نمایندگان کُرد تهدید کردند
نمایندگان ائتلاف کردستانی در پارلمان عراق در اعتراض به بررسی پیش‌نویس قانون بودجه کنونی تهدید کردند که در پارلمان تحصن خواهند کرد.
گروه خبری سیاسی
به گزارش«شیعه نیوز»، با وجود تلاش نمایندگان کُرد در پارلمان عراق به مانع‌تراشی برای قرائت قانون بودجه ۲۰۱۸ برای بار دوم در اعتراض به عدم توجه به ملاحظاتشان در پیش‌نویس این قانون، هیأت رئیسه پارلمان به خوانش این قانون ادامه دادند و قرار است در نشست پنجشنبه آینده، این روند ادامه یابد.

«زینب الطائی» نماینده فراکسیون الاحرار در گفت‌وگو با «القدس العربی» اظهار داشت: پارلمان دوازدهمین نشست خود را با گزارش کمیسیون دارایی درباره بودجه پیشنهاد ۲۰۱۸ آغاز کرد. این امر اعتراض نمایندگان ائتلاف کردستانی را برانگیخت، زیرا مخالف خوانش مجدد قانون بودجه و مناقشه آن بدون توجه به ملاحظاتشان بودند. در مقابل نیز سایر نمایندگان خواستار تداوم قرائت پیش‌نویس قانون بودجه شدند و اعلام کردند که در صورت داشتن اعتراض، معترضان می‌توانند به این بودجه رأی ندهند نه آنکه مانع‌تراشی کنند.

وی افزود: در نهایت بر روی نشست روسای قوای سه‌گانه کشور و بررسی این مسئله با حضور روسای فراکسیون‌های پارلمانی توافق شد.

«عباس البیاتی» نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق نیز اتفاقات روی داده در صحن مجلس را در گفت‌وگو با القدس العربی، تلاش برای توقف روند بررسی قانون بودجه دانست و گفت: بررسی ثانویه این قانون به معنای تصویب آن نبود بلکه صرفا اطلاع اعضای پارلمان از بندهای مختلف آن و بررسی ملاحظات مثبت بر این پیش‌نویس بود. هنگام تصویب ما با نمایندگان کرد و سایرین توافق خواهیم کرد.

پس از این مسئله، فراکسیون‌های سیاسی کردستان نیز بلافاصله یک کنفرانس خبری در پارلمان برگزار و تاکید کردند که رسما، هر نشستی که برای بررسی و مناقشه پیش‌نویس قانون بودجه کنونی برگزار شود را تحریم می‌کنند .

این نمایندگان از رئیس‌جمهور، رئیس پارلمان و نخست‌وزیر عراق خواستند تا با برگزاری نشستی تکلیف پرونده بودجه را روشن کنند.

«عرفات کرم» رئیس فراکسیون حزب دموکراتیک کردستان به ریاست «مسعود بارزانی» طی این کنفرانس گفت: اینجا یک مشکل حقیقی در روند سیاسی کشور وجود دارد که بودجه است. فراکسیون‌های سیاسی کردستان دو نشست با العبادی داشتند اما این نشست‌ها نتیجه‌ای نداشت اما رایزنی‌ها همچنان ادامه دارد.

این نماینده کرد تاکید کرد که نمایندگان ائتلاف کردستانی، هر نشستی را که در پارلمان برای بررسی پیش‌نویس این قانون بودجه برگزار شود، تحریم می‌کنند. دولت عراق به مطالبات مردم کردستان پاسخ نمی‌دهد و ما درباره عدم توجه به مطالبات فراکسیون‌های سنی و نمایندگان استان‌های تولیدکننده نفت در این پیش‌نویس هشدار می‌دهیم. این بودجه بدترین بودجه تاریخ عراق است و به نفع ملت این کشور نیست بلکه در خدمت یک طرف خاص است.

وی درباره پیشنهاد نشست روسای قوای سه‌‌گانه در عراق گفت: نشست‌های ما با العبادی و الجبوری بی‌حاصل بوده و پس از بازگشت نخست‌وزیر از کنفرانس کویت، این نشست سه‌جانبه انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم که نشست‌های مربوط به بودجه با این شرایط در پارلمان برگزار شود و تا زمانی که حقوق کردها و منطقه کردستان کاملا داده نشود، در داخل پارلمان تحصن می‌کنیم.
اهمیت قدرت حزب‌الله لبنان در حفظ ثبات منطقه
یک روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی انگلیسی-لبنانی با اشاره به پیروزی حزب‌الله در انتخابات اخیر لبنان، بر اهمیت حفظ قدرت این گروه مقاومت در تقویت ثبات منطقه تاکید کرد.
گروه خبری سیاسی
به گزارش «شیعه نیوز»، در نیمه اردیبهشت امسال، اولین انتخابات مجلس لبنان پس از ۹ سال با رقابت ۵۰۰ داوطلب برگزار شد. براساس آمار رسمی، ۴۹,۲ درصد از واجدین شرایط در این انتخابات شرکت کردند.

حسین الموسوی، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی در گفتگو با ایکنا گفت: حضور کمرنگ مردم نشان می‌دهد که برخی از مردم لبنان امید زیادی به آینده کشور ندارند. نتایج انتخابات نیز با توجه به نظام جدید انتخاباتی که اجازه ورود افراد جدید به مجلس، خیلی ها را شوکه کرد.

وی گفت: البته برگزاری این انتخابات به خودی خود دستاوردی برای دولت لبنان محسوب می‌شود. زیرا این انتخابات پس از ۹ سال ناآرامی سیاسی در این کشور برگزار شده است. نا آرامی‌هایی که به دلیل خشونت‌های موجود در کشور همسایه یعنی سوریه، فعالیت‌های گروه های تروریستی در کشور و مقابله با این فعالیت‌ها به وجود آمده بود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری موفق انتخابات در این کشور بیان‌گر تمایل قدرت‌های منطقه‌ای به برقراری صلح است افزود: این حقیقت که انتخابات با موفقیت برگزار شد نشان داد که بر خلاف لفاظی‌های تندی که صورت می‌گیرد، نه قدرت‌های محلی و نه منطقه‌ای نمی‌خواهند اختلافات تشدید شود. جو نسبتاً صلح آمیز کشور نیز نشان دهنده اقتدار و کارآیی نیروهای امنیتی لبنان است.

نتایج انتخابات لبنان نشان می‌دهد که در این انتخابات، جنبش مقاومت حزب الله و متحدان سیاسی‌اش بیش از نیمی از کرسی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.  حسین الموسوی درباره پیروزی حزب‌الله، گفت: حزب‌الله و متحدان سیاسی‌اش از ۱۲۸ کرسی ، ۶۷ کرسی را در مجلس به دست آوردند و به این ترتیب می‌توانند دولتی برای خود شکل دهند و وزارتخانه‌های کلیدی را در دست بگیرند.

وی افزود: حفظ قدرت حزب الله در لبنان اهمیت زیادی در حفظ ثبات منطقه دارد. به عبارت دیگر این تعادل قدرت بین طرف اسرائیلی و حزب الله و بازدارندگی منتج از آن که مانع جنگ می‌شود باعث شده این کشور کوچک خاورمیانه بیش از ۱۰ سال در صلح و آرامش باشد. حفظ این فرمول، خط قرمز حزب‌الله است.

پس از اعلام نتایج، سعد الحریری، نخست وزیر لبنان، گفت حزب او که تحت حمایت عربستان سعودی است، یک سوم کرسی ها را در انتخابات از دست داده و تنها ۲۱ کرسی کسب کرده است. حسین الموسوی این پیامد را شکست ریاض توصیف کرد و گفت: سیاست عربستان سعودی در منطقه مدتی است که با شکست روبه رو است.  پاییز گذشته، شاهزاده گستاخ سعودی سعی داشت با ربودن نخست وزیر لبنان و مجبور کردن او به استعفا دادن در برنامه زنده تلویزیونی، آشوب به پا کند. نقشه او با شکست رو به شد و حریری، هر چند تضعیف شده، به دفترش در بیروت بازگشت.

وی در ادامه گفتگو اظهار داشت: امروز پادشاهی عربستان منتظر است ببیند چه پیش می‌آید و دولت بعدی چگونه خواهد بود و در حال حاضر تمایلی به جنگ افروزی ندارند. شکست دوم ریاض در کمتر از شش ماه، در حالی که مقدمات تشکیل کابینه در این هفته صورت می‌گیرد، عربستان را مجبور به سکوت و دست نگه داشتن می‌کند.

الموسوی در ادامه درباره انتخابات پارلمانی اخیر عراق به خبرنگار ایکنا گفت: مردم عراق، شنبه گذشته پس از سال‌ها درگیری با داعش و گروه‌های تحت حمایت عربستان سعودی، در انتخابات ملی کشورشان شرکت کردند. در حال حاضر در این کشور تا حدی موج امیدواری و خوش‌بینی مشاهده می‌شود، هر چند پیش افتادن مقتدی الصدر همه را بهت زده کرد.

وی افزود: نتایج انتخابات نشان می‌دهد که مردم عراق خواستار سیاستمدارانی هستند که به مردم بدون در نظر گرفتن نژاد و فرقه‌شان اهمیت بدهند.

الموسوی در خصوص کاهش جمعیت رأی دهندگان گفت: این می‌تواند نشان‌دهنده نارضایتی گسترده‌ای باشد که بسیاری از عراقی‌ها نسبت به طبقه سیاسی فعلی عراق احساس می‌کنند. فساد داخلی که با فقدان حکومتی کارآمد همراه شده، اعتماد رأی‌دهندگان را به دولتی که بتواند برایشان فرصت شغلی و رفاه عمومی فراهم کند، کاهش داده است. همچنین نمی‌توانیم انکار کنیم که هنوز در فضای سیاسی عراق چندشاخگی درون فرقه ای وجود دارد و در نتیجه هیچ پیامد مشخصی از تشکیل دولت در این کشور وجود ندارد.

وی این فضا را نشانگر دیدگاه عراقی ها نسبت به امور سیاسی کشور توصیف کرد و گفت: این فضا به پوپولیسمِ از نوع مقتدی صدر فرصتی داده تا انتخابات را از آن خود کند. به این ترتیب او در زمان تشکیل دولت جدید عراق به عنوان کسی که می تواند در انتخاب نخست وزیر نقش داشته باشد، در جایگاهی مهم قرار گرفته است.  نتایج انتخابات باید زنگ هشداری باشد که نخبگان سیاسی عراق را از خواب بیدار و متوجه‌شان کند که مردم عراق خواستار حرکتی قدرتمند برای رهایی از فرقه گرایی هستند.


موافقت صدر با تمدید دوره نخست‌وزیری العبادی در ازای 9 شرط
منابع عراقی می‌گویند رهبر جریان صدر عراق با تمدید دوره نخست‌وزیری العبادی در ازای ۹ شرط موافقت کرده است.
گروه خبری سیاسی
به گزارش «شیعه نیوز»، روزنامه العربی الجدید قطر به نقل از "یک وزیر دولت عراق" اعلام کرد: مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق با تمدید دوره نخست‌وزیری حیدر العبادی در ازای پایبندی به برنامه فراگیر مورد نظر ائتلاف سائرون موافقت کرده است.

به گفته این وزیر عراقی که نام او فاش نشده، این برنامه شامل تشکیل دولت ملی به دور از سهمیه‌بندی طایفه‌ای در توزیع پست‌ها، انتخاب وزرای شایسته، تعهد درباره محاکمه فاسدان، اعلام استراتژی برای کاهش فقر و بیکاری، بازسازی شهرهای تخریب شده عراق، اقدام منصفانه درباره خانواده‌های تروریست‌ها، حل مشکل برق، تعهد درباره بیرون کردن نیروهای خارجی از عراق و ایجاد سیاست خارجی مستقل به دوراز هرگونه دخالت خارجی است. همچنین العبادی باید هر سال برنامه دولتی خود را به روز کند و اگر در اجرای آن شکست بخورد رأی اعتماد از او در پارلمان باز پس گرفته می‌شود.

وی گفت: برنامه‌ای که مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق به ائتلاف النصر مطرح کرده کلیات محسوب می‌شود و  العبادی موافقت اولیه با دوره دوم نخست‌وزیر خود را یک تحول بزرگ می‌داند.

این وزیر گفت: ائتلاف الوطنیه به رهبری ایاد علاوی و القرار به رهبری اسامه النجیفی و الحکمه به رهبری عمار الحکیم با ائتلاف سائرون و النصر خواهند بود که بیش از ۱۴۰ کرسی پارلمان را تشکیل می‌دهند.

از سوی دیگر جاسم الحلفی، از اعضای ائتلاف سائرون گفت: طی روزهای آتی با مرجعیت دینی و هم‌پیمانان جریان صدر مشورت‌هایی صورت خواهد گرفت. تنها شخصیت‌های متهم به فساد در دولت آتی کنار گذاشته می‌شوند و این شخصیت‌ها و صاحبان طرح‌های طایفه‌ای جزو ائتلاف ما نخواهند بود. گزینه ما ملی باقی خواهد ماند.
تمسخر کشورهای ائتلاف سعودی و محاصره کننده قطر
«محمد علی الحوثی» از رهبران جنبش انصارالله یمن با تمسخر کشورهای ائتلاف سعودی و محاصره کننده قطر خطاب به آنها گفت: آنچه نتوانستید در قطر محقق کنید در یمن هرگز نخواهید توانست محقق کنید.
گروه خبری سیاسی
به گزارش «شیعه نیوز»، رئیس کمیته انقلاب یمن خطاب به ائتلاف سعودی: آنچه در قطر نتوانستید محقق کنید در یمن هرگز نخواهید توانست انجام دهید

 «محمد علی الحوثی» از رهبران جنبش انصارالله یمن با تمسخر کشورهای ائتلاف سعودی و محاصره کننده قطر خطاب به آنها گفت: آنچه نتوانستید در قطر محقق کنید در یمن هرگز نخواهید توانست محقق کنید.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از القدس العربی، الحوثی که رئیس کمیته عالی انقلاب یمن را برعهده دارد، در تویترش نوشت: در چنین روزهایی گفتیم که آنها هرگز نخواهند توانست بر قطر پیروز شوند و هرگز نخواهند توانست به ۱۲ شرط خود علیه قطر شرط دیگری بیفزایند.

وی خطاب به سران ائتلاف تحت رهبری سعودی علیه یمن نوشت: امروز وپس از یک سال از محاصره قطر به آنها می گوییم آنچه نتوانستید در قطر محقق کنید هرگز نخواهید توانست پس از چهار سال در یمن محقق کنید.
تصاویر منتشر شده از بن سلمان قدیمی است
ولیعهد سابق عربستان سعودی با انتشار پیامی توئیتری زخمی شدن محمد بن سلمان در حادثه منطقه الخزامی را تایید کرد.
گروه خبری سیاسی
به گزارش «شیعه نیوز»، محمد بن نایف، ولیعهد سابق عربستان در پیامی توئیتری اعلام کرد تصاویری که دیروز از محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان سعودی) منتشر شده قدیمی است و اطلاعاتی که درباره زخمی شدن وی در حادثه منطقه الخزامی منتشر شده صحت دارد.

محمد بن نایف اعلام کرد تصاویری که دیروز از بن سلمان منتشر شده قدیمی است، بن سلمان از زمان حادثه منطقه الخزامی، هنوز در رسانه ها ظاهر نشده، قرار بود وی در ورزشگاه الجوهره حاضر شود اما حضور نیافت، اطلاعاتی که درباره زخمی شدن وی در حادثه مذکور منتشر شده صحیح است، زخم بن سلمان جان وی را تهدید نمی کند اما اگر زخمی شدن وی افشا شود، برای روند فعالیت وی خطرناک خواهد بود.


روز گذشته خبرگزاری رسمی عربستان، واس، نخستین تصاویر از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را پس تیراندازی نزدیک کاخ پادشاهی سعودی و گمانه زنی‌ها در خصوص تیرخوردن او در حادثه کاخ الخزامی منتشر کرد.

این تصاویر که از سوی خبرگزاری رسمی عربستان (واس) منتشر شد، ریاست محمد بن سلمان را در نشست شورای امور اقتصادی و توسعه این کشور نشان می‌دهد.


انتشار این تصاویر در حالی صورت گرفته است که پس از حادثه تیراندازی در نزدیکی کاخ پادشاهی سعودی در ریاض، هنوز فیلم و یا تصاویری که سلامتی محمد بن سلمان را از سوی رسانه‌های مستقل ثابت کند، منتشر نشده است. این تصاویر در حالی منتشر شده است که شماری از گزارش‌ها حاکی از آن است که غیبت ولیعهد سعودی به سبب تیرخوردن او در حادثه تیراندازی اخیر در ریاض است.
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن