گروه خبری سیاسی

هزینه تقابل واشنگتن با تهران چقدر است/ ایران لقمه راحتی برای آمریکا نیست!


رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ تنها به گفتن این نکته اکتفا کرد که کشورش 7 تریلیون دلار در منطقه هزینه کرده و هیچ دستاوردی نداشته است، اما به زمان، مکان و چگونگی چنین هزینه‌ای اشاره نمی‌کند.
هزینه تقابل واشنگتن با تهران چقدر است/ ایران لقمه راحتی برای آمریکا نیست!

شعار سالصالح القزوینی در رای الیوم نوشت: رئیس جمهور آمریکادونالد ترامپ تنها به گفتن این نکته اکتفا کرد که کشورش 7 تریلیون دلار درمنطقه هزینه کرده و هیچ دستاوردی نداشته است، اما به زمان، مکان و چگونگی چنین هزینه‌ایاشاره نمی‌کند.

این رسانه عرب زبان ادامه داد: ایالات متحده این مبلغهنگفت را در عراق و افغانستان هزینه کرده است و با این فرض، انتظار می‌رود که دو کشورمذکور به قطعه‌ای از بهشت خدا روی زمین تبدیل شوند! اما می‌بینیم که جز ویرانی، خرابیو بحران‌ها و جنگ‌ها چیزی عاید آن‌ها نشده است؛ بنابراین، ایالات متحده چنین مبلغیرا چگونه هزینه کرده است؟!

آمریکا مدعی است که این مبلغ صرف دو جنگ عراق و افغانستانشده، اما آیا عاقلانه است که تصور کنیم تمام این مبلغ زمانی در کشور‌های عراق و افغانستانهزینه شده است که صدام حسین و طالبان در ضعیف‌ترین مراحل حیات سیاسی خود به سر می‌بردندو به همین دلیل بلافاصله پس از حمله آمریکا فرو پاشیدند؟ واقعا برای از بین بردن چنیننظام‌های ضعیفی 7 تریلیوندلار لازم است؟!

شکی نیست که بخش اندکی از 7 تریلیون دلار صرفدو عملیات براندازی طالبان و صدام شد و بخش قابل توجهی از این مبلغ در راستای تبعاتإشغال هزینه شد؛ چرا که مقاومت عراقی‌ها در برابر این اشغال، خسارت‌های زیادی را بهامریکایی‌ها وارد کرد. روزی نبود که نیرو‌های آمریکایی در عراق مورد حمله قرار نگیرند.

رئیس جمهور سابق آمریکا، اوباما متوجه این بحران اقتصادیشد و معتقد بود در صورت ادامه اشغال عراق، ایالات متحده بدون شک فرو می‌پاشد؛ از اینرو، به سرعت نیرو‌های آمریکایی را از عراق خارج کرده و از دخالت کشورش در بسیاری ازبحران‌های خلیج فارس کاست.

ترامپ به نوبه خود مشکل را تا حدی مشخص کرد و دانستکه بحران اقتصادی به ایالات متحده اجازه ایفای نقش رهبری در جهان را نمی‌دهد؛ به همیندلیل، در پشت پرده تمام اقدامات و تصمیمات او، در درجه اول، سودآوری برای آمریکا قراردارد و هدف او کاهش هزینه هاست.

امروز، ترامپ آمده است تا نتایج هزینه‌هایی که کشورشدر گذشته صرف کرده است را برداشت کند؛ از این رو، صراحتا دولت‌های منطقه را به ضرورتپرداخت بهای برخورداری از حمایت آمریکا فراخوانده است؛ اما این مهم بدون ساختن یک دشمنفرضی محقق نمی‌شود و ایران همان دشمن فرضی است. در همین رابطه، ایالات متحده از برجامخارج شد تا مقابله را رسانه‌ای کند و چه بسا در صورتی که ترامپ موفق شود اتحادیه اروپارا در این مورد با خود هم داستان کند، مقابله از سطح رسانه‌ها نیز فراتر رود.

ایران، اما به خود اجازه نمی‌دهد که به لقمه راحتی برایترامپ تبدیل شود؛ البته طبیعت مقابله ایران با این حمله آمریکا، منوط به میزان همراهیجامعه بین الملل با تحریم‌های آمریکاست و در حالتی که جامعه بین الملل در برابر فشار‌هایآمریکا تسلیم شود، این مقابله در حدود مشخصی باقی نخواهد ماند؛ چرا که ترامپ از زمانخروج از برجام، به نحوی آتش را به روی ایران گشوده است و با اینکه تهران از شراره‌هایاین اتش متاثر شده، اما هنوز مستقیما در معرض آن قرار نگرفته است؛ بدین جهت است کهایران هر آنچه در دست دارد را برای مقابله با همراهی دیگر دولت‌ها با واشنگتن، به خدمتمی‌گیرد.

اوج گیری تنش‌ها علیه ایران و احتمال به راه افتادنجنگی علیه آن، برای ترامپ آسان نخواهد بود و در صورتی که ایالات متحده ادعا می‌کند7 تریلیوندلار برای سرنگونی دو نظام رو به فروپاشی هزینه کرده است، برای از بین بردن ایرانیکه از توانایی‌های موشکی و هسته‌ای برخوردار بوده و امتداد منطقه‌ای و بین المللی دارد،چه مبلغی را باید هزینه کند؟!

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری رویداد24 ، تاریخ انتشار 18 مرداد 97، کدمطلب: 141253، www.rouydad24.ir


منبع: شعار سال

رهبر کره شمالی و همسرش در سرزمین پدری


رهبر کره شمالی برای بازدید از یک پروژه به همراه همسرش به زادگاه پدر و پدربزرگ خود رفت.
رهبر کره شمالی و همسرش در سرزمین پدری
شعارسال: کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به همراه ری سول جو، همسر خود و چند تندیگر از مقامات عالیرتبه از یک پروژه توسعه در منطقه سامجیون جایی که به عنوانزادگاه پدر و پدربزرگ رهبر فعلی کره شمالی شناخته می‌شود، بازدید کرد.

کیم جونگ اون در این دیدار گفت: تحریم‌های مداوم نیروهای متخاصم واقدامات مزاحم آنها یک مانع جدی بر سر راه پیشرفت سوسیالیسم ما است. اما غیرت مردمپرشور ما که در پاسخ به فراخوان حزب حاکم مثل یک کوه بار آمده اند تاریخی آکنده ازمعجزه‌های افسانه‌ای را به رغم دشوارترین شرایط برای ما خواهد ساخت.

چند روز پیش رهبر کره شمالی در یک اظهار نظر شخصی کم سابقه تحریم‌هایبه سبک راهزنی از سوی نیروهای متخاصم را در جریان یک جلسه رهنمود میدانی در مجموعهتوریستی وونسان کالما که در سواحل شرق کره شمالی در دست احداث است محکوم کرده بود.

خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش داد که رهبر کره شمالی گفته است: اینکمپن عظیم و بزرگ آفرینندگی همچون پروژه ساخت مجتع توریستی ساحلی وونسان کالما در راستای مقابله با نیروهای متخاصمی استکه تلاش می‌کنند مردم کره شمالی را از طریق تحریم‌ها به سبک راهزنی و محاصره‌هاسرکوب کنند.

این صحبت‌های رهبر کره شمالی در حالی مطرح شده که واشنگتن به رغممذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با کره شمالی همچنان فشار تحریم‌ها بر این کشور را حفظکرده است.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلیانتخاب ، تاریخ انتشار: 29 مرداد 1397 ، کدخبر: 424955 ، www.entekhab.ir

منبع: شعار سال

تئوری وحشت اسرائیل و آمریکا دیگر کاربردی ندارد/قدرت بازدارندگی حزب الله و حماس


سردبیر رای‌الیوم نوشت تئوری وحشت آمریکا و رژیم صهیونیستی دیگر کاربردی ندارد و این رژیم به هیچ وجه نخواهد توانست این تهدید‌ها را عملی کنند.
تئوری وحشت اسرائیل و آمریکا دیگر کاربردی ندارد/قدرت بازدارندگی حزب الله و حماس

شعارسال: عبدالباری عطوان، سردبیرروزنامه رای الیوم، با اشاره به سخنان دبیرکل حزب‌الله لبنان نوشت: بسیاری از جملهما، از یک عبارت مهم در سخنان سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، شگفت زده شدیم.وی در سخنرانی شب سه‌شنبه که به مناسبت سالروز پیروزی جنگ سی و سه روزه آن را ایرادکرد، با قاطعیت گفت «اکنون حزب‌الله از اسرائیل قوی‌تر شده است

در این مقاله آمدهاست: برخی بر این باورند که سید نصرالله مبالغه کرده است؛ زیرا رژیم اشغالگر اسرائیلنیروی هوایی پیشرفته‌ای دارد که مدرن‌ترین هواپیما‌ها از جمله انواع «اف 15»، «اف16» و «اف 35» آمریکا را در اختیار دارد و افزون بر آن، گنبد آهنین مجهز به موشک‌هاییاست که قادر است با هرگونه حمله هوایی یا موشکی مقابله کند. از جنبه تئوری، به نظرمی‌رسد، این نقطه نظر درست باشد و هیچ ناظری نمی‌تواند، وسعت و کارآیی زراد خانه نظامیاسرائیل و مدرن بودن آن را منکر شود؛ اما این زرادخانه که قدرت تخریب بسیاری دارد،هنوز نمی‌تواند تکلیف جنگ‌ها را یکسره کند، همچنان که در گذشته هم همین طور بود، یعنیزمانی که این جنگ علیه سازمان‌هایی بود که پس از نخستین حمله هوایی، پرچم‌های سفیدرا (به نشانه تسلیم) بالا می‌بردند و با شتاب به سوی شورای امنیت بین‌المللی می‌رفتندو از آن می‌خواستند، آتش‌بس برقرار کند.

طولانی‌ترین جنگ اینسازمان‌ها علیه اسرائیل، تنها چند روز، یا بهتر است بگوییم، تنها چند ساعت به طول انجامیدو آخرین این جنگ‌ها در سال 1973 روی داد که عملا تنها ده روز طول کشید، در حالی کهجنگ سال 2006 بیش از 33 روز و جنگ تابستان 2014 در نوار غزه بیش از 45 روز طول کشیدو در هر دو جنگ نیرو‌های اسرائیل به سبب قهرمانی‌ها و رشادت‌های مردان مقاومت، حتینتوانستند، یک وجب در هر دو جبهه پیشروی کنند.

عطوان در ادامه نوشت:پیشتر باید اعتراف کنیم که ما فرمانده یا کارشناس مسائل نظامی نیستیم؛ اما با احترامبه همه فرماندهان کشور‌های عربی که در شبکه‌های ماهواره‌ای حاضر می‌شوند و بیشتر آن‌هاحتی یک جنگ را هم تجربه نکرده‌اند و اگر هم در جنگی شرکت کرده باشند، ارتش رسمی آن‌هاپیروز میدان نبوده است؛ افزون بر سخنان سید نصرالله برخی از سخنان کارشناسان نظامیاسرائیل را نیز می‌آوریم. ما سید نصرالله را به سبب تجربه و پیروزی در همه جنگ‌ها جزومهم‌ترین سرلشکر‌های راهبردی کشور‌های عربی می‌دانیم.

واقعیت‌هایی که خوابرا از چشم صهیونیست‌ها می‌رباید

نخست سناریویی که«یوسی میلمان»، تحلیلگر نظامی اسرائیل، در روزنامه «معاریو» از آن پرده برداشت سناریوییاست که سرلشکر‌های عالی رتبه مراکز فرماندهی اسرائیل و در راس آن‌ها گادی آیزنکوت،رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، در خصوص رویارویی آینده با حزب‌الله، یک هفته پیش بهکابینه امنیتی اسرائیل عرضه کردند و در آن اذعان داشتند، حزب‌الله در زراد خانه خود120 هزار موشک در اختیار دارد که روزانه می‌تواند، 700 فروند از آن‌ها را شلیک کندو برد آن‌ها به سوی خاک اسرائیل تا 45 کیلومتر می‌رسد و کلاهک‌های قابل انفجاری بهوزن 15 کیلوگرم دارد که منهدم کردن آن‌ها برای گنبد‌های آهنین دشوار است. این به غیراز موشک‌های دور بردی است که ممکن است، کلاهک‌های انفجاری به وزن 500 کیلوگرم حمل کنند.

دوم: اظهارات «ایالزیسر»، مورخ اسرائیلی و معاون رئیس دانشگاه تل‌آویو، در مقاله‌ای است که در روزنامه«یسرائیل هیوم» از ارگان‌های نزدیک به بنیامین نتانیاهو -نخست وزیر اسرائیل- آن‌هارا منتشر کرد. وی در این مقاله آورده است: حزب‌الله از آرامش مستمر طی این 12 سال استفادهکرده و زرادخانه نظامی بسیار پیشرفته‌ای برای خود ساخته است، حال آنکه ارتش اسرائیلدر طول این مدت هیچ اقدام مشترکی صورت نداده است و حماس هم خواستار تکرار تجربه حزب‌اللهدر نوار غزه است.

سوم: اذعان سرلشکر«یعقوب عمیدرور»، رئیس پیشین امنیت داخلی اسرائیل، به اینکه افزایش توانمندی ایراندر سوریه مشکل واقعی اسرائیل است و جنبش «حماس» موفق شده است، این تهدید واقعی را درغزه نیز ایجاد کند.

تهدید‌های غیر واقعیاسرائیل علیه ایران

از نظر ما این واقعیت‌هانشان می‌دهد، مقامات اسرائیل که 12 سال است، به تهاجم به نوار غزه، اشغال مجدد آن،انتقام از شکست در جنگ سی و سه روزه و پایان دادن به حضور ایران در سوریه تهدید می‌کنند؛هیچیک از این تهدید‌ها را عملی نکرده‌اند و به سبب نیروی بازدارندگی طرف مقابل و شدتتلفات و خساراتی که ممکن است این حماقت به دنبال داشته باشد، به هیچ وجه در آینده نزدیکهم نخواهند توانست این تهدید‌ها را عملی کنند.

سردبیر رای الیومدر ادامه نوشت: کشور‌های اروپایی با ممنوع کردن فروش هرگونه هواپیمای جنگی به ایراناز زمان سقوط شاه (معدوم) و پیروزی انقلاب اسلامی به رهبر امام خمینی (ره) در سال1979 خدمت بزرگی به این کشور کردند؛ زیرا همین امر موجب شد، ایران به تولید صنعت موشک‌هایپیشرفته‌ای روی بیاورد و عملا کارآیی نیرو‌های هوایی و توانمندی آن برای فیصله دادنبه جنگ‌ها را زیر سوال ببرد.

حزب‌الله و جنبش«حماس» از قدرت بازدارندگی برخوردار شده‌اند و ترس و وحشت را به جان صهیونیست‌ها وسران اسرائیل انداخته‌اند؛ زیرا آن‌ها موفق شدند با تولید خطوط پیشرفته و حفاظت شدهدر زیرزمین، در زمینه تولید موشک خودکفا شوند و این خود یک معجزه است.

آتش در برابر آتش

در پایان باید بگوییم،قوی‌ترین و کار آمد‌ترین نیروی راهبردی که محور مقاومت از آن برخوردار است و رژیم اسرائیلحتی یک چهارم آن را هم ندارد، اراده قوی، ایمان به پیروزی و جنگ تا رسیدن به شهادتاست. از این رو اسرائیل از سال 1973 به بعد، در هیچ یک از جنگ‌های خود پیروز نشده است؛زیرا بسیج کردن نیروها، روش‌ها و اصول آن همچنین راهبرد وارد شدن به جنگ‌ها کاملا وبه طور اساسی تغییر کرده است و تئوری ترس اسرائیل و آمریکا که در گذشته جواب می‌داد،دیگر کاربردی ندارد و جای آن راهبرد حمله در مقابل حمله و آتش در مقابل آتش گرفته است.

در انتهای این مطلبآمده است: محال است آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع (جنگ) اسرائیل، جرئت کند، تهدیدات خودرا در خصوص اشغال نوار غزه یا جنوب لبنان و پایان دادن به حضور ایران در سوریه عملیکند؛ زیرا اکنون محور مقاومت صلابت، قدرت و اراده بیشتری در مقایسه با ارتش اسرائیلدارد و پیروزی در سوریه و پیش از آن در نوار غزه و پیش از آن در جنوب لبنان در سال2006 مدرک ما برای اثبات این مدعاست و هر کس مدرک دیگری دارد که خلاف آن را ثابت می‌کند،این گوی و این میدان...


سایت شعار سال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاریباشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار 26مرداد 97، کدمطلب:6635068 ،www.yjc.ir

منبع: شعار سال

آیا ترامپ دیوانه است؟


مردی ظاهرا دیوانه كه تمامی چارچوبهای بین المللی را زیرپا گذاشته است. او اینبار روسیه را در مقابل چین علم كرده، حس غرور آنها را تقویت كرده و اتفاقا موفق هم بوده.
آیا ترامپ دیوانه است؟

شعارسال: از زمان ترومن، یكی از فلسفه های مشخص سیاست خارجی ایالاتمتحده، تقابل رقبای جهانی و منطقه ای بنفع ایالات متحده بوده است.

چه كه همین تقابل رقبا در دو جنگ جهانی بود كه زمینه سازحضور ایالات متحده در صدر اقتصاد جهانی بوده است.

بعدها ایالات متحده از همین سیاست بهره برد و به تقویت چیندر مقابل شوروی پرداخت و این سیاست تا فروپاشی شوروی ادامه داشت.بعد از آن اماچینیها با تشخیص شرایط و با اعمال سیاست میانه روی، خود را از معرض هرگونه تهدیدیكنار كشیدند و مزیتهای ذاتی آنها باعث سرازیر شدن سیل سرمایه گذاران غربی به اینكشور شد.

طولی نكشید كه در اواخر دهه گذشته این كشور توانست ژاپن راكنار زده و بعنوان دومین اقتصاد دنیا قد علم كنند.آنجا بود كه علیرغم تمام تلاشچین برای عدم ایجاد حساسیت در سطوح جهانی، سیاست گذاران ایالات متحده بر سیاستمهار چین متفق شدند.

در همین راستا و در زمان اوباما، این كشور به سیاست توجه بههند و تقویت این كشور در مقابل چین اهتمام كرد.

اما چینیها، حالا ثروتمندتر از آن بودند كه بتوان با اینحربه ترمز آنها را كشید.

آنها نه تنها به بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در هند بدلشدند (33.7?? از كل سرمایه گذاری خارجی در هند متعلق به چینیهاست) بلكه با دركشرایط موجود، شروع به گره زدن روزافزون خود به اقتصاد آمریكا نمودند.

خرید اوراق قرضه دولت ایالات متحده تا سقف 1000 میلیارد دلار،خرید سهام عمده راه آهن و پست ایالات متحده و تشویق چینیها به سرمایه گذاری در بخشمسكن آمریكا كه آنها را به موتور محرك این بخش در ایالات متحده تبدیل كرده، از اهماین اقدامات است.

از نتایج مهم این سیاست، حضور دو شركت چینی در میان ده غولبرتر اقتصادی دنیا و در اختیار گرفتن بیش از 6 درصد ارزش كل سهام وال استریت استكه در پایان دولت اوباما، ایالات متحده با آن مواجه بود.

لذا با شكست سیاست تقابل هند و چین اوباما، ایالات متحدهنیاز به استفاده از برخی ظرفیتهای دست نخورده خود ناشی از محصور ماندن این ظرفیتهادر كنش و واكنشهای بین المللی مخصوصا در چارچوب همكاریهای بین المللی این كشور بادوستان استراتژیك داشت كه عمدتا ناشی از همكاریهای دو سوی آتلانتیك ارزیابی میشد.

در همین راستا نیاز به رییس جمهوری بود كه بتواند خرق عادتنموده و سنن قدیمی ایالات متحده را زیرپا بگذارد.

معرفی میكنم: دونالد جی ترامپ

مردی ظاهرا دیوانه كه تمامی چارچوبهای بین المللی را زیرپاگذاشته است.

او اینبار روسیه را در مقابل چین علم كرده، حس غرور آنها راتقویت كرده و اتفاقا موفق هم بوده.

او یكراست به سراغ نقطه ضعفهای چین رفته:

نقطه ضعف اول: تامین انرژی

ساده لوحانه است اگر فكر كنید مساله ترامپ ایران و برجاماست.

مشكل ترامپ با ایران اینست كه ایران مطمئن ترین منبع تامینانرژی چین و یكی از فونداسیونهای موتور محرك اقتصاد چین است.

بر همین اساس است كه ترامپ حتی خواهان فروپاشی ایران است.حتی بقیمت از بین رفتن امنیت منطقه ای و افزایش ریسك انرژی برای خودش.

فروپاشی ایران بمعنای كامل از بین رفتن امنیت انرژی چین است.

ایران و ونزوئلا و روسیه تنها كانون انرژی دنیا هستند كه درسیطره ایالات متحده قرار ندارند.

روسیه كه در چارچوب سیاست تقابل با چین عمل میكند و خود بهچین بعنوان رقیب ذاتی منطقه ای مینگرد.

ونزوئلا تنها ظرفیت تامین انرژی اقتصادهای رو به رشدآمریكای جنوبی را دارد و بدلیل بعد مسافت توان تامین انرژی بدون ریسك را برای چینندارد.

پس تنها ایران نقطه اتكاء چین است.

اما پاسخهای چین به تحریكات و تحركات ایالات متحده بقدر كافیهوشیارانه بوده است.

چین با گروكشیدن اوراق قرضه ایالات متحده و تحریك طرفدارانترامپ از طریق وضع عوارض گمركی بر محصولاتشان وارد تقابلی فرسایشی شده و از دیگرسو تضامین قدرتمندی را در جهت حفظ ساختار فعلی حكومت ایران به آنها ارائه داده است.

بنابراین علیرغم تمام فشارهای ایالات متحده و فروپاشی ارزشپول ملی بنظر میرسد ایران بتواند از زیر فشار رهایی یافته واثرات این فروپاشی راتبدیل به احسن كند.

شرایط تا اینجا پایاپای به پیش رفته و سیاست محافظه كارانآمریكایی هم مانند همتای دموكراتشان اثربخش نبوده.

رشد اقتصادی چین حتی بیشتر هم گردیده و كماكان به ایالاتمتحده نزدیك میشود.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت مخبر،تاریخ انتشار: 23مرداد1397 ، کدخبر: 1178692: www.mokhbernews.ir


منبع: شعار سال

«بولتون» هفته آینده با همتای روس خود درباره نقش ایران در سوریه رایزنی خواهد کرد


یک رسانه انگلیسی به نقل از مقام‌های آمریکایی مدعی شده است «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هفته آینده با همتای روسی خود درباره نقش ایران در سوریه رایزنی خواهد کرد.
«بولتون» هفته آینده با همتای روس خود درباره نقش ایران در سوریه رایزنی خواهد کرد

شعارسال: یک رسانه انگلیسی به نقل از مقام‌های آمریکایی مدعی شده است «جان بولتون»،مشاور امنیت ملی کاخ سفید هفته آینده با همتای روسی خود درباره نقش ایران در سوریهرایزنی خواهد کرد.

یک مقام دولت آمریکابه رویترز گفت بولتون در دیدارش هفته آینده‌اش در ژنو با «نیکلای پاتروشف»، مشاور امنیتملی روسیه با او درباره معاهده‌های کنترل تسلیحاتی و نقش ایران در سوریه رایزنی خواهدکرد.

این دیدار در ادامهدیدار جنجالی‌ای خواهد بود که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا 25 تیر سال جاری با«ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه در شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند داشت.

ترامپ بعد از ایندیدار به دلیل عملکرد ضعیفش در کنار پوتین مورد انتقاد تند گروه‌های مختلف از سیاستمدارانهم‌حزبی‌اش گرفته تا دموکرات‌ها و رسانه‌ها و کارشناسان قرار گرفت.

به نوشته رویترز،کاخ سفید هنوز جزئیاتی از دیدار ترامپ با پوتین منتشر نکرده است. اما مقام آمریکاییفهرستی از موضوعات مورد بحث میان دو طرف را ذکر کرده است.

مقام آمریکایی ادعاکرد موضوع اصلی گفت‌وگوی پوتین و ترامپ جنگ در سوریه و نقش ایران در این کشور بودهاست.

خبرسازی ناشیانه

در حالی که مقام‌هایروسیه بعد از این دیدار بارها بر ضرورت باقی ماندن ایران در سوریه جهت مقابله با تروریسمتأکید کردند، مقام آمریکایی ادعا کرده پوتین و ترامپ بر سر این اصل که ایران باید ازسوریه خارج شود، توافق کرده‌اند، اما مسکو گفته که انجام آن دشوار است.

تحلیل بسیاری از کارشناسانو صاحبنظران آمریکایی در زمان دیدار ترامپ و پوتین و بعد از آن این بود که روسیه تمایلو توان لازم برای متقاعد کردن ایران برای جهت خروج از سوریه را ندارد.

دیگر موضوعی که ترامپو پوتین درباره آن گفت‌وگو کرده‌اند معاهده‌های کنترل تسلیحاتی میان روسیه و آمریکابوده است.


سایت شعار سال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاریفارس، تاریخ انتشار 26مرداد 97، کدمطلب: 13970526000017،www.farsnews.com

منبع: شعار سال

ترامپ: آمریکا برای آزادی کشیش محبوس، به ترکیه پولی نمی دهد


رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه در یک پیام توئیتری اعلام کرد که واشنگتن بابت آزادی کشیش آمریکایی محبوس در ترکیه، «هیچ پولی به آنکارا پرداخت نخواهد کرد».
ترامپ: آمریکا برای آزادی کشیش محبوس، به ترکیه پولی نمی دهد

شعار سال«دونالد ترامپ» روز پنج شنبه در یک پیامتوئیتری اعلام کرد که آمریکا بابت آزادی «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی محبوس در ترکیهکه او را یک «گروگان میهن پرست بزرگ» می خواند، «هیچ پولی به آنکارا پرداخت نخواهدکرد».

در همین ارتباط، رئیس جمهور آمریکا در این پیام توئیترینوشت: «ما برای آزادی یک مرد بی گناه هیچ پولی پرداخت نخواهیم کرد».

این در حالی است که روز گذشته (چهارشنبه 24 مرداد) یک مقامارشد کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود، از تشدید تحریم‌های واشنگتن علیه آنکارا درصورت عدم آزادی این کشیش محبوس در ترکیه خبر داد.

مقام ارشد کاخ سفید در این خصوص اعلام کرد که در دیدارو گفتگوی «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید با «سردار کیلیچ» سفیر ترکیه در آمریکادرباره آزادی «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی «هیچ پیشرفتی حاصل نشده است».

وی در ادامه گفت: «دولت آمریکا در قبال این مسأله بسیارقاطع خواهد بود. رئیس‌ جمهوری 100درصد به بازگرداندن کشیش برانسون به خانه و زادگاهش متعهداست و اگر ما در چند روز آینده یا یک هفته آینده، اقداماتی را (از سوی ترکیه) شاهدنباشیم، تدابیر بیشتری اتخاذ خواهیم کرد».

گفتنی است، آمریکا به دنبال عدم آزادی این کشیشِ متهمدر ترکیه، تحریم هائی را علیه آنکارا اعلام کرده و این کشور را در شمول اِعمال تعرفههای گمرکی بر محصولات صادراتی از ترکیه به آمریکا قرار داد و با آغاز این جنگ اقتصادیعلیه آنکارا، نرخ لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا سقوط کرد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از جامعه خبری تحلیلی الف ، تاریخ انتشار 26مرداد 97، کدمطلب: 3970526020، www.alef.ir


منبع: شعار سال
>