تبلیغات در تلکسیران

صرافی‌های غیرمجاز لیدر فعال بازار ارز


صرافی‌های غیرمجاز در سطح شهر هنوز نفس می‌کشند و بازار ارز همچنان متشنج است. کسی ارز نمی‌خرد و نمی‌فروشد و فقط بساط دلالی‌ها گسترده‌تر شده است. اکنون دلار حدودا ده نرخی شده است
صرافی‌های غیرمجاز لیدر فعال بازار ارز
شفاآنلاین>بیمه و بانک> نرخ رسمی در بودجه 3300تومان،مبادله‌ای 3753 تومان، رسمی موزون سنا 4495 تومان، رسمی تزریقی به صرافی‌ها 4785تومان و فروش رسمی صراف به مردم 4800تومان تنها چند نرخ کنونی در بازار هستند.

به گزارش شفاآنلاین، صرافی‌های غیرمجاز در سطح شهر هنوز نفس می‌کشند و بازار ارز همچنان متشنج است. کسی ارز نمی‌خرد و نمی‌فروشد و فقط بساط دلالی‌ها گسترده‌تر شده است. اکنون دلار حدودا ده نرخی شده است.

دلار که دولت یازدهم وعده داده بود تک نرخی شود، در شرایط کنونی ده نرخی شده است؛ ضمن اینکه ، بالا بردن نرخ سپرده از 15 به 20 درصد، هر چند برای یک مدت زمان دو هفته‌ای، تمام نظم بازارهای مالی به هم خورده و هزینه گزافی به سیستم پولی پوسیده کشور تحمیل شده است؛ به این معنا که حتی در بورس هم، نرخ برخی اوراق به 24 درصد رسیده است.

گشت و گذار حکایت از آن دارد که اکنون حدود ده نرخ برای دلار در شهر تهران وجود دارد و در مبادلات رسمی و غیررسمی محل اعراب و توجه قرار می‌گیرد. بر این اساس، نرخ رسمی بودجه 3300 تومان، نرخ رسمی بانک مرکزی 3753 تومان، نرخ مسافری توریستی 4480 تومان، نرخ رسمی موزون سنا 4495 تومان، نرخ رسمی تزریقی به صراف 4785 تومان، نرخ فروش رسمی صراف به مردم 4800 تومان، نرخ فروش رسمی صراف در کف بازار 4850 تومان، نرخ فروش رسمی صراف بدون ثبت در سنا 4900 تومان، نرخ فروش حواله شرکتی 4860 تومان و نرخ فروش حواله شخصی 4920 تومان است.

اکنون بسیاری از بازارها به خاطر همین تلاطمات ارزی، تحت الشعاع قرار گرفته‌اند و نرخ‌های عجیب و قریبی در آنها اعمال می‌شود. در این میان صرافی‌های غیرمجاز همچنان نفس می‌کشند و صرافی‌های مجاز را هم همخون با رفتارهای خود آزار می‌دهند. بازار ارز ایران، روزهای عجیبی را پشت سر می‌گذارد و مشخص نیست که این روند تا چه وقت ادامه داشته باشد.

یکی از صرافان می‌گوید: بر اساس آنچه که اکنون در بازار (Market)مشهود است، صرافی‌های غیرمجاز و برخی دلالان، لیدر بازار شده‌اند و بازار را هدایت می‌کنند؛ جلوی پاساژ افشار و لاله‌زار همچنان شلوغ است و رفت و آمد دلالان را به خود می‌بیند.

وی می‌افزاید: هم اکنون اوضاع بازار ارز اگرچه با تدابیری که طی روزهای گذشته اتخاذ شده، بهبود یافته اما همچنان متشنج است و به راحتی و روانی، معاملات در آن انجام نمی‌شود و این یعنی یک جای کار می‌لنگد و باید اصلاح شود.

فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی هم به نوعی فعالیت غیرمجازها در عرصه صرافی‌ها را تائید کرده و در پاسخ مبنی بر این که کار ساماندهی صرافی های غیرمجاز چه زمانی به سرانجام می رسد، ادامه داد: امروز بالغ بر 600 صرافی مجاز در حال فعالیت هستند که البته ممکن است برخی تخلفات را هم انجام دهند که به هر حال با آنها به نحو مقتضی برخورد می شود.

حیدری گفت: برخی تحرکات در بازار ارز در صرافی های مجاز نیست و در محل های مشهوری تخلف می کنند. بر این اساس با هماهنگی وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، نیروی انتظامی و بانک مرکزی قاطعانه برخورد شده است.

معاون بانک مرکزی ادامه داد: باید فعالیت ارزی از طریق صرافی مجاز انجام گیرد و تمام فعالیت های ارزی مجاز نیز ثبت می شود در نتیجه نظیر موسسات غیرمجاز کار ساماندهی صرافی های غیرمجاز نیز انجام می شود.

وی افزود: اگر تخلفات صرافی های مجاز جزئی باشد، در کمیسیون مربوطه رسیدگی شده و تذکر دریافت می کنند؛ و اگر سطح تخلفات بالاتر باشد، لغو مجوز می شود و اگر جرم کند، به قوه قضاییه معرفی می شود.

حیدری گفت: در سال 96 تعداد 200 صرافی غیرمجاز یا مجاز متخلف با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه پلمب شده اند و قاطعیت لازم را هم داریم.

به هر حال با این اوضاع چند نرخی شدن ارز که بسیاری از فعالیت های غیراقتصادی را جایگزین فعالیت‌های سالم اقتصادی(Economic) و نقل و انتقالات ارزی کرده است، انتظار می‌رود که نیروی انتظامی و بانک مرکزی در کنار حمایت‌های قوه قضاییه، کار را به نحوی پیش برند که به هرحال، صرافی‌های غیرمجاز بساطشان از بازار جمع شود و بازار ارز ایران کمتر شاهد دلال‌بازی‌های این چنینی باشد.مهر

نابسامانی اخیر بازار ارز و سکه نتیجه چیست؟


این مساله باعث افزایش نقدینگی خواهد شد، ضمن اینکه پیش‌خور تحریم‌های آبان‌ ماه را هم در بازار داریم که از دو ماه قبل خود را نشان داده است. علت هم آن است که برخی از فعالان بازار متوجه اثر آن تحریم‌ها شده و به آن واکنش نشان می‌دهند
نابسامانی اخیر بازار ارز و سکه نتیجه چیست؟
شفاآلاین>بیمه و بانک> یک کارشناس مسائل اقتصادی درباره عوامل ایجاد التهابات در بازار ارز توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش شفاآنلاین، عبدالله مشکانی کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به وضعیت بازار در طی روزهای گذشته، بخشی از این التهابات را سر آمدن مهلت برخی از سپرده‌های بانکی عنوان کرد و گفت: این مساله باعث افزایش نقدینگی خواهد شد، ضمن اینکه پیش‌خور تحریم‌های آبان‌ ماه را هم در بازار داریم که از دو ماه قبل خود را نشان داده است. علت هم آن است که برخی از فعالان بازار متوجه اثر آن تحریم‌ها شده و به آن واکنش نشان می‌دهند.

مشکانی با اشاره به عدم عرضه ارز توسط پالایشگاه‌های پتروشیمی، فولاد و معادن، ادامه داد: این‌ها فروشنده ارز خود در بازار نیستند، ضمن اینکه این مدیران را مستقیما وزیر صنعت مشخص می‌کند و زمانی که این‌ها ارزشان را نمی‌فروشند برداشت مردم این است که دولت نمی‌خواهد ارز خود را بفروشد.

او همچنین با بیان اینکه مدت ترخیص کالاها در گمرک بسیار طولانی شده است، گفت: برخی مواد اولیه در گمرک موجود است، اما به دلیل عدم هماهنگی گمرک و بانک مرکزی که نرخ(rate) دلار را مشخص نمی‌کنند، مواد اولیه از گمرک خارج نمی‌شود. در چنین شرایطی کارخانه‌ها و تولیدکنندگان دچار ضرر و زیان می‌شوند.

مشکانی همچنین با اشاره به نرخ دلار 4200 تومان در ماه‌های گذشته اظهار کرد: تولید کننده مدعی است که بر مبنای نرخ دلار 4200 تومانی محصولش را پیش‌فروش کرده، اما حالا مواد اولیه‌اش در گمرک توقیف شده است. تولیدکنندگان انتظار دارند مواد اولیه آن‌ها با دلار 4200 تومانی از گمرک خارج شود. در حالی که دولت می‌گوید تولید کننده باید مابه‌التفاوت دلار دولتی با بازار آزاد را محاسبه و پرداخت کند.

این کارشناس اقتصادی (Economic)با اشاره به اختلاف بین دولت و تولیدکنندگان اظهار کرد: به نظر می‌رسد دولت در این جا منتظر گرانتر شدن قیمت ارز در بازار آزاد است تا آنگاه مابه‌التفاوت بیشتری از تولیدکنندگان بگیرد. به همین خاطر تولیدکنندگان در چنین شرایطی زیان‌دیدگان اصلی خواهند شد.ایسنا

بانک ها می توانند ارز مسافرتی و دانشجویی عرضه کنند


بانک ها مجازند از محل ارزهای خریداری‌شده و با تأمین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته از قبیل گذرنامه‌ معتبر ج.ا.ا‌، بلیط‌ مسافرت هوایی، ویزای کشور مقصد، در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند اقدام کنند
بانک ها می توانند ارز مسافرتی و دانشجویی عرضه کنند
شفاآنلاین>سلامت> بانک های کشور مجازند از محل ارزهای خریداری‌شده و با تأمین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته اقدام کنند.

به گزارش شفاآنلاین، این بانک پیرو بند (1) بخشنامه شماره 171968‏‏‏/97 مورخ 20 مرداد 1397 در خصوص خرید و فروش ارز به نرخ بازار، طی بخشنامه شماره 201068 مورخ 12 شهریور 1397، بانک ها را مجاز به فروش و پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی اعلام کرد.

بر این اساس، بانک ها مجازند از محل ارزهای خریداری‌شده و با تأمین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته از قبیل گذرنامه‌ معتبر ج.ا.ا‌، بلیط‌ مسافرت هوایی، ویزای کشور مقصد، در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند اقدام کنند. همچنین لازم است مدارک مزبور به منظور نظارت بازرسان بانک در سوابق نگهداری شود.

طبق مفاد این بخشنامه بانک های عامل مجازند از محل ارزهای خریداری‌شده و با تأمین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز دانشجویی اعم از شهریه و اقامت به نرخ بازار با اخذ مدارک مثبته شامل تأییدیه وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان(Treatment) و آموزش پزشکی (حسب مورد)، صورتحساب دانشگاه محل تحصیل که اصالت و اعتبار آن توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل تأیید شده باشد، اقدام کنند. خاطر نشان می‌سازد لازم است به منظور دریافت تائیدیه وزارتخانه‌های ذی‌ربط برای ایجاد دسترسی به سامانه‌های مربوطه، هماهنگی‌های لازم را با وزارتخانه‌های یادشده به عمل آورند.

همچنین در رابطه با فروش و پرداخت ارز(currency) مسافرتی و دانشجویی، اخذ تعهد کتبی از متقاضی مبنی بر خرید ارز صرفاً از یک منبع اعم از بانک و یا صرافی مجاز و معتبر الزامی است.

افزایش نرخ پوند و رشد 17 تومانی قیمت یورو


نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (سه شنبه ششم شهریور) بدون تغییر نسبت به روز گذشته 42 هزار ریال قیمت خورد. همچنین نرخ هر پوند انگلیس با 54 ریال افزایش نسبت به روز دوشنبه 54 هزار و 70 ریال و هر یورو نیز با 170 ریال رشد در مدت زمان مشابه 49 هزار و 29 ریال ارزش‌گذاری شد
افزایش نرخ پوند و رشد 17 تومانی قیمت یورو
شفاآنلاین>بیمه و بانک> بانک مرکزی نرخ 39 ارز را برای امروز اعلام کرد که براساس آن نرخ 21 ارز از جمله یورو و پوند نسبت به روز دوشنبه افزایش و قیمت 14واحد پولی دیگر کاهش یافت؛ نرخ 4 ارز دیگر مانند دلار هم ثابت ماند.

به گزارش شفاآنلاین،  نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (سه شنبه ششم شهریور) بدون تغییر نسبت به روز گذشته 42 هزار ریال قیمت خورد. همچنین نرخ هر پوند انگلیس با 54 ریال افزایش نسبت به روز دوشنبه 54 هزار و 70 ریال و هر یورو نیز با 170 ریال رشد در مدت زمان مشابه 49 هزار و 29 ریال ارزش‌گذاری شد.

براین اساس، هر فرانک سوئیس 42 هزار و 834 ریال، کرون سوئد 4 هزار و 614 ریال، کرون نروژ 5 هزار و 41 ریال، کرون دانمارک 6 هزار و 574 ریال، روپیه هند 599 ریال، درهم امارات متحده عربی 11 هزار و 437 ریال، دینار کویت 138 هزار و 657 ریال، یکصد روپیه پاکستان 34 هزار و 101 ریال، یکصد ین ژاپن 37 هزار و 723 ریال، دلار هنگ کنگ 5 هزار و 351 ریال، ریال عمان 109 هزار و 235 ریال و دلار کانادا 32 هزار و 373 ریال قیمت(Price) خورد.

همچنین نرخ راند آفریقای جنوبی 2 هزار و 954 ریال، لیر ترکیه 6 هزار و 821 ریال، روبل روسیه 622 ریال، ریال قطر 11 هزار و 539 ریال، یکصد دینار عراق 3 هزار و 529 ریال، لیر سوریه 82 ریال، دلار استرالیا 30 هزار و 788 ریال، ریال سعودی 11 هزار و 201 ریال، دینار بحرین 111 هزار و 704 ریال، دلار سنگاپور 30 هزار و 785 ریال، ده روپیه سریلانکا 2 هزار و 608 ریال و یکصد روپیه نپال 37 هزار و 262 ریال تعیین شد.

نرخ(rate) یکصد درام ارمنستان 8 هزار و 699 ریال، دینار لیبی 30 هزار و 284 ریال، یوان چین 6 هزار و 160 ریال، یکصد بات تایلند 128هزار و 883 ریال، رینگیت مالزی 10 هزار و 252 ریال، یک هزار وون کره جنوبی 37 هزار و 808 ریال، یکصد تنگه قزاقستان 11 هزار و 710 ریال، افغانی افغانستان 576 ریال، روبل جدید بلاروس 20 هزار و 415 ریال، منات آذربایجان 24 هزار و 756 ریال، سومونی تاجیکستان 4 هزار و 457 ریال و بولیوار جدید ونزوئلا 4 هزار و 206 ریال ارزش‌گذاری شد.

افزایش قیمت رسمی یورو


نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (دوشنبه بیست و نهم مردادماه) بدون تغییر نسبت به روز گذشته 42 هزار ریال قیمت خورد
افزایش قیمت رسمی یورو
شفاآنلاین>بیمه و بانک> بانک مرکزی نرخ 39 ارز را برای امروز اعلام کرد که طی آن نرخ 14 ارز از جمله یورو نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت 18 واحد پولی دیگر مانند پوند کاهش یافت؛ نرخ 7 ارز از جمله دلار نیز ثابت ماند.

به گزارش شفاآنلاین، نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (دوشنبه بیست و نهم مردادماه) بدون تغییر نسبت به روز گذشته 42 هزار ریال قیمت خورد. همچنین نرخ هر پوند انگلیس با 20 ریال کاهش نسبت به روز یکشنبه 53 هزار و 528 ریال و هر یورو نیز با 3 ریال افزایش در مدت زمان مشابه 48 هزار و 2 ریال ارزش‌گذاری شد.

براین اساس، هر فرانک سوئیس 42 هزار و 234 ریال، کرون سوئد 4 هزار و 583 ریال، کرون نروژ 4 هزار و 964 ریال، کرون دانمارک 6 هزار و 437 ریال، روپیه هند 602 ریال، درهم امارات متحده عربی 11 هزار و 436 ریال، دینار کویت 138 هزار و 435 ریال، یکصد روپیه پاکستان 34 هزار و 64 ریال، یکصد ین ژاپن 37 هزار و 994 ریال، دلار هنگ کنگ 5 هزار و 351 ریال، ریال عمان 109 هزار و 228 ریال و دلار کانادا 32 هزار و 152 ریال قیمت (Price)خورد.

همچنین نرخ راند آفریقای جنوبی 2 هزار و 863 ریال، لیر ترکیه 6 هزار و 945 ریال، روبل روسیه 626 ریال، ریال قطر 11 هزار و 538 ریال، یکصد دینار عراق 3 هزار و 525 ریال، لیر سوریه 82 ریال، دلار استرالیا 30 هزار و 676 ریال، ریال سعودی 11 هزار و 200 ریال، دینار بحرین 111 هزار و 695 ریال، دلار سنگاپور 30 هزار و 633 ریال، ده روپیه سریلانکا 2 هزار و 628 ریال و یکصد روپیه نپال 37 هزار و 402 ریال تعیین شد.

نرخ (rate)یکصد درام ارمنستان 8 هزار و 693 ریال، دینار لیبی 30 هزار و 276 ریال، یوان چین 6 هزار و 117 ریال، یکصد بات تایلند 126هزار و 691 ریال، رینگیت مالزی 10 هزار و 239 ریال، یک هزار وون کره جنوبی 37 هزار و 459 ریال، یکصد تنگه قزاقستان 11 هزار و 671 ریال، افغانی افغانستان 579 ریال، روبل جدید بلاروس 20 هزار و 442 ریال، منات آذربایجان 24 هزار و 753 ریال، سومونی تاجیکستان 4 هزار و 459 ریال و بولیوار جدید ونزوئلا 4 هزار و 206 ریال ارزش‌گذاری شد.

انتقال بهتر پول با کمک ارزهای دیجیتالی در شرایط تحریم


ارزهای دیجیتال از یک فناوری غیرمتمرکز استفاده می‌کنند که به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت‌نام یا استفاده از بانک‌ها و سازمان های واسطه می‌دهند
انتقال بهتر پول با کمک ارزهای دیجیتالی در شرایط تحریم
 شفا آنلاین>بیمه و بانک> ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی است که به منظور امنیت بیش‌تر، حذف واسطه‌ها و ناشناس بودن طراحی شد.

به گزارش شفا آنلاین:ارزهای دیجیتال از یک فناوری غیرمتمرکز استفاده می‌کنند که به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت‌نام یا استفاده از بانک‌ها و سازمان های واسطه می‌دهند. اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده‌ای به نام بلاک‌چین اجرا می‌شوند و بیشتر واحدهای اصلی آن توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می‌شوند.

اولین و معروف‌ترین ارز دیجیتال بیت‌کوین است که در سال 2009 ایجاد شد، با این حال در سال‌های گذشته ارزهای دیجیتال زیادی (در حدود 900 ارز دیجیتال ) در بازارهای جهانی تجارت می‌شود. اگرچه هنوز مشروعیت ارزهای دیجیتالی و در صدر آن‌ها بیت‌کوین از طرف بانک مرکزی و مسوولان مربوطه در کشور به اثبات نرسیده است اما ممنوعیت قطعی هم در زمینه عدم استفاده از آن‌ها اعلام نشده و برخی از صرافی‌ها و سایت‌های آنلاین به خرید و فروش این ارزها اقدام می‌کنند.

پس از اینکه صحبت از ارزهای دیجیتال در کشور ما هم داغ شد و معروف‌ترین آن‌ها از جمله بیت‌کوین و اتریوم راه خود را به برخی از معاملات غیررسمی باز کردند، این موضوع در مراجع رسمی هم نمود یافت. تا جایی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پیاده‌سازی آزمایشی اولین ارز دیجیتالی کشور توسط پست‌بانک و عرضه به نظام بانکی برای تایید خبر داد.

آذری جهرمی ارزهای دیجیتال را یکی از تحولات دنیای امروز دانست و با بیان اینکه رویکرد انفعالی درخصوص فناوری و انتظار دستگاه‌ها از یکدیگر باعث عقب‌ماندگی و در نهایت انفعال حاکمیت خواهد شد، اظهار کرد: با استفاده از ظرفیت‌های موجود ارتباطات و فناوری اطلاعات در عرصه بانکداری و نظام مالی کشور و نیز ظرفیت بالای جوانان کشور، مقرر شد پست‌بانک ایران با اعلام فراخوان و شناسایی نخبگان کشور در این عرصه، اولین ارز دیجیتال طراحی‌شده را به صورت آزمایشی پیاده‌سازی و این مدل را برای بررسی و تایید به نظام بانکی کشور عرضه کند.

وی پس از آن با بیان اینکه ارز دیجیتال در نهایت خواهد آمد که ما از قبل باید فکری به حال آن بکنیم و درباره استفاده از ارزهای مجازی نظرات مختلفی وجود دارد، اظهار کرد: واقعیت این است که ما می‌خواهیم این مدل را که قبلا در ژاپن هم پیاده شده، پیاده‌سازی کنیم تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود یک مدل آزمایشی را برای تصمیم‌گیری‌های نهایی اجرا کنیم.

وزیر ارتباطات همچنین درباره سازوکار احتمالی اجرای آزمایشی ارزهای دیجیتالی، گفته بود: این ارزها الزاما وابسته به پیام‌رسان یا بستر خاصی نیستند؛ در همکاری‌هایی که با بانک مرکزی آغاز کرده‌ایم، در واقع به آن‌ها در حوزه تکنولوژیکی کمک می‌کنیم. اصل قضیه ارزهای رمزنگاری شده در واقع خود فرآیند رمزگذاری و پیاده‌سازی الگوریتم‌هاست.

توسعه ارز دیجیتال در دستور کار معاونت علمی ریاست‌جمهوری

پیش از این نیز دکتر علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری نیز در این زمینه گفت: ارز دیجیتال بستری برای انتقال وجه به شمار می‌رود، از این رو این زمینه در دستور کار معاونت علمی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اهمیت ارز دیجیتال افزود: اعتقاد دارم  باید بستر استفاده از ارزهای دیجیتال در کشور ایجاد شود؛ همانطور که در دنیا نیز بستر بلاک‌چین (Blockchain) در حال شکل‌گیری است و بسیاری از کشورهای جهان نیز در این زمینه فعالیت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط کشور باید به این موضوع ورود کنیم، خاطر نشان کرد: هم اکنون تعداد زیادی شرکت در کشور وجود دارد که می‌توانند ارز داخلی تولید کنند؛ ولی باید نواقص و ایرادات آن نیز رفع شود.

دلیری با تاکید بر اینکه ما در معاونت علمی به دنبال توسعه ارز دیجیتال هستیم، اظهار کرد: بر این اساس در تلاش هستیم تا از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان و مذاکراتی که با بانک مرکزی داشتیم، زمینه کاربردی کردن ارز دیجیتالی را در کشور فراهم کنیم.

وی وارد کردن ارز دیجتال داخلی در عرصه معاملات را از برنامه‌های معاونت علمی بیان کرد.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت ارز دیجیتال در کشور، ادامه داد: این پول دیجیتالی جا به جایی و انتقال پول را در هر نقطه از دنیا سهل می‌کند، ضمن آنکه در شرایط تحریم به ما در این زمینه کمک می‌کند.

وی با اشاره به گفته‌های یکی از مسوولان لوکزامبورگ، خاطر نشان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها تا 5 سال آینده 50 درصد معاملات دنیا با ارز دیجیتال انجام می‌شود و اگر این امر اتفاق بیفتد، ما از حرکت جهانی عقب می‌مانیم.

تعیین ضوابط استفاده از ارز دیجیتال تا پایان شهریور ماه

ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی نیز از تعیین ضوابط استفاده از ارز دیجیتال تا پایان شهریور ماه خبر داد و گفت: امیدواریم از طریق توسعه همکاری بین بانک مرکزی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تعامل با لایه‌های پایین‌تر کسب و کار برقرار شده و چارچوب‌های استفاده از این نوع ارز تعیین شود.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی مبارزه با پول‌شویی و ابلاغ مطابق آن در بخشنامه بانک مرکزی، گفت: فلسفه صدور این بخشنامه این است که شائبه این‌که ارزهای دیجیتال در کشور به منظور پول‌شویی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از بین برود. امیدواریم از طریق توسعه همکاری بین بانک مرکزی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تعامل با لایه‌های پایین‌تر کسب و کار برقرار شده و چارچوب‌های استفاده از این نوع ارز تعیین شود.

تدوین سندی برای ملاک قرار دادن بلاکچین و ارز دیجیتال

خسرو فرحی، مدیرعامل پست بانک ایران اخیرا از حضور نماینده همه ذی‌نفعان ارز دیجتیال در جریان تدوین سندی خبر داد و با اشاره به اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر لزوم منفعل نبودن در مقابل فناوری‌های نوین، گفت: در مواجه با ارز دیجیتالی بعد از انتشار فراخوانی در همین ارتباط کلیه امکانات کشور در حوزه‌های مختلف بررسی شده و درصدد تدوین سندی توسط وزارت ارتباطات، پست بانک و مرکز پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم تا ملاک کار کشور در قابل بلاکچین و ارز دیجیتال باشد که بعد از تدوین، ذی‌نفعان می‌توانند کارشان را انجام دهند.
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟