تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

قدردانی آیت‌الله جنتی از تلاش‌های قرارگاه خاتم‌الانبیاء


شهیدخبر: آیت‌الله جنتی با قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفه قرارگاه خاتم‌الانبیاء برای برقراری آب مردم خرمشهر و آبادان گفت: راه برون‌رفت از مشکلات کنونی تفکر و اقدام انقلابی است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان در جلسه امروز شورای نگهبان با عرض تسلیت ایام شهادت رئیس مذهب شیعه، امام صادق علیه‌السلام گفت: هر آنچه امروز شیعه و حوزه‌های علمیه دارند میراث زحمات و ایثارگری‌های ائمه اطهار علیهم‌السلام به ویژه امام ششم (ع) است و ما باید با حفظ و نشر این مکتب عالیه، قدردان تلاش‌های ائمه اطهار باشیم.

دبیر شورای نگهبان با انتقاد از اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم، از دولتمردان خواست تا همه تلاش و توان خود را برای حل مشکلات جامعه، بسیج کنند تا مردم از آب و برق که از ملزومات اولیه آنان است به صورت مطمئن بهره‌مند گردند.

آیت‌الله جنتی با قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفه قرارگاه خاتم‌الانبیاء برای برقراری آب مردم خرمشهر و آبادان اضافه کرد: راه برون‌رفت از مشکلات کنونی تفکر و اقدام انقلابی است که ظاهراً هنوز خیلی از مسئولان نسبت به آن بی‌توجه هستند.

وی با تأکید بر اینکه با برنامه‌ریزی و تفکر انقلابی می‌توان مشکلات کشور را حل کرد گفت: باید جامعه و بویژه نیروهای انقلابی را به حل مشکلات امیدوار کرد چرا که تزریق ناامیدی در جامعه خواست دشمنان است.

دبیر شورای نگهبان در پایان با اشاره به توطئه دشمنان از جمله آمریکا و عربستان برای به زانو درآوردن ملت ایران اضافه کرد: انشاءالله با امدادهای غیبی الهی، رهنمودهای داهیانه و امیدوارکننده مقام معظم رهبری و فداکاری نیروهای انقلابی از این مرحله نیز با سربلندی عبور خواهیم کرد.

منبع: شهید خبر

بسته ای برای تحقیر


شهیدخبر: کمیسیون اروپا در اقدامی تحقیرآمیز و همزمان با بی‌عملی در مقابل تحریم‌های ضدایرانی آمریکا، ارائه بسته حمایتی 18 میلیون یورویی به ایران را تصویب کرد.
کمیسیون اتحادیه اروپا، پنج‌شنبه هفته گذشته ارائه بسته حمایتی 18 میلیون یورویی به ایران را تصویب کرد. 
سایت اتحادیه اروپا نوشت، اولین بسته حمایتی کمیسیون اروپا برای حمایت از توسعه اجتماعی و اقتصادی ایران به ارزش 18 میلیون یورو شامل 8 میلیون یورو برای کمک به بخش خصوصی، تصویب شد. 
سایت اتحادیه اروپا ادامه داد، پروژه امروز اولین پروژه برای بسته حمایتی 50 میلیون یورویی اروپا در حمایت از ایران است. این‌ها بخشی از همکاری‌های دو طرف بعد از توافق برجام است. 
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: با این اقدامات، اتحادیه اروپا حمایت خود از مردم ایران و [حمایت از] توسعه پایدار و صلح‌آمیز آنها را نشان می‌دهد. این [اقدام] مشوّقی برای مشارکت بیشتر همه طرفین، در ایران به‌ویژه در بخش خصوصی است.
 
کیهان نوشت: براساس آنچه در سایت اتحادیه اروپا آمده است، فعالیت‌های بخش خصوصی شامل حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط ایرانی، گسترش زنجیره ارزش منتخب و کمک فنی به سازمان توسعه تجارت ایران است. کمیسیون اتحادیه اروپا در بخشی از این کمک 18 میلیون یورویی، 8 میلیون یورو برای حمایت فنی در زمینه چالش‌های محیط‌زیستی و 2 میلیون یورو حمایت برای کاهش آسیب مواد مخدر اختصاص می‌دهد.

به گزارش فارس، مرکز تجارت بین‌الملل، آژانس‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دیگر سازمان‌هایی که همکاری نزدیک با همتایان ایرانی خود دارند، این پروژه را اجرا می‌کنند.

واکنش وزارت خارجه 
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران درخصوص اخباری که پیرامون بودجه‌ای که از سوی اتحادیه اروپا به ایران تخصیص داده شد، اظهار داشت: کمیسیون اروپا پنجشنبه هفته گذشته 18 میلیون یورو برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای در ایران تخصیص داد که این میزان بخش اول از  بودجه 50 میلیون یورویی است که به همین منظور از سوی کمیسیون  اروپا اختصاص داده شده است.

قاسمی افزود: رئیس ‌سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه ایران، بیانیه مشترکی را در 16 آوریل 2016 در تهران امضا کردند که ناظر بر همکاری بین طرف‌های ایرانی و کمیسیون اروپا به‌عنوان بازوی اجرایی اتحادیه اروپا است. این همکاری‌ها پیرو تبادل هیئت‌های بلندپایه بین طرفین وارد مراحل اجرایی در حوزه‌های مختلف مانند حوزه کشاورزی، مهاجرت، صنعت و آموزش عالی شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: کمیسیون اروپا به نوبه خود سهم به‌سزایی را در تقویت همکاری‌ها بین  اتحادیه اروپا و ایران بر عهده ‌دارد. حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط و ارائه کمک‌های فنی به سازمان توسعه تجارت ایران بخشی از این پروژه‌ها هستند.

وی گفت: قرار است طرف‌های ایرانی برای اجرای این پروژه با مرکز تجارت بین‌المللی، کارگزاری‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سایر سازمان‌ها همکاری کنند. 
قاسمی در پایان  تصریح کرد:  این بودجه مربوط به همکاری‌های ایران با نهاد اتحادیه اروپایی است و ربطی به بسته اقتصادی مطرح شده اروپا که قرار است در چارچوب برجام و برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران ارائه شود، ندارد. 
 
بسته‌ای برای تحقیر؟! 
این بسته اروپایی، بیشتر از آنکه نشان دهنده حمایت از ایران باشد، اقدامی تحقیرآمیز است.

اکنون حدود 100 روز از خروج آمریکا از برجام سپری شده است. در این مدت دولت‌های اروپایی دقیقاً مشابه رفتار خود در پسابرجام، سرسوزنی در مقابل کارشکنی‌های آمریکا و محروم شدن ایران از حقوق برجامی خود واکنشی از خود نشان ندادند.

در مدت زمان مذکور، اروپایی‌ها با کلی گویی و بکارگیری ادبیات شعارزده، از مشخص کردن راهکار و مکانیسم‌های اجرایی و تضمین عینی، خودداری کردند. 
اما ماجرا تنها به این بی‌عملی ختم نشد؛ اروپایی‌ها صراحتا اعلام کردند که «تلاش ما برای حفظ برجام همسو با منافع آمریکاست» و«نگرانی‌های مشترکی با آمریکا درباره برنامه موشکی ایران داریم».

اروپا در حالی ارائه بسته حمایتی 18 میلیون یورویی به ایران را تصویب کرد که تنها در یک مورد، بانک مرکزی ایران در دی ماه 96 برای آزادسازی 4/9 میلیارد دلار پول ایران نزد موسسه مالی کلیراستریم لوکزامبورگ- یکی از مؤسسات تابعه بورس آلمان- به دادگاه شکایت کرد.

علاوه ‌بر این پس از امضای برجام، آمریکا تنها در یک قلم 2 میلیارد دلار از اموال ایران را بلوکه کرد و اروپا هیچ واکنش قابل قبولی به این غارتگری نشان نداد. 
 
عقب‌نشینی آلمان 
در حالی‌که وزیر خارجه آلمان از ایده ایجاد نظام‌های پرداخت مالی مستقل اروپا از آمریکا برای حمایت از توافق هسته‌ای با ایران خبر داده بود، صدر اعظم این کشور واکنش سردی به آن نشان داد.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان با ذکر برخی بهانه‌های واهی، عدم حمایت خود را از طرح ایجاد نظام‌های پرداخت مالی مستقل از آمریکا که از سوی وزیر خارجه این کشور مطرح شده بود، اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پس از آنکه خطوط هوایی انگلیس اعلام کرد که پروازهای خود به تهران را در ماه سپتامبر متوقف خواهد کرد، خطوط هوایی فرانسه نیز اعلامیه‌ای مشابه صادر کرد.
منبع: شهید خبر

نیروها و تجهیزات آمریکایی در تیررس موشک‌های ایرانی هستند


شهیدخبر: خطیب نمازجمعه تهران گفت: رهبری فرمودند «دوران بزن دررو» گذشته است، چرا که ده‌ها هزار نیروی نظامی و تجهیزات آمریکایی در کشورهای منطقه و حاشیه خلیج فارس مستقر هستند که در تیررس موشک‌های ایران قرار دارند.

آیت‌الله «محمدعلی موحدی کرمانی» در خطبه‌های نمازجمعه این هفته تهران که در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد، در خصوص ضرورت حفظ تقوا برای مومنین، اظهار داشت: تقوا و برخورداری از این خصیصه نیکو، مشکلات انسان در زندگی را برطرف می‌کند و هر کس تقوا داشته باشد، خداوند کارهای بد او را تبدیل به خوبی و اجر او را زیاد می‌کند.

وی گفت: آنچه در ثواب اعمال انسان تاثیرگذار است، سه عنصر مکان، زمان و عقل است. ببینید خداوند نسیم‌های رحمتی در زندگی انسان می‌آورد، اما این نسیم رحمت چه زمانی است؟ ابتدا باید دانست که نسیم رحمت الهی دائمی نیست. ایام اعیاد و شب‌هایی چون شب عرفه که پشت سر گذاشتیم در افزایش ارزش عبادات ما تاثیرگذار است که این از بُعد زمان است.

خطیب نمازجمعه تهران تصریح کرد: بنابراین هم زمان بر روی ارزش عبادت اثرگذار است و هم مکان. ممکن است دو رکعت نماز در خانه خود بخوانید که همان دو رکعت به حساب می‌آید، اگر در مساجد نماز بخوانید افزایش بسیاری را در ارزش آن دو رکعت نماز خواهید داشت.

آیت‌الله موحدی کرمانی بیان کرد: باید قدردان اعیاد و فرصت‌های ارزشمندی چون عید غدیر باشیم که پیش روی خود داریم؛ از این فرصت‌ها استفاده کنیم. فقرا را در این روز خوشحال کنیم. یک درهم صدقه بدهید مساوی است با هزاران درهم که این به برکت روز عید غدیر است. مسوولان هم مردم را خوشحال کنند، همه در روز عید غدیر با یکدیگر مهربان و برادر باشیم. مسوولان بکوشند در غم مردم سهیم و شریک باشند.

وی افزود: اگر مردم و مسئولان متمسک به ولایت باشند، کفار، دشمنان و بیگانگان هیچ غلطی نمی‌توانند کنند؛ تمسک به ولایت یعنی اطاعت از ولی امر مسلمین در زمان غیبت.

آیت الله موحدی کرمانی گفت: مسئله نفوذ که رهبری بر آن بسیار تاکید دارند به دو صورت انجام می شود، یکی آنکه برخی اوقات فرد با تغییر چهره خود نفوذ خود را در دل حزب اللهی ها و مسئولان انجام می دهد و حالت دوم اینکه در پی تغییر فکر مسئولان برمی آید که در داستان کربلا هم این حالت دوم اتفاق افتاده بود.

آمریکایی‌ها جرأت حمله به ایران را ندارند

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه بنا به گفته امام (ره) آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند، افزود: دشمنان شما سلاح و امکانات دارند ولی چون خدا را ندارند شکست خواهند خورد.

وی ادامه داد: رهبری انقلاب هم چندی پیش بیاناتی را در همین خصوص فرمودند که آمریکا نمی تواند به ما حمله کند. این بیانات در واقع به این دلیل بود که رهبری خواستند به آنها که از آمریکا می ترسند تفهیم کنند که آنها هرگز نمی توانند با ما درگیر شوند و هرگز جنگی رخ نخواهد داد.

آیت الله موحدی کرمانی تصریح کرد: ترامپ از هزینه بی فایده ای که آمریکا در منطقه انجام داده عصبانی است و این یکی از سیاست های آنهاست که بخواهند از کشورهای منطقه هزینه تامین امنیت آنها را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها جرأت حمله به ایران را ندارند چرا که می دانند در آن صورت چه بر سرشان می آید، گفت: هزاران نیروی مستقر در سوریه و لبنان در کنار موشک های توانمندی که دارند می توانند تل‌آویو و حیفا را بر سر اسرائیل خراب کنند.

آمریکا از قدرت بازدارندگی ایران بسیار نگران است

خطیب نمازجمعه تهران افزود: رهبری هم گفتند که ایران امروز در بیخ گوش اسرائیل قرار دارد و اگر کوچکترین حماقتی از سوی آمریکا و اسرائیل سر بزند، عواقب بسیار بدی برای آنها خواهد داشت و البته آنها از قدرت بازدارندگی ایران که همان موشک هایی است که در پی از کارانداختن آن هستند، بسیار نگرانند و خواب آسوده ای ندارند.

آیت الله موحدی کرمانی گفت: رهبری در بخش دیگری از بیانات خود فرمودند «دوران بزن دررو» گذشته است، چرا که دهها هزار نیروی نظامی و تجهیزات آمریکایی در کشورهای منطقه و حاشیه خلیج فارس مستقر هستند که در تیررس موشک های ایران قرار دارند.

وی تصریح کرد: دشمن مگر کور است که تولید نخستین جنگنده ایرانی و فوق پیشرفته کوثر ما را که چند روز پیش به طور رسمی به کار گرفته شد، نبیند.

خطیب نماز جمعه تهران در خصوص مطرح کردن مجدد مذاکره از سوی آمریکایی ها گفت: رهبری گفتند که مذاکره برای چه؟ هنوز هم می خواهیم آمریکا را امتحان کنیم که به وعده های خود پایبند است یا نه؟ آمریکا به ایران می گوید شما اول به تعهدات خود عمل کن، یعنی در پی نقد گرفتن است و آن زمان که به خواست خود رسید، از مذاکره خارج می شود و زیر همه چیز می زند.

مسئولان مشکلات و مسائل مردم را بشنوند

امام جمعه موقت تهران افزود: آمریکا و غرب همراه با ضدانقلاب، سلطنت طلب ها و منافقان امیدوار شدند با فشار اقتصادی به مردم، بین مسئولان و آنها جدایی بیندازند اما کور خوانده اند، چرا که مردم مشکلات را تحمل می کنند، ولی دست از انقلاب خود نمی کشند.

وی گفت: یکی از مسائل مهم کشور ایجاد یک پل ارتباط دائمی و سهل الوصول بین مردم و مسئولان است تا مسئولان به شکل لحظه ای از مشکلات و خواسته های مردم باخبر باشند.

آیت الله موحدی کرمانی در پایان خاطرنشان کرد: پیشنهاد می کنم کلیه مسئولان، نمایندگانی را تعیین کنند تا در زمان و مکانی مشخص در ارتباط مستقیم با مردم، مشکلات و مسائل آنها را بشنوند و آن را به آقایان مسئولان منتقل کنند.

منبع: شهید خبر

رمز عملیات کودتا و مسیح علینژاد


شهیدخبر: "انگار که در دستگاه بی‌خدایی و ظلم، زن چیزی بیش از یک ابزار برای رسیدن به هدف نیست با این تفاوت که حالا طاغوت نقش‌های شیک‌تری به زنان کودتاهای مطلوبش می‌دهد"
رمز عملیات کودتا و مسیح علینژاد

پریچهر جنفی از فعالان فضای مجازی درباره نقش زنان درکودتای 28 مرداد و استفاده ابزاری استعمار از زنان در مطلبی نوشت:

مهمانی از فرنگ در راه بود از اداره تشریفات فرستادند تا "خانم رئیس" را توجیه کند که این یکی سخت‌پسند است، خوش‌بدنترین را کنار بگذار و آبروی شاه را بخرد.

« شهرنو» پر بود از دخترانی که خیلی‌شان با وعده کاتب وکارمند شدن به اینجا آمده بودند؛ نوشته‌اند قریب به دو هزار زن.

سکینه قاسمی معروف به "پری بلنده" از ثروتمندترین خانم‌رئیس‌های شهرنو، صدها دختر جویای کار را به لطایف‌الحیل به محله "جمشید" در تهران کشانده بود. از دربار سفارش می‌گرفت و به درباریان خدمات می‌داد. آمده که گاه برادر شاه دختری را دیده و هوس می‌کرد سپس قُلچماقهای او می‌رفتند در راه مدرسه، دکان یا بازار، دخترک بی‌پناه را بلند کرده و به آن نرینه می‌رساندند.

رمز عملیات کودتا و مسیح علینژاد

البته که این خوش‌خدمتی‌ها بی‌مزد نبود، روسپی‌خانه‌هاش از قِبل حمایت دربار چنان رونقی داشت که برای نگهبانی و محافظتش ده‌ها گردن‌کلفت لازم بود. لَندهورهایی که از وظایفشان سربه‌نیست کردن مردهایی بود که پی ناموسشان به قلعه می‌آمدند. شاهدش، جمجمه‌هایی است که پس از انقلاب اسلامی در شهرنو یافت شد.

صبح روز 28 مرداد 1332 دسته‌های چماقدار همراه سرکردگانشان از چهارسوی شهر راه افتادند. در میان این گنده‌لات‌ها چند زن مشهور حضور داشتند. بدکاره‌هایی مثل پری بلنده، ملکه اعتضادی و دیگران که قدرت و شهرتشان را مدیون تباه کردن زندگی دختران بودند و اوباش تحت امر این زنها حقوقشان را از راه فروش دخترکان بی‌کس و کار شهر تامین میشد.

رمز عملیات کودتا و مسیح علینژاد

چه ترکیب جالبی، تلاقی فحشا و اوباش! گُرز و عمود داشتند و به سمت خانه مصدق یورش بردند و هرکه شعار نمی‌داد را می‌زدند و می‌کوفتند.  اعلیحضرت به همدستی همینها قدرت را باز پس گرفت، آنها که از گُرده دختران شهرنو بالارفتند وهیچ کجای تاریخ از این قربانیان سیستم، پله‌های نامرئی حکام، یعنی دختران حرفی نشد.

رمز عملیات کودتا و مسیح علینژاد

زنان انگار در دستگاه طاغوت نقشی جز تفاله شدن ندارند، یک روز جسمشان می‌شود ابزار برگرداندن تاج و تخت، یک روز چارقد سر چوبشان، یک روز تن‌شان به اسارت می‌رود، یک روز به اسم آزادیِ تن، شعورشان.

رمز عملیات کودتا و مسیح علینژاد

انگار زن‌ها هستند تا روغنِ چرخ‌دنده‌های استکبار باشند، انگار که در دستگاه بی‌خدایی و ظلم، زن چیزی بیش از یک ابزار برای رسیدن به هدف نیست با این تفاوت که حالا طاغوت نقش‌های شیک‌تری به زنان کودتاهای مطلوبش می‌دهد!

منبع: شهید خبر

حادثه‌ چند روز پیش مدرسه فیضیه به تمام معنا یک فاجعه بود


شهیدخبر: آیت الله مکارم شیرازی در بیانیه ای گفت: درشرایط حساسی که در آن قرار داریم، تضعیف حوزه علمیه و مرجعیت و تهدید رئیس جمهوری بر اساس چه ضابطه‌ای بوده؟

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید دربیانیه ای با اشاره به برگزاری تجمع طلاب حوزه علمیه قم گفت: درشرایط حساسی که در آن قرار داریم، تضعیف حوزه علمیه و مرجعیت و تهدید رئیس جمهوری بر اساس چه ضابطه‌ای بوده؟ آیا همه اینها آب به آسیاب دشمن ریختن نیست؟! او نوشت: طلاب را دعوت کرده بودند تا درباره مسائل اقتصادی صحبت کنند؛ سپس ورق برگشت و گوینده‌ای که هیچ اطلاعی از وضع حوزه‌های علمیه شیعه نداشت، بدترین اهانت‌ها را به حوزه علمیه و مراجع شیعه کرد.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید دربیانیه ای با اشاره به برگزاری تجمع طلاب حوزه علمیه قم گفت: درشرایط حساسی که در آن قرار داریم، تضعیف حوزه علمیه و مرجعیت و تهدید رئیس جمهوری بر اساس چه ضابطه‌ای بوده؟ آیا همه اینها آب به آسیاب دشمن ریختن نیست؟!

 در این بیانیه آمده است: حادثه‌ای که در مدرسه فیضیه کانون حوزه علمیه در چند روز پیش رخ داد به تمام معنا یک فاجعه بود.

بیانیه ادامه یافته است: متاسفانه جمعی از طلاب و اساتید محترم را به آنجا دعوت کرده بودند، تا درباره مسائل اقتصادی مردم صحبت کنند، سپس ورق برگشت، گوینده‌ای را که هیچ اطلاعی از وضع حوزه‌های علمیه شیعه نداشت، دعوت کرده و بدترین اهانت‌ها را به حوزه علمیه و مراجع شیعه کرد و پلاکاردی را در دست گرفتند که رئیس جمهوری محترم را تهدید به مرگ می ‌کرد و اعتراف ضمنی به مطالب دیگری داشت.

این مرجع تقلید دراین بیانیه تصریح کرده است: آیا صحیح است در کانون حوزه علمیه این‌گونه سخنان گفته شود؟ حوزه علمیه‌ای که محل پرورش امام، بنیانگذار انقلاب اسلامی و رهبر انقلاب بوده است، حوزه علمیه‌ای که بیشترین شهیدان را نسبت به سایر مردم تقدیم انقلاب نموده، حوزه علمیه‌ای که در سال ده‌ها هزار تن برای تبلیغ به اقصی نقاط در داخل یا خارج کشور برای دفاع از اسلام و مذهب اهل‌بیت(ع) می‌فرستد، حوزه علمیه‌ای که در سال صدها کتاب برگزیده درباره علوم اسلامی و مسائل مورد نیاز مردم و مسائل اقتصادی و سیاسی می‌نویسد و منتشر می‌کند، حوزه علمیه‌ای که مراجع آن هزاران مدرسه، مسجد، خانه عالم و مراکز خیریه در نقاط محروم کشور ساخته‌اند.

آیت الله مکارم شیرازی خطاب به مسئولان حوزه علمیه گفته است: آنها باید روشن سازند که این برنامه زیان‌بار با اجازه چه کسی صورت گرفته و مسئولان محترم سپاه نیز روشن سازند، آیا با اجازه آنها گروهی از سپاهیان در این برنامه شرکت داشته‌اند؟!

بیانیه حاکی است: اگر گروهی از طلاب و اساتید می‌خواستند نسبت به برنامه‌های اقتصادی انتقاد کنند، مانعی نداشت که با بیان منطقی سخنان خود را بازگو کنند و راه‌کار برون‌رفت نشان دهند، چه کسانی دستور داشتند افتخارات شیعه را به این آسانی زیر سؤال ببرند و دشمن را که گفته تا مرجعیت و عاشورا در میان شیعیان وجود دارد، نفوذ در انقلاب اسلامی ممکن نیست، خوشحال کنند؟ خداوند همه ما را به راه راست هدایت فرماید.

تجمع طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم باموضوع مطالبه عدالت اقتصادی، پنجشنبه هفته گذشته با شعار «روحانیت هم درد و همراه مردم» در مدرسه فیضیه برگزار شد که وجود پلاکاردهایی با مضامین تهدید مسئولان، واکنش هایی به همراه داشت.

منبع: شهید خبر

کودتای 28 مرداد


شهیدخبر: فتوکلیپ تسنیم درباره نحوه طراحی کودتای 28 مرداد را می‌بینید.

کودتای 28 مرداد سال 1332 یکی از نقاط عطف تاریخ معاصر ایران است که موجب شد نتیجه چندین سال مجاهدت ملت ایران برای دست‌یابی به ملی شدن نفت با دخالت‌های خارجی متوقف شود.

  • بیشتر بخوانید
  1.  ماجرای حمله طرفداران مصدق به بیت آیت‌الله کاشانی
  2. چرا آیت‌الله کاشانی تجدید رابطه با انگلستان را «عزای ملی» می‌دانست؟
  3.  عوامل داخلی و خارجی کودتا چه‌کسانی بودند؟

شاه که روز 25 مرداد بر اثر افشای طرح کودتایش برای دستگیری مصدق از کشور فرار کرده بود، این‌بار با کمک سازمان CIA و تحت عنوان عملیات آژاکس و با کمک فضل‌الله زاهدی توانست یک کودتای موفق را برنامه‌ریزی کند. روز 28 مرداد اراذل و اوباش حامی رژیم پهلوی با حضور در خیابان‌های تهران جو رعب و وحشت ایجاد کردند و نیروهای مسلح نیز با یورش به خانه مصدق وی را دستگیر کردند و به باشگاه افسران انتقال دادند.

با پیروزی کودتاگران، نفتِ ملی‌شده ایران دوباره در اختیار انگلیسی‌ها قرار گرفت و روابط سیاسی دو کشور که قطع شده بود، از نو سر گرفته شد.

فتوکلیپ زیر روایتی از کودتای 28 مرداد است: (متن کامل گزارش تسنیم درباره کودتای 28 مرداد را اینجا بخوانید).

 

 

انتهای پیام/*

منبع: شهید خبر
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟