گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری فرهنگی

از میانمار تا عربستان/ 2018 خونین ترین سال برای روزنامه نگاران


خبرنگاران و روزنامه نگاران برای تهیه گزارش همیشه در معرض خطر قرار دارند، به ویژه که محل کارآنها در مناطق پرخطر مانند سوریه، افغانستان، میانمار باشد، سال 2018 میلادی برای آنها خونین ترین سال نسبت به سالهای گذشته بوده است.

خبرگزاری شبستان، گروه بین الملل: از میانمار تا آناپولیس، خبرنگاران و روزنامه نگاران به علت فعالیت کاریشان در معرض آزار و اذیت، بازداشت و حتی مرگ قرار دارند، به طوری که کمیته حمایت از روزنامه نگاران از کشته شدن 45 روزنامه نگار در سال 2018 به علت کارشان گزارش داد؛ اما سازمان «خبرنگاران بدون مرز» اعلام کرد که این آمار کمی بالاتر است.

روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی در این باره به بررسی تلفات جانی روزنامه نگاران در طول سال جاری اشاره کرده و اعلام کرده است که مناطق درگیر مانند افغانستان و سوریه همچنان خونین ترین مناطق برای روزنامه نگاران به شمار می آید، اما گروههای آزاد مطبوعات نسبت به وخامت وضعیت در مناطقی مانند مکزیک یا بخش های از اروپا و آمریکا که روزنامه نگاری آزادی یکی از ستون های جامعه مدنی است، هشدار دادند.

 

«کورتنی رادش» مدیر تبلیغات در کمیته حمایت از روزنامه نگاران گفته است که امسال یکی از بدترین سالهای آزادی مطبوعات بوده است و در طول دو سال گذشته شاهد بدتر شدن شرایط محیط کاری بودیم که در آن فعالیت می کنیم.

واشنگتن پست تاکید کرده است که بیشتر تهدیدها، بازداشت ها و کشته شدن ها در طول سال 2018 میلادی رقم خورده است، اما چهار منطقه خونین ترین مناطق سال جاری بودند.

 

روزنامه نگاران در میانمار

مقامات میانماری، «لو لون» و «کیاو سوو» روزنامه نگاران رویترز سال جاری به زندان محکوم کردند، این روزنامه نگاران در دسامبر 2017 میلادی هنگام فعالیت شان برای تهیه گزارش از کشتار ارتش میانمار ضد مسلمانان روهینگیا بازداشت شدند.

این روزنامه نگاران گفته اند که پلیس میانمار آنها را به نشست دعوت کردند و پلیس اسنادی را هنگام ترک نشست به آنها داده است و پس از زمان کوتاهی از ترک نشست، آنها را دستگیر کردند.

دادگاه میانمار اعلام کرد که این دو مرد قانون اسرار رسمی در میانمار را نقض کردند و به همین دلیل به هفت سال زندانی محکوم شدند.

 

آناپولیس

بعد از ظهر 28 ژوئن، یک مرد به دفتر روزنامه محلی «کپیتال گازت» در شهر آناپولیس حمله کرد و به روی کارمندان آن تیراندازی کرد که در نتیجه آن پنج نفر کشته است.

براساس این گزارش، این حادثه خونین ترین حمله به روزنامه نگاران آمریکایی از دهه های پیش به شمار می آید.

به نظر می رسد که این تیراندازی کورکورانه نبوده است، زیرا در ستونی از این روزنامه به محکومیت وی برای آزار و اذیت یک زن پرداخته شده است و این اذیت ها تا جایی بوده است که «تام مارکوارد»سردبیر پیشین این روزنامه پرسیده بود که آیا راموس درپایان حمله خواهد کرد؟

وی به روزنامه لس آنجلس تایمز گفته است که در آن زمان گفته بود که این مرد به اندازه کافی دیوانه است و همه ما را می کشد.

 

کمین در افغانستان

اصحاب رسانه در افغانستان شاهد حملات فزاینده هستند، به طوری که در 30 آوریل یک موتور سوار در عملیات انتحاری خودش را درنزدیکی سفارت آمریکا در کابل منفجر کرد و روزنامه نگاران برای تهیه خبر به مکان حادثه شتافتند و یک فرد مهاجم دیگر در همان مکان خودش را منفجر کردند که به کشته شدن 25 نفر منجر شود که 9 نفر از کشته شدگان روزنامه نگار و عکاس بودند.

در حمله جداگانه دیگر در همان روز، «احمد شاه» خبرنگار بی. بی سی با گلوله در ایالت خوست کشته شد.

«لطف الله نجافی زاد» رئیس تلویزیون افغانستان گفت: این روز خونین ترین روز برای اصحاب رسانه افغانستان در طول 15 سال گذشته بوده است.

این خشنونت ها هرگز عزم روزنامه نگاران را نشکسته است و روزنامه نگاران فعالیت خود را ادامه دادند، به طوری که در ششم سپتامبر «سامیم فرامرز» درباره مکان انفجار در کابل هنگامی که انفجار دوم رخ داد، سخن می گفت که این مسئله به قطع پخش برنامه منجر شد و فرامرز و «رامز احمدی» تصویربردار در این حادثه کشته شدند.

 

عربستان

در دوم اکتبر، «جمال خاشقجی» روزنامه نگارمنتقد عربستان به کنسولگری این کشور در استانبول وارد شد، اما از آن خارج نشد، این امر بحرا دیپلماتیکی را برای عربستان به همراه داشت؛ به طوری که باوجود اعتراف عربستان به کشته شدن خاشقجی، اما همچنان جزئیات عملیات ترور پنهان است.

در آغاز عربستان نقش خود را در قتل و حتی مرگ خاشقجی را نفی می کرد، اما با گذشت هفته ها عربستانی ها داستان را تغییر دادند و اعلام کردند که وی در درگیری داخل کنسولگری کشته شده اند و تعداد از افراد را که بخشی از گروه ترور بودند، را متهم به این قتل کردند تا اتهام از گردن مقامات سعودی از جمله «محمد بن سلمان» ولیعهد برداشته شد.

 

اما روایت متناقض عربستان و دلایل ارایه شده ترکیه درباره این جنایت باعث شد تا پای سازمان سیا به مسئله باز شود و در گزارشی اعلام کند که ولیعهد عربستان دستور قتل را صادر کرده است.

قدرت حاکمه عربستان درحال حاضر به علت مسئله خاشقجی دچار بحران داخلی و بین المللی شده است و همه تلاش خود را با حمایت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و متحدان عربی اش برای بهبود چهره اش انجام می دهد.

پایان پیام/44
منبع: شبستان


addup.center