تا اینجا، همه چیز شبیه به یک آگهی معمولی خرید ملک در سایت‌های واسطه خرید و فروش است اما چند جمله این آگهی را از بقیه متمایز می‌کند: «سند آماده به‌نام، اخذ اقامت رایگان گرجستان؛ دوستان توجه داشته باشید که برای خرید ملک در گرجستان به هیچ عنوان کمیسیون پرداخت نکنید. قانون املاک در گرجستان به این صورت است که مشاورین املاک فقط از فروشنده ۳ در صد کمیسیون دریافت می‌کنند.»
به گزارش صبحانه،آگهی‌های خرید ملک در کشورهای همسایه، به سایت‌های واسطه‌ای نیز همراه با تصاویر خانه و محله راه یافته‌اند، قیمت در اکثر آنها نیز به صورت توافقی اعلام شده است. سایت‌ها و مشاوران املاک مختلفی نیز به صورت مجازی و حقیقی فعالیت و املاک در کشورهای همسایه را معامله می‌کنند. طی چند سال اخیر، تب خرید ملک در گرجستان، دبی و ترکیه داغ بوده است اما حالا با محدودیت‌های ارزی، اوضاع تغییر کرده است. خروج ارز همراه مسافر بیش از ۵ هزار دلار ممنوع شده است که همین مسأله به محدودیت خرید و فروش ملک دامن می‌زند. البته برخی گمانه زنی‌ها ادعا داشت که حالا طلا از کشور خارج می‌شود و از طریق خروج طلا، در کشورهای همسایه سرمایه‌گذاری می‌شود اما مسئولان اتحادیه طلا و جواهر چند روز پیش در گفت‌و‌گو با «ایران» این مسأله را تکذیب کردند. به این ترتیب، بررسی‌ها نشان می‌دهد تب خرید ملک در کشورهای همسایه نه آنقدر بازار گرمی دارد که در بعضی حرف‌های دهان به دهان می‌چرخد و نه آنقدر هم بی‌متقاضی و بی‌سوداگری است.

تب خرید در دبی، ترکیه و گرجستان

در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بحران مسکن برای گروهی از ایرانیان زیان‌دیده از خرید ملک خارجی در دبی ایجاد شد و پس از آنکه تب دبی مقداری فروکش کرد آگهی‌ها برای فروش ملک در ترکیه اوج گرفت. خرید ملک در ترکیه نیز با سودای اخذ اقامت دائم همراه بود. گزارش مؤسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۵ در ترکیه ۲۲ هزار و ۸۳۰ فقره ملک به خارجی‌ها فروخته‌شده است. که مجموعاً هفت هزار و ۴۹۳ فقره ملک در استانبول و شش هزار و ۷۲ فقره ملک در آنتالیا و باقی نیز در دیگر شهرها بوده است. از این میان تنها در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵، ایرانی‌ها ۷۹ فقره ملک در ترکیه خریدند و بعد از آذربایجانی‌ها در جایگاه هشتم قرار گرفتند.

طی یکی دو سال اخیر نیز خرید و فروش ملک در گرجستان، بازار پر سودایی را رقم زد. در تفلیس، قیمت خانه از ۲۰هزار دلار تا چند‌ میلیون دلار است که براساس متراژ و محل فرق می‌کنند ولی برای دریافت اقامت باید ارزش ملکی که خریده می‌شود، حداقل ۳۵هزار دلار باشد. روند کار هم به این صورت است که با خرید ملکی با این قیمت، یک‌سال اقامت موقت به خریدار اعطا می‌شود که پس از تکرار این اقامت موقت در ۶سال، اقامت دایم برای مهاجران فراهم می‌شود.

یک شرکت مشاوره و سرمایه‌گذاری مهاجرت که در حوزه معاملات املاک در گرجستان فعال است، حاضر به ارائه اطلاعات تلفنی نیست و می‌گوید:«باید شماره موبایلی که با آن در تلگرام یا واتس‌آپ عضو باشید به ما بدهید، بعد یک گروهی با حضور مشاوران اختصاصی برای شما تشکیل می‌شود و در همان جا پاسخ سؤال‌هایتان را دریافت خواهید کرد.» اما در سایت این شرکت، اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای درباره قیمت زمین تفلیس در سال ۲۰۱۸ وجود دارد که بر اساس آن، قیمت هر متر مربع زمین مسکونی در مناطق عالی ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار، در مناطق خوب ۲۰۰ تا ۶۰۰ دلار و در مناطق متوسط، ۵۰ تا ۲۰۰ دلار است.

رقم دقیقی از تعداد ایرانیان حاضر در گرجستان در دسترس نیست. برخی از ۶ هزار ایرانی مقیم گرجستان و برخی نیز از ۱۰ هزار نفر صحبت می‌کنند. قوام شهیدی، سفیر ایران در تفلیس نیز می‌گوید: «تعداد آنها بین هزار تا پنج هزار نفر تخمین زده می‌شوند، رقم دقیقی در دست نیست.» تعداد ایرانیان مقیم تفلیس هرقدر که باشد، خرید ملک در آنجا آنقدر جذابیت داشته که سفیر نیز به آن واکنش نشان داده است.

قوام شهیدی ۲۰ روز پیش به متقاضیان اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک هشدار داده و گفته بود:«ایرانیانی که اقدام به خرید ملک در گرجستان می‌کنند، ابتدا اقامت یکساله به آنها اعطا می‌شود اما این به معنای تضمین اقامت این افراد در سال‌های بعد نیست؛ مگر آنکه فرد کار مولد و مشخصی در گرجستان داشته باشد و بتواند ثابت کند که می‌تواند یک شهروند مفید و مولد برای این کشور باشد.بسیاری از شهروندان ایرانی که در گرجستان اقامت یک ساله گرفته‌اند، موفق به تمدید آن نشده‌اند.»

اما هشدار به متقاضیان خرید خانه در کشورهای همسایه به همین جا محدود نمی‌شود. چند روز پیش، سرکنسولگری ایران در دبی نیز اطلاعیه‌ای برای متقاضیان خرید ملک در دبی منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده بود:«خرید املاک در دبی به هیچ وجه موجب اعطای اقامت طولانی مدت نخواهد شد.

قبل از هرگونه اقدام به نحو مقتضی از جمله مشورت با کارشناسان معتبر املاک، از صلاحیت و اعتبار شرکت طرف قرارداد اطمینان حاصل کنید. زیرا قراردادهای خرید ملک در امارات به گونه ای تنظیم می شوند که تنها در صورت عدم پرداخت یک یا دو قسط موجب از بین رفتن همه سرمایه خواهد شد بدون آنکه حتی یک متر از ملک مورد نظر به خریدار تعلق گیرد.» بر اساس این اطلاعیه، در سال‌های گذشته تعداد زیادی از ایرانی‌ها با خرید املاک در دبی، شارجه، عجمان یا سایر امارتها در دام کلاهبرداران قرار گرفته و باعث وارد آمدن خسارت‌های میلیارد درهمی به آنان شده است./روزنامه ایران
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن