گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری فرهنگی هنری

محدودیت زمان فیلم کوتاه در جشنواره فجر حذف شود/ یقه‌گیری از تماشاگر


محمد کارت در نشست خبری فیلم کوتاه «بچه خور» ابراز امیدواری کرد به فیلم کوتاه بیشتر اهمیت داده شود و محدودیت زمانی فیلم های کوتاه در جشنواره ملی فیلم فجر حذف شود تا فیلم‌های بیشتری نمایش داده شود.
به گزارش خبرنگار صبا، نشست خبری مجموعه فیلم های کوتاه، چهارشنبه 17 بهمن ماه در اولین سانس سینمای رسانه در سی‌وهفتمین جشنواره ملی فیلم فجر، با حضور تعدادی از عوامل فیلم های کوتاه «بچه خور» و «رورانس» و با اجرای احسان کرمی برگزار شد.

بر این اساس، هیچ کدام از عوامل فیلم کوتاه «مادر» در سالن نشست حضور نداشتند و به همین دلیل سوال خبرنگاران بی پاسخ ماند.

محمد کارت کارگردان و آبان عسکری نویسنده فیلم کوتاه «بچه خور» درباره این فیلم کوتاه به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

محمد کارت در این نشست خبری درباره تاثیرگذاری فیلم کوتاه گفت: احساس می کنم فیلم کوتاه باید تاثیرگذارتر از فیلم سینمایی باشد و یقه تماشاگر را بگیرد بنابراین اگر «بچه خور» از بچه های آسیب دیده حرف می زند، تاثیرات این آسیب ها باید یقه تماشاگر را بگیرد.

وی در مورد اینکه مستندسازی چقدر به فیلمسازی کمک می کند، بیان کرد: تجربیات مستندسازی به قدری به فیلمسازی من کمک کرد که احساس می کنم زندگی را با مستند بیشتر یاد گرفتم و بی شک می دانم در سینما نیز به من کمک خواهد کرد. مستند به شدت کمک می‌کند آدم زندگی یاد بگیرد.

کارت درباره تلخ بودن فیلم «بچه خور» نیز گفت: من خودم بچه جنوب شهر هستم و قطعا تلخ‌تر و وحشتناک تر از چیزی که در فیلم نمایش دادم، در واقعیت وجود دارد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی رضایت از اکران در سینماهای مردمی و سینمای رسانه، اظهار کرد: من فکر می کنم ویترین سینمای ایران، جشنواره ملی فیلم فجر است و فکر می کنم باید سینمای کوتاه و مستند هم در آن جایی داشته باشند. البته امیدوارم فیلم کوتاه بیشتر اهمیت داده شود و محدودیت زمانی فیلم های کوتاه در جشنواره ملی فیلم فجر حذف شود تا فیلم‌های کوتاه بیشتری نمایش داده شود.

این کارگردان همچنین پیشنهاد داد: هیات انتخاب مجزایی برای فیلم کوتاه در جشنواره ملی فیلم فجر در نظر گرفته شود.

آبان عسکری نیز در این باره گفت: سینما، سینماست و کوتاه و بلند ندارد، اما به نظر من برخورد اشانتیونی کردن شأن جشنواره ملی فیلم فجر را می‌گیرد.

الهام معین طراح لباس فیلم کوتاه «رورانس» جشنواره ملی فیلم فجر را بستر خوب و مهمی برای رشد فیلمسازان کوتاه دانست و افزود: البته جشنواره فیلم کوتاه نیز جشنواره مهمی است و اتفاقات خوبی در آن می افتد، اما جشنواره ملی فیلم فجر هم بااهمیت است و بستر را برای جوانانی که فیلم کوتاه می سازند، مهیا می کند. از طرفی پرمخاطب تر بودن جشنواره ملی فیلم فجر نیز در این مسیر تاثیرگذار است.

ندا جبراییلی بازیگر فیلم کوتاه «رورانس» نیز در پاسخ به این پرسش توضیح داد: به نظر من محدودیت‌هایی که برای فیلم کوتاه در جشنواره ملی فیلم فجر وجود دارد، باعث می‌شود تعداد کمتری فیلم شرکت کنند.

وی در پایان نشست بیان کرد: من فقط اینجا در پردیس ملت فیلم دیدم اما نکته مهم در سینمای رسانه کمرنگ بودن حضور اهالی رسانه بود و من انتظار بیشتری داشتم.


منبع: صبا


addup.center