گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری آخرین اخبار

هزینه تقابل واشنگتن با تهران چقدر است/ ایران لقمه راحتی برای آمریکا نیست!

  1. صفحه اصلی
  2. آخرین اخبار

رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ تنها به گفتن این نکته اکتفا کرد که کشورش 7 تریلیون دلار در منطقه هزینه کرده و هیچ دستاوردی نداشته است، اما به زمان، مکان و چگونگی چنین هزینه‌ای اشاره نمی‌کند.

شعار سالصالح القزوینی در رای الیوم نوشت: رئیس جمهور آمریکادونالد ترامپ تنها به گفتن این نکته اکتفا کرد که کشورش 7 تریلیون دلار درمنطقه هزینه کرده و هیچ دستاوردی نداشته است، اما به زمان، مکان و چگونگی چنین هزینه‌ایاشاره نمی‌کند.

این رسانه عرب زبان ادامه داد: ایالات متحده این مبلغهنگفت را در عراق و افغانستان هزینه کرده است و با این فرض، انتظار می‌رود که دو کشورمذکور به قطعه‌ای از بهشت خدا روی زمین تبدیل شوند! اما می‌بینیم که جز ویرانی، خرابیو بحران‌ها و جنگ‌ها چیزی عاید آن‌ها نشده است؛ بنابراین، ایالات متحده چنین مبلغیرا چگونه هزینه کرده است؟!

آمریکا مدعی است که این مبلغ صرف دو جنگ عراق و افغانستانشده، اما آیا عاقلانه است که تصور کنیم تمام این مبلغ زمانی در کشور‌های عراق و افغانستانهزینه شده است که صدام حسین و طالبان در ضعیف‌ترین مراحل حیات سیاسی خود به سر می‌بردندو به همین دلیل بلافاصله پس از حمله آمریکا فرو پاشیدند؟ واقعا برای از بین بردن چنیننظام‌های ضعیفی 7 تریلیوندلار لازم است؟!

شکی نیست که بخش اندکی از 7 تریلیون دلار صرفدو عملیات براندازی طالبان و صدام شد و بخش قابل توجهی از این مبلغ در راستای تبعاتإشغال هزینه شد؛ چرا که مقاومت عراقی‌ها در برابر این اشغال، خسارت‌های زیادی را بهامریکایی‌ها وارد کرد. روزی نبود که نیرو‌های آمریکایی در عراق مورد حمله قرار نگیرند.

رئیس جمهور سابق آمریکا، اوباما متوجه این بحران اقتصادیشد و معتقد بود در صورت ادامه اشغال عراق، ایالات متحده بدون شک فرو می‌پاشد؛ از اینرو، به سرعت نیرو‌های آمریکایی را از عراق خارج کرده و از دخالت کشورش در بسیاری ازبحران‌های خلیج فارس کاست.

ترامپ به نوبه خود مشکل را تا حدی مشخص کرد و دانستکه بحران اقتصادی به ایالات متحده اجازه ایفای نقش رهبری در جهان را نمی‌دهد؛ به همیندلیل، در پشت پرده تمام اقدامات و تصمیمات او، در درجه اول، سودآوری برای آمریکا قراردارد و هدف او کاهش هزینه هاست.

امروز، ترامپ آمده است تا نتایج هزینه‌هایی که کشورشدر گذشته صرف کرده است را برداشت کند؛ از این رو، صراحتا دولت‌های منطقه را به ضرورتپرداخت بهای برخورداری از حمایت آمریکا فراخوانده است؛ اما این مهم بدون ساختن یک دشمنفرضی محقق نمی‌شود و ایران همان دشمن فرضی است. در همین رابطه، ایالات متحده از برجامخارج شد تا مقابله را رسانه‌ای کند و چه بسا در صورتی که ترامپ موفق شود اتحادیه اروپارا در این مورد با خود هم داستان کند، مقابله از سطح رسانه‌ها نیز فراتر رود.

ایران، اما به خود اجازه نمی‌دهد که به لقمه راحتی برایترامپ تبدیل شود؛ البته طبیعت مقابله ایران با این حمله آمریکا، منوط به میزان همراهیجامعه بین الملل با تحریم‌های آمریکاست و در حالتی که جامعه بین الملل در برابر فشار‌هایآمریکا تسلیم شود، این مقابله در حدود مشخصی باقی نخواهد ماند؛ چرا که ترامپ از زمانخروج از برجام، به نحوی آتش را به روی ایران گشوده است و با اینکه تهران از شراره‌هایاین اتش متاثر شده، اما هنوز مستقیما در معرض آن قرار نگرفته است؛ بدین جهت است کهایران هر آنچه در دست دارد را برای مقابله با همراهی دیگر دولت‌ها با واشنگتن، به خدمتمی‌گیرد.

اوج گیری تنش‌ها علیه ایران و احتمال به راه افتادنجنگی علیه آن، برای ترامپ آسان نخواهد بود و در صورتی که ایالات متحده ادعا می‌کند7 تریلیوندلار برای سرنگونی دو نظام رو به فروپاشی هزینه کرده است، برای از بین بردن ایرانیکه از توانایی‌های موشکی و هسته‌ای برخوردار بوده و امتداد منطقه‌ای و بین المللی دارد،چه مبلغی را باید هزینه کند؟!

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری رویداد24 ، تاریخ انتشار 18 مرداد 97، کدمطلب: 141253، www.rouydad24.ir


منبع: شعار سال


addup.center