_  

شهر نجف سالانه پذیرای هزاران طلبه علوم دینی از سراسر جهان است


آیت الله بشیر نجفی از مراجع تقلید شیعه گفت: شهر نجف سالانه پذیرای هزاران طلبه علوم دینی از سراسر جهان است.
شهر نجف سالانه پذیرای هزاران طلبه علوم دینی از سراسر جهان است
به گزارش«شیعه نیوز»، آیت الله شیخ بشیر نجفی از مراجع تقلید شیعه در دیدار جمعی از مسئولان استان نجف بر لزوم احترام به قانون و تعامل مطلوب و اخلاقی با شهروندان و زائران این شهر مقدس تأکید کردند.

ایشان افزودند: نجف اشرف سالانه پذیرای هزاران طلبه علوم دینی از کشورهای مختلف جهان است و این از برکات امیرالمومنین(علیه السلام) به شمار می آید که بزرگترین دانشگاه دینی را در این شهر تاسیس کردند.

این مرجع تقلید بر لزوم اهتمام مردم به محاسبه نفس تأکید کرده و اظهار داشتند: محاسبه نفس سبب دور شدن از وقوع در خطا و معصیت شده و وسیله ای برای تصحیح مسیر بندگی و بازگشت به راه هدایت و قرب الهی می شود.

ایشان ادامه دادند: مومنان با حضور در بارگاه های ائمه اطهار(علیهم السلام) و تشرف به زیارت مراقد مقدس باید عهد ببندند که معصیت را ترک کرده و در راستای رضای الهی گام بردارند تا این زیارت ها سبب تغییر در روحیه مردم و بهبود عملکرد روزانه شود.

دوره روزنامه نگاری ویژه طلاب و روحانیون تهرانی برگزار می شود


دوره آموزشی مقدماتی «روزنامه نگاری» ویژه طلاب و روحانیون تهرانی، با همکاری مشترک مدیریت حوزه علمیه استان تهران و خبرگزاری رسمی حوزه برگزار می شود.
دوره روزنامه نگاری ویژه طلاب و روحانیون تهرانی برگزار می شود
به گزارش «شیعه نیوز»، دوره آموزشی مقدماتی روزنامه نگاری و تربیت طلبه خبرنگار ویژه طلاب تهران، به صورت کارگاهی، با همکاری مشترک مدیریت حوزه علمیه تهران و خبرگزاری رسمی حوزه برگزار می شود.

بر پایه این گزارش، سرفصل های آموزشی این دوره شامل «اصول خبرنویسی»، «گزارش نویسی»، «مصاحبه»، «ویراستاری خبر»، «سوژه یابی و ارتباطات خبری»، «جریان شناسی رسانه ای»، «فضای مجازی و شبکه های اجتماعی»، و ... می باشد.

 طلاب شرکت کننده در این دوره از مزایای ذیل بهرمند خواهند شد:

* اعطای گواهینامه رسمی به شرکت کنندگان پس از برگزاری آزمون پایانی

* شرکت کنندگانی که دوره را با موفقیت بگذرانند می توانند در دوره آموزشی «تکمیلی» شرکت کرده و در صورت تمایل از فرصت همکاری با خبرگزاری رسمی حوزه و یا دیگر رسانه های کشور بهره‌مند شوند.

نحوه ثبت نام:

کلیه طلاب و روحانیان تهرانی در صورت تمایل می توانند جهت ثبت نام در دوره آموزشی روزنامه نگاری و تربیت طلبه خبرنگار، نام و نام خانوادگی خود را به شماره سامانه پیامکی ۵۰۰۰۴۰۷۷۴۸۸۹۰۰ ارسال کنند.

نقل تأمل‌برانگیز دکتر شریعتی در وصف علامه طباطبائی


دکتر علی شریعتی در بخشی از کتاب «انسان بی‌خود» (مجموعه آثار، شماره 25) به مقایسه‌ی بی‌هویتی غرب‌گرایان و شخصیت والای اسلام‌شناسان حقیقی می‌پردازد و به همین مناسبت علامه طباطبائی (رضوان الله تعالی علیه) را الگوی برتر یک شخصیت پرمحتوا می‌داند و معرفی می‌کند.
نقل تأمل‌برانگیز دکتر شریعتی در وصف علامه طباطبائی

به گزارش «شیعه نیوز»، دکتر علی شریعتی در بخشی از کتاب «انسان بی‌خود» (مجموعه آثار، شماره ۲۵) به مقایسه‌ی بی‌هویتی غرب‌گرایان و شخصیت والای اسلام‌شناسان حقیقی می‌پردازد و به همین مناسبت علامه طباطبائی (رضوان الله تعالی علیه) را الگوی برتر یک شخصیت پرمحتوا می‌داند و معرفی می‌کند.

در سالگرد درگذشت دکتر شریعتی این نقل کمتر شنیده شده از سخنان او را به حضور مخاطبان محترم تقدیم می‌کند:

من در یک جا از مسأله این که چگونه یک روشنفکر و یک تحصیل‌کرده غیراروپائی مجذوب، عبید و عاجز از قضاوت در برابر یک اروپائی است، صحبت می‌کردم که چه جور خودش را کوچک می‌بیند: یک تحصیل‌کرده و آدم باسواد و دانشمند ایرانی است، (اما) در برابر یک فرنگی کوچکتر و پست‌تر از خودش احساس حقارت می‌کند؛ تمام هدفش این است که یک کاری بکند که فقط شبیه به او بشود که او متوجه نشود که این اصلاً اروپائی نیست یا این‌جور غذا خوردن را نمی‌فهمد، این جور لباس پوشیدن را نمی‌داند، و این‌جور سلیقه را هنوز یاد ندارد؛ تمام هدفش این است که خودش را شبیه به او بکند تا او احساس نکند که این وابسته به یک نژاد دیگر، به یک وضع دیگر، و به یک مذهب دیگر است؛ به تشبه به او حتی تظاهر می‌کند. این بی‌شخصیتی معلول این است که آن آدم این را از خودش خالی کرده و بنابراین این خودش را در برابر او هیچ و پوچ احساس می‌کند (یک «هیچ»ی که هست؛ وزن و هیکل دارد اما هیچ است).

یکی از دانشجویان من به من یک تذکری داد که بی‌نهایت ممنونش هستم و چقدر برای من باارزش بود؛ وقتی که من بی‌شخصیتی تحصیل‌کرده‌ها و تصدیق‌دارهای خودمان را در برابر یک تصدیق‌دار فرنگی، یک شخصیت و یک آدم معمولی، یک توریست معمولی و حتی یک بیتل معمولی فرنگی می‌دیدم و تشریح می‌کردم و می‌گفتم که، این خودش را هیچ حساب می‌کند به خاطر این‌که ثروتی یا سرمایه‌ای برای خودش حساب نمی‌کند، و خالی از محتوی شده، اصلاً خودش را فقیر حساب می‌کند، وابسته به یک گذشته زشت، به یک مذهب منحط، به یک جامعه پست و به یک نژاد حقیر خودش را احساس می‌کند، چون این‌جور، خودش را نشانش داده‌اند، همیشه از خودش هراس دارد، از خودش می‌گریزد و خودش را به او وصل می‌کند که نژاد برتر است، او به من گفت که: «بله نمونه‌اش هم اینست که فقط متجددین ما (خواهش می‌کنم این را دقت بکنید، ببینید واقعاً این‌جور است؟ من این یادآوری بی‌نهایت برایم باارزش بود برای این‌که یک نمونه عکس این است که باز این حرف را تأیید می‌کند)، فرنگی‌مآب‌ها و اروپاشناس‌ها هستند که این جور احساس پوچی، بی‌شخصیتی و حقارت در برابر اروپائی می‌کنند؛ اما آدم‌هائی که متجدد نیستند، آدم‌هائی که بومی‌اند، آدم‌هائی که قدیمی‌اند و وابسته به آن شخصیت و تیپ قدیمی خودشان هستند، این‌ها چنین احساس حقارتی در برابر خارجی نمی‌کنند بلکه نسبت به خارجی احساس تفوق می‌کنند، خارجی را کوچک و ساده و معمولی حساب می‌کنند و خودشان را هوشیار و وابسته به یک فرهنگ بزرگ و یک عظمت و مفاخر زیاد و خودشان را قرص‌تر و محکم‌تر و برتر از این فرنگی می‌بینند»؛ چرا؟

    این آقای طباطبائی… همه نوابغ فلسفه و عرفان و کلام و ادب اسلام در اندیشه او به صورت خودآگاه وجود دارد، دریائی از چهارده قرن تفکر و علم و ذوق و ایمان و فداکاری و حماسه و معنویت- که در این فرهنگ و تاریخ عظیم اسلام است- در درون او منعکس است.

برای این‌که آن‌ها خالی از محتوای بومی و محتوای اصیل خودشان نشده و شخصیت‌زده نشده‌اند، (ولی) این متجدد تصدیق‌دار است که شخصیت‌زده شده. و می‌دیدم کسانی را که از همین مشرق‌زمین و از توی جامعه‌های اسلامی به اروپا می‌آمدند، یا اروپائی در همین جا پیششان می‌آمد: علامه طباطبائی یکی از همین کسان- که من همیشه حس می‌کردم- است؛ یک مدرس بزرگ، یک فیلسوف و یک مرد متفکر بزرگ اسلامی است؛ در قم هم هست؛ یک آدم منفرد هم هست؛ دم و دستگاه و هیچی هم ندارد؛ این، در برابر شخصیت‌های بزرگی مثل «هانری کروبن» (یا) استادان بزرگ و شرق‌شناس و کرسی‌دار سوربن که قرار می‌گیرد، روح موفق و مسلط خودش را بر آن خارجی کاملاً نشان می‌دهد. چرا؟

برای این‌که این آقا خالی از محتوای خودش نشده؛ این آقای طباطبائی یا امثال او که دچار شخصیت‌زدگی نشدند؛ پرند؛ از چی؟ از همه تاریخ خودش؛ آنجا که نشسته همه فرهنگ اسلامی در درون او موج می‌زند، همه نوابغ فلسفه و عرفان و کلام و ادب اسلام در اندیشه او به صورت خودآگاه وجود دارد، دریائی از چهارده قرن تفکر و علم و ذوق و ایمان و فداکاری و حماسه و معنویت- که در این فرهنگ و تاریخ عظیم اسلام است- در درون او منعکس است؛ آن‌وقت او با این عظمت و با این وقار و سنگینی خودش را می‌یابد و بنابراین در برابر یک فرنگی که قرار می‌گیرد، می‌بیند این فرنگی همه‌اش سیصد سال تاریخ دارد، همه‌اش چهارصد سال ادبیات دارد، و هنوز تازه به دوران رسیده- از سه قرن پیش- است؛ این است که احساس تفوق انسانی بر او می‌کند.

اما تصدیق‌دار متجددی که از خودش فارغ شده، اسلام را همان مزخرفاتی می‌داند که وقتی کوچک بوده مامانش به او گفته؛ بعد که دیگر بزرگ شده، از آن هیچ نمی‌داند؛ بعد که دکتر شده مذهب اسلام (را) به همان اندازه‌ای (می‌شناسد) که وقتی قنداق بوده، یا وقتی که خودش را نمی‌توانسته جمع کند، یک چیزهائی (درباره اسلام) به او گفته‌اند، و یا آدم‌های بی‌استعدادی که اصلاً صلاحیت این‌که درباره اسلام صحبت بکنند نداشتند، مسائلی را به نام تعلیمات دین به او یاد دادند؛ وقتی بچه بوده در آن سطح چیزهائی از دین یاد گرفته، بعد هم فراموش کرده؛ چیزی هم نبوده؛ تازه اغلبش هم منحرف بوده؛ بعد که رشد کرده و تحصیلات عالی کرده، این تحصیلات عالیش را همه از اروپائی گرفته؛ راجع به خودش هیچی نمی‌شناسد؛ از اسلام یک دین کلی می‌شناسد و مجموعه فحش‌هائی که اروپائی‌ها می‌دهند؛ از گذشته تاریخ خودش چند خواجه می‌شناسد (خواجه نظام‌الملک، خواجه رشیدالدین فضل‌الله…!)؛ (در این صورت) از دین بیزار می‌شود، از تاریخش بیزار می‌شود، از فرهنگش بیزار می‌شود، از ادبیاتش بیزار می‌شود. ادبیاتش چیست؟

مجموعه شعرهائی که تملقی است برای گدائی در برابر یک پادشاه ترک یا مغول. کی اسلام را به او این‌جور معرفی می‌کند؟ کی گذشته را به او این‌جور معرفی می‌کند؟ کی فرهنگ و ادب ما را به او این‌جور معرفی می‌کند؟ همان کسی که نه تنها می‌خواهد او را از خودش ببرد، قطع کند بلکه می‌کوشد تا درون او را پر از نفرت از خویش کند. برای این‌که یک انسانی پر از نفرت از خویش بشود، باید آنچه که مربوط به اوست در برابر سیمایش زشت و منفور رسم کرد. این است که به جای آن‌همه عظمت و زیبائی که در تاریخ ما هست، فقط زشتی‌های نفرت‌انگیزش را به خورد ما (داده) و به رخ ما کشیده شد؛ از آن‌همه معنویت و زیبائی که در عرفان و ادب ما هست، تملق‌های گدایانه و انحراف‌های صوفی‌مآبانه به رخ ما کشیده شد؛ و آن‌همه عوامل مترقی انسان‌ساز نو و عقلی و منطقی که می‌تواند ملتی را امروز احیاء کند و انسانی را مواج از شخصیت و نیرو و قدرت سازندگی بکند- که در اسلام هست-، به صورت مجموعه‌ای از تعلیمات خشک و جامد به رخ او و به مغز او وارد شده نه برای این‌که او آن‌ها را بشناسد برای این‌که از آن‌ها بیزار بشود. (بنابراین) او از همه توشه‌های خودش فرار می‌کند و دست به دامن دیگری می‌زند. آن دیگری کیست؟ همان کسی است که چنین فراری را از قبل عمداً برای او تهیه دیده.

آنچه که امروز به عنوان بزرگترین و نخستین قدمی که روشنفکران خودآگاه ما باید بردارند تا به عنوان نخستین گام برای هرگونه اصلاح معنوی و فکری و به عنوان مقدمه‌ای و زمینه‌ای برای بنیاد هرگونه فرهنگی و هرگونه تربیتی و اصلاحی در فرد و جامعه تلقی بشود، این است که: همان‌گونه هوشیارانه و طبق برنامه علمی و منطقی‌یی که آن‌ها ما را از خویش بیگانه کردند و نسبت به معنویت و مذهب خود نه تنها ناآشنا که دشمن کردند تا شیفته خود کنند و خود را در برابر آن‌ها حقیر، ذلیل و پست حس کنیم و هرچه را به خود منسوب است محکوم بدانیم و هرچه را که به او منسوب است مورد تقلید قرار بدهیم (این موجبات موجب شده است که ما- چنان‌که می‌خواست- تبدیل به یک انسان دست دوم بشویم که فقط به دردِ رنج بردن و مصرف کردن آنچه او تولید می‌کند- هم کالای معنوی و هم کالای مادی- (دچار شویم) و به این صورت در بیائیم)، (ما هم) بیاندیشیم تا همان‌گونه ، همه این عوامل، همه این اصول و همه این راه‌هائی را که آن‌ها طرح کردند و برنامه‌هائی را که عنوان کردند تا ما را از خود بیگانه و از خود منسلخ و از خود گریزان و منفور کنند، (بشناسیم و) از همان راه‌ها برگردیم. به کجا؟ به خویش؛ به کدام خویش؟ به آن خویشی که در گذشته تجربه کرد، که انسانِ مستقلِ سازنده تمدن و کمال و فضیلت و جامعه متمدن نسبت به زمان خودش می‌ساخت، و به مکتبی که تجربه کرد، که مظاهرِ متعالیِ انسان‌هائی که برای همه وقت زنده‌اند و زیبایند، می‌سازد؛ به آن خویش برگردیم؛ آن خویش الگو می‌خواهد؛ چگونه؟

چنان‌که علی بود!

عوامل مهم قوام و اعتبار بخشی حوزه‌های علمیه شیعه


حجت الاسلام والمسلمین صافی گفت: حوزه های علمیه شیعه در طول تاریخ از چهار خروجی عمده برخوردار بوده اند: مجتهد، مبلغ ، پژوهشگر و نویسنده در عرصه معرفت دینی و عارف و مربی اخلاق و عرفان. این خروجی ها بوده که تاکنون به حوزه های علمیه شیعه قوام و اعتبار بخشیده و توجه و تحسین همگان را به خود معطوف نموده است.
عوامل مهم قوام و اعتبار بخشی حوزه‌های علمیه شیعه
به گزارش «شیعه نیوز»، حجت الاسلام و الملسمین علی اکبر صافی، رئیس مؤسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین در حاشیه نشست علمی این مؤسسه که با حضور خانم مجتهده صفاتی برگزار شد، از چهار خروجی حوزه های علمیه شیعه در طول تاریخ یاد کرد و گفت: حوزه های علمیه شیعه در طول تاریخ از چهار خروجی عمده برخوردار بوده اند: مجتهد، مبلغ ، پژوهشگر و نویسنده در عرصه معرفت دینی و عارف و مربی اخلاق و عرفان. این خروجی ها بوده که تاکنون به حوزه های علمیه شیعه قوام و اعتبار بخشیده و توجه و تحسین همگان را به خود معطوف نموده است.

وی در ادامه به تأسیس رسمی نهاد حوزه های علمیه خواهران پس از انقلاب اسلامی به دستور امام خمینی(ره) و لزوم  هدف گذاری این حوزه ها به سمت خروجی های فوق  اشاره کرد و افزود: حوزه های علمیه خواهران تا پیش از انقلاب اسلامی به صورت فردی و برحسب ذوق و علاقه یک یا چند بانوی متدین به فراگیری علوم حوزوی و بدون برخوردار بودن از یک نهاد و ساختار رسمی، مطرح بود. مواردی معدود همچون مجتهده امین اصفهانی و شاگرد ایشان بانو همایونی را می توان یافت و مثال زد که به تاسیس مکتب و مدرسه علمیه خواهران پرداخته باشند. اما تاسیس و پی ریزی یک نهاد رسمی و جایگاه ارزشی برای حوزه های علمیه خواهران در کشور، از برکات و ثمرات ارزنده انقلاب اسلامی ایران است. لکن مع الاسف این میوه و ثمره ارزشمند انقلاب اسلامی، در عین عظمت و بزرگی، مورد غفلت  واقع شده است و از آن در شمار برکات انقلاب و نهادهای مولود انقلاب اسلامی یاد نمی شود.

حجت الاسلام و المسلمین صافی با تأکید بر لزوم قضاوت و داوری در مورد سهم حوزه های علمیه خواهران در تحقق این خروجی ها با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی گفت: به هر حال اکنون با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی باید به ارزیابی و داوری در مورد این حوزه های علمیه مولود انقلاب پرداخت که آیا در راستای تحقق آن خروجی ها چهارگانه ریل گذاری شده است و بالمآل به آن نتایج منتهی خواهد شد یا خیر؟! این دغدغه ای است که اذهان خیلی ها را به خود مشغول نموده است. آیا حوزه های علمیه خواهران با این ساختار و گستره وسیعی که در کشور پیدا کرده است و صرف این همه اعتبارات مردمی وحوزوی، می تواند در آینده نزدیک به معنای واقعی کلمه، «حوزه علمیه» تلقی شود و در کنار حوزه های علمیه برادران به ایفای نقش علمی، اخلاقی و تبلیغی بپردازد.

رییس مؤسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین در پایان حضور مجتهده بانو صفاتی در دفتر تبلیغات اسلامی و در جمع طلاب سطح سه و چهار مؤسسه آموزش عالی مجتهده امین را بسیار ارزنده و مغتنم شمرد و افزود: هدف از برگزاری نشست هایی همچون نشست حاضر که با حضور مجتهده صفاتی در دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در حال برگزاری است تاکید بر جایگاه اجتهادی و گرانسنگ حوزه های علمیه خواهران است. جایگاهی که این حوزه ها باید در راستای دستیابی به آن، مقدمات و تمهیدات لازم را فراهم نمایند و با نشست و برخاست خواهران حوزوی و گفتگو و محاوره علمی با الگوها و سرآمدان حوزه های علمیه خواهران، انگیزه های لازم برای یک حرکت علمی بزرگ و طاقت فرسا برای همدوشی با حوزه های علمیه برادران را در آنان ایجاد نمود تا در نتیجه به قضاوت و ارزیابی درونی خود در میزان نیل و دستیابی به اهداف چهارگانه فوق الذکر بپردازند

اشتغال 3 هزار طلبه و روحانی در آموزش و پرورش


دبیر ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش از اشتغال حدود 3 هزار طلبه و روحانی در آموزش و پرورش به صورت استخدامی خبر داد.
اشتغال 3 هزار طلبه و روحانی در آموزش و پرورش
به گزارش «شیعه نیوز»، حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی ملکی با بیان این که وظیفه اصلی ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش، سیاست گذاری و برنامه ریزی و پیگیری فعالیت ها و نیز نظارت کلان بر انجام تعامل ها و هماهنگی هاست، اظهار داشت: ما برای فصل تابستان امسال چند برنامه مهم داریم از جمله این که مرحله دوم تربیت مدرسان ویژه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را در همین روزهای آغازین تابستان اجرایی می کنیم که در این دوره ۸۰ نفر از مدرسان سراسر کشور که مرحله اول در قم حضور یافته بودند، در این مرحله آموزش ها نیز در قم شرکت می کنند.

وی همچنین به اجرای طرح آموزش و توجیه طلاب سرباز در آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: در سال تحصیل گذشته حدود ۳۰۰ نفر از طلاب در قالب این طرح در آموزش و پرورش مشغول به خدمت شدند و سال تحصیلی ۹۷- ۹۸ نیز سهمیه جذب ما حدود ۵۰۰ نفر است.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش با بیان این که در حال حاضر حدود سه هزار طلبه و روحانی در آموزش و پرورش استخدام هستند، گفت: از دو سال قبل دوره های آموزشی ویژه طلاب و روحانیون شاغل در آموزش و پرورش به صورت متمرکز با مدیریت ستادی برگزار می شود که تابستان امسال نیز این برنامه ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: جدای از این افراد ،  دوره های آموزشی خاص طلاب فعال در آموزش و پرورش یعنی مبلغان و مشاورینی که به مدارس اعزام می شوند نیز در تابستان امسال برگزار می شود که برای همه استان های کشور به صورت متمرکز در ۵ استان این دوره ها برگزار می شود، ضمن آن که در هر استان نیز به صورت مجزا اجرا می گردد.

حجت الاسلام و المسلمین ملکی در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای برنامه ها و فعالیت های پژوهشی اشاره کرد و گفت: ان شاءالله امیدواریم این قبیل فعالیت ها را هم در فصل تابستان شروع کنیم که در چند محور است از جمله بحث اثرگذاری حضور روحانیون در آموزش و پرورش که در طرح ها و قالب های مختلف مشغول به فعالیت شده و یا می شوند.

وی افزود: امیدواریم که با عملیاتی کردن این پژوهش ها، نقاط ضعف و قوت شناسایی شده تا برای آینده برنامه ریزی بهتری داشته باشیم.

وی در خاتمه بیان داشت: یکی از برنامه های مهم که با دستور ویژه آیت الله اعرافی در حال اجراست ، ناظر به برش برنامه پنج ساله حوزه های علمیه در ارتباط با آموزش و پرورش است که به این وسیله امیدواریم نقشه راه جامع و کاملی در اختیارمان قرار گیرد.

پذیرش دانشجو و تحصیل همزمان در حوزه و دانشگاه


آخرین مهلت ثبت نام در دانشگاه علوم اسلامی رضوی و تحصیل همزمان در حوزه و دانشگاه تا 30 خرداد سال جاری اعلام شده است.
پذیرش دانشجو و تحصیل همزمان در حوزه و دانشگاه
به گزارش «شیعه نیوز»، دانشگاه علوم اسلامی رضوی همزمان با سال جاری از بین برادران واجد شرایط در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ثبت نام به عمل می آورد.

بر اساس این گزارش، در مقطع کارشناسی که ویژه دارندگان مدرک پیش دانشگاهی و برادران طلبه است؛ داوطلبان می توانند در ۵ رشته علوم قرآن و حدیث، فلسفه و کلام اسلامی، حقوق، اقتصاد و فقه و مبانی حقوق اسلامی ثبت نام کنند.

همچنین در مقطع کارشناسی ارشد، در شش رشته علوم قرآنی و حدیث، فلسفه و کلام اسلامی، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق خصوصی و حقوق بین الملل و فقه و مبانی حقوق اسلامی و سه رشته جدید دانش اجتماعی مسلمین، حکمت اشراق و عرفان و حکمت اسلامی متقاضیان می توانند ثبت نام کنند.

در مقطع دکترا نیز داوطلبان در رشته های علوم قرآنی و حدیث، فلسفه و کلام اسلامی، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق خصوصی و حقوق بین الملل و فقه جزایی می توانند ثبت نام کنند.

گفتنی است؛ تاریخ آزمون کارشناسی و کارشناسی ارشد ۲۲ تیرماه سال جاری و تاریخ آزمون دوره دکترا ۲۸ و ۲۹ تیرماه سال ۹۷ است.

علاقه مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن ۰۵۱۳۲۲۱۱۴۱۲در ساعات ادرای و یا به سایت دانشگاه علوم اسلامی رضوی به نشانی  razavi.ac.ir مراجعه کنند.

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن