گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری بین الملل

نمایندگان کُرد تهدید کردند

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار بین الملل

نمایندگان ائتلاف کردستانی در پارلمان عراق در اعتراض به بررسی پیش‌نویس قانون بودجه کنونی تهدید کردند که در پارلمان تحصن خواهند کرد.
به گزارش«شیعه نیوز»، با وجود تلاش نمایندگان کُرد در پارلمان عراق به مانع‌تراشی برای قرائت قانون بودجه 2018 برای بار دوم در اعتراض به عدم توجه به ملاحظاتشان در پیش‌نویس این قانون، هیأت رئیسه پارلمان به خوانش این قانون ادامه دادند و قرار است در نشست پنجشنبه آینده، این روند ادامه یابد.

«زینب الطائی» نماینده فراکسیون الاحرار در گفت‌وگو با «القدس العربی» اظهار داشت: پارلمان دوازدهمین نشست خود را با گزارش کمیسیون دارایی درباره بودجه پیشنهاد 2018 آغاز کرد. این امر اعتراض نمایندگان ائتلاف کردستانی را برانگیخت، زیرا مخالف خوانش مجدد قانون بودجه و مناقشه آن بدون توجه به ملاحظاتشان بودند. در مقابل نیز سایر نمایندگان خواستار تداوم قرائت پیش‌نویس قانون بودجه شدند و اعلام کردند که در صورت داشتن اعتراض، معترضان می‌توانند به این بودجه رأی ندهند نه آنکه مانع‌تراشی کنند.

وی افزود: در نهایت بر روی نشست روسای قوای سه‌گانه کشور و بررسی این مسئله با حضور روسای فراکسیون‌های پارلمانی توافق شد.

«عباس البیاتی» نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق نیز اتفاقات روی داده در صحن مجلس را در گفت‌وگو با القدس العربی، تلاش برای توقف روند بررسی قانون بودجه دانست و گفت: بررسی ثانویه این قانون به معنای تصویب آن نبود بلکه صرفا اطلاع اعضای پارلمان از بندهای مختلف آن و بررسی ملاحظات مثبت بر این پیش‌نویس بود. هنگام تصویب ما با نمایندگان کرد و سایرین توافق خواهیم کرد.

پس از این مسئله، فراکسیون‌های سیاسی کردستان نیز بلافاصله یک کنفرانس خبری در پارلمان برگزار و تاکید کردند که رسما، هر نشستی که برای بررسی و مناقشه پیش‌نویس قانون بودجه کنونی برگزار شود را تحریم می‌کنند .

این نمایندگان از رئیس‌جمهور، رئیس پارلمان و نخست‌وزیر عراق خواستند تا با برگزاری نشستی تکلیف پرونده بودجه را روشن کنند.

«عرفات کرم» رئیس فراکسیون حزب دموکراتیک کردستان به ریاست «مسعود بارزانی» طی این کنفرانس گفت: اینجا یک مشکل حقیقی در روند سیاسی کشور وجود دارد که بودجه است. فراکسیون‌های سیاسی کردستان دو نشست با العبادی داشتند اما این نشست‌ها نتیجه‌ای نداشت اما رایزنی‌ها همچنان ادامه دارد.

این نماینده کرد تاکید کرد که نمایندگان ائتلاف کردستانی، هر نشستی را که در پارلمان برای بررسی پیش‌نویس این قانون بودجه برگزار شود، تحریم می‌کنند. دولت عراق به مطالبات مردم کردستان پاسخ نمی‌دهد و ما درباره عدم توجه به مطالبات فراکسیون‌های سنی و نمایندگان استان‌های تولیدکننده نفت در این پیش‌نویس هشدار می‌دهیم. این بودجه بدترین بودجه تاریخ عراق است و به نفع ملت این کشور نیست بلکه در خدمت یک طرف خاص است.

وی درباره پیشنهاد نشست روسای قوای سه‌‌گانه در عراق گفت: نشست‌های ما با العبادی و الجبوری بی‌حاصل بوده و پس از بازگشت نخست‌وزیر از کنفرانس کویت، این نشست سه‌جانبه انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم که نشست‌های مربوط به بودجه با این شرایط در پارلمان برگزار شود و تا زمانی که حقوق کردها و منطقه کردستان کاملا داده نشود، در داخل پارلمان تحصن می‌کنیم.