تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

حضور روحانیان نجف میان مجاهدان عراقی در حویجه


جمعی از روحانیان حوزه علمیه نجف اشرف در میان مجاهدان عراقی در شهر الحویجه در غرب کرکوک حضور یافتند.
حضور روحانیان نجف میان مجاهدان عراقی در حویجه
به گزارش«شیعه نیوز»، جمعی از روحانیان عضو کمیته ارشاد و بسیج دفاع از عراق مقدسات وابسته به آستان مقدس علوی با نیروهای گردان حضرت علی اکبر(ع) بسیج مردمی در منطقه الریاض در حویجه واقع در جنوب غربی کرکوک دیدار کردند.

آنان با حضور در این منطقه از آخرین تحولات امنیتی آگاه شده و سلام و درود آیت الله سیستانی به نیروهای امنیتی و بسیج مردمی را ابلاغ کردند.

این روحانیان تصریح کردند که مرجعیت اعلای عراق پیروزی های بدست آمده در پاکسازی مناطق از لوث داعش که درصدد ضربه زدن به امنیت و ثبات کشور بودند را به نیروهای نظامی تبریک می گوید.

حجت الاسلام یوسف المیاحی مسئول این کمیته در سامرا در این باره گفت: فتوای جهاد کفایی آیت الله سیستانی نقش بسیار مهم و سرنوشت سازی در آزادی عراق ایفا کرد.

وی افزود: در این دیدار موفقیت عملیات تحکیم امنیت در منطقه الحویجه را به نیروهای امنیتی تبریک گفتیم.

روحانیان عضو این کمیته همچنین به شهر تلعفر رفته و با مسئولان و مجاهدان و ساکنان این منطقه دیدار و گفت وگو کردند.

ترور مشکوک ولی اف کار ایران و مدافعان حرم است


«سرویس امنیت دولتی»، «دادستانی کل» و «وزارت کشور» جمهوری آذربایجان سه روز پس از واقعه ترور نافرجام «ولی اف» با صدور اطلاعیه مشترکی، «حوزه علمیه قم» و «جنبش جهانی مدافعان حرم» را متهم معرفی کردند.
ترور مشکوک ولی اف کار ایران و مدافعان حرم است
به گزارش «شیعه نیوز»، مراکز ضدایرانی در باکو، در تداوم رویه همیشگی خود در خصومت ورزی با تشیع و ایران، ماجرای مشکوک تیراندازی نافرجام به «المار ولی اف»، فرماندار شهر گنجه جمهوری آذربایجان را نیز به فرصتی مغتنم برای عقده گشایی ضد ایران و بخصوص «مدافعان حرم» تبدیل کرده اند.

به گونه ای که «سرویس امنیت دولتی»، «دادستانی کل» و «وزارت کشور» جمهوری آذربایجان روز ششم ژوئن، سه روز پس از واقعه تیراندازی «یونس صفروف»، یکی از شهروندان شهر گنجه به سوی المار ولی اف، با صدور اطلاعیه مشترکی، «حوزه علمیه قم»، «مدافعان حرم» ، گروه های طلاب شیعی جمهوری آذربایجان در قم و « جنبش اتحاد مسلمانان » این کشور را هدف گرفتند.

در اطلاعیه مشترک سازمان های امنیتی و حقوقی دولت باکو که بطور گسترده در شبکه های تلویزیونی و سایر رسانه های جمهوری آذربایجان بازنشر شد، بدون ارایه هیچ گونه سند و مدرکی ادعا شده است که یونس صفروف ، ضارب فرماندار شهر گنجه که تابعیت روسیه داشته، به مدت هشت ماه در شهر قم اقامت کرده و سپس با همکاری شهروندان دیگری از جمهوری آذربایجان به سوریه رفته و در آنجا آموزش های نظامی دیده است و سپس برای قتل المار ولی اف به گنجه بازگشته و حتی در ماه ژانویه 2018 در یکی از تلاش هایش برای تعقیب فرماندار گنجه، یکی از نیروهای پلیس گنجه به وی مظنون شده و « یونس صفروف » این نیروی پلیس را خلع سلاح کرده و سلاح وی را در اختیار گرفته و نهایتا در سوم ژوئن2018 با همان سلاح به «المار ولی اف» تیراندازی کرده و او و محافظش را مجروح کرده است و خود نیز به دام سه نیروی پلیس حاضر در جلوی در فرمانداری گنجه افتاده و دستگیر شده است.


    رسانه های باکو خبر دادند که با آورده شدن جراحان حاذق مغز و اعصاب از ترکیه ، فرماندار گنجه از مرگ نجات یافته و برای ادامه معالجه به اسراییل برده شده است.

سازمان های امنیتی و قضایی باکو در تلاش برای سازمان دهی شده و تشکیلاتی و تروریستی  قلمداد کردن سوء قصد به جان فرماندار گنجه ، مدعی شده اند که سه تن را نیز به اتهام همدستی با ضارب و گروهی که قصد براندازی دولت جمهوری آذربایجان و برقراری حکومت اسلامی در این کشور را داشته است، دستگیر کرده اند.

    سازمان های امنیتی و قضایی باکو برای تکمیل سناریوی خود همچنین مدعی شده اند که یونس صفروف، قبل از ترور فرماندار گنجه، ویدئویی از خود و از طرف «جنبش اتحاد مسلمانان» به رهبری حاج طالع باقرزاده، روحانی که در 26 نوامبر 2015 در مجلس عزاداری حسینی در نارداران دستگیر و به 20 سال زندان محکوم شد، ضبط کرده و به خارج از کشور فرستاده بود! تا در صورت موفقیت آمیز بودن ترور فرماندار گنجه منتشر شود!

به ادعای اطلاعیه مشترک «سرویس امنیت دولتی»، «دادستانی کل» و «وزارت کشور» جمهوری آذربایجان ، «یونس صفروف» با بیان اینکه " من شخصی را که سه کودک طالع باقرزاده را بی سرپرست گذاشته است، به قتل رسانده ام، از این کار الگو بگیرید و دشمنان اسلام را بکشید، اتحاد اسلامی باید حاکمیت را در جمهوری  آذربایجان به دست بگیرد"،  اهالی کشور را به مبارزه مسلحانه با مقامات کشور فراخوانده است!


    جالب آنکه سازمان های امنیتی باکو در انتشار این سناریوی ناشیانه هیچ نیازی به این ندیده اند که ویدئوی مورد ادعای خود را منتشر کنند و هیچ نیازی هم به این ندیده اند که سند و مدرکی دال بر حضور ضارب فرماندار گنجه در قم و سوریه یا سندی دال بر عضویت او در «جنبش اتحاد مسلمانان» جمهوری آذربایجان ارایه دهند.

حال آنکه «جنبش اتحاد مسلمانان» هر گونه ارتباط ضارب فرماندار گنجه با این جنبش را تکذیب کرده است.  سازمان های امنیتی باکو در تلاش برای اقدامات ضدایرانی، با قدری تغییر در روش های قبلی، این بار در اطلاعیه خود از سازمان امنیتی یا اداره فرهنگی و دینی مشخصی در ایران نام نبرده اند و با ابهام گویی، ایران، مدافعان حرم و جریان دینداران شیعه جمهوری آذربایجان را نشانه گرفته اند.

    به نحوی که روزنامه «ینی مساوات » ارگان غیررسمی شعبه اجتماعی – سیاسی ریاست جمهوری آذربایجان در این باره نوشت : «با آنکه تمامی نشانه ها ایران را نشان می دهند، چرا مدرکی که ایران را متهم کند، در میان نیست؟!!»    آیا سناریوسازی ضدایرانی و ضدشیعی باکو با سوء استفاده از تلاش به قتل المار ولی اف، فرماندار گنجه، تداوم موج جدید ایران هراسی آغاز شده در غرب نیست؟ چرا باید در هر واقعه و سانحه ای در جمهوری آذربایجان، رسانه ها و سازمان های امنیتی و قضایی و تحلیل گران باکو نامی از ایران ببرند؟ چرا باکو قادر نیست خود را  از سوء ظن های بی اساس به ایران خلاص کند؟

برای روشن شدن پاسخ این سوالات باید به اوضاع و احوال درونی جمهوری آذربایجان، ماهیت واقعی رویکرد سیاسی باکو به ایران و تحولات جاری فکری و سیاسی و دینی در جمهوری آذربایجان توجه داشت. بطور خلاصه، واقعیت جاری در جمهوری آذربایجان این است که نظام لائیک باکو ، بزرگترین نیروی رقیب خود را در قوت گیری جریان تشیع اصیل در جمهوری آذربایجان می داند و برای منکوب کردن جریان تشیع اصیل نیز بیش از هر نیروی دیگری به صهیونیسم متوسل شده است.

در مورد اخیر، گلوله خوردن المار ولی اف، فرماندار گنجه که او را به هتاکی و ضدیت با تشیع می‌شناختند، به موضوعی سیاسی و چالشی در جمهوری آذربایجان تبدیل شده است.

با توجه به اهمیت سیاسی و فرهنگی و تاریخی شهر گنجه و تاثیرگذاری آن در مقابل باکو و نیز گستردگی و اهمیت و تاثیرگذاری موضوع حمله به فرماندار گنجه، دولت باکو نیز تلاش کرده است که این ماجرا را به فرصت دیگری در پیشبرد سیاست ضربه زدن به تشیع اصیل در جمهوری آذربایجان، گسترش سرکوب شیعیان این کشور و تداوم اقدامات ضد ایران تبدیل کند.

    اما، فقدان سند و مدرک لازم و در کنار آن ، ادعاهای باکو مبنی بر تنش زدایی و بهبود روابط با تهران در سال های اخیر ، باکو را در این فرصت طلبی ضدایرانی و ضدشیعی با تناقض مواجه می کند و به همین علت، این بار باکو بجای ایراد اتهام مستقیم به دولت و سازمان های امنیتی و فرهنگی ایران، انگشت اتهام مبهم خود را  به سوی مرکز فکری جهان تشیع و ایران یعنی شهر قم و جدیدترین مظهر و نماد قدرت معنوی ایران و تشیع، یعنی «مدافعان حرم » گرفته است.گرچه از نظر غیرمطلعین به امور جمهوری آذربایجان، متهم کردن «مدافعان حرم» با ادعای اقامت هشت ماهه ضارب فرماندار گنجه در قم و آموزش نظامی وی در سوریه، سناریویی بسیار پیش پا افتاده و ناچیز است و نیازی به پاسخگویی و خنثی سازی ندارد، اما مطلعین اوضاع و احوال جمهوری آذربایجان به خوبی می‌دانند که تبلیغات در عرصه رسانه‌ای این کشور برجای مانده از ویرانه‌های کمونیسم و اشغال شده توسط صهیونیسم، با همین نوع سناریوسازی ها ساری و جاری است.

تجربه حدودا 25 ساله اخیر نشان می دهد که در اجرای نقشه قتل رقبای قدرتمندان حاکم بر باکو ، همانند قتل ضیاء بنیادوف، معاون اول حزب حاکم آذربایجان نوین که رقیبی قدرتمند برای حیدرعلی اف شده بود، قتل روشن جوادوف، فرمانده پیشین نیروی پلیس ویژه جمهوری آذربایجان، شمسی رحیم اف، رئیس اداره ویژه امنیتی ریاست جمهوری آذربایجان ، قتل عافی الدین جلیل اف، معاون رئیس مجلس جمهوری آذربایجان ، قتل آذر اسماعیل اف، رئیس «اداره مبارزه با مواد مخدر» وزارت کشور جمهوری آذربایجان ، قتل فرامرز مقصودوف، رئیس آکادمی ملی علوم جمهوری آذربایجان، قتل روشن علی اف، رئیس اداره بازپرسی دادستانی کل جمهوری آذربایجان، قتل فتح الله حسین اف، معاون فدراسیون ملی فوتبال جمهوری آذربایجان، المار حسین اف، سردبیر نشریه مونیتور ، قتل رائیل رضایف، فرمانده نیروی هوایی و نیروی دفاع هوایی جمهوری آذربایجان که با وابسته شدن سیستم دفاع هوایی این کشور به رژیم صهیونیستی مخالفت کرده بود، قتل میرزا نوروزوف، مشاور ارشد در نهاد ریاست جمهوری آذربایجان ، قتل نوروزعلی اف محمدوف، سردبیر نشریه «صدای تالش» و سایر قتل های زنجیره ای بی انتها در جمهوری آذربایجان،  سازمان های ذیربط این کشور  همواره سناریوهای بسیار ابتدایی و مضحک را در سطح گسترده منتشر کرده و در شرایط خاص حاکم بر جمهوری آذربایجان، اهداف سیاسی خاص خود را از طریق همین نوع سناریوسازی های سخیف تامین کرده اند و نیازی به پاسخگویی نیز ندیده اند.


    بنابراین، نمی توان به صِرف ابتدایی و مبهم و کلی گویی بودن سناریو اخیر منتشر شده در اطلاعیه مشترک «سرویس امنیت دولتی»، «دادستانی کل» و «وزارت کشور» جمهوری آذربایجان ضد شهر مقدس قم و در واقع ضد حوزه علمیه قم ، «مدافعان حرم» ، گروه های طلاب شیعی جمهوری آذربایجان در قم و « جنبش اتحاد مسلمانان » ، به این اطلاعیه بی توجه ماند.

جنایت داعش در روستای شاه علی+ تصویر


داعش مدعی حمله به یکی از روستاهای استان دیالی عراق شده است. در تصاویر منتشر شده دو تن از نیروهای ارتش و بسیج مردمی عراق به دست عناصر این گروه تکفیری به شهادت رسیدند.
جنایت داعش در روستای شاه علی+ تصویر
به گزارش «شیعه نیوز»، گروه تروریستی داعش یک نیروی ارتش عراق و یک عضو الحشد الشعبی را در استان دیالی اعدام کرد.

این گروه تکفیری با انتشار تصاویری از حمله به روستای شاه علی در منطقه بلدروز واقع در استان دیالی خبر داد که در پی آن دو تن از نیروهای ارتش و بسیج مردمی عراق به اسارت داعش درآمده و اعدام شدند.

در تصاویر منتشر شده مشخص است که چند اسلحه و تلفن همراه نیز به دست تکفیری‌های داعش افتاده است.

سرباز عراقی که از پشت سر هدف شلیک داعش قرار گرفته مصطفی نام داشته است.

حملات داعش به استان دیالی در یک ماه گذشته افزایش پیدا کرده است.

«فرات التمیمی» نماینده استان دیالی در پارلمان گفته است: برای مقابله با تروریست‌های داعش سه منطقه استان دیالی به نیروهای نظامی بیشتری نیاز دارد.

وی  عنوان کرد: مناطق حوض الوقف واقع در 25 کیلومتری شمال شرق بعقوبه، حمرین و مرزهای بین دیالی و صلاح الدین برای مواجهه با خطر داعش به نیروهای بیشتری نیاز است.

گفتنی است هنوز هسته‌های خفته گروه تروریستی داعش در شهرها و مناطق کوهستانی عراق حضور دارند و خطری برای جان و امنیت شهروندان این کشور محسوب می‌شوند.


جنایت داعش در روستای شاه علی+ تصویر

فرمانده ائتلاف آمریکایی ضدداعش: در سوریه می‌مانیم


ائتلاف ضد داعش اعلام کرد، نیروهای این ائتلاف تا پایان روند سیاسی سوریه در این کشور می‌مانند.
فرمانده ائتلاف آمریکایی ضدداعش: در سوریه می‌مانیم
به گزارش «شیعه نیوز»، جیمز جرارد، فرمانده عملیات ویژه ائتلاف ضد داعش در عراق و سوریه اعلام کرد، این ائتلاف تا زمان اتمام روند سیاسی در سوریه می‌ماند.

جرارد گفت که جنگ علیه داعش در برخی مناطق آزاد شده توسط نیروهای سوریه دموکراتیک به پایان نرسیده و هدف اصلی ائتلاف ماندن تا پاکسازی مناطق آزاد شده از داعش است.

وی افزود: ما کاملا می‌دانیم جنگ با داعش هنوز به پایان نرسیده و آثار قساوت و وحشی‌گری این گروه همچنان وجود دارد. ما می‌خواهیم به اهالی رقه و منبج برای احیای صلح و ثبات در این مناطق کمک کنیم. ما تا رسیدن به راهکاری سیاسی که مورد قبول همه سوری‌ها بوده و همه بر سر آن توافق کنند در این کشور می‌مانیم.

این مقام آمریکایی ادامه داد: ما باید از تحقق ثبات و آمورش نیروهای امنیتی داخلی در مناطق شمال شرقی سوریه تا وقتی قادر به تضمین امنیت و عدم بازگشت داعش به مناطقشان باشند، مطمئن شویم.

وی به تلاش برخی طرف‌ها برای خدشه در روابط آمریکا با نیروهای سوریه دموکراتیک اشاره کرد و گفت: برخی طرف‌های خارجی تلاش دارند پس از پیروزی‌های میدانی در بخشی از سوریه در این روابط خلل ایجاد کنند و برای این منظور تمام تلاششان را به کار بسته‌اند.

واکنش عراقی ها به انحلال الحشد الشعبی


اظهارات یک نماینده مجلس سنای آمریکا بتازگی درجریان سفرش به عراق در مورد ضرورت انحلال نیروی بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) واکنش تند عراقی ها را از این مداخله آشکار در پی داشته است.
واکنش عراقی ها به انحلال الحشد الشعبی
به گزارش «شیعه نیوز»، در پی اظهارات چند روز پیش 'لیندسی گراهام' از اعضای مجلس سنای آمریکا در جریان کنفرانس خبری در محل سفارت این کشور در بغداد درباره روند سیاسی و انتخابات عراق و نیز ماهیت حضور نظامی آمریکا و تاکید بر ضرورت انحلال یا ادغام الحشد الشعبی، عراقی ها نسبت به این مداخله آشکار واشنگتن در امور داخلی کشور خود هشدار دادند.

در حالی که دولت عراق و نیز سازمان الحشد الشعبی هنوز در این خصوص واکنشی نداشته اند، 'لیث العذاری' عضو دفتر سیاسی جنبش عصائب اهل الحق از گروههای الحشد عراق، تهدید کرد الحشد الشعبی در مقابل هر گونه اقدام مداخله گرانه ایستادگی خواهد کرد.

وی همچنین به 'حیدرالعبادی' نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هشدار داده است در صورتی که بخواهد به خواسته آمریکایی ها مبنی بر انحلال الحشد یا برکناری 'ابومهدی المهندس' معاون الحشد الشعبی تن در دهد با واکنش شدید مواجه خواهد شد.
سخنان العذاری در پی آن طرح می شود که برخی رسانه ها در گزارش های تایید نشده گفته اند هیات مجلس سنای آمریکا بتازگی در دیدار با حیدرالعبادی شرط ادامه کمک های نظامی آمریکا به عراق را برکناری ابومهدی المهندس دانسته است.
پارلمان اروپا نیز روز شنبه با تاکید بر ضرورت عادی سازی روابط میان بغداد و اربیل، خواستار انحلال الحشد الشعبی شده بود.
العذاری گفت فشارهای آمریکا بطور دایم برای زدن فرماندهان الحشد الشعبی و برکناری و طرد آنان و یا انحلال سازمان الحشد الشعبی ادامه دارد چرا که وجود این نیروی مردمی و نقشی که در پیروزی بر داعش و خنثی کردن طرح های واشنگتن داشته است برای آمریکایی ها آزاردهنده است.

وی افزود الحشد الشعبی به موجب قانون پارلمان عراق، یک نیروی نظامی رسمی و قانونی است و بحث انحلال آن به هیچوجه قابل قبول نیست.
این فعال سیاسی عراق همچنین خواستار موضعگیری بغداد در برابر مداخلات و تلاش واشنگتن برای ایجاد آشوب و بی ثباتی امنیتی و سیاسی در این کشور شد.
در این میان، 'ایاد السماوی' نویسنده مشهور عراقی در یادداشتی نوشت: خبرهای درز کرده به رسانه ها و مطبوعات نشان می دهد که هیاتی از مجلس سنای آمریکا که به تازگی به بغداد سفر و با نخست وزیر عراق دیدار کرده از وی خواسته است معاون رئیس الحشد الشعبی را اخراج کند و در صورتی که دولت عراق به این درخواست پاسخ ندهد آمریکا همکاری های نظامی خود را با این کشور متوقف خواهد کرد.

این نویسنده تاکید کرده است در سایه اوضاع متشنجی که خطر راه اندازی یک جنگ تمام عیار در منطقه را مطرح می کند، برخی ناظران مسائل سیاسی عراق احتمال می دهند که درخواست آمریکا برای اخراج ابومهدی المهندس بخشی از این آمادگی برای چنین رویارویی ای باشد.
به باور این نویسنده عراقی، آمریکا و اسرائیل برای راه اندازی یک جنگ احتمالی وجود المهندس به عنوان رهبر الحشد الشعبی در عراق را یک تهدید جدی برای نیروهای آمریکایی حاضر در این کشور می دانند و نگاهشان این است که به منظور اطمینان از این که الحشد الشعبی به عنوان طرفی در جنگ علیه آمریکا شرکت نخواهد کرد باید المهندس را اخراج کرده و کلیه نیروهای مرتبط به او که از او فرمان می گیرند تغییر داده شوند.
وی افزود: هیچ کس بجز دنباله روهای طرح آمریکایی - اسرائیلی - سعودی بر این باور نیست که حمله نظامی و اقتصادی به ایران، به نفع عراق خواهد بود.
در ادامه مقاله آمده است: الحشد الشعبی توسط المهندس تاسیس و قوانین آن تنظیم شده است و در صورتی که المهندس از جایگاهش در رهبری الحشد الشعبی اخراج شود، این نیرو هیچ گاه در مقابل پلندپروازی های آمریکا و اسرائیل بیکار نخواهد نشست.
نویسنده عراقی اضافه کرده است: تا جایی که ما از این سازمان جهادی و بدنه آن اطلاع داریم قاطعانه می گوییم که المهندس در بخش بخش این نهاد بزرگ جهادی حضور دارد و همچون خونی است که در رگ تمامی فرماندهان و رزمندگان الحشد جاری است.

السماوی افزود: ملت عراق نیز به خوبی می داند که المهندس پدر قانونی و معنوی سازمان الحشد الشعبی است و رزمندگان الحشد الشعبی به هیچ قیمتی حاضر به سر فرود آوردن در مقابل خواسته های آمریکا و اسرائیل نخواهند بود.
این نویسنده عراقی همچنین تاکید کرده است که امکان ندارد دولت عراق به خواسته های آمریکا و اسرائیل تن داده و الحشد الشعبی را از پشت با خنجر بزند.

وی در پایان تاکید کرد همه بدانند که بوجود آورنده الحشد، همه اجزای الحشد هستند و مسیر الحشد صراطی است که مجاهدان به سوی سربلندی، شهادت و سرافرازی می پیمایند.
در فضای مجازی عراق نیز بسیاری از کاربران با حملات تند به آمریکا بدلیل تکرار مداخلات خود در امور داخلی عراق از جمله موضوع انحلال الحشد الشعبی، به این موضوع واکنش نشان داده و برخی آن را یک خواب آمریکایی توصیف کرده اند که هرگز تعبیر نخواهد شد و به واقعیت نخواهد پیوست.
پارلمان عراق اوایل آذرماه 95 با حضور 210 نماینده و به ریاست 'سلیم الجبوری' تشکیل شد و به قانون شورای الحشد الشعبی رای مثبت داد.
بر اساس این مصوبه، تبدیل ساختار 'الحشد الشعبی' به یک نیروی رسمی زیر نظر شورای عالی امنیت ملی و ارتش عراق پس از ماه‌ها بررسی و رایزنی در مجلس این کشور به رأی نمایندگان گذاشته و به قانون تبدیل شد.
الحشد الشعبی در سال 2014 و پس از افتادن موصل در 5 تا 13 ژوئن 2014 میلادی به دستِ نیروهای داعش در واکنش به فتوای مراجع عراق به‌ ویژه فتوای جهاد آیت‌الله سیستانی تشکیل شده بود.

پیش تر بارها مقامات و شخص حیدرالعبادی نخست وزیر در واکنش به اظهارات مقام های غربی و آمریکایی علیه الحشد الشعبی، تاکید کرده اند الحشد نه یک نیروی شبه نظامی، بلکه یک نیروی رسمی و تحت فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق است و سخن گفتن درباره سرنوشت آن دخالت آشکار در امور داخلی این کشور محسوب می شود.

جزئیات شکنجه 300 روزه مفتی سعودی


مسئولان سعودی سلمان العوده را در اوایل ماه سپتامبر گذشته در خانه اش در شهر بریده بازداشت کردند و به شهر جده بردند.
جزئیات شکنجه 300 روزه مفتی سعودی
به گزارش «شیعه نیوز»، فرزند یکی از مفتی‌های سرشناس سعودی از بدرفتاری با پدرش در زندان‌های سعودی در دوره زمامداری محمد بن سلمان ولیعهد این کشور خبر داد.

به گزارش مشرق، مسئولان سعودی سلمان العوده را در اوایل ماه سپتامبر گذشته در خانه اش در شهر بریده بازداشت کردند و به شهر جده بردند.

عبدالله العوده فرزند سلمان العوده با گذشت سیصدمین روز زندانی شدن پدرش در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: "سلمان العوده بیش از یکصد روز است که پشت میله های زندان است..خدا آزادش کند..او در معرض زندان انفرادی، محرومیت طولانی از خوابیدن قرار داشته است. به او دستبند زده شده است... با او به شدت بدرفتاری شده است ".

 
وی افزود: روزی به خواست خدا پرونده اش را خواهیم گشود.

سلمان العوده از اوایل ماه سپتامبر در زندان سیاسی ذهبان در جده به سر می برد و به طور رسمی تفهیم اتهام نشده است.

به گفته عبدالله فرزند سلمان العوده که مقیم آمریکا است، پدرش سه ماه پیش با وخامت وضعیت جسمی از زندان به بیمارستان برده شد.

محمد بن سلمان از زمان ولیعهد شدن موجی از بازداشت ها را علیه شاهزادگان، مخالفان، فعالان مدنی و سیاسی و اجتماعی، دانشگاهیان و مبلغان و زنان به راه انداخته است.
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟