_  

معافیت تازه مالیاتی برای اصناف


رئیس بسیج اصناف از امضای تفاهم نامه میان این سازمان با بنیاد شهید و امورایثارگران مبنی بر معافیت مالیاتی اصناف در صورت بکارگیری فرزندان ایثارگران خبر داد.
معافیت تازه مالیاتی برای اصناف
به گزارش صبحانه،غلامرضا حسن پور رئیس بسیج اصناف کشور در نشست خبری با موضوع ترویج عرضه و مصرف کالای ایرانی و حمایت از تولید ملی گفت: در سال ۹۶ بسیاری از اصناف با مشکلات زیادی روبرو بودند. در این بین بیشترین مشکل را صنف طلا و جواهر داشت که این صنف را به حالت کما برده است. به همین دلیل در سال جاری مجوز راه اندازی آموزشگاههای فنی و حرفه ای ساخت طلا و جواهر اخذ شد که از سال آینده در این رشته دانشجو می پذیرد.

وی با بیان اینکه پیشنهاد ستاد اقتصاد مقاومتی اصناف در زمینه مالیات به اطلاع رئیس سازمان امور مالیاتی رسیده است، افزود: اگر قوانین موجود در بخش مالیاتی به درستی اجرا شود، بخش مهمی از مشکلات مالیاتی اصناف حل خواهد شد.

عضو شورای مقاومتی اصناف افزود: هفته گذشته همایش مد جهان اسلام با حضور ۵۰ کشور مسلمان و با حمایت کارگروه منسوجات شورای اقتصاد مقاومتی اصناف در اهواز تشکیل شد.

حسن پور با اشاره به فعالیت ۱۱ ساله ستاد مد و لباس وزارت ارشاد اظهار داشت: علیرغم گذشت ۱۱ سال از تشکیل این ستاد، تولیدات طراحان مد و لباس تاکنون به بازار ارائه نشده است.

وی از دیگر کارگروه های ایجاد شده در شورای اقتصاد مقاومتی اصناف را کارگروه صنایع دست عنوان و تصریح کرد: یکی از فعالیت هایی که می تواند اقتصاد منهای نفت را فعال کند تقویت بخش صنایع دستی است.

رئیس بسیج اصناف با اشاره به آغاز بکار کارگروه فرهنگ و رسانه با مدیریت رئیس پیشین شبکه بازار سیما گفت: این کارگروه در نخستین فعالیت خود طرح حاتم (حمایت از تولید ملی) را راه اندازی کرده و قرار است در ادامه فعالیت های دیگری در خصوص حمایت از تولید ملی انجام دهد.

حسن پور یادآور شد: تفاهم نامه ای میان بسیج اصناف و بنیاد شهید با حمایت شورای اقتصاد مقاومتی اصناف به امضا رسیده که بر اساس آن اگر اصناف نیاز به نیرو و شاگرد داشته باشند می توانند به بنیاد شهید اطلاع داده و بر اساس قانون مالیات از معافیت های مالیاتی استفاده کنند.

وی ادامه داد: این طرح از سال آینده آغاز بکار خواهد کرد و بر اساس این تفاهم نامه حدود ۲۰ هزار فرزند شهید، ایثارگر، جانباز و آزاده بیکار با استفاده از این طرح به اصناف معرفی  خواهند شد.

این فعال صنفی تصریح کرد: امروز رسما شورای عالی رسانه اصناف (بازار تجار) آغاز بکار خواهد کرد و قرار است این شورا به عنوان بلندگوی مردم عمل کند. در حال حاضر رسانه ها به انتشار نظرات مسئولان می پردازند ولی قرار است این شورا انتقال دهنده صدای مردم به مسئولان باشد.

رئیس بسیج اصناف از دیگر فعالیت های شورای اقتصاد مقاومتی اصناف را راه اندازی اتحادیه کسب و کار مجازی دانست و گفت: این اتحادیه قرار است به اصنافی که مایل به حضور در فضای مجازی برای کسب و کار هستند آموزش داده و همچنین محصولات اصناف را به فروشگاههای اینترنتی موجود معرفی خواهد کرد.

در ادامه این نشست سیدمحمد عبداللهی رئیس اتحادیه اشیای قدیمی (عتیقه) و صنایع دستی با اشاره به راه اندازی کارگروه صنایع دستی در شورای اقتصاد مقاومتی اصناف گفت: این کارگروه که در سال جاری فعالیت خود را آغاز کرد امسال توانست بانک اطلاعاتی هنرمندان و تولید کنندگان صنایع دستی را جمع آوری کرده و بر اساس آن به رتبه بندی هنری یک، دو و سه هم برای هنرمندان و هم برای تولید کنندگان انبوه صنایع دستی اقدام کند.

وی گفت: در این کارگروه تولیدات صنایع دستی بررسی می شوند تا از تولیداتی که کیفیت پائین تری دارند را شناسایی و با آموزش، آنها را ارتقا دهد تا بتوانند محصولات صنایع دستی در بازار رقابتی باقی بماند.

در بخش دیگری از این نشست آیت محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه مشکلات این صنف از سایر صنوف بیشتر است اظهار داشت: مهمترین مشکلی این صنف دارد مالیات بر ارزش افزوده است که صنعت طلا و جواهر را به رکود عجیبی برده است.

وی با بیان اینکه فعالان صنف طلا و جواهر و کسبه این بخش، مالیات ارزش افزوده را پرداخت کرده اند، اظهار داشت: با این حال این اقدام سبب شده تا دیگر طلا نتواند به سرمایه ای برای خانواده ها تبدیل شود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد: رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد: ما معتقدیم نباید از اصل طلا مالیات بر ارزش افزوده اخذ شود بلکه پیشنهاد داده ایم تا ۹ درصد مالیات ارزش افزوده از سود کلی فروش طلا(اجرت و سود) دریافت شود./مهر

10 مقصد اول کالاهای صادراتی ایران


کشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق، افغانستان، هند، کره جنوبی، پاکستان، اندونزی، تایلند و ترکیه 10 مقصد اول کالاهای صادراتی ایران در دو ماهه ابتدایی سال جاری بوده اند.
10 مقصد اول کالاهای صادراتی ایران
به گزارش صبحانه،۴۷.۴۱ درصد از سهم ارزشی صادرات در دو ماهه ابتدای سال جاری به کشورهای چین، امارات متحده عربی و عراق تعلق دارد به طوری که چین با یک میلیارد و ۴۵۱ میلیون و ۲۴۲ هزار دلار رتبه نخست در خرید کالاهای ایرانی را دارد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۲.۹۴ درصدی روبه‌رو بوده است و سهم ارزشی آن از کل صادرات ۱۸.۷۵ درصد است.

امارات متحده عربی با خرید یک میلیارد و ۳۷۰ میلیون و ۷۱۵ هزار دلاری در رتبه دوم کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران قرار دارد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۴۴.۶۷ درصد رشد روبه‌رو بوده و ۱۷.۷۱ صدم درصد از کل سهم ارزش صادرات را به خود اختصاص داده است.

عراق در رتبه سوم کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران قرار دارد این کشور با خرید یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون و ۸۲۵ هزار دلار، ۱۵.۱ درصد از کل سهم ارزش صادرات ایران را دارد.

همچنین صادرات کالاهای ایرانی به کشور افغانستان طی مدت مذکور ۵۷۷ میلیون و ۳۶۷ هزار دلار بوده که با رشد ۴۵.۲۰ درصدی مواجه بوده است.

کشور هند در رتبه پنجم خریداران کالاهای ایرانی قرار دارد این کشور با خرید ۴۶۰ میلیون و ۲۰۳ هزار دلار نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۱۴.۵۴ درصدی را داشته است.

صادرات کالاهای ایرانی به کره جنوبی به لحاظ وزنی ۸۲۲ هزار و ۱۳۵ تن به ارزش ۴۵۵ میلیون و ۷۷۷ هزار دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ از لحاظ وزنی ۱۵ صدم درصد کاهش و از لحاظ ارزشی ۲۲.۶۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

۳۶۳ هزار و ۳۱۳ تن به ارزش ۲۹۲ میلیون و ۲۹۲ هزار دلار نیز حاصل صادرات کالاهای ایرانی به کشور ترکیه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۵۶.۹۷ درصد و از حیث ارزش ۳۰.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

پاکستان هشتمین کشور مقصد صادرات کالاهای ایرانی است و طی مدت مذکور ۴۵۵ هزار تن کالا به ارزش ۱۸۹ میلیون و ۵۲۹ هزار دلار انواع کالای ایرانی را خریداری کرده است و به ترتیب از نظر وزنی و ارزش ۳۳.۱۲ درصد و ۶۶.۲۷ درصد رشد داشته است.

صادرات کشورمان به اندونزی با رشد ۲۲۰.۲۴ درصدی روبه‌رو بوده است به طوری که طی دو ماهه نخست سال‌جاری ۱۸۷ میلیون و ۱۴ هزار دلار کالاهای ایرانی را خریداری کرده است.

تایلند با خرید ۱۷۹ میلیون و ۶۱۵ هزار دلار انواع کالاهای ایرانی دهمین کشور مقصد کالاهای صادراتی ایران بوده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷.۷۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

معاون وزیر نیرو: تلفات برق در چهار سال آینده کاهش می‌یابد


معاون وزیر نیرو در أمور برق و انرژی گفت:با برنامه ریزی های و تلاش‌های انجام شده تا کنون تلفات برق از 15 درصد به 9/10 درصد رسیده است و در ادامه روند کنونی در چهار سال آینده تصمیم بر آنست که این مقدار تلفات به 9 درصد کاهش یابد.
به گزارش صبحانه،همایون حائری در دوازدهمین همایش بین‌المللی انرژی با بیان اینکه سرانه مصرف انرژی در ایران نسبت به متوسط جهانی بالاست، گفت: برای غلبه بر مشکل شدت انرژی چاره‌ای جز مدیریت تقاضا در کشور نداریم.

به گفته وی مدیریت تقاضای انرژی در زمینه‌های مختلف زندگی به مفهوم نهادینه کردن رفتار منطقی در انسان به منظور بهره‌گیری مطلوب از انرژی است. نقطه آغاز مدیریت انرژی، لزوم تدوین و اجرای سیاست‌های جامع در زمینه انرژی شامل چارچوب‌های مفهومی در برگیرنده مفاهیم اقتصادی، اجتماعی، فنی، رفتاری و ... است.

وی افزود:به بیان دیگر، مدیریت تقاضا قبل از هر چیزی یک مقوله سیاست‌گذاری است که تلاشی جامع‌نگر، مدبرانه، هوشمند، دامنه‌دار از گذشته و به سوی آینده و همچنین عزم آحاد جامعه را می‌طلبد.

او با بیان اینکه تجارب جهانی نشان داده است برای یادگیری ترویج فرهنگ بهینه‌سازی مصرف انرژی در جوامع، تدوین استراتژی‌ها و سیاست‌های آموزشی و انگیزشی در بخش‌های مسکونی، عمومی، تجاری و صنعتی اجتناب‌ناپذیر است، اظهار کرد: در بعد فنی و تکنیکی بهره‌وری بیشتر انرژی الکتریکی و چرخش بیشتر به مسایل زیست محیطی از موارد مهمی است که در وزارت نیرو توجه ویژه‌ای به آن می‌شود.

وی اظهار کرد: در سالهای اخیر، هم در بعد ایجاد زیرساخت‌های قانونی و هم در بعد عملیاتی، با فراهم سازی مقدمات اجرای بعضی از طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و قوانین مدون در برنامه‌های پنجم و ششم و برنامه‌های وزیر نیرو در دولت دوازدهم گام‌هایی برداشته شده است.

وی ادامه داد:جهت بهره‌وری بیشتر انرژی الکتریکی علاوه بر مکانیزم تعرفه از طریق بکارگیری تجهیزات با راندمان بالا در بعد مصرف و همچنین افزایش راندمان بخش تولید و شبکه های انتقال و توزیع برق می‌توان بدان دست یافت.

او با بیان اینکه ادامه روند مطلوب کاهش تلفات مقوله مهم دیگر تلفات شبکه برق است که هزینه‌های سنگینی را به صنعت برق تحمیل می‌کند گفت: برنامه‌ریزی برای کاهش تلفات از اهداف اصلی صنعت برق در ایران است. با برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های انجام شده تا کنون تلفات برق از ۱۵درصد به ۹/۱۰ درصد رسیده است و در ادامه روند کنونی در چهار سال آینده تصمیم بر آنست که این مقدار تلفات به ۹ درصد کاهش یابد.
به گفته وی در این راستا برنامه‌های کاهش تلفات در زمینه‌های غیرفنی و فنی با استفاده از تجهیزات و طراح‌های نوین در دستور کار قرار دارد که اقدامات فوق قطعاً باعث کاهش متوسط خاموشی برق به ازای هر مشترک خواهد شد.

وی با اشاره به افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی عنوان کرد: علیرغم مدیریت تقاضا و الگوی مصرف و بکارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر با عنایت به اینکه تأمین برق مطمئن از وظایف اصلی وزارت نیرو است و با توجه به متوسط شش درصدی رشد مصرف برق طی چند دهه اخیر، لذا وزارت نیرو احداث ۲۰.۰۰۰ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق را برنامه ریزی کرده است تا بتواند همگام با رشد چهار درصدی پیش‌بینی شده طی برنامه توسعه ششم، انرژی الکتریکی لازم را به عنوان زیرساخت توسعه و رفاه همه جانبه کشور به موقع تأمین کند.

او با بیان اینکه در این رویکرد افزایش راندمان نیروگاه‌های موجود و تولید و استفاده از توربین‌های با راندمان بسیار بالا در دولت دوازدهم در دستور کار صنعت برق قراردارد. اظهار کرد: به همین منظور در جهت مدیریت انرژی در بخش عرضه کشور با توجه به مفاد برنامه ششم توسعه، راندمان متوسط نیروگاه‌های کشور در طی دولت دوازدهم باید حداقل به ۴۰ درصد برسد.

وی افزود: این هدف از طریق بکارگیری فنآوری‌های جدید در ساخت نیروگاه‌ها و از جمله استفاده از توربین‌های گازی کلاس F و H ، تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی از طریق افزودن بخش بخار، اجرای پروژه‌های بازتوانی نیروگاه‌های بخار قدیمی و طرح‌های بهینه سازی تجهیزات تولید برق، محقق خواهد شد.

وی درباره مدیریت مؤثر مصرف توان و انرژی، گفت: روند مصرف برق در ۱۰ سال گذشته رشد ۶ درصد را نشان می‌دهد که با فرض همین رشد در سال ۱۴۱۵ ظرفیت منصوبه نیروگاهی کشور به بیش از ۱۸۰.۰۰۰ مگاوات خواهد رسید.

او اظهار کرد: صنعت برق جهت پاسخگویی به این نیاز مصرف رو به رشد متقاضیان برق، نیاز به سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری خواهد داشت که سالانه به میزان ۵ میلیارد دلار بالغ خواهد شد که چالش جدی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: با ملاحظه منحنی تداوم بار مشخص است که فقط برای ۳۰۰ ساعت در سال تداوم بار در سطح پیک است که برای جلوگیری از افزایش مصرف برق در کشور ضرورت دارد، جامعه علمی و نخبگان صنعت برق، روش‌های خلاقانه‌ای برای کاهش نیاز حداکثر مصرف برق ارائه کند، در این زمینه دستیابی به تکنولوژی‌های جدید تولید، انتقال و توزیع برق باید بطور جدی مدنظر برنامه ریزان صنعت برق قرار گیرد.

منبع:ایسنا

فروش آب در آبادان؛ از شایعه تا واقعیت!


نماینده آبادان با انتقاد از وضعیت آب، فروش آب در این شهر را تکذیب کرد
به گزارش صبحانه،غلامرضا شرفی ا در این زمینه گفت: در آبادان اصلا آبی برای فروختن وجود ندارد. آب به قدری شور است که باعث خوردگی تمام دستگاه‌ها و از بین رفتن تصفیه‌خانه‌ها شده است. مردم برای اینکه افت فشار آب را جبران کنند باید از پمپ استفاده کنند. مردم حتی باید برای خانه‌های خود تصفیه‌خانه بخرند و برای آب باید هزینه‌ای چند برابر بپردازند.

نماینده مردم آبادان در مجلس ادامه داد: آب آنقدر شور است که حتی نمی‌توان آن را به چشمان زد. به دلیل شور بودن آب، تصفیه‌خانه‌ها با مشکل مواجه شدند. ناتوانی مسئولین منجر به فشار به مردم شده است.

منبع:ایسنا

قیمت انواع میوه و تره‌بار +جدول


طبق بررسی‌ میدانی از پایتخت، قیمت انواع میوه در مغازه‌های سطح شهر بین 8 تا 15 هزار تومان بسته به منطقه متفاوت است، اما در سازمان میادین تره‌بار این رقم‌ها بین 5 تا 6 هزار تومان قیمت خورده و به فروش می‌رسد.
قیمت انواع میوه و تره‌بار +جدول

به گزارش صبحانه،طبق بررسی‌های میدانی از سطح شهر قیمت برخی نوبرانه‌ها از جمله خربزه، سیب گلاب و گیلاس در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، بسیار افزایش داشته است.

به طوری که هر کیلوگرم خربزه در مغازه‌های سطح شهر ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان، سیب گلاب ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان و گیلاس درجه یک ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و سایر اقلام میوه از جمله زردآلو، هلو، آلبالو، شلیل، آلو زرد قطره طلا بسته به هر منطقه رقمی بین ۶ تا ۱۰ هزار تومان قیمت خورده‌اند، اما قیمت‌ها همچنان در ایستگاه‌های سازمان میادین و میوه و تره‌بار بسیار پایین‌تر و رقمی بین ۵ تا ۶ هزار تومان است.

ردیف نوع میوهقیمت میوه در سازمان میادین (تومان)قیمت میوه در مغازه (تومان)
۱توت‌فرنگی۸۱۰۰۱۰-۱۵ هزار
۲موز دست‌چین۵۹۰۰۷۵۰۰
۳سیب زرد و قرمز۲۸۰۰۴۰۰۰
۴هندوانه۲۱۰۰۲۵۰۰
۵ملون۳۲۰۰۳۸۰۰
۶زردآلو۷۴۰۰۱۲-۱۵ هزار
۷انگور یاقوتی۸۵۰۰۱۲-۱۵ هزار
۸هلو۵۲۰۰۷-۸ هزار
۹گیلاس تک‌دانه درجه یک۱۳ هزار۱۵-۲۰ هزار
۱۰سیب گلاب۸۹۰۰۱۲-۱۵ هزار
۱۱شلیل شبرنگ ۶۵۰۰۸-۱۰ هزار
۱۲آلبالو۸۲۰۰۱۰ هزار
۱۳آلو قطره طلا۵۵۰۰۷-۸ هزار
۱۴انواع طالبی۲۹۰۰۳۵۰۰
۱۵خربزه مشهدی۳۶۰۰۴۵۰۰- ۵۰۰۰
۱۶خیار بوته‌ای۲۸۰۰۳۸۰۰
۱۷گیلاس درجه دو۱۱ هزار و ۳۰۰۱۰-۱۲ هزار
۱۸ بادمجان۱۳۰۰۲۵۰۰
۱۹فلفل دلمه۱۴۰۰۳۰۰۰
۲۰کدو۱۷۰۰۲۵۰۰
۲۱کاهو۱۷۰۰-۲۱۰۰۳۰۰۰-۳۵۰۰
۲۲کلم بروکلی۳۵۰۰۵۰۰۰
۲۳گوجه‌فرنگی۲۰۰۰۲۵۰۰
۲۴هویج۲۱۰۰۲۵۰۰
۲۵سیب‌زمینی۱۶۰۰۲۰۰۰
۲۶پیاز سفید۱۷۰۰۲۲۰۰
۲۷پیاز زرد۱۳۰۰۲۰۰۰

بازار پررونق خانه‌های کلنگی درپایتخت +جدول


واسطه‌های معاملات ملکی شهر تهران از عرضه نسبتا مناسب فایل مربوط به فروش املاک کلنگی در مناطق مختلف شهر تهران خبر دادند.
بازار پررونق خانه‌های کلنگی درپایتخت +جدول
به گزارش صبحانه، بنابر اظهارات واسطه‌های ملکی و همچنین تحقیقات میدانی صورت گرفته درباره آخرین وضعیت عرضه املاک کلنگی، هم‌اکنون در عمده مناطق شهر تهران فایل‌های فروش زمین و ملک کلنگی مناسب ساخت وساز قابل جست‌و‌جو است؛ هرچند قیمت پیشنهادی فروش واحدهای مسکونی و املاک کلنگی در مناطق مختلف شهر تهران نیز طی ماه‌های اخیر با افزایش مواجه شده است، اما بنا بر اعلام واسطه‌ها، هم‌اکنون قیمت پیشنهادی این املاک در مناطق مصرفی بیش از سایر مناطق شهر تهران رشد داشته است.  با این حال واسطه‌های فعال در بازار معاملات املاک کلنگی می‌گویند هم‌اکنون عمده مالکان این املاک تمایل به مشارکت در ساخت با سازندگان دارند؛ این تمایل از یک نگرانی عمده سرچشمه می‌گیرد؛ مبنی بر اینکه تعداد قابل توجهی از مالکان از ترس اینکه مبادا قیمت املاک آنها در ماه‌های آینده با رشد قابل توجهی مواجه شود و فروش در مقطع زمانی فعلی به زیان آنها تمام شود به مشارکت با سازندگان رضایت می‌دهند؛ این در حالی است که در دوره رکود، عمده تمایل مالکان املاک کلنگی بر فروش این این املاک قرار دارد؛ با این حال در مقطع زمانی فعلی علاوه بر آن که حجم نسبتا مناسبی از املاک کلنگی مناسب برای ساخت در مناطق مختلف شهر تهران در قالب فایل فروش، قابل جست و جو است اما گروه دیگری از مالکان ترجیح می‌دهند از طریق مشارکت با سازندگان ارزش املاک خود را در طول زمان حفظ کرده و حتی آن را ارتقا دهند؛ همین موضوع موجب شده سازندگانی که به دلیل کمبود منابع مالی برای تامین زمین تمایل به مشارکت با مالکان دارند بتوانند دایره انتخاب خود را در این بازار گسترش دهند و از این طریق بخش قابل توجهی از هزینه‌های ساخت را کاهش دهند؛ هم‌اکنون هزینه تامین زمین در شهر تهران به‌طور متوسط ۵۰ درصد هزینه تمام شده ساخت وساز را به خود اختصاص می‌دهد.

بازار پررونق خانه‌های کلنگی درپایتخت +جدول

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن