دلار 3500 تومانی تکذیب شد

دلار 3500 تومانی تکذیب شد
وزارت صنعت، معدن و تجارت با تکذیب خبر دلار 3500 تومانی، اعلام کرد: کاهش قیمت ارز کالای اساسی در دستور کار دولت نیست.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا،  وزارت صنعت، معدن و تجارت با تکذیب خبر دلار 3500 تومانی، اعلام کرد: کاهش قیمت ارز کالای اساسی در دستور کار دولت نیست.
روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که انتشار خبری مبنی بر کاهش قیمت دلار کالاهای اساسی مورد تایید نیست و دلار کالاهای اساسی در بسته جدید ارزی 4200 تومان مصوب شده است و هر قیمت اعلامی دیگر نادرست و مورد تایید وزارت صنعت معدن و تجارت نیست.
این وزارتخانه از رسانه‌ها خواسته است که با توجه به شرایط حساس کشور از گمانه‌زنی و اطلاع رسانی غیر دقیق پرهیز کنند.
در سیاست جدید ارزی دولت که از 16 مرداد اجرایی شده، کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی وارد کشور می شوند و نرخ دلار برای بقیه اقلام وارداتی بر اساس بهای بازار ثانویه خواهد بود.

مدیر شرکت آلمانی: تحریم آمریکا مانع همکاری با ایران نیست

مدیر شرکت آلمانی: تحریم آمریکا مانع همکاری با ایران نیست
مدیر بازرگانی بین المللی شرکت «ای.دی.ال» آلمان گفت: تحریم‌های امریکا مانع و مشکلی برای ما ایجاد نمی‌کند و تفاهم‌نامه‌های متعددی را با بخش پالایشی و پتروشیمی ایران امضا کرده‌ایم.

«پیتر زان تاک» امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در امریکا پروژه ای نداریم به همین دلیل تحریم های امریکا مانعی برای ما نیست.
وی یادآور شد: همچنین تحریم هنوز شامل شرکت‌های اروپایی نشده است.
وی اضافه کرد: با شرکت های ایرانی از گذشته در ارتباط بوده ایم و در زمینه‌های مختلف با آنها همکاری داریم.
زان تاک ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ هایی را نیز در بخش پروژه های پالایشی و پتروشیمی با شرکت‌های ایرانی امضا کرده ایم.
به گزارش کسب و کار نیوز، شرکت نفت سپاهان و شرکت ای.دی.ال آلمان قرارداد مهندسی و انتقال دانش فنی با هدف بهبود کیفیت محصولات تولیدی مواد اولیه روغن های موتوری و صنعتی امضا کردند.
این قرارداد به سوی «محمد ابراهیمی» مدیرعامل شرکت نفت سپاهان و «مایکل هاید» مدیرعامل شرکت ای.دی.ال آلمان، امضا شد.
شرکت آلمانی ای.دی.ال با همکاری شرکای اتریشی و سویسی خود این طرح را اجرا خواهند کرد.
به گفته مدیرعامل شرکت نفت سپاهان، سفارتخانه های اروپایی برای امضای این قرارداد تلاش زیادی کردند.
هدف از این قرارداد افزایش کیفیت محصولات از جمله پارافین است که بخش عمده آن صادر می شود.
این محصول به صورت مستقیم در صنایع دارویی، بهداشتی و آرایشی، نساجی و لاستیک سازی استفاده می شود.
مدت اجرای فاز نخست این طرح 10 ماه خواهد بود.
اقتصام*2022*1961*

معاون سازمان توسعه: صادرات غیرنفتی به 50 میلیارد دلار می‌رسد

معاون سازمان توسعه: صادرات غیرنفتی به 50 میلیارد دلار می‌رسد
معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت، گفت: برآورد می شود صادرات غیرنفتی امسال به مرز 50 میلیارد دلار برسد.

به گزارش کسب و کار نیوز، «محمدرضا مودودی» امروز (سه شنبه) در نشست خبری روز ملی صادرات، گفت: در چهار دهه ای که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، رشد صادرات غیر نفتی به 10 هزار درصد رسیده است.
وی سرمایه گذاری و روابط بانکی را از مهمترین الزامات توسعه صادرات غیر نفتی ذکر کرد و افزود: امسال در این بخش محدودیت هایی وجود داشت، اما در چهار ماه نخست امسال تراز تجاری مثبت شد.
مودودی پیرامون انتخاب صادرکنندگان نمونه، گفت:ثبت نام از ابتدای مردادماه در سایت «نمونش» آغاز شده و تا پایان این هفته ادامه دارد؛ بنابر این متقاضیان انتخاب صادرکننده نمونه تا پایان این هفته فرصت دارند در این سایت ثبت نام کنند.
وی اظهار داشت: پارسال شرط شرکت در انتخاب صادرکننده نمونه نداشتن بدهی بانکی بود، اما در شرایط کنونی، این شرط برداشته شده است.
معاون سازمان توسعه تجارت اضافه کرد: صادرکنندگان نمونه سالهای گذشته که قصد دارند امسال نیز در این رقابت شرکت کنند، صادراتشان باید نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش داشته باشد؛ این شرط با این هدف مد نظر قرار گرفته است که فرصت انتخاب صادرکننده نمونه به سایر صادرکنندگان نیز داده شود.
به گفته مودودی، ایجاد ارزش افزوده یک امتیاز برای صادرکنندگان به شمار می آید و تاکنون 580 شرکت در این بخش ثبت نام کرده و 450 شرکت نیز فرم های شرکت در این رقابت را تکمیل کرده اند.
مودودی در مورد سهم صادرکنندگان هر بخش در بین صادرکنندگان نمونه گفت: بخش کشاورزی در سال 96 حدود 9 درصد از صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده بود، اما برای اینکه نشان دهیم برای بخش کشاورزی اهمیتی ویژه قائل هستیم، 20 از صادرکنندگان نمونه را به این بخش اختصاص داده ایم.
معاون سازمان توسعه تجارت، اظهار داشت: بخش صنعت 28 درصد از ارزش صادرات غیرنفتی را در اختیار دارد، اما سهم آنها در صادرکنندگان نمونه 49 درصد است.
وی سهم معدن و پتروشیمی در صادرات غیرنفتی را به ترتیب 9 و 27 درصد ذکر کرد و گفت: 11 درصد از صادرکنندگان نمونه به معدن و 6 درصد به پتروشیمی ها تعلق گرفت؛ در بخش پتروشیمی تعداد صادرکنندگان محدود است اما سهم صادراتشان بالاست.
معاون سازمان توسعه تجارت ایران، سهم خدمات از صادرات غیرنفتی را 27 درصد اعلام کرد و گفت: 14 درصد از صادرکنندگان نمونه به این بخش اختصاص یافت.
اقتصام*9189**9132 **1559

ایرنا برگزیده جشنواره «امین الضرب» شد

ایرنا برگزیده جشنواره «امین الضرب» شد
«اسماعیل داودی» خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا لوح سپاس و نشان «اولین دوره جشنواره فرهنگی امین الضرب» را در رشته گزارش نویسی دریافت کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز، در نخستین جشنواره فرهنگی «امین الضرب» که توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد، آثاری از 15 خبرنگار در بخش های گزارش توصیفی، گزارش خبری-تحلیلی، یادداشت و مقاله، تیتر، مصاحبه و گزارش های تصویری به عنوان آثار برگزیده انتخاب شد.
دبیرخانه نخستین جشنواره فرهنگی امین الضرب، تعداد کل آثار ارزیابی و داوری شده در این جشنواره را یک هزار اثر اعلام کرد که از این میان تعداد آثار راه یافته به بخش نهایی شامل 22 گزارش، 12 مصاحبه، 12 مقاله و 14 اثر در بخش تیتر بوده است.
در این جشنواره که با حضور «مسعود خوانساری» رئیس اتاق تهران، «علا میرمحمد صادقی» نایب رئیس اتاق تهران و «فریدون وردی نژاد» مدیرعامل اسبق ایرنا و صاحبنظر در حوزه‌های ارتباطات برگزار شد، «فرهت فردنیا» به عنوان پیشکسوت رسانه مورد تجلیل قرار گرفت.
پیش از این، دو دوره اهدای نشان کارآفرینی امین الضرب برگزار شده و از امسال جشنواره فرهنگی امین الضرب نیز با هدف تجلیل از روزنامه نگاران حوزه کارآفرینی و بخش خصوصی به آن اضافه شده است.
امین الضرب (حاج محمد حسن اصفهانی) متولد 1214 خورشیدی در شهر اصفهان، بازرگانی درستکار و مردم داری بوده که در دوران فعالیت اقتصادی خود، بسیار مورد وثوق همگان قرار داشته است.
وی نخستین دستگاه تولید برق را از روسیه خرید و به این شکل، برق وارد ایران شد؛ او همچنین از نخستین بازرگانانی بود که با اروپاییان به تجارت پرداخت.
وی با کمک علی اصغر خان امین السلطان (صداعظم وقت) در کارهای دولتی نیز وارد شد و در پی فرمان ناصرالدین شاه قاجار مبنی بر واگذاری مسئولیت اداره ضرابخانه و ضرب سکه در کشور، لقب «امین دارالضرب» یا به بیانی «امین الضرب» یافت.
جایگاه حاج محمد حسن در میان بازرگانان بسیار مهم و ویژه بود و آنان به دیده احترام و بزرگ تاجر کشور به وی می نگریستند؛ این اکرام و جایگاه تا آنجا بود که در میانه سده سیزدهم خورشیدی، به نمایندگی هیات تجار تهران و با حمایت بازرگانان توانست نظر موافق ناصرالدین شاه را به منظور تشکیل «مجلس وکلای تجار» جلب کند.
سرانجام در 15 مرداد 1263 اساسنامه مجلس وکلای تجار که اساس اتاق بازرگانی کنونی به شمار می رود، به تائید شاه رسید.
اقتصام**9189**2025

بازاریان تهران عزاداری کردند

بازاریان تهران عزاداری کردند
همزمان با سالروز شهادت حضرت امام جواد(عج) کسبه بخش های مختلف بازار بزرگ تهران بویژه بازار کفاشان از ظهر امروز(یکشنبه) با حضور گسترده در مراسم عزاداری این امام معصوم شرکت کردند.

به گزارش کسب و کار نیوز دسته های عزادار پس از اقامه نماز ظهر و عصر از بازار کفاشان حرکت کردند و با عبور از دالان های مختلف در سبزه میدان حضور یافتند.
مردم که برای خرید به بازار مراجعه کرده اند نیز به این عزاداران پیوستند و در کنار بازاریان با سینه زنی و زنجیرزنی در ماتم شهادت امام جواد(ع) سوگواری کردند.
برخی بازاریان بویژه در راسته پارچه فروشان طبق سنت معمول به این مناسبت مغازه های خود را امروز بسته بودند.
عزاداران با ادای احترام به حضرت امام رضا (ع) و دیگر ائمه این مراسم را به پایان رساندند.
بازار تهران در قلب پایتخت بین خیابان های 15خرداد، مولوی و خیام قرار دارد.
تهرام/ا.پ/1008

138 میلیون دلار کالا از ایران به کنیا صادر شد

138 میلیون دلار کالا از ایران به کنیا صادر شد
سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا گفت: حدود 138 میلیون دلار کالا سال گذشته از ایران به کنیا صادر شده است که نشان دهنده حجم به نسبتا خوب تبادلات اقتصادی میان 2 کشور است.

به گزارش کسب و کار نیوز، هادی فرجوند روز شنبه در دیدار با فعالان اقتصادی قزوین که در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین افزود: در سال جاری نیز تاکنون 79 میلیون دلار کالا از کشورمان به کنیا صادر شده است و در این زمینه شاهد رشد صادراتی بوده ایم.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا اظهار داشت: قزوین در زمینه صادراتی استان معین ایران در کنیا است و امیدواریم بتوانیم در راستای تسهیل صادرات استان به این کشور گامهای موثری برداریم.
فرجوند ادامه داد: کشور کنیا به دلیل داشتن معادن کشف نشده از مکتشفان خارجی استقبال می کند و متخصصان این حوزه می توانند برای ورود در این زمینه به کنیا سفر کنند.
وی همچنین گفت: با توجه به فعالیت اقتصادی بازرگانان استان قزوین و فرصت های سرمایه گذاری تجاری در کشور کنیا از فعالان تجاری این استان دعوت می کنیم به این کشور آفریقایی سفر کرده و زمینه توسعه تجارت میان قزوین و کنیا را فراهم تر کنند.
کنیا واقع در شرق آفریقا حدود 49 میلیون نفر جمعیت دارد.
6101*3013

>