تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

انتقاد نشریه فارین افرز از سیاست‌های ترامپ در قبال ایران


یک نشریه آمریکایی در توییتی مجددا به اقدامات دولت ترامپ تاخت.
انتقاد نشریه فارین افرز از سیاست‌های ترامپ در قبال ایران

به گزارش کسب و کار نیوز، نشریه آمریکایی فارین افرز، معتبرترین نشریه در زمینه سیاست‌ها و روابط خارجه آمریکا، در توییتی جدید بار دیگر از اقدامات دولت دونالد ترامپ انتقاد کرد و نوشت :‌ تدابیر دولت ترامپ تنها موجب جسورتر شدن تندروها در تهران شده است؛ همان کسانی که به سیاست‌های آمریکا به عنوان شواهد و مدارکی برای اثبات اینکه این کشور از ابتدا نیز قصد نداشته که به توافق هسته‌ای احترام بگذارد، اشاره کرده بودند.

این نشریه چندی پیش نیز در توییتی نوشته بود که همیشه گمان می‌کردیم که بزرگ‌ترین چالش برای به موفقیت رسیدن توافق هسته‌ای، تخطی از سوی ایران باشد، نه برنامه‌های سیاسی رئیس‌جمهور آمریکا. به گمانم در اشتباه بودیم.

ترامپ در ماه مه با ادعای تهدید امنیت خاورمیانه از سوی ایران، به صورت یک جانبه از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند. این اقدام دولت آمریکا، انتقادات بسیاری را از سوی متحدان این کشور برانگیخت و هم‌پیمانان اروپایی ترامپ نظیر آلمان و فرانسه اعلام کرده‌اند که پس از خروج آمریکا از این توافق به دنبال حفظ برجام هستند.

انتهای پیام

انزوای آمریکا، عربستان، امارات و اسرائیل در مقابل ایران در وین


نماینده کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به انزوای کامل آمریکا و سه متحدش در برابر ایران در نشست کنفرانس عمومی آژانس، گفت: اظهارات علیه ایران تلاشی بی‌ثمر برای انحراف افکار جامعه بین‌المللی از جنایاتی است که آنها در نقض کلیه قواعد بشردوستانه در یمن مرتکب می‌شوند.
انزوای آمریکا، عربستان، امارات و اسرائیل در مقابل ایران در وین

image.png

به گزارش کسب و کار نیوز، در سه روز اول شصت و دومین نشست کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در وین در حال برگزاری است، اکثر کشورهای عضو آژانس ضمن استقبال از همکاری ایران با آژانس بین‌المللی اتمی، خواستار حفظ و اجرای برجام شدند و از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام ابراز تاسف کردند. تنها آمریکا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی در این دو روز ضمن اظهاراتی بی‌ارتباط با موضوعات این اجلاس، یک بار دیگر مخالفت خود با برجام را علنی کرده و جمهوری اسلامی ایران را متهم به اقدامات بی‌ثبات‌کننده در منطقه کردند.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده کشورمان با استفاده از حق پاسخگویی ضمن اشاره به نقض آشکار کلیه هنجارهای بین‌لمللی توسط آمریکا، اظهارات ترامپ و وزیر انرژی آمریکا را نقض آشکار تعهدات این کشور خواند. او این رویکرد یک‌جانبه‌گرایانه‌آمریکا را گواهی بر غیرقابل اعتماد بودن این کشور در هر توافقی دانسته و بر ضرورت مقابله جامعه جهانی با رفتارها و اقدامات یک جانبه آمریکا تأکید کرد.

نماینده کشورمان سیاست هسته‌ای آمریکا را خطری بزرگ برای آینده معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و هدف خلع سلاح هسته‌ای دانست و خواستار مقابله با آن شد.

وی همچنین در پاسخ به اظهارات وزیر انرژی عربستان سعودی و نماینده امارات، ضمن اشاره به میلیاردها دلار هزینه این کشورها که برای گسترش تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه و جهان انجام می‌دهند، اظهارات این کشورها علیه ایران را تلاشی بی‌ثمر برای انحراف افکار جامعه بین‌المللی از جنایاتی دانست که در نقض کلیه قواعد بشردوستانه در یمن مرتکب می‌شوند.

نماینده کشورمان تأکید کرد که عربستان سعودی و امارات باید پاسخگوی این جنایات در برابر جامعه بین‌المللی باشند.

نماینده کشورمان همچنین ادعاهای رژیم اسرائیل را نیز تلاش برای منحرف کردن این نشست از سابقه سیاه این رژیم در عدم پایبندی به تمام هنجارها و استانداردهای بین المللی در حوزه رژیم عدم اشاعه خواند و گفت: این رژیم که به توسعه زرادخانه هسته ای پرداخته، عضو هیچ یک از معاهدات خلع سلاحی و کنترل تسلیحات نیست و فعالیت‌های هسته ای خود را نیز تحت پادمان آژانس قرار نداده است و اکنون بی‌شرمانه از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورهای عضو معاهده عدم اشاعه انتقاد می‌کند.

بنا بر این گزارش، چندین دهه است که رژیم اسرائیل ادعاهای بی اساس خود را در این نشست ها علیه ایران مطرح می کند تا کار حرفه ای کنفرانس را با اختلال مواجه نماید و حتی اکنون که مدیرکل آژانس برای دوازدهمین بار بر پایبندی ایران به تعهداتش تصریح می کند، باز هم این رژیم که سلاح هسته ای نیز دارد، به خود اجازه می دهد به دروغگویی‌هایش ادامه دهد و حتی از آژانس نیز به خاطر این تاییدیه‌ها انتقاد کند.

در این نشست، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی طی گزارشی پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام را تایید کرد و گفت که آژانس قادر بوده است بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران نظارت کند.

موضع آمریکا، عربستان سعودی، امارات و رژیم اسرائیل در این نشست کاملا در انزوا قرار داشته و اکثر کشورهای جهان، از جمله اعضای اتحادیه اروپا، چین و روسیه ضمن اعلام پایبندی ایران به تعهداتش، حمایت خود را از برجام و ضرورت انتفاع ایران از منافع اقتصادی برجام به عنوان بخشی اساسی از این توافق را اعلام کردند.

انتهای پیام

برگزاری مراسم عزادارای در کراچی با جمعیتی چندین هزار نفری


مجالس عزاداری امام حسین(ع) از سوی علاقمندان آن حضرت همه ساله در ده‌ها نقطه از شهر کراچی و با حضور جمعیت چندین هزار نفری برگزار می شود.
برگزاری مراسم عزادارای در کراچی با جمعیتی چندین هزار نفری

مراسم عزادارای در کراچی

به گزارش کسب و کار نیوز،  تعدادی از افراد سرشناس و شناخته شده این شهر اقدام به برگزاری مجالس عزاداری و سخنرانی در منازل خود می کنند.

سیدعلی متقی جعفری(نجم الحسن) از شیعیان شناخته شده کراچی، از علاقمندان به اهل بیت علیهم السلام می باشد که حیاط منزل خود را به حسینیه بزرگی تبدیل کرده است و دهه اول محرم اقدام به برگزاری مجلس عزاداری اباعبدالله(ع) می کند. جمعیتی حدود 30 تا 40 هزار نفر با حضور در منزل نجم الحسن و خیابانهای اطراف به سوگواری می پردازند. این عاشق اهل بیت می گوید: بیش از 70 سال است که مراسم عزاداری سالار شهیدان همه ساله در این مکان برگزار می شود.

برخی مکان‌های دیگر شهر کراچی از جمله حسینیه ایرانیان، نشتر پارک، حسینیه سجاد و همچنین حسینیه بهره‌ایها در ایام محرم  با جمعیت‌های چند هزار نفری خود برای امام حسین (ع) و شهدای کربلا عزاداری می کنند. هر سال و در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی دستجات عزاداری از مساجد و حسینیه‌های مختلف شهر به سمت حسینیه ایرانیان حرکت می کنند و با تجمع در این مکان به عزاداری می پردازند.

روزهای تاسوعا و عاشورا در پاکستان از سوی دولت تعطیل اعلام شده است.

انتهای پیام

خوشرو: توافق سوچی نتیجه تلاش دیپلماتیک در اجلاس سران در تهران است


نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: توافق سوچی نتیجه تلاش های دیپلماتیک در اجلاس سران روند آستانه در تهران است.

به گزارش کسب و کار نیوز، غلامعلی خوشرو نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست روز سه شنبه شورای امنیت گفت: توافق سوچی بین سوریه و ترکیه نتیجه تلاش های دیپلماتیک هفته های اخیر، از جمله در قالب نشست سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران است.

وی که در جلسه شورای امنیت برای بررسی آخرین تحولات سوریه سخنرانی می کرد افزود: این توافق مبتنی بر رهیافت اصولی و روح حاکم بر روند آستانه است که بر اساس آن ضمن تداوم مبارزه با تروریست ها، باید تلاش های لازم برای جلوگیری از وارد آمدن صدمه به غیرنظامیان به عمل آید.

نماینده دائم ایران افزود: این توافق همچنین در راستای اصولی است که جناب آقای روحانی در نشست سران روند آستانه بر لزوم رعایت آنها تأکید کردند.

وی اضافه کرد: این توافق زمینه لازم را برای کنترل دولت سوریه بر بخش های بیشتری از خاک خود فراهم می آورد و مثل هر کشور دیگر، این حق مسلم سوریه است.

خوشرو همچنین با تأکید بر لزوم بازگشت آوارگان سوری، این موضوع را در آغاز گفتگوهای ملی و فرآیند سیاسی سوری – سوری مهم قلمداد کرد.

نماینده دائم ایران اظهار کرد: در شرایط حساس کنونی کشورها باید از سوریه برای اعاده حاکمیت خود و بازسازی آن حمایت کنند.

وی در پاسخ به اتهامات نماینده آمریکا علیه ایران در بحث سوریه نیز گفت: هدف این سخنان سرپوش گذاشتن بر شکست سیاست این کشور در سوریه است.

انتهای پیام

دولت کره بدنبال کسب معافیت از تحریم‌های مرتبط با خرید نفت ایران است


سفارت کره جنوبی در تهران اعلام کرد: شرکت‌های کره‌ای خریدار نفت ایران خصوصی هستند و دولت کره دخالتی در تصمیم این شرکت‌ها برای خرید یا نخریدن نفت از ایران ندارد.
دولت کره بدنبال کسب معافیت از تحریم‌های مرتبط با خرید نفت ایران است

به گزارش کسب و کار نیوز، سفارت کره جنوبی در تهران در صفحه رسمی توییتر خود نوشت: بر اساس آمار وبسایت خدمات گمرکی کره جنوبی، میزان واردات نفت ایران به کره در بازه زمانی یک ماه قبل از 15 آگوست، 232 هزار تن بوده است. شرکت‌های کره‌ای خریدار نفت ایران همگی خصوصی بوده و دولت کره هیچ گونه دخالتی در تصمیم این شرکت‌ها مبنی بر خرید یا عدم خرید نفت ایران ندارد.

در ادامه این توییت آمده است: دولت کره کماکان در حال مذاکره با ایالات متحده برای کسب معافیت از تحریم‌های مرتبط با خرید نفت ایران است و در این خصوص هنوز تصمیمی اتخاذ نکرده است.
این سفارت آورده است: بر اساس آمار رسمی منتشر شده در وبسایت خدمات گمرکی کره جنوبی، این کشور تا نیمه ماه‌های ژوئن و جولای به ترتیب 686,848 و 788,650 تن نفت خام ایران را خریداری کرده است.

انتهای پیام

اقدامات لازم برای اعزام سفرای جدید به چین و هند انجام شده است


سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، تاکید کرد: برخی تصور می‌کنند که نبود سفیر در کوتاه‌ مدت در یک سفارتخانه به معنای تعطیلی کامل آن سفارتخانه است در حالی که یک سفارتخانه از کارشناسان و متخصصانی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... تشکیل شده است و همه آنها مشغول به فعالیت هستند.
اقدامات لازم برای اعزام سفرای جدید به چین و هند انجام شده است

نشست مطبوعاتی سخنگوی وزارت خارجه

 بهرام قاسمی در گفت‌وگو  با ایسنا با بیان این که انتخاب سفرا در همه کشورها جهان از یک مدل و روند مشخصی تبعیت می‌کند، تصریح کرد: انتخاب سفیر به عنوان عالی ترین نماینده مورد اعتماد و وثوق رئیس یک کشور و یک ملت اصولا از جایگاه بسیار برجسته‌ای برخوردار است و لذا بر این اساس باید مراحل و سیر مشخصی را تا به نتیجه رسیدن آن طی کرد.

 این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با تاکید بر این که با توجه به اهمیت و حساسیت این جایگاه، پروسه و روند انتخاب سفیر تا نقطه عزیمت به کشور مقصد حتی در شرایط بسیار عادی کاری بسیار زمان بر و طولانی است گفت: معمولا در تمامی کشورها (به جز برخی استثناها) سفرا از میان دیپلمات‌های با سابقه و برجسته که تجارب خاصی را دارا هستند توسط  وزیران امور خارجه انتخاب و به رئیس کشور اعم از رئیس جمهور یا پادشاه معرفی و پیشنهاد می‌شوند.  

 وی ادامه داد: بعد از پذیرش و تصویب سفیر پیشنهادی توسط عالی ترین مقام کشور، وزارت امور خارجه فرد مزبور را طی یک یادداشت رسمی به کشور مقصد معرفی و برای سفیر جدید تقاضای پذیرش و اَگرمان می‌کند. البته این درخواست نیز خود می‌تواند در کشورهای مختلف از اشکال تشریفاتی متفاوتی برخوردار باشد.

 قاسمی خاطرنشان کرد: کشور مقصد بعد از دریافت تقاضای رسمی کشور درخواست کننده، مراحل بررسی خود را در مورد سفیر پیشنهادی آغاز می‌کند  بعد از موافقت وزارت امور خارجه و عالی ترین مقام آن کشور و احتمالا دیگر ارگارن‌های زیربط در صورت وصول موافقت لازم، در مورد کاندیدای سفارت یا سفیر جدید، مراتب را طی یاداشت رسمی مجددا به کشور پیشنهاد دهنده اعلام می‌کند. در این مرحله کشور اعزام کننده سفیر با دریافت یادداشت موافقت کشور مقصد، اقدام به تهیه استوارنامه برای سفیر جدید خود می‌کند  که معمولا استوارنامه در همه کشورها از یک متن و مفهوم مشخص و البته احتمالا به صوور مختلف تبعیت می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه  با بیان این که استوارنامه معمولا با امضای وزیر امور خارجه و رئیس جمهور یا پادشاه یک کشور برای معرفی سفیر منتخب تهیه می شود، گفت: استوارنامه دارای رونوشت دیگری است که با امضای وزیر امور خارجه آماده می شود. مخاطب استوارنامه در کشور مقصد بر اساس نوع حکومت می تواند رئیس جمهور یا پادشاه آن کشور باشد.

وی  با بیان این که بعد از امضای استوارنامه نوبت صدور احکام اداری و متعاقب آن دریافت ویزا فرا می رسد، ادامه داد: سفیر طی مراحل تشریفات خاصی به کشور مقصد، عزیمت و در ابتدا رونوشت استوارنامه خود را به وزیر امور خارجه آن کشور یا دیگر مقامات (بر اساس عرف رایج در آن کشور) ارائه می‌کند. بعد از این مرحله زمان تقدیم استوارنامه توسط سفیر جدیدالورود به رئیس جمهور یا پادشاه آن کشور فرا می‌رسد و از آن پس  عملا سفیر منتخب اعزامی، رسما می‌تواند کار خود را در کشور محل ماموریت خود آغاز کند.

  قاسمی با تاکید بر این که همانگونه که اشاره شد از مرحله انتخاب و گزینش دیپلمات به عنوان سفیر تا به هنگام عزیمت و آغاز به کار در کشور محل مامویت یک پرسه پیچیده، طولانی و زمانبر باید طی شود و این موضوع خاص یک یا دو کشور نیست و این سیری است که در همه جهان میان تمامی کشورها به صورت امری رایج و متعارف، پذیرفته  و تعریف شده است. خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از افراد حتی آنانی که در دستگاه دیوان سالاری و اداری کشور یا در دیگر قوا مانند مجلس و قوه مقننه دارای مسئولیت‌هایی هستند هنوز از این سیر متعارف و پیچیده در امر انتخاب سفرا آگاهی لازم را ندارند و لذا دیده می‌شود برخی به عمد یا از سر ناآگاهی به طور مکرر در مورد عدم حضور یک سفیر جمهوری اسلامی ایران در یک یا دو پایتخت اظهار ملامت و نگرانی می‌کنند.

 وی در همین راستا ادامه داد: اخیرا باز یکی از آنانی که معمولا در تمامی طول روز و شب نگران مباحث سیاست خارجی و وزارت امور خارجه کشور است از نبود سفیر در دو کشور چین و هند شکوه و شکایت بسیار دارد. در حالی که باید به ایشان گفت قبل از هر چیز باید به سیر انتخاب یک سفیر جدید از ابتدا تا انتهای کار و زمانی که باید برای آن صرف شود، توجه داشته باشند. البته لازم به یادآوری است  که سفیر جدید ایران در چین کار خود را آغاز کرد  اما با توجه به نیاز دولت برای استفاده از همکاری وی در ریاست کل بانک مرکزی ایران، ناچارا سمت سفارت ایران در چین را وانهاد و در بانک مرکزی برای  انجام وظایف محوله مشغول  به فعالیت شد. البته  این نوع تغییر وتحولات در همه جای جهان اتفاق می افتد و موضوعی کاملا طبیعی تلقی می شود. سفیر قبلی ایران در هند نیز به عنوان معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه منصوب شد و اینکه سفیری برای مسئولیت جدیدی به کشور خود فرا خوانده شود نیز امری مرسوم و کاملا رایج و طبیعی است.

 قاسمی اعلام کرد :مدیریت وزارت امور خارجه  برای تعیین سفرای جدید  در این دو کشور بعد از رایزنی های الزامی متعارف، اقدامات مقتضی بعمل آورده است و تعیین و اعزام سفیران جمهوری اسلامی ایران به دو کشور مزبور در حال طی مسیر متعارف خود می باشد و امیدواریم که سفرای جدید برای این دو کشور به زودی به محل های ماموریت خود عازم شوند. البته با توجه به حساسیت های خاصی که در مورد تعیین و معرفی سفرای جدید و ضرورت دریافت پذیرش از کشور مقصد وجود دارد معمولا خبر رسانی و اطلاع رسانی زود هنگام در مورد افراد مزبور کاری نا متعارف و نامطلبوب تلقی می گردد بعد از طی تمامی مراحل و قطعی شدن زمان عزیمت وزارت امور خارجه رسما اخبار لازم را به اطلاع افکار عمومی می رساند.

سخنگوی  وزارت امور خارجه تاکید کرد: بدون شک مباحث مربوط به سیاست خارجی و دیپلماسی کشور به خصوص در شرایط کنونی از مقوله موضوعات مورد جدل جناح های سیاسی و کشمکش های مرسوم سلیقه ای افراد نمی تواند باشد و مصالح و منافع کشور و مردم برتر از برخی خودمحوریها است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خبرنگار ایسنا با تاکید بر اینکه روابط ایران با کشورهای چین و هند در عالی‌ترین سطح قرار دارد و این دو کشور از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی ایران برخوردار هستند، ادامه داد: در همین ایامی که برخی خرده می‌گیرند که چرا ایران در این دو کشور سفیر ندارد، باید بگویم که چندین هیات بلندپایه بین تهران و پکن تبادل شده است و روابط در سطح خوب ادامه دارد.

بهرام قاسمی با بیان اینکه انتخاب سفرا از موضوعات بسیار ویژه و خاص هر کشوری است و نباید به موضوعی برای خودنمایی و یا فشار به وزارت خارجه و همچنین کشمکش سیاسی و تسویه حساب داخلی تبدیل شود، ادامه داد: برخی تصور می‌کنند که نبود سفیر در کوتاه‌مدت در یک سفارتخانه به معنای تعطیلی کامل آن سفارتخانه است. در حالی که یک سفارتخانه از کارشناسان و متخصصانی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و … تشکیل شده است و همه آنها مشغول به فعالیت هستند.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه معمولا تا زمانی که تمام مراحل اداری انتخاب یک سفیر از سوی دو کشور فرستنده  و مقصد طی نشود، خبر آن در هیچ کجای دنیا اعلام نمی‌شود، گفت: عدم انتشار خبر رسمی در این زمینه‌ها به معنای مسکوت بودن روند انتخاب سفرا نیست.

انتهای پیام

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟