گروه خبری سیاسی

نمایندگان کُرد تهدید کردند


نمایندگان ائتلاف کردستانی در پارلمان عراق در اعتراض به بررسی پیش‌نویس قانون بودجه کنونی تهدید کردند که در پارلمان تحصن خواهند کرد.
نمایندگان کُرد تهدید کردند
به گزارش«شیعه نیوز»، با وجود تلاش نمایندگان کُرد در پارلمان عراق به مانع‌تراشی برای قرائت قانون بودجه 2018 برای بار دوم در اعتراض به عدم توجه به ملاحظاتشان در پیش‌نویس این قانون، هیأت رئیسه پارلمان به خوانش این قانون ادامه دادند و قرار است در نشست پنجشنبه آینده، این روند ادامه یابد.

«زینب الطائی» نماینده فراکسیون الاحرار در گفت‌وگو با «القدس العربی» اظهار داشت: پارلمان دوازدهمین نشست خود را با گزارش کمیسیون دارایی درباره بودجه پیشنهاد 2018 آغاز کرد. این امر اعتراض نمایندگان ائتلاف کردستانی را برانگیخت، زیرا مخالف خوانش مجدد قانون بودجه و مناقشه آن بدون توجه به ملاحظاتشان بودند. در مقابل نیز سایر نمایندگان خواستار تداوم قرائت پیش‌نویس قانون بودجه شدند و اعلام کردند که در صورت داشتن اعتراض، معترضان می‌توانند به این بودجه رأی ندهند نه آنکه مانع‌تراشی کنند.

وی افزود: در نهایت بر روی نشست روسای قوای سه‌گانه کشور و بررسی این مسئله با حضور روسای فراکسیون‌های پارلمانی توافق شد.

«عباس البیاتی» نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق نیز اتفاقات روی داده در صحن مجلس را در گفت‌وگو با القدس العربی، تلاش برای توقف روند بررسی قانون بودجه دانست و گفت: بررسی ثانویه این قانون به معنای تصویب آن نبود بلکه صرفا اطلاع اعضای پارلمان از بندهای مختلف آن و بررسی ملاحظات مثبت بر این پیش‌نویس بود. هنگام تصویب ما با نمایندگان کرد و سایرین توافق خواهیم کرد.

پس از این مسئله، فراکسیون‌های سیاسی کردستان نیز بلافاصله یک کنفرانس خبری در پارلمان برگزار و تاکید کردند که رسما، هر نشستی که برای بررسی و مناقشه پیش‌نویس قانون بودجه کنونی برگزار شود را تحریم می‌کنند .

این نمایندگان از رئیس‌جمهور، رئیس پارلمان و نخست‌وزیر عراق خواستند تا با برگزاری نشستی تکلیف پرونده بودجه را روشن کنند.

«عرفات کرم» رئیس فراکسیون حزب دموکراتیک کردستان به ریاست «مسعود بارزانی» طی این کنفرانس گفت: اینجا یک مشکل حقیقی در روند سیاسی کشور وجود دارد که بودجه است. فراکسیون‌های سیاسی کردستان دو نشست با العبادی داشتند اما این نشست‌ها نتیجه‌ای نداشت اما رایزنی‌ها همچنان ادامه دارد.

این نماینده کرد تاکید کرد که نمایندگان ائتلاف کردستانی، هر نشستی را که در پارلمان برای بررسی پیش‌نویس این قانون بودجه برگزار شود، تحریم می‌کنند. دولت عراق به مطالبات مردم کردستان پاسخ نمی‌دهد و ما درباره عدم توجه به مطالبات فراکسیون‌های سنی و نمایندگان استان‌های تولیدکننده نفت در این پیش‌نویس هشدار می‌دهیم. این بودجه بدترین بودجه تاریخ عراق است و به نفع ملت این کشور نیست بلکه در خدمت یک طرف خاص است.

وی درباره پیشنهاد نشست روسای قوای سه‌‌گانه در عراق گفت: نشست‌های ما با العبادی و الجبوری بی‌حاصل بوده و پس از بازگشت نخست‌وزیر از کنفرانس کویت، این نشست سه‌جانبه انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم که نشست‌های مربوط به بودجه با این شرایط در پارلمان برگزار شود و تا زمانی که حقوق کردها و منطقه کردستان کاملا داده نشود، در داخل پارلمان تحصن می‌کنیم.

درگیری داعش و طالبان در شرق افغانستان


مقامات محلی در شرق افغانستان اعلام کردند که طالبان در پی جولان داعش در ولایت «کنر» در شرق این کشور به مواضع این گروه تروریستی حمله کرده است.
درگیری داعش و طالبان در شرق افغانستان
به گزارش «شیعه نیوز»، در چند هفته گذشته نمایندگان پارلمان افغانستان نسبت به افزایش تحرکات داعش در ولایت کنر ابراز نگرانی کردند.

گروه تروریستی داعش تلاش دارد تا از ولایت ننگرهار فعالیت‌های تروریستی خود را به سایر ولایت‌های شرقی افغانستان نیز گسترش دهد که با واکنش طالبان روبرو شده است.

مقامات محلی کنر به روزنامه پشتو زبان «سپوژمی» گفتند که از چند روز پیش تاکنون اعضای طالبان با گروه تروریستی داعش در این ولایت درگیر شده‌اند.

آنها تصریح کردند که این درگیری‌ها در مناطق «وچ‌ناو» و «نیازو» در شهرستان «چپه دره» ولایت کنر جریان دارد و طالبان تا کنون 7 جنگجوی داعشی را کشته‌اند.

«شیرین آقا فقیری» سخنگوی سپاه 201 ارتش در شرق افغانستان گفت: درگیری‌ها بین داعش و طالبان در ولایت کنر از چند رو گذشته آغاز شده و هنوز ادامه دارد.

وی افزود: در این درگیری گروه تروریستی داعش متحمل تلفات بسیاری شده است.

«فریداحمد دهقان» سخنگوی فرماندهی پلیس کنر نیز درگیری طالبان با گروه تروریستی داعش در این ولایت را تائید کرده است.

«غنی مصمم» سخنگوی والی کنر نیز تصریح کرد که بر اثر این درگیری‌ها حدود 200 خانواده از شهرستان چپه دره فرار کرده‌اند.

وی افزود: نیروهای امنیتی افغان نیز عملیات نظامی جداگانه را علیه داعش در شهرستان «نورگل دره» آغاز کرده است.

«صالح‌محمد صالح» نماینده کنر در پارلمان پیش از این گفته بود؛ در مناطقی که طالبان هدف سرکوب قرار گرفته است، حامیان داعش به تهدیدی جدی برای مردم این ولایت تبدیل شده‌اند.

این در حالی است که نیروهای خارجی در کنر به سرکوب طالبان به نفع داعش در این ولایت متهم هستند.

صدور حکم اعدام برای تروریستی که 16 عراقی را به قتل رسانده بود


دادگاهی عراقی امروز یک تروریست داعشی را که در قتل 16 غیرنظامی عراقی در بیمارستان موصل دست داشته است، به اعدام محکوم کرد.
صدور حکم اعدام برای تروریستی که 16 عراقی را به قتل رسانده بود
به گزارش «شیعه نیوز»، دادگاهی عراقی امروز یکشنبه یکی از عناصر داعش را به جرم به قتل رساندن 16 غیرنظامی عراقی به اعدام محکوم کرد.

بر اساس این خبر این تروریست 16 غیرنظامی را در بیمارستانی در موصل به قتل رسانده است و اقدام به توزیع مواد منفجره در سطح شهر کرده است.

«عبدالستار بیرقدار» سخنگوی رسمی شورای عالی قضایی عراق اعلام کرد که این تروریست ضمن اعتراف به به قتل رساندن غیرنظامیان عراقی در بیمارستان سراسری موصل به مشارکت در عملیات های تروریستی علیه نیروهای امنیتی نیز اعتراف کرده است.

اخیرا نیز دادگاه جنایی ذی قار 6 متهم به دست داشتن در حمله تروریستی به رستوران فدک و ارز لبنان در مسیر بزرگراه استان ذی قار و المثنی را به اعدام محکوم کرده است. در حمله تروریستی به رستوران فدک چندین ایرانی نیز به شهادت رسیدند.

کارشکنی مقامات سعودی در رسیدن کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن


کارشکنی‌های مقامات سعودی در روند انتقال کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن مشکلات زیادی ایجاد کرده است.
کارشکنی مقامات سعودی در رسیدن کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن
به گزارش «شیعه نیوز»، شبکه تلویزیونی پرس تی وی با اشاره به اینکه بندر الحدیده تنها مرکز مهم دریافت کمک های بشردوستانه و اقلام اولیه مورد نیاز مردم یمن است، تاکید کرد حملات متجاوزان سعودی-آمریکایی به این بندر وضع یمنی‌ها را به خطر می انداز‌د.

این شبکه در گزارشی اعلام کرد: بندر الحدیده در سواحل غربی یمن اقلام اولیه زندگی را برای 22 میلیون یمنی فراهم می کند و آنها را از مرگ نجات می دهد. بر اساس اعلام سازمان ملل این تعداد، 80 درصد از جمعیت یمن را تشکیل می دهند. اکثر این افراد در معرض قرار گرفتن در قحطی قرار دارند زیرا یمن برای تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم به شدت به واردات وابسته است و 90 درصد از مواد غذایی این کشور از طریق واردات تامین می شود. بندر الحدیده 70 درصد از کل واردات به یمن را دریافت می کند.

در ادامه این گزارش آمده است: در سال 2015 عربستان یک محاصره هوایی و دریایی علیه یمن اعمال کرد و از آن زمان، ریاض محموله های مواد غذایی ارسال شده به یمن را ابتدا به طرز افراطی مورد بازرسی قرار می دهد و سپس اجازه عبور آنها را می دهد.

گزارشی که عفو بین‌الملل تهیه کرده است، نشان می دهد برای تحویل کمک های انسان‌دوستانه مورد نیاز مردم یمن به ویژه در الحدیده چه مشکلات و دشواری هایی وجود دارد. در پی اعمال تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه یمن، همه شناورهایی که به یمن نزدیک می شوند به وسیله ناظران سازمان ملل تحت بازرسی قرار می گیرند و پس از دریافت مجوز به یک منطقه بازرسی تحت کنترل عربستان و نیروهای تحت امر آن هدایت می شوند. این همان منطقه‌ای است که عفو بین‌الملل می‌گوید کشتی‌ها در آن با تاخیرهای طولانی و بیش از حد روبرو می شوند. در ماه مارس 2018، نیروهای سعودی هریک از این کشتی ها را به طور متوسط 15 روز در منطقه بازرسی نگاه می داشتند.

عفو بین الملل در گزارش خود تاکید کرد این دوره انتظار در برخی موارد به 50 روز نیز می رسید. این درحالیست که بازرسی های سازمان ملل در کمتر از یک روز انجام می شد. بر اساس قوانین سازمان ملل تنها در شرایطی می توان بازرسی مجدد انجام داد که دلیل منطقی برای مشکوک شدن به اینکه کشتی ها وجود داشته باشد. اگر چنین دلیلی وجود داشته باشد، عربستان باید گزارش حادثه را به یکی از کمیته های شورای امنیت سازمان ملل ارسال کند. اما این کمیته سازمان ملل بارها از نیروهای تحت امر عربستان بابت اینکه هیچ گزارشی در این خصوص به آن ارسال نکرده، انتقاد کرده است.

سازمان ملل همچنین نگرانی خود را از آزار و اذیت‌های انسانی که بر اثر محدودیت های اعمال شده عربستان به مردم یمن وارد می شود، اعلام کرده است. عفو بین الملل گفته است ریاض این درخواست ها را نادیده گرفته است و به سوء استفاده از برنامه بازرسی ها ادامه می دهد. عربستان بارها همه بنادر یمن را به طور همزمان بسته است که این باعث تنش های جدی با سازمان ملل شده است.

از آغاز حمله نیروهای تحت امر عربستان به الحدیده، بسیاری از نهادهای بشردوست همه عملیات امدادرسانی خود به این منطقه را متوقف کرده اند. آنچه روشن است اینکه مردم یمن از گرسنگی می میرند. نهادهای امدادرسان خواستار راه حلی برای بحران هستند و هر چه زودتر چنین راه حلی به دست آید کمک ها نیز زودتر به مردم یمن خواهد رسید.

مستشاران نظامی ایران در سوریه ادامه خواهند ماند


دستیار ویژه رییس مجلس گفت: رژیم صهیونیستی تلاش می کند بر سوریه پس از داعش سیطره پیدا کند اما نیروی مقاومت و مستشاران نظامی جمهوری اسلامی ایران همچنان به حضور خود در کنار سوریه برای مقابله با تروریسم ادامه خواهند داد.
مستشاران نظامی ایران در سوریه ادامه خواهند ماند
به گزارش «شیعه نیوز»، صلاح الزواوی مقدم السفرا سفیر فلسطین در تهران با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین المللی دیدار و گفتگو کرد.

صلاح الزواوی در این دیدار با بیان اینکه مسأله فلسطین باید در رأس امور امت اسلام قرار گیرد، گفت: ترامپ مجری اراده صهیونیسم بین المللی است درحالیکه همه رهبران و مردم فلسطین طرح معامله قرن را رد می کنند.

وی افزود: توطئه دشمنان در قبال مسلمانان منجر به ایجاد رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین شد و پروژه صهیونیسم تنها محدود به فلسطین نیست.

الزواوی تصریح کرد: حزب لیکود به رهبری نتانیاهو به دنبال سیطره بر سراسر جهان اسلام است.

صلاح الزواوی تصمیم ترامپ مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را ناشی از جهل و حماقت او نسبت به تاریخ قدس و جایگاه آن در اسلام دانست و این اقدام را دارای تبعات کاملا منفی علیه تل آویو دانست.

سفیر فلسطین در تهران، با اشاره به نقش برخی کشورهای منطقه در پیشبرد سیاست های آمریکا و رژیم اشغالگر قدس گفت: آمریکا این کشورها را تحت فشار اقتصادی قرار داده تا طرح های ترامپ در منطقه را پیاده سازند.

وی در پایان افزود: پیگیری وضعیت چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی در لبنان که 36 سال است سرنوشت آنها روشن نشده، مورد توجه همه ماست.

وی بر مسئولیت صهیونیست های جنایتکار در این موضوع تأکید کرد.

همچنین در این دیدار امیر عبداللهیان، گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنان حمایت قاطع خود را از مقاومت ادامه می دهد و نسبت به مسئله فلسطین و تهدیدات رژیم صهیونیستی که امنیت همه کشورهای منطقه را تهدید می کند، کوتاه نخواهد آمد.

وی افزود: مقاومت و برگزاری رفراندوم، در بین همه ساکنان اصلی سرزمین تاریخی فلسطین اعم از مسیحی، مسلمان و یهودی دو رکن اساسی راه حل سیاسی - میدانی به شمار می رود.

دبیر کل کنفرانس بین المللی حمایت از فلسطین در ادامه، پیگیری های مستمر تهران در مورد وضعیت 4 دیپلمات ربوده شده ایران در تابستان 61 را از طریق مراجع بین المللی مورد تأکید قرار داد.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار داشت: رژیم صهیونیستی تلاش می کند بر سوریه پس از داعش سیطره پیدا کند اما نیروی مقاومت و مستشاران نظامی جمهوری اسلامی ایران همچنان به حضور خود در کنار سوریه برای مقابله با تروریسم ادامه خواهند داد. مردم سوریه اجازه نخواهند داد که این کشور بار دیگر به جولانگاه تروریست های صهیونیسم تبدیل شود.


کشف یک گورجمعی دیگر از جنایت وحشیانه داعش در پایگاه اسپایکر عراق


کمیته یادبود جنایت داعش در پایگاه نظامی «اسپایکر» از یافتن یک گور جمعی دیگر حاوی36 پیکر خبر داد.
کشف یک گورجمعی دیگر از جنایت وحشیانه داعش در پایگاه اسپایکر عراق
به گزارش «شیعه نیوز»، کمیته یادبود جنایت «اسپایکر»، امروز اعلام کرد که پیکرهای 36 قربانی دیگر این جنایت را در مجموعه کاخ‌های ریاست‌جمهوری در استان «صلاح الدین» یافته است.

این کمیته طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «الغدپرس» منتشر شد، اعلام کرد که پیکرهای این افراد در گور جمعی شماره 17 در محوطه کاخ‌های ریاست‌جمهوری در تکریت یافته شده است.

کمیته مذکور پیش از این اعلام کرده بود که به عملیات تفحص و باز کردن گورهای جمعی متعلق به قربانیان اسپایکر ادامه خواهد داد.

تروریست‌های داعش در تاریخ ده ژوئن 2014 به پایگاه نظامی «اسپایکر» در استان صلاح الدین یورش بردند و 1700 دانشجوی نظامی را قتل عام کردند.

آن‌ها ابتدا دانشجویان شیعه را شناسایی و جدا کردند و سپس همه را در یک محوطه باز به رگبار بستند و درگور جمعی دفن کردند.

در مارس 2015 و پس از آزادی تکریت، دهها گور جمعی که اجساد کشته شدگان اسپایکر در آن دفن شده بود، کشف شد؛ اما هنوز جست‌و‌جو برای کشف باقی گورهای جمعی مرتبط با این جنایت ادامه دارد.

این حادثه، یکی از هولناک‌ترین جنایات داعش در عراق بود که خانواده‌های زیادی را یکباره داغدار کرد و عمق وحشیگری تکفیری‌های تروریست را نشان داد.

اسپایکر برای عراقی‌ها نماد عملیات کشتار دسته‌جمعی است که داعش مرتکب شده است. دولت عراق تلاش دارد تا جامعه جهانی این جنایت را به عنوان یک کشتار دسته‌جمعی به حساب آورد.
>