گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

استیضاح‌های بعدی به نحوه پاسخگویی رییس جمهور در مجلس بستگی دارد

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

دبیر هیات رییسه مجلس می‌گوید: با وجود اینکه عده‌ای خیلی تلاش کردند استیضاح آقای ربیعی رای نیاورد اما مجلس به آن رای داد و حتماً این تصمیم مجلس برای دولت پیامی داشته است. اما اینکه آیا این استیضاح مسیر را برای استیضاح‌های بعدی باز خواهد کرد یا نه، بستگی به حضور رییس جمهور در مجلس و پاسخگویی به سوالات نمایندگان دارد.

شعار سال: بالاخره و پس از آن که علی ربیعی چندباریتوسط نمایندگان، استیضاح شد و هربار از زیر این تیغ به سلامتی گذشته بود این بار وبه مانند گذشته به توفیقی دست نیافت و وکلای ملت پس از استماع توضیحات نمایندگان استیضاح‌کنندهو همچنین پاسخ‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با 129 رای موافق و 114 رای مخالف اعتمادشانرا از این وزیر برداشتند و بدین ترتیب طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعیرای آورد و ربیعی از این سمت برکنار شد.

احمد امیرآبادی‌فراهانی، عضو هیئت رییسه مجلس که چندماه پیش و در ایامی که سه وزیر دولت دوازدهم یکجا استیضاح شدند به پشت میکروفن رفتو با گلایه از رفتار اصلاح‌طلبان که پشت استیضاح‌کنندگان را خالی کردند، گفت: امروزمجلس استیضاح شد. پس از گذشته چند ماه به سراغ نماینده مردم قم رفتیم تا عوامل موثردر رای به استیضاح علی ربیعی را جویا شویم.

احمد امیرآبادی‌فراهانی به رویداد24 گفت: به نظر منمشکلات اقتصادی که امروز مردم با آن دست به گریبان هستند و توقعی که آن‌ها از مجلسداشتند دو عامل اصلی و موثر رای به استیضاح آقای ربیعی در مجلس بود. یکی دیگر از عواملمهم که در رای نمایندگان تاثیر گذاشت این بود که بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور در وزارتتعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ حدود 30 تا 40 درصد اقتصاد کشور به این وزارتخانه برمی‌گرددو انتظار از آقای ربیعی و مجموعه تحت نظارت ایشان بسیار بالاتر از این بود.

او افزود: در این بین، پاسخگو نبودن دولت به مجلس همیک عامل اساسی در تصمیم نمایندگان برای خروج آقای ربیعی از وزارتخانه بود. چندی پیش200 نماینده نامه‌ای را امضا کردند و برای رییس جمهور فرستادند که در آن نامه، ما خواستارترمیم کابینه بودیم اما آقای روحانی به این درخواست نمایندگان توجه نکرد. این بی‌توجهیرییس جمهور تا حدودی بر روابط مجلس با دولت تاثیر گذاشت و تا حدودی تاثیر این رفتارآقای روحانی را در رای به استیضاح آقای ربیعی دیدیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در پاسخ به اینکهآیا این درست است که عده‌ای می‌گویند رییس جمهور به دنبال تفکیک وزارتخانه است و بههمین دلیل از وزیر خود حمایت نکرد؟ گفت: در جریان اینکه دولت واقعاً پشت آقای ربیعیبود یا نه، نیستم ولی معتقدم در حال حاضر زمان اصلاح ساختار نیست. اصلاح ساختار وزارتخانه‌هاو تفکیک برخی از آن‌ها زمانی باید انجام شود که کشور از یک ثبات نسبی برخوردار است.وقتی مردم با مشکلات اقتصادی روبرو هستند نباید آن‌ها را نادیده بگیریم و به دنبالتفکیک برخی وزارتخانه‌ها از یکدیگر باشیم. اساساً اصلاح ساختار وزارتخانه‌ها کار خوبیاست زیرا دستگاه‌ها چابک‌تر می‌شوند ولی باید بگویم که اکنون این کار برای کشور ازاولویت بالایی برخوردار نیست.

نماینده قم با بیان اینکه رای مجلس به استیضاح ربیعی،پیام خاصی برای دولت داشت، اظهار کرد: با وجود اینکه عده‌ای خیلی تلاش کردند استیضاحرای نیاورد اما نمایندگان به آن رای دادند و حتماً این تصمیم مجلس برای دولت پیامیداشته است. اما اینکه آیا این استیضاح مسیر را برای استیضاح‌های بعدی باز خواهد کردیا نه، بستگی به حضور رییس جمهور در مجلس و پاسخگویی به سوالات نمایندگان دارد. اگررییس جمهور به درستی به سوالات نمایندگان پاسخ دهد و به حاشیه نپردازد احتمالاً نمایندگاناز استیضاح‌های بعدی صرف‌نظر کنند. البته باید توجه داشت که مجلس به طور جدی خواستاردر ترمیم کابینه است و انتظار دارد که آقای روحانی صدای این مطالبه را بشنود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری رویداد24 ، تاریخ انتشار 18 مرداد 97، کدمطلب: 141213، www.rouydad24.ir


منبع: شعار سال


addup.center