تظاهرات خشم بحرین با فرا رسیدن انقلاب 14 فوریه
خبرگزاری شبستان: مردم بحرین در آستانه انقلاب ۱۴ فوریه تظاهرات خشم را در سراسر این کشور برپا کردند و برنامه نافرمانی مدنی را کلید زدند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از البحرین الیوم، با آغاز شمارش معکوس برای برپایی هفتمین سالروز انقلاب ۱۴ فوریه، مناطق مختلف بحرین شب گذشته( سه شنبه ۲۴ بهمن) شاهد تظاهرات ها و اعتراض های گسترده ضد رژیم آل خلیفه و اقدامات این رژیم بود.

بحرینی ها نافرمانی مدنی خود را با تعطیلی پاساژهای تجاری آغاز کردند و  با آغاز سپیده دم ۱۴ فوریه ، چراغ های بیرون از منازل را به منظور آمادگی برای نافرمانی مدنی و برگزاری فعالیت ها به مناسبت سالروز انقلاب ۱۴ فوریه خاموش کردند.

این تظاهرات خشم در سراسر بحرین از جمله منامه، سترة، بلدات القدم، باربار، كرانة، جدحفص، السنابس، الدیه، كرباباد، السهله الجنوبی والشمالی، البلاد القدیم، أبوقوة، عالی، توبلی، الهملة، المعامیر، العكر و سماهیج برگزار شد

تظاهرات کنندگان شعارهای انقلابی و ضد آل خلیفه از جمله اعتصاب اعتصاب برای زندانیان، ملت ما مقاومت، درخواست ما سر حمد و ملت خواهان سرنگونی این رژیم است، سردادند.

تظاهرکنندگان همچنین بر حق دفاع مقدس و یاری آیت الله «شیخ عیسی قاسم» مرجعیت شیعیان بحرین تاکید کرد.

بحرین از ۱۴ فوریه سال ۲۰۱۱ شاهد انقلاب مردمی علیه رژیم آل‌خلیفه است. مردم خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند. در مقابل، رژیم بحرین با همدستی برخی کشورهای عربی از جمله عربستان این درخواست‌های مشروع ملت بحرین را با مشت آهنین سرکوب می‌کند. سازمانهای حقوقی بین المللی بارها به انتقاد از دولت بحرین در نقض گسترده حقوق بشر در این کشور پرداخته است، اما مقامات بحرینی بدون توجه به این اقدامات به سرکوب اعتراضات مردمی می پردازند.

 

پایان پیام/۴۴
نقض حقوق بشر در عربستان/ تداوم رویکرد انتقام جویانه آل سعود
خبرگزاری شبستان: هتک حرمت، تشدید اقدامات سرکوبگرانه نظامی، خفقان و مانع تراشی در زندگی روزمره، تجاوزات مداوم به شکل‌های مختلف اقداماتی است که حاکمان عربستان علیه مردم قطیف و احساء مرتکب می‌شوند

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه شبکه الکوثر، در پی تشدید خفقان و ظلم و تبعیض علیه شیعیان عربستان از جمله دستگیری جوانان و شکنجه شدید و بی خبری خانواده‌هایشان از آنان، هیأت آزادی مذهبی آمریکا ضمن انتقاد از این اقدامات سعودی آن را به نقض حقوق شیعیان متهم کرد.

راهروهای تاریک و سلول‌های انفرادی، آیینه سیاست انتقام جویانه سعودی

دیوارهای بازداشتگاه‌ها و راهروهای تاریک زندان‌ها روایتگر داستان شکنجه و ظلم و سیاست انتقامجویی سرویس‌های اطلاعاتی و نیز زندان‌های آگاهی سعودی در حق بازداشت شدگان به ویژه زندانیان شیعه قطیف و احساء است که در معرض شدیدترین شکل انتقام و ظلم برنامه‌ریزی شده قرار گرفته‌اند؛ اقداماتی که در چارچوب نقشه طولانی مدت جا دارد که سران سعودی برای جبران شکست و ناکامی نظامی و امنیتی در برابر مقاومت مردمی به آن متوسل شده‌اند.

حسین الربح، زندانی ناپدید شده

چه بسا حملات گسترده علیه العوامیه و حمله به منازل مسکونی و ایجاد وحشت بین اهالی آن بهترین نشانه نقشه‌ای است که حکام سعودی در حق مردم این منطقه به اجرا در آورده‌اند؛ به این معنی که یورش نظامی به شهرک العوامیه با حملات خونینی همراه بود که جان باختن و مجروح شدن تعداد زیادی از اهالی این منطقه و نیز دستگیری بی هدف را به دنبال داشت که در اثر آن ده‌ها نفر از اهالی این منطقه ناپدید شدند.

این افراد نیز به صف زندانیانی ملحق شدند که از سرنوشت آنان خبری در دست نیست و در تاریکی زندان مورد شکنجه قرار دارند.

یکی از این افراد «حسین عبدالعزیز الربح» متولد ششم نوامبر ۱۹۸۱ و پدر دو کودک خردسال است.

یورش نیروهای تا دندان مسلح به منزل حسین الربح

پس از اینکه خانواده حسین الربح از منزلشان بیرون رانده شدند، خانه آنان تخریب شد به این ترتیب که روز چهاردم ۱۶ اوت ۲۰۱۷ ده‌ها زره پوش و خودروهای نیروهای امنیتی خانواده حسین الربح را به محاصره در آوردند و نیروهای تا دندان مسلح از خودروها پایین آمدند و به تیراندازی مقابل منزل اقدام کردند.

در بین صدای تیراندازی و فریاد خانواده و وحشت کودکان، نیروهای سعودی در منزل را گشوده و در حالتی جنون آمیز به روی بزرگ و کوچک تفنگ کشیدند و آنان را در گوشه‌ای جمع کردند بدون اینکه مجوز بازرسی داشته و یا اجازه قضایی را به همراه داشته باشند.

نیروهای سعودی حسین الربح را در برابر چشم خانواده و کودکشان در زنجیر کرده و در فضایی سراسر وحشت و در حالی که صدای گریه کودکان شدت گرفته بود، او را بردند.

یکی از کسانی که شاهد این صحنه بود درباره شرایط دستگیری حسین می گوید، این اتفاق هشت ماه پیش رخ داد و از آن به بعد خانواده‌اش از او خبر ندارند.

تیراندازی به اعضای خانواده الربح

این شاهد که از بیم مجازات مسؤولان امنیتی می‌خواهد نامش فاش نشود، ادامه داد: در حالی که حسین در یکی از اتاق‌ها خواب بود، سربازانی که نقاب به چهره داشتند به همراه نیروهای وابسته به پلیس آگاهی سعودی به منزلش یورش برده و به شکل وحشتناکی در هر نقطه از خانه او مستقر شدند و به روی همه ساکنان آن سلاح گشودند حتی کودکان نیز از این وضعیت در امان نماندند.

سربازان در این وضعیت به حسین یورش برده و با سلاح او را زیر کتک گرفتند، سپس به او دستبند زده و از اتاق خواب به سمت سالن روی زمین کشیدند؛ جایی که سایر اعضای خانواده در یک گوشه جمع شده بودند.

نیروهای سعودی در برابر چشم سایر اعضای خانواده، حسین را زیر کتک گرفته و شروع به هتاکی و فحاشی کردند و سپس در فضایی از سراسر وحشت او را به مکان نامعلومی بردند، بدون اینکه هیچ دلیل و توجیهی به خانواده اش اعلام کنند.حسین در طول این هشت ماه از هرگونه حقوق خود محروم مانده و هیچ خبری از او در دست نیست.

این منبع به عنوان یک وکیل که مسائل زندانیان را پیگیری می کند، گفت توانسته است از داخل زندان اخباری به دست آورد که نشان می دهد وی از همان لحظه نخست دستگیری مورد شکنجه روحی و فیزیکی قرار گرفته است و در یک سلول انفرادی به سر می‌برد.

به خانواده حسین اجازه ملاقات داده نشد و فقط سه ماه پس از دستگیری یک تماس سه دقیقه‌ای با خانواده اش داشت.

تبعیض بی سابقه علیه شیعیان قطیف و احساء

به گفته این منبع رفتاری که با الربح و خانواده‌اش در جریان است، ادامه تبعیض طایفه‌ای علیه شیعیان در قطیف و احساء است که اکنون با اقدامات انتقام جویانه بی‌سابقه‌ای همراه شده است و با وجود اینکه عربستان به برخی سازمان‌ها و منشورهای حقوق بشر پیوسته است، اما همچنان از آن به عنوان سرپوشی بر موارد وحشتناک نقض حقوق بشر استفاده می‌کند.

این منبع در ادامه گفت: خانواده حسین الربح برای اطلاع از وضعیت او تلاش‌های زیادی کردند از جمله اینکه به اداره آگاهی و وزارت کشور و مراجع قضایی و قانونی منطقه الشرقیه مراجعه کردند، اما همه این تلاش‌ها بی حاصل ماند و هیچ جوابی از مسؤولان به آنان داده نشد.

الربح از تمام حقوق قانونی و مشروع محروم است و تا این لحظه حتی محاکمه نشده و هیج اتهام مشخصی به او وارد نشده است وبه این ترتیب سرنوشت او همچنان نامعلوم است.

رفتار مسؤولان امنیتی سعودی با حسین عبدالعزیز الربح و خانواه‌اش نمونه آشکار شکنجه و ظلم علیه شعییان القطیف الاحساء و داستان طولانی است که کسی پایان آن را نمی‌داند.

اذعان یک هیأت دینی آمریکایی به سرکوبگری آل سعود

از سوی دیگر هیأت آزادی ادیان آمریکا اعلام کرد عربستان به شیعیان اجازه برگزاری مراسم و آیین‌های مذهبی خود را نمی‌دهد و حسینیه‌ها و مساجد را تخریب می‌کند.

این هیأت در گزارش سالانه خود یک فصل را به موارد نقض حقوق شیعیان در عربستان اختصاص داد و از تبعیض سران سعودی علیه آنان در بخش‌های مختلف از جمله مشاغل رسمی انتقاد کرد.

محرومیت شیعیان سعودی از مناصب دولتی، ارتش و نهاد قضایی و آموزشی

در این گزارش یک بخش تحت عنوان «شروط آزادی مذهبی -۲۰۱۷، محدودیت‌ها و حملات علیه مسلمانان شیعه» به تبعیض علیه شیعیان در عربستان که تا محرومیت از پست‌های دولتی و ارتش و نهاد قضایی و آموزشی رسمی پیش رفته اشاره شده است.

بر اساس این گزارش محرومیت و تبعیض علیه شیعیان به اینجا ختم نمی‌شود، بلکه آنان برای برگزاری مراسم مذهبی نیز با محدودیت‌هایی روبرو هستند از جمله اینکه در زمینه ساخت مساجد و حسینه‌ها و گورستان و نیز مراسم تدفین محدودیت‌هایی دارند و حتی سران سعودی، شیعیان را به دلیل برگزاری آیین‌های مذهبی دستگیر می کنند و تجمع و برگزاری فعالیت مذهبی حتی در منازل نیز برای آنان ممنوع است.

بهانه تراشی سران سعودی برای اعمال محدودیت علیه شیعیان

این وضعیتی است که شیعیان عربستان در الدمام، الخبر، مکه و مدینه و به طول کلی شهرهایی که در آن اکثریت ندارند، با آن دست به گریبان هستند.

از نظر نهادهای امنیتی، شیعیان برای فعالیت مذهبی باید مجوز بگیرند و برگزاری هرگونه مراسم در حسینه‌ها ممنوع است آن هم با وجود اینکه محدودیت‌هایی در ارتباط با امنیت ملی برای آنان در نظر گرفته شده است و شیعیان به ارتباط با ایران متهم هستند.

در همین ارتباط یک منبع حقوقی سعودی تاکید کرد این ادعاها باطل و بی اساس است و سران سعودی با استفاده از آن به دنبال توجیه حملات علیه شیعیان هستند؛ کسانی که کمترین حقوق قانونی خود را خواستار هستند.

در گزارش هیئت آمریکایی آزادی ادیان آمده است، تعداد بسیار اندکی از شیعیان با ایران همبستگی دارند.

تکاپوی مسالمت آمیز شیعیان منطقه الشرقیه که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است، هنگامی که به اوج رسید مبتنی بر طرح درخواست آزادی زندانیان سیاسی، اصلاحات سیاسی، برخورداری از حقوق اجتماعی و اقتصادی و نیز بهبود وضعیت آموزش و خدماتی بود و علاوه بر این شیعیان حق آزدی مذهبی را خواستار هستند.

به خشونت کشیده شدن تظاهرات مسالمت آمیز

بنابر گزارش مزبور بیشتر تظاهرات و جنبش‌های شیعیان با رویکرد مسالمت آمیز آغاز شدند و العوامیه مرکز این تکاپو و تظاهرات مسالمت آمیز بود، اما نیروهای مسلح سعودی از جمله نیروهای واکنش سریع و ویژه و امنیتی آن را به خشونت کشیدند به این ترتیب که به دستگیری‌های پراکنده و تیراندازی به روی تظاهرات کنندگان متوسل شدند.

به عبارت دیگر تظاهرات مسالمت آمیز با گلوله و تیراندازی نیروهای امنیتی روبرو شد که در جریان آن جوانان و کودکان هدف قرار گرفتند و در طول چهار سال گذشته این اقدامات تا حمله نظامی به العوامیه پیش رفت.

در این شرایط تعداد اندکی از جوانان این منطقه برای دفاع از خود و خانواده و نیز خانه‌هایشان در برابر یورش و حملات خونین نیروهای سعودی دست به سلاح بردند.

در گزارش این هیئت آمریکایی سران سعودی به عدم پایبندی به قطعنامه کارشناسان سازمان ملل در آوریل ۲۰۱۷ مبنی بر توقف تخریب مناطق مسکونی در العوامیه و المسوره متهم شدند.

بر اساس گزارش مراة الجزیره، المسوره منطقه‌ای تاریخی است و اهمیت فرهنگی دارد و مساجد و حسینیه‌های تاریخی را در خود جا داده است، با ین حال سران سعودی بدون توجه به درخواست‌های بین المللی در ماه می سال گذشته در یک حمله گسترده نظامی به العوامیه، المسوره را هدف تخریب قرار داده و هزاران نفر از اهالی آن را آواره کردند و علاوه بر این در جریان این حملات ۲۸ نفر از جمله تعدادی کودک و نیز افرادی با تابعیت‌های غیر سعودی شهید و ده‌ها نفر دیگر نیز مجروح شدند.

در این گزارش خاطر نشان شده است که سازمان‌های حقوقی سران سعودی را به محاصره العوامیه از ماه می تا ژوئیه ۲۰۱۷ و جلوگیری از ارسال کمک های بشر دوستانه به این منطقه متهم کردند و از متوسل شدن افراطی به زور و سلاح علیه غیرنظامیان از جمله کودکان انتقاد کردند.

پایان پیام/۴۴
ادامه پروژه تفرقه افکنی عربستان/ اقدام عجیب عربستان با تاسیس فدراسیون«جنوب غرب آسیا»
خبرگزاری شبستان: عربستان در اقدام عجیبی به تاسیس فدراسیونی به نام «جنوب غرب آسیا» اقدام کرده است که در این امر ۹ کشور عربی و آسیایی، این کشور را که طرح جدایی از AFC را نواخته است، همراهی کردند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از العالم، کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) به ریاست « شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه » در این سالهای با شعار «وحدت و یکپارچگی آسیا» فعالیت می کرد، اما برخی کشورها همچون عربستان علاقه عجیبی به ایجاد تفرقه و اختلاف دارند و به همین دلیل در عرصه ورزش نیز دستی برده اند و بدون توجه به شعار AFC، طبل جدایی از این کنفدراسیون را با تاسیس فدراسیون جدیدی به نام«جنوب غرب آسیا» نواخته اند.

روزنامه الریاضیه عربستان خبر داد که «ترکی آل شیخ» رئیس هیئت ورزش سعودی و رئیس کمیته المپیک کشورهای عربی اعلام کرده است که «فدراسیون فوتبال جنوب غرب آسیا» در جده تاسیس شده و «عادل عزت» رئیس فدراسیون عربستان را به عنوان رییس این فدراسیون جدید انتخاب کرده ست.

این فدراسیون متشکل از ۱۰ کشور عربستان، کویت، بحرین، امارات، یمن، پاکستان، هند، بنگلادش، سریلانکا و مالدیو است.

عربستان با اعلام تشکیل این فدراسیون جدید، جدایی از AFC را اعلام کرده است و به نظر می رسد که این اقدام عربستان به علت مشکلات سیاسی اش با ایران و قطر بوده است، زیرا پیش از این نیز خواستار جدایی از AFC شده بود.

این اقدام سعودی ها به تشکیل فدراسیون جدید با حضور در میان کشور آسیایی به نوعی اعلام آنها برای جدایی از AFC است. پیش از این نیز عربستان به خاطر مشکلاتی سیاسی که با ایران و قطر داشت چنین ادعاهایی را کرده بود و خواستار جدایی از AFC شده بود.

پایان پیام/۴۴
آغاز رقابت داغ 7 هزار نامزد انتخاباتی عراق
خبرگزاری شبستان: چهارمین انتخابات پارلمانی عراق و نخستین انتخابات پس از سرنگونی داعش در این کشور، صبح امروز آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از العالم، زنگ انتخابات پارلمانی عراق در سراسر این کشور از امروز (۲۲ اردیبهشت) آغاز شد و درهای مراکز رای‌ گیری به روی رای‌ دهندگان باز شد.

مرحله نخست این انتخابات، پنجشنبه و جمعه پیش برای اتباع عراقی در سایر کشورها و نیز نیروهای امنیتی، کارمندان وزارتخانه‌های کشور و دفاع و کمیساریای عالی انتخابات، در سراسر عراق برگزار شد تا امروز، کلیه نیروهای امنیت و کارمندان بخش‌های مذکور بر روی برگزاری انتخابات شفاف متمرکز شوند.

قرار است ۲۴.۵ میلیون عراقی از ۱۸ استان این کشور آراء خود را برای انتخاب اعضای پارلمان جدید، به صندوق رای اندازند.

به اعلام کمیساریای عالی انتخابات، شمار مراکز اخذ رای ۸ هزار و ۹۵۹ است که از هفت صبح امروز به وقت بغداد باز شدند و قرار است رای&zwnj گیری تا ساعت ۱۸ عصر ادامه یابد.

در همین حال، الکوثر گزارش داد که دوره نمایندگی پارلمان عراق که ۳۲۸ کرسی دارد، چهار سال است. به استثنای انتخاب نخست وزیر، احزابی که کرسی‌های پارلمان را از آن خود می‌کنند، باید درباره رئیس جمهور و رئیس پارلمان به توافق برسند به این معنی که عرف موجود در عراق که مورد توافق فراکسیون‌های سیاسی است، مبتنی بر تقسیم ریاست سه قوه به ترتیب زیر است و رئیس جمهور باید از کُردها باشد و نخست وزیر شیعه و رئیس پارلمان نیز باید سنی باشد.

در این میان احزاب و گروه‌های مختلف عراق با تشکیل ائتلاف‌های انتخاباتی به رقابت یکدیگر می‌روند؛ ائتلاف‌هایی که برخی از آنان با وجود داشتن رویکردهای نزدیک به یکدیگر به شکل جداگانه و مستقل از هم تشکیل شده است؛ بر همین اساس «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق و «نوری المالکی» معاون رئیس جمهور و نیز دیگر گروه‌ها تصمیم گرفتند در ائتلاف‌های جداگانه وارد رقابت انتخاباتی شوند و همین وضعیت در مورد گروه‌ها و احزاب سنی مذهب عراق نیز وجود دارد.

ائتلاف‌ «الفتح» به ‌رهبری «هادی عامری»، «النصر» به‌ رهبری «حیدر العبادی»، «سائرون» به‌ رهبری «مقتدی صدر»، «دولت القانون» به ‌رهبری نوری المالکی و «حکمت ملی» به‌ رهبری «عمار حکیم»، پنج فهرست بزرگ انتخاباتی جریان‌های اکثریت ملت عراق(شیعیان) هستند.

العبادی وابسته به حزب الدعوه و المالکی رئیس این حزب دو ائتلاف جداگانه تشکیل دادند و «سلیم الجبوری» با «ایاد علاوی» معاون رئیس جمهور عراق و «صالح المطلک» معاون نخست وزیر پیشین یک ائتلاف تشکیل دادند که «اسامه النجیفی» معاون رئیس جمهور در آن حضور ندارد، بلکه با سایر گروه‌های سیاسی عراق ائتلاف کرده است.

حزب الدعوه نیز به اعضای خود در مورد نحوه شرکت در رقابت انتخاباتی آزادی عمل داده و محدودیتی برای آنان در نظر نگرفت.

پایان پیام/۴۴
ابوظبی میزبان همایش جهانی «اقلیت های مسلمان»
خبرگزاری شبستان: همایش جهانی اقلیت های مسلمان به مدت دو روز با حضور شخصیتها و چهرهای اقلیت های مسلمان ۱۳۰ کشورجهان در ابوظبی برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از بوابة العرب، همایش جهانی اقلیت های مسلمان با عنوان «فرصتها و چالش ها» با مشارکت بیش از ۴۰۰  مسئول و شخصیت از اقلیت های مسلمان در ۱۳۰ کشورجهان با هدف ارایه تجربه ها و چالش های پیش رویشان ۱۸ و ۱۹ اردیبهشت(هشتم و نهم می) در ابوظبی برگزار می شود.

هدف این همایش که با نظارت شیخ «نهیان بن مبارک آل نهیان» وزیر تسامح (بخشش و گذشت) برگزار می شود، گسترش فرهنگ صلح و تسامح بین پیروان ادیان و فرهنگ ها، محافظت از فرزندان اقلیت های مسلمان از خشونت و افراط گرایی و دفاع از حقوق این اقلیت های مذهبی و فرهنگی براساس منشورها و معاهده های بین المللی است.

«وضعیت اقلیت های مسلمان در قالب جهانی: فرصت ها و چالش ها»، «رشد پدیدهای افراط گرایی مذهبی و اسلام هراسی» و «نقش آنها در تضعیف استراتژی های همبستگی اجتماعی و تاثیر آنها بر صلح و امنیت فکری» از جمله محورهایی است که در این همایش بررسی می شود.

در این همایش همچنین «نقش اقلیت های مسلمان در تقویت پلورالیسم فرهنگی در جوامعی» بررسی می شود که در آن با ایجاد گفتمان فرهنگی برپایه های اصلی امنیت جامعه و شناخت دیگران و اصل تنوع فرهنگی به عنوان تضمین حریم خصوصی در چارچوب مفهوم شهروندی زندگی می کنند.

پایان پیام/۴۴
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن