تبلیغات در تلکسیران

رسوایی بابُل‌گِیت


هر فساد بزرگی سابقه و تاریخی دارد. این گونه نظام توزیع فاسد منافع، در کوتاه‌مدت پدید نمی‌آید. سابقه درمان‌نشده این بیماری چیست؟ قریب به بیست سال از شکل‌گیری شوراهای اسلامی شهر و روستا می‌گذرد و سؤال مهم این است که چه اقداماتی برای درمان بیماری گسترش‌یافته فساد در شوراها انجام شده است؟
رسوایی بابُل‌گِیت

شعارسال: خبر، ساده امابه جهاتی هولناک است. برخی اعضای شورای شهر بابل به این جرم دستگیر می‌شوند که یکنفر از آن‌ها برای وادار کردن برخی دیگر از اعضا به همراهی با رأی یا منافع خود،زنی را فریفته است که از ارتباطات جنسی خود با اعضای شورا فیلم بگیرد و همین فیلم‌هارا ابزار اخاذی قرار داده است. موضوع در نهایت افشا شده و افرادی دستگیر شده‌اند.رسوایی‌هایی از این دست را بعد از رسوایی سیاسی واترگیت در آمریکا در دهه 1970 کهمنجر به استعفای رئیس‌جمهور ریچارد نیکسون شد، با افزودن کلمه «گیت» نمادسازی می‌کنند.این مورد را هم می‌توان «رسوایی بابل‌گیت» خواند.

رسوایی بابل‌گیتصرف‌نظر از ظاهر آن، چند سؤال مهم را پیش می‌کشد که به نوعی، بهبود نظام حکمرانیدر این کشور با پاسخ این سؤالات پیوند خورده است. برخی از این سؤالات عبارتند از:

چه منافع بزرگی در عضویت در شورایشهر، و انتخاب هیئت رئیسه آن نهفته است که برخی اعضای شورای شهر بابل در رقابت برایاین منافع، به چنین نقشه‌ مافیایی‌گونه و غیراخلاقی‌ای متوسل شده‌اند؟

سازوکارهای تصمیم‌گیری در شوراهای شهرو روستا تا چه اندازه غیرشفاف و بسته به سلیقه و جایگاه افراد است که دست یافتن بهمنافع بزرگ حاصل از قرار گرفتن در کرسی شورا، دست یافتن به آن منافع را ممکن می‌کند؟

هر فساد بزرگی سابقه و تاریخی دارد. اینگونه نظام توزیع فاسد منافع، در کوتاه‌مدت پدید نمی‌آید. سابقه درمان‌نشده این بیماریچیست؟ قریب به بیست سال از شکل‌گیری شوراهای اسلامی شهر و روستا می‌گذرد و سؤالمهم این است که چه اقداماتی برای درمان بیماری گسترش‌یافته فساد در شوراها انجامشده است؟

همه منتخبین شوراها از سازوکارهاینظارتی و تأیید صلاحیت عبور کرده‌اند، و برخی رد صلاحیت شده و به شوراها راه نیافته‌اند.کارکرد این سازوکارهای نظارت و تأیید صلاحیت چیست؟ آیا آن‌ها که رد صلاحیت شده‌انداز این گروه دستگیرشده بدتر بوده‌اند؟ آیاخطاکاران را به شورا راهنمایی شده اند؟ آیااین گروه خطاکار نیز سالم بوده‌اند و به دلیلی ضعف‌های سیستمی و ساختاری، فقدانشفافیت و نقصان در طراحی سازوکارها و قوانین شوراها به خطا کشیده شده‌اند؟ کارکردنظارت و تأیید صلاحیت بالاخره چیست؟

ظرفیت فساد و دنبال کردن منافع شخصیدر شوراهای اسلامی شهر و روستا چقدر است؟ این منافع فاسد از چه سازوکارهایی ناشی می‌شوند؟

اهمیت اینسؤالات و مسائل مرتبط با آن‌ها به حدی است که باید «رسوایی بابل‌گیت» را فراتر ازمسأله‌ای محلی، ناشی از خطای چند عضو شورای شهر بابل، و شیطنت و هوس‌بازی چند مردو یک زن لحاظ کرد. ممکن است حواشی جنسی این پدیده، اصل و ماهیت ساختاری این قضیهرا تحت‌الشعاع قرار دهد. مسأله بسیار فراتر از خطا و وسوسه‌ شدن چند نفر است.

من قبلاً نوشته‌ام که «دیزی درباز گربه را بی‌حیامی‌کند.» منافعی (دیزی دربازی) بی‌حساب و کتاب، قابل سوءاستفاده و فسادانگیز در رویهو سازوکار شوراها وجود دارد که آدمیان را وامی‌دارد این گونه بی‌حیایی کنند؛ وحتماً نقصانی جدی در رویه‌های تأیید یا رد صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها وجوددارد که به تأیید آدمیانی می‌انجامد که این گونه برای کسب منافع، دست به بی‌حیاییمی‌زنند. «رسوایی بابل‌گیت»‌ یک نشانه است، چیزی فراتر از هوس‌بازی جنسی و نفع‌طلبیمالی، نشانگر چیزهایی در تاریخ یک نهاد و سازوکارهای مرتبط با آن است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت دیدهبان ایران، تاریخ انتشار: 20شهریور1397 ، کدخبر: 50527: www.didbaniran.ir


منبع: شعار سال

عملکرد غیرقابل دفاع دولت در عرصه اقتصادی و انتقاد موافقان روحانی


عضو هیأت رئیسه فراکسیون روحانیت مجلس، گفت: عملکرد غیرقابل دفاع دولت در عرصه اقتصادی باعث انتقاد بسیاری از موافقان روحانی شده است.
عملکرد غیرقابل دفاع دولت در عرصه اقتصادی و انتقاد موافقان روحانی

شعار سال : حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ، با بیان اینکه امروز ابراز پشیمانی از رای به آقای روحانی دیگر ارزشی ندارد، گفت: امروز بسیاری از افرادی که پیش از این تمام قد ایستادند تا آقای روحانی علی‌رغم چهار سال ناتوانی و ایجاد عقب‌افتادگی و ایجاد بحران و مشکلات رای بیاورد از دولت تبری می‌جویند.

وی افزود: امروز عملکرد دولت به قدری غیرقابل دفاع شده که دوستان درجه یک دولت هم از آقای روحانی اعلام برائت می‌کنند و می‌خواهند که دیگر دولت را همراهی نکنند.

پژمانفر در پایان خاطرنشان کرد: امروز مردمان ما کسانی را که کمک کردند تا آقای روحانی رای بیاورد را نمی‌بخشند و شاید زمانی از آنها بگذرند که در اصلاح رفتار این دولت اقداماتی را صورت دهند تا شاید در این مدت باقی مانده از کار دولت بعضی از ضرر و زیان‌های که متوجه کشور شده جبران شود.

وی افزود: دولت تمام آن مسیری بود که جریان‌های موافق آن مسیر را طی کردند تا بتوانند به واسطه ظرفیتی که ایجاد شده خواسته‌هایشان را تامین کنند اما امروز می‌بینند که موج مخالفت با دولت در مردم به شدت افزایش یافته و نارضایتی نسبت به عملکرد دولت بسیار بالا است و دولت همانند کشتی است که متاسفانه بسیار سنگین شده و در حال غرق شدن است.

عضو هیات رئیسه فراکسیون روحانیت مجلس با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم اظهار داشت: تلاش این جریانات برای حل شدن مشکلات مردم نیست بلکه تلاش دارند تا با دولت تدبیر و امید غرق نشوند و به فراموشی سپرده نشوند، به همین دلیل امروز گارد می‌گیرند. اگر چه این جریانات در تمامی مسیر دولت را همراهی کردند و اگر مشکلاتی از ناحیه دولت ایجاد شده هیچ وقت این افراد و جریانات از این جریانات مبرا نیستند.

پژمانفر خاطرنشان کرد: کسانی که تا امروز پای سفره دولت بودند و از منافع دولت استفاده می‌کردند امروز برای اینکه بتوانند حیات سیاسی خود را حفظ کنند چنین رفتارهایی را دارند اما برای مردم ما کاملا روشن است که بین عملکرد این افراد و جریانات با دولت هیچ تفاوتی وجود ندارد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 31 شهریور 1397 ، کدخبر: 13970630000486،www.farsnews.com


منبع: شعار سال

زورکارگران در ترمیم دستمزد به‌جایی نرسید


موضوع جبران قدرت خرید کارگران که قرار بود با رعایت اصل سه‌جانبه‌گرایی در شورای‌عالی کار مورد بررسی قرار بگیرد، عملا با تشکیل‌نشدن جلسات این شورا معلق مانده است. به‌نظر می‌رسد کارگران که به‌واسطه نداشتن تشکل‌های مستقل و آزاد، عملا قدرت چانه‌زنی بالاتر از خواسته وزارت کار و کارفرمایان را ندارند، این‌بار نیز چاره‌ای جز این ندارند که منتظر تصمیم‌گیری دولت در مورد وضع معیشتی خود باشند نه تحقق آنچه می‌خواهند.
زورکارگران در ترمیم دستمزد به‌جایی نرسید

شعار سال: اواسط تیرماهسال‌جاری، نمایندگان تشکل‌های موجود کارگری با انتشار نتایج بررسی‌های خود اعلامکردند که با جهش نرخ ارز، هزینه معیشت یک خانوار کارگری در هفته اول تیرماه نسبتبه هفته آخر دی‌ماه سال گذشته 48درصدرشد کرده است و دخل‌وخرج کارگران با هم نمی‌خواند. پیرو این بررسی‌ها، نمایندگان کارگریدرخواست جبران افزایش هزینه‌های معیشت کارگران را به شورای‌عالی کار ارائه دادند وبا برگزاری نخستین جلسه از این شورا مقرر شد راهکارهای مناسب برای رفع این چالشتهیه و به بحث گذاشته شود.
پیشنهاد‌های اولیه کارگران، دو محور افزایش دستمزد نقدی یا احیای ستادبن را شامل می‌شد که البته به‌زعم خود آنها با توجه به شرایط اقتصادی کشور وکارفرمایان، بهتر است احیای ستاد بن در دستور کار قرار بگیرد که نه فشاری بهتولیدکننده وارد شود و نه افزایش تورم به‌دنبال داشته باشد. پس از چانه‌زنینمایندگان کارگری و کارفرمایی و دولت، خروجی جلسه شورای‌عالی کار این شد کهنمایندگان دولت نظرات مطرح‌شده در شورا را به وزارتخانه‌های صنعت و اقتصاد ببرند وپیشنهادهای این دو وزارتخانه را به شورا برگردانند اما در این میان از یک‌سو علیربیعی، به‌عنوان وزیر کار و رئیس شورای‌عالی کار استیضاح شد و از سوی دیگر باتصمیم دولت برای اجرای برنامه‌های حمایتی و جبرانی، رایزنی‌های شورای‌عالی کاربرای مشخص‌شدن وزیر جدید و تعیین تکلیف طرح دولت معلق شد.

در این وضعیت انوشیروان محسنی بندپی، سرپرستی وزارت تعاون، کار و رفاهاجتماعی را بر عهده گرفت و روزنه امیدی برای برگزاری دوباره جلسات شورای‌عالی کارایجاد شد اما او اعلام کرد احتمالا طرح حمایت کالایی دولت از خانوارهای کم‌درآمدمشکل کارگران را نیز برطرف خواهد کرد و حتی رایزنی‌هایی با دولت انجام شده که درکنار این بسته، بسته‌ای نیز برای حمایت از کارگران درنظر بگیرد و همین مسئله باعثشد پیگیری درخواست کارگران برای ترمیم دستمزد مسکوت بماند.

تعلل جایز نیست
عضو کارگری شورای‌عالی کار‌ با تأکید بر لزوم برگزاری هر چه سریع‌ترنشست این شورا برای تصویب راهکار نهایی افزایش قدرت خرید کارکنان مشمول قانون کارو جامعه کارگری، از تعلل وزارت کار انتقاد کرد. علی خدایی در گفت‌وگو با مهر،افزود: با توجه به گذشت بیش از یک‌ ماه از تشکیل آخرین نشست شورای‌عالی کار، طبقروال معمول نشست بعدی باید به فاصله یک ‌ماه در این هفته برگزار می‌شد، این درحالی است که در نشست گذشته شورای‌عالی کار نیز قرار بود با توجه به شرایط اقتصادیو وضعیت معیشتی کارگران نشست این شورا به‌صورت «فوق‌العاده» برگزار شود. عضوکارگری شورای‌عالی کار، با تأکید بر اینکه دستور کار تصویب راهکار جبران خریدکارگران در سال 97 باید با قیدفوریت در این شورا مورد بررسی قرار گیرد، از سرپرست وزارت کار انتقاد کرد که تمامتمرکز خود را طی چند ‌ماه گذشته صرفا معطوف به حوزه «رفاهی» و توزیع سبد حمایتیکالا کرده و در غالب اظهارنظرها‌، کارگران را نیز بخشی از این اقشار کم‌درآمدبرشمرده است درحالی‌که او به‌عنوان رئیس شورای‌عالی کار، باید مسائل مربوط بهروابط کار و تصمیم‌گیری درخصوص افزایش قدرت خرید کارگران در شورای‌عالی کار را به‌عنوانسیاست حمایتی جداگانه دولت صرفا برای جامعه کارگری، در دستور کار قرار دهد. خداییادامه داد: اینکه مدام به جامعه القا‌ کنیم که تصمیم‌گیری برای جبران قدرت خریدازدست‌رفته جامعه کارگری نیازمند تصمیمات دولت است، پذیرفتنی نیست؛ چراکه در اینصورت رعایت اصل سه‌جانبه‌گرایی و مشارکت شرکای اجتماعی در تصمیمات مربوطه رانادیده گرفته است.

شعار سال، با اندکیتلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره: 31139


منبع: شعار سال

راه و شهرسازی بروجرد 22 ماه بدون مدیر


فرماندار بروجرد، انتقاد کرد: علی رغم مکاتبات فراوان، مبنی بر انتخاب مدیر راه و شهرسازی بروجرد اما امروز مشاهده می شود این اداره بدون مدیر و سرپرست رها شده است.راه و شهرسازی این شهرستان 22 ماه بوده که بدون مدیر و سرپرست است و این امر موجب ایجاد مشکلات فراوان شده است.
راه و شهرسازی بروجرد 22 ماه بدون مدیر

شعارسال: فرمانداربروجرد، انتقاد کرد: راه و شهرسازی این شهرستان 22 ماه بوده که بدون مدیر و سرپرستاست و این امر موجب ایجاد مشکلات فراوان شده است.

رضا آریایی اظهار داشت: علی رغم مکاتبات فراوان، مبنی بر انتخاب مدیر راهو شهرسازی بروجرد اما امروز مشاهده می شود این اداره بدون مدیر و سرپرست رها شده است.

وی با بیان اینکهاداره راه و شهرسازی بروجرد 22 ماه است مدیر یا سرپرستی ندارد، افزود: تمام مشکلاتجاده ای روستایی که امروز شاهد آن هستیم نتیجه نبود مدیریت در اداره راه و شهرسازیبروجرد است.

فرماندار بروجرد،تصریح کرد: مشخص نبودن مدیر یا سرپرست برای هر اداره و رها کردن آن به حال خودش تبعاتجبران ناپذیری برای دولت و مردم دارد.

آریایی، ادامه داد:مردم، ارباب رجوع ادارات محسوب می شوند و انتظار دارند با مراجعه به هر اداره کار آنهاسریع انجام شود و این وظیفه دستگاه مربوطه است که پاسخگویی به مردم و رفع نیاز آنهارا در اولویت قرار دهد.


شعارسال، با اندکیتلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 27 شهریور 1397 ، کدخبر: 4407087،www.mehrnews.com

منبع: شعار سال

جوان‌گرایی در حد رئیس‌جمهور و وزرا و نمایندگان مجلس معنا دارد، برای مدیران میانی، نه سیاست


جوان‌گرایی یکی از موضوعاتی بوده که بسیار مورد بحث قرار داشته، اما به باور نگارنده درستی چنین بحثی از اساس، خود محل بحث است.
جوان‌گرایی در حد رئیس‌جمهور و وزرا و نمایندگان مجلس معنا دارد، برای مدیران میانی، نه سیاست
شعار سال : طی سال‌های اخیر «جوان‌گرایی» یکی از موضوعاتی بوده که بسیار مورد بحث قرار داشته، اما به باور نگارنده درستی چنین بحثی از اساس، خود محل بحث است. در دوره اخیر «قانون جلوگیری از به‌کار‌گیری بازنشستگان» مجددا به بحث جوان‌گرایی دامن زده و اقشار متنوعی در جامعه به دلایل مختلف نسبت به آن علاقه نشان داده‌اند.
یكی از دلایل توجه جامعه به این موضوع، ناخشنودی اكثریت مردم از عدم چرخش نخبگان حكومتی و قرار داشتن سمت‌ها در قوای سه‌گانه و نهادها در دست چند صد یا حدود دو هزار نفر طی 40 سال گذشته بوده است؛ به نحوی كه با وجود ادوار متعدد انتخاباتی، معمولا شماری از چهره‌های همیشه آشنا پست‌های بالا و میانی قوا و نهادها را در انحصار خود داشته‌اند.
این در حالی است كه در بسیاری از دیگر كشورها معمولا بعد از حداكثر یك دوره هشت‌ساله چهره سیاست به حدی تغییر می‌كند كه گاه از این جهت كم از یك انقلاب ندارد.
در غیاب چنین رویه‌ای در ایران و ماندگاری چهره‌هایی كم و بیش ثابت در راس امور، این تصور از سر ناچاری شكل گرفته كه گویا می‌توان به گونه‌ای اراده‌گرایانه مدیریت را جوان كرد. در‌حالی‌كه جوان‌گرایی در سمت‌های سیاستی باید به طور طبیعی و از كانال رجوع به آرای عمومی و از طریق تصمیمی كه مردم در ادوار انتخاباتی می‌گیرند، انجام شود.
در ایران اراده‌گرایی در این حوزه باعث شده تا جوان‌گرایی شكل طبیعی و منطقی خود را نداشته و موكول به تصمیم مقامات عالی باشد. به همین دلیل، جوان‌گرایی معمولا در حوزه‌های اجرایی، مورد توجه قرار می‌گیرد كه اساسا جوان‌گرایی در آنها یا بلاموضوع است یا حداقل در اولویت قرار ندارد. جوان‌گرایی به‌صورت طبیعی و منطقی باید در ارتباط با سمت‌های سیاسی و توسط مردم اعمال شود.
توضیح اینكه در یك نظام اداری عقلانی حوزه سیاست از حوزه اجرا جدا است، در حوزه نخست سیاستمدار یا سیاست‌گذار افكار یا ایده‌های نوی خود را برای اداره كشور به رای‌دهندگان ارایه می‌كند و در صورتی كه موفق به جلب آرای موافق آنها شد، آنگاه منتخبین باید افكار و ایده‌های خود را از طریق ماموران اجرایی كه باید مطیع سیاستمداران باشند، به اجرا در‌آورند. فرض بر این است كه بدنه اجرایی حرفه‌ای و غیرسیاسی است و مطابق ضوابط و مقرراتی دقیق و سخت‌گیرانه ملزم به حفظ بی‌طرفی سیاسی و تبعیت از سیاستمداران منتخب مردم و اجرای برنامه‌های آنها هستند. با توجه به تغییر دولت‌ها و احتمال تغییر سیاست‌ها، گرایش سیاسی در مدیران اجرایی مخرب نظام اداری در هر كشوری است.
در چنین شرایطی، چاره‌ای نیست جز اینكه مدیران اجرایی طبق ضوابط و مقررات روشنی به استخدام دریآمده، ارتقا یابند به وقت خود مطابق ضوابط بازنشسته شوند؛ لذا، همان‌طوركه نمی‌توان و نباید در یك پادگان یك سرگرد را به فرماندهی یك سردار یا سرهنگ گمارد، در یك دستگاه اجرایی نیز نمی‌توان سن، سنوات و تجربه را نادیده گرفت و كسانی را با سن، سنوات و تجربه كمتر به ریاست كسانی كه از این جهات برتری دارند، گمارد. اما در حوزه سیاست مردم بر اساس ایده‌ها و سیاست‌ها تصمیم می‌گیرند و به كسی رای می‌دهند، نه بر اساس سن و سنوات كار یا حتی تحصیلات و دانش او.

اساسا فكر و عقیده سیاسی الزاما موكول به سن و سال و تحصیلات بالا نیست.
به عنوان مثال سباستیان كورز، صدراعظم كنونی اتریش، در 2013 و در سن 27سالگی بالاترین رای در انتخابات مجلس اتریش را به دست آورد و چند ماه بعد به این اعتبار وزیر خارجه شد و بعد از اینكه حزبش كه رهبری آن را در این فاصله عهده‌دار شده بود، در انتخابات 2017 بیشترین كرسی پارلمان را به دست آورد، صدر‌اعظم شد. رییس‌جمهور جوان فرانسه نیز مثال دیگری در این رابطه است. (همین معیارها به اضافه سهم از مالكیت و... در بخش خصوصی نیز می‌تواند ملاك اصلی ایفای نقش در مدیریت‌ها فارغ از سن باشد.)
به طور كلی در هر كشوری عضویت در مجلس قانونگذاری و كابینه ملاك سیاسی بودن سمت‌ها است؛ صرف‌نظر از اینكه مانند نظام‌های پارلمانی عضویت در كابینه موكول به پیروزی در انتخابات مجالس باشد یا در نظام‌های ریاستی نباشد؛ لذا به عنوان مثال، انتصاب یك جوان به عنوان وزیر مخابرات در ایران را می‌توان با توجه به پیش‌فرض همسویی و هماهنگی نظرات سیاسی اوبا نظرات سیاسی رییس‌جمهور منتخب منطقی دانست.
اما جوان‌گرایی در رده‌های پایین‌تر از وزیر در دستگاه‌های اجرایی موضوعیت ندارد و انتصابات در این رده‌ها باید تابع ملاك‌‌ها و ارزشیابی منطقی نیروی انسانی و اصل شایسته‌سالاری باشد چرا كه در غیر این صورت در حكم همان گماردن یك سرگرد به فرماندهی یك سردار خواهد بود؛ لذا با توجه به اینكه تكلیف مقام سیاسی را آرای مردم باید تعیین كند و مسوول اجرایی نیز باید مطابق نظام ارزشیابی عقلانی به استخدام درآید، ارتقا یابد و در سنی معین بازنشسته شود، اساسا طرح بحث جوان‌گرایی موضوعیت ندارد و در كشوری كه مطابق ضوابط دارای یك نظام اداری عقلانی و چرخش مستمر نخبگان هستند، هیچ‌گاه چنین بحث‌هایی مطرح نیست.

شعارسال ، با اندکی اضافات و اضافات برگرفته از خبرگزاری تحلیلی ایران، تاریخ انتشار: 25 شهریور 1397، کد خبر: www.khabaronline.ir ،805234
منبع: شعار سال

این آمارها حقیقت دارد


مقام معظم رهبری در دیدار اعضای مجلس خبرگان با اشاره به جنگ روانی دشمن علیه ملت ایران فرمودند: «کشور در حال پیشرفت است. این موضوع رجزخوانی نیست، با اطلاع دقیق می‌گوییم پیشرفت‌های خوبی رخ داده است.» و نیز فرمودند: «هدف دشمن در جنگ رسانه‌ای ایجاد اضطراب، یاس و بدبینی در مردم است.»
این آمارها حقیقت دارد
شعارسال: ملت ایران به زودی چهل سالگی پیروزی انقلاب خود را جشن می‌گیرد.دشمنان قسم خورده نظام همقسم شده اند این کار صورت نگیرد. آنها با راه‌اندازی یکجنگ عظیم و پیچیده روانی مرتب القاء می‌کنند انقلاب اسلامی رو به افول و کشور درحال فروپاشی است. شاهراه‌های اطلاعاتی و ارتباطی جدید به ویژه در حوزه مجازیامکانات وسیعی را در اختیار دشمنان انقلاب قرار داده تا آنها هر یک در شیپور اینجنگ، صداهای عجیب و غریب درآورند.

این در حالی است که مجامع بین المللی تحت کنترل آنها از قدرت فزایندهملت ایران و مهار این قدرت سخن می‌گویند. آنها مرتب از فروپاشی و اضمحلال ایرانحرف می‌زنند. اگر این قصه فروپاشی صحت دارد پس آمریکا و اروپا و نوچه آنها درمنطقه یعنی رژیم صهیونیستی چرا تمام قد در برابر ایران صف آرایی کرده و ایستاده‌اند؟اگر قدرت ایران در حال فروپاشی است چرا رفتند5 قدرت جهانی را فریب دادند و گفتند برویم به اسم جامعه جهانی، قدرت هسته‌ایایران را مهار کنیم؟

آنها در محافل استراتژیک خود با افسوس یاد می‌کنند؛ چرا باید ایرانامروز در شمار 8 قدرت برتر جهان باشد؟ آنها می‌گویند چرا ایران در صنعت هوایی بین 147 کشور رتبه دهم رادارد؟ چرا ششمین کشور در تولید فناوری‌های نوین نانو است؟ چرا رتبه دوم جهانی فناوری سلول‌های بنیادینرا دارد؟ چرا باید در تولید زیست فناوری، خود را به رتبه 13 جهان برساند؟

آنها در ارزیابی‌های نظامی خود می‌گویند ایران سیزدهمین قدرت نظامیجهان، آن هم بدون در نظر گرفتن امکانات و تجهیزات سپاه پاسداران است. حاضر نیستندقدرت ارتش ایران به علاوه سپاه را اعلام کنند، همان قدرتی که 5 سال در برابر ارتش‌هایجهان ایستاد و نگذاشت سوریه و عراق تجزیه شود و تروریسم در این دو کشور سامانحکومتی پیدا کند. آنها می‌گویند هم پیمانان ایران در منطقه (حماس- حزب الله) خوابخوش از جلادان رژیم صهیونیستی ربوده و رژیم اشغالگر قدس را زمین‌گیر کرده اند.

آنها در محافل و آمارهای رسمیخود اعلام کرده‌اند که ایران رتبه اول علمی در منطقه و شانزدهم در جهان، و سریع‌تریننرخ رشد علمی در جهان را دارد. آنها نرخ رشد علمی در ایران را 11 برابر میانگینجهانی می‌دانند. می‌گویند بر اساس آمارهای سازمان ملل، ایران رتبه اول رشد شاخصتوسعه انسانی در جهان را داشته است.

ممکن است گفته شود قدرت ایران در حوزه نظامی و سیاسی درست، اما در حوزه اقتصاد کجا قرار دارد و برای سفره مردم، انقلاب چه کرده‌ است؟ پاسخ ایناست؛ همان‌هایی که اوضاع اقتصادی ما را آشفته و به هم ریخته نشان می‌دهند، درمحافل علمی و رسمی خود می‌گویند:

- ایران بیست و یکمین کشورجهان از نظر تولید غلات است.

- ایران چهاردهمین کشور جهان از نظر سرانه آبیاری سرزمین است.

- ایران بیست و یکمین کشور جهان از نظر کل زمین‌های کشاورزی است.

- ایران هجدهمین کشور جهان از نظر تولید محصولات دائمی کشاورزی است.

- ایران هفتمین کشور تولیدکننده مرکبات در جهان است.

- ایران در رتبه اول جهان در تولید خاویار ، زعفران ، پسته، زرشک وفرش دستبافت ایستاده است.

- دومین تولیدکننده خیار،گردو و زردآلوی جهان است.

- چهارمین کشور تولیدکنندهبادام است.

- هشتمین کشور تولیدکننده میوه و مرغ است.

ایران در مقام نوزدهمین کشور جهان از نظر اندازه بازار ایستاده است.آمارهای سازمان ملل و صندوق بین المللی پول در سال 2017 فریاد می‌زنند ایران به لحاظ تولید ناخالصداخلی و بر اساس برابری قدرت خرید مردم درجایگاه 18 اقتصاد جهان ایستاده است!

اگر سفره مردم خالی است، این انبوه تولیدات را چه کسی مصرف می‌کند؟80 میلیون ایرانی با عزت و شرافت انقلابی خود دارند زندگی می‌کنند، در برابربزرگترین قدرت‌های جهانی ایستاده‌اند، دست‌شان به هنگام بلند شدن روی زانوی خودشاناست.

امروز قامت استوار و سترگملت ایران را در این بلندی می‌بینیم. این پیشرفت‌های شگرف با الگوی اسلامی ایرانیدر حالی صورت گرفته است که منافقین و ضد انقلاب داخلی و عناصر عنود، با کینه شتریو با پول قارون‌های منطقه مرتب از پشت به ملت ایران خنجر می‌زنند و فقط در بُعدترور، 17 هزار شهید روی دست ملت ایران گذاشته‌اند.

بر اساس آمارهای جهانی، سنّ امید به زندگی در ایران در سال 2016هفتادوشش سال است. ایران در رتبه یازدهم جهان در خصوص مرگ و میر کودکان ایستادهاست. بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از خودکشی، در غرب به ویژه اروپاست، اما ایراناز میان 183 کشور رتبه 166 را دارد. آیا ما ناامید هستیم یا دشمن؟ ما در حالفروپاشی هستیم یا آنان‌که کمر به نابودی ملت ایران بسته‌ اند؟

ستون پنجم تحریم در حوزه اقتصاد و در حوزه جنگ روانی و فضای مجازی بااتکاء به سرویس‌های امنیتی دشمن بیکار نیستند و مدام برای بی‌ریخت نشان دادن اوضاعکشور، نیمه خالی لیوان را نشان می‌دهند. آنها آب در هاون می‌کوبند. به زودی دستعدالت گلوی کسانی را که لقمه حرام تجاوز به بیت‌المال مسلمین را داردند می‌خورند وحقوق عامه را نقض می‌کنند، خواهد فشرد.

سرنوشت پرونده سه هزار میلیاردی را همه دیدند؛ بیش از سه هزار میلیارداز آنها گرفته شد و به بیت المال برگشت و متهمین به اعدام و حبس و شلاق مجازاتشدند. هر کس که به مردم خیانت کرده در این اوضاع جنگ اقتصادی باید بداند دستپرقدرت مردم و نظام بر سرش فرود خواهد آمد. آنان‌که در این معرکه به لحاظ روانی وتبلیغاتی به دشمن کمک می‌کنند، اگر به دیوار کعبه هم آویخته شده باشند، به زودیضربه خود را از ملت دریافت خواهند کرد.

دشمنان داخلی و خارجی طوری اوضاعرا ترسیم می‌کنند که گویی همه چیز از دست رفته و کشور در آستانه فروپاشی است. اینکار را طی سه دهه در مطبوعات انجام می‌دادند، از دهه چهارم کوچ کردند به فضای مجازی،حملات تخریبی آنها به 10 برابر ایام مطبوعات و رسانه‌های سنتی رسیده‌ است، اما دربرابر سدّ بصیرت و آگاهی ملت متوقف شدند.

ایام محرم و صفر، خطبای بصیر و شجاع، آلودگی‌ها و سم‌پاشی‌های آنهارا با عدد و رقم و سند و مدرک، رفت و روب می‌کنند. جریان نیرومند و جوانان انقلابی در فضای مجازی پنجه در پنجه آنانانداخته ‌اند و سرانجام پشت خائنین به کشور را به خاک خواهند رساند. ملت بصیر ایران اثبات خواهد کرد پیشرفت‌هایکشور، رجز نیست، حقیقت دارد و انقلاب تا ظهور موفور السرور صاحب آن، به راه الهیخود ادامه خواهد داد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از جامعه خبری تحلیلیالف ، تاریخ انتشار: 24 شهریور 1397 ،کدخبر: 3970624102 ، www.alef.ir

منبع: شعار سال
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟