گروه خبری سیاسی

هدف نمایندگان امضاکننده سؤال از رئیس‌جمهور تضعیف دولت است

هدف نمایندگان امضاکننده سؤال از رئیس‌جمهور تضعیف دولت است
عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، هدف نمایندگان امضاکننده سؤال از رئیس‌جمهور را تضعیف دولت برشمرد.

به گزارش کسب و کار نیوز، آذر منصوری با یادآوری اینکه  طرح سؤال از رئیس‌جمهور  طبق قانون از اختیارات مجلس شورای اسلامی است، افزود: ‌این سوال در نوع خود چنانچه با رویکرد پیگیری و حل مشکلات کشور باشد، به‌طورقطع سازنده خواهد بود؛ اما با توجه به طیف نمایندگانی که پیگیر این اقدام هستند به نظر نمی‌آید که در راستای تقویت این رویکرد و استفاده از اختیارات مجلس برای حل مشکلات کشور باشد.

وی ابا بیان اینکه  طبق قانون رئیس‌جمهور موظف است که در مجلس در موعد مقرر حضور پیدا کند و توضیحات لازم را در پاسخ به سؤالات مطرح‌شده بدهد ،خاطرنشان کرد: بدیهی است هدف نمایندگان امضاکننده تضعیف دولت است؛ اما به هر ترتیب نمایندگان از این اختیار خود استفاده کرده‌اند، رئیس‌جمهور هم می تواند از این فرصت استفاده کند و حقایق را با مردم در میان بگذارد.

منصوری  تاکید کرد: متأسفانه مجلس در شرایطی که کشور با مشکلات داخلی و فشارهای خارجی مواجه است، باید با برقراری یک تعامل جدی با دولت در برون‌رفت کشور از این مشکلات کمک کند. در شرایط فعلی انتظار جامعه از مجلس و دولت تمرکز جدی روی حل این مشکلات است. مخالفین دولت تصور می‌کنند با تضعیف این دولت رقیب سیاسی خود را زمین زده‌اند. درحالی‌که حداقل اعتراضات دی‌ماه نشان داد زمانی که فضا برای اعتراض مردم فراهم باشد، دامنه اعتراضات آن‌قدر فراگیر می‌شود که اعتراض به دولت به حاشیه می‌رود.

این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت یادآورشد: با این رویه کشور آسیب می‌بیند، اعتماد مردم رنگ می‌بازد و گسست‌ها بیشتر می‌شود و درنتیجه این رویکرد به حل مشکلات کمکی نمی‌کند. طرح سؤال از رئیس‌جمهور می‌تواند یک ظرفیت برای گفت‌وگو باشد و در شرایط معقول نباید نگاه منفی به موضوع طرح سؤال از رئیس‌جمهور وجود داشته باشد، اما متأسفانه هدف نمایندگان امضاکننده مشخصاً تحت‌فشار قرار دادن دولت است و برای تسویه‌حساب دست به این اقدام زده‌اند.

وی ادامه داد: اکنون باید به دنبال ارائه راهکارهایی بود که بخشی از مشکلات اقتصادی را حل کند. هرچند مشکل اقتصاد کشور بیش از آنکه اقتصادی باشد سیاسی است. شاید بیش از حرف زدن و سخنرانی کردن امروز کشور به اقداماتی نیاز دارد که در مقابل این سیل ویرانگر تاب مقاومت داشته باشد. این اقدام هرچند با هدف تضعیف دولت صورت گرفته، نه‌تنها موجب تضعیف دولت نخواهد شد، بلکه همان‌طور که در نامه‌ای که رئیس‌جمهور به رئیس مجلس نوشته‌اند فرصت مناسبی است تا رئیس‌جمهور از تریبون خانه ملت مستقیم با نمایندگان و مردم صحبت کند.

ومنصوری خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها که مناسبات بین پارلمان یا رئیس‌جمهور و یا نخست‌وزیر روشن‌تر است، حتی بدون آنکه مجلس بخواهد رئیس‌جمهور به‌تناوب با فاصله زمانی مشخص خودش به مجلس می‌آید و با نمایندگان و مردم صحبت می‌کند. این اقدام می‌تواند یک فرصت نه‌تنها برای رئیس دولت و مجلس باشد بلکه به شفافیت بیشتر، اصلاح تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها منجر شود؛ اما به دلیل آنکه نگاه امضاکنندگان به این ظرفیت قانونی تبدیل به یک ابزار برای سوگیری‌های جناحی شده است این تلقی ایجاد می‌شود که ممکن بین ارکان قدرت اختلال به وجود آمده است.

انتهای پیام

حکایت «کسبه بی‌وفا»

حکایت «کسبه بی‌وفا»
همیشه در شرایط حساس عده‌ای سودجو بدون توجه به شرایط جامعه تنها به فکر پر کردن جیب‌های خود هستند. این روزها که شایعات مختلف اقتصادی باعث تلاطم در بازار ایران شده بسیاری از این بداندیشان رو به احتکار آورده‌اند. عملی مذموم که برای آن در قانون هم مجازات سختی در نظر گرفته شده اما گویا عده‌ای زالوصفت گوش‌شان به هشدارها بدهکار نیست.

کالای احتکار

داستان بعضی کسبه‌هایی است که مسیر بی‌وفایی با ملت پیش گرفته‌اند و به بهانه‌های ارزی و سیاسی، اجناس خود را احتکار می‌کنند. هرچند نمایندگان بازاریان این نظر را رد می کنند، اما متاسفانه بر اساس گزارش‌ها بخشی از این نظر درست است.

اواخر اردیبهشت ماه امسال بود که آوایی وزیر دادگستری خاطرنشان کرد که وزارت دادگستری از طریق سازمان تعزیرات و دیگر ظرفیت‌های قانونی خود با احتکارکنندگان برخورد خواهد کرد؛ اول  تذکر و سپس برخورد قانونی.

مدتی بعد از این تذکر  ستاد تشدید مبارزه با احتکار و اختفای وزارت صنعت، معدن و تجارت لیست 10 گروه کالاهای هدف مشمول طرح جلوگیری از احتکار و اختفا را معرفی و اعلام کرد که همه این کالاها پس از ترخیص از گمرکات یا تولید داخلی در انبارهای ثبت شده در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا نگهداری می‌شوند.

طبق اطلاعیه وزارت صمت، در اجرای مصوبات ستاد اقتصادی دولت و به منظور حفظ آرامش و امنیت اقتصادی جامعه با توجه به نوسانات اخیر قیمت کالاها در بازار، ستاد تشدید مبارزه با احتکار و اختفای کالاهای وارداتی یا تولیدشده با مواد اولیه وارداتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده است.

براساس تصمیمات این ستاد گروه کالاهای هدف مشمول طرح جلوگیری از احتکار و اختفا بدین شرح تعیین شد: غلات (گندم خوراکی، گندم دامی، جو و برنج سفید)، کالاهای اساسی (روغن نباتی ساخته شده، روغن خام، شکر خام، شکر سفید، کره)، مواد پروتئینی (گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم‌مرغ و شیر خشک صنعتی)، نهاده‌ها (جوجه یک‌روزه، تخم‌مرغ نطفه‌دار، ذرت دامی، کنجاله سویا، سبوس گندم و دانه‌های روغنی شامل سویا، آفتابگردان، کلزا و کانولا)، مواد اولیه تولید، حبوبات، لوازم خانگی (یخچال، یخچال‌فریزر، ماشین لباسشویی و تلویزیون تولید داخلی)، لوازم یدکی و لاستیک سبک و سنگین، کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه، انواع پودر شوینده، مصالح ساختمانی (محصولات فلزی پرمصرف و سیمان).

براین اساس مقرر شده دستگاه‌ها و سازمان‌های نظارتی به صورت مستمر از محل انبارهای نگهداری کالاهای مذکور، بازرسی کرده و گزارش آن را به اطلاع عموم برسانند. بنابراین تمامی کالاهای مشمول باید پس از ترخیص از گمرکات کشور یا تولید داخلی در انبارهای ثبت شده در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا به آدرس www.nwms.ir نگهداری شوند.

مالکان یا استفاده‌کنندگان انبارهایی که کالاهای مذکور را نگهداری می‌کنند، موظفند اطلاعات ورود و خروج کالایی خود را در سامانه جامع انبار (ثبت رسید/حواله) درج کنند. نگهداری کالا در انبارهایی که اطلاعات آنها در سامانه جامع انبار درج نشده، حکم احتکار، اختفا، عرضه خارج از شبکه یا قاچاق بر آنها مترتب بوده و برابر مقررات با آنها برخورد خواهد شد.

همچنین ستاد تشدید مبارزه با احتکار و اختفا کالاها، تمامی شرکت‌های پخش، صنوف عمده‌فروشی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای که امکان ارائه اطلاعات میزان توزیع خود به صورت سیستمی در سامانه جامع تجارت مستقر در وزارت صنعت، معدن و تجارت را دارند در اولویت تعیین شبکه‌های مجاز توزیع کالاهای هدف قرار داده است.

در این میان از عموم مردم خواسته شد چنانچه اطلاعاتی درخصوص احتکار کالاهای اساسی، عمومی و ضروری دارند، در اختیار سامانه 124 قرار دهند.

پس از آن بود که تعزیرات، دادستانی، نیروی انتظامی و بسیج با کمک سربازان گمنام امام زمان (عج) و مردم عزم خود را جزم کردند تا محتکران و انبارهای احتکار اجناس را شناسایی کنند. به دنبال این اتفاق اخبار زیادی از شهرهای مختلف منتشر شد که انبارهایی که کالا در آنها احتکار شده بود کشف شده‌اند. بسیاری از کارشناسان رشد پدیده احتکار را ناشی از اوضاع نابسامان اقتصادی خوانده‌اند و بسیاری دیگر هم از شرایط به وجود آمده به عنوان جنگ اقتصادی یاد می‌کنند.

در همین زمینه فرمانده انتظامی استان کرمان روز 24 مرداد در حاشیه نمایشگاه دستاورده‌های طرح ارتقاء امنیت اجتماعی شهرستان کرمان از کشف و ظبط بیش از 50 میلیارد تومان اجناس احتکارشده در سطح استان خبر داد.

همچنین دادخدا سالاری دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز استان کرمان در این مراسم خبر داد که تاکنون 22 انبار بزرگ در سطح استان کرمان کشف شده است. 

خبر کشف و ظبط 11 انبار بزرگ احتکار کالا در جنوب و شرق استان کرمان نیز در همین زمینه منتشر شد.

کمیسیون جرائم خاص استان قزوین نبز با موضوع بررسی وضعیت بازار و احتکارها برگزار شد، و دادستان عمومی و انقلاب قزوین در این جلسه دادستان عمومی و انقلاب قزوین به کشف چندین انبار احتکار لوازم‌خانگی و لوازم پزشکی در شهرستان البرز و آبیک اشاره کرد و البته خبر داد: تمام دستورات لازم به همه ضابطین خاص و عام جهت شناسایی احتکار کنندگان، انبارهای مجاز و غیرمجاز و انبارهای خانگی داده‌شده است تا در سریع‌ترین زمان نسبت کشف کالاهای انبارشده به‌منظور ایجاد نابسامانی و گران‌فروشی در بازار داده‌شده است که بحمدالله به توفیقات خوبی در این زمینه دست خواهیم یافت.

در همین راستا دادستان عمومی وانقلاب شهرستان رودبار جنوب گفت: در راستای مبارزه بی‌امان با محتکران و مخلان نظام اقتصادی کشور، مجموعا بیش از 10 هزار قلم کالای احتکاری از سه انبار در یک منزل مسکونی در این شهرستان کشف شد و  با توجه به اهمیت موضوع و در راستای طرح مبارزه با محتکران مخلان نظام اقتصادی  کشور تیمی متشکل از فرمانداری، اداره اطلاعات، اداره صنعت و معدن و تجارت، تعزیرات، پلیس و با محوریت دادسرای عمومی وانقلاب در این شهرستان تشکیل شده است.

همچنین دادستان عمومی وانقلاب شهرستان کهنوج از کشف دو انبار بزرگ احتکار کالاهای اساسی مردم در این شهرستان خبر داد و گفت: ارزش ریالی کالاهای مکشوفه بالغ بر 20 میلیارد ریال است.

معاون دادسرای عمومی وانقلاب شهرستان منوجان هم از کشف دو انبار احتکار دارو و مواد غذایی در این شهرستان خبر داد و گفت: بررسی‌های اولیه حکایت از آن دارد که ارزش ریالی کالاهای مکشوفه بالای 20 میلیارد ریال باشد.

از سوی دیگر محمد ضیاءالدینی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بم از کشف بیش از 10 هزار پوشک بچه از نوع خارجی در یک انبار احتکار کالا در این شهرستان خبر داد.

تا چهارشنبه 24 مرداد؛ ابراهیمی معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌شمالی از کشف بیش از 25 انبار در این استان خبر داد.

‌در 10 روز گذشته هم هشت پرونده احتکار کالا به ارزش 30 میلیارد تومان در هرمزگان تشکیل و به مراجع قضایی استان تحویل شد. بیشتر کالاهای احتکار شده مواد غذایی، آهن‌آلات و لوازم‌یدکی خودرو است که در بازرسی از انبارهای شهرستان بندرعباس کشف و ضبط شد.

همین دو روز قبل هم  فرمانده سپاه ناحیه مقاومت زرندیه از کشف افزون بر 50 هزار تن میلگرد احتکار شده در انبار یکی از  شرکت‌های تولیدی و صنعتی این شهرستان خبر داد.

پیش از آن نیز فرمانده انتظامی استان کرمانشاه از کشف چهار میلیارد ریال کالای احتکار شده در شهرستان صحنه با تلاش ماموران انتظامی خبر داد که عمدتا شامل مواد خوراکی بود؛  هزار حلب 17 کیلویی عسل، 25 تن شکر، 15 هزار و 244 عدد پودر لباسشویی و هزار عدد انواع دلستر و … .

انبارهای محل نگهداری این کالاه  پلمپ شد. صاحبان آن‌ها نیز دستگیر و برای صدور احکام مناسب تحویل مراجع قضایی شدند.

همچنین یک انبار دیگر در شهرستان کنگاور که اقدام به احتکار 95 تن شکر به ارزش دو میلیارد و 850 ریال کرده بود، کشف شد.

فرمانده انتظامی استان همدان هم از کشف چند انبار احتکار کالا به ارزش 300 میلیون تومان خبر داد؛ 10 نفر در این زمینه دستگیر شدند. این انبارها حاوی یک هزار کارتن مواد شوینده، برنج، چای و سایر اقلام مورد نیاز مردم بود.

هم‌چنین بر اساس گزارش منتشر شده توسط رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی طی دو هفته با نظارت و بازرسی درحوزه برنج خارجی، حبوبات، روغن خوراکی، لوازم خانگی، میلگرد، موتور و قطعات آسانسور و مواد اولیه صنایع چرم (کروم)، 100میلیارد تومان کالا از انبارها کشف و ضبط شد.

نظارت برتأمین و توزیع کالاهای اساسی و اولویت دار و رسیدگی به تخلفات و پرونده تعزیراتی جزو  برنامه‌های ستاد تنظیم بازار است؛ بنابراین موضوع احتکار و عدم عرضه و توزیع کالاهای اساسی مانند برنج خارجی، لوازم خانگی، میلگرد، شکر و روغن در جلسات هفتگی مبارزه با احتکار و اختفا در حال پیگیری است.

فرمانده انتظامی گلستان نیز از کشف لوازم خانگی احتکار شده به ارزش بیش از 15 میلیارد ریال در شهرستان آق‌قلا خبر داد. مأموران پلیس امنیت عمومی شهرستان آق‌قلا موفق به کشف انبار دپو لوازم خانگی شامل اجاق گاز، یخچال فریزر، تلویزیون و لباسشویی و … شدند. این انبار فاقد ثبت در سامانه انبار و کالا و مالک آن مکان نیز فاقد پروانه کسب بود. ارزش کالای احتکار شده از سوی کارشناسان بیش از 15 میلیارد ریال برآورد شد. در این راستا یک نفر دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مراجع قانونی شد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سیرجان هم از کشف و پلمب انبارهای احتکاری برنج خارجی، ظروف آشپزخانه خارجی و لاستیک در این شهرستان خبر داد و گفت: ارزش ریالی این انبارها حدود 50 میلیارد ریال برآورد شده است.

همزمان با مرکز استان در سیرجان هم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان با همراهی اداره اطلاعات، پلیس مبارزه با قاچاق کالا و تعزیرات حکومتی طرح مبارزه با محتکران و مخلین نظام اقتصادی کشور را اجرایی کرد. در همین راستا بر حسب گزارش اداره اطلاعات شهرستان از چند عمده‌فروشی لاستیک شهرستان بازدید سرزده صورت گرفت که تعدادی زیادی حلقه لاستیک به ارزش تقریبی یک میلیارد تومان کشف شده است. یک انبار کالای قاچاق ظروف آشپزخانه هم کشف و پلمپ شده است. ارزش ریالی کالاهی احتکاری از این انبار نیز قریب به دو میلیارد تومان ارزیابی شد. پرونده متخلفین هم جهت سیر مراحل اداری به اداره تعزیرات حکومتی ارسال شد.

در همان روز یک انبار حاوی دو هزار و 200 تن شمش آلومینیوم احتکار شده با همت نیروهای بسیجی در اراک کشف شد. متهمان پرونده دستگیر و پس از تشکیل پرونده و پلمب انبار، برای انجام مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی استان شدند.

شناسایی محتکرین در دستور کار تمامی رده‌های مقاومت بسیج قرار گرفته است.

از طرفی در بازرسی از یک انبار در بندرعباس 84 کانتیر کاغذ چاپ و تحریر که به وزن یک‌میلیون و 260 هزار کیلو و ارزش بیش از هفت میلیارد تومان ثبت‌شده، اما این موجودی به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گزارش نشده است، کشف شد.

بر اساس مصوبه ستاد مبارزه با احتکار و اختفای کالا مسئولان انبارهای باید اول تا پنجم هرماه موجودی کالای انبارشده را به این اداره اعلام کنند. این مقدار کاغذ چاپ و تحریر احتکار محسوب و صاحب انبار به پرداخت هفت میلیارد و 200 میلیون تومان جریمه محکوم شد.

هم‌چنین جانشین فرماندهی انتظامی استان قم از شناسایی و کشف انبار کولرگازی و پکیج قاچاق و احتکار شده به ارزش هفت میلیارد ریال در قم خبر داد.

و ….. .

این‌ها تنها بخشی از کشفیات در روزهای اخیر به حساب می‌آید. محتکران به مناسبت‌های مختلف انبارهای‌شان را پر می‌کنند تا در زمان کمبود با عرضه اجناس احتکاری، بازار را به نفع خود سوق دهند. آن‌ها بازار را خوب می‌شناسند و نقش‌شان را به خوبی ایفا می‌کنند. کارشناسان اقتصادی با تاکید بر نقش منفی احتکار در اقتصاد کشور بر این عقیده‌اند که باید با محتکران مبارزه جدی کرد. برخی نیز خواستار نقش پررنگ‌تر دولت در کنترل بازار و مبارزه با محتکرانند.

به گفته فرهاد خرمی استاد دانشگاه علامه طباطبایی زمانی که احتکار اتفاق می‌افتد عرضه کالاها کم می‌شود و با توجه به اینکه تقاضا در این ایام برای بعضی از اقلام افزایش پیدا می‌کند موجب می‌شود قیمت‌ها افزایش یابد و به تبع اثرات منفی در رفاه مصرف‌کنندگان به دنبال دارد.

علی عطاپور عضو کانون دانش‌آموختگان اقتصاد هم معتقد است: احتکار در فرهنگ اسلامی امری مذموم و ناپسند است و این مساله در مقاطع بحرانی کشور مانند زمان جنگ و قحطی بیشتر رخ می‌دهد اما در ایران برخی ازا فراد سودجو برای تامین منافع شخصی خود از طریق کمبود عرضه کالاها اقدام به احتکار می‌کنند.

احتکار از جمله مواردی است که از قدیم در تمام بازارها و نظام‌های اقتصادی عملی به چشم می‌خورده و از جمله وظایف مهم دولت مبارزه با احتکار است. ضعف نظارت دولت و سیاست‌های کنترلی و روحیه بالای سودطلبی با وجود فراوانی تولید، در سیستم توزیع می‌تواند اختلال‌زا باشد.

علی لاریجانی روز چهارشنبه درباره پدیده احتکار و نحوه برخورد با آن گفت: باید ساز و کاری ایجاد شود تا کالاهای احتکار شده به چرخه توزیع وارد شود، اتحادیه‌ها و اصناف باید در این خصوص ورود پیدا کنند تا اقدامات اثرگذار باشد.  روند نظارت و برخورد قانونی باید به گونه‌ای باشد که از احتکار جلوگیری شود؛ برای دوره موقت فعلی باید هماهنگی‌هایی صورت بگیرد تا نظارت‌ها و برخوردها تشدید شود.

محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور هم در همان روز در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه اخیرا احتکارهای زیادی کشف شده است و برخی معتقدند که جریمه‌ها بازدارنده نیست، آیا دادستانی کل کاری در این زمینه انجام می‌دهد گفت: یکی از مشکلاتی که داریم این است که در مبارزه با قاچاق دوگانگی وجود دارد و بخشی از این جرایم و برخورد با آنها بر عهده سازمان تعزیرات و بخش دیگری هم بر عهده قوه نیست و در اختیار دولت است و بخش اندکی از مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اختیار قوه قضاییه است. می‌دانیم بخشی از این کارهایی که انجام می‌شود از جمله احتکار برخی از مصادیق آن بر عهده تعزیرات است و بخشی هم بر عهده قوه قضاییه است. بخشی از این دوگانگی‌ها باعث کندی پیشرفت در کار می‌شود و امیدواریم مجلس بیاید و وضعیت را روشن کند.

وی با انتقاد از وضعیت به وجود آمده و برخی احتکارها بیان کرد: متاسفانه عده‌ای طمع‌ورز و کسانی که وجدان اجتماعی ندارند در این کار دخالت دارند، در شرایط این چنینی که ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم اینها کمک به دشمن است و به نوعی همکاری با دشمن محسوب می‌شود که عده‌ای بیایند و به خاطر سود و منافع بیشتر بخواهند اجناس و کالاهای مورد نیاز مردم را احتکار کنند. وجدان اخلاقی و انسانی حکم می‌کند انسان در این مواقع دست از طمع بردارد.

منتظری همچنین توصیه کرد: به کسانی که این کارها را برای منافع بیشتر  انجام می‌دهند توصیه می‌کنم این کارها را نکنند زیرا باعث شرم است و امروز یک نفر در میدان جنگ رفته و سر خود را در مبارزه با دشمن می‌دهد و عده اندکی هستند که زمینه‌ای برایشان فراهم می‌شود و احتکار می‌کنند و کسی که مسلمان و معتقد است دست به این جنایت‌ها نمی‌زند. من امروز این عمل را تحت عنوان جنایت می‌بینم و حقیقتا وقتی مردم نیاز دارند چرا نیازهای مردم از جمله آرد و برنج و کالای ضروری را برای رسیدن به سود بیشتر احتکار کنید و این کار خیانت به مردم است.

وی خطاب به محتکران گفت: دست از این کارها بردارید و خودتان در انبارها را به روی مردم باز کنید. از مردم می‌خواهم در سراسر کشور هر کسی را که از احتکار و انبارکردن کالاهای مورد نیاز مردم خبر دارد اطلاعات را به سازمان  تعزیرات و دادستان‌ها و نیروی انتظامی و حتی به رسانه‌ها اعلام کند و بدانند مراجع مذکور برخورد لازم را خواهند داشت و ما ان‌شاءالله دست این افراد جنایتکار و خائن را قطع خواهیم کرد.

حتی خداوند در قرآن کریم و در آیه 34 سوره توبه در این زمینه می‌فرماید: کسانی را که از زر و سیم گنج می‌سازند و آنها را در راه خدا خرج نمی‌کنند، به عذابی دردناک مژده ده.

پیامبر (ص) هم در حدیثی می‌فرمایند: هر کس گندمی را به قصد گران شدن آن، 40 روز احتکار کند، از خدا بری و خدا از او بری است.

با وجود این هشدارها اما همچنان عده‌ای هستند که به احتکار اقلام مورد نیاز مردم ادامه می‌دهند. این در حالی است که بارها تاکید شده در شرایط جنگ اقتصادی به سر می‌بریم. نکته جالب اینجاست که زمانی که جنگ نظامی بر کشور تحمیل شده بود بسیاری از مردم با از خودگذشتگی اقلام مورد نیاز خود را به جبهه‌ها می‌فرستادند تا کشور با مشکل مواجه نشود. هرچند در آن زمان هم عده‌ای دست به احتکار می‌زدند اما تعدادشان با محتکرین امروزی قابل مقایسه نبود. نکته تاسف‌برانگیز این روزها هجوم عده‌ای از مردم به فروشگاه‌ها و انبار کردن برخی اقلام در خانه‌های‌شان است که به نوعی احتکار در ابعاد کوچک به حساب می‌آید. با توجه به این شرایط چگونه می‌توان از دولت و مسئولان انتظار داشت که بازار را کنترل کرده و جلوی افزایش قیمت‌ها و کاهش موجودی بازار را بگیرند؟

به نظر می‌رسد علاوه بر قوانین سفت و سخت در زمینه مبارزه با احتکار و نظارت دقیق بر این موضوع و برخورد با عوامل آن، بد نیست خود مردم هم با نگاهی ملی و مذهبی به موضوع احتکار به جای سودجویی‌های گذرا کمی بیشتر به فکر هموطنان خود به ویژه اقشار آسیب‌پذیر جامعه باشند و با این پدیده زشت و مذموم به شدت برخورد کرده و در دام وسوسه چنین اقدامی نیفتند؛ چراکه در شرایط کنونی کشور به همدلی و نوع‌دوستی هرچه بیشتر نیاز دارد و ضعف قوانین و نظارت و مدیریت را مردم که صاحبان اصلی کشور هستند می‌توانند پر کنند.

انتهای پیام

حیدری: هزینه روادید اربعین کاهش نیافته است/هزینه روادید 41 دلار

حیدری: هزینه روادید اربعین کاهش نیافته است/هزینه روادید 41 دلار
دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی ضمن تصحیح خبر منتشره شده به نقل از نخست وزیر کشور عراق مبنی بر کاهش هزینه روادید اربعین سال جاری، گفت: این موضوع صحت ندارد و تنها با پیگیری های ستاد مرکزی اربعین، 10 دلار مصوب سال جدید عراق برای مسافرین، برای زائرین اربعین به یک دلار کاهش یافته است.

بین الحرمین در اربعین حسینی - کربلا

به گزارش کسب و کار نیوز، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، شهریار حیدری دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: اخبار منتشر شده  به نقل از حیدر العبادی نخست وزیر کشور عراق مبنی بر کاهش هزینه های اربعین صحت ندارد.

وی خاطرنشان کرد: هزینه روادید کشور عراق پیش از این 40دلار بود که از امسال در طرح جدیدی با عنوان پنجره واحد مبلغ 10 دلار نیز بر هزینه ورودی تمام مسافرین به این کشور اضافه شده است.

حیدری تاکید کرد: ستاد مرکزی اربعین در همین راستا، با رایزنی های متعدد و هماهنگی با مسئولان کشور عراق توانست این 10 دلار را به یک دلار کاهش دهد.

دبیر ستاد مرکزی اربعین افزود: هزینه روادید اربعین امسال با احتساب یک دلار طرح پنجره واحد، 41 دلار است.

انتهای پیام

بدانیم که دشمن از کجا به کجا رسیده و چه اهدافی در سر دارد

بدانیم که دشمن از کجا به کجا رسیده و چه اهدافی در سر دارد
معاون روابط عمومی و سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت کهجریان رسانه‌ای دشمن از روز اول تا به امروز تفاوتی نکرده است.

سردار شریف

به گزارش کسب و کار نیوز، سردار رمضان شریف در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار استان اردبیل یکی از محورهای عملیات روانی دشمن را ایجاد تفرقه در جامعه و کشور ایران دانست و خاطرنشان کرد: در طول چهل ساله گذشته آمریکا تمام تلاش خود را برای ضربه زدن به ایران انجام داده است. 

وی با بیان این‌که «بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، آمریکا در تلاش برای برگرداندن قدرت خود در ایران بود»، افزود: جریان رسانه‌ای و جنگ نرم علیه ایران نیز در طول 40 سال گذشته هیچ تغییری نکرده است. 

وی با تاکید بر این‌که «دشمنان از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا به امروز، انواع تهدیدات و تحریم‌ها را علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ریزی کرده‌اند»، تصریح کرد: ملت شریف ایران نیز همیشه به آرمان‌ها و فلسفه انقلاب و امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری توجه و ایمان داشته و دارند. 

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان این‌که «عملیات رسانه‌ای بدون چاشنی قابل بهره‌برداری امکان تحقق ندارد»، افزود: جریان رسانه‌ای دشمن نیز از روز اول تا به امروز تفاوتی نکرده و جمهوری اسلامی را به رسمیت نشناخته‌اند. 

وی با بیان این‌که «مزار شهدای گمنام امروز الهام‌بخش جوانان است»، افزود: بهشت زهراهای سراسر کشور نیز گلچینی از جوانان شجاع و باایمان است که پای حرف امام و رهبر معظم انقلاب ایستادند و این عظمت را خلق کردند. 

وی هم‌چنین با بیان این‌که «سواد رسانه‌ای به عنوان یکی از پنج تعریف سواد توسط یونسکو اعلام شده است»، گفت: سواد عاطفی، برقراری ارتباط، مالی، رسانه‌ای و علمی این پنج تعریف از سواد هستند. 

شریف مهمترین داشته جمهوری اسلامی را سرمایه اجتماعی دانست و افزود: اگر صادقانه و واقع‌بینانه در مسیر کار رسانه‌ای فعالیت ‌می‌کنیم، باید اطلاعات دقیقی از گذشته و حال خود و گذشته و حال دشمنان داشته باشیم و تا بتوانیم تشخیص دهیم که دشمن از کجا به کجا رسیده و چه اهدافی در سر دارد.

انتهای پیام

تبریک جهانگیری ، مجمع تشخیص مصلحت نظام و قوه قضاییه به مناسبت روز خبرنگار

معاون اول رییس جمهور ، مجمع تشخیص مصلحت نظام و قوه قضاییه با صدور پیام‌هایی روز خبرنگار را تبریک گفتند.

به گزارش کسب و کار نیوز، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در پیامی توئیتری عنوان کرد: روز خبرنگار را به همه روزنامه‌نگاران عزیز و فعالان عرصه رسانه‌ های مکتوب و تصویری و شبکه‌های اجتماعی صمیمانه تبریک می‌گویم. حرفه روزنامه‌نگاری به حق سخت، پرمخاطره و در عین حال تأثیرگذار و پرمسئولیت است.

وظیفه ما مسئولان شناخت درست این حوزه و باز کردن فضای گفت‌وگو و ارتباطات در جامعه به کمک کنشگران این حوزه است. پرسش مشترک در برابر همه ما این است که چه کنیم تا صدای‌مردم را به موقع و به درستی بشنویم و امکان گفت‌وگو، نقد و مطالبه را بیشتر کنیم.

همچنین پرویز داودی رییس دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به مناسبت روز خبرنگار نوشت: فرا رسیدن 17 مرداد روز خبرنگار را به خبرنگاران و دست اندرکاران پرتلاش رسانه تبریک گفته و امیدوارم، با استعانت از درگاه الهی در پرتو تبعیت از مقام عظمای ولایت و حفظ ارزش‌های والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در عرصه خطیر اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی بیش از پیش موفق بوده و نقش ارزنده و تاثیرگذار خود را در این زمینه ایفا نمایید.

هم‌چنین محمدرضا شهریاری مدیرکل ارتباطات و تشریفات  مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به مناسبت روز خبرنگار نوشت: هفدهم مرداد روز خبرنگار یادآور زحمات بی دریغ و تلاش های خالصانه اصحاب رسانه در پاسداشت از حریم اطلاع رسانی منسجم و منطبق با آزادی های مشروع و مصرح قانونی و اعتلای پرچم مطالبه‌گری از مسوولان و پاسخگویی به مردم و افکار عمومی در چارچوب وظایف خطیر و رسالت سنگین خبرنگاری است. فرا رسیدن این روز را با گرامیداشت یاد و خاطره تمامی شهیدان عرصه خبر، به تمامی اصحاب شریف رسانه، روزنامه‌نگاران، خبرنگاران، مدیران مسوول و مدیران عامل روزنامه‌ها ، خبرگزاری های مختلف، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران صمیمانه تبریک و تهنیت گفته و از خداوند متعال توفیق شما در ادامه خدمتگزاری در این مسیر تاثیرگذار در ظل توجهات حضرت ولی عصر(عج) و زعامت مقام معظم رهبری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را مسئلت دارم.

حسن رحیمی مدیرکل روابط عمومی قوه قضاییه نیز به مناسبت روز خبرنگار نوشت:  به نام آن‌که بر قلم و آنچه می‌نگارد سوگند خورد تا به همه آنان که نقطه‌ای از سرچشمه اندیشه پاکشان بر قلب سپید کاغذ می‌نشانند، حرمت و عزت بخشد و درود بر صاحبان قلم‌های منزه که مصداق آشکار این حرمت‌داران و عزتمداران در عصر حاضرند. در روزگاری که هر دستی از هر آستینی برای ترسیم واژه‌ای در سپهر رسانه‌ای جهان به هوای حمایت از منفعت شخصی یا منافع صاحبان قدرت بیرون می‌آید، بر آن قلمی که ترجمان حریت و آزادگی است باید بوسه زد و واژگانی را که در دفاع از شرف حق و عدل به صف می‌ایستند، باید در آغوش کشید. و در این میان، صاحبان این قلم‌ها همچون سربازان مسلح به شمشیر عدالت، نگارندگانی مؤمنند که تیزی تیغشان پرده‌های فساد را می‌درد و راوی صادق دردها و رنج‌های مردمان سرزمینشان هستند. با درودی دوباره بر ساحت مقدس قلم و اصحاب آن، 17 مرداد که به نام «روز خبرنگار» مزین شده است را به تمام عدالت‌نگاران و حق‌نویسان ایران اسلامی تبریک می‌گویم و یاد و خاطره شهدای رسانه، از شهید حسن باقری تا شهید محمود صارمی را بزرگ و گرامی می‌دارم. در پایان، فرصت را غنیمت دانسته و به حکم «مَنْ لَمْ یَشْکُرِ الْمُنْعِمَ مِنَ الْمَخْلُوقِینَ لَمْ یَشْکُرِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَل‏»، ضمن قدردانی از همه تلاش‌های فعالان متعهد رسانه‌ای، امیدوارم که همچون همیشه، چشمان تیزبین خود را برای کمک به دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد و همچنین دستان واقع‌نگار خود را در اطلاع‌رسانی از خدمات قوه قضاییه به مردم عزیزمان، به کار گیرند.

انتهای پیام

رئیس جمهور از فرصت ارائه گزارش به مجلس برای جلب اعتماد عمومی استفاده کند

رئیس جمهور از فرصت ارائه گزارش به مجلس برای جلب اعتماد عمومی استفاده کند
رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: چه کسی بهتر از رئیس حمهور می‌تواند به مردم گزارش دهد، رئیس جمهوری از این فرصت برای ارائه گزارش به مردم و جلب اعتماد عمومی برای حل بحران ها استفاده کند.

نشست خبری مصطفی میرسلیم

به گزارش کسب و کار نیوز، مصطفی میرسلیم در نشست خبری حزب موتلفه اظهار کرد: نظام ما در بهمن ماه سال 1392 پیش بینی بدعهدی آمریکا را با توجه به بدعهدی های سابق دولت آمریکا کرده بود و برای مصون ماندن از آثار و عواقب بد عهدی و کینه‌توزی آمریکا اقتصاد مقاومتی را تبیین کرد.

وی ادامه داد: تحریم اول به سال 1385 باز می‌گردد؛ اما در ادامه علی رغم مذاکراتی که منتهی به برجام شد تغیری در تحریم ها صورت نگرفت ، تحریم های جدیدی صورت گرفت. مهم ترین رفتاری که مشاهده کردیم کنار گیری یک طرفه و قلدرمابانه آمریکا از برجام و تحریم های همه جانبه اقتصادی علیه ایران بود.

میر سلیم گفت: ستاد ویژه‌ای در خزانه داری آمریکا وجود داشت که مطرح کرد که از تمام ابزارهایی که داشته طی 12 سال گذشته استفاده کرده و کارهایی را به اثبات رسانده است تا اثر بخشی تحریم های جدید را افزایش داده و از آن استفاده کند، لذا امروز برخی از اقداماتشان خیلی سریع تر نسبت به سال های پیش به نتیجه می رسد.

وی ادامه داد: برخی از این اقدامات علنی است، اما این اقدامات یک پشتیبانی ویژه دارد که به آن پشتیبانی عملی و روانی می‌گوییم. شکل این اقدامات مرموز است؛ صحنه عملکرد آن هم بویژه در فضای مجازی است. اگر صحنه نبرد را در نظر بگیرید ، روی زمین پیاده نظام آماده ، توپ خانه ای فعال می‌شود که راه را برای پیاده نظام آماده می‌کند. این پشتیبانی عملی که از آن یاد کردم همانند و هم اثر توپخانه است که تهدیدها، شایعه پراکنی ها و تطمیع ها کارش است.

میرسلیم خطاب به خبرنگاران گفت: این شگرد ها برای شما جدید نیست. توقع ما در حزب موتلفه اسلامی از جامعه خبرنگاری این است که از این شگردها غافل نشوند، نباید نسبت به آن ها انفعال داشته باشیم . باید در جهت خنثی کردن آن ها هوشیارانه عملی  انجام دهید که به تقویت روحیه مردم، انسجام میهنی وجلوگیری از تضعیف اتحاد امت و جلویری از بروز اختلافات داخلی بیانجامد.

وی تصریح کرد: ترساندن مردم با تحریم های اقتصادی ، تبلیغ کردن آثار سوء تحریم های جدید، ترویج شایعه جنگ، سست کردن اعتماد مردم با بدنام کردن مسئولان سه قوه، مایوس کردن مردم از خود و دستاوردهای پس از انقلاب اسلامی، مطرح کردن دروغین باز بودن در مذاکره بدون قید و شرط برای تطمیع کسانی که گرایش به سازش داشته و دارند، ایجاد اختلافات داخلی و متزلزل کردن حاکمیت و از بین بردن وفاق مردم و حکومت، درست نیست.

میرسلیم گفت: به نظرم این مرحله اقتصادی که تا پایان سال به طول خواهد انجامید با هوشیاری مردم به اتمام می رسد.

وی در پاسخ به این پرسش که سوال از رئیس جمهور در شرایط فعلی کشور درست است یا خیر، گفت: یکی از ابزارهای مهمی که دولت در اختیار دارد ارائه گزارش شرایط اقتصادی به مردم است. چه کسی بهتر از رییس جمهور می تواند این گزارش را ارائه کند. چه کسی مثل ایشان می تواند موجب جلب نظر و اعتماد مردم شود. اگر رییس جمهوری از این فرصت خوب استاده کند شرایط برای جلب مشارکت مناسب مردم فراهم خواهد آمد. نه تنها من ارائه این گزارش را تایید می کنم، بلکه حتی صحبت مستقیم ایشان که قرار است امشب صورت بگیرد را هم تایید می کنم، البته که کمی هم دیر است.

میرسلیم خطاب به کسانی که دولت را تخریب می کنند نیز گفت: از تخریب کردن دولت‌ها چه دستاوردی کسب می‌کنید؟ بلوغ سیاسی یعنی تحمل رقیب، اما به این معنا نیست که چشم روی مشکلات ببندیم. ما رقیب هم هستیم، اما دشمن هم که نیستیم. اگر جایی به نظرمان رسید راه حلی وجود دارد باید تقدیم دولت کنیم. زمان ارزش دارد، هر چهار سال باید  کشور پیشرفت کند،  برای پیشبرد اهداف نظام اولویت است.

وی گفت: قطعا اگر ما رای می آوردیم می توانستیم بهتر عمل کنیم، به لحاظ اعتقادی. من تصریح کردم افراد دولت باید فقط در دولت کار کنند. دولت باید منزه باشد. این اعتقاد را دولت کنونی ندارد. شخصا اعتقاد دارم یکی از دلایل مهم شایع شدن فساد اقتصادی درگیر بودن افراد دولت در اقتصاد است. در چنین شرایطی ویژه خواری رخ می دهد. دولت اطلاعات محرمانه ندارد که مخفی کند، نگه داشتن اطلاعات محرمانه کاری‌است که اشکال اقتصادی ایجاد می‌کند. تا زمانی که موش در انبان است، راه حل خوب آوردن به هدر دادن فرصت ها خواهد بود؛ چنانچه در چند سال اخیر واقعا فرصت ها را از دست خواهیم داد.

میرسلیم در پاسخ به پرسشی درباره دستگیری  احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی  گفت: معضلات بازار طلا و ارز به یک فرد باز نمی‌گردد. وظیفه دستگاه قضایی این است که قبل از اثبات اتهام اسم فرد را نیاورد. این چیزی است که قوه قضاییه باید رعایت کند اگر ثابت شد که یک فردی واقعا مقصر است بعد اسمش را بگوید. عناصری داخل یک نهاد ممکن است دور هم جمع شده و فساد کنند اما از آن به عنوان فساد نهادینه نمی شود یاد کرد.

وی در واکنش به عذرخواهی رئیس دولت اصلاحات از مردم گفت: با توجه به تلاش و فعالیت اصلاح طلبان در این دوره اگر جریان اصلاح طلبان نخواهند عذرخواهی کنند چه کار می خواهند بکنند؟

انتهای پیام

>