کشته شدن ده‎ها شبه‌نظامی سودانی و سعودی در مرز یمن
منابع یمنی از کشته شدن ده‌ها شبه‌نظامی سودانی و سعودی در درگیری با نیروهای یمنی در مرز یمن و عربستان خبر دادند.
گروه خبری سیاسی
به گزارش«شیعه نیوز»، ده‎ها نفر از عناصر شبه نظامی سودانی و سعودی روز سه‌شنبه (دیروز) در درگیری با نیروهای ارتش یمن و انصارالله در مناطق مرزی عربستان از پای درآمدند.

منابع نظامی یمن می‌گویند که نظامیان سودانی در درگیری با نیروهای یمنی در مناطق مرزی عربستان و یمن، دچار خسارت‎های گسترده تجهیزاتی و جانی شده و در حمله به مواضع نیروهای ارتش یمن و انصارالله با وجود پشتیبانی هوایی عربستان در صحرای میدی استان حجه متحمل شکست شدند.

 جنگنده‎های سعودی روز گدشته بیش از ۳۰ بار به شهرستان میدی استان حجه واقع در غرب یمن حمله و بیش از ۱۰۰ راکت به سمت آن شلیک کردند.

تجاوزات عربستان سعودی و ائتلاف آن علیه یمن به بهانه بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و متواری به ریاض، بیش از دو سال و نیم است که ادامه دارد و طی این مدت بیش از ۳۶ هزار نفر از مردم یمن کشته و ده‎ها هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.
قانون دهم سوریه مانع از بازگشت پناهجویان به کشورشان می شود
وزیر امور خارجه لبنان در نامه ای به همتای سوری خود، ولید معلم، در مورد قانون جدیدی که می تواند بازگشت بسیاری از پناهجویان سوری به سرزمین خود را با دشواری بیشتر روبرو سازد ابراز نگرانی کرد.
گروه خبری سیاسی
به گزارش «شیعه نیوز»، به موجب این قانون افراد اجازه دارند تا ثابت کنند صاحب دارایی در مناطقی هستند که برای توسعه مجدد انتخاب شده و پس از هفت سال جنگ تخریب شده اند. آنها می توانند ادعای غرامت کنند. اما گروه های کمکی می گویند آشوب جنگ به این معنا است که تعداد کمی از مردم قادر خواهند بود در زمان مشخص شده این کار را انجام دهند.

باسیل به عنوان وزیر امور خارجه کشوری که میزبان بیش از یک میلیون پناهجوی سوری است در مورد چارچوب زمانی محدودی که این افراد برای اثبات دارایی خود در این مناطق دارند ابراز نگرانی کرد. وی نامه مشابهی را به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل فرستاد و خواستار اقدام برای حفاظت از حقوق پناهجویان سوری در حفظ دارایی هایشان شد.
معنای تداوم حضور ایران در سوریه پس از سخنان پمپئو چیست؟
صحبتهای مقداد در مورد ماندن حزب الله و ایران در سوریه نشان دهنده اختلاف جدی با روسیه است. آیا تهدیدات اسرائیل دلیل آن است؟ چرا پس از اظهارات پمپئو در مورد تغییر نظام در تهران حضور ایران در سوریه ضروری است؟
گروه خبری سیاسی
به گزارش «شیعه نیوز»، رای الیوم چاپ لبنان در سرمقاله خود نوشت: صحبتهای مقداد در مورد ماندن حزب الله و ایران در سوریه نشان دهنده اختلاف جدی با روسیه است. آیا تهدیدات اسرائیل دلیل آن است؟ چرا پس از اظهارات پمپئو در مورد تغییر نظام در تهران حضور ایران در سوریه ضروری است؟

به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب زبان ادامه داد: صحبتهای فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه که در ضمن آن بر این نکته تاکید کرد که خروج نیروهای خارجی از سوریه یا ماندن آنها یک مساله داخلی است، تلاشی بود در جهت از بین بردن اختلافات بین سوریه و روسیه در این رابطه. وی همچنین تصریح کرد که خواسته های روسیه در مورد خروج نیروهای خارجی از سوریه شامل ایران و نیروهای وابسته به حزب الله نمی شود.

الکساندر لاورانتینف، فرستاده رئیس جمهور روسیه به سوریه، اولین کسی بود که این مساله اختلاف برانگیز را یک هفته پیش، مطرح کرد و در ادامه، پوتین نیز صحبتهای او را تایید نموده و حتمیت این خروج را با پیروزی های ارتش سوریه در مقابله با تروریسم و اغاز عملیات سیاسی مرتبط دانست.

مقداد نیروهای حاضر در سوریه را به دو قسمت تقسیم کرد؛ اول نیروهای روسی، ایرانی و نیروهای وابسته به حزب الله که با درخواست دولت سوریه در این کشور حضور قانونی دارند و دوم نیروهایی که به صورت غیر قانونی در سوریه مستقر شده اند، که نیروهای آمریکایی و ترکیه ای ذیل این مجموعه قرار می گیرند.

ما در برابر دو دیدگاه مختلف قرار داریم؛ نخست انکه روسیه خواستار خروج ایران و هم پیمانانش از سوریه است و دوم، مخالفت سوریه و تاکید آن بر این نکته است که ایران هم پیمان قدرتمندی است که نقش مهمی را در دفاع از سوریه ایفا کرده است؛ از این رو باید تا زمان قطعی شدن شکست ترویستها در این کشور باقی بمانند.

مساله نگران کننده آن است که این خواسته های روسیه در مورد خروج نیروهای ایرانی، همزمان شده است با افزایش تنشها بین ایران و اسرائیل، به دلیل وجود پایگاههای نظامی ایران در سوریه.

درخواست دولت سوریه در مورد عقب نشینی نیروهای ایرانی از اراضی آن در شرایط تشنج کنونی و تهدیدهای اسرائیل در مورد هدف قرار دادن اهداف ایرانی در سوریه، منطقی به نظر نمی رسد و این به معنای تجاوز به سیادت دولت سوریه است، علاوه بر اینکه این تهدیدات نشان دهنده آن است که هنوز جنگ در سوریه به پایان نرسیده است.

پس از صحبتهای پمپئو و وضع شروطی برای تهران، که اغلب تحلیلگران ان را در راستای تغییر نظام ایران می دانند، حضور مشاوران ایرانی در سوریه تبدیل به امری ضروری شده است.

هر تغییری در نظام تهران می تواند منجر به تغییر نظام در دمشق شود، و این اتفاق چه با جنگ نظامی اتفاق بیفتد، یا محاصره اقتصادی، مقدمه سقوط نظام سوریه خواهد بود؛ بدین معنا، هر دو در جبهه واحدی برای مقابله با آمریکا و اسرائیل قرار دارند.

نیروهای ایرانی در سوریه بالاخره باید از آن خارج شود، اما نه بنابر درخواست اسرائیل و فشار آمریکا، بلکه با تصمیم دولت سوریه و پس از بازپس گیری کامل تمام اراضی سوریه.

دخالت آمریکایی غربی در سوریه که با ثروت برخی دولتهای خلیج فارس حمایت می شود، و هدف از آن تغییر نظام سوریه است، علت اصلی حضور نیروهای ایرانی، روسی و حزب الله در سوریه است؛ همچنانکه ۷ سال پیش که چنین دخالتی نبود، نیازی به حضور این نیروها در سوریه هم احساس نمی شد.

روسیه دولت دوستی است که جایگاه خود بعنوان یک ابر قدرت در منطقه را تثبیت کرده و مانع از تحقق نقشه امریکا برای نابودی کامل سوریه شده است. باید این واقعیت را به دیده عبرت بنگریم و اطمینان داشته باشیم که مسکو در برابر باج گیریها و تهدیدات اسرائیل سر خم نمی کند.
تمسخر کشورهای ائتلاف سعودی و محاصره کننده قطر
«محمد علی الحوثی» از رهبران جنبش انصارالله یمن با تمسخر کشورهای ائتلاف سعودی و محاصره کننده قطر خطاب به آنها گفت: آنچه نتوانستید در قطر محقق کنید در یمن هرگز نخواهید توانست محقق کنید.
گروه خبری سیاسی
به گزارش «شیعه نیوز»، رئیس کمیته انقلاب یمن خطاب به ائتلاف سعودی: آنچه در قطر نتوانستید محقق کنید در یمن هرگز نخواهید توانست انجام دهید

 «محمد علی الحوثی» از رهبران جنبش انصارالله یمن با تمسخر کشورهای ائتلاف سعودی و محاصره کننده قطر خطاب به آنها گفت: آنچه نتوانستید در قطر محقق کنید در یمن هرگز نخواهید توانست محقق کنید.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از القدس العربی، الحوثی که رئیس کمیته عالی انقلاب یمن را برعهده دارد، در تویترش نوشت: در چنین روزهایی گفتیم که آنها هرگز نخواهند توانست بر قطر پیروز شوند و هرگز نخواهند توانست به ۱۲ شرط خود علیه قطر شرط دیگری بیفزایند.

وی خطاب به سران ائتلاف تحت رهبری سعودی علیه یمن نوشت: امروز وپس از یک سال از محاصره قطر به آنها می گوییم آنچه نتوانستید در قطر محقق کنید هرگز نخواهید توانست پس از چهار سال در یمن محقق کنید.
تصاویر منتشر شده از بن سلمان قدیمی است
ولیعهد سابق عربستان سعودی با انتشار پیامی توئیتری زخمی شدن محمد بن سلمان در حادثه منطقه الخزامی را تایید کرد.
گروه خبری سیاسی
به گزارش «شیعه نیوز»، محمد بن نایف، ولیعهد سابق عربستان در پیامی توئیتری اعلام کرد تصاویری که دیروز از محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان سعودی) منتشر شده قدیمی است و اطلاعاتی که درباره زخمی شدن وی در حادثه منطقه الخزامی منتشر شده صحت دارد.

محمد بن نایف اعلام کرد تصاویری که دیروز از بن سلمان منتشر شده قدیمی است، بن سلمان از زمان حادثه منطقه الخزامی، هنوز در رسانه ها ظاهر نشده، قرار بود وی در ورزشگاه الجوهره حاضر شود اما حضور نیافت، اطلاعاتی که درباره زخمی شدن وی در حادثه مذکور منتشر شده صحیح است، زخم بن سلمان جان وی را تهدید نمی کند اما اگر زخمی شدن وی افشا شود، برای روند فعالیت وی خطرناک خواهد بود.


روز گذشته خبرگزاری رسمی عربستان، واس، نخستین تصاویر از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را پس تیراندازی نزدیک کاخ پادشاهی سعودی و گمانه زنی‌ها در خصوص تیرخوردن او در حادثه کاخ الخزامی منتشر کرد.

این تصاویر که از سوی خبرگزاری رسمی عربستان (واس) منتشر شد، ریاست محمد بن سلمان را در نشست شورای امور اقتصادی و توسعه این کشور نشان می‌دهد.


انتشار این تصاویر در حالی صورت گرفته است که پس از حادثه تیراندازی در نزدیکی کاخ پادشاهی سعودی در ریاض، هنوز فیلم و یا تصاویری که سلامتی محمد بن سلمان را از سوی رسانه‌های مستقل ثابت کند، منتشر نشده است. این تصاویر در حالی منتشر شده است که شماری از گزارش‌ها حاکی از آن است که غیبت ولیعهد سعودی به سبب تیرخوردن او در حادثه تیراندازی اخیر در ریاض است.
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن