گروه خبری سیاسی

آمریکایی‌ها هیچ‌گاه به تعهدات خود در مذاکرات عمل نمی‌کنند


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:جمهوری اسلامی سابقه مذاکره با آمریکا را دارد و تعهدات آمریکایی ها نیز در این زمینه مشخص شد اما آنها هیچ گاه به تعهدات پایبند نبودند.
آمریکایی‌ها هیچ‌گاه به تعهدات خود در مذاکرات عمل نمی‌کنند

شعار سالعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر روز گذشته(چهارشنبه، 17 مرداد ماه) با ری یونگ هو وزیر خارجه کره شمالی دیدار و گفت وگو کرد.

لاریجانی در این دیدار با بیان اینکه برای توسعه همکاریهای سیاسی و دوجانبه به دنبال افزایش مذاکرات به کره شمالی هستیم، گفت: جمهوری اسلامیمنافع کره شمالی را مقابل قدرت های ستمگر می داند.

وی در ادامه با بیان اینکه آمریکایی ها به تعهدات خوددر توافقنامه ها پایبند نیستند، یادآور شد: جمهوری اسلامی سابقه مذاکره با آمریکا رادارد و تعهدات آمریکایی ها نیز در این زمینه مشخص شد اما آنها هیچ گاه به تعهدات پایبندنبودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: آمریکاییها زمان مذاکره بسیار خوب حرف می زنند و از آینده ای روشن خبر می دهند اما زمان اجرابه هیچ یک از تعهدات خود عمل نمی کنند.

وزیر خارجه کره شمالی: آمریکایی‌ها به تعهدات خود درمذاکرات عمل نمی‌کنند/ کره شمالی قادر به کنترل تهدیدهای آمریکا است.

ری یونگ هو وزیر خارجه کره شمالی نیز در این دیدار بابیان اینکه از قدیم دارای روابط دوستانه و صمیمی با ایران بوده ایم، گفت: از توسعهروابط میان کره شمالی و ایران در شرایطی که مشکلات مشابهی در مورد تحریم های آمریکاداریم بسیار خرسندیم.

وزیر خارجه کره شمالی در ادامه با بیان اینکه از دیدارهایمقامات دو کشور استقبال می کنیم، عنوان کرد: از کمک های جمهوری اسلامی در دوران سختیکه بر ما گذشت تشکر می کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه کره شمالی می تواند تهدیدهایآمریکا را کنترل کند، اظهار داشت: ما توسعه اقتصادی کره را به عنوان سیاست اصلی دنبالمی کنیم که برای این مهم نیازمند تأمین امنیت هستیم و لازمه آن را بهبود روابط با کرهجنوبی می دانیم.

ری یونگ هو درباره تقویت روابط با کره جنوبی و چین گفت:قرار است برای افزایش روابط دو کره، خط آهن و جاده میان دو کشور احداث شود.

وزیر خارجه کره شمالی در ادامه یادآور شد: نوع کار باآمریکایی ها دشوار است و از آنجایی که هدف ما خلع سلاح کامل شبه جزیره کره است لازماست آمریکایی ها نیز به تعهدات خود در این زمینه عمل کنند اما این کار را نمی کنند.

وی افزود: اگرچه کره شمالی برای اجرای تعهدات خود درمذاکره با آمریکا، خلع سلاح را در پیش گرفته است اما دانش هسته ای خود را حفظ می کنیمچون می دانیم آمریکایی ها دشمنی خود را کنار نمی گذارند.

وزیر خارجه کره شمالی در پایان خاطرنشان کرد: سیاستجدید کشور ما توسعه اقتصادی است و در این راستا باید امنیت کره تأمین شود از این رومذاکره را ادامه می دهیم.

پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده استکه ری یونگ هو وزیر خارجه کره شمالی در این دیدار از دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورایاسلامی برای سفر به کره شمالی رسما دعوت به عمل آورد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار 18 مرداد 97، کدمطلب: 4370219، www.mehrnews.com


البغدادی به جای العبادی، اگر حمایت‌های ایران از عراق نبود


اگر محور مقاومت به رهبری ایران به دادِ عراق نمی‌رسید، شاید امروز ابوبکر البغدادی در مورد تحریم‌های آمریکا علیه ایران نظر می‌داد.
البغدادی به جای العبادی، اگر حمایت‌های ایران از عراق نبود

شعار سال"تحریم‌های آمریکا علیه ایران را قبول نداریم، اما به آن پایبند هستیم." این سخن حیدر العبادی نخست وزیر عراق است که هفته گذشته در پاسخ به سوال یک خبرنگار در خصوص موضع عراق نسبت به تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت؛ عبادی علت پایبندی به تحریم‌های آمریکا را منافع ملت عراق دانست! گویا عبادی فراموش کرده که در روز‌هایی که داعش تا بیخ گوشش آمده بود و یکی پس از دیگری شهر‌ها را اشغال می‌کرد؛ این ایران بود که به حمایت از دولت و ملت عراق اقدام کرد و با حضور مستشاری نیرو‌های ایرانی در خاک عراق، این کشور به تدریج از داعش و دیگر گروه‌های تروریستی پاکسازی شد.

حضور ایران در عراق؛ حراست از مرز‌ها تا نبرد در عمق خطوط دشمن

داعش به علت پیوند سرزمینی که میان عراق و سوریه وجود دارد و از طریق مرزهای بین این دو کشور که از آن مراقبت جدی هم نمی شد به عراق وارد شد. از همان روز‌هایی که داعش در عراق ظهور کرد فرماندهان مرزبانی ارتش جمهوری اسلامی با قاطعیت اعلام کردند که اگر داعش به 40 کیلومتری مرز‌ها برسد نابود می‌شود؛ در همان روز‌ها نیز نیرو‌های مسلح کشور با حضور مقتدرانه در استان‌های غربی و در مجاورت استان دیاله عراق، هر گونه تحرک داعش و دیگر گروه‌های تروریستی را رصد می‌کردند.

با وجود حمایت‌های پیدا و پنهان کشور‌های غربی – عربی از گروه‌های تروریستی، (مانند ارسال سلاح، خرید نفت از داعش یا مداوای مجروحان تروریست در خاک فلسطین اشغالی)، حضور قدرتمند ایران در عراق مانع از تسلط کامل داعش در منطقه شد. عوامل قدرت ایران در منطقه بسیار متعدد است و بررسی و تشریح این عوامل خود موضوع گزارشی جداگانه است؛ با این وجود می‌توان به توان نظامی، نفوذ سیاسی در منطقه، اشتراکات مذهبی، توانایی در تشکیل و سازماندهی نیرو‌های مردمی همچون حشدالشعبیبعنوان مهم‌ترین اهرم‌های قدرت ایران در منطقه اشاره کرد.

از سوی دیگر نمی‌توان نقش ایران را در به میدان آوردن روسیه در منطقه نادیده گرفت؛ در همان روزهای آغاز داعش خبرگزاری رویترز به استناد گزارشی که روزنامه السفیر منتشر و تایید شده بود، اعلام کرد حضور روسیه در منطقه، نتیجه سفر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به مسکو بوده است.

عودد گرانوت تحلیلگر مسائل خاورمیانه شبکه یک تلویزیون رژیم صهیونیستی در مصاحبه‌ای در خصوص نقش قاسم سلیمانی در تحولات منطقه گفته بود: مدتی پیش قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس عازم روسیه شد و روس‌ها تمام جزئیات عملیات را با وی هماهنگ کردند. این موضوع برای رژیم صهیونیستی بسیار نگران کننده و خطرناک است.

آقای عبادی؛ آمریکا دوست نمی‌خواهد، نوکر می‌خواهد

روز‌های تلخ عراق در منطقه

اوضاع عراق در آن روز‌ها چندان مناسب نبود؛ داعش به راحتی نفت عراق را از طریق مرز‌های شمالی به ترکیه و سایر دلالان می‌فروخت؛ موصل دومین شهر مهم عراق و بسیاری از شهر‌های این کشور در اشغال کامل داعش بود؛ مرز‌های سوریه و عراق محل عبور نیرو‌های تروریست در آمده بود، کرد‌های کوبانی در محاصره و نبردی نابرابر با داعش قرار داشتند و نسل کشی ایزدیان توسط داعش، صحنه‌های تلخ آن روز‌های عراق را رقم می زد. در آن روزها عراق به سختی نفس می کشید و اگر محور مقاومت به رهبری ایران به داد این کشور نمی رسید، شاید امروز ابوبکر البغدادی بعنوان نفر اول عراق باید در مورد تحریم‌های آمریکا علیه ایران نظر می داد.

کم حافظه مانند نخست وزیر عراق

گویا حیدر العبادی آن روز‌های عراق را فراموش کرده است؛ روزهایی که تروریست‌های داعشی به نزدیکی بغداد رسیده بودند و زمان زیادی نمانده بود که پرچم سیاه داعش بر بالای مساجد بغداد هم برود. گویا آقای نخست وزیر فراموش کرده که نیروهای مردمی عراق موسوم به حشد الشعبی چگونه با رشادت‌های سردارانی همچون همدانی، قاسم سلیمانی، حمید تقوی فر و مهدی نوروزی تشکیل و تبدیل به اصلی ترین نیروی دفاع ملی در عراق شد، دفاعی که جانانه انجام شد و امروز شیرینی طعم آن را نه تنها عراق، بلکه تمام منطقه حس می کنند.

در روزهای جولان دادن البغدادی و دار و دسته اش در عراق، واشنگتن‌پست نوشت: ایران برای مبارزه با گروه تروریستی داعش یک برنامه ضد‌ترور گسترده تدوین کرده است. هدف ایران جلوگیری از گسترش داعش و همچنین ایدئولوژی و دیدگاه این گروه و در عین حال جلوگیری از حمله به خاک یا شهروندان ایران است. رویکرد ایران در مبارزه با داعش عملی‌تر از رویکرد ائتلاف به رهبری آمریکا است. اگر حمایت همه جانبه ایران از عراق و دولت قانونی این کشور نبود قطعا کمر این دولت می شکست، درست مثل حمایتی که از دولت قانونی بشار اسد در سوریه انجام گرفت.

داستانِ اظهارنظرِ نسنجیدهِ یک نخست‌وزیر

العبادی شبیه ما نیست

علی‌رغم تلاش العبادی برای نزدیکی به ترامپ با همراهی در تحریم ایران، مقامات کشوری و لشکری و مردم عراق چندان با نخست وزیرشان هم‌عقیده نیستند و در مقابل وی ایستاده اند.

"عراق در درگیری های فعلی نباید با یک طرف علیه طرف دیگری باشد و فشار زیاد بر ایران ممکن است نتایجی به دنبال داشته باشد که بر وضعیت داخلی عراق و دیگر کشورها تاثیر بگذارد." این از جمله نخستین واکنش‌ها به اظهارات نسنجیده العبادی بود که فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق آن‌را بیان کرد.

شدیدترین واکنش‌ها را سید عمار حکیم رهبر ائتلاف ملی شیعیان عراق و رئیس جریان حکمت ملی داشته است که در نشستی با مردود دانستن تحریم‌های تحمیلی آمریکا علیه جمهوری اسلامی؛ سیاست ارعاب و محاصره اقتصادی علیه ملت‌ها نادرست دانست؛ حکیم در همین سخنان یادآور شد که ملت آزاده عراق طعم درد و رنج حاصل از محاصره ظالمانه اقتصادی توسط غرب را در دهه 90 میلادی چشیده است و اکنون همبستگی خود را با ملت ایران در محکوم کردن این اقدامات ظالمانه علیه این کشور اعلام می‌کند. سید عمار حکیم جمهوری اسلامی ایران عمق استراتژیک عراق می داند و معتقد است عراق منافع، رابطه ها و وابستگی هایی با ایران دارد که امکان ندارد به آن بی توجه بود.

نوری المالکی از دیگر شخصیت‌های مطرح عراقی و نخست وزیر سابق این کشور هم این تحریم‌ها علیه ایران را نادرست دانست و از دولت عراق خواست تا خود را به طرفی برای اعمال این تحریم ها تبدیل نکند.

کم حافظه مثل عبادی؛ هنوز ویرانه‌های داعش در عراق معلوم است

سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی النُجَباء نیز نسبت به اعلام همراهی نخست‌وزیر عراق با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، واکنشی شدیداللحن نشان داد.الموسوی با تأکید بر اینکه دولت عراق نباید از تصمیم یکجانبه آمریکا برای تحریم ایران بترسد، اعلام کرد که این تصمیم شورای امنیت نیست که در برابر آن تسلیم شویم. دو سوم جهان از روسیه و چین گرفته تا هند، پاکستان و سایر کشورها در کنار ایران ایستاده‌اند. ایران امروز به‌خاطر حمایت واقعی از فلسطین، عراق، سوریه و همه کشورهای اسلامی مورد هجمه قرار گرفته است؛ آیا ایران خودروی انفجاری و کمربند انتحاری به عراق فرستاد؟

مخالفت با اظهارات حیدرالعبادی در خصوص همراهی عراق با تحریم ایران تنها به مقامات سیاسی محدود نمی‌شود؛ موجی از مردم عراق در حمایت از ایران، با انشتار هشتگالعبادی لا یمثلنا؛ (عبادی مانند ما نیست)؛ مخالفت خود را با اظهارات نخست وزیر کشورشان اعلام کردند.

به دنبال افزایش فشارها به العبادی در خصوص سخنان نسنجیده‌اش، وی روز یکشنبه با عقب نشینی از اظهارات گذشته خود؛ پس ازجلسهشورای امنیت ملی عراق خواسته بود تا سخنان وی را سیاسی و از آن‌ها سوبرداشت نکنند.

علاوه بر این، العبادی فردای آن‌روز در یک برنامه تلویزیونیاعلام کرد کهکشورشدر مسئله ایراناز همه تحریم‌های آمریکا پیروی نمی‌کند و دولت وی تنها متعهد به عدم استفاده از دلار در مبادلات مالی است. قطعا العبادی به فکر پوشاندن حرف و واکنش نسنجیده خود در قِبال ایران است، از طرفی هم به فکر ادامه نخست وزیری خود در عراق می باشد، سِمتی که شواهد نشان می دهد شدیدا به خطر افتاده است.

البغدادی به جای العبادی؛ اگر حمایت‌های ایران از عراق نبود

عراق کمک‌های ایران را فراموش نمی‌کند

روز سه شنبه نیز وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه عراقبا اصل تحریم در قبال هر کشوری مخالف است، از جامعه جهانی خواست تا با فشار به آمریکا، مانع تحریم‌های ضد ایرانی شود؛ همچنین در این بیانیه به صراحت آمده است که عراق مواضع همسایه‌ خود ایران را در هنگام بحران‌هایی که داشته، به خاطر دارد. شاید وزارت خارجه عراق حافظه قوی تری نسبت به نخست وزیر این کشور دارد.

تاریخ خوب به یاد دارد موصل شهری بود که با حمله 600 تکفیری داعشی سقوط کرد و ساکنان وهابی آن با گل به استقبال تکفیری‌ها رفتند. نیروهای ارتش پیش از رسیدن کاروان چند صد تروریست داعش شهر را ترک کرده بودند. نکته جالب ماجرا این است که پس از رسیدن کاروان داعش و استقبال از آن‌ها، اولین سزای خیانت را همان استقبال‌کنندگان چشیدند؛ ترویست‌ها دختران و زنان موصل را از مردانشان طلب کردند و آن‌ها نیز چاره ای جز پذیرفتن نداشتند.

نکته بسیار روشن در روابط میان جمهوری اسلامی ایران و عراق فارغ از برخی مواضع دولتمردان این کشور، این است که این رابطه کاملا مستحکم بوده و هیچ چیز نمی تواند این روابط راهبردی، عمیق و استراتژیک را برهم بزند. بدیهی است، در چنین شرایطی ایالات متحده آمریکا نیز در صدد کاهش نفوذ ایران در عراق بر آمده است، اما مواضع گروه های مختلف عراق این توطئه را نیز تاکنون خنثی کرده و در آینده نیز خنثی خواهد کرد.

خوب است که حیدرالعبادی نخست وزیر عراق نیز بداند زمانی که مردم دومین شهر بزرگ عراق پشت دولت را خالی کرده و از تکفیری ها استقبال نمودند، این ایران بود که باز هم پشت حکومت قانونی عراق ایستاد و مانع رقم خوردن فاجعه ای بزرگ شد. نگاهی بسیار گذرا به تاریخ کافی است تا حیدرالعبادی بداند، آمریکا دوست و همراه نمی‌خواهد، بلکه یک نوکر می‌خواهد؛ کافی است نگاهی به سرنوشت صدام‌ها و قذافی‌ها و مبارک‌ها بیندازی آقای حیدرالعبادی...

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان ، تاریخ انتشار 25 مرداد 97، کدمطلب: 6631347، www.yjc.ir


آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم


علی علیزاده با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش نوشت: این مصاحبه تقریبا پایان همکاریم با بی‌بی‌سی مدعی آزادی بیان بود. خارج از بی‌بی‌سی هم، آغاز بایکوت و حذف از بسیاری محافل سیاسی و روشنفکرانه و بعدها حتی دوستانه و خانوادگی شد.
آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

شعار سالعلی علیزاده، تحلیلگر سابق شبکه بی بی سی که در گذشتهبه عنوان تحلیلگر مسائل روز ایران در این شبکه فعالیت داشت، با انتشار فیلمی در صفحهاینستاگرامش نوشت: " تیر نود و چهار گفتم آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتنتضمین امنیتی ایرانست. ??تجربهبرجام?و روند اتفاقات سه سال گذشته در این نگاه مطمئن ترم کرد. تازه میفهمم آیت الله خامنه‌ایبرای حفظ کلیت توان دفاعی-امنیتی ایران (موشکی، حزب‌الله، حشد عراق، جلوگیری از سقوطسوریه، نپذیرفتن برجام دو و سه) چه فشار قلدرانه و سنگینی بمدت بیست و نه سال نه فقطاز غرب که از غربگرایان داخل نظام تحمل کرده.

چه کسی یکسال پیش باور میکرد که غربگرایان نظام برایمذاکره با ترامپ هم فشار آورند و جو روانی بسازند؟ یا حتی پس از شکست برجام، ادغامگرایان نئولیبرال ایرانی بجای عقب نشینی، رفتار تهاجمی اتخاذ کنند؟ دیدن ولع و شهوتبی‌پایان تسلیم-گرایان، تازه کار سخت و مسیر ناهموار بیست و نه ساله رهبر ایران رامشخص میکند.

آیت الله خامنه‌ای هم میتوانست مثل بزرگان استحاله یافتهو لیبرال شده‌ی نظام، روی محبوبیت سرمایه گذاری کند و کشور را در مسیر مطالبات کوتاهمدت و فریبنده بیاندازد. اما او حتی به قیمت دشنام و شعار و گاه از دست دادن محبوبیت،گفت مجبوریم مقاومت کنیم و تسلیم خلع سلاح نشد تا امنیت ملی ایران در این منطقه آتشزده تضمین و بستر و زیرساخت دفاعی برای منافع ملی و اقتصادی درازمدت ما ایجاد شود.رفتاری که از نظر من نشانه شجاعت سیاسی است.

این مصاحبه تقریبا پایان همکاریم با بی‌بی‌سی مدعی آزادیبیان بود. خارج از بی‌بی‌سی هم، آغاز بایکوت و حذف از بسیاری محافل سیاسی و روشنفکرانهو بعدها حتی دوستانه و خانوادگی شد. همینطور آغازی بر از دست دادن روابط کاری و همینطوردرآمد حاصل از مشاوره و تحلیل مسائل مرتبط با ایران.

این سه سال زوایایی از نگاهم تغییر کرده که خوانندگاناین صفحه با این تغییرات آشنا هستند. همچنان هم تحلیلم از آیت‌الله خامنه‌ای تحلیلیعرفی در مقام یک رهبر سیاسی است و هرگز جانمازی آب نکشیده‌ام. اوایل باور نمیکردم تفسیریساده درباره واقعگرایی سیاست خارجی رهبر ایران (انهم وقتی هنوز در مسایل داخلی نگاهمبه شدت منتقدانه و عملا اپوزیسیونی بود) چنین هزینه‌ای داشته باشد. اما همین برخوردخصمانه مدعیان رواداری در عمل مهمترین قطب نما و راهنمایم شد.

بسیاری از منظر دلسوزی گفتند حرفهایم درباره امنیت ملیو یا در نقد اپوزیسیون ایران ستیز را بدون اشاره به آیت الله خامنه‌ای بزنم. همین تجربیاتچشمم را به فضای سنگینی که علیه او ساخته‌اند باز کرد. حالا بعد از سه سال، برغم بعضیانتقادات، خامنه‌ای برای من، نام مقاومت علیه امپریالیسم است و علت اصلی هجمه سنگینعلیه او هم سرسختیش در مبارزه با استعمار "

در ادامه فیلمی که او در صفحه شخصی‌اش منتشر کرده رامشاهده کنید:
سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از جامعه خبری تحلیلی الف، تاریخ انتشار 25 مرداد 97، کدمطلب: 3970525013، www.alef.ir


شرمن از ناگفته های برجام و پرسش های هیات ایرانی سخن گفت


«وندی شرمن» سرتیم هیأت آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران ضمن انتقاد از خروج واشنگتن از برجام نوشت: در جریان مذاکرات، همتایان ایرانی من مدام می‌پرسیدند که چگونه می‌توانند مطمئن باشند که توافق به دست آمده در صورت ورود جمهوری خواهان به کاخ سفید، پابرجا خواهد ماند.
شرمن از ناگفته های برجام و پرسش های هیات ایرانی سخن گفت
شعار سال : شرمن در یادداشتی که روز سه شنبه در نشریه «فارن اِفِیرز» منتشر شد، با تشریح فرآیند مذاکرات هسته‌ای و اشاره به تحولات مرتبط با توافق حاصل شده آورده است:سیاست‌های ترامپ اغلب از منطق زیادی پیروی نمی‌کنند و قصد او تنها حرکت در خلاف مسیر اوباماست.
وی با اشاره به پیچیدگی مذاکرات هسته ای ایران تاکید کرد که برای ترامپ فرقی نمی‌کند که اقداماتش در چه شرایطی است و چه پیامدهایی دارد.
شرمن می‌افزاید: از همان ابتدای -دولت جدید- مشخص بود که ترامپ از برجام خارج خواهد شد. توافق تنها به لطف برخی مشاوران اولیه او دوام آورد که ارزش آن را درک کرده بودند. با این وجود، آن‌ها خود از هرج و مرج دولت در امان نماندند [و برکنار شدند].
شرمن با اشاره به مذاکراتی که منتهی به برجام شد، می‌نویسد: بررسی نگرش ایران به مذاکرات هسته ای تنها از طریق بررسی رویکرد انقلابی آن ها امکان پذیر است ... موفقیت ایرانی ها در به ثمر رساندن انقلاب، جهان را حیرت زده کرد. امروز هم همین تجارب مشترک، نخبگان سیاسی ایران را به هم پیوند می دهد.
مذاکره کننده ارشد آمریکا با اشاره به پیچیدگی های مذاکرات می نویسد: در جریان مذاکرات، همتایان ایرانی من مدام می‌پرسیدند که چگونه می‌توانند مطمئن باشند که توافق به دست آمده، پابرجا خواهد ماند. اغلب جمهوریخواهان با آن مخالف بودند و با نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری 2016، ایرانی‌ها جویا بودند که چه می شود اگر جمهوریخواهان کاخ سفید را در دست بگیرند.
وی ادامه می دهد: من با این پرسش مشابه پاسخ می‌دادم که چه می‌شود اگر تندروهای مخالف برجام، در ایران قدرت بگیرند؟ همانطور که فکر می‌کردم، این پرسش بحث را خاتمه می‌داد. به هر جهت، همیشه انتظار داشتم که بزرگ‌ترین چالش در مسیر موفقیت توافق، نقض آن از سوی ایران باشد؛ نه توطئه رئیس جمهوری آمریکا.
شرمن با اشاره به مخالفان برجام در آمریکا می‌نویسد: تصمیم اوباما برای گشودن باب گفت وگو با ایران، همچون هر تصمیمی که منجر به تغییر وضع موجود شود، مخالفان زیادی داشت. زمانی که شیرازه توافق شکل گرفت، مقاومت کنگره به دغدغه اصلی دولت بدل شد.
وی در اشاره به دلایل عدم ثبت برجام تحت عنوان یک معاهده رسمی در آمریکا می‌افزاید: تصویب برجام به عنوان یک معاهده نیاز به 60 رأی موافق در سنای آمریکا داشت؛ موضوعی که در مجلس تحت کنترل جمهوریخواهان، امکان‌پذیر نبود. در عوض، توافق به عنوان یک اقدام اجرایی ثبت شد؛ برمبنای امتیازی که قانون اساسی برای مدیریت روابط خارجی در اختیار رئیس جمهوری گذاشته بود.
شرمن در بخش دیگری از یادداشت خود با انتقاد از سیاست دولت آمریکا و خروج آن از برجام می‌نویسد: ترامپ اکنون ایران را به مشکلی تقریباً لاینحل برای دولت‌های آتی تبدیل کرده است. اقدام او موجب شده که متحدان آمریکا دلیل کمتری برای اعتماد به واشنگتن یا در نظر گرفتن منافع آن در توافق‌های بعدی داشته باشند.
وی در پایان می‌افزاید: ترامپ اکنون در مذاکرات با کره شمالی درک می‌کند که دستیابی به یک توافق هسته‌ای معتبر که هم مورد حمایت متحدان و هم مخالفان آمریکا باشد، تا چه اندازه دشوار است. با هر توئیت ترامپ و هر وعده‌ پوچی که دولت او می‌دهد، برجام بهتر و بهتر از گذشته جلوه می‌کند.
شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار: 24 مرداد 1397 ، کدخبر:83001494 ،www.irna.ir

1+4، ایران و آمریکا را تشویق به مذاکره کنند


تهران از هرگونه « مذاکره یک طرفه » در سایه تهدید آمریکا مخالفت کرده و در وهله نخست برای گفتگو، اعلام کرده که آمریکا باید خصومت و دشمنی خود علیه ایران را متوقف کند و به توافق هسته ای بازگردد.
1+4، ایران و آمریکا را تشویق به مذاکره کنند

شعار سال : روزنامه دولتی چین «چاینا دیلی» نوشت: دونالد ترامپ اخیرا برای نهمین بار خواستار ملاقات با رهبران جمهوری اسلامی ایران شد. وی گفت : « هر زمانی که آن ها بخواهند با هیچ پیش شرطی حاضر است با آن ها دیدار کند.» هشت پیشنهاد گذشته وی از سوی مقامات ایران رد شد و این پیشنهاد نیز رد شد.

در ادامه این مقاله آمده است: تهران از هرگونه « مذاکره یک طرفه » در سایه تهدید آمریکا مخالفت کرده و در وهله نخست برای گفتگو، اعلام کرده که آمریکا باید خصومت و دشمنی خود علیه ایران را متوقف کند و به توافق هسته ای بازگردد.

چند هفته پیش، ترامپ در یک پیام توئیتری با حروف بزرگ در واکنش به اظهارات هشدار آمیز حسن روحانی گفت: « مستوجب عواقبی خواهید شد که در طول تاریخ کمتر کشوری متحمل آن شده است.»

اظهارات هشدار آمیز پرزیدنت ترامپ علیه ایران را به « آتش و خشم 2» که به تهدیدات شدید ترامپ علیه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اشاره دارد تشبیه کرده اند. ترامپ بر این عقیده است که این تهدیدات باعث هراس کیم شده و زمینه مذاکرات سنگاپور را فراهم کرده است. آنچه که ترامپ به شدت بر آن پای بند است فرمول بسیار موثر « اعطای شاخه زیتون و اعمال حداکثر فشار » است.

پس از اظهارات حسن روحانی در اوایل این ماه « جنگ با ایران مادر همه جنگ ها و صلح با ایران مادر همه صلح هاست» ، طرفین تمایل خود را به صلح بیان کرده اند و تنها چیزی که در این مسیر باید تدوین گردد این است که چگونه به آن گفتگو دست پیدا کنند.

طرفین نیاز دارند که بر بی اعتمادی گسترده ای که در طی سال های گذشته و به طور خاص پس از خروج آمریکا از برجام تشدید شده است فائق آیند. آنها این موضوع را تنها از طریق گفتگو می توانند حل کنند، نه تهدید.

ترامپ در پاسخ به برگزاری نشست احتمالی با روحانی گفت: « این دیدار هم برای ایران خوب است، برای ما خوب است و برای دنیا خوب است» قطعا این اظهارات گامی رو به جلو برای کاهش تنش ها بین دو کشور خواهد بود و اعضای دیگر برجام باید تهران و واشنگتن را تشویق به کنار آمدن با یکدیگر کنند چراکه گفتگو امر خوبی است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه تحلیلی خبری انتخاب، تاریخ انتشار: 24 مرداد 1397 ، کدخبر:424152 ،www.entekhab.ir

سهم ایران از خزر و دوئل روس ستیزان و روسوفیل ها!


بعد از گذشت بیش از دو دهه از مذاکرات بر سر رژیم حقوقی دریای خزر، نشست اخیر اکتائو در قزاقستان ساز و کارها و اصول اولیه توافق بین پنج کشور ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان را مشخص کرد.
سهم ایران از خزر و دوئل روس ستیزان و روسوفیل ها!

شعار سالبعد از گذشت بیش از دو دهه از مذاکرات بر سر رژیم حقوقیدریای خزر، نشست اخیر اکتائو در قزاقستان ساز و کارها و اصول اولیه توافق بین پنج کشورایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان را مشخص کرد. هرچند مذاکره برسر سهم هرکدام از این کشورها به نشست ها و مذاکرات بعدی موکول شد اما تصویب کنفوانسیونحقوقی دریای خزر در اکتائو گام رو به جلویی برای کشورهای حاشیه دریای خزر بود. در ایننشست، طرفین همچنین توافق کردند تا در آینده نزدیک (نوامبر 2018) در باکو گروه جدیدیفعالیت خود را آغاز کند که مسئولیت آنها تعیین روش و نحوه ترسیم خطوط مبدا دریای خطرباشد. بدون تردید سخت ترین مذاکرات در این رابطه خواهد بود و بعید نیست سال ها و دههها نیز به طول انجامد. ذکر این نکته نیز ضروری است که تا زمانی که خطوط مبدا مشخص نشودنمی توان نسبت به اجرای کنوانسیون توافق شده در اجلاس آکتائو امیدی بست.

اصول توافق در اکتائو

در نشست آکتائو دو موضوع مهم مورد توافق پنج کشور قرارگرفت:

یکی موضوع کشتیرانی که بر اساس آن هیچ یک از کشورهایساخلی اجازه ندارد سرزمین، دریا و فضای خود را در اختیار دیگر کشورها علیه یکی از کشورهایساحلی قرار دهد.

دیگری بحث نظامی امنیتی بود که طبق آن ممنوعیت حضورنیروهای خارجی در خزر مورد تایید پنج کشور قرار گرفت.

بدون شک این موضوع عمدتا از سوی روسیه و البته جمهوریاسلامی ایران مورد استقبال قرار می گیرد، چه این که این دو کشور پیشتر به شدت نگراناین بودند که نیروهای نظامی غربی و به خصوص آمریکایی به بهانه همکاری با جمهوری هایسابق اتحاد جماهیر شوروی وارد دریای خزر شوند. بدیهی است امنیت مرزهای روسیه و سرزمینهای مجاور تحت تاثیر رویدادهای منطقه دریای خزر قرار دارد.

نکته دیگر این که دو ابداع بی سابقه در نشست اکتائومورد توافق طرفین قرار گرفت:

نخست این که خطوط مبدا به صورت پنج جانبه تقسیم شود

و موضوع دوم که با اصرار ایران در نشست مورد توافق قرارگرفت به رعایت شدن شکل سواحل مربوط می شود. اصرار ایران در این زمینه بدین دلیل بودکه شکل جغرافیایی و ساحلی ناقص ایران جبران شود.

سهم ایران از خزر از ابتدا تاکنون

یکی از بحث های مهمی که به محض هرگونه نشستی در زمینهرژیم حقوقی دریای خزر در رسانه ها و افکار عمومی کشور مطرح می شود، سهم درصدی ایراناز دریای خزر است. رسانه ها و افکار عمومی کشور بر اساس استناد به قراردادهای مودتایران و اتحاد جماهیر شوروی در سال های 1921 و 1941 معتقدند که ایران باید از سهم پنجاهدرصدی این دریا برخوردار باشد. با این حال باید این واقعیت را مورد توجه قرار داد کههیچ گاه در این دو قرارداد بر سهم 50 درصدی ایران توافقی نشده بود و تنها نکته ذکرشدهبه موضوع اشاره داشت که دریای خزر دریای مشترک بین ایران و شوروی است. بدون تردید ذکراین جمله هیچگاه به معنای سهم 50 درصدی ایران از خزر نبوده است.

واقعیت این است که حوزه دریای خزر در دوره جنگ سرد جزومجموعه امنیتی همه جانبه اتحاد شوروی بود، تا جایی که آنها به قراردادهای 1920 و1941 ایران و شوروی نیز توجهی نداشتند. علاوه بر این که ناوگان شوروی بدون دخالت ونظارت کشوری در خزر رفت و آمد می کرد، بهره برداری از نفت این دریا نیز کاملا متعلقبه مسکو بود. بعد از فروپاشی شوروی، منطقه خزر اهمیت خود را برای روسیه از دست ندادو در مه سال 2000 شورای امنیت فدراسیون روسیه، دریای خزر را منطقه سنتی منافع ملی روسیهاعلام کرد و رئیس جمهوری یک نماینده ویژه برای تنظیم امور وضعیت دریای خزر تعیین کرد.

در هر حال پس از فروپاشی اتحاد شوروی، نشست های متعددیبین پنج کشور ساحلی خزر بر سر رژیم حقوقی این این دریا برگزار شد. به نتیجه نرسیدننشست های متعدد باعث شد تا برخی کشورها با ابتکار عمل هایی جداگانه به دنبال رسیدنبه منافع خود باشند. در سال 1380و 1381روسیه با قزاقستان و سپس با آذربایجان پروتکل دو جانبه‌ایرا امضا کرد که با وصل کردن دو سر نقاط ساحلی این دو کشور عملاً حدود 27 درصد دریا سهمقزاقستان و حدود 19درصد دریا سهم روسیه می‌گردد. سهمی حدود 18 درصد هم با همینفرمول برای آذربایجان در نظر گرفته شده و درواقع 64 درصد بستر دریا را این سه کشور میانخود تقسیم کرده‌اند. سهم ایران در این فرمول تنها 13 درصد درنظر گرفته شد، اما ایرانو ترکمنستان این نوع تقسیم ‌بندی دو جانبه را به رسمیت نپذیرفته‌اند و نظام تقسیم دریارا غیرقابل قبول می‌دانند. پشتیبانی روسیه از راه حل های خط منصف اصلاح شده، به شدتسهم ایران در منابع انرژی خزر را محدود می کند.

حسن روحانی در اجلاس چهارم سران خزر در هفتم مهرماه1393 (29 سپتامبر2014) بر لزوماستفاده از اصل انصاف در حقوق بین‌الملل و نیز لزوم توجه به حقوق تاریخی ایران در خزرکه پیش از فروپاشی شوروی، دریای مشترک میان دو کشور بود، تأکید کرد و بدین ترتیب بطورغیرمستقیم قراردادهای موقت روسیه با جمهوری آذربایجان و قزاقستان را درباره تقسیم کفدریای خزر بر اساس پیشنهاد روس‌ها (خط منصف اصلاح شده) مردود دانست. این موضوع دستاوردمهمی برای ایران در جریان چهارمین اجلاس رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر بود.

در هر حال با اینكه ما به وضوح شاهد همکاری های منطقهای ایران و روسیه در زمینه درگیری های منطقه ای معاصر (سوریه) هستیم، اما در برخی حوزهها نظیر دریای خزر، تفاوت هایی بین دیدگاه دو کشور وجود دارد. ایران و روسیه به دلایلمختلف استدلال می کنند که رژیم استفاده مشترک از منابع دریایی باید بین همسایگان حوزهدریای خزر در نظر گرفته شود. با این حال مشکل این است که یک فاکتور ساده که کنوانسیونهای بین المللی دریایی که مناطق اقتصادی منحصر به فرد را برای دولت های مختلف به رسمیتمی شناسند، قابل استفاده باشد، وجود ندارد.با وجود اعلامیه های مختلف و نشان دادن اتحاد در یکی از آخرین نشست های کمیتهدریایی خزر در آستاراخان روسیه (2014)، به نظر می رسد که دو دولت ایران و روسیه موضعهای متفاوتی را در خصوص دریای خزر دارا هستند.

از فضای مجازی تا فضای حقیقی به دنبال منافع ملی

طبیعت امر این است که هر فرد ایرانی اعم از موافق، مخالفو منتقد کشوری به نام ایران هواخواه افزایش منافع ملی باشد. از زمانی روسیه تزاری توانستاز ضعف حاکمان قاجار استفاده کرده و قراردادهای ننگینی به نام «گلستان»، «ترکمنچای»و «آخال» را بر ایران تحمیل کند، نوعی روس ستیزی در میان افکار عمومی و بعضا نخبگانایرانی نسبت به روسیه وجود داشته است. صرفه‌نظر از بی‌ اعتمادی‌های تاریخی، برخی تحولاتمعاصر از جمله همراهی مستقیم و غیرمستقیم روسیه با سیاست «فشار» بر ایران در دوره«ریست» از جمله تأیید قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران و لغو قرارداد سامانه‌های اس-300افزونه ‌ای بر نگاه بی‌اعتماد به مسکو بوده‌اند. چنین سابقه ای باعث شده است تا بهکرات شاهد مطرح شدن موضوعاتی نظیر «ترکمنچای دیگر» به خصوص در فضای مجازی در رابطهبا روسیه باشیم. شدت این موضوع به حدی بوده است که حتی برخی از نمایندگان مجلس و ازقضا آگاه به مسائل حقوقی را نیز درگیرکرده است. این روس ستیزی از یک طرف اما طرف دیگرماجرا را افرادی تشکیل می دهند که بدون توجه به این مسائل و با استناد به همگرایی هایایران و روسیه در منطقه و بالخص سوریه، روابط تهران و مسکو را استراتژیک ترسیم می کنند.با این حال به نظر می رسد هیچکدام از دو رویکرد «روس ستیزی» و «روسوفیلی» نشانگر واقعیات موجود نباشند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری فراتاب ، تاریخ انتشار 22مرداد 97، کدمطلب: 8886، www.faratab.com


>