تکواندوکاران 58- کیلوگرم ایران رقبای خود را شناختند

تکواندوکاران 58- کیلوگرم ایران رقبای خود را شناختند
هادی‌پور و کاظمی رقبای خود در دومین مرحله مسابقات گرندپری تکواندو در سال 2018 را شناختند.

به گزارش کسب و کار نیوز، در ادامه مراسم وزن کشی و قرعه کشی دومین مرحله رقابت‌های گرندپری تکواندو 2018 که در مسکوی کشور روسیه برگزار می‌شود، دو تکواندوکار وزن 58- کیلوگرم ایران رقبای خود در گام نخست را شناختند تا فردا(شنبه) 20 مرداد ماه 1397 به مروی شیاپ‌چانگ بروند.

به این ترتیب فردا(شنبه) و در روز دوم این مسابقات، طبق برنامه اعلام شده، آرمین هادی‌پور و محمد کاظمی در وزن 58- کیلوگرم دو هوگوپوش ایران هستند که طبق قرعه کشی و وزن کشی انجام شده، رقبای خود را به ترتیب زیر شناختند:

ابتدا آرمین هادی‌پور به عنوان نخستین تکواندوکار ایران در وزن 58- کیلوگرم، به مصاف “آنتونیو فلکسا” از ایتالیا می‌رود که در صورت پیروزی، باد با پیروز دیدار تونس و یونان مبارزه کند.

اما محمد کاظمی دومین نماینده ایران در این وزن، در گام نخست مقابل “روی براگانکا” از پرتغال قرار می‌گیرد و در صورت پیروزی، باید با برنده دیدار بلغارستان و مولداوی رو به رو شود.

هدایت تیم ملی تکواندوی ایران در این مسابقات را فریبرز عسکری به عنوان سرمربی بر عهده دارد.

انتهای پیام

پِنچاک‌ سیلات و سامبو تجربه اولی‌های بازی‌های آسیایی

پِنچاک‌ سیلات و سامبو تجربه اولی‌های بازی‌های آسیایی
فدراسیون ورزهای رزمی ایران برای نخستین بار است که در بازی‌های آسیایی نماینده دارد و دو رشته پنچاک‌سیلات و سامبو نمایندگان این فدراسیون در اندونزی هستند.

سامبو

به گزارش کسب و کار نیوز، فدراسیون ورزش‌های رزمی یکی از شلوغ‌ترین فدراسیون‌های ایران از نظر تعداد رشته‌های تحت پوشش است که برای نخستین بار جواز حضور در میدان بازی‌های آسیایی را کسب کرده است. دو رشته پنچاک‌سیلات و سامبو نمایندگان این فدراسیون در بازی‌های آسیایی پیش رو هستند که نخستین تجربه حضورشان در این رویداد بزرگ را تجربه می‌کنند.

در ادامه این گزارش، در خصوص این دو رشته مطالبی برای آشنایی بیشتر با آن‌ها آمده است.

الف) پِنچاک‌سیلات
پِنچاک‌سیلات واژه‌ای‌ است که به هنرهای رزمی کشور اندونزی اشاره دارد. این نام در سال 1948 به عنوان یک اصطلاح واحد برای توصیف سبک‌های مختلف رزمی کشور اندونزی ابداع شد که از دو بخش پنچاک واژه مرسوم برای هنرهای رزمی در “جاوه شرقی و مرکزی” و سیلات واژه? مرسوم در “سوماترا” تشکیل شد. در کاربرد امروزی معمولاً پنچاک به بخش‌های نمایشی و سیلات به جوهره جنگی و دفاع شخصی آن اشاره دارد. 

به دلیل مسلمان بودن مردم اندنزی، پوشش این رشته از همان روزهای نخست به گونه‌ای طراحی شده است که هم بانوان و هم مردان بتوانند به راحتی این رشته را کار کنند. به همین منظور این رشته به راحتی وارد ایران شد و از همان ابتدا، تیم‌های مردان و زنان ایران تشکیل شدند.

با این وجود، تیم ملی ایران هم که از اوایل دی ماه سال گذشته تمرینات خود برای حضور در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتارا آغاز کرده است، روز 26 مرداد ماه 1397 با 9 ورزشکار در مجموع دو بخش بانوان(3 ملی‌پوش) و آقایان(6 ملی‌پوش) عازم اندونزی می‌شود.

– تیم جوان با میانگین سنی 20 سال
تیم ملی پنچاک‌سیلات با میانگین سنی حدودا 20 سال، یکی از جوان‌ترین تیم‌های اعزامی کاروان ایران به بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا است. جوانترین ملی‌پوش اعزامی پنجاک‌سیلات، نازنین میرمحمدتبار با 18 سال سن است.

– نتایج تیم ملی ایران در رویدادهای مختلف
1) مسابقات ایندور گیمز: 2 نقره و 1 برنز
2) بازی‌های ساحلی: 1 نقره و 1 برنز
3) قهرمانی جهان: 2 طلا و 2 برنز
4)‌ تورنمنت باکو: مقام اول تیمی
5) اورآسیا: مقام اول تیمی

– ترکیب اعزامی ایران به بازی‌های آسیایی
*مردان:
1) حامد هوالی
2) محمد رحیمی
3) محسن رنج‌دوست
4) اکبر کیانیان
5) بابک هاشم‌زاده
6) محمد مرتاضی
هدایت تیم ملی مردان ایران را “همایون خرم” به عنوان سرمربی در اختیار دارد. او ریاست انجمن پنچاک‌سیلات را نیز بر عهده دارد.
*بانوان:
1) زهرا فروغی‌نسب
2) تهمینه کربلایی‌صادقی
3) نازنین میرمحمدی‌تبار
هدایت تیم ملی بانوان ایان را “سهیلا کیان‌آزاد” به عنوان سرمربی در اختیار دارد.

– رقبای اصلی پنچاک‌سیلات کاران ایران
اصلی‌ترین رقیب در این مسابقات خود کشور اندونزی ابداع کننده این سبک رزمی است که میزبان بازی‌های آسیایی پیش رو نیز هست. بعد از اندونزی کشور سنگاپور دیگر قدرت این رشته محسوب می‌شود، بنا به گفته مسئولان فدراسیون ورزش‌های رزمی، مالزی و ایران نیز از نظر تکنیکال در یک سطح هستند.

– برنامه مسابقات
مسابقات پنچاک‌سیلات از روز 23 آگوست(1 شهریور ماه) شروع و تا 29 آگوست(7 مرداد ماه) به پایان می‌رسد.

About Nastooh.ir

  00:00           

00:00

 00:00

         

         

ب) سامبو
سامبو (به روسی: ??????) یک ورزش رزمی روسی است. سامبو یک رشته نسبتاً جدید رزمی محسوب می‌شود که دهه‌ی 1920 در ارتش سرخ شوروی به منظور تقویت توانایی مبارزه‌ی تن‌به‌تن سربازان، پایه‌گذاری شد. این رشته بر فنون گلاویزی و پرتابی تأکید دارد و تلفیقی از مؤثرترین تکنیک‌های چندین رشته دیگر از جمله جودو ژاپنی، کشتی آزاد و فرنگی و سبک‌های محلی کشتی آسیای میانه و قفقاز است.

با این که رشته سامبو ورزشی ابداع شده توسط کشور روسیه است، ازبکستان پیشرفت بسیار زیادی در این رشته رزمی جدید داشته و از اصلی‌ترین قدرت‌های آسیا محسوب می‌شود. ازبکستان در هفت دوره اخیر مسابقات قهرمانی آسیای این رشته میزبان بوده و مدال‌های طلای بسیار زیادی را به دست آورده است.

نکته مهم: ازبک‌ها با نفوذ در شورای المپیک آسیا این رشته را وارد بازیهای آسیایی 2018 کردند و قصد دارند مدال‌های طلای این رشته را (4 مدال طلا در بازی‌های آسیایی سهم سامبو است) کسب کنند و این مسئله می‌تواند جایگاه کاروان ایران در جدول مدال‌ها را به خطر بیاندازد!

– 32 مدال حاصل تیم سامبو در 7 دوره اخیر قهرمانی آسیا
تیم ملی سامبوی ایران در هفت دوره پایانی رقابت‌های قهرمانی آسیا که به میزبانی ازبکستان برگزار شده، 4 مدال طلا، 8 مدال نقره و 20 مدال برنز را در بخش آقایان به دست آورده است.
تیم سامبوی ایران در بازی‌های داخل سالن 2017 ترکمنستان نیز به سه مدال برنز در بخش مردان دست یافت.

– ترکیب اعزامی تیم سامبو به جاکارتا
*مردان:
1) سهیل جمال آبادی، وزن 57- کیلوگرم
2) ایرج امیرخانی، وزن 90- کیلوگرم
*بانوان:
1) الهام بهرامی، 48- کیلوگرم
2) اکرم خانی‌اسدآبادی، وزن 67- کیلوگرم

– نکات مهم
1) تیم ملی سامبوی بانوان ایران تاکنون در هیچ یک از رویدادهای بین‌المللی حضور نداشته و نخستین تجربه اعزام خود را با حضور در رویداد مهمی چون بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا کسب می‌کند.
2) سامبو نخستین حضور خود در بازی‌های آسیایی را تجربه می‌کند.

– رقبای اصلی سامبوکاران ایران
تیم ازبکستان اصلی ترین مدعی برای کسب عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها است. پس از ازبک‌ها تیم تایلند نیز می‌تواند برای رقبای خود مشکل ساز باشد.

– برنامه مسابقات
مسابقات رشته رزمی سامبو از تاریخ 31 آگوست 2018 (9 شهریور ماهه) آغاز شده و روز 1 سپتامبر (10 شهریور ماه) به پایان می‌رسد.

انتهای پیام

برگزاری دیدار نمادین کشتی میان ایران و ژاپن

برگزاری دیدار نمادین کشتی میان ایران و ژاپن
مسابقه نمادین کشتی به مناسبت نودمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن برگزار خواهد شد.

کشتی ژاپن

به گزارش کسب و کار نیوز، نماینده فرهنگی سفارت ژاپن در ایران در جلسه ای با رسول خادم رییس فدراسیون کشتی، پیشنهاد برگزاری مسابقات نمادین کشتی به مناسبت نودمین سالگرد آغاز روابط دپیلماتیک ایران و ژاپن را ارائه داد.

بر این اساس با توجه به توافق طرفین، در راستای انجام یک برنامه نمادین فرهنگی بین ایران و ژاپن، یک مسابقه بین تیم های کشتی ایران و ژاپن  در یکی از  رده های سنی در سال 2019 و به میزبانی کشورمان برگزار خواهد شد.

همچنین فدراسیون کشتی از رئیس فدراسیون کشتی ژاپن بعنوان مهمان برای حضور در یکی از تورنمنت های بین المللی خود در سال 2019 دعوت کرد.

سفارت ژاپن در آگوست سال 1929 میلادی در ایران آغاز به کار کرد و سال آینده نودمین سال آغاز روابط دیپلماتیک بین دو کشور ایران و ژاپن است.

انتهای پیام

کشتی آزاد ایران در بازیهای آسیایی 2018/ چشم کاروان به ورزش اول

کشتی آزاد ایران در بازیهای آسیایی 2018/ چشم کاروان به ورزش اول
تیم ملی کشتی آزاد ایران با 6 آزادکار روز پنج‌شنبه عازم اندونزی می شود، تیمی که اینبار نیز علی‌رغم همه کمبودها وظیفه سنگینی برای مدال‌آوری در اندونزی دارد.

حسن یزدانی

به گزارش کسب و کار نیوز، کشتی آزاد ایران تاکنون در 13 دوره رقابت های بازی‌های آسیایی حضور داشته که حاصل آن 47 مدال طلا، 26 نقره و 18 برنز  برای ورزش ایران بوده است.

ایران در آخرین حضور خود در این رقابت‌ها در سال 2014 با کسب 4 مدال طلا و یک نقره مقتدرانه بر سکوی نخست قرار گرفت.

در دوره جدید بازی‌های آسیایی که قرار است از هفته آینده به میزبانی اندونزی برگزار شود، کشتی آزاد و کشتی فرنگی هر کدام با دو  وزن کاهش نسبت به دوره قبل در 6 وزن برگزار خواهد شد. البته در دوره قبل نیز هر تیم می توانست 7 کشتی‌گیر داشته باشد.

با تصمیم کادر فنی تیم ملی و تایید شورای فنی قرار است رضا اطری در57، مهران نصیری در 65، مصطفی حسین‌خانی در 74، حسن یزدانی در 86، علیرضا کریمی در 97 و پرویز هادی در 125 کیلوگرم برای ایران در این رقابت‌ها به روی تشک بروند.

با وجود همه انتقادها و کمبودها اینبار نیز تیم ملی کشتی آزاد ایران با هدایت رسول خادم خود را برای کسب بهترین نتیجه در آوردگاه بازی های آسیایی آماده کرده و باید دید 6 آزادکار ایران در پایان این رقابت‌ها چند مدال را برای کاروان ورزش ایران به ارمغان می‌آورند. پیش بینی مسئولان ورزش و فدراسیون برای کشتی آزاد و فرنگی دو مدال طلا در هر کدام از این دو رشته بوده است.

در ادامه به معرفی اجمالی 6 آزادکار ایران در این رقابت‌ها و سابقه مدال‌آوری کشتی آزاد ایران در 13 دوره حضور در بازی‌های آسیایی اشاره شده است.

وزن 57 کیلوگرم: یک فرصت دیگر برای اطری

رضا اطری، کشتی‌گیر مازندرانی است که تجربه خوبی در این وزن دارد و باید نتایج مسابقات جهانی 2017 را این بار در بازیهای آسیایی جبران کند و نشان دهد که می‌تواند جانشین خوبی برای حسن رحیمی باشد.

تنها وزنی که کادر فنی انتخاب فرد نهایی را به بررسی بیشتر موکول کرد همین وزن بود، جایی که قرار شد از  بین مهران رضازاده و رضا اطری یک ‌نفر مسافر بازی‌های آسیایی  جاکارتا شود که در نهایت اطری به عنوان ملی‌پوش انتخاب شد.

رضا اطری

دارنده مدال برنز آسیا این بار در بازی‌های آسیایی جاکارتا این فرصت را دارد اعتماد از  دست رفته کادر فنی و کشتی دوستان را بدست بیاورد.

یوکی تاکاهاشی قهرمان جهان 2017  از ژاپن، ساندیپ تومار قهرمان آسیا از هند، بک بایار اردنبات دارنده مدال برنز جهان و قهرمان آسیا از مغولستان و محمودجان شاوکاتوف دارنده مدال نقره جوانان جهان و نقره آسیا از ازبکستان چهره‌های شاخص این وزن در بازی‌های آسیایی هستند.

وزن 65 کیلوگرم: مهران نصیری جانشین میثم نصیری

مهران نصیری هر چند در فینال مرحله نهایی انتخابی تیم ملی برابر حسن مرادقلی کهنه کار دو  مرتبه با نتایج دو بر صفر و چهار بر سه شکست خورد اما به لطف درخشش در تورنمنت بزرگ‌یاشاردوغو و کسب مدال طلای این جام معتبر که با پنجمی مرادقلی همراه بود، توانست صاحب دوبنده تیم ملی شود.

میثم نصیری،  کشتی‌گیر با تجربه و کهنه کار این وزن که او نیز آنطور که باید قدر فرصت‌های کادر فنی را ندانست، چند روز پیش بدلایل نامعلوم از تیم‌ ‌ملی کناره‌گیری کرد و حال باید دید مهران نصیری جوان می‌تواند  خود را در حد یک کشتی گیر شش دانگ نشان دهد و از جاکارتا بلیط بوداپست را به نام خود رزرو کند یا خیر؟

مهران نصیری

 باجرانگ دارنده مدال طلای آسیا و نقره زیر 23 سال جهان از هند، دایچی تاکاتانی دارنده مدال نقره آسیا 2018 از ژاپن، لی سئونگ چول نفر دوم  آسیا از کره‌جنوبی و یرلان بک کاتال نفر سوم بازی های آسیایی از چین نفرات شاخص این وزن در بازی های آسیایی هستند.

وزن 74 کیلوگرم: حسین‌خانی و اشتباهاتی که نباید مرتکب شود

حسین خانی، کشتی‌گیر کهنه کار تیم‌ ‌ملی هر چند مقابل سعید داداش پور در مرحله نخست انتخابی تیم‌ ‌ملی شکست خورد اما در مرحله نهایی به هر سختی ممکن توانست انتقام شکست در مرحله نخست را بگیرد، شکستی که برای او خیلی گران تمام شده بود!

باید دید دارنده دو مدال طلای آسیا و یک برنز جهان و با تجربه ترین چهره تیم ملی چه نمایشی در جاکارتا خواهد داشت؟ حسین‌خانی با تجربه بالایی که دارد می‌تواند ایران را صاحب یک مدال خوشرنگ کند.

مصطفی حسین خانی

سوشیل کومار دارنده مدال‌های نقره و برنز المپیک و طلای جهان از هند، آدام باتیروف از بحرین، مانداراخان گانزوریک دارنده مدال برنز جهان و نقره آسیا از مغولستان، یوهی فوجینامی دارنده مدال برنز جهان 2017 از ژاپن، بکزاد عبدالرحمن اف دارنده مدال برنز جهان و قهرمان آسیا از ازبکستان و مسلم اولویف قهرمان آسیا از قرقیزستان کشتی‌گیران شاخص و عنوان‌دار وزن 74 کیلوگرم در بازی‌های آسیایی هستند.

وزن 86 کیلوگرم: یزدانی و جادوگری در سرزمین جادو!

یکی از شاخص‌ترین چهره‌های ورزش ایران برای نخستین بار در بازی‌های آسیایی به روی تشک می‌رود تا باز هم اینبار در اندونزی همه را مبهوت هنرنمایی خود بر روی تشک مبارزه کند.

دارنده مدال های طلای جهان و المپیک انگیزه زیادی برای کسب مدال طلایی دیگر اینبار در بازی‌های آسیایی دارد.

حسن یزدانی

 آدیلیت داولومبایف دارنده مدال نقره آسیا از قزاقستان، اویتومن اورگودول دارنده مدال نقره آسیا از مغولستان و رشید قربان اف دارنده مدال برنز جهان و قهرمان آسیا از ازبکستان جدی‌ترین رقبای یزدانی در اندونزی خواهند بود.

97کیلوگرم : علیرضا کریمی و ماموریت سخت

علیرضا کریمی دارنده مدال برنز جهان سال گذشته و زمانیکه حسن یزدانی از 74 کیلوگرم به 86 کیلوگرم آمد ترجیح داد به یک وزن بالاتر برود و در وزن 92 کیلوگرم کشتی بگیرد.

از آنجا که این وزن در بازی‌های آسیایی حضور ندارد و بدنبال نارضایتی کادر فنی از مجتبی گلیج و علیرضا گودرزی آزادکاران وزن 97 کیلوگرم ایران، کادر فنی تیم ملی در اقدامی غیر قابل انتظار کریمی را باز هم به یک وزن بالاتر فرستاد و این کشتی‌گیر قرار است در بازی‌های آسیایی به عنوان نماینده وزن 97 کیلوگرم ایران کشتی بگیرد. کریمی قصد دارد تا پاسخ اعتماد کادر فنی را بدهد و ایران را صاحب مدالی خوشرنگ کند.

علیرضا کریمی

ماگومد ابراگیم اف دارنده مدال برنز المپیک و قهرمان آسیا از ازبکستان جدی ترین رقیب کریمی است. باخدولت آلمنتای دارنده مدال برنز جوانان جهان از قزاقستان، ماگومد موسی یف قهرمان آسیا از قرقیزستان و کیم جائه گانگ قهرمان آسیا از کره‌جنوبی دیگر رقبای مهم کریمی در این مسابقات هستند.

وزن 125 کیلوگرم: پرویز هادی بدنبال تکرار طلای اینچئون

کمیل قاسمی سنگین وزن نابغه کشتی ایران که مدال‌های نقره و برنز المپیک را در کارنامه خود دارد، پس از المپیک ریو دیگر بر روی تشک مبارزه حاضر نشد تا زمینه برای عرض اندام هر چه بیشتر پرویز هادی و یدالله محبی بیشتر شود.

هادی در جریان انتخابی المپیک ریو و پس از شکست مقابل کمیل قاسمی حواشی زیادی را برای فدراسیون ایجاد کرد و چند وقتی از تیم ملی کنار گذاشته شد اما اینبار بدون حاشیه و با عزمی جزم همه مدعیان را کنار زد و صاحب دوبنده تیم ملی در بازی‌های آسیایی شد.

پرویز هادی

هادی دوره قبل نیز در بازی‌های آسیایی اینچئون صاحب مدال طلا شده بود و اینبار نیز هدفی جز بوسه بر مدال طلایی دیگر ندارد. او به همراه حسین خانی تنها کشتی‌گیران آزادکار ایران هستند که در دوره قبل بازیهای آسیایی حضور داشته اند.

دیوید مودزمانشویلی دارنده مدال نقره المپیک، مدال برنز جهان و قهرمان آسیا از ازبکستان، گئورگی ساکانیدزه از قطر، زولبو ناتساگسورن دارنده مدال نقره آسیا از مغولستان، نام کیونگ جین نفر سوم بازی های آسیایی از کره‌جنوبی و ژیویی دنگ نفر سوم آسیا جدی‌ترین رقبای هادی در راه کسب دومین طلای بازی‌های آسیایی است.

مدالهای کشتی آزاد ایران در ادوار گذشته بازیهای آسیایی:

1958 توکیو :3 طلا، 3 نقره و 2 برنز

1966 بانکوک:3 طلا و 5 نقره

1970 بانکوک:5 طلا، 2 نقره و یک برنز

1974 تهران:5 طلا، 4 نقره، یک برنز

1982 دهلی نو:3 طلا، 2 نقره و 2 برنز

1986 سئول:3 طلا، 2 نقره و 4 برنز

1990 پکن:3 طلا، 2 نقره و 2برنز

1994 هیروشیما:6 طلا، یک نقره و 2 برنز

1998 بانکوک:4 طلا، یک نقره و یک برنز

2002 بوسان:یک طلا، 2 نقره و 2 برنز

2006 دوحه:4 طلا و یک نقره

2010 گوانگجو:3 طلا، یک نقره و یک برنز

2014اینچئون:4 طلا و یک نقره

به گزارش کسب و کار نیوز، تیم ملی  کشتی آزاد روز 25 مردادماه راهی جاکارتا می شود و طبق برنامه مسابقات اوزان 57، 65، 74، 86 و 97 کیلوگرم روز 28 مرداد و رقابت های وزن 125 کیلوگرم روز 29 مردادماه برگزار می شود.

انتهای پیام

سه هوگوپوش ایران رقبای خود را شناختند

سه هوگوپوش ایران رقبای خود را شناختند
سجاد مردانی، محمد احمدی و ابوالفضل یعقوبی رقبای خود در روز نخست مسابقات گرندپری روسیه را شناختند.

سجاد مردانی

به گزارش کسب و کار نیوز، از صبح فردا (جمعه) 18 مرداد 1397 دومین مرحله مسابقات گرندپری تکواندو در سال 2018 با حضور 256 تکواندوکار از 58 کشور به میزبانی شهر “مسکو” در روسیه آغاز می‌شود که سه تکواندوکار ایران در پایان مراسم قرعه کشی این مسابقات، رقبای خود در رو نخست(جمعه) را شناختند.

فردا (جمعه) و در روز نخست مسابقات سه تکواندوکار ایران به مصاف رقبا می‌روند که طبق برنامه رقابت‌ها، ابوالفضل یعقوبی و سروش احمدی در وزن 68- کیلوگرم و سجاد مردانی در وزن 80+ کیلوگرم به عنوان نخستین نمایندگان ایران روی شیاپ‌چانگ می‌روند.

طبق قرعه کشی و وزن کشی انجام شده، یعقوبی، احمدی و مردانی رقبای خود را به ترتیب زیر شناختند:

ابتدا ابوالفضل یعقوبی نماینده وزن 68- کیلوگرم کشورمان پس از یک‌دور استراحت، به مصاف برنده مبارزه بلغارستان و هلند می‌رود.

در ادامه، سروش احمدی نماینده دیگر ایران در وزن 68- کیلوگرم در گام نخست با “کنستانتینوس چمالیدیس” رو به رو می‌شود که در صورت پیروزی، به مصاف “الکسی دنسینکو” از کشور میزبان(روسیه) برود.

اما سجاد مردانی ملی پوش سنگین وزن ایران نیز پس از یک دور استراحت، در نخستین مبارزه خود برنده دیدار فرانسه و روسیه را در پیش دارد.

هدایت تیم ملی تکواندوی ایران در این مسابقات را فریبرز عسکری به عنوان سرمربی در اختیار دارد. این رقابت ها G4 است که در پایان به نفرات اول تا سوم به ترتیب 40، 24 و 14.4 امتیاز المپیکی تعلق می‌گیرد.

انتهای پیام

بوکس ایران در بازیهای آسیایی جاکارتا/ اعزام سبک‌وزن‌ها برای تاریخ سازی

بوکس ایران در بازیهای آسیایی جاکارتا/ اعزام سبک‌وزن‌ها برای تاریخ سازی
تیم ملی بوکس با کوچک‌ترین تیم و سبک‌ وزن‌های خود عازم بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا می‌شود تا تاریخ‌سازی کند.

بوکس

به گزارش کسب و کار نیوز،‌ بوکس یکی از ویژه‌ترین رشته‌های رزمی حاضر در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا است که شرایط آن با همه‌ی رشته‌های اعزامی کاروان ایران متفاوت است. رشته‌ای المپیکی که به جای داشتن مدال‌های متعدد با توجه به پتانسیل بالای این رشته در ایران، تنها با حواشی خود بر سر زبان‌ها است. بوکس تنها رشته اعزامی به جاکارتا است که بعد از انقلاب فقط با یک رئیس فدراسیون (حاج‌احمد ناطق‌نوری) فعالیت می‌کرد تا اینکه در اواخر سال گذشته، حسین ثوری دومین رئیس بعد از انقلاب این فدراسیون پس از استعفای ناطق‌نوری شد.

بوکس ایران در سنگین وزن‌ها یکی از شانس‌های مدال کاروان ایران در دوره‌های گذشته بازی‌های آسیایی بود اما در هجدهمین دوره این رقابت‌ها، به دلیل حذف اوزان سنگین کسب مدال این رشته در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است چرا که بر خلاف ایران، سایر کشورهای آسیایی در سبک وزن‌ها بوکسورهای خوبی دارند که در آسیا و جهان مدال آور بوده‌اند.

با این وجود، کادرفنی فعلی تیم ملی بوکس  (اکبر احدی و علی مظاهری) با سه بوکسور جوان و سبک وزن خود عملکرد قابل قبولی را در رقابت‌های تدارکاتی از خود بر جای گذاشته‌اند. همین مسئله باعث شده است مسئولان و مربیان تیم ملی امید زیادی برای کسب مدال در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا داشته باشند.

تیم ملی بوکس اعزامی به جاکارتا
از سمت راست: علی مظاهری(مربی)، شاهین موسوی،‌ سجاد کاظم‌زاده، امید احمدی صفا و اکبر احدی(سرمربی)

– جوان‌ترین تیم تاریخ بوکس ایران در بازی‌های آسیایی
تیم فعلی و اعزامی به جاکارتا، با حضور نفراتی چون امید احمدی‌صفا، شاهین موسوی و سجاد کاظم‌زاده جوان‌ترین تیم تاریخ بوکس ایران در بازی‌های آسیایی است.
1) امید احمدی‌صفا بوکسور وزن 49 کیلوگرم: 24 سال
2) سجاد کاظم‌زاده بوکسور وزن 69 کیلوگرم: 22 سال
3) شاهین موسوی بوکسور وزن 75 کیلوگرم: 22 سال

– بهترین و بدترین عملکرد تیم ملی بوکس در بازی‌های آسیایی(از نظر رتبه تیمی)
الف) بهترین عملکرد تیم ملی بوکس ایران در ادوار مختلف این رقابت‌ها به بازی‌های آسیایی 1974 تهران برمی‌گردد که بوکسورهای ایران با کسب 3 مدال طلا، 2 مدال نقره و 5 مدال برنز روی سکوی دوم تیمی رقابت‌ها ایستادند.
ب) بدترین عملکرد تیم ملی ایران نیز در بازی‌های آسیایی 2010 گوآنگ‌ژو بود که مشتزنان ایران با کسب 3 مدال برنز در جایگاه نهم تیمی قرار گرفتند.

– مدالهای تیم ملی بوکس در دوره‌های مختلف بازی‌های آسیایی
1) سومین دوره (1958 – توکیو): 3 نقره و 3 برنز
وازیک قازاریان(نقره)، سورن پیرجانیان(نقره)، لئون خاچاطوریان(نقره)، امیر یاوری(برنز)، ایزاریا ایلخانوف(برنز)، اکبر خوجینی(برنز)، کاراپت کوچار، صادق علی‌اکبرزاده و حسن پاک‌اندام
2) پنجمین دوره (1966 – بانکوک): 4 برنز
ناصر آقایی(برنز)،‌ التفات طالبی(برنز)، آلوش عباسی(برنز) و حسین فتحیان‌پور(برنز)
3) ششمین دوره (1970 – بانکوک): 1 نقره و 2 برنز
عمران حاتمی (نقره)،‌ محمد ساروخانی(برنز) و غلامحسین پاک‌منش(برنز)
4) هفتمین دوره (1974 – تهران): 3 طلا، 2 نقره و 5 برنز
شریف دلارام(طلا)، ماسیس هامبارسونیان(طلا)، عبدالرضا انداوه(طلا)، عبدالرضا انصاری(نقره)، جبار فعلی(نقره)، هاملت میناسیان(برنز)، فرشید انتقامی(برنز)، احمد پورافتخاری(برنز)، وارتکس پارسانیان(برنز)، حسین مادردوست(برنز) و آرمید بوگوسیان
5) یازدهمین دوره (1990 – پکن): 1 نقره و 2 برنز
علی‌اصغر کاظمی(نقره)، سیامک ورزیده(برنز) و ایرج کیارستمی(برنز)
6) دوازدهمین دوره (1994 – هیروشیما): 1 طلا، 1 نقره و 2 برنز
ایوب پورتقی فرشچی(طلا)، محمدرضا صمدی(نقره)، انوشیروان نوریان(برنز ) و بهمن عزیزپور(برنز)، آرمان نقدی، علی اصغری، بیژن باتمانی، محمدرضا شاطرلو، پژمان چالاک، امید رشید،‌ اسدالله جوهری و سیامک ورزیده
7) سیزدهمین دوره (1998 – بانکوک): 1 نقره و 1 برنز
محمدرضا صمدی(نقره)، روح‌الله حسینی(برنز)، اکبر احدی،‌ بیژن باتمانی، حسن مرادنژاد، بابک مقیمی، انوشیروان نوریان، اسفندیار محمدی، ابراهیم موسوی و علی درویش
8) پانزدهمین دوره (2006 – دوحه): 1 طلا و 3 برنز
علی مظاهری(طلا)، محمد ستارپور(برنز)،‌ مهدی قربانی(برنز)، جاسم دلاوری(برنز)، صادق فرج‌زاده، عمران اکبری، مهرداد حمیدیان، سعید نوروزی، مرتضی سپهوند و همایون امیری
9‌) شانزدهمین دوره (2010 – گوآنگ‌ژو): 3 برنز
محمد ستارپور(برنز)، علی مظاهری(برنز)، روح‌الله حسینی(برنز)، مسعود ریگی، عمران اکبری، فروتن گل‌آرا، هومن کریمی، مرتضی سپهوند و احسان روزبهانی
10) هفدهمین دوره (2014 – اینچئون): 2 نقره و 1 برنز
علی مظاهری(نقره)، جاسم دلاوری(نقره)، احسان روزبهانی(برنز)، فروتن گل‌آرا، امین قاسمی‌پور و سجاد محرابی

– رقبای اصلی بوکسورهای ایران در جاکارتا
کشورهای قزاقستان، ازبکستان، تایلند، مغولستان، چین و حتی خود کشور اندونزی، به ترتیب از مدعیان اصلی کسب مدال در اوزان سبک هستند.

– نکات قابل توجه
1) ایران بعد از انقلاب اسلامی در اوزان سبک موفق به کسب مدال در بازی‌های آسیایی نشده است.
2) امید احمدی‌صفا بوکسور وزن 49 کیلوگرم تیم ملی در صورت کسب مدال در این رقابت‌ها، اولین بوکسور مدال آور ایران در این وزن خواهد بود.
3) اکبر احدی پر افتخارترین سرمربی بوکس ایران هدایت سه بوکسور ایران در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا را به عنوان سرمربی بر عهده دارد.
4) برای نخستین بار است که اوزان سنگین وزن بوکس در بازی‌های آسیایی حضور ندارند و از این جهت سبک‌ وزن‌ترین تیم ایران عازم جاکارتا می‌شود.
5) فدراسیون بوکس با اعزام 3 بوکسور به اندونزی، کوچک‌ترین تیم ملی خود (از نظر تعداد ورزشکار) بعد از انقلاب را عازم بازی‌های آسیایی می‌کند.
6) ایران تا کنون در بوکس بانوان نماینده‌ای نداشته است.

– زمان مسابقات بوکس
رقابت‌های بوکس بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا از 24 آگوست(دوم شهریور ماه) تا یکم سپتامبر(دهم شهریور ماه) پیگیری می‌شود.

انتهای پیام

>