مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی: امکان مشارکت بخش خصوصی در حوزه سوآپ و صادرات فرآورده‌های نفتی فراهم می‌شود


مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: برای توانمندسازی بخش خصوصی، سوآپ و صادرات فرآورده‌های نفتی با همکاری این بخش انجام می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، سیدمحمدرضا موسوی‌خواه در نشست هم اندیشی با شرکت‌های فعال در حوزه صادرات و سوآپ فرآورده‌های نفتی، گفت: همزمان با فراخوان عمومی برای شناسایی شرکت‌های فعال در حوزه صادرات و سوآپ فرآورده‌های نفتی، این نشست با حضور شرکت‌های فعال در این حوزه برگزار شد.

وی در این نشست که با هدف تبیین رویکردها و  برنامه‌های جدید شرکت برگزار شد، به برخی مزایای سوآپ فرآورده اشاره و اعلام کرد: درآمدزایی برای کشور، کمک به حفاظت محیط زیست، حفظ امنیت انرژی و کاهش حوادث جاده‌ای برخی مزایای این حوزه به شمار می رود.

وی با اشاره به موازنه مثبت تولید و مصرف فرآورده در کشور، اظهار کرد: با توجه به این مهم، سوآپ جزو اولویت‌های راهبردی شرکت نیست، اما شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به منظور توانمندسازی بخش خصوصی علاقه‌مند است تا با استفاده از تجارب پیشین و ظرفیت‌های قانونی و زیرساخت‌های موجود برای اجرایی شدن این مهم اقدام کند.

فعالان حوزه  سواپ و صادرات فرآورده‌های نفتی با اظهار خرسندی از حضور در این نشست، تجربه‌های گذشته، دیدگاه‌ها و راهکارهای پیشنهادی خود را برای اجرای موفقیت آمیز این طرح ارائه کردند.

در پایان مقرر شد، شرکت‌های متقاضی، پیشنهادهای خود را برای اجرای سوآپ فرآورده‌های نفتی به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ارائه و این شرکت با در نظر قرار دادن تجربه‌های گذشته و پیشنهادهای کنونی، فرآیندهای عملیاتی مربوطه را تدوین کند و در اختیار متقاضیان قرار دهد.

 

با اجرای روش پیش پرداخت کارمزد جایگاه‌داران جایگاه‌داران عرضه سوخت از وزیر نفت قدردانی کردند


انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌های نفتی سراسر کشور در نامه‌ای به وزیر نفت از اجرای روش پیش پرداخت کارمزد جایگاه‌داران قدرانی کرد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی پالایش و پخش فرآوده‌های نفتی ایران، در این نامه آمده است: از اتخاذ تصمیم خردمندانه و عالمانه در اجرای روش پیش‌پرداخت کارمزد جایگاه‌داران عرضه سوخت که سبب خوشحالی فعالان این عرصه شده است، قدردانی می‌شود.

در ادامه این نامه تاکید شده است: مصوبه ارزشمند هیئت دولت در این باره که وجه همت عالی را پشتوانه کرده است بی‌شک مرجع رونق و شگفتی شغل خدمت‌رسانی به کشور از سوی مالکان و کارکنان این صنعت خدوم خواهد شد و زمینه بهسازی و نکوگردانی مجاری عرضه را فراهم می‌کند.

مصوبه اجرای پرداخت کارمزد جایگاه‌داران به روش جدید از یکم مردادماه امسال در کشور اجرایی شده است. این مصوبه با پیشنهاد وزیر نفت و تصویب هیئت وزیران پس از سال‌ها پیگیری، امسال اجرا شده است.

 

حمل ایمن فرآورده‌های نفتی پهلودهی نخستین نفتکش با ظرفیت 50 میلیون لیتر گازوئیل در چابهار


مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه چابهار گفت: با ایجاد زیر ساخت‌های لازم نخستین کشتی نفتکش با ظرفیت حمل 50 میلیون لیتر نفت‌گاز در منطقه چابهار پهلو‌دهی شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه چابهار، مصطفی نخعی اظهار کرد: به منظور اجرای منویات مقام معظم رهبری در اجرای اقتصاد مقاومتی و همچنین ارتقای توان عملیاتی منطقه، نخستین کشتی نفتکش با ظرفیت 50 میلیون لیتر نفت‌گاز در اسکله شماره 5 بندر شهید بهشتی چابهار پهلودهی شد.

وی اظهار کرد: ایجاد زیرساخت‌های لازم از طریق اجرای دو خط لوله 16 اینچ و ارتقای سیستم تخلیه از یک خط 12 اینچ در اسکله شماره 2 به دو خط 16 اینچ در اسکله شماره 5 از مهم‌ترین اقدام‌های انجام شده در این زمینه بوده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه چابهار به آبخور محدود اسکله شماره 2 اشاره کرد و ادامه داد: آبخور اسکله شماره 2 به‌گونه‌ای بود که امکان پهلودهی به نفتکش‌های با ظرفیت بالا را نمی داد، اما هم‌اکنون با بهره‌برداری از اسکله شماره 5 بسیاری از مشکلات برطرف شده است.

مدیر منطقه چابهار ارتقای توان عملیاتی منطقه به منظور پوشش توزیع فرآورده‌های نفتی در شرق کشور را از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از اسکله یادشده عنوان و تصریح کرد: استفاده از ظرفیت کامل نفتکش‌ها، کاهش هزینه، جلوگیری از اتلاف زمان، افزایش میزان ذخیره‌سازی و کاهش هزینه‌های زائد حمل فرآورده با نفتکش از مبادی تامین دوردست از دیگر محاسن بهره‌برداری از اسکله یادشده است.

طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت به صحن علنی مجلس می‌رود


سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت (برندینگ) در نشست عصر سه‌شنبه کمیسیون انرژی بحث و تصویب شد و این طرح در 8 ماده تحت عنوان کاهش تصدی دولت در عرضه سوخت به صحن علنی ارسال می‌شود.

اسدالله قره‌خانی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، به جلسه عصر دیروز (سه‌شنبه، 16مردادماه) کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: به دنبال پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت (برندینگ)، برخی نمایندگان طرحی را تهیه کردند تا این موضوع به قانون تبدیل شود، از این رو طرح یادشده به کمیسیون انرژی ارائه و مقرر شد کمیته نفت کمیسیون درباره آن بحث و بررسی کند.

وی ادامه داد: کمیته نفت کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت را جمع‌بندی و در نشست عصر دیروز کمیسیون پس از بحث و بررسی تصویب کرد که این طرح در 8 ماده با عنوان کاهش تصدی دولت در عرضه سوخت و فرآورده‌های نفتی نامگذاری و به صحن علنی ارسال می‌شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ماده نخست این طرح پیش‌بینی شده که وظایف وزارت نفت در حوزه توزیع و پخش فرآورده‌های نفتی می‌تواند به شرکت‌ها و تعاونی‌هایی که تشکیل می‌شود واگذار شده و اولویت واگذاری با شرکت‌ها و تعاونی‌هایی باشد که بتوانند از جایگاه‌های موجود تشکیل شوند.

قره‌خانی افزود: در این طرح تاکید شده که دولت از پالایش تا عرضه فرآورده نفتی را می‌تواند به مصرف‌کنندگان نهایی واگذار کند، حتی شرکت‌هایی می‌توانند راه‌اندازی شوند که پالایشگاه داشته، نفت را پالایش و تبدیل به فرآورده کنند و این محصول را به جایگاه‌ها منتقل و بین مصرف‌کنندگان توزیع کنند.

وی تاکید کرد: این شرکت‌ها و تعاونی‌ها نیز می‌توانند به صورت زنجیره‌ای تاسیس شوند و در هر نقطه‌ای از کشور با هر تعداد نازل جایگاه داشته باشند، در برخی نقاط همانند نقاط دورافتاده کشور که فروش فرآورده‌ها کم بوده، دست دولت باز است که مجوز تک نازل صادر کند، زیرا با توجه به کمبود فروش در این نقاط باید این انگیزه وجود داشته باشد که شرکت‌ها بتوانند جایگاه‌های تک نازل در مناطق محروم ایجاد کنند.

از ابتدای سال 97 تاکنون تولید بنزین ایران 50 درصد افزایش یافت


مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از رشد 50 درصدی تولید بنزین کشور از ابتدای سال 97 تاکنون نسبت به نیمه نخست سال 96 خبر داد.

به گزارش شانا، علیرضا صادق‌آبادی در حاشیه بازدید از پروژه ملی پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس گفت: از ابتدای سال تاکنون به طور میانگین روزانه 93 میلیون لیتر بنزین در کشور تولید شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال 96، حدود 50 درصد رشد نشان می‌دهد.

وی افزود: میانگین تولید روزانه بنزین کشور در 6 ماه نخست سال 96،‌ 63 میلیون لیتر در روز بود که در سه ماه پایانی همان سال با افتتاح فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس به روزانه 78 میلیون لیتر افزایش یافت.

صادق آبادی تاکید کرد: خوشبختانه در تولید بنزین موردنیاز کشور به خودکفایی رسیده‌ایم.

هم اکنون به طور میانگین روزانه 27.5 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می‌شود که با بهره‌برداری از فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان امسال و تولید روزانه 30 میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه، بنزین تولیدی در کشور به روزانه 107 میلیون لیتر می‌رسد.

 

تولید روزانه بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس از مرز 27 میلیون لیتر گذشت


مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس از رسیدن مقدار تولید بنزین این پالایشگاه به 27 میلیون و 500 هزار لیتر در روز خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردههای نفتی‎، محمد علی دادور با بیان این که تولید بنزین از پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان شهریورماه به 30 میلیون لیتر در روز می‌رسد، افزود: تولید از این پالایشگاه درشرایط پایداری قرار دارد و امروز (پنجشنبه، 11 مردادماه) از 26 میلیون لیتر به 27 میلیون و 500 هزار لیتر در روز رسیده است.

وی افزایش تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس را مرهون تلاش‌های شبانه روزی کارکنان این پالایشگاه برای رفاه حال مردم دانست و افزود: کارکنان این پالایشگاه برای رفاه مردم در تامین پایدار تولید بنزین کشور از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند.

علیرضا صادق آبادی، معاون وزیر نفت نیز در جریان سفر امروز به شمال کشور تاکید کرد: هیچ مشکلی در تولید و توزیع بنزین در جایگاه‌های عرضه سوخت سراسر کشور وجود ندارد و مردم نیز هیچ نگرانی و دغدغه‌ای بابت توزیع بنزین نداشته باشند.

>