گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

فرانسه یا آلمان مرکز تسویه حساب های اروپا با ایران می شود

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار اقتصادی

منابع آگاه اعلام کردند: فرانسه یا آلمان به عنوان کشور میزبان برای انجام تسویه حساب های مالی میان ایران و اتحادیه اروپا عمل خواهند کرد

شعارسال:منابع آگاه اعلامکردند: فرانسه یا آلمان به عنوان کشور میزبان برای انجام تسویه حساب های مالی میانایران و اتحادیه اروپا عمل خواهند کرد.

 به نقل از اسپوتنیک، باوجود شایعاتی مبنی بر اینکه کسی تمایل به میزبانی مکانیزمتجارت با ایران را به دلیل ترس از تحریم های آمریکا ندارد، منابع آگاه اعلام کردندفرانسه یا آلمان به عنوان عملی ترین گزینه های این میزبانی شناخته و در این مورد پیشقدم شده اند.

بر همین اساس فرانسهیا آلمان ممکن است کشور میزبان برای تسویه حساب های اروپایی ها شوند که به عنوان «وسیلهپرداخت ویژه» از آن نام برده می شود و یک مکانیزم پرداخت است که به شرکت های اروپاییاجازه دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران را می دهد.

ایجاد این مکانیزمبه عنوان اعتمادی از سوی اتحادیه اروپا به آمادگی واقعی آنها برای حفظ برجام است وبا اجرای دور جدید تحریم ها علیه ایران از پنجم نوامبر، تهران در مورد ایجاد این مکانیزم«وسیله پرداخت ویژه» بی قرار است.

در همین حال کاظمسجادپور، معاون وزیر خارجه ایران در مورد وسیله پرداخت ویژه که در حال راه اندازی است،گفت: چیزی که در این باره کمبود احساس می شود، سرعت و کارآمدی آن است.

وسیله پرداخت ویژهبه عنوان یک مکانیزم تبادل تهاتری بدون استفاده از دلار و تبادلادت مالی بین کشورهایاتحادیه اروپا با ایران عمل می کند و در عوض از اعتبارات به عنوان شکلی از ارز مجازیبهره می برد. شرکت های ایرانی کالاهای خود را به شرکت های اروپایی می فروشند و اعتبارآنها ذخیره می شود که می توانند بعدا از آن برای خرید کالایی دیگر از یک شرکت اروپاییاستفاده کنند.

بر پایه این گزارش،پیش از این هم فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفته بود که تجارتمیان ایران و اتحادیه اروپا یک جنبه اساسی حق ایران برای داشتن مزیت اقتصادی در مقابلآنچه که تا الان انجام داده، است و هم راستا با تمام تعهدات مرتبط با قرار داد هستهای است.

شعارسال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار16آبان 97، کدخبر:4452582، www.mehrnews.com

منبع: شعار سال


addup.center