گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری فرهنگی هنری

گلایه از مخاطب حداقلی در فجر/ تابوی یک سرطان شکسته شد


کارگردان فیلم مستند «تمام چیزهایی که جایشان خالیست» در نشست خبری فیلمش از اهالی رسانه و جشنواره فیلم فجر گلایه کرد.
به گزارش خبرنگار صبا، نشست خبری فیلم مستند «تمام چیزهایی که جایشان خالیست» پنجشنبه 18 بهمن ماه در اولین سانس سینمای رسانه در سی‌وهفتمین جشنواره ملی فیلم فجر با حضور عوامل فیلم و با اجرای فرزاد حسنی برگزار شد.

فرزاد حسنی در ابتدای نشست با ابراز تاسف از حضور حداقلی اهالی رسانه در اکران و نشست خبری مستندهای جشنواره، دقایقی درباره مستند «تمام چیزهایی که جایشان خالیست» صحبت کرد که سرطان پستان و مشکلات و راهکارهای آن را روایت می کرد.

زینب تبریزی کارگردان و تهیه کننده فیلم مستند «تمام چیزهایی که جایشان خالیست» گفت: چقدر دلم می‌ خواست این فیلم در سینمای رسانه دیده شود ولی الان متوجه شدم به زور نمی‌شود کسی را نشاند تا فیلمی را ببیند.

امید بلاغتی مشاور تهیه کننده مستند نیز در ادامه سخنان کارگردان با بیان اینکه توقع حضور مخاطبان بیشتر را به دلیل ساعت بد اکران فیلم های مستندندارد، گفت: چرا جشنواره فیلم فجر باید با مستند رودربایستی داشته باشد که در بدترین ساعت روز اکران فیلم های مستند را قرار دهد. اگر قرار است فیلم های مستند در جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشند باید سهم عادلانه ای نیز داشته باشد.

تبریزی درباره دشوارترین بخش تولید این فیلم مستند بیان کرد: تامین هزینه فیلم مهمترین مشکل ما بود. البته بخشی از هزینه فیلم از طریق تامین سرمایه جمعی و از طریق مردم تامین شده است.

کارگردان جوان مستند «تمام چیزهایی که جایشان خالیست» با انتقاد از وضعیت صدور مجوز برای فیلمبرداری در بیمارستان ها، خاطرنشان کرد: سه تا چهار ماه طول کشید مجوز ورود به بیمارستان برای فیلمبرداری بگیرم و بخش قابل توجه توقف فیلم به همین دلیل بود. ماه‌ها به من مجوز نمی‌دادند و در نهایت با پیگیری شهنام صفاجو از مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی توانستیم کار را آغاز کنیم.

وحید محسنی کاراکتر مستند «تمام چیزهایی که جایشانخالی است» و همسر مهناز علیمردانی که این فیلم مستند درباره او و بیماری سرطانپستانش ساخته شده است، گفت: بازیگری بلد نبودم و الان هم نمی توانم سخنرانی کنمولی به پیشنهاد زینب تبریزی در این اثر حضور داشتم، چون اول اینکه اعتقاد داشتمباید یاد همسرم زنده بماند و دوم اینکه می خواستم دیگران تجربیات ما را ببینند وراهکارهای حل این بیماری را بدانند.

جمیله مظفری دیگر کاراکتر این اثر نیز دربارهسرطان پستان و مشکلاتی که پیش روی خانم ها است، گفت: وقتی خانم ها این فیلم را ببینندمتوجه می شوند سرطان گزینش نمی‌کند و به سراغ هر کسی می‌رود. به نظر من این فیلممستند، تابوی سرطان پستان را شکست و هیچ جای این فیلم دور از حقیقت نبود. ما بهبودیافتگاناین سرطان هستیم و فکر می‌کنم فیلمی که زینب ساخته، پایه‌گذار فیلم‌های بعدی خواهدبود.

وی با بیان اینکه در خانواده اش سرطان پستان ارثی است، توضیح داد: وجودمن در خانواده باعث شده تابوی سرطان پستان شکسته شود و الان که خواهرم در حال دستو پنجه نرم کردن با این بیماری است، دیگر سرطان را غول نمی داند.

مظفری در پایان تاکید کرد: سرطان پستان توسط بیمه و وزارت بهداشتنادیده گرفته می‌شود و عمل ترمیمی روی پستان زنان را زیبایی میدانند.


منبع: صبا


addup.center