عکس/یک حیوان عجیب و غریب در دست بازیگر زن مشهور


تصاویری که "مریم معصومی" بازیگر سینما و تلویزیون در استوری اینستاگرامش منتشر کرده است را مشاهده می کنید.
عکس/یک حیوان عجیب و غریب در دست بازیگر زن مشهور

همه چیز درباره چگونگی سرقت خودروها +عکس و فیلم


ماجرای سرقت خودروها، داستانی است که تنها منحصر به خودروهایی خاص یا حتی خودروهای داخلی نمی‌شود؛ ماجرایی که باعث شده تا خودروهای ژاپنی هم تبدیل به لقمه چربی برای سارقان شوند. ماجرایی که در برخی موارد، این سرقت‌ها با چاشنی نخبگی و هنر سیاه همراه می‌شود.
همه چیز درباره چگونگی سرقت خودروها +عکس و فیلم
 به گزارش صبحانه،شاید دیگر کمتر شاهد سرقت خودروها به شکل سابق باشیم؛ به هر حال با ورود خودروهای خارجی و ارتقاء ایمنی خودروهای داخلی در برابر سرقت، سارقان هم مجبور به تغییر در روش‌های خود شده‌اند و دیگر کمتر پیش می‌آید که خودرویی، آن هم از خودروهای مدل بالا، به شیوه و شگرد قدیمی و ابزارها و روش‌های دِمُده دزدیده شود.

در این گزارش سعی کرده‌ایم تا با تشریح برخی شیوه‌ها و شگردهای سارقان اتومبیل، راهکارهایی را برای جلوگیری از سرقت خودرو ارائه دهیم؛ اطلاعاتی که همگی بر اساس پرونده‌های تشکیل شده از سرقت خودروها در پلیس آگاهی تهران بزرگ جمع آوری شده است.

بدیهی است که منظور از سرقت خودرو در این گزارش، سرقت اتومبیل است نه سرقت لوازم داخلی آن. سرقت‌هایی که مواجهه با آن‌ها برای اغلب مالباختگان تجربه‌ای تلخ و تقریباً فراموش نشدنی را به وجود می‌آورد.

* سند نمره؛ امتزاج هنرمندانه سرقت و کلاهبرداری/ دزدیده شده‌هایی که قانونی به فروش می‌رسند

شاید یکی از ماهرانه‌ترین و زیرکانه‌ترین روش‌های کلاهبرداری که تلفیقی از جعل و کلاهبرداری و سرقت خودرو است، ماجرای خودروهای «سند‌نمره‌ای» باشد. روشی که با استفاده از آن دیگر نه به اوراق کردن خودرو نیاز است نه به خارج کردن آن از مرز؛ روش‌هایی که یا به واسطه درآمد کم یا به دلیل ریسک بالا، هیچکدام چندان مطلوب سارقان نیست؛ در این روش با تلفیق جعل و سرقت خودرو و کلاهبرداری، خودروهای سرقتی نه تنها اوراق یا از کشور خارج نمی‌شوند بلکه به عنوان یک خودرو معمولی به فروش می‌رسند؛ حتی شاید در اغلب موارد خریداران این خودروهای سرقتی هم روحشان از سرقتی بودن خودرویی که به قیمت روز،‌ پول آن را پرداخت می‌کنند خبردار نیست.

همه چیز درباره چگونگی سرقت خودروها

اما باند سارقان و جاعلان و کلاهبرداران در این روش دقیقاً چه کار می‌کنند؟

اعضای این باند در نخستین مرحله با شناسایی خودروهای مدل بالای تصادفی یا آسیب‌دیده اعم از آتش گرفته، چپی و ... که عمدتاً بیش از 60 درصد خودرو خسارت دیده و قیمتی بسیار نازل دارند، اقدام به خرید این خودروها می‌کنند. در مرحله بعد و پس از خرید این خودروها، رنگ دقیق بدنه، مدل خودرو و مشخصات ظاهری اصلی این خودروهای خریداری شده، به اطلاع سایر اعضای گروه می‌رسد و اعضای این باند با پرسه زنی در خیابان‌ها و کوچه‌ها، خودرویی که کاملاً از هر نظر مشابه این خودرو است را شناسایی می‌کنند.

حالا اینجا است که پای سارقان خودرو به میان می‌آید و در فرصتی مناسب، خودروی مذکور را به سرقت برده و آن را سریعاً به گاراژ منتقل می‌کنند. در این مرحله، جاعلان با تغییر شماره‌های بدنه و موتور خودروی مسروقه و هک کردن شماره‌های خودروی تصادفی روی خودروی مسروقه، خودروی به سرقت رفته را با مدارک خودروی تصادفی به فروش می‌رسانند.

در آخر هم خودروی تصادفی را اوراق کرده و به قیمت آهن به فروش می‌رسد و این پایان عمر خودروهایی است که در چرخه سند نمره قرار می‌گیرند.

* رقابت خودروهای ژاپنی با داخلی‌ها؛ لقمه چرب خودروهای ژاپنی برای سارقان

اگر در سال‌های اخیر نگاهی به عکس‌های خبری از نمایشگاه‌های کشفیات خودروهای مسروقه پلیس بیندازید، در کمترین مواردی است که رد پای یک خودروی ژاپنی در میان خودروهای مسروقه کشف شده وجود نداشته باشد؛ مساله‌ای که با در نظر گرفتن تعداد پرونده‌های سرقت خودروهای ژاپنی، یک سوال را جدی‌تر می‌کند؛ اینکه چرا برخی خودروهای ژاپنی تا این اندازه محبوب سارقانند؟کارشناسان پلیس معتقدند در میان خودروهای خارجی، خودروهای ژاپنی علی‌رغم کیفیت بالا، از نظر ایمنی در برابر سرقت، جزء ضعیف‌ترین‌ها هستند. خودروهایی که به نظر می‌رسد با توجه به محل تولیدشان، چندان از نظر ایمنی در برابر سرقت، قدرتمند نیستند. خودروهایی همچون مزدا که جزو خودروهای پرطرفدار سارقان است.

* کدام خودروهای ایرانی در برابر سارقان دست‌بسته‌ترند؟

اما همیشه یک پای سرقت‌ خودرو، ایمنی خودروها در برابر سارقان است و طبیعی است خودروهایی که از هر لحاظ کمترین توان مقاومت در برابر سارقان را دارند، بیش از دیگر خودروها در معرض سرقت قرار دارند؛ در این بین خودروهای داخلی بهترین انتخاب سارقان هستند؛ خودروهایی که علاوه بر در دسترس بودن آن‌ها برای سارقان و بازار خوب قطعات‌شان، عمدتاً از ایمنی کمتری نسبت به خودروهای خارجی برخوردار هستند.

تا قبل از سال 85 و 86، پراید بهترین انتخاب سارقان خودرو بود؛ خودرویی که به دلیل نوع طراحی ضعیف امنیتی آن، توانسته بود درصد بالایی از سرقت‌های خودرو را به خود اختصاص دهد. این ایمنی پایین پراید در برابر دزدها آنقدر جنجالی شد تا مدیران شرکت تولید کننده این خودرو را بر آن داشت تا فکری برای ارتقاء امنیت این خودرو کرده و در نهایت توانستند با اضافه کردن ایموبلایزر به این خودرو و تغییراتی در طراحی آن، تحولی جدی در امنیت این خودرو در برابر سارقان ایجاد کنند به طوریکه پرایدهای تولیدی پس از سال 85، آنقدر ایمن شدند که تا حد زیادی از برنامه کاری سارقان خودرو حذف شد و همین دلیلی است که شاید در طرح‌های پلیس، کمتر از قبل خودروی پراید آن هم مدل 86 و بالاتر به چشم بخورد.

همه چیز درباره چگونگی سرقت خودروها

اما در مقابل، انواع خودروهای پژو تولید داخل، همچنان جزء محبوب‌ترین خودروهای سارقان هستند؛ خودروهایی که به گفته یکی از افسران مجرب پلیس آگاهی در حوزه سرقت خودرو، ایمنی انواع مدل‌های پژو که تولید سال 96 بوده‌اند در برابر سرقت، تقریباً هیچ تفاوتی با خودروهای تولیدی سال 80، یعنی 16 سال قبلتر از آن ندارند و تفاوت زمان سرقت این خودروها تنها به مدت یک دقیقه تغییر کرده است.

بر همین اساس در لیست خودروهای تولید داخل جذاب برای سارقان، پرایدهای مدل پایین‌تر از 85، پژو 405 و پژو پارس رتبه‌های اول تا سوم سرقت در تهران را به خود اختصاص داده‌اند.

البته این همه ماجرا نیست و نگاهی به پرونده‌های خودروهای مسروقه نشان می‌دهد، دامنه سرقت تنها به این چند خودرو خاص محدود نمی‌شود و حتی خودروهای مدل بالا هم از گزند سارقان در امان نیستند. به عنوان نمونه سالانه چندین پرونده سرقت خودروهای شاسی بلند مدل بالا هم تشکیل می‌شود که البته بر اساس اعلام مسئولان پلیس، عمده این پرونده‌ها، سرقت به معنای معمول نیست و در اغلب موارد، اختلافات مالی باعث ارتکاب این موارد با استفاده از سوئیچ‌های یدک می‌شود.

* سلطان سارقان خودرو تهران/ باطری‌سازی که می‌توانست هواپیما را هم بدزدد

یکی از سارقان پرآوازه خودرو در تهران، جوان 26 - 27 ساله‌ای است که با وجود آنکه هنوز در زندان است، ولی افسران مجرب پلیس و حتی سارقان، او را نخبه‌ترین سارق خودرو در تهران می‌شناسند؛ نخبه‌ای که به صورت کاملاً حرفه‌ای، سیستم برقی و الکترونیکی خودروها را می‌شناخت و شاید کمتر خودرویی بود که این دزد حرفه‌ای قادر به روشن کردن آن نبود. «حسین س» که مدت‌ها به عنوان باطری‌ساز کار می‌کرد به قدری به سیستم برقی انواع خودروها مسلط بود که مدعی بود با شناختی که از سیستم‌های برقی و نقشه برق خودروها دارد، می‌تواند نه تنها خودروها، بلکه هواپیما را نیز بدزدد.

همه چیز درباره چگونگی سرقت خودروها

به گفته یکی از مسئولان پلیس آگاهی تهران بزرگ این سارق حرفه‌ای که سرقت بیش از 60 خودرو در سابقه وی ثبت شده، در زمان فعالیتش به قدری معروف بود که سفارش سرقت انواع خودروها را می‌گرفت و حتی در زمان سفارش، زمان تحویل خودروی مسروقه را هم اعلام می‌کرد و ظرف 2 ساعت، خودروی سفارش گرفته را تحویل می‌داد.

* چه بلایی بر سر خودروهای مسروقه می‌آید/ دزدها با خودروهایی که می‌دزدند چه می‌کنند؟

بررسی پرونده‌های سرقت خودروها در پلیس آگاهی تهران بزرگ نشان می‌دهد که عمده سرقت خودروها با 5 هدف انجام می‌شود.

1: سند نمره

2: اوراق کامل خودرو و فروش قطعات

3: سرقت بخشی از قطعات ارزشمند خودروی مسروقه

4: استفاده از خودروی مسروقه برای ارتکاب جرائم دیگر مثل زورگیری، سرقت و ...

5: خارج کردن خودروی مسروقه از کشور که عمدتاً درخصوص خودروهایی مثل وانت نیسان و تویوتای هایلوکس انجام می‌شود و این خودروها پس از سرقت، از مرزهای پاکستان و افغانستان از کشور خارج می‌شوند.

* چه‌کار کنیم که خودرویمان را دزد نزند؟

افسران پلیس آگاهی با توجه به پرونده‌هایی که از سرقت خودروها تشکیل می‌شوند چند توصیه ساده برای در امان ماندن از سرقت خودرو ارائه می‌دهند:

- استفاده حداکثری از تجهیزات ضدسرقت مثل قفل فرمان، قفل پدال، دزدگیر و مواردی از این دست. تجهیزاتی که گرچه نمی‌توانند جلوی سارقان را سد کنند ولی حتماً زمان سرقت را افزایش داده و ریسک سرقت خودرو را برای سارقان افزایش می‌دهند.

- استفاده از پارکینگ؛ پرونده‌های متعددی وجود دارد که صاحبان خودروهای مسروقه اعلام کرده‌اند که با وجود در اختیار داشتن پارکینگ در منازل و یا حتی در حاشیه مراکز تجاری و اداری، به دلیل خستگی یا حتی هزینه پارک ساعتی در پارکینگ‌های عمومی، فرصت را در اختیار سارقان خودرو قرار داده‌اند.

- نصب GPS بر روی خودروها؛ نصب این قطعه باعث می‌شود در صورت به سرقت رفتن خودرو، محل دقیق خودرو مشخص باشد.

سرانجام اجرای حکم پزشک کیارستمی


سرانجام اجرای حکم پزشک مرحوم کیارستمی، بدهی بیمه‌های تکمیلی به بیمارستان‌های خصوصی و همچنین مبحث مهاجرت پزشکان بویژه پزشکان عمومی از جمله مباحثی است که در آستانه روز پزشک و از سوی معاونان سازمان نظام پزشکی مطرح شد.
 به گزارش صبحانه،دکتر علی فتاحی - معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی در نشستی خبری در آستانه روز پزشک ضمن تبریک روز پزشک، با بیان اینکه وضعیت اقتصادی بیمارستان‌ها تعریف چندانی ندارد، گفت: 60 درصد هزینه‌های یک بیمارستان چه در بخش خصوصی، چه دولتی را نیروی انسانی تشکیل می‌دهد و در چند ماه گذشته نزدیک به 20 درصد افزایش دستمزد پزشکان را داشتیم. در دو سه ماهه گذشته هم آمار تورم نشانگر رشد زیاد در هزینه‌های بیمارستانی بوده است. این در حالیست که رشد پنج درصدی تعرفه و اجرای آن از ماه چهارم را شاهد هستیم و البته تعرفه‌ها در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی با هم تفاوت ندارد.

درخواست بیمارستان‌های خصوصی برای افزایش تعرفه هتلینگ

وی افزود: اگر فرآیند مناسبی به کار نگیریم، ادامه حیات بیمارستان‌ها چه در بخش دولتی و چه خصوصی با مشکل روبرو خواهد شد. در همین زمینه سندیکای بیمارستان‌های خصوصی به عنوان نماینده این بیمارستان‌ها، با نامه‌نگاری به رییس کل سازمان، خواستار افزایش تعرفه هتلینگ شدند. تاکید می‌کنم در این خصوص ما اصلا بحث دستمزد پزشک را نداریم چه در بحث پزشکی چه در سازمان نظام پزشکی دنبال چنین چیزی نیستیم و مسائل و مشکلات اقتصادی را درک می‌کنیم، اما اداره بیمارستان‌ها به این نحو غیر ممکن است.

بدهی بیش از 500 میلیارد تومانی بیمه‌های تکمیلی به بیمارستان‌های خصوصی تهران


فتاحی درباره بدهی بیمه‌ها به بیمارستان‌های خصوصی نیز گفت: بیش از چهار یا پنج ماه است که بیمه‌های تکمیلی در تهران به بیمارستان‌های خصوصی هیچ پرداختی نداشتند. بیش از 500 میلیارد تومان در تهران بدهی بیمه‌ها به بیمارستان‌های 30 گانه تهران است. اگر در دی و بهمن ماه این بدهی پرداخت می‌شد ما قادر به تهیه بسیاری از تجهیزات می‌شدیم، اما الان ارزش این پول یک سوم شده و چگونه باید بیمارستان‌ها را تجهیز کنیم؟

تبلیغ پزشکی به شرط مجوز نظام پزشکی

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی در ادامه صحبت‌هایش درباره تبلیغات در حوزه پزشکی نیز گفت: هر گونه تبلیغی در حوزه پزشکی چه در فضای مجازی و چه غیر از آن باید با مجوز نظام پزشکی انجام شود و در غیر این صورت غیرقانونی است و اگر حوزه‌های نظارتی به سازمان نظام پزشکی در این مورد گزارش‌هایی ارائه دهند، با این افراد برخورد خواهیم کرد و این برخورد بسته به شدت و تکرار آن خطا، از تذکر تا محرومیت را شامل می‌شود. از مجموع 5500 شکایت‌های ثبت شده در دادسرا‌های نظام پزشکی در سال 96، چهار درصد موارد مربوط به تبلیغات پزشکی بوده و از این چهار درصد بیش از 50 درصد منجر به محکومیت افرادی که تبلیغ کرده‌اند، شده است.

فتاحی درباره دادگاه‌های ویژه که در خصوص مسائل پزشکی برگزار می‌شود نیز گفت: دادگاه ویژه یک بحث است و دادگاه تخصصی بحثی دیگر. صدور رای نیز دو جنبه دارد؛ یک جنبه کارشناسی که مهم‌تر است و جنبه دیگر آن صدور حکم قاضی است. مسلم است قاضی یک پرونده تخصصی نمی‌تواند بدون مبنای نظرات کارشناسان رای را صادر کند. اگر کارشناسان نتوانند در مورد موضوعی قاضی را قانع کنند، باید مجددا کارشناسی صورت گیرد تا قاضی رای نهایی را صادر کند. این موضوع نه تنها در پزشکی بلکه در دیگر رشته‌ها از جمله رسانه یا هر امور دیگر صدق می‌کند و دادگاه مربوط باید متشکل از کارشناسان آن امور باشد.

اجرای حکم پزشک کیارستمی

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره مباحث مطرح از سرانجام اجرای حکم پزشک پرونده مرحوم کیارستمی و عدم درج آن در نشریه سازمان به دلیل عدم انتشار این نشریه گفت: مشخص است که در صورت وجود نشریه، این حکم باید در نشریه چاپ می‌شد و در صورت نبود نشریه باید در تابلوی اعلانات سازمان نصب می‌شد.

فتاحی در پاسخ به سوالی درباره زمان اجرای این حکم و اینکه آیا در تابلوی اعلانات سازمان درج شده یا خیر، گفت: دو هفته بعد از اعلام حکم، باید در تابلو نصب می‌شد و جای ابهامی ندارد و از آنجا که پنج - شش ماه از اعلام حکم گذشته، قاعدتا باید نصب و برداشته شده باشد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست دکتر علیرضا سلیمی – معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی ضمن تبریک فرا رسیدن سالروز پزشک، درباره بحث مالیات پزشکان و وجود کارتخوان در مطب پزشکان تاکید کرد: مالیات جامعه پزشکی بر اساس اظهارنامه خود پزشکان محاسبه می‌شود و این اعدادی که از کارتخوان حاصل می‌شود به هیچ وجه در عدد مالیات نقشی ندارد. از طرفی هم در زمینه وجود کارتخوان در مطب، تا کنون حتی یک مورد نامه یا درخواست از سوی مردم نداشته‌ایم.

وی افزود: ممکن است حدود 10 تا 12 درصد پزشکان دستگاه کارتخوان در مطب نداشته باشند؛ این موضوع می‌توانست با سیاست‌های تشویقی و ارایه تسهیلات بویژه از سوی بانک‌ها مطرح شود. هر چند قضیه کارتخوان در مطب چندان مهم نیست، اما خدمت‌رسانی به مردم در هر جایی با ارزش است و باید مورد توجه قرار گیرد.

سلیمی در پاسخ به سوال درباره نقش نظام پزشکی در شرایط حساس فعلی بویژه در حوزه دارو، گفت: سازمان نظام پزشکی در این زمینه خود داوطلب حضور است و این نقش بویژه در اجرای گایدلاین‌ها است؛ به طوری که برای مصرف صحیح دارو به گایدلاین‌ها نیاز داریم، اما این موضوع یک پیش شرط دارد؛ آن هم دیده شدن نقش مشورتی انجمن‌های علمی و سازمان نظام پزشکی است که متاسفانه مقداری کم‌رنگ است.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی همچنین درباره مباحثی مبنی بر مهاجرت پزشکان تحت تاثیر شرایط اخیر، گفت: اکنون میزان مهاجرت پزشکان بیشتر از حد انتظار است و این مشکل را به خصوص در پزشکان عمومی داریم و اگر شرایط مناسبی فراهم نشود، ممکن است این سرمایه عظیم را از دست بدهیم.

وی در این باره افزود: بررسی میزان مهاجرت پزشکان چند شاخص دارد که یکی از آن‌ها دریافت گواهی‌نامه از نظام پزشکی است. البته این نکته نیز باید مد نظر قرار گیرد که پیگیری از وضعیت بازگشت یا عدم بازگشت این پزشکان به کشور نداشته‌ایم.

سلیمی همچنین به اختلاف آمار سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت از تعداد پزشکان عمومی اشاره کرد و گفت: این اختلاف آمار به حدود 20هزار نفر می‌رسد. اما مشخص آن است که میزان مهاجرت پزشکان افزایش یافته است.

پراید؛ قاتل جان مسافران در اردبیل


رئیس پلیس راه استان اردبیل: پراید با 35 درصد بیشترین سهم را در بین وسایط نقلیه در وقوع تصادفات داشته به گونه‌ای که بعد از پراید موتورسیکلت و وانت نیسان بیشترین فراوانی را در بین وسایط نقلیه تصادفی داشتند. 40 درصد فوتی‌ها مربوط به سرنشینان وسایل نقلیه بوده و تنها 10 درصد تصادفات در نقاط حادثه‌خیز رخ داده است.
به گزارش صبحانه،رئیس پلیس راه استان اردبیل در جلسه کارگروه کاهش تلفات در دادگستری استان اردبیل با بیان اینکه در سال گذشته 39 فقره و در سال‌جاری نیز 51 فقره تصادف در چهار ماهه اتفاق افتاده است، گفت: تعداد متوفیان در چهار ماهه سال گذشته 46 نفر بوده که این تعداد در چهار ماهه امسال به 68 نفر افزایش یافته است به طوری که ما 58 درصد افزایش متوفیان، 73 درصد مصدومیت و جراحات را در حوادث جاده‌ای شاهد بودیم.

رئیس پلیس راه استان اردبیل، وظیفه پلیس را اعمال قانون برای رانندگان خاطی اعلام کرد و افزود: در سال گذشته و چهار ماهه امسال در برخورد با جرایمی همچون سرعت غیرمجاز 8 درصد افزایش، سبقت 18 درصد، تجاوز به چپ 18 درصد و توقیف خودرو 18 درصد و توقیف موتورسیکلت نیز 7 درصد افزایش اعمال قانون را شاهد بودیم.

وی افزود: پراید با 35 درصد بیشترین سهم را در بین وسایط نقلیه در وقوع تصادفات داشته به گونه‌ای که بعد از پراید موتورسیکلت و وانت نیسان بیشترین فراوانی را در بین وسایط نقلیه تصادفی داشتند. 40 درصد فوتی‌ها مربوط به سرنشینان وسایل نقلیه بوده و تنها 10 درصد تصادفات در نقاط حادثه‌خیز رخ داده است.


منبع:ایسنا

چند درصد از لوازم آرایشی بهداشتی بازار تقلبی است؟


نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان تعزیرات و دیگر سازمان‌های نظارتی با نظارت بر انبارها در مقابل هر گونه احتکار می‌ایستند به طوری که صورت موجودی انبارها به صورت ماهیانه به این سازمان اعلام می‌شود.
حیدر علی عابدی روز گذشته (سه‌شنبه) در نشست خبری که در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان برگزار شد در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه ظاهراً 90 درصد لوازم آرایشی بهداشتی موجود در بازار تقلبی‌اند، اظهار کرد: البته آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد، اما با این وجود دولت به صورت جدی به دنبال این است که کلیه کالا‌های اساسی و نیاز‌های جامعه از طریق معقول و با ارز 4 هزار و 200 تومان تأمین شود.

وی افزود: هم‌چنین سازمان غذا و دارو آمادگی کامل دارد تا کالا‌های مورد نیاز مردم در خصوص دارو و تجهیزات پزشکی را تأمین کند. دولت در خصوص تأمین لوازم آرایشی و بهداشتی نیز برنامه‌ریزی کرده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در واقع مصرف کنندگان نقش به سزایی در جلوگیری از عرضه لوازم آرایشی تقلبی در بازار دارند، زیرا تنها آنان می‌توانند کیفیت این کالا‌ها را مورد ارزیابی قرار داده و تقلبی بودن آن‌ها را تشخیص دهند.

عابدی با اشاره به اینکه باید انبار‌های احتکاری کشف و جلوی تقلبات گرفته شود، اضافه کرد: سازمان تعزیرات و دیگر سازمان‌های نظارتی با نظارت بر انبار‌ها در مقابل هرگونه احتکار می‌ایستند؛ به طوری که صورت موجودی انبار‌ها به صورت ماهیانه به این سازمان اعلام می‌شود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به سیستم ارجاع در بیمارستان‌های کشور‌های پیشرفته اشاره کرد و ادامه داد: در کشور‌های پیشرفته و توسعه یافته برای درمان بیماران از سیستمی به نام سیستم ارجاع و سطح‌بندی خدمات استفاده می‌شود. یکی از انتقاداتی که به سیستم بهداشت و درمان کشور وارد است، این است که سیستم ارجاع به طور کامل پیاده نمی‌شود و فقط قسمتی از آن در حال اجراست.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در مجلس شورای اسلامی اخیراً قانونی به تصویب رسید که بر اساس آن تبلیغ کالا‌های آسیب‌رسان از طریق رسانه‌ها ممنوع خواهد بود، تصریح کرد: البته به دلیل ابهام این قانون و رفت و برگشت آن میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی مشخص شد که اختلاف و ابهام بر سر این بود که چه نهادی آسیب‌رسان بودن کالا‌ها را تعیین می‌کند که نهایتاً مقرر شد آسیب‌رسان بودن کالا‌ها را سازمان غذا و دارو دنبال کند.

عابدی در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر اینکه از تبلیغات گز و سوهان جلوگیری شده است، گفت: گز و سوهان جز کالا‌های آسیب‌رسان محسوب نمی‌شوند، منظور از کالا‌های آسیب‌رسان مواد غذایی نیست، برخی از مواد غذایی ممکن است برای بعضی از اقشار مردم آسیب‌رسان و مضر محسوب شوند که به رژیم غذایی هر فرد مربوط می‌شود؛ بنابراین مصادیق آسیب‌رسان بودن کالا‌ها را تنها سازمان غذا و دارو مشخص می‌کند.

به گزارش ایسنا، ششمین نمایشگاه تخصصی سلامت، ورزش، تغذیه و خدمات وابسته و هفتمین نمایشگاه تخصصی آرایشی و بهداشتی و مراقبت از پوست و مو از 23 تا 26 مردادماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان واقع در پل شهرستان دایر است./ایسنا

واکنش دادستان به نامه برخی وزرا درباره فیلترینگ


دادستان کل کشور گفت: 6 وزیر از من خواستند تا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها جلسه بگذاریم، ولی من نرفتم و قبول نکردم زیرا شریک در جرم خواهم شد.
واکنش دادستان به نامه برخی وزرا درباره فیلترینگ
به گزارش صبحانه،حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در سومین همایش مقابله با جرایم مالی در فضای مجازی گفت: برخورد با همه آسیب‌ها در جامعه تنها بر عهده قوه قضاییه نیست زیرا دو قوه دیگر و هدایتگران افکار جامعه هم مسئولند.

وی افزود: امروز استفاده از فضای مجازی و بهره گیری از این فناوری نوین در سراسر دنیا یکی از مسایل بسیار مهم است و لازم است خود را بروزرسانی کنیم و از متخصصان امر استفاده کنیم. ما مقداری در این زمینه عقب هستیم. آقای فیروزآبادی به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی هستند و می‌دانند که چقدر مورد اهتمام مقام معظم رهبری است.

دادستان کل کشور ادامه داد: مرکز ملی فضای مجازی به وجود آمد و تلاش های زیادی می شود اما آیا ما از این ابزار مهم آنگونه که باید و شاید برای مدیریت فضای مجازی استفاده کردیم؟ به نظرم کوتاهی کردیم. می دانم دکتر فیروزآبادی تلاش زیادی می کنند ولی بخش اندکی از کار دست ایشان است. آنجا که باید اراده قوی برای ساماندهی فضای مجازی باشد، نیست. این بلایی که تلگرام و اینستاگرام برای مردم فراهم کرده را ببینید.

ما یک کشور عقب افتاده ناتوان نیستیم و این ملت رشید است و در دنیا از لحاظ سطح معلومات حرف اول را می زند. جوانانی که می توانند کشور را نجات دهند و مدیرانی که عزمشان می تواند کارساز باشد ولی آنگونه که باید جزم ندارند.

منتظری افزود: وقتی بعضی از این شبکه ها را در کارگروه مصادیق مجرمانه می‌بندیم و فیلتر می‌کنیم می‌بینیم بعضی از آقایان صدایشان بلند می‌شود و 6 وزیر به من نامه می نویسند و می خواهند که جلسه بگذاریم تا رفع فیلتر کنیم که من نرفتم زیرا می بینم در اینجا شریک در جرم خواهم شد.

منتظری افزود: از مردم می‌خواهم تحقق شبکه‌های مجازی داخلی مطالبه عمومی شود، زیرا ما ابزار لازم را داریم ولی یک عده‌ای مخالفند. من از دکتر فیروزآبادی تقاضا می‌کنم به عنوان کسی که مدعی العموم است اقدامات لازم را داشته باشد.

وی افزود: اکثریت این ملت به پای نظام جمهوری اسلامی ایستادند و عزیزان خودشان را در راه تحکیم دین از دست داده‌اند و یکی از نشانه‌های آن این است که مردم با همه فشارهای اقتصادی تحمل می‌کنند و ایستادند و دشمن چقدر تلاش کرد که عده‌ای را به خیابان‌ها بکشاند ولی موفق نشد.

وی تاکید کرد: مردم ما با همه سختی ها پای نظام ایستاده اند و به منِ مدیر انتقاد دارند ولی من که نظام نیستم. این مطالبه مردم است و حقیقتا کسانی که در این زمینه مسئولیت دارند در جهت تحقق مطالبه مردم و خواست رهبری تلاش کنند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: قرار بود که تا پایان سال گذشته پیام رسان‌های داخلی را راه بیندازیم که نشد و به اول خرداد موکول شد و امروز که 24 مرداد است، هنوز نشده و گفتند ان‌شاءالله تا نیمه شهریور.

وی اضافه کرد: من به عنوان مدعی العموم مطالبه می کنم و ما ذره ای اعتقاد نداریم که شبکه ها را ببندیم و از وکیل و نماینده حرف‌های بی ربط نزنند و شعار ندهند. ما فقط مطالبه‌گر این هستیم که فضای مجازی از آلودگی‌ها نجات یابد و این اتوبان را باید از فساد و عناصر مفسد پاکسازی کرد و این فضای مجازی که به اتوبان باز تعبیر شده است نباید بی کنترل باشد و اگر این کار منطقی انجام نشود به همه عرصه های زندگی لطمه وارد می‌شود.

وی افزود: ما مکلفیم در این زمینه به مبارزه برخیزیم و مبارزه هم باید متناسب با شرایط باشد و با اسلحه و کلاشینکف نمی توانید به مبارزه با سلاح بیوشیمی بروید. اگر بخواهید به مبارزه با سلاح های میکروبی وارد عرصه شوید با تیر و تفنگ و چاقو نمی شود مبارزه کرد و باید مبارزه متناسب باشد و با خشونت و بعضی از رفتارهای ناپسند و غیرشرعی و بگیر و ببند نمی‌توانیم بر این مشکل فایق آییم و باید متناسب با این حملات برخورد کنیم.

منتظری افزود: از این فضای مجازی خیلی می شود استفاده خوب کرد ولی باید ساماندهی شود.

دادستان کل کشور در پایان با برشمردن جرایم مالی گفت: یکی از جرایم مالی رباخواری است و هیچ بلایی بدتر از رباخواری در جامعه نیست و آنقدر بد و خطرناک است که خدا از این آسیب و بلا به عنوان جنگ با خدا در قرآن نام برده است. قماربازی نوع دوم از جرایم مالی است. نباید اجازه بدهیم که فضای مجازی تبدیل به قمارخانه شود.

کلاهبرداری هایی که در فضای مجازی صورت می‌گیرد خیلی زیاد است. مردم برای رفتن به کربلا پول به سایت می‌ریزند ولی متاسفانه بعد کلاهبرداری می‌شود. سرقت یکی دیگر از جرایمی است که از طریق رایانه انجام می‌شود. گلدکوئیست هم یکی دیگر از جرایم است که مسوول آن فتا و بانک مرکزی و ... است که هم افزایی کنند تا بتوانند ان‌شاءالله بر این آسیب ها فایق آیند./ایسنا
>