گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری علمی و فناوری

دولت ها در مسیر جدید نوآوری مسؤولیت مهم دارند

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار علمی و فناوری

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: شرکت های نوپا زیست بوم نوآوری کشور را بسیار پویا و پر تحرک کرده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سورنا ستاری در همایش بین المللی فناوری و نوآوری آسیا و اقیانوسیه افزود: ایران در سال 2011 میلادی بیشترین رشد علمی دنیا را تجربه کرد و اکنون نیز در غرب آسیا جایگاه اول و در جهان جایگاه پانزدهم را دارد.
وی گفت: اکنون موج سوم تحولات علم و فناوری ایران با موضوع نوآوری و توجه به نقش زیست بوم توسعه در کشور در جریان است و تلاش می شود نگرشی یکپارچه به نقش نهادها و بازیگران مختلف علم و فناوری، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی شکل گیرد.
ستاری افزود: شرکت های نوپا امروزه اکوسیستم نوآوری کشور را بسیار پویا و پر تحرک کرده اند و برخی از موفق ترین این استارت آپ ها جای خالی بازیگران جهانی همچون «یوتیوب» و «آمازون» را در ایران پر کرده اند و هم اکنون به شرکت های توانمندی تبدیل شده اند که در جستجوی حضور در بازارهای منطقه هستند.
وی گفت: تعداد زیاد مراکز نوآوری، صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر، شرکت های فناوری برتر (های تک) و شرکت های خلاق که فراتر از بخش های اقتصادی در شهرهای بزرگ، به بخش های اقتصادی و اجتماعی در شهرهای متوسط و کوچک نیز در حال تسری است، نمودهایی از فراگیر شدن نوآوری در ایران است.
ستاری افزود: این مهم فقط محدود به حوزه «آی سی تی» نبوده است بلکه در بخش های بیوتکنولوژی، سلول های بنیادی، نانوتکنولوژی، هوافضا و همچنین سایر بخش های فناوری نیز استارت آپ های مهمی توسعه یافته اند.
وی گفت: حمایت از بیش از 4 هزار و 300 شرکت دانش بنیان داخلی و رشد پی در پی رتبه ایران در شاخص نوآوری نشانه هایی از موفقیت در این مسیر است.
ستاری افزود: همه می دانیم که امروزه از فناوری و نوآوری انتظار می رود موتور محرک تلاش ها برای توسعه فراگیر و پایدار بشری باشد، بنابراین لازم است با نگاهی فراگیر به نوآوری، مسائل پیش رو را دوباره صورت بندی و در طراحی راه های جدید علاوه بر فناوری های نوین از ظرفیت های متنوع و توزیع شده نهادهای اجتماعی و بومی کشور ها نیز استفاده مؤثر کنیم.
وی گفت: در نوآوری فراگیر نیاز عموم مردم از طبقات مختلف به ویژه طبقات کمتر برخوردار در کانون توجه است و به جای نگرش تک بعدی به پیشرفت افراد و جوامع و همچنین تقسیم بندی آنها به پیشتاز و عقب مانده، تنوع جوامع و تفاوت های منطقه ای و فرهنگی مد نظر قرار می گیرد تا راه حل های خلاقانه، بومی و مبتنی بر واقعیت های بافت جوامع طراحی شود.
ستاری افزود: دولت ها در این مسیر جدید نوآوری مسؤولیتی بسیار مهم بر عهده دارند.
دانلود
منبع: شبکه خبر