_  

گروه خبری سیاسی

حضور روحانیان نجف میان مجاهدان عراقی در حویجه

جمعی از روحانیان حوزه علمیه نجف اشرف در میان مجاهدان عراقی در شهر الحویجه در غرب کرکوک حضور یافتند.
حضور روحانیان نجف میان مجاهدان عراقی در حویجه
به گزارش«شیعه نیوز»، جمعی از روحانیان عضو کمیته ارشاد و بسیج دفاع از عراق مقدسات وابسته به آستان مقدس علوی با نیروهای گردان حضرت علی اکبر(ع) بسیج مردمی در منطقه الریاض در حویجه واقع در جنوب غربی کرکوک دیدار کردند.

آنان با حضور در این منطقه از آخرین تحولات امنیتی آگاه شده و سلام و درود آیت الله سیستانی به نیروهای امنیتی و بسیج مردمی را ابلاغ کردند.

این روحانیان تصریح کردند که مرجعیت اعلای عراق پیروزی های بدست آمده در پاکسازی مناطق از لوث داعش که درصدد ضربه زدن به امنیت و ثبات کشور بودند را به نیروهای نظامی تبریک می گوید.

حجت الاسلام یوسف المیاحی مسئول این کمیته در سامرا در این باره گفت: فتوای جهاد کفایی آیت الله سیستانی نقش بسیار مهم و سرنوشت سازی در آزادی عراق ایفا کرد.

وی افزود: در این دیدار موفقیت عملیات تحکیم امنیت در منطقه الحویجه را به نیروهای امنیتی تبریک گفتیم.

روحانیان عضو این کمیته همچنین به شهر تلعفر رفته و با مسئولان و مجاهدان و ساکنان این منطقه دیدار و گفت وگو کردند.

ادعای ارتش دولت مستعفی یمن علیه ایران

ارتش دولت مستعفی یمن مدعی شد که یک پهپاد ساخت ایران را منهدم کرده است.
ادعای ارتش دولت مستعفی یمن علیه ایران
به گزارش «شیعه نیوز»، سرهنگ عبدالرحمن اللحجی، فرمانده گردان سوم ارتش دولت مستعفی یمن امروز دوشنبه مدعی شد که آنها یک پهپاد ساخت ایران وابسته به انصارالله یمن را در استان الحدیده منهدم کرده اند.

وی مدعی شد که این پهپاد حامل مواد منفجره بوده است.

این فرمانده یمنی افزود که انصارالله یمن تلاش کردند که از این طریق جاسوسی کنند و فعالیت های ارتش ملی را رصد کنند اما پهپاد آنها سرنگون شد.

براساس این گزارش، ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان نیز مدعی شد که پدافند هوایی عربستان دیروز یکشنبه راس ساعت ۱:۳۹ دقیقه بعد از ظهر یک موشک بالستیک که انصارالله یمن به سوی شهر جازان عربستان شلیک کرده اند را منهدم کرده است و در این حمله موشکی یک نفر با تابعیت پاکستانی مجروح شده است.

سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان مدعی شد که این اقدام خصمانه از سوی حوثی‌ها (انصارالله) نشان دهنده تداوم حمایت های ایران از آنها و نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱و ۲۲۱۶ شورای امنیت به منظور تهدید امنیت عربستان و امنیت منطقه و بین الملل است و شلیک موشک به سوی مناطق مسکونی در تضاد با قوانین بین المللی و انسانی به شمار می رود.

به گزارش ایسنا،این ادعاها در حالی مطرح می شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران هیچ دخالتی در امور داخلی یمن ندارد و خواستار ایجاد راه حل مسالمت آمیز برای حل بحران یمن است.

انصارالله یمن قبل از این نیز چندین بار مناطق مختلف عربستان از جمله فرودگاه بین‌المللی ملک خالد ریاض ،کاخ یمامه مقر اصلی ملک سلمان، پادشاه عربستان و شهرهای نجران و جازان را مورد هدف قرار دادند که ائتلاف عربی به رهبری عربستان در تمام موارد ایران را به دست داشتن در این حملات موشکی متهم کرد.

ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان نزدیک به سه سال است که زنان و کودکان یمنی را به قتل می رساند، مدارس و بیمارستان های آنان را بمباران می کند و از رسیدن غذا و دارو و کمک‌های بشردوستانه به آن‌ها ممانعت می‌کند و به دلیل تجاوزهای وحشیانه‌اش در یمن در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفت.

بهرام قاسمی،سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اخیرا با محکومیت شدید حملات هوایی و دریایی ائتلاف متجاوزین به بندر الحدیده یمن نسبت به وخیم‌تر شدن هر چه بیشتر  شرایط انسانی در این کشور ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه همواره تاکید کرده‌ایم که بحران یمن راه حل نظامی ندارد و متجاوزین به این کشور باید به تجاوز خود پایان دهند، افزود: چنین جنایاتی کورسوی امیدی که برای تلاش‌های سیاسی در حال انجام است را نابود کرده و بر پیچیدگی شرایط خواهد افزود.‌

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان قبل از این نیز در واکنش به تحولات اخیر یمن، با اشاره به تداوم تجاوز وحشیانه خارجی که به نابودی زیرساخت‌ها و محاصره همه جانبه و کشتار جمعی و خاموش ملت یمن منجر شده است، ابراز امیدواری کرد: همه گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی و اجتماعی یمن، ضمن همبستگی با یکدیگر از جبهه واحد ملی بر علیه تجاوز خارجی محافظت کنند.

قاسمی با ابراز تاسف از درگیری‌های اخیر و دعوت همه نیروهای یمنی به آرامش و خویشتنداری ابراز امیدواری کرد و افزود: تمامی اختلافات داخلی در چارچوب گفت‌وگو حل و فصل و زمینه هرگونه سوء‌استفاده دشمنان خارجی ملت یمن مسدود شود.

وی در رابطه با مساله حمایت تسلیحاتی از یمن اعلام کرده است: ما هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با یمن نداریم، یمن در محاصره است و چنین امکانی در کل وجود ندارد در غیر این‌صورت ایران به قدری شهامت دارد که چنین اقدام و سیاستی را اگر داشته باشد اعلام کند؛ آنچه امروز در دستان مردم یمن هست سلاح‌هایی است که از دولت‌های قبل در پادگان‌ها وجود داشته، امروز مشاهده می‌کنیم یمن برای آنکه در مقابل تجاوز و حملات بی‌امان از خود محافظت کند به سراغ تکنیک‌های درونی رفته و این طبیعی است.

علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل پیش از این تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ موشکی به یمن نداده است، یمنی‌ها در زمان علی عبدالله صالح و منصورهادی و حتی قبل‌تر توسط اردوگاه‌های شرق عمدتاً تسلیح می‌شدند، ما از این نگران نیستیم که مردم دنیا بدانند جمهوری اسلامی ایران سلاح به عراق، سوریه و یا لبنان داده است به آنها سلاح داده‌ایم تا در مقابل داعش و تروریست ایستادگی کنند، به یمن کمک‌های انسانی و حمایت‌های سیاسی می‌کنیم ولی موشک را ایران به آنها نداده است و یمنی ها نیازی به آن ندارند چرا که با امکاناتی که در اختیار دارند توانسته اند در مقابل سعودی‌ها ایستادگی کنند و با همین امکانات پیروز خواهند شد.

ارتش عراق قدرت حال خود را مدیون الحشد الشعبی است

این روزها چهارمین سالگرد تاسیس نیروی مبارز مردمی الحشد الشعبی از بطن فتوای مرجعیت عالیقدر دینی است که عملکرد شجاعانه آن در مقابله با نیروی مخوف داعش موجب حضور موثرش در تحولات عراق و منطقه شد.
ارتش عراق قدرت حال خود را مدیون الحشد الشعبی است
به گزارش «شیعه نیوز»، وبگاه خبری المعلومه یادداشتی را به مناسبت چهارمین سالگرد تاسیس نیروی الحشد الشعبی در عراق منتشر کرد که در آن آمده است:«این روزها چهارمین سالگرد اعلام فتوای جهاد کفایی و تاسیس الحشد الشعبی در عراق است، فتوای آیت الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر دینی که آیت الله خامنه‌ای آن را الهام الهی توصیف کرد.

زمانی که تروریست‌ها به شهرهای الموصل و تکریت حمله ور شدند و با عقب‌نشینی ارتش از آنجا دست به کشتار مردم بی گناه زدند اگر نظر پروردگار و ورود مرجعیت دینی به این قضیه نبود تروریست‌ها همان جور که اعلام کرده بودند خود را به بغداد، نجف اشرف و کربلای معلا رسانده بودند تا در ضمن جنایات تروریستی خود مقدسات طوائف مختلف مسلمین را نابود کنند.

مرجعیت دینی در آن زمان بر ضرورت خویشتنداری مردم عراق تاکید کرد و گفت: هیچ شهروندی نباید در قبال شهروندی از طیف یا طبقه دیگری پاسخی شتابزده نشان دهد.

پاسخ پیروان مرجعیت دینی به ندای تکلیف شرعی و ورود مستقیم به میدان نبرد، در دفع حملات تروریستی که همه را هدف گرفته بود تاثیر بزرگی داشت آنها به ندای رهبر خود لبیک گفته و با ترک خانه و خانواده به میدان‌های جنگ پا گذاشتند تا از شرف عراق و شرافت عراقی‌ها حمایت کنند و بدین ترتیب پیروزی‌های حشد شعبی تاثیر بزرگی در همه جهان اسلام  وغیر اسلام به جای گذاشت.

نهاد مقدس حشد شعبی جلوی تروریست‌های وحشی وهابی و گروهک‌های صدامی را برای ادامه تجاوز و رسیدن به بغداد و شهرهای مرکز و جنوب عراق گرفت آنها کاری کردند که ارتش عراق اعتماد به نفس خود را بازیافت و امید و خوش بینی در دل نیروهایش زنده کرد و از آن قدرتی مهم و اساسی در مقابله با دشمنان عراق ساخت.

بدین ترتیب مرجعیت دینی با صدور فتوای پربرکت خود چشم انداز سرکوب تروریسم را ترسیم کرد آن هم از طریق وحدت بیت شیعی به عنوان بزرگ‌ترین طیف در جامعه عراق و سپس وحدت بیت عراق به این دلیل که اسلام آزادی معیشت و کار شرافتنمندانه را برای همگان تضمین می‌کند.

از تمام طوائف و مذاهب مختلف عراق شامل کُردها، ترکمن ها، ایزدی ها، شیعیان و اهل تسنن نیروهایی به شکل داوطلبانه به صف الحشد الشعبی پیوستند تا بنابر ندای مرجعیت به داعش اجازه اشغالگری و بی حرمتی به خاک و مال و جان و  ناموس مردم عراق را ندهند.

پس سلام بر مردان حشد شعبی و جاودانه باید یاد همه شهدای ما و سلام و درود بر مرجعیت دینی که امیدواریم خداوند آن را در پناه خود مصون بدارد و او شنونده و اجابت کننده است.

شمشیر آل‌خلیفه روی گردن علمای بحرینی

رژیم آل خلیفه با صدور حکم اعدام برای 3 عالِم شیعی و همچنین صدور احکام حبس علیه 8 عالِم دیگر عملا علیه روحانیون بحرینی اعلام جنگ کرده است.
شمشیر آل‌خلیفه روی گردن علمای بحرینی
به گزارش «شیعه نیوز»، رژیم آل خلیفه روند سرکوب و قلع و قمع روحانیون و علمای برجسته بحرینی را وارد فاز تازه ای کرده است. البته از زمان آغاز انقلاب مردمی در بحرین از سال ۲۰۱۱ تاکنون همواره سرکوب روحانیون و برخوردهای ناشایست با آنها در دستور کار مقامات منامه بوده است. با این حال، امروز شاهد آن هستیم که این سلسله اقدامات خصمانه علیه علمای بحرینی بیش از پیش تشدید شده است.

در همین ارتباط، جمعیت «الوفاق» بزرگترین جمعیت معارض سیاسی در بحرین، در بیانیه‌ای اعلام کرد که علمای شیعه در این کشور، به صورت سازماندهی‌شده هدف گرفته می‌شوند. در این بیانیه ضمن اشاره به نوع فشارها مثل «شکنجه و محاکمه و حتی اعدام، حبس ابد، لغو تابعیت و تبعید» آمده است که مسئولان امنیتی بحرین بیش از ۱۵۶ نفر از روحانیون شیعه را در مسائل مربوط به سخنرانی، رویکردهای عقیدتی و دیدگاه‌های سیاسی، به مراکز بازجویی احضار و ۹۹ نفر از آنها را بازداشت کرده‌اند.

الوفاق افزود که برای بیش از ۵۰ عالم دینی احکام قضایی ظالمانه تا حد اعدام، حبس ابد، لغو تابعیت و پرداخت غرامت نقدی صادر شده است. در بیانیه جمعیت مذکور آمده است که تعداد روحانیون محکوم به اعدام سه نفر، تعداد علمایی که به حبس ابد محکوم شده‌اند هشت نفر و تعداد علمایی که تابعیت آنها لغو شده است ۱۹ نفر از جمله سه عالم برجسته به نام‌های آیت‌الله عیسی قاسم، آیت‌الله محمد سند و آیت‌الله شیخ حسین نجاتی هستند. الوفاق همچنین مخالفت خود با سیاست‌های ظالمانه و تبعیض‌آمیز دولت بحرین را اعلام کرد.

این درحالی است که بیش از یک سال و نیم پیش نیز رژیم آل خلیفه در جدیدترین اقدام در راستای سرکوب انتفاضه مردمی در بحرین و خاموش کردن زبانه آتش اعتراضات گسترده علیه خود ۳ تَن از علمای برجسته این کشور را بازداشت کرده بود؛ شیخ «منیر المعتوق»، شیخ «عزیز الخضران» و شیخ «محمد هادی الغریفی» از علمای برجسته شیعه بحرینی، افراد بازداشت شده بودند. پیشتر از آن نیز شیخ «عیسی مومن» رئیس بخش فرهنگی مجلس اسلامی علما و امام جمعه الدیر بحرین توسط آل خلیفه بازداشت شده بود.

بازداشت این علمای برجسته در حالی است که اخیرا رژیم آل خلیفه بر اساس اتهامات واهی علمایی نظیر شیخ «عماد الشعله» و شیخ «یاسین الموسوی» برای انجام برخی تحقیقات احضار کرده بود. در واقع، رژیم آل خلیفه با نگاهی به دور و اطراف خود و بررسی اوضاع دیگر کشورها، به درستی به این نتیجه رسیده است که تا به امروز هیچ انتفاضه مردمی بدون وجود رهبری هدایت‌کننده به سرمنزل مقصود نرسیده است. این رژیم به خوبی می داند که مردم بحرین بدون داشتن افرادی که مسیر را به آنها نشان دهند، قادر به حفظ انسجام خود برای تداوم اعتراضات علیه آل خلیفه نیستند. از همین روی، در اقدامی کاملا تاکتیکی، به جای بازداشت ده‌ها و صدها معترض، به بازداشت شماری از علماء روی آورده است.

رژیم آل خلیفه با دستگیری شمار زیادی از علمای برجسته بحرینی و احضار تعدادی دیگر تلاش می کند تا این پیام را به مخالفان خود برساند که در محاکمه «شیخ عیسی قاسم» جدی بوده و هیچ چیزی نمی تواند آن را از مسیری که انتخاب کرده است، بازگرداند. در واقع می توان سلسله بازداشت های اخیر را در همین راستا تلقی کرد که آل خلیفه قصد دارد زمینه مناسب برای محاکمه این روحانی برجسته شیعی را فراهم آورد. در حال حاضر علمای بحرینی که هدایت‌کننده اعتراضات مردمی هستند، بزرگترین مانع بر سَر راه آل خلیفه برای محاکمه شیخ عیسی محسوب می شوند.

اکثر اتهاماتی که توسط آل خلیفه متوجه علمای بحرینی شده است در «تحریک مردم به انجام اقدامات خشونت آمیز» خلاصه می شود؛ اتهاماتی که هیچگاه به اثبات نرسیدند و تنها با اهداف و اغراض سیاسی و برای سرکوب انتفاضه ۶ ساله مردمی مطرح شده و می شوند. در واقع، خلاصه آنچه که امروز در بحرین می گذرد این است که یک اقلیت حاکم به دنبال تحمیل دیدگاه‌های خلاف خود به اکثریت است؛ حال با تطمیع باشد یا تهدید.

از سوی دیگر، با توجه به دخالت های مکرر رژیم آل سعود در بحرین، نمی توان از نقش مخرب سعودیها در تحولات روزها و هفته‌های اخیر این کشور به سادگی عبور کرد. پر واضح است که رژیم سعودی از سرکوب شیعیان در بحرین بهره می‌برد و اگر اینچنین نبود، هیچگاه شاهد حضور گسترده نظامیان این رژیم در بحرین برای سرکوب مردم بی‌گناه نبودیم. هم اکنون نیز به گفته بسیاری از روحانیون برجسته بحرینی از جمله شیخ علی الکربابادی عربستان سعودی همچنان به حضور غیرقانونی و تجاوزکارانه خود در بحرین ادامه می دهد.

در حال حاضر عربستان سعودی در حال سرکوب شیعیان ساکن مناطق شرقی کشور خود است و هرگونه اقدام سرکوبگرانه علیه آنها برای ممانعت از ایجاد انتفاضه در کشور را به کار گرفته و می‌گیرد. در ادامه همین سیاست سرکوبگرانه است که سعودیها انقلاب مردم بحرین را نیز هدف قرار دادند تا بدین ترتیب زبانه‌های آتش این انقلاب به مناطق شرقی عربستان کشیده نشود.

در مسأله اقامت اجباری شیخ عیسی قاسم رهبر عالی نهضت اسلامی بحرین نیز سعودیها نقش مستقیم ایفا کردند. این سعودیها بودند که مقامات بحرین را مُجاب کردند تا در سرکوب و قلع و قمع روحانی برجسته و کارکشته ای همچون شیخ عیسی قاسم، از الگوی برخورد ریاض با شیخ نمر النمر استفاده کنند. هرچند که به نظر نمی رسد مقامات بحرینی جرأت این را داشته باشند که در برخورد با شیخ عیسی پا را فراتر از این گذاشته و همان سناریوی شیخ نمر النمر را بر روی وی نیز پیاده کنند، چراکه امروز افکار عمومی از هر زمان دیگری بیدارتر شده است.

در هر صورت، مقامات مستبد و دیکتاتور آل خلیفه باید این حقیقت آشکار را درک کنند که نمی‌توانند تمامی علماء و چهره‌های برجسته این کشور را بازداشت و محاکمه کنند. علمای بحرین طی سالهای اخیر ثابت کرده اند که با یکدیگر هم‌صدا بوده و نوعی وحدت و همدلی و همبستگی میان آنها وجود دارد. در طول این سالها هیچگاه شاهد انشقاق در صوف علمای بحرینی نبوده ایم. رژیم آل خلیفه اکنون باید این پرسش را از خود مطرح کند که پس از این قادر به بازداشت چند روحانی و عالم برجسته بحرینی خواهد بود؟

واکنش عراقی ها به سفر ستاره هالیوود به موصل

سفر غیرمنتظره 'آنجلینا جولی' ستاره 'هالیوود' که به عنوان 'سفیر حسن نیت کمیسیون عالی سازمان ملل در امور پناهجویان' شناخته می شود، به شهر 'داعش' زده 'موصل' در شمال عراق، بازتاب های متفاوتی در این کشور داشته است.
واکنش عراقی ها به سفر ستاره هالیوود به موصل
به گزارش «شیعه نیوز»، سفر غیرمنتظره 'آنجلینا جولی' ستاره 'هالیوود' که به عنوان 'سفیر حسن نیت کمیسیون عالی سازمان ملل در امور پناهجویان' شناخته می شود، به شهر 'داعش' زده 'موصل' در شمال عراق، بازتاب های متفاوتی در این کشور داشته است.

 درحالی که جولی از عصر شنبه وارد موصل دومین شهر بزرگ عراق شد و از خرابی های این شهر که نزدیک به سه سال در اشغال تروریستهای داعش قرار داشت، بازدید می کند، رسانه های این کشور تاکنون توجه چندانی به این سفر نشان نداده اند.
درعین حال رسانه های نزدیک به احزاب حاکم در کردستان عراق و نیز برخی رسانه های منطقه ای نزدیک به جریان ملی گرایی عربی بطور ویژه به این سفر و حتی پوشش مستقیم آن اقدام کرده اند.

در فضای مجازی، اما کاربران در تایید و یا مخالفت با این سفر نکاتی را مورد اشاره قرار داده اند.
موافقان سفر با اشاره به آنچه سوابق اقدامات بشر دوستانه و خیرخواهانه آنجلینا جولی می خوانند، از سفر او به شهر جنگ زده موصل و از جمله اختصاص دو میلیون دلار به بازسازی این شهر به عنوان گامی هر چند کوچک برای کاهش مشکلات مردم موصل استقبال کرده اند و نیت او را صادقانه ارزیابی و ستوده اند.
هر چند بخشی از این استقبال هم به نظر می رسد تحت تاثیر سلبریتی بودن آنجیلنا جولی است که رسانه ها و کاربران فضای مجازی پرداختن به اخبار آن را همچون فرصتی برای جذب مخاطب بیشتر می بینند.

در این خصوص هشتک 'انجلینا_جولی' هم در فضای مجازی عراق ایجاد شده است.
اما از سوی دیگر برخی کاربران عراقی نیز مقایسه های جالبی انجام داده و به نکات قابل توجهی در خصوص این سفر و ابعاد دیگر آن اشاره کرده اند.
برخی کاربران فضای مجازی در عراق سفر جولی به موصل را از این زاویه دیده اند که آمریکا با اشغالگری و جنگ و بمباران هایش کشورها را به مخروبه تبدیل و مردم را می کشد و آواره می کند و پس از آن، ستارگان هالیوود با عنوان فرستادگان صلح و اقدامات بشردوستانه از راه می رسند تا چهره انسانی آمریکا را تبلیغ کنند.

'علی محمود' یکی از این کاربران است که پرسیده است، جولی کجا بود وقتی جنگنده های آمریکا در کمال وقاحت غیرنظامیان را در شهر موصل بمباران می کردند.
وی گفته است، متاسفانه سطح فکری ما پایین است و اتفاقات را فراموش و هر چه به خورد ما بدهند، باور می کنیم.
کاربر دیگری به تمسخر نوشته است، 'ایوانکا ترامپ' به سعودی رفت و توانست ۴۵۰ میلیارد دلار از سران سعودی بگیرد، اگر جولی به آنجا برود اسم کشور سعودی می شود 'پادشاهی عربی جولیی'.
یکی دیگر از کاربران نوشته است، داستان اقدامات بشر دوستانه ستارگان هالیوود همچون یک ضرب المثل عربی است که می گوید 'طرف را می کشند و خودشان هم برایش تشیع جنازه می گیرند'.

یک شهروند دیگر عراقی با نام کاربری 'نزار الدالانی' این سوال را مطرح کرده که چرا جولی از سوریه بازدید نمی کند.
خانمی به نام 'وفاء حمزه' که برای خود نام کاربری 'ادیب سعودی' نهاده نیز در قبال این سخنان جولی که گفته، ویرانی که در موصل مشاهده کرده، در هیچ جای دنیا به چشمش ندیده از عبارت قرآنی 'و شهد شاهد من اهلها' استفاده کرده تا به اذعان آمریکایی ها به این حجم از ویرانی بدست خودشان اشاره کند.

یک کاربر هم به نام 'محمد' گویی در واکنش به همین اظهارات ستاره هالیوود این پرسش را مطرح کرده که 'مگر غیر از آمریکا چه کسی عراق را ویران کرده است'.
'انکیدو' نام کاربری فرد دیگری است که پرسیده است، چرا آنجلینا جولی به یمن سفر نمی کند.
اشاره کاربران عرب به نقش اصلی آمریکا در ویرانی عراق نه تنها به ویرانی هایی است که این کشور در دوران پس از اشغال توسط آمریکا (۲۰۰۳) و درگیری ها و ناامنی های این دوره شاهد بود، بلکه به طور ویژه به بمباران های وسیع و بی رویه جنگنده های آمریکایی و ائتلاف تحت رهبری واشنگتن تحت عنوان ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش درعراق و سوریه اشاره دارد.
در طول سالهای حضور داعش در عراق بارها رسانه های این کشور، منطقه ای و مسوولان عراق و سوریه از بمباران های وسیع و عمدی جنگنده های آمریکا علیه مناطق مسکونی، تاسیسات زیر بنایی، زیر ساخت ها و مراکز شهری در مناطق تحت اشغال و حتی گاهی مناطق آزاد شده از دست داعش خبر داده اند.

آمریکایی ها، اما هر بار همچون حکایت کشتار غیرنظامیان در بمباران هایشان در افغانستان، در عراق نیز اشتباه محاسباتی در تعیین اهداف را علت این جنایات خود عنوان می کردند.
اکنون سفر آنجلینا جولی به عراق که از سال ۲۰۰۱ تاکنون پنجمین سفر او به عراق است، یک بار دیگر این سوالات را در ذهن عراقی ها مطرح کرده است که چرا ستارگان هالیوود از قدرت و نفوذ اجتماعی و رسانه ای خود برای مقابله با سیاست های جنگ طلبانه کاخ سفید در نقاط مختلف جهان بویژه خاورمیانه استفاده نمی کنند و به مقابله با آن نمی پردازند و تنها پس از بروز جنگ و ویرانی، یاد کودکان و زنان و ضرورت کمک های بشر دوستانه می افتند.
سوالاتی که کاربران عراقی امروز درباره چرایی عدم سفر جولی به یمن و سوریه مطرح کرده اند، به خوبی این زاویه انتقادی به سفر این ستاره مشهور هالیوود به شهر ویران شده موصل را نشان می دهد.

سفر جولی به موصل درست در زمان حمله ائتلاف سعودی به بندر 'الحدیده' یمن و در حالی صورت می گیرد که 'سازمان بهداشت جهانی' هشدار می دهد با این حمله زندگی دو میلیون و۶۰۰ هزار نفر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

انصارالله در ورودی‌های شهر خندق حفر کرد

تلاش‌های امارات و عربستان برای سیطره بر فرودگاه الحدیده ناکام مانده و نیروهای انصارالله برای ممانعت از پیشروی نیروهای متخاصم خندق‌هایی را در مسیرها حفر کرده‌ و ورودی‌های شهر را با خاکریز و موانع بتنی و خندق بسته‌اند.
انصارالله در ورودی‌های شهر خندق حفر کرد
به گزارش «شیعه نیوز»، در پنجمین روز عملیات عربستان و امارات برای سیطره بر شهر الحدیده نیروهای انصارالله یمن توانستند مسیرهای امداد را به روی نیروهای متجاوز در جنوب شهر ببندند و ضد حملاتی را علیه آن‌ها در چندین منطقه انجام دهند.

نیروهای مزدور وابسته به دولت مستعفی یمن به رغم پشتیبانی بالگردها و جنگنده‌های ائتلاف سعودی نتوانستند کنترل فرودگاه شهر را به دست بگیرند.

منابع محلی در شهر الحدیده گفتند، گروه انصارالله روز یکشنبه مسیرهای منتهی به جنوب فرودگاه الحدیده به سمت منطقه "کیلو ۱۶" را بستند و تعدادی خندق را در دو طرف جاده به منظور مانع تراشی در مسیر پیشروی نیروهای منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن حفر کردند.

منابع نظامی یمنی گفتند، انصارالله مسیرهای امدادرسانی به نیروهای مزدور را که شنبه به دیوارهای فرودگاه رسیده بودند، بستند. این نیروها در پی حملات انصارالله مجبور به عقب‌نشینی شدند.

خبرنگار الجزیره گزارش داد، تردیدهای بسیاری درباره امکان تسلط نیروهای متجاوز بر مناطق استراتژیک در الحدیده وجود دارد چراکه پیشروی صورت گرفته در مناطق تقریبا غیرمسکونی بوده است.

نیروهای مشترک تحت امر دولت مستعفی یمن در ابتدا به لحاظ میدانی پیشروی به سمت فرودگاه الحدیده داشتند اما با مقاومت شدید انصارالله روبه‌رو شدند که روز جمعه مسیر ساحلی در منطقه التحیتا در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهر را به روی آنها مسدود کردند.

یک مقام دولت مستعفی به خبرگزاری فرانسه گفت: بسته شدن جاده در التحیتا بر عملیات نظامی ما و ارسال تجهیزات نظامی برای درگیری‌های اطراف فرودگاه تاثیر می‌گذارد.

روز یکشنبه نیز درگیری‌های شدیدی در اطراف دیوارهای فرودگاه الحدیده در جریان بود و آنها با اینکه جنگنده‌های ائتلاف بیش از ۲۰ حمله را علیه این فرودگاه انجام دادند،‌ نتوانستند پیشروی خاصی در این محور داشته باشند.

منابع میدانی وابسته به مزدوران ائتلاف عربی عدم پیشروی خود را این گونه توجیه می‌کنند که این نیروها روز گذشته سعی کردند محاصره صورت گرفته در اطراف فرودگاه الحدیده از جنوب، غرب و شرق را مستحکم‌تر کنند و در عین حال در هم‌جواری دیوارهای جنوب شرقی پیشروی کنند تا مسیر اصلی صنعا، ریمه، تعز، اب و ذمار را ببندند.

شبکه المیادین نیز به نقل از منابع ارتش و کمیته‌های مردمی وابسته به انصارالله یمن اعلام کرد، ۱۶۰ مزدور ائتلاف سعودی در درگیری‌های ساحل غربی یمن به اسارت این نیروها درآمده‌اند و آنها همچنان الحدیده را به طور کامل در تسلط خود دارند و نیروهای ائتلاف سعودی را که قصد حمله به مناطق مختلف دارند به محاصره درآورده‌اند.

ارتش یمن گفت: این اسیران به خارج از الحدیده منتقل شده‌اند.

سازمان ملل نیز اعلام کرده که از اوایل ژوئن ۴۴۰۰ خانواده از استان الحدیده کوچ کرده‌اند.

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن