گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

برگ زرین دیگری در کارنامه درخشان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ظرفیت تلمبه‌خانه نفت صادراتی اهواز 750 هزار بشکه در روز افزایش یافت


مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از افزایش روزانه 750 هزار بشکه‌ای ظرفیت پمپاژ نفت خام در تلمبه‌خانه نفت صادراتی اهواز به‌دنبال نوسازی یک دستگاه توربین گازی خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، سعید کوتی، مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، گفت: این توربین که به دلیل آسیب‌های شدید و اشکال فنی سال‌های متمادی غیرفعال شده بود با تلاش شبانه‌روزی و همت کارکنان مدیریت‌های مهندسی و ساختمان، تعمیرات تجهیزات و ماشین‌آلات فرآیندی، تولید، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون، آغاجاری و دیگر اداره‌های نوسازی شد و این توربین هم‌اکنون عملیاتی شده است.

وی گفت: این توربین که از نوع سولزر است و  به همت متخصصان داخلی در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب بازسازی و نوسازی شد.

 مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب؛ افزایش ظرفیت پمپاژ و ضریب اطمینان صادرات نفت، افزایش مانور عملیاتی و امکان ترخیص و تعمیر توربین‌های موجود، صرفه‌جویی ارزی، صرفه جویی در مصرف برق و دستیابی به دانش فنی بازسازی و نوسازی توربین‌های سولزر را از دستاوردهای این اقدام ارزشمند برشمرد.

کوتی گفت: در جریان عملیات بازسازی این توربین همه مراحل انجام کار و دانش فنی ثبت و ضبط شد و این تجربه موفق برای تعمیر توربین‌های مشابه بسیار مؤثر خواهدبود.

وی با اشاره به این که تلمبه‌خانه اهواز نقش مهمی در تحقق برنامه صادرات نفت خام و تولید دیگر شرکت‌ها دارد تاکید کرد: توربین نوسازی شده هم اکنون به عنوان توربین قابل اطمینان در تلمبه‌خانه صادراتی نفت اهواز درحال پمپاژ نفت است و تلمبه‌های برقی به‌ویژه در زمان اوج مصرف برق غیر فعال می‌شود.

 مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از مزایای قابل توجه راه اندازی این توربین را صرفه جویی در مصرف برق عنوان و اظهار کرد: با راه اندازی این توربین، تلمبه‌های برقی تلمبه خانه اهواز به دلیل نبود نیاز غیرفعال و در مصرف روزانه 8 مگاوات برق صرفه جویی شد.

 کوتی تصریح کرد: با توجه به وضع استان خوزستان به دلیل دمای بالا و افزایش مصرف برق، به گونه ای برنامه‌ریزی شد تا این توربین در تابستان امسال راه اندازی شود؛ به همین منظور کار نوسازی و تعمیر توربین با توجه به شرایط سخت آب و هوایی هیچگاه تعطیل نشد و این اقدام ارزشمند با تلاش فراوان همکاران و رهنمودها و حمایت‌های مدیرعامل محترم محقق و روزانه 8 مگاوات در برق مصرفی صرفه جویی شد.

وی با بیان این که این تجربه موفق در کارنامه درخشان مناطق نفت خیز جنوب ثبت و ضبط خواهد شد اظهار کرد: در همه مراحل نوسازی و راه اندازی این توربین، ایمنی کارکنان، ایمنی تأسیسات و حفظ محیط زیست در اولویت قرار داشت که خوشبختانه بدون خطا و حادثه‌ای به سرانجام رسید.

منبع: شانا


addup.center