_  

ارز مداخله‌ای هم به مسافران نمی‌دهند


رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: بانک مرکزی سال‌هاست که شعار تک نرخی شدن ارز را می‌دهد اما عملا امروز ارز سه - چهار نرخی شده است و حتی ارز مداخله‌ای هم به دست مسافران نمی‌رسد.
ارز مداخله‌ای هم به مسافران نمی‌دهند
به گزارش صبحانه،علی سنگینیان، اظهار کرد: از سال گذشته پیش‌بینی می‌شد که بازار ارز دچار تلاطم شود. بانک مرکزی در فرصتی که داشت می‌توانست راه‌حل های علمی و جامعی را برای کنترل بازار لحاظ کند.

وی افزود: در یک دوره‌ای ثبات در بازار وجود داشت اما اختلافی که بین تورم داخلی و تورم خارجی وجود داشت، باعث شد که انتظار برای افزایش نرخ ارز شکل بگیرد و متاسفانه بانک مرکزی به اصرار دولت تلاش کرد که نرخ ارز را ثابت نگه دارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: این سیاست سال‌های سال در دوره‌های مختلف تجربه شده است. بانک مرکزی تلاش می‌کند با حراج منابع ارزی، نرخ ارز را در یک رنجی نگه دارد، در حالیکه در هیچ جای دنیا چنین اتفاقی نمی افتد و بر اساس هیچ تئوری اقتصادی این اقدام منطقی نیست.

سنگینیان با بیان اینکه ارز یک متغیر اقتصادی است که از محیط کلان اقتصاد تاثیر می‌گیرد، گفت: ارز دارای بازار مستقل است و قیمت آن باید در بازار تعیین شود و انتظار می‌رود که بانک مرکزی هم قیمت را مدیریت کند تا نوسانات خیلی شدید نباشد اما متاسفانه این سیاست کنترلی همواره وجود داشته و نتیجه اش این شده است که مجددا تجربه‌های گذشته که موفق نبوده است، دوباره تکرار شود.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی گفت: بانک مرکزی ابتدا شروع به گفتار درمانی برای مردم کرد که در بازار خبری نیست و همه چیز متعادل است و منابع ارزی هم کافی است. وقتی این بحث ها مطرح شد مردم متوجه شدند که منابع ارزی کافی نبوده و جوابگوی تقاضا نیست. در مرحله بعدی بانک مرکزی فروش ارز مداخله‌ای را آغاز کرد که با این کار رانت در بازار ایجاد شد و عده‌ای منافع غیر منصفانه بردند، در مرحله بعد سهمیه بندی ارزی و بعد هم فضای پلیسی که در بازار ارز اتفاق افتاد. همه این‌ موارد نشان می‌دهد که بازار ارز دچار نوسان است.

 عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه نوسان بازار باید به روش‌های مرسوم و منطقی کنترل شود، اظهار کرد: به هر حال در شرایط فعلی، بانک مرکزی تلاش کرده تقاضا را مدیریت کند چون عرضه ارز چندان کشش ندارد. مشکل بعدی این است که تقاضایی که در بازار وجود دارد عمدتا برای اسکناس است، بانک مرکزی در تامین اسکناس به ویژه دلار دچار مشکل است و برای پاسخگوی به تقاضای توانایی کافی را ندارد.

وی ادامه داد: شرایط فعلی بازار ارز طبیعتا به گونه‌ای است که اقتصاددان‌ها از آن دفاع نمی‌کنند و حتی خود بانک مرکزی هم از آن دفاع نمی‌کند. بانک مرکزی سال‌هاست شعار می‌دهد که می‌خواهد ارز را تک نرخی کند و نرخ بازار نرخ مرجع باشد تا نرخ‌های چند گانه نداشته باشیم اما عملا امروز سه نرخ ارز داریم و حتی بعضی وقت‌ها چهار نرخ می‌شود و عملا شاهد هستیم با نرخ گذاری هایی که اتفاق می افتد بازار ارز سرکوب شده است.

سنگینیان تصریح کرد: ارز مداخله‌ای که بانک مرکزی از طریق صرافی‌های منتخب می‌فروشد به دست همه نمی‌رسد و حتی مسافران هم نمی‌توانند آن را تهیه کنند و برای همین شاهد شکل‌گیری صف‌های طولانی در مقابل صرافی‌ها هستیم. در واقع بین نرخ ۴۵۰۰ تومان تا ۴۸۰۰ تومان یک رانتی ایجاد شده و به جای رفتن به سمت یک روند منطقی در بازار عملا ارز چند نرخی شده است.

به گزارش ایسنا، روند بازار ارز از روزهای ابتدایی اسفندماه دچار تغییر شد. متقاضیان دلار و یورو برای تهیه این ارزها صف‌های طولانی مقابل صرافی‌ها تشکیل دادند. از طرف دیگر فروش دلار به شدت در بازار محدود شد و تنها برخی صرافی‌ها به شکل محدود می‌فروختند. این محدودیت‌ها سبب شد دلار و یورو در بازار عملا چند نرخی شود. یکی نرخ دلار بانکی و دیگر دلار آزاد که حدود ۳۰۰ تومان اختلاف قیمت دارد دلار بانکی حدود ۴۴۵۰ تومان و دلار آزاد حدود ۴۷۵۰ تومان در بازار آزاد قیمت داشت.

این درحالی است که دلار در بازار آزاد هم شامل هفت نرخ متفاوت در مراکز مختلف عرضه می‌شود.

در این فضا عده‌ زیادی که مسافر نبودند به صرافی‌ها برای خرید دلار و یورو هجوم بردند تا بتوانند دلار بانکی تهیه کنند تا بعد با قیمت آزاد بفروشند. در این میان صرافی‌ها از اواسط اسفند بر اساس آنچه بانک مرکزی اعلام کرد دلار و یورو بانکی را تنها با ویزا و بلیت عرضه کردند. این وضعیت باعث بهم ریختگی بازار شد و خیلی‌ها که حتی مسافر بودند نتوانستند ارز مورد نیازشان را خریداری کنند و آخرین بررسی‌ها هم نشان می‌دهد که تقریبا تمامی صرافی خریدوفروش ارز را متوقف کرده‌اند./ایسنا

نرخ 39 ارز بانکی ثابت ماند +جدول


نرخ انواع ارز در بازار بین بانکی به واسطه تعطیلات آخر هفته میلادی بدون تغییر نسبت به روز گذشته اعلام شد.
نرخ 39 ارز بانکی ثابت ماند +جدول
به گزارش صبحانه،ارزش۳۹ ارز بین بانکی در حالی از سوی بانک مرکزی اعلام شد که به واسطه تعطیلات آخر هفته میلادی نرخ انواع ارز ثابت بوده است.

نرخ ارز‌های رایج اعلام شده از سوی بانک‌مرکزی را در جدول زیر مشاهده کنید:

نرخ 39 ارز بانکی ثابت ماند + جدول

نرخ 39 ارز بانکی ثابت ماند + جدول

5 روش موثر برای مهار قیمت دلار


پرواز دلار در چهارراه استانبول همچنان ادامه دارد، غول ۱۵۰۰ هزار میلیاردی نقدینگی همچنان در بازار ارز و طلا جولان می‌دهد، اما راه‌هایی برای خروج دولت از این انفعال وجود دارد.
5 روش موثر برای مهار قیمت دلار
به گزارش صبحانه،پیش‌بینی‌ها درباره تبعات و پیامد‌های نقدینگی درست از آب درآمد. نقدینگی ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومانی کم‌کم در حال ترکیدن است و هر روز یک بازار کشور را نشانه گرفته است. یک روز بازار ارز، روز دیگر بازار سکه و طلا و روز بعدش بازار مسکن. حالا کارشناسان می‌گویند هدف بازار بعدی کالا‌های اساسی است.

دولت حسن روحانی کشور را با نقدینگی ۴۷۰ هزار میلیارد تومانی تحویل گرفت و اکنون بعد از گذشت حدود ۱۸۰۰ روز این عدد تا پایان سال ۹۶ به حدود ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. اما این پول‌های سرگردان به کدام بازار‌ها و چگونه هجوم برد؟

۱- بازار ارز: طبق آمار‌های رسمی از نقدینگی ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومانی، حدود ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان را سپرده‌های بلندمدت تشکیل می‌دهند. این عدد تقریبا از اواسط سال ۹۶ با تغییر سیاست‌های پولی و بانکی کشور به سمت بازار‌های موازی حرکت کرد. دولت نرخ سود سپرده بانکی را بدون برنامه و بدون اصلاح زیرساخت‌های تولید تغییر داد. این موضوع باعث شد تا آرام آرام سپرده‌گذاران تصمیم بگیرند سپرده‌های خود را جای دیگری به غیر از بانک‌ها سرمایه‌گذاری کنند و همین موضوع سبب شد تا بازار ارز کمی ملتهب شود. اگرچه رئیس بانک مرکزی و وزرای اقتصادی در آن برهه این التهابات را روانی اعلام کردند، اما همان موقع کارشناسان به دولت هشدار دادند که این التهابات ادامه‌دار بوده و تا زمانی که دولت ساختار‌های اقتصادی (تولید و نظام بانکی) را اصلاح نکند بازار ارز ملتهب خواهد بود. در هر حال دولتی‌ها هیچ‌گاه به توصیه‌ها و راهبرد‌های اقتصاددانان گوش نکردند و همین موضوع باعث شده تا التهابات ارزی همچنان ادامه یابد. اقتصاددانان همان برهه به دولت پیشنهاد دادند به جای برخی اقدامات مَسکن‌وار مانند پیش‌فروش سکه، فضای کسب‌وکار را بهبود بخشند تا فضایی برای تولید آماده شود. رتبه بهبود فضای کسب‌وکار ایران هم‌اکنون ازجمع ۱۹۰ کشور جهان ۱۲۴ است و این عدد نشان می‌دهد فضا برای تولید مناسب نیست.

۲- بازار سکه و طلا: بازار سکه و طلا این روز‌ها حال و روز خوبی ندارد. در حالی که در ۱۵ روز اخیر قیمت اونس جهانی طلا حدود ۴۰ دلار ارزان‌تر شده است، اما قیمت هر گرم طلای ۱۸ گرم عیار حدود ۲۳۰ هزارتومان به فروش می‌رسد. اعداد مذکور نشان می‌دهد هیچ منطقی پشت قیمت سکه و طلا وجود ندارد و قیمت دلار و سکه از فرمول‌های طبیعی و جهانی تبعیت نمی‌کند! کارشناسان می‌گویند پول‌های سرگردان (نقدینگی) عامل اصلی گرانی طلا و سکه است.

آمار‌های رسمی نشان می‌دهد افرادی که در اوایل فروردین ماه ۹۷ سکه خریده بودند اکنون به ازای هر قطعه سکه بهار آزادی بیش از یک میلیون تومان سود کرده‌اند.

آیا در حوزه‌ای مانند تولید می‌توان در مدت ۶۰ روز به چنین سودی دست یافت؟

۳- بازار مسکن: بنابر آمار‌های استخراج شده از سایت خرید و فروش مسکن در ۱۵۰ روز اخیر شاهد دو نوع شوک، هجومی و گرانی شده است.

الف- افزایش قیمت مسکن از ابتدای اسفند تا اواخر اسفند

ب- افزایش قیمت مسکن از ابتدای اردیبهشت تا اوایل خرداد

(گفتنی است هم‌اینک تب گرانی مسکن فروکش کرده است و سرمایه‌های سرگردان به دلیل سهل‌الخرید و فروش بودن آن دوباره به سمت بازار‌های طلا – ارز هجوم آورده‌اند.)

لازم به ذکر است در هیچ مقطع زمانی تاکنون، اقتصاد ایران در مدت ۴، ۵ ماه دو شوک قیمتی را در بازار مسکن تجربه نکرده بود. اما این بار به واسطه نقدینگی‌های سرگردان و بی‌هدف (۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان) دو شوک قیمتی حباب‌گونه را در بازار تجربه کرد.

۴- بازار کالا‌های اساسی (ازگوشت، مرغ، برنج و... گرفته تا بازار لوازم خانگی): آنچه برخی اقتصاددانان کشور را نگران و آشفته کرده احتمال هجوم بردن نقدینگی ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومانی به سمت بازار کالا‌های اساسی است. اگرچه دولت در این حوزه نیز مانند سه بازار دیگر اقدام خاص و عاجلی نیندیشیده است، اما پیش‌بینی می‌شود در صورت التهاب در بازار کالا‌های اساسی، موجی فراگیرتر و ملتهب‌تر از سایر بازار‌ها کشور را فرا بگیرد.

لازم به یادآوری است افزایش ۱.۹ درصدی نرخ تورم ماهانه در خرداد نسبت به اردیبهشت گذشته نشان می‌دهد در آینده‌ای نزدیک باید منتظر تورم‌های دورقمی باشیم و به نظر می‌رسد تنها دستاورد دولت روحانی در ماه‌های آینده به فنا برود. نگاهی به عوامل تاثیرگذار بر رشد قیمت‌ها نشان می‌دهد که در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به انواع گوشت قرمز و میوه‌ها بوده است و پیش‌بینی می‌شود این روند همچنان در ماه‌های آینده با شتاب بیشتری ادامه داشته باشد.

در هر حال نتایج برخی مطالعات علمی- پژوهشی نیز نشان می‌دهد یک درصد افزایش در نرخ ارز به شرط ثبات سایر شرایط به‌طور متوسط موجب افزایش ۰.۴۱ درصدی شاخص قیمت، کاهش ۰.۱۶ درصدی تولید ناخالص داخلی و کاهش ۴۹/۰ درصدی اشتغال خواهد شد؛ لذا پیش‌بینی می‌شود موج نقدینگی‌های سرگردان، تخریب‌های خود را ادامه داده و باعث ویران شدن ابعاد بیشتری از اقتصاد ایران در ماه‌های آینده شود.

۱- بهبود محیط کسب‌وکار بیش از هر چیز زمینه کنترل نقدینگی را فراهم می‌سازد. تنها راه مدیریت نقدینگی ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومانی سرگردان، هدایت این پول‌ها به سمت تولید است. اکنون فضای کسب‌وکار برای سرمایه‌گذاری در کار تولیدی مناسب نیست. دولت ابتدا باید تمام آیین‌نامه‌های بهبود کسب‌وکار را بررسی کرده و تمام موانع تولید را حل کند. هیچ سرمایه‌گذار عاقلی اکنون سرمایه خود را به سمت تولید نمی‌برد.

۲- دولت دستور دهد هیچ کالای غیرضروری و لوکس وارد کشور نشود. طبق آمار‌های رسمی استخراج‌شده از سایت گمرک در سال ۹۶، بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان کالای غیرضروری که توان ساخته شدنش در داخل وجود داشت، وارد کشور شده است. اگر جلوی واردات همین مقدار کالا به داخل گرفته شود، تولید رونق گرفته و بسیاری از بنگاه‌های کوچک اقتصادی آغاز به کار خواهند کرد. به قول یک تاجر بسیار معروف «امروز کسی که پول دارد، می‌ترسد وارد کار تولیدی شود، چراکه هر لحظه امکان دارد با واردات آن کالا، آن بنگاه اقتصادی تعطیل شود.»

۳- بازار سرمایه در زمان وجود حجم نقدینگی زیاد می‌تواند به‌عنوان ضربه‌گیر نوسان‌های قیمتی در بخش‌هایی، چون ارز، مسکن، طلا، سکه و... عمل کند. به این صورت است که دولت با هدایت درست نقدینگی سرگردان به سمت بورس، از معاملات صوری و مهندسی مالی حقوقی‌ها در بورس جلوگیری کرده و به همان نسبت شرایط را برای حضور نقدینگی سرگردان افراد حقیقی به سمت بازار سرمایه فراهم کند. دولت می‌تواند مردم عادی را به سمت سرمایه‌گذاری در بورس تشویق کرده و از این طریق هم نقدینگی سرگردان را به سمت بازار‌های مطمئن ببرد و هم با بازده مناسب در بورس، تولید را رونق دهد.

۴- حوزه مسکن یکی از بخش‌هایی است که در چند سال اخیر به دلیل کاهش ساخت‌وساز و افزایش تقاضا و همچنین وجود نقدینگی سرگردان، به‌عنوان یکی از زمینه‌های دلالی و بورس‌بازی مورد هجوم قرار گرفته است. پیشنهاد می‌شود دولت زمینه‌های تولید مسکن را با اعطای تسهیلات فعال کند که این امر بخش قابل‌توجهی از نقدینگی سرگردان را به سمت خود خواهد کشاند. همچنین فعال شدن تولید در بخش مسکن نقش مهمی نیز در ایجاد اشتغال بازی خواهد کرد. هم‌اکنون ساخت‌وساز به یک‌سوم کاهش پیدا کرده و ظرفیت برای حرکت به سمت تولید در بازار مسکن کاملا آماده است.

۵- در ایران ریشه تورم در سیاست‌های پولی و مالی است و به‌طور عمده در کسری بودجه دولت نهفته است. بر این اساس در بحث سیاست‌های بلندمدت، پیشنهاد می‌شود بانک مرکزی مستقل شود و بر اساس سیاست‌های مالی و پولی صحیح در راستای کنترل تورم گام بردارد. استقلال بانک مرکزی این امکان را ایجاد می‌کند که دولت به‌راحتی نتواند با اتکا بر این بانک، هزینه‌ها و کسری بودجه خود را افزایش دهد. دولت باید در راستای تامین مالی کسری بودجه خود از طریق استقراض از مردم و بانک‌های تجاری در مبارزه با تورم اقدام کند. پیشنهاد می‌شود که دولت برای مبارزه جدی با تورم ضمن تشویق مردم به مصرف کمتر و پس‌انداز بیشتر باعث کاهش تقاضای کل و افزایش سرمایه‌گذاری و درنهایت افزایش تولید و رشد اقتصادی شود./فرهیختگان
 
5 روش موثر برای مهار قیمت دلار 

اتصال بانک‌های خاورمیانه، سرمایه و موسسه کاسپین به سامانه وام ازدواج


بانک‌های خاورمیانه، سرمایه و مؤسسه اعتباری غیربانکی کاسپین به سامانه قرض‌الحسنه ازدواج متصل شدند.
اتصال بانک‌های خاورمیانه، سرمایه و موسسه کاسپین به سامانه وام ازدواج
به گزارش صبحانه،باتوجه به هماهنگی‌‌ به عمل آمده ‌از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک‌های خاورمیانه، سرمایه و مؤسسه اعتباری غیربانکی کاسپین از تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ به سامانه قرض‌الحسنه ازدواج متصل شدند و متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج می‌توانند نسبت به انتخاب بانک‌ها و مؤسسه یادشده در سامانه ازدواج اقدام کنند.
 
با پیوستن بانک‌های خاورمیانه، سرمایه و مؤسسه اعتباری غیربانکی کاسپین به سامانه تسهیلات ازدواج، تعداد بانک‌ها و موسسات اعتباری متصل به این سامانه به عدد ۳۴ رسید. این اقدام در راستای تسهیل دسترسی جوانان به تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج انجام شده است./فارس

از "دلار" غیررسمی چه خبر؟


گرچه حدود دو ماه است که دلار تک نرخی شده، اما در هر صورت بازار ارز ایران حداقل با دو نرخ مسیر خود را پیش می‌برد.
از "دلار" غیررسمی چه خبر؟
به گزارش صبحانه،با تغییر سیاست دولت برای اداره بازار ارز و تحت کنترل درآوردن ارز ناشی از صادرات و تامین آن برای واردات، دلار ۴۲۰۰ تومان نرخ گذاری شد و این نرخ از ۲۱ فروردین‌ماه به طور رسمی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت. گفته می‌شد قرار است حداقل تا شش ماه این نرخ تغییری نداشته باشد اما کمتر از ۴۰ روز از این وعده نگذشته بود که تحولات قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی شروع شد و اکنون نرخ مرجع آن به ۴۲۴۹ تومان رسیده است. این نرخ البته در زمان معامله به گونه‌ای دیگر محاسبه شده و با توجه به این‌که بانک‌ها عامل اصلی خرید و فروش ارز محسوب می‌شوند، دلار را برای خرید پایین‌تر از نرخ مرجع و در هنگام فروش بالاتر از آن تعیین می‌کنند.

به طور مثال برای امروز (پنج شنبه) که دلار ۴۲۴۹ تومان در بانک مرکزی قیمت خورده، بانک‌ها آن را ۴۲۲۷ تومان از عرضه کننده می خرند و آن را تا ۴۲۷۰ تومان به خریدار می‌فروشند. در سایر ارزها نیز نرخ مرجع یورو ۴۹۱۲ تومان و پوند ۵۵۹۱ تومان است.

اما بانک مرکزی چه بازار ارز را به رسمیت بشناسد و چه نشناسد، این بازار در حال فعالیت است و صرافان و دلالان در حال معامله هستند. دلاری که بانک مرکزی آن را با نرخ ۴۲۴۹ تومان قیمت‌گذاری کرده در هفته گذشته روند رو به رشدی را در بازار غیررسمی طی کرد و برای امروز حتی تا ۷۵۰۰ تومان قیمت خورده که  بیانگر اختلاف ۳۲۵۰ تومانی آن با نرخ رسمی است. همچین یورو در بازار غیررسمی تا ۸۶۰۰ تومان معامله می‌شود. همین اختلاف ارزی بین بازار آزاد و نرخ رسمی موجب ایجاد رانت‌ و حواشی خاص خود شده است؛ به طوری که در بین واردکنندگان، افرادی ارز را با نرخ ۴۲۰۰ تومان در سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) خریداری کرده و در نهایت کالای وارداتی را با نرخ دلار غیررسمی می‌فروشند.

در جریان مسائل پیش آمده اخیرا بانک مرکزی دست به اولویت‌بندی کالاها برای اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی زده است. بر این اساس در گروه اول یکسری از کالاهای اساسی و حیاتی قرار دارند  و بر اساس درآمدهای نفتی تامین ارز می‌شوند. دومین گروه، مواد اولیه کارخانه ها و کالاهای ضروری هستند که قرار است از طریق صادرات کالاهای غیرنفتی تامین ارز شوند. اما سومین گروه آنهایی هستند که بر اساس درآمد ارزی از محل ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی و همچنین ارز صادرکنندگان خرد به آنها ارز اختصاص یافته و در اولویت بعدی قرار دارند.

چقدر تسهیلات به بخش‌های اقتصادی پرداخت شد؟


آخرین آمار منتشره ازسوی بانک مرکزی رقم تسهیلات پرداختی بانک‌ها به تمام بخش‌های اقتصادی در دوماهه ابتدایی نخست سال ۹۷ با ۲۱ درصد رشد به ۶۸۹.۵ هزار میلیارد ریال رسید.
چقدر تسهیلات به بخش‌های اقتصادی پرداخت شد؟
به گزارش صبحانه،براساس آخرین آمار منتشره تسهیلات پرداختی بانک‌ها به تمام بخش‌های اقتصادی در دو ماهه نخست سال ۹۷ به رقم ۶۸۹.۵ هزار میلیارد ریال رسید این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۲۱ درصدی روبرو بوده است.

در این میان رقم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی در دوماهه ابتدایی نخست سال ۹۷ به ۴۵۰.۹ هزار میلیارد ریال رسید که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با رقم ۶۴.۴ هزار میلیارد ریال با رشد ۱۶.۷ درصدی روبرو بوده است.

لازم به ذکر است که سهم تسهیلات پرداختی در زمینه تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در دوماهه نخست سال بالغ بر ۱۸۱.۲ هزار میلیارد ریال بوده که این رقم ۴۰.۲ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی می‌شود.

از طرفی بالغ بر ۸۵.۳ درصدی از ۲۱۲.۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده در بخش صنعت و معدن که حدود ۱۸۱.۲ هزار میلیارد ریال می‌شود در جهت تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است.

گفتنی است از مجموع ۸۳۱ هزار و ۲۲۴ فقره تسهیلات پرداختی به تمامی بخش‌های اقتصادی بالغ بر ۲۴ هزار و ۶۷۱ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۸.۶ میلیارد ریال بوده است.

همچنین در بخش خدمات ۴۵۱ هزار و ۳۰۱ فقره تسهیلات که هر فقره به طور میانگین ۰.۶ میلیارد ریال ارزش داشته، پرداخت شده است.شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن