استیضاح‌های بعدی به نحوه پاسخگویی رییس جمهور در مجلس بستگی دارد


دبیر هیات رییسه مجلس می‌گوید: با وجود اینکه عده‌ای خیلی تلاش کردند استیضاح آقای ربیعی رای نیاورد اما مجلس به آن رای داد و حتماً این تصمیم مجلس برای دولت پیامی داشته است. اما اینکه آیا این استیضاح مسیر را برای استیضاح‌های بعدی باز خواهد کرد یا نه، بستگی به حضور رییس جمهور در مجلس و پاسخگویی به سوالات نمایندگان دارد.
استیضاح‌های بعدی به نحوه پاسخگویی رییس جمهور در مجلس بستگی دارد

شعار سال: بالاخره و پس از آن که علی ربیعی چندباریتوسط نمایندگان، استیضاح شد و هربار از زیر این تیغ به سلامتی گذشته بود این بار وبه مانند گذشته به توفیقی دست نیافت و وکلای ملت پس از استماع توضیحات نمایندگان استیضاح‌کنندهو همچنین پاسخ‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با 129 رای موافق و 114 رای مخالف اعتمادشانرا از این وزیر برداشتند و بدین ترتیب طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعیرای آورد و ربیعی از این سمت برکنار شد.

احمد امیرآبادی‌فراهانی، عضو هیئت رییسه مجلس که چندماه پیش و در ایامی که سه وزیر دولت دوازدهم یکجا استیضاح شدند به پشت میکروفن رفتو با گلایه از رفتار اصلاح‌طلبان که پشت استیضاح‌کنندگان را خالی کردند، گفت: امروزمجلس استیضاح شد. پس از گذشته چند ماه به سراغ نماینده مردم قم رفتیم تا عوامل موثردر رای به استیضاح علی ربیعی را جویا شویم.

احمد امیرآبادی‌فراهانی به رویداد24 گفت: به نظر منمشکلات اقتصادی که امروز مردم با آن دست به گریبان هستند و توقعی که آن‌ها از مجلسداشتند دو عامل اصلی و موثر رای به استیضاح آقای ربیعی در مجلس بود. یکی دیگر از عواملمهم که در رای نمایندگان تاثیر گذاشت این بود که بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور در وزارتتعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ حدود 30 تا 40 درصد اقتصاد کشور به این وزارتخانه برمی‌گرددو انتظار از آقای ربیعی و مجموعه تحت نظارت ایشان بسیار بالاتر از این بود.

او افزود: در این بین، پاسخگو نبودن دولت به مجلس همیک عامل اساسی در تصمیم نمایندگان برای خروج آقای ربیعی از وزارتخانه بود. چندی پیش200 نماینده نامه‌ای را امضا کردند و برای رییس جمهور فرستادند که در آن نامه، ما خواستارترمیم کابینه بودیم اما آقای روحانی به این درخواست نمایندگان توجه نکرد. این بی‌توجهیرییس جمهور تا حدودی بر روابط مجلس با دولت تاثیر گذاشت و تا حدودی تاثیر این رفتارآقای روحانی را در رای به استیضاح آقای ربیعی دیدیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در پاسخ به اینکهآیا این درست است که عده‌ای می‌گویند رییس جمهور به دنبال تفکیک وزارتخانه است و بههمین دلیل از وزیر خود حمایت نکرد؟ گفت: در جریان اینکه دولت واقعاً پشت آقای ربیعیبود یا نه، نیستم ولی معتقدم در حال حاضر زمان اصلاح ساختار نیست. اصلاح ساختار وزارتخانه‌هاو تفکیک برخی از آن‌ها زمانی باید انجام شود که کشور از یک ثبات نسبی برخوردار است.وقتی مردم با مشکلات اقتصادی روبرو هستند نباید آن‌ها را نادیده بگیریم و به دنبالتفکیک برخی وزارتخانه‌ها از یکدیگر باشیم. اساساً اصلاح ساختار وزارتخانه‌ها کار خوبیاست زیرا دستگاه‌ها چابک‌تر می‌شوند ولی باید بگویم که اکنون این کار برای کشور ازاولویت بالایی برخوردار نیست.

نماینده قم با بیان اینکه رای مجلس به استیضاح ربیعی،پیام خاصی برای دولت داشت، اظهار کرد: با وجود اینکه عده‌ای خیلی تلاش کردند استیضاحرای نیاورد اما نمایندگان به آن رای دادند و حتماً این تصمیم مجلس برای دولت پیامیداشته است. اما اینکه آیا این استیضاح مسیر را برای استیضاح‌های بعدی باز خواهد کردیا نه، بستگی به حضور رییس جمهور در مجلس و پاسخگویی به سوالات نمایندگان دارد. اگررییس جمهور به درستی به سوالات نمایندگان پاسخ دهد و به حاشیه نپردازد احتمالاً نمایندگاناز استیضاح‌های بعدی صرف‌نظر کنند. البته باید توجه داشت که مجلس به طور جدی خواستاردر ترمیم کابینه است و انتظار دارد که آقای روحانی صدای این مطالبه را بشنود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری رویداد24 ، تاریخ انتشار 18 مرداد 97، کدمطلب: 141213، www.rouydad24.ir


منبع: شعار سال

گزارش نهایی تفحص از دو تابعیتی‌ها در مجلس قرائت شد + متن کامل


گزارش نهایی تحقیق و تفحص از وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد در صحن علنی مجلس قرائت شد.
گزارش نهایی تفحص از دو تابعیتی‌ها در مجلس قرائت شد + متن کامل

شعار سالگزارش نهایی تحقیق و تفحص از وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلأهای قانونی در این موضوع در نشست علنی امروز یکشنبه (28 مردادماه 97) پارلمان قرائت شد.

متن کامل این گزارش که چکیده آن توسط علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی قرائت شد را از این لینک(اینجا)بخوانید.

همچنین متن کامل گزارش مربوط به پاسخ‌های وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها درقبال استعلامات مربوط به 2 تابعیتی‌ها از(اینجا)قابل مشاهده است.

 وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران طی گزارشی به کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از دوتابعیتی‌ها، اعلام کرد که 210 دو تابعیتی وجود دارند که پیش‌تر منجر به مخالفت و عدم تأیید صلاحیت این وزارتخانه شده است؛ متن گزارش مذکور را از(اینجا)مطالعه کنید.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری فارس، تاریخ انتشار 28مرداد 97، کدمطلب: 13970528000130، farsnews.com

منبع: شعار سال

تغییرات کابینه به کجا رسید؟


نزدیک به 60 روز از وعده رییس جمهوری درباره به‌کارگیری مشاوران جدید و ترمیم کابینه می‌گذرد اما نه تنها خبری از تحقق این وعده نیست بلکه رییس جمهوری در سخنرانی‌های اخیر خود حتی اشاره‌ای به این موضوع نمی‌کند، او حتی در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم هم سخنی از تغییر کابینه و اصلاح آن به زبان نیاورد.
تغییرات کابینه به کجا رسید؟

شعارسال: نزدیکبه 60 روز از وعده رییس جمهوری درباره به‌کارگیری مشاوران جدید و ترمیم کابینه می‌گذرداما نه تنها خبری از تحقق این وعده نیست بلکه رییس جمهوری در سخنرانی‌های اخیر خودحتی اشاره‌ای به این موضوع نمی‌کند، او حتی در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم هم سخنیاز تغییر کابینه و اصلاح آن به زبان نیاورد.

پالس‌هاییدرباره تغییر کابینه

در6 تیرماه 97 بود که سخنان رییس جمهوری در جمع مدیران اجرایی به خبرهایی درباره تغییرکابینه قوت بخشید و آن را وارد فاز جدیدی کرد، حجت‌الاسلام روحانی در آن نشست تأکیدکرد که « اگر تا به امروز در روز هشت ساعت کار می‌کردیم فردا هم به همان سبک، باهمان مدیریت سابق هشت ساعت کار کنیم، موفق نمی‌شویم. ما امروز باید به فکر مشاورینجدید باشیم. شرایط ما متفاوت است. ما امروز باید به فکر کارشناس‌های جدید باشیم ازافکار همه استفاده کنیم و وزیر، معاون وزیر، مدیرکل و... باید احساس کند و باید در عمل نشاندهد که شرایط امروز با دیروز متفاوت است.»

ویدر همان جلسه تأکید کرد که اگر ما بخواهیم با سبک کاری سال 96 کشور را اداره کنیمباید بدانیم که ناموفقیم ما باید شرایط جدید را مدنظر قرار دهیم.

اینسخنان به شائبه تغییر کابینه قوت بخشید تااینکه در 20‌تیرماه، آقای محمود واعظی در حاشیه جلسه هیأت دولت تغییرات در کابینهرا تأیید کرد وگفت که هنوز هیچکس از چند و چون تغییرات خبر ندارد و قرار است صرفاًشخص رییس‌جمهوری در این رابطه تصمیم‌گیری و آن را رسماً اعلام کند؛ بعد از آن اماتنها تغییر کابینه برکناری آقای سیف، رییس پیشین بانک مرکزی بود که تنها دوماه تاپایان مأموریتش زمان باقی‌مانده بود.

اتمامحجت با روحانی

بی‌توجهیروحانی اما انتقاد بهارستان‌نشینان و حتی حامیان دولت را به همراه داشت، بی‌توجهیو تعلل رییس‌جمهوری تاجایی پیش رفت که در روزنهم مردادماه، آقای ابوالفضل سروش،از اعضای فراکسیون امید مجلس، از نامه‌ای با 200‌امضا خطاب به روحانی خبر داد کهدر آن با دولت اتمام حجت کرده و خواستار برکناری وزرای اقتصادی دولت شده بودند.

همچنیندر چهارشنبه 10‌مردادماه 193 نماینده در نامه‌ای به روحانی خواستار تغییرات حداکثریدر کابینه دوازدهم شدند و خطاب به رییس‌جمهوری تأکید کردند که محدود کردن تغییراتبه یک مورد پاک کردن صورت مسأله است. این نخستین نامه نمایندگان به رییس‌جمهورینبود بلکه در تیرماه هم 187‌نماینده مجلس در نامه‌ای مشابه به روحانی، با اشاره بهمشکلات اقتصادی کشور، خواستارترمیم کابینه شده بودند.

تأییدگمانه‌زنی‌ها درباره تغییر

دربیستم مردادماه بود که از آقای محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس جمهوری دربارهتغییرات کابینه سؤال شد که او تأکید کرد که اینکه افراد چه کسانی باشند آنقدر اهمیتندارد، این بالارفتن ظرفیت تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری، اجرا و نظارت در حوزه اقتصاداست که اهمیت دارد. وی درباره تغییرات درتیم اقتصادی دولت نیز خاطرنشان کرد:‌ در مورد افراد هر وقت که ریاست محترم جمهورهر تصمیمی بگیرند، همان عمل خواهد شد.

افکارعمومی مردم در انتظار شنیدن تغییرات کابینه و آماده‌سازی دولت رأی مقابله با جنگاقتصادی بودند اما خبری نیامد تا اینکه نمایندگان مجلس خود دست به‌کار شده و وزیرکار را استیضاح کردند. این تنها گام نخست بهارستان‌نشینان برای اصلاح و ترمیم کابینهبود و حال خبرها از استیضاح وزیر اقتصاد حکایت دارد.

طرحاستیضاح وزیر اقتصاد در مجلس

آقایاحمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیأت‌رییسه مجلس در 25 مردادماه اعلام کرد که طرح استیضاح آقای مسعود کرباسیان،وزیر امور اقتصاد و دارایی تقدیم هیأت‌رییسه مجلس شده و اگر تعداد امضاهای این طرحاز حدنصاب قانونی نیفتد،‌ به احتمال زیاد در جلسه علنی 28 مردادماه در صحن علنیخانه‌ملت اعلام وصول می‌شود.

ایناستیضاح 17 محور مهم دارد و مباحثی از جمله مشکلات در زمینه بیمه، گمرک، بورس،سرمایه‌گذاری از جمله محور‌های استیضاح کرباسیان هستند، البته طرح استیضاح او مدت‌هاستکه تدوین شده اما نمایندگان آن را مسکوت گذاشته و به رییس جمهوری فرصت دادند تاخود برای ترمیم کابینه قدم بردارد، حال اما نمایندگان ناامید شده و خود دست به‌کارشدند.

ترمیمکابینه، مطالبه‌ای همگانی

کارشناساناقتصادی معتقدند که تیم اقتصادی دولت برای دوران‌های سختی مانند دوره تحریم‌هامناسب نیست و در چنین دوران‌هایی، کشور نیازمند نوعی آرایش جنگی تصمیم‌گیراناقتصادی است و بر ضرورت تغییر کابینه تأکید دارند، نمایندگان مجلس، فعالان سیاسی،مردم و ... همه خواستارترمیم کابینه‌اند اما رییس جمهوری تا کنون به آن توجهینکرده است، حال آنکه به گفته آقای ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی مجلس به «ایلنا» «هیأت وزیران انتظارات مردم را برآورده نمی‌کنند و در بخشاقتصادی ناکارآمد هستند، هیأت وزیران بایدجوان‌تر شود، وزرای تنبل کنار گذاشته شوند و قدرت ریسک‌پذیری در بین وزرا با توجهبه میانگین سنی آنها بالا برود، در مجموع ترمیم هیأت وزیران در شرایط فعلی امریضروری است.»

حالکه تلاش رییس جمهوری برای ساماندهی بازار ارز و بهبود شرایط اقتصادی شکست خوردهاست و بسته جدید ارزی در ابتدای راه است، بهتر است تا تیمی قدرتمند و معتقد بهاقتصاد مقاومتی اداره امور را در دست بگیرند تا بتوانند وضعیت اقتصادی را در شرایطتحریم‌های آمریکا و جنگ اقتصادی ثبات بخشند.

رویکرددوگانه آقای رییس جمهوری

دراین میان اما رییس جمهوری رویکردی دوگانه به تغییر کابینه دارد، از طرفی او از تیمخود راضی نیست و آن‌ها را به دو گروه «ناامید» و «امیدوار» تقسیم‌بندی کرده است واز آنان که «با یک اخم یا یک نامه می‌ترسند»، گلایه کرده است می‌خواست پاشنه‌ ورکشیده‌هارا دور هم جمع کند اما خروجی کار نشان می‌دهد که موفق نشده است اما او هنوز هم درمقابل تغییر وزرا مقاومت می‌کند، حال باید دید رییس جمهوری تا چه زمانی توانمقاومت در برابر مطالبه ترمیم کابینه را دارد؟!

شعارسال،با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از جامعه خبری تحلیلی الف ، تاریخ انتشار: 27 مرداد 1397 ، کدخبر: 3970527050، www.alef.ir

منبع: شعار سال

مصوبات شورای هماهنگی اقتصادی باید در زندگی مردم مشخص شود


عباسی تصریح کرد: تا به حال این مسئله برای مردم روشن و شفاف نشده و باید برای آنها مشخص شود که دقیقا چه برخوردهایی با عوامل این سوءاستفاده‌ها در بازار سکه، ارز و خودرو و تصمیم‌گیران این بحران صورت گرفته است.
مصوبات شورای هماهنگی اقتصادی باید در زندگی مردم مشخص شود

شعارسال: اسدالله عباسی  با اشاره به گذشت بیش از 3 ماه از تشکیل شورای عالی هماهنگیامور اقتصادی و درباره ضمانت اجرای مصوبات مختلف این شورا اظهار داشت: یکی از مصوباتاین شورا که اهمیت بسیاری داشته و می تواند مردم را امیدوار کند، این بوده است که کالاهایاساسی و مورد نیاز عموم مردم تا ابتدای سال 98 هیچ گونه تغییر قیمتی نداشته باشد؛ اینتصمیم دست بسیاری از اخلالگران و سودجویان را می‌بندد و مانع رفتارهای غیرمنصفانه آنهادر شرایط جنگ اقتصادی می‌شود.

وی افزود: این نوعتصمیمات ضمانت اجرایی دارد و دستگاه هایی مانند سازمان تعزیرات حکومتی مسئولیت نظارتبر اجرا و برخورد با متخلفان را برعهده دارند، اما در خصوص مقدار ارزی که به دلیل تصمیماتنادرست دولت از دست رفته، هیچ ضمانت اجرایی مشخصی برای جبران وجود ندارد.

عضو هیئت رئیسه مجلستاکید کرد: در این خصوص باید تدبیر شود تا مردم بدانند که حداقل با عاملان این قبیلتخلفات طبق قانون برخورد شده و به اشد مجازات رسیده‌اند؛ حتی آنهایی که با تصمیماتمدیریتی خود در این شرایط نابسامان این وضعیت را رقم زده‌اند نیز باید بازخواست شوندکه بر اساس چه شاخص‌ها و معیارهایی این تصمیمات خطرناک را گرفته اند؟ چرا که این وضعیتاقتصادی هم تبعات امنیتی بدنبال دارد و هم تبعات اجتماعی و فرهنگی.

عباسی تصریح کرد:تا به حال این مسئله برای مردم روشن و شفاف نشده و باید برای آنها مشخص شود که دقیقاچه برخوردهایی با عوامل این سوءاستفاده‌ها در بازار سکه، ارز و خودرو و تصمیم‌گیراناین بحران صورت گرفته است.

وی به موضوع تخلفاترخ داده در واردات کالا با ارز 4200 تومانی اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از آنچهاعلام شد، این بوده است که عده ای با ارز 4200 تومانی کالا را وارد کرده‌اند، اما دربازار با قیمت معادل ارز 8 یا 9 هزار تومان به فروش رسانده‌اند! عوامل این قبیل تخلفاتباید به صورت جزئی مشخص شده و با آنها برخورد شود.

نماینده مردم رودسردر مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت بنا دارد اوضاع را اصلاح کند و دارد زحمتمی کشد، در عین حال خاطر نشان کرد: نارضایتی هایی در بین کارمندان دولت و کارگران وجوددارد، چرا که نوسانات قیمت ارز و طلا و کاهش ارزش پول ملی بیشتر از همه بر روی زندگیاینها تاثیر گذاشته، به طوری که حداکثر می توانند بخشی از کالاهای اساسی مورد نیازشانرا تامین کنند، اما بقیه نیازها از قبیل هزینه مسکن، سلامت و ازدواج فرزندانشان راچه باید بکنند!؟

عباسی با بیان اینکهبرخی تصمیمات مدیریتی به ضرر کشور تمام می‌شود، به ذکر یک مثال پرداخت و گفت: اخیراوزیر صنعت و تجارت دستور داده تا از صادرات چای جلوگیری شود؛ آقای وزیر باید بداندکه الان بیش از یکصد هزار تن چای باقیمانده از سال قبل در انبارها داریم که قابل استفادهنیست و باید برای مصارفی مانند کمپوست صادر شود، اما با این تصمیمات یک ضرر بزرگتربوجود می‌آید.

عضو هیئت رئیسه مجلسدر پاسخ به این سوال که جدیت دستگاه ها برای اجرای مصوبات شورای هماهنگی امور اقتصادیچقدر است، تصریح کرد: این مسئله باید در کف خیابان و زندگی مردم مشخص شود؛ واقعیت ایناست که فعلا چیز محسوسی مشاهده نشده، به عنوان مثال وقتی میوه ای کمتر از 10 هزار تومانمشاهده نمی‌شود، آنهم در حالی که از کشاورز خیلی کمتر از این خریداری شده، نشان می‌دهدکه دلالان و سوءاستفاده‌گران در کار دخیل هستند و اجازه ساماندهی امور را نمی‌دهند.

عباسی تاکید کرد:شورای هماهنگی امور اقتصادی باید سخنگو داشته باشد که هم مصوبات را با جزئیات به اطلاعمردم برساند و هم نتیجه اجرای مصوبات و عملکرد دستگاه ها را اطلاع‌رسانی کند تا نگرانیمردم برطرف شود.


شعارسال، با اندکیتلخیص و اضافات بر گرفته ازخبرگزاری مهر، تاریخانتشار: 25 مرداد 1397 ، کدخبر:4375826 ،www.mehrnews.com

منبع: شعار سال

"شایعه" از داخل مجلس


مجلس دسترسی کافی به اخبار و اطلاعات ندارد و از سوی دیگر میزان تاثیرگذاری این نهاد قانون‌گذار نسبت به گذشته بسیار کاهش پیدا کرده است و به همین خاطر برخی نمایندگان به دنبال این هستند که به نوعی این مسئله را جبران کنند و به همین دلیل است که می‌بینیم بعضی از نمایندگان در مصاحبه‌ها و اظهار نظر‌های گوناگون خود مسائلی را مطرح می‌کنند که فاصله زیادی با واقعیت دارد و صرفا به دلیل اینکه قابلیت تیتر شدن در رسانه‌ها را دارند، گفته می‌شوند
"شایعه" از داخل مجلس

شعار سال: این روز‌ها بار‌هاشاهد اخباری هستیم که از سوی برخی نمایندگان مجلس مطرح می‌شود و با فاصله کوتاهیتکذیب می‌شود. نمونه این قبیل موارد بسیار است. به عنوان مثال ماجرای 2500 گرین کارت اقوام و نزدیکان مقامات دولتیکه در زمان مذاکرات هسته‌ای دریافت شده بود، از جمله مواردی است که نه تنها تکذیبشد بلکه مورد استفاده مقامات کاخ سفید هم قرار گرفت.
نمونه دیگر ماجرای مفقود شدن نهمیلیارد دلار ارز دولتی است که اواخر هفته گذشته از سوی یوسفیان ملا نماینده مجلسشورای اسلامی مطرح و بلافاصله با تکذیب صریح دولت مواجه شد. البته این صرفا مختصجریان اصولگرای داخل مجلس نیست و نمایندگان اصلاح‌طلب نیز دچار این مشکل هستند. بهعنوان مثال در مسئله رفع حصر بار‌ها برخی نمایندگان فراکسیون امید اظهاراتی را مطرحکردند که صحت نداشته و سریعا توسط نهاد‌های مربوطه تکذیب شده است. مجموع این‌ها موجب شده است کهشائبه‌هایی در خصوص مجلس در افکار عمومی مطرح شود. به عنوان مثال بعضا مطرح می‌شودکه نمایندگان دسترسی کافی به اطلاعات ندارند و به همین دلیل از منابع غیرموثق برایاظهارات خود استفاده می‌کنند و نتیجه آن اخبار و اطلاعات غیرواقعی می‌شود. البتهمسئله سواستفاده‌های جناحی نیز در خصوص بعضی موارد به وضوح قابل مشاهده است، اماموضوع این است که ادامه این روند که مختص مجلس دهم نیست، چه تبعاتی برای مجلس و چهتاثیراتی در جامعه دارد. بعضینمایندگان سعی دارند سرخوردگی خود را با اخبار پرحاشیه جبران کنند در همین خصوص علیتاجرنیا نماینده پیشین مجلس در گفتگو با فرارو عنوان کرد: «مجلس در کشور ما برعکس صحبت‌های بنیان‌گذار جمهوریاسلامی، در راس امور نیست و ساختار کشور ما به گونه‌ای است که مجلس آنگونه که بایداحساس تاثیرگذاری نمی‌کند. به خصوص اینکه هرچقدر مجالس ما از یک مجلس حزبی و تشکیلاتیو مجالسی که چهره‌های اثرگذاری در آن‌ها حضور داشته اند، دور می‌شود، به همان نسبتنوعی سرخوردگی در آن ایجاد می‌شود وی ادامه داد: «این سرخوردگی خودرا به اشکال مختلف بروز می‌دهد و به عنوان مثال گاهی به شکل نطق‌های پیش از دستورنمایان می‌شود و گاهی هم در ارائه دادن برخی اخبار و آمار‌ها غیرموثق قابل مشاهدهاست. نکته جالب توجه این است که این اتفاق معمولا از سمت افرادی رخ می‌دهد کهدسترسی درست و کاملی هم به اطلاعات ندارند و چون میزان اثرگذاری مجلس در ساخت قدرتکم شده است، این نمایندگان سعی می‌کنند با اعلام یک سری اخبار پرحاشیه که موردتوجه قرار می‌گیرد، عدم تاثیرگذاری خود را جبران کنند اوتصریح کرد: «بنابراین من فکر می‌کنم آنچه که در این ماجرا بسیار حائز اهمیت است،این است که مجلس دسترسی کافی به اخبار و اطلاعات ندارد و از سوی دیگر میزانتاثیرگذاری این نهاد قانون‌گذار نسبت به گذشته بسیار کاهش پیدا کرده است و به همینخاطر برخی نمایندگان به دنبال این هستند که به نوعی این مسئله را جبران کنند و بههمین دلیل است که می‌بینیم بعضی از نمایندگان در مصاحبه‌ها و اظهار نظر‌هایگوناگون خود مسائلی را مطرح می‌کنند که فاصله زیادی با واقعیت دارد و صرفا به دلیلاینکه قابلیت تیتر شدن در رسانه‌ها را دارند، گفته می‌شوند.»
این فعال سیاسی تاکید کرد: «البته این تنها یک طرف ماجرا است. زیرا این قبیل اظهارات تاثیراتخارج از مجلس هم خواهند داشت. اولا وقتی یک نماینده اخباری منتشر می‌کند که واقعیتندارد در گام نخست موجب می‌شود که در کوتاه مدت در جامعه ایجاد التهاب کند و آثارمنفی و تخریبی بسیاری به همراه خواهد داشت. در گام بعدی و بلند مدت موجب خواهد شدکه جامعه از نمایندگان مجلس سلب اعتماد کند و اگر این‌ها تکرار شود، مردم به ایننتیجه می‌رسند که عملا مجلس در کشور هیچ کاره است و نمی‌توان به نمایندگان اعتماد داشت وافزود: «کمااینکه متاسفانه به دلیل وجود نظارت استصوابی و سمت و سویی که در پیشگرفته و موجب حذف یکسری افراد کارآمد از انتخابات شده است، می‌بینیم که مجلس آرامآرام در حال تبدیل شدن به جایگاهی است که صرفا در آن بده بستان سیاسی صورت می‌گیرد.نمونه این مسئله را ما در استیضاح وزیر تعاون دیدیم که اظهارات و اقدامات آن روزفاصله زیادی با اصول اخلاقی و یک کار سیاسی داشت. آنچه که طی جلسه استیضاح گفته شدنه تنها اعتماد به مجلس بلکه اعتماد عمومی با سایر نهاد‌های حاکمیت را به شدت کاهشخواهد داد تاجرنیا در پایان گفت: «باید بدانیم حضور چهره‌هایمؤثر و مورد اعتماد مردم در مجلس کمک می‌کند که مجلس قدرتمندی تشکیل شود. اگرمعتقدیم که مجلس در رأس امور است، باید مجلس از چهره‌های قدرتمند جریان‌های سیاسیتشکیل شود. نبایدبا ردصلاحیت چهر‌های معروف و موثر، فضا را برای افراد ضعیف‌تر فراهم کنیم؛ چون در اینوضعیت مجلس ما ضعیف خواهد شد و نمی‌تواند نقش قانون‌گذاری و نظارت را به نحو احسنانجام دهد قوه مقننه نهاد تولید اطلاعات نیست همچنین ایرج ندیمیدیگر نماینده سابق مجلس طی گفتگو با فرارو اظهار کرد: «یکیاز تفاوت‌های قوه مجریه با قوه مقننه این است که قوه مجریه تولید اطلاعات و آمارمی‌کند و قوه مقننه از این اطلاعات استفاده می‌کند؛ بنابراین سرعت، جامعیت و توصیه‌هایآن‌ها کاملا متفاوت است. از این رو اگر نماینده محترمی اظهاراتی مطرح و آماریارائه می‌دهند، این همان اطلاعاتی است که به دستشان رسیده است. اما بعضا اتفاق می‌افتدکه با توجه به عصر اطلاعات و به روزشدن اطلاعات و حجم زیاد آنها، برخی نمایندگاندسترسی چندانی به اطلاعات ندارند او افزود: «این ماجرا تقریبا مثلآمار‌های کشور است. یعنی به عنوان مثال آمار‌ها بر اساس واقعیات روز کشور تهیه وارزیابی می‌شوند و نتایج به اطلاع عموم می‌رسد، اما بعضا ممکن است مردم برداشت ونگاه متفاوتی به این امار‌ها داشته باشند و آن‌ها را غیرواقعی بدانند. دلیلش هماین است که بعضا مردم یا اطلاعات کافی از نحوه امارگیری ندارند یا اطلاعات متناقضیبه آن‌ها داده شده است؛ بنابراین می‌توان گفت: تفاوت‌هایی میان قوه مجریه و مقننهوجود دارد و سطح دسترسی آن‌ها به اطلاعات هم متفاوت است و این باعث می‌شود بعضابرخی نمایندگان اطلاعاتی را اعلام کنند که از واقعیت فاصله دارد ویادامه داد: «واقعیت این است که اصلا قوه مقننه نه نهاد تولید اطلاعات بوده و نههست و نه باید باششد. زیرا فقط قوه مجریه در جریان است که چه انجام شده و چهاتفاقاتی رخ داده است. به عنوان مثال در همین مسئله نه میلیاردی که یک نماینده اعلام کرده مفقود شده، این فقطدولت است که می‌داند چه میزان واردات وارد گمرک شده، چه میزان ترخیض شده و به طورکلی درباره واردات چه اقداماتی صورت گرفته است. حالا شاید هم منظور نماینده محترماز مطرح کردن این مسئله مفقود شدن نهمیلیارد این بوده که در بُعد عملی اجرایی نشده استنمایندهسابق مردم سیاهکل در مجلس تصریح کرد: «البته هر نماینده با توجه به خوزه خود که ممکناست در کمیسیون اقتصادی باشد یا کمیسیون سیاست خارجی و... اطلاعاتی در اختیار داردو به این معنی نیست که آن‌ها کلا در جریان امور نیستند یا گاهی سوالاتی را مطرحکرده اند که مرکز پژوهش‌های مجلس به نیابت از نمایندگان از دولت پرسیده است و پاسخرا منعکس کرده است و این تبدیل به یک منبع اطلاعاتی شده است. اما باید در نظر داشتکه به صرف اظهارات چند نماینده نمی‌توان یک مجلس را مورد بازخواست یا ارزیابی قرارداد اوادامه داد: «موضوع این است که اخباری که بعضی مواقع توسط نمایندگان مطرح می‌شود سهحالت دارد. گاهی آرمان است که خب اصلا نباید به عنوان اجرا مطرح شود. گاهی بر اساساطلاعات است، اما این اطلاعات به روز نیست و برای مدتی قبل است. گاهی هم اطلاعاتبه روز است، اما باقی اطلاعات متمم ارائه نشده است. به همین دلیل است که می‌بینیمکه برخی اظهارات نمایندگان محترم بللافاصله تکذیب می‌شوند
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت خبریفرارو، تاریخ 21 مرداد 97، کد مطلب: 370446:www.fararu.com


منبع: شعار سال

حضور رحمانی‌فضلی در مجلس برای پاسخ به سؤال 20 نماینده


اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم از حضور وزیر کشور در این کمیسیون برای پاسخ به سؤال بیش از 20 تن از نمایندگان مجلس خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است وزیر کشور در نشست امروز(دوشنبه، 29 مرداد) کمیسیون شوراها حضور یابد.
حضور رحمانی‌فضلی در مجلس برای پاسخ به سؤال 20 نماینده

شعار سال : اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی  از حضور وزیر کشور در این کمیسیون برای پاسخ به سؤال بیش از 20 تن از نمایندگان مجلس خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است وزیر کشور در نشست امروز(دوشنبه، 29 مرداد) کمیسیون شوراها حضور یابد.

وی بخشی ازسؤالات نمایندگان از وزیر کشور رادر حوزه امنیت و آسیب‌های اجتماعی دانست و اظهار داشت: بخشی از سؤالات نمایندگان از آقای رحمانی‌فضلی در زمینه فعالیت احزاب و نقش کمیسیون ماده 10 احزاب است.

سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس اضافه کرد: تعدادی از نمایندگان مجلس سؤالاتی پیرامون علت ناتوانی و ناکارآمدی برخی فرمانداران و استانداران از وزیر کشور مطرح کرده‌اند که در نشست امروز کمیسیون شوراها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نماینده مردم سمیرم در مجلس در پایان بخشی از سؤالات نمایندگان مجلس از وزیر کشور را در حوزه عمکلرد ستاد حوادث غیرمترقبه و نیزفعالیت صندوق‌های اعتباری عنوان کرد.

شعار سال با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار: 29 مرداد 1397 ، کدخبر: 1806915 ،www.tasnimnews.com

منبع: شعار سال
>