تبلیغات در تلکسیران

شهر نجف سالانه پذیرای هزاران طلبه علوم دینی از سراسر جهان است


آیت الله بشیر نجفی از مراجع تقلید شیعه گفت: شهر نجف سالانه پذیرای هزاران طلبه علوم دینی از سراسر جهان است.
شهر نجف سالانه پذیرای هزاران طلبه علوم دینی از سراسر جهان است
به گزارش«شیعه نیوز»، آیت الله شیخ بشیر نجفی از مراجع تقلید شیعه در دیدار جمعی از مسئولان استان نجف بر لزوم احترام به قانون و تعامل مطلوب و اخلاقی با شهروندان و زائران این شهر مقدس تأکید کردند.

ایشان افزودند: نجف اشرف سالانه پذیرای هزاران طلبه علوم دینی از کشورهای مختلف جهان است و این از برکات امیرالمومنین(علیه السلام) به شمار می آید که بزرگترین دانشگاه دینی را در این شهر تاسیس کردند.

این مرجع تقلید بر لزوم اهتمام مردم به محاسبه نفس تأکید کرده و اظهار داشتند: محاسبه نفس سبب دور شدن از وقوع در خطا و معصیت شده و وسیله ای برای تصحیح مسیر بندگی و بازگشت به راه هدایت و قرب الهی می شود.

ایشان ادامه دادند: مومنان با حضور در بارگاه های ائمه اطهار(علیهم السلام) و تشرف به زیارت مراقد مقدس باید عهد ببندند که معصیت را ترک کرده و در راستای رضای الهی گام بردارند تا این زیارت ها سبب تغییر در روحیه مردم و بهبود عملکرد روزانه شود.

زمان آغاز سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه اعلام شد


سال تحصیلی 98-97 حوزه های علمیه برای همه مقاطع تحصیلی از 10 شهریور آغاز می شود.
زمان آغاز سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه اعلام شد
به گزارش «شیعه نیوز»، سال تحصیلی 98-97 حوزه های علمیه برای همه مقاطع تحصیلی از 10 شهریور آغاز می شود.

 معاونت آموزش حوزه های علمیه در اطلاعیه ای اعلام کرد: سال تحصیلی 98-97 حوزه‌های علمیه برای همه مقاطع و پایه‌های تحصیلی از روز شنبه  10شهریورماه سال جاری  برگزار می شود.

 

حوزه علمیه ای در شمال پایتخت ایران با معماری زیبا


حوزه علمیه امام حسن مجتبی(علیه السلام) در شمال پایتخت ایران از معدود مدارسی است که با معماری زیبا و با امکانات به روز علمی و پژوهشی ساخته شده و شخصیت های برجسته ای از جمله مرحوم عسگر اولادی و دیگر خیّرین و خدمتگزاران مکتب اهل بیت(علیهم السلام) در ساخت آن مشارکت داشته اند ...
حوزه علمیه ای در شمال پایتخت ایران با معماری زیبا
به گزارش «شیعه نیوز»، مدرسه علمیه امام حسن مجتبی(علیه السلام) در شمال پایتخت ایران از معدود مدارسی است که با معماری زیبا و با امکانات به روز علمی و پژوهشی ساخته شده است.

کلنگ مدرسه امام حسن مجتبی(ع) در سال 1365 توسط مرحوم آیت الله مهدوی کنی و حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری در زمینی که حاج رضا کیانی وقف کرده بود، به زمین زده شد و شخصیت های برجسته ای از جمله مرحوم عسگر اولادی و دیگر خیرین و خدمتگزاران مکتب اهل بیت(علیهم السلام) در ساخت آن مشارکت داشتند.

این مدرسه علمیه در سال 1372 به صورت رسمی افتتاح و زیر نظر مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور قرار گرفت.

گفتگوی خبرنگار خبرگزاری «حوزه» با حجت الاسلام محمد حسین معزی، مدیر مدرسه علمیه امام حسن مجتبی(ع) لواسان تهران را در ادامه می خوانید:

                            

* به عنوان سؤال نخست لطفا خودتان را معرفی نموده و اجمالا نحوه ورود به طلبگی و سابقه حضور خود در تحصیل و تدریس را بیان فرمائید.

بنده از سال 73 وارد حوزه علمیه شدم، سال اول حوزه را در مدرسه علمیه آیت الله مجتهدی مشغول به تحصیل شدم سپس برای ادامه دروس حوزوی به قم رفتم و تا سال 89 آنجا بودم، و از سال 89 که به تهران بازگشتم و در حوزه علمیه تهران مشغول به تدریس بودم تا اینکه از طرف حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری دعوت به همکاری شدم.

درباره نحوه ورودم به حوزه، باید بگویم از آنجا که حال و هوای طلبگی از قدیم بر خانواده ما حکم فرما بود، بدین جهت از همان دوران کودکی در حس و حال طلبگی بزرگ شدیم و انگیزه اصلی ما از ورود به حوزه نشر معارف اهل بیت(علیهم السلام) و حفظ میراث علمی و ادامه سیره بزرگان حوزه بوده است و امیدوارم بتوانم در این مسیر موفق عمل کنم.

در هر حال مشوق اصلی بنده برای ورود به حوزه محیط تربیتی خانواده ام بود و افتخار می کنم که اولین سال تحصیل در حوزه علمیه و اولین روز طلبگی ام را در مکتب آیت الله محتهدی شروع کردم و الحمدلله در این مسیر ماندگار شدم.

همزمان با تحصیل در حوزه آیت الله مجتهدی(ره)، مباحث خوانده شده با استاد را برای دیگر طلبه ها تدریس می کردم و همین روند در حوزه علمیه قم نیز ادامه داشت، ولی تدریس رسمی بنده از حوزه علمیه قم شروع شد و تا الان نیز ادامه دارد و در سطوح مختلف حوزه مشغول به تدریس هستیم.                    

 

* چه اساتیدی در شکل گیری هویت طلبگی و روحانیت شما نقش داشتند؟

بزرگترین استاد طلبگی بنده، پدرم بودند که از نسل عالمان و خادمان دین بودند و چون پدر بنده از اولین شاگردان آیت الله مجتهدی(ره) بودند ما هم به تبعیت از پدر در این مسیر قرار گرفتیم.

همچنین بسیار تحت تاثیر مباحث اخلاقی و اعتقادی حضرت آیت الله آقا مجتبی تهرانی(ره) و مباحث تفسیری آیت الله ضیاء آبادی قرار گرفتم و در قم نیز محضر برخی دیگر از علما را درک نموده و از مباحث علمی ایشان بهرمند شدیم.

 

                                 

 

* از چه زمانی مدیر مدرسه امام حسن مجتبی(ع) لواسان شدید و در تحقق منویات بانیان این بنا، چه اقداماتی انجام داده اید؟

 همانطور که می دانید اولین کارهای عمرانی حوزه علمیه لواسان سال 65 شروع شد، سال 68 افتتاح شد و در سال 72 رسمی حوزه علمیه تهران شد و بنده نیز از آبان ماه 92 به دعوت حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری تولیت محترم حوزه، به عنوان مدیر حوزه علمیه امام حسن مجتبی(ع) لواسان مشغول به خدمت در این حوزه شدم.

همواره سعی کردیم بر مبنای نگاه مدبرانه مقام معظم رهبری یعنی تحصیل، تهذیب، ورزش، در جهت رشد علمی، تهذیبی، اخلاقی و نشاط روحی طلاب برنامه ریزی کرده و اهداف متعالی حوزه را تحقق بخشیم.

الحمدلله این مدرسه امکانات رفاهی خوبی دارد و طلاب عزیزی که قصد تحصیل علوم دینی را دارند می توانند از تجهیزات و فناوری به روز مدرسه اعم از کتابخانه، سایت، امکانات ورزشی، امکانات پژوهشی و دیگر امکانات آن استفاده کنند، خلاصه آنکه امکانات موجود در اینجا همگی در خدمت طلاب است و امیدوارم از این شرایط بهترین استفاده را داشته باشند.

مثلا یکی از امتیازات این مدرسه، وجود کتابخانه ای با ظرفیت 100 هزار جلد کتاب است و در حال حاضر نیز حدود 35 هزار جلد کتاب در مخزن کتابخانه موجود است که زیرساختی مناسب برای حرکت مدرسه به سمت تخصصی شدن محسوب می شود.

از دیگر خدمات مهم مدرسه علمیه؛ احداث مسجد جامع امام حسن مجتبی(ع) لواسان با زیر بنای بیش از 3000 متر مربع می باشد. واقف زمین مسجد همان واقف زمین حوزه علمیه بود. ساخت مسجد از حدود سه سال پیش آغاز شد و در هفتم تیرماه سال جاری همزمان با سالگرد شهادت آیت الله مظلوم بهشتی(ره) افتتاح شد.

این مسجد امکانات بسیار خوبی دارد و همه طلاب و عموم مردم شهر لواسان می توانند از خدمات این مسجد استفاده کنند و ما امیدواریم این مسجد فعال ترین پایگاه فرهنگی در لواسان بوده و نقش اثرگزاری در هدایت دینی و معنوی مردم داشته باشد.

 
حوزه علمیه ای در شمال پایتخت ایران با معماری زیبا                                

 

* نحوه اشراف حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری بر امور مدرسه چگونه است؟

حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری هر روز در مدرسه حضور دارند، مجموعه کادر آموزشی و اجرائی مدرسه هر هفته جلسه هماهنگی با ایشان دارند و حاج آقا ناطق نوری از نزدیک در جریان برنامه های علمی، تحصیلی، تهذیبی و دیگر مسائل مدرسه قرار دارند و توصیه ها و نظرات خود را در مورد همه برنامه ها به مسئولین حوزه بیان می کنند.

الحمدلله با حمایت های معنوی ایشان بسیاری از برنامه های حوزه با جدیت پیگیری و اجراء می شود. تاکید ایشان هم تربیت طلابی با اخلاق، مومن و انقلابی است و آیت الله محتهدی را الگوی نمونه ای برای تربیت طلبه تراز می داند.

 
حوزه علمیه ای در شمال پایتخت ایران با معماری زیبا
                               

 

* جنابعالی وضع فعلی آموزش و پژوهش را در حوزه، چگونه می بینید؟

هم اکنون وضعیت علمی و آموزشی حوزه های علمیه در سطح مطلوب قرار دارد و افقی که برای یک طلبه پایه اول ایجاد شده است، افقی روشن و امیدوارکننده است زیرا هم اکنون وقتی طلبه وارد حوزه می شود از همان روز اول طلبگی می داند که در این نظام آموزشی می تواند یک آینده مطمئن و هدفداری را برای خود ترسیم کند در حالی که در حوزه قدیم چنین امکاناتی وجود نداشت. منتهی آفتی که گریبان گیر طلبه های امروز حوزه شده است و این آفت در حوزه قدیم نبود، آفت مدرک گرایی است و باعث می شود کمیّت بر کیفیت غلبه پیدا کند و این در بلند مدت آسیب های علمی زیادی به طلاب وارد می کند.

مثلا در نظام آموزشی فعلی مقدار محدوده ای که برای امتحان طلاب معین شده است، چنانچه طلبه ای این محدوده را به خوبی درس نخوانده باشد بالاخره مجبور است برای ورود به پایه بعد، این متن را که محتوای آن را هم فهم نکرده است، شب امتحان با جزوه و طرق دیگر بخواند و با کسب نمره حداقلی این درس را تمام کند که در اغلب موارد بعد از امتحان، دیگر برای فهم کامل آن درس رجوع نمی شود، در حالی که در مکتب قدیم این طور نبود و خود متن کتاب تا انتها تدریس و مباحثه می شد. مثلا خود ما کتاب استصحاب رسائل را به طور کامل و به مدت سه سال خدمت استاد آیت الله رسول موسوی طهرانی تحصیل کردیم.

 در مکتب حوزه تحصیل علم انتها ندارد و تمام شدنی نیست، لذا ما باید به سمتی حرکت کنیم که این نگاه را دوباره زنده کنیم که محتوا و بن مایه طلبگی روز به روز آموختن و آموزش دادن است.

 

                                  

 

* به نظر شما عوامل موفقیت طلاب جوان در چیست؟

به نظر بنده؛ یک روحانی برای اینکه بتواند در جامعه اثرگزار باشد و بتواند به نیازهای جامعه پاسخ دهد باید خطابه را خوب بلد باشد، باید یک مدرس، محقق و مبلغ خوب باشد. اما یک طلبه به عنوان یک محقق و پژوهشگر در مباحث دینی باید منبع شناس باشد، رجوع به منابع داشته باشد، گردآوری و فراوری مطلب، خلاصه نویسی و تنقیح مطلب را خوب بلد باشد و وارد کارهای قوی علمی، نظریه پردازی و تألیف شود و ما در حوزه علمیه امام حسن مجتبی(ع) به مباحث علمی و پژوهشی بسیار اهمیت می دهیم و آن را در رشد علمی طلاب بسیار مؤثر می دانیم.

در اینجا لازم می دانم خطاب به طلاب عزیز به سه نکته اشاره کنم. اول اینکه؛ طلبه باید واقع نگر باشد، و با توجه به اندازه توان خود وارد کارزار علمی شود و به جای زیاد کردن بار مسئولیت خود، توان مادی و معنوی خود را افزایش دهد. توان مادی یعنی توان روح و جسم و توان معنوی یعنی تقوا و خدا را در همه حال ناظر بر اعمال خود دیدن است.

دوم این که؛ طلبه باید با همه وجود دروس حوزه را بخواند و خوب فهم کند و به جهت آموزشی و علمی همواره به روز باشد.

و سوم؛ طلبه باید نشاط جسمی و روحی داشته باشد. طلبه ای که رنجور و خسته و بی حال باشد در هیچ یک از اهداف طلبگی موفق نخواهد بود، و همان سه اصلی که مقام معظم رهبری فرمودند تحصیل، تهذیب، ورزش یعنی آموزش، اخلاق و نشاط جسمی باید در یک طلبه جمع باشد.

* خواسته شما از طلاب؟

قدر جوانی خود را بدانند و در همین دوران جوانی که از نشاط روحی و جسمی برخوردار هستند نهایت بهره وری علمی را داشته باشند و به دو فریضه مهم یعنی علم و تقوا اهمیت دهند و فرافکنی از مسئولیت را از خود دور کنند.

 

                                

 

* ارزیابی شما از فعالیت های خبرگزاری رسمی حوزه در انعکاس اخبار مدارس علمیه چیست؟

خبرگزاری حوزه یک اصالت و هویت حوزوی دارد، و نیاز مهم حوزه است. و این همه زحمات و خدماتی که در حوزه علمیه انجام می شود، خبرگزاری حوزه می تواند نمایه ی این زحمات به جامعه باشد.

بنا بر این در شرایط فعلی که دشمنان اسلام و انقلاب به شدت در حال هجمه به حوزه های علمیه هستند، کار رسانه ای در خبرگزاری حوزه یک نیاز و ضرورت است و بنده این رسانه را یک رخداد مبارک و میمون می دانم و امیدوارم میراث ماندگاری برای حوزه علمیه باشد.

هشدارهایی از خطرات دنیا در کلام امیرالمومنین(ع)

هشدارهایی از خطرات دنیا در کلام امیرالمومنین(ع)
شیعه نیوز: هشدار نسبت به دنیاگرایی و فراموشی آخرت یکی از متداول‌ترین موضوعات مطرح در بیانات امیرالمؤمنین (ع) است. حضرت در سخنانی هشدار‌هایی درباره خطرات دنیا بیان فرمودند.
 
نهج‌البلاغه اثری از سید رضی از شاعران و فقیهان قرن چهارم ه. ق. است. این عالم بزرگوار سخنان امام علی (ع) را در سه بخش خطبه‌ها، نامه‌ها و حکمت‌ها دسته‌بندی کرده است. این کتاب شریف از آنجا که با انگیزه ادبی و بلاغی جمع‌آوری شده است، دارای دسته‌بندی موضوعی و یا بر اساس سیر زمانی مشخصی نیست، اما در هر صورت در بر گیرنده عالی‌ترین مضامین معرفتی و اخلاقی است.

نهج‌البلاغه به اذعان بسیاری پس از قرآن زیباترین و برترین تجلی بلاغت است و به برادر کوچک قرآن ملقب شده است. امروزه بیشتر به جهت مباحث گسترده توحیدی، اجتماعی، اخلاقی، تاریخی و سیاسی آن در نزد مسلمانان حائز اهمیت است و تاکنون بسیاری از عالمان شیعه و سنی آن را شرح داده‌اند و حتی مورد توجه اندیشمندان غربی قرار گرفته است. به عنوان نمونه پروفسور هانری کربن، محقق، فیلسوف و شرق‌شناس معروف فرانسوی درباره نهج‌البلاغه می‌گوید: «بعد از قرآن و احادیث پیامبر اسلام (ص)، نهج‌البلاغه در درجه اول اهمیت قرار دارد. باید گفت: به طور کلی، این تنها به قلمرو حیات مذهبی تشیع محدود نیست، بلکه تفکر فلسفی شیعه نیز به آن وابسته است و از آن مایه می‌گیرد. از این رو باید نهج‌البلاغه را از مهم‌ترین سرچشمه‌هایی به شمار آورد که متفکران شیعه پیوسته از آن سیراب گشته‌اند.» (تاریخ فلسفه اسلامی، صفحه 80).

هشدار نسبت به دنیاگرایی و فراموشی آخرت شاید یکی از متداول‌ترین موضوعات مطرح در بیانات امیرالمؤمنین (ع) است. حضرت با توجه به جایگاهی که در خلافت مسلمین داشتند، مردم و مسئولان را مدام از خطر دنیا و اشرافیت آگاه می‌کردند و به آخرت توجه می‌دادند تا پند و ارز و مایه عبرتی برای تمام شیعیان در تمام دوران‌ها باشد. در یکی از این فرمایشات به نکات عبرت‌آموزی اشاره فرمودند که در ادامه صوت آن را گوش می‌دهید.

«آب دنیای حرام همواره تیره، و گل آلود است، منظره‌ای دلفریب و سرانجامی خطرناک دارد، فریبنده و زیباست، اما دوامی ندارد، نوری است در حال غروب کردن، سایه‌ای است نابود شدنی، ستونی است در حال خراب شدن، آن هنگام که نفرت‌دارندگان به آن دل بستند و بیگانگان به آن اطمینان کردند، چونان اسب چموش پا‌ها را بلند کرده سوار را بر زمین می‌کوبد و با دام‌های خود آن‌ها را گرفتار می‌کند، و تیر‌های خود را سوی آنان پرتاپ می‌کند. طناب مرگ به گردن انسان می‌افکند، به سوی گور تنگ و جایگاه وحشتناک می‌کشاند تا در قبر، محل زندگی خویش، بهشت یا دوزخ را بنگرد و پاداش اعمال خود را مشاهده کند؛ و همچنان آیندگان به دنبال رفتگان خود گام می‌نهند، نه مرگ از نابودی انسان دست می‌کشد و نه مردم از گناه فاصله می‌گیرند که تا پایان زندگی و سرمنزل فنا و نیستی آزادانه به پیش می‌تازند تا آنجا که امور زندگانی پیاپی بگذرد و روزگاران سپری و رستاخیز برپا شود. در آن زمان، انسان‌ها را از شکاف گورها، و لانه‌های پرندگان و خانه درندگان، و میدان‌های جنگ، بیرون می‌آورد که با شتاب به سوی فرمان پروردگار می‌روند و به صورت دسته‌هایی خاموش، و صف‌های آرام و ایستاده حاضر می‌شوند، چشم بیننده خدا آن‌ها را می‌نگرد و صدای فرشتگان به گوش آن‌ها می‌رسد. لباس نیاز و فروتنی پوشیده، در‌های حیله و فریب بسته شده، آرزو‌ها قطع شده است. دل‌ها آرام، صدا‌ها آهسته، عرق از گونه‌ها چنان جاری است که امکان حرف زدن نیست. اضطراب و وحشت همه را فرا گرفته، بانگی رعدآسا و گوش‌خراش، همه را لرزانده، به سوی پیشگاه عدالت، برای دریافت کیفر و پاداش می‌کشاند».

فرزندان شهدای بسیج مردمی عراق با آیت الله حکیم دیدار کردند


گروهی از فرزندان شهدای بسیج مردمی عراق از سوی اردوگاه پیشاهنگی آستان مقدس حضرت عباس(ع) در کربلا با آیت الله سید محمد سعید حکیم از مراجع تقلید دیدار و از رهنمودهای این مرجع شیعه بهره مند شدند.
فرزندان شهدای بسیج مردمی عراق با آیت الله حکیم دیدار کردند
به گزارش «شیعه نیوز»، روز گذشته گروهی از فرزندان شهدای بسیج مردمی عراق از سوی اردوگاه پیشاهنگی آستان مقدس حضرت عباس(ع) در کربلا با آیت الله سید محمد سعید حکیم از مراجع تقلید دیدار و از رهنمودهای این مرجع شیعه بهره مند شدند.

آیت الله حکیم در این دیدار تاکید کردند والدین حق زیادی بر گردن فرزندان دارند، زیرا آنها فرزندان را تربیت و سرپرستی کرده اند و مخارج آنها را پرداخت کرده اند و از این رو فرزندان باید احترام والدین را حفظ کنند و در رفتار با آنها نیکوکار و مهربان باشند و حقوق آنها را رعایت کنند تا در جامعه سربلند باشند و بتوانند پس از مدتی روی پای خود بایستند و بدون تکیه بر دیگران راه خود را در جامعه پیدا کنند.

این مرجع تقلید شیعه در ادامه به حق مادر بر فرزند اشاره و افزودند: تمام فرزندان به ویژه فرزندان شهدا باید مطیع مادر باشند و به توصیه ها و نصیحت های او گوش فرا دهند تا ارزش هایی را که پدران به خاطر آنها شهید شدند حفظ کنند و این ارزش های چیزی نیست جز دین و اعتقادات و میهن ما که شهدا در راه دفاع از آن شهید شدند.

آیت الله حکیم در پایان دعا کردند خداوند به خادمان ایتام به ویژه ایتام شهدا توفیق عنایت کند و زیارت آنها را قبول کند.


فرزندان شهدای بسیج مردمی عراق با آیت الله العظمی حکیم دیدار کردند

آیت الله العظمی بشیر نجفی خواستار رسیدگی به مردم عراق شدند


آیت الله نجفی گفتند: مردم عراق برای دفاع از سرزمین و مقدسات و ناموس خود به میدان آمدند و وظیفه خود را به درستی انجام دادند و با خون جوانان قهرمان خود عراق را آزاد کردند و اکنون نوبت مسئولان است که به این مردم رسیدگی کنند.
آیت الله العظمی بشیر نجفی خواستار رسیدگی به مردم عراق شدند
به گزارش «شیعه نیوز»، مصطفی الهیتی رئیس کمیته بازسازی مناطق آسیب دیده عراق با  آیت الله بشیر نجفی از مراجع تقلید دیدار کرد و گزارشی از عملکرد خود در بازسازی مناطق آسیب دیده عراق توسط داعش را به این مرجع تقلید ارائه کرد.

آیت الله نجفی در این دیدار بر ضرورت رسیدگی و رعایت انصاف نسبت به شهروندان و ارائه خدمات لازم به آنها تاکید کردند.

این مرجع تقلید شیعه خاطرنشان کردند: ارائه خدمات به مردم عراق، حق طبیعی آنها است و مسئولان باید زمینه مناسب را برای رفاه مردم فراهم آورند.

ایشان افزودند: همه مردم عراق برای دفاع از سرزمین و مقدسات و ناموس خود به میدان آمدند و وظیفه خود را به درستی انجام دادند و با خون جوانان قهرمان خود عراق را آزاد کردند و اکنون نوبت مسئولان است که به این مردم رسیدگی کنند.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟