گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

تبعات یک قتل برای رژیم آل سعود

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

مفقود شدن « جمال خاشقجی » روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی و قتل احتمالی او در سرکنسولگری عربستان در ترکیه، تیتر اول رسانه های خبری جهان را به خود اختصاص داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بررسی روند تحولات نشان می دهد كه هرچه از زمان ربایش « جمال­ خاشقچی» Jamal Khashoggi در روز سه شنبه 10 مهر( 2 اکتبر2018)­و انتشار ابعاد و جزئیات وحشتناك آن می گذرد ، بر گستره اعتراضات و واكنش ها در این باره افزوده می شود به گونه ایی كه این مسئله به یك پرونده بین المللی علیه عربستان و شخص محمد بن سلمان تبدیل شده است.­
با توجه به اینكه محمد بن سلمان در ماجرای بازداشت سعد حریری نخست وزیر وقت لبنان و یا جنگ یمن و قطع رابطه با كانادا هزینه چندانی پرداخت نكرده بود لذا تصور می كرد بستن پرونده جمال خاشقچی ­نیز هزینه چندانی نخواهد داشت و با پول و یا سركوب می تواند جلوی اعتراض ها را بگیرد اما گویا در این مورد دچار خطای محاسباتی شده است. جدا از اینكه صبر جامعه جهانی در قبال اقدامات و سیاست های نابخرادانه محمد بن سلمان لبریز شده، بلكه ماجرای جمال خاشقچی از چند جهت با ماجراهای قبلی متفاوت است: نخست اینكه در این ماجرا چند جرم با هم رخ داده است . یعنی جمال خاشقچی­ هم ربوده شده هم به طرز فجیع و با اره به قتل رسیده و هم اینكه حق اعتراض از وی سلب شده و از همه مهمتر اینكه عربستان از كنوانسیون وین درخصوص حقوق دیپلماتیك و آداب كنسولی سوء­استفاده كرده و برای مقاصد تروریستی استفاده كرده است و این نگرانی برای كشورها ایجاد شده كه عربستان از اماكن دیپلماتیك خود در این كشورها نیز به اقدامات مشابه دست بزند.
تركیه به لحاظ اینكه عربستان با آبرو و حیثیت این كشور بازی كرده و با اینكار صنعت گردشگری این كشور را نیز (در شرایطی كه تركیه برای مقابله با عوارض افزایش بهای دلار به آن نیاز مبرم دارد ) به خطر انداخته است به شدت از عربستان و شخص ­محمد بن سلیمان دل چركین است و برای اعاده حیثیت و حاكمیت ملی خود دست به هر كاری می زند.
قطر نیز به این ماجرا به عنوان فرصتی نگاه می كند كه می تواند محمد بن سلمان را زمین بزند.در این میان به نظر می رسد دولت ترامپ از گاف اطلاعاتی و امنیتی محمد بن سلمان در حذف جمال خاشقچی ­همانند سایر پرونده ها همچون پرونده 11 سپتامبر برای باج خواهی استفاده می كند كه به طور مشخص بر عرضه سهام ­آرامكو در بازار وال استریت متمركز شده است و راستگرایان حاكم بر تل آویو به رهبری نتانیاهو­ نیز علیرغم همپیمانی با جناح كودتاگر حاكم بر عربستان به رهبری محمد بن سلمان از اینكه عربستان نیز به سرنوشت دیگر كشورهای عربی آشوب زده دچار شود­ چندان ابایی ندارد چرا كه فكر می كند از عوارض ناشی از آن می تواند ­برای چند صباحی جهت ایجاد حاشیه امن برای خود ­استفاده كند .
اكنون مشخص شده است كه عربستان در این ماجرا تنها نبوده است و با توجه به اینكه 15 ­مامور اطلاعاتی و امنیتی این كشور برای ترور جمال­ خاشقچی در كنسولگری ­استانبول ­از امارات و مصر وارد شده و دوباره به آنجا برگشته اند
 روزنامه گاردین امروز (پنجشنبه)نوشت جزئیات تازه ای درباره ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی ، روزنامه نگار ناراضی معروف عربستانی، فاش شده است.
این روزنامه در پایگاه اینترنتی به نقل از روزنامه های طرفدار دولت در ترکیه نوشت: افسران نیروهای ویژه سعودی، مقامات اطلاعاتی، نیروهای گارد ملی و یک کارشناس پزشکی قانونی جزو تیم 15 نفره ای بودند که در ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار ناراضی برجسته عربستانی در ترکیه دست داشته اند.
 
پایگاه اینترنتی نیویورک تایمز در گزارشی برای داماد ترامپ که حشرو نشری با بن سلمان داشت ابراز نگرانی کرد و نوشت: قتل احتمالی جمال خاشقجی برای دونالد ترامپ و برای جارد کوشنر داماد و مشاور ترامپ الزامات و پیامدهایی شخصی به دنبال داشته باشد.
کوشنر بیش از هر کس دیگری در دولت ترامپ از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی حمایت کرده و این شاهزاده جوان سعودی را به مقام یک متحد کلیدی در جهان عرب و اصلی ترین شریک کاخ سفید در این پادشاهی عربی ارتقاء داده است . این درحالی است که  گزارش ها حاکی از احتمال دخالت بن سلمان در ناپدید شدن خاشقجی می کنند
 
 روزنامه ­الاخبار چاپ لبنان نیز به چند مورد تاریخی مشابه با آدم ربایی کنسولگری عربستان در ترکیه اشاره کرد و نوشت: مسئله ناپدید شدن جمال خاشقجی احتمالاً برای چندین سال و شاید چندین دهه لاینحل بماند. منصور الکیخیا وزیر امور خارجه اسبق لیبی در دهه 1990 از مقابل هتلی در قاهره و پیدا شدن جسد او در سال  2012 پس از سرنگونی رژیم قذافی بر جایگاه رژیم لیبی تاثیر منفی داشت و بر آینده این کشور سایه افکند. موضوع ناپدید شدن امام موسی صدر در لیبی در اواخر دهه 70 قرن گذشته که همچنان مبهم مانده است بر روابط لبنان و لیبی تأثیر گذاشت.  روزنامه ­الاخبار  همچنین به مورد دیگر اشاره کرد و نوشت ناپدید شدن رضا هلال روزنامه نگار الاهرام در سال 2003 است که بر جایگاه رژیم حاکم در مصر تأثیر گذاشت. علیرغم سرنگونی رژیم حسنی مبارک، این مسئله همچنان مبهم باقی مانده است.
 
 پایگاه اینترنتی خبری عراقی « اسرار مدیا» در نهمین روز منتقد آل سعود اعلام کرد هاکان کاکیل سفیر ترکیه در لبنان گفته است محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پنج میلیارد دلار پیشنهاد کرده است تا در مقابل پرونده جمال خاشقجی  بسته شود. اردوغان روز گذشته اعلام کرد شخصا مسئله خاشقجی را پیگیری می کند.
یک مخالف سعودی نیز امروز گفت از زمان خروج جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی از این کشور، ریاض به خانواده و نزدیکان وی اجازه ترک عربستان را نمی دهد. 
با وجود دست و پا زدن عربستان و اظهار نظر ترامپ این احتمال قوت گرفته است كه این دو كشور در این ماجرا دست داشته اند یا اینكه محمد بن سلمان ­ برای رد گم كردن و تقسیم هزینه ها پای دیگر کشورها را به ماجرا می كشاند.
دانلود
منبع: شبکه خبر


addup.center