تظاهرات خشم بحرین با فرا رسیدن انقلاب 14 فوریه


خبرگزاری شبستان: مردم بحرین در آستانه انقلاب 14 فوریه تظاهرات خشم را در سراسر این کشور برپا کردند و برنامه نافرمانی مدنی را کلید زدند.
تظاهرات خشم بحرین با فرا رسیدن انقلاب 14 فوریه

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از البحرین الیوم، با آغاز شمارش معکوس برای برپایی هفتمین سالروز انقلاب 14 فوریه، مناطق مختلف بحرین شب گذشته( سه شنبه 24 بهمن) شاهد تظاهرات ها و اعتراض های گسترده ضد رژیم آل خلیفه و اقدامات این رژیم بود.

بحرینی ها نافرمانی مدنی خود را با تعطیلی پاساژهای تجاری آغاز کردند و  با آغاز سپیده دم 14 فوریه ، چراغ های بیرون از منازل را به منظور آمادگی برای نافرمانی مدنی و برگزاری فعالیت ها به مناسبت سالروز انقلاب 14 فوریه خاموش کردند.

این تظاهرات خشم در سراسر بحرین از جمله منامه، سترة، بلدات القدم، باربار، كرانة، جدحفص، السنابس، الدیه، كرباباد، السهله الجنوبی والشمالی، البلاد القدیم، أبوقوة، عالی، توبلی، الهملة، المعامیر، العكر و سماهیج برگزار شد

تظاهرات کنندگان شعارهای انقلابی و ضد آل خلیفه از جمله اعتصاب اعتصاب برای زندانیان، ملت ما مقاومت، درخواست ما سر حمد و ملت خواهان سرنگونی این رژیم است، سردادند.

تظاهرکنندگان همچنین بر حق دفاع مقدس و یاری آیت الله «شیخ عیسی قاسم» مرجعیت شیعیان بحرین تاکید کرد.

بحرین از 14 فوریه سال 2011 شاهد انقلاب مردمی علیه رژیم آل‌خلیفه است. مردم خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند. در مقابل، رژیم بحرین با همدستی برخی کشورهای عربی از جمله عربستان این درخواست‌های مشروع ملت بحرین را با مشت آهنین سرکوب می‌کند. سازمانهای حقوقی بین المللی بارها به انتقاد از دولت بحرین در نقض گسترده حقوق بشر در این کشور پرداخته است، اما مقامات بحرینی بدون توجه به این اقدامات به سرکوب اعتراضات مردمی می پردازند.

 

پایان پیام/44

آغاز شعایر حج/حرکت حجاج به سمت منا


حجاج بیت الله الحرام امروز پس از نماز صبح در کعبه مشرفه به سمت منا برای ادای ارکان فریضه حج رهسپار شدند.
آغاز شعایر حج/حرکت حجاج به سمت منا

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از الجزیره، حجاج بیت الله الحرام امروز یکشنبه( 28 مرداد) پس از ادای نماز صبح در مکه مکرمه ، به سمت مشعر منا روی آوردند تا روز ترویه بگذرانند و در آنجا بیتوته کنند.

 

حجاج صبح فردا (29 مرداد مطابق با نهم ذی الحجه) به کوه عرفه به منظور وقوف در آنجا که یکی از مهمترین ارکان فریضه حج است، رهسپار می شود و سپس همگی نماز ظهر و عصر را ادا می کنند و تا غروب خورشید منتظر می مانند.

 

پس از غروب، حجاج به مزدلفه می روند و در آنج می مانند و به جمع آوری ریگ برای استفاده آن در رمی جمره عقبه بزرگ در دهم ذی الحجه که  روز اول عید قربان است، اقدام می کنند.

 

پس از رمی جمره عقبه، حجاج در روز نحر برای ادای طواف افاضه حول کعبه به مکه مکرمه می روند و سپس برای گذراندن ایام تشریق و رمی جمرات سه گانه به منا بازمی گردند.

 

پس از گذراندن ایام تشریق، حجاج برای ادای طواف وداع به مکه مکرمه می روند و مناسک حج را پایان می دهد.

 

وزارت امور خارجه عربستان اعلام کرد: نزدیک به دو میلیون مسلمان برای ادای مناسک حج از بیش از 80 کشور جهان وارد سرزمین وحی شدند.    

پایان پیام/44

پشت پرده روابط بغداد و آنکارا چیست؟


اگرچه هیچ کس اطلاعی از پشت پرده روابط بغداد و آنکارا خبر ندارد اما نرم تر بودن مواضع عراق با ترکیه نسبت به ایران هم جای سوال دارد و هم نشان می دهد که مسائلی در پشت این پرده وجود دارد که به زودی به آن پاسخ داده خواهد شد.
پشت پرده روابط بغداد و آنکارا چیست؟

به گزارش خبرگزاری شبستان، بازار تحریم های آمریکا این روزها داغ داغ است. واشنگتن که گویی به گفته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران؛ معتاد به تحریم شده است، تهران و آنکارا را به طور همزمان و البته به دلایل مختلف، هدف تحریم قرار داده است اما از بحث رویکرد تحریمی واشنگتن که برای همه واضح و مبرهن است، بگذریم به موضع همسایگان در برخورد با این تحریم ها می رسیم، مواضعی که گاهی سوال برانگیز می شود.

 

از آنجا که تحریم های یکجانبه واشنگتن بر کاهش ارزش ارزهای داخلی در ایران و ترکیه تاثیر گذاشته است، هر دو کشور در اندیشه جبران این مسئله با انجام روابط تجاری با حذف دلار هستند.

 

عراق از جمله کشورهایی است که دارای روابط تجاری و دوستانه با هر دو کشور ایران و ترکیه است و قاعدتا انتظار می رود در برخورد با مسئله تحریم ها علیه هر دو کشور، یکسان عمل کند اما این اتفاق عملا رخ نداده است.

 

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به تازگی اعلام کرد که کشورش خود را ملزم به رعایت درخواست آمریکا برای استفاده نکردن از دلار در معاملات با ایران می داند.

 

او در یک کنفرانس مطبوعاتی در بغداد گفت: ما هیچ گزینه و انتخاب دیگری غیر از این نداریم.

 

این در حالی است که هفته گذشته هم نخست وزیر عراق اعلام کرده بود که موافق با تحریم های آمریکا علیه ایران نیست اما برای محافظت از منافع خود با این تحریم ها همراهی می کند.

 

تحلیلگران می گویند که آمریکا و ایران هر دو از بزرگ ترین متحدان عراق به شمار می آیند و تحریم های واشنگتن علیه تهران، دولت العبادی را بر سر یک دو راهی قرار داده است اما اگر این تحلیل درست باشد چرا این اتفاق در مورد ترکیه نیفتاده است؟

 

العبادی که می گوید دلار را از معاملات خود با ایران حذف نمی کند در عین حال حمایت خود را از ترکیه در بحران کنون اقتصادی اش اعلام می کند.

 

نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه عراق در برابر تحریم های آمریکا از ترکیه حمایت می کند تاکید کرد که خاک عراق هرگز برای آغاز حمله به ترکیه، مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

 

«المانیتور» در تحلیلی درباره رویکرد عراق در قبال تحریم های وضع شده علیه ایران نوشت: از زمان اعمال این تحریم ها در روز هفتم آگوست، حیدر العبادی برای ایجاد تعادل در روابط میان آمریکا و ایران تلاش می کند تا مبادا هیچ کدام از آنها را به عنوان یک متحد حامی از دست بدهد.

 

به همین دلیل وقتی اظهارات العبادی درباره اینکه عراق به تحریم های آمریکا علیه ایران احترام می گذارد، تهران و بسیاری از گروه ها و احزاب حامی ایران در عراق را عصبانی کرد، او از مواضع خود تا حدی عقب نشینی کرده و اعلام کرد که فقط در ارتباط با ممنوعیت دلار در تجارت با ایران،تحریم ها را رعایت می کند اما العبادی در رابطه با آنکارا لحن قاطعانه تری را به کار برده و می گوید که به طور همه جانبه در مقابل تحریم های واشنگتن از ترکیه حمایت می کند.

 

اگرچه هیچ کس اطلاعی از پشت پرده روابط بغداد و آنکارا خبر ندارد اما نرم تر بودن مواضع عراق با ترکیه نسبت به ایران هم جای سوال دارد و هم نشان می دهد که مسائلی در پشت این پرده وجود دارد که به زودی به آن پاسخ داده خواهد شد.

پایان پیام/7

واکنش دمشق به کمک 100 میلیون عربستان به ائتلاف بین المللی


وزارت امورخارجه سوریه از کمک 100 میلیون دلار عربستان به ائتلاف بین المللی انتقاد و اعلام کرد: این کمک میلیونی به ائتلاف بین المللی متوقف می شود.
واکنش دمشق به کمک 100 میلیون عربستان به ائتلاف بین المللی

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از عربی الیوم، در پی اعلام کمک 100 میلیون دلاری عربستان به سوریه برای مبارزه با گروهک تروریستی داعش، وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد: مقامات عربستان به ارزش 100 میلیون دلار به بهانه مبارزه با تروریسم به ائتلاف بین المللی به رهبری واشنگتن که مشروعیت بین المللی ندارد، کمک می کنند.

 

یک مسئول وزارت امورخارجه در این باره گفت: ائتلاف بین المللی قطعنامه های شورای امنیت مرتبط با بحران در سوریه را نقض می کند.

 

این مسئول که خواست نامش فاش نشود، گفت:ائتلاف بین المللی هزاران کودک و زن را در سوریه به قتل رسانده است و به دهها پایگاه ارتش سوریه که با اعضای گروهک تروریستی داعش در شرق سوریه و مناطق دیگر در این کشور مبارزه می کند، حمله کرد. همچنین این ائتلاف بسیاری از زیربناهای سوریه را که ملت سوریه برای آن صدها میلیارد دلار هزینه کردند، تخریب کرد.

 

این مسئول سوری از کشورهای عضو در ائتلاف بین المللی خواست تا از این ائتلاف بدون تاخیر خارج شوند، زیرا تنها به تروریست ها خدمت می کند و امنیت و صلح در منطقه و جهان را تهدید می کند.

 

گفتنی است، عربستان سعودی (روز جمعه 26 مرداد) در بیانیه‌ای اعلام کرد که 100 میلیون دلار را برای حمایت از ائتلاف بین المللی برای بازگرداندن ثبات به مناطق آزاد شده از دست داعش در شمال شرق سوریه ارائه می‌دهد و وزارت امورخارجه آمریکا نیز از این اقدام عربستان استقبال کرد.

پایان پیام/44

محصولات الکترونیکی آمریکا را تحریم می کنیم


رئیس جمهوری ترکیه گفت: ترکیه محصولات الکترونیکی آمریکا را تحریم می کند و محصولات مرغوب تری را ساخته و صادر خواهد کرد.
محصولات الکترونیکی آمریکا را تحریم می کنیم

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از آناتولیف «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه امروز سه شنبه(23 مرداد) در سخنانی که به مناسبت هفدمین سالروز تاسیس حزب عدالت و توسعه ایراد کرد، گفت: ترکیه محصولات الکترونیکی آمریکا را که افتخار بخش صنعتی در آمریکا به شمار می آید، تحریم خواهد کرد.

 

اردوغان افزود: کشورش محصولاتی با مرغوبیت بهتر از این آنها را که با ارزهای خارجی وارد می کنند، خواهد ساخت و صادر خواهد کرد.

 

وی ادامه داد:  ترکیه از شایستگی هایی برای تحقق این امر برخوردار است و تصمیم دارد تا انگیزه بیشتری را برای تجار و بازرگانان که مایل به سرمایه گذاری در ترکیه هستند، فراهم کند.

 

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به بحران اقتصادی و مالی در این کشور، گفت: پس از آنکه نتوانستند ما را مجبور به اجرای خواسته شان کنند، به استفاده از سلاح اقتصادی ضد ما روی آوردند.

 

وی تاکید کرد: یکی از اهداف ما افزایش درآمد سرانه ترکیه با آغاز سال 2023 است و ترکیه یکی از قوی ترین سیستم های بانکی در جهان را دارد و سقوط پول ترکیه ارتباطی با منطقه اقتصادی ندارد.

 

اطلاعات پایگاه « ITC Trade» نشان می دهد که واردات ترکیه از آمریکا در سال گذشته نزدیک به 12 میلیارد دلار رسید و نزدیک به 600 میلیون دلار آن را محصولات الکترونیکی شامل می شود.

پایان پیام/44

سرنوشت «البغدادی» از زبان یک مسئول امنیتی عراق


یک منبع امنیتی عراقی از سرنوشت البغدادی و جانشین وی برای رهبری این گروهک پرده برداشت.
سرنوشت «البغدادی» از زبان یک مسئول امنیتی عراق

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از السومریه نیوز، یک منبع امنیتی در عراق امروز (دوشنبه 22 مرداد) گفت: جنگنده های عراقی ماه ژوئن نشست فرماندهان گروهک تروریستی داعش را در خاک سوریه با استناد به اطلاعات دقیق هدف قرار دادند و در نتیجه آن شماری از آنها کشته و تعدادی نیز زخمی شدند.

 

این منبع امنیتی افزود: در میان این زخمی ها «ابوبکر البغدادی» رهبر داعش وجود دارد که به علت زخمی شدند نمی تواند وظایف خود را انجام دهد.

 

وی افزود: برخی از فرماندهان داعش غیر عراقی، «اباعثمان التونسی» را به عنوالن جانشین البغدادی نامزد کردند که این مسئله به اختلافات شدید و بی سابقه در میان اعضای این گروهک منجر شده است و فرماندهان عراقی داعش با نامزدی التونسی مخالف هستند.

 

روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» به نقل از منابع اطلاعات آمریکایی با انتشار گزارش می گذشته از اطلاعات جدیدی درباره «ابوبکر البغدادی » رهبر داعش پرده برداشت.

 

در این گزارش آمده است که البغدادی در قید حیات است و برای اجرای استراتژی جدید طولانی مدت این گروهک فعالیت می کند.

 

این روزنامه به نقل از مسئولان اطلاعاتی آمریکا اعلام کرد که البغدادی تلاش می کند که استراتژی طولانی را مطرح کند تا این گروهک باوجود پیروزهای ارتش سوریه و عراق فرصت بقا را پیدا کند.

 

گفتنی است، دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش یک گروه ستیزه جوی سلفی که ریشه فکری آنها وهابیت است، «ابوبکر البغدادی» سرکرده این گروهک در ژوئیه 2014 میلادی ادعای خلافت جهانی کرد. داعش گروهی است که  پس از جدا شدن  شبکه القاعده تأسیس شد و با دولت‌های عراق و سوریه و دیگر گروه‌های شورشی مخالف دولت سوریه وارد جنگ شده‌ است. داعش یکی از رادیکال‌ترین گروه‌های اسلام‌گرا در خاورمیانه است. آن‌ها علاوه بر عراق و سوریه بخش‌هایی از لیبی و نیجریه را نیز در کنترل خود دارند و گروه‌های هم‌پیمان آن در نقاط دیگر دنیا مثل افغانستان و آسیای جنوب شرقی نیز فعال هستند.

 

ریشه داعش به جماعت توحید و جهاد می‌رسد که در سال 1999 به رهبری ابومصعب الزرقاوی تأسیس شد و در سال 2004 به شبکه القاعده پیوست و پس از آن به القاعده عراق معروف شد. این گروه که وارد جنگ با دولت عراق و نیروهای آمریکایی مستقر در عراق شده بود در سال 2006 با چندین گروه اسلام‌گرای دیگر ائتلاف کرده و «مجلس شورای مجاهدین» را در استان الانبار تشکیل داد. در 13 اکتبر 2006 مجلس شورا به همراه چند گروه شورشی دیگر «دولت اسلامی عراق» را تشکیل داد. «ابو ایوب المصری» و «ابوعمر بغدادی» دو رهبر اصلی دولت اسلامی عراق بودند که در 18 آوریل 2010 میلادی در عملیات ارتش آمریکا کشته شدند و ابوبکر بغدادی جایگزین آنها شد. با آغاز جنگ داخلی سوریه نیروهای دولت اسلامی وارد سوریه نیز شدند و در هشتم آوریل 2013  نام «دولت اسلامی عراق و شام» را بر خود نهادند و از آن پس با نام مخفف داعش معروف شدند.

پایان پیام/44
>