گروه خبری سیاسی

نامه سرگشاده به موگرینی برای التزام به حفظ برجام


ساعت 24- «حسین موسویان» دیپلمات و مذاکره‌کننده هسته‌ای پیشین ایران روز دوشنبه در صفحه توئیتر خود متن نامه ای سرگشاده به «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و التزام اروپا به حفظ توافق هسته ای را منتشر کرد.
نامه سرگشاده به موگرینی برای التزام به حفظ برجام

در متن این نامه آمده است: ما، امضاکنندگان این نامه، از سخنرانی شما در تاریخ 18 اردیبهشت 1397 درباره عزم اتحادیه اروپا در پایبندی راسخ به تعهدات خود مطابق با توافق تاریخی مابین ایران و گروه 1+5، موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، سپاسگزاریم. در مقابل سیاستمدارانی که مکررا با تحقیر و نکوهش از آن پیمان سخن گفته‌اند، شما «زبان جهانی» احترام و گفت و گو را برگزیده‌اید. شما اعلام کرده‌اید «این توافق به تک تک ما تعلق دارد» و ما را بر آن داشته‌اید تا «اجازه ندهیم هیچ کس این توافق را از بین ببرد». اما با وجود چنین سخنان امیدوارکننده‌ای، بعد از اعلام خروج دولت ترامپ از برجام و تحمیل دوباره تحریم‌ها بر ایران، نجات این توافق تضمین شده نیست.

اکثریت ایرانیان از این توافق دشوار دیپلماتیک، همدلانه پشتیبانی کرده‌اند. مردم ایران دو بار رئیس جمهوری متعهد به شروع گفت و گوی سازنده با جهان را برگزیده‌اند. همچنین با شکیبایی، مذاکرات طولانی را با وجود تأثیر مخرب تحریم‌ها بر زندگی روزمره‌شان تحمل کرده‌ و پس از انعقاد برجام نیز با جشن و پایکوبی خیابانی در شهرهای ایران و گردهمایی در بیش از صد شهر جهان، حمایت خود را از این توافق نشان داده‌اند.
این نامه افزود: شما در بیانیه خود اعلام کردید «اتحادیه اروپا به ادامه اجرای مؤثر توافق هسته‌ای متعهد باقی می‌ماند». ما صمیمانه از این تعهد استقبال می‌کنیم، اما چنان که بی‌شک آگاه هستید، با وجود تحریم‌های ایالات متحده، توانمندی اروپا در اجرای تعهدات بین المللی‌ خود جهت تضمین بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی و سیاسی وعده شده در متن و روح برجام، لازم و حیاتی است. آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها پایبندی و احترام ایران به تعهدات خود بر طبق این توافق را تائید کرده و لازم است به این پیمان‌داری، پاسخی شایسته داده شود.
در زمانه‌ای که جهان با بی‌ثباتی و شکنندگی فزاینده «عصر افراط ها» روبه روست، نباید یکی از دستاوردهای بزرگ دیپلماتیک قرن بیست و یکم با بی‌توجهی به هدر رود. بنا بر تخمین شما، دستیابی به این توافق دوازده سال به طول انجامید. چنانچه اروپا با همکاری شرکای روس و چینی خود نتواند برجام را نجات دهد، امکان بی‌ثباتی بیشتر در منطقه و حتی جنگ بشدت افزایش خواهد یافت.
در حالی که برجام نشان داد که دیپلماسی امکان‌پذیر است، نباید با وقایع اخیر و سرپیچی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از توافق، این پیام به جهان فرستاده شود که عمر صلح، ناگزیر گذرا و کوتاه است. برای هر یک از ما که به ترویج صلح از طریق گفت و گوی مستدل و درک متقابل پایبندیم، حفظ تمامیت برجام و ماندگاری آن اهمیتی بسزا دارد. اعتماد به اتحادیه اروپا، شورای امنیت سازمان ملل و جامعه گسترده‌تر جهانی و همچنین اعتبار آنها برای مقابله با چالش های عظیم سال های پیش رو در معرض خطر قرار گرفته است.
این نامه در پایان یادآورشد:مردم ایران از صلح و دیپلماسی حمایت کرده‌اند. اکنون وظیفه جامعه جهانی است تا نشان دهد تصمیمی درست اتخاذ شده است و تعهدهای پذیرفته شده به نحو مؤثر اجرا خواهد شد. شکست گزینه نیست! راه حل جایگزین به وضوح پرهزینه خواهد بود، نه تنها برای نسل کنونی، بلکه برای آیندگان.
 

ایرنا

روحانی: آقای ترامپ! با دم شیر بازی نکن، پشیمان‌کننده است/ ملت ایران آقاست و هرگز نوکر کسی نخواهد شد/جنگ آمریکا با ایران مادر جنگ هاست!/نه شرقی و نه غربی منافات با کار با شرق و غرب ندارد


ساعت24-رئیس‌جمهور تاکید کرد: آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکن، پشیمان‌کننده است. قادر نیستید ملت ایران را علیه امنیت و منافع ایران تحریک کنید. به ملت ایران اعلام جنگ می‌کنید و دم از حمایت می‌زنید؟ در همه منطقه پهن شده‌اید؛ معنای حرف‌هایتان را بفهمید.

ساعت24-رئیس‌جمهور تاکید کرد: آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکن، پشیمان‌کننده است. قادر نیستید ملت ایران را علیه امنیت و منافع ایران تحریک کنید. به ملت ایران اعلام جنگ می‌کنید و دم از حمایت می‌زنید؟ در همه منطقه پهن شده‌اید؛ معنای حرف‌هایتان را بفهمید.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در همایش روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور  در سخنرانی خود گفت: سیاست خارجی مظهر حاکمیت ملی است.جلوگیری از دخالت دولت در انتخابات، موفقیت سیاست داخلی؛ و جلوگیری از مداخله خارجی، موفقیت سیاست خارجی است.


وی با بیان اینکه وظیفه دولت در داخل، زمینه‌سازی برای بخش خصوصی است، گفت: دیپلمات‌ها سفیر نظام و نماینده تاریخ، فرهنگ و ملت ایران در خارج کشور هستند. سفرا در برابر تک تک شهروندان مسئولند. سفارت‌های ما متعلق به همه ایرانیانی است که عاشق وطن هستند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه دیپلماسی پیشتاز حراست از امنیت و منافع ملی است، گفت: دولت فعلی آمریکا همزمان در حال ستیز با دنیا و منافع ملی خودش است. هیچگاه مثل اکنون نمی‌شد گفت که کاخ سفید ضدحقوق بین‌الملل و ضدجهان اسلام و ملت فلسطین است.

وی افزود: آقایی که در آمریکا روی کار است، هم تهدید و هم فرصت است. امروز بیشتر پیداست که مبنای رژیم صهیونیستی تجاوز و اشغال است. وقاحت را به جایی رسانده‌اند که می‌گویند فلسطین کشور اسلامی نیست. حرف ما با همسایگان و جهان عرب درباره ماهیت اسرائیل اثبات شد.

روحانی خاطرنشان کرد: ضد حقوق بشرتر از رژیم صهیونیستی وجود ندارد. تا بحال می‌گفتند اسرائیل نمونه دموکراسی در منطقه است؛ امروز ثابت شده که کانون آپارتاید است. فرصت برای ارتباط سفرا با افکار عمومی و جوانان جهان در فضای حقیقی و مجازی گسترده است. وظایف دیپلمات‌های توانمند و عزیز سنگین‌تر از هر زمان دیگری است.

رئیس‌جمهور گفت: ملت ایران برای آزادی و استقلال، جلوی دیکتاتور دست نشانده ایستاد. مداخله‌گرتر از آمریکا علیه انقلاب و ملت ایران وجود ندارد. سرنگونی، تجزیه، تحریم و تضعیف؛ سیاست‌های اصلی آمریکا علیه جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: در دفاع مقدس جز چند کشور، همه جهان را علیه ملت ایران بسیج کردند و نتیجه نگرفتند. جنگ، ارتش را مضاعف کرد و جوانان انقلابی سپاه، قدرت نظامی جدید شدند.

روحانی با تجلیل از نقش سپاه در پاسداری از ایران، گفت: دشمن در توطئه شکست و تجزیه ایران شکست خورد؛ توطئه سوم، تحریم به بهانه فعالیت هسته‌ای بود. هرگاه اروپا به توافق با ما نزدیک شد، کاخ سفید نگذاشت. برجام، شکست توطئه 12 ساله علیه فناوری هسته‌ای ایران بود. کار آمریکا، توطئه علیه ایران و ملت بزرگ ایران است.

وی افزود: عمق راهبردی ایران از شرق تا شبه قاره، در غرب تا مدیترانه، در جنوب تا دریای سرخ و در شمال تا ‌قفقاز است. ذات و فرهنگ ایرانی صلح طلبی و کمک به همسایگان در برابر آدمکش‌ها است. داعش را ریشه کن کردیم و مردم منطقه را نجات دادیم؛ به خود افتخار می‌کنیم. به آدمکش‌های داعش سلاح و پول دادید و ادعای حقوق بشر دارید؟

رئیس‌جمهور عنوان کرد: نفوذ ایران در این منطقه، تاریخی و تمدنی است. تعهد ما به منطقه ناشی از هویت اسلامی و ایرانی است. به قیمت خون جوانانمان تروریست‌ها را شکست دادیم. برجام تصمیم یکپارچه تمام ارکان نظام بود. توطئه آخر آمریکا، تلاش برای خسته کردن ملت ایران است. بدانید؛ ملت ایران آقاست و هرگز نوکر کسی نخواهد شد.

وی افزود: آمریکایی‌ها باید خوب بفهمند که صلح با ایران مادر صلح ها، و جنگ با ایران مادر جنگ‌هاست. تهدید نمی‌پذیریم و توان ما بازدارنده است. امروز اتحاد داخلی ما بیشتر از قبل است. تهدید، ما را منسجم‌تر می‌کند؛ حتما آمریکا را شکست می‌دهیم. هزینه‌هایی خواهیم داد اما منافع بیشتری بدست می‌آوریم.

رئیس‌جمهور با ترسیم اهداف این یادآور شد: هدف اول آمریکا، نقض برجام توسط خود ما بود. آژانس را تحریک کردند و باز هم موفق نشدند. گام ناموفق سوم آمریکا، متقاعد کردن اروپا با اصلاح برجام بود. ترامپ زور زیادی زد اما مجبور شد تنهایی از برجام خارج شود. ایران در برابر نپختگی ترامپ، هوشمندانه عمل کرد. آمریکا با همه دنیا علیه برجام تقابل می‌کند. آمریکای منزوی نباید جان بگیرد.

وی ادامه داد: سرزمین علم و حکمت، و دنبال رابطه خوب با جهانیم. بهترین روابط را با همسایگان خواهانیم. در شرایط جدید بدنبال اصلاح روابط عربستان، امارات و بحرین با ایران هستیم. نه شرقی و نه غربی منافات با کار با شرق و غرب ندارد. روابط ما با روسیه بر مبنای همسایگی و منافع متقابل است.

روحانی با بیان اینکه کشورهای منطقه یا از آمریکا می‌ترسند یا اعتماد ندارند، تاکید کرد: کسی که اندکی سیاست بفهمد، نمی‌گوید جلوی صادرات نفت ایران را می‌گیریم. تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست. آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکن، پشیمان‌کننده است. قادر نیستید ملت ایران را علیه امنیت و منافع ایران تحریک کنید. به ملت ایران اعلام جنگ می‌کنید و دم از حمایت می‌زنید؟ در همه منطقه پهن شده‌اید؛ معنای حرف‌هایتان را بفهمید.

وی گفت: روز طلایی دیپلمات‌هاست؛ با تمام شرکت‌های کوچ تا بزرگ ارتباط بگیرید. درب‌های ایران بروی فناوری و سرمایه باز است؛ سفرا تحرک جدید آغاز کنند.

روحانی با اشاره به اینکه اشتغال بهار امسال از هر سال بهتر بود، یادآور شد: افزایش 756 هزار نفری اشتغال در سال گذشته را داشتیم. درآمدهای کشور بیش از گذشته و تخصیص اعتبارات عمرانی 22 برابر است. انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است. ابرقدرتی به ناحق علیه ما همه کاری می‌کند، با یکپارچگی بر سختی‌ها و آمریکا غلبه می‌کنیم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: دو راه داریم؛ تسلیم یا مقاومت؛ امروز سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردهای ملت ایران ندارد. در برابر قلدر دروغگویی چون ترامپ اگر تسلیم شویم؛ ایران را غارت می‌کنند. شرایط جدید برای روابط با دنیا، صادرات و تولید داخل فرصت است. سر سفرای ملت ایران از هر زمان دیگری برافراشته‌تر است. سفرا به ملت قول بدهند که نمی‌گذارند قلدرها به ایران فشار آورند. باطل به زیر می افتد؛ این وعده خداست.

ایلنا

امیر حاتمی:هر کس نظر سوئی به این نظام داشته باشد حتما یک نگاهی به عقبه این ملت خواهد داشت


ساعت24-وزیر دفاع گفت: امروز هر کسی بخواهد نظر سوء ای به این انقلاب و نظام داشته باشد حتما یک نگاهی به عقبه این ملت خواهد داشت.

ساعت24-وزیر دفاع گفت: امروز هر کسی بخواهد نظر سوء ای به این انقلاب و نظام داشته باشد حتما یک نگاهی به عقبه این ملت خواهد داشت.

امیر سرتیپ «امیر حاتمی» در جلسه شورای هماهنگی اجرای سند راهبردی خدمت رسانی به رزمندگان که صبح امروز (یکشنبه) در محل ستاد کل نیرو‌های مسلح برگزار شد، گفت: اتفاق مهمی که در دفاع مقدس روی داد این‌بود که سهم زیادی از آن را مردم عادی، بسیجیان و سربازان وظیفه رقم زدند.

وی افزود: امروز هر کسی بخواهد نظر سوئی به این انقلاب و نظام داشته باشد حتما یک نگاهی به عقبه این ملت خواهد داشت.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با بیان اینکه دولت یازدهم همت کرده و سند جامعی را آماده کرده تا ما بتوانیم مبتنی بر آن، به رزمندگان عزیزمان توجه بیشتری داشته باشیم، گفت: عمده این کار باید به دست تمامی دستگاه‌های کشور انجام شود.

انتهای پیام/

میزان

تلاش ترامپ برای وادار کردن ارتش آمریکا برای حمله نظامی به ایران


ساعت24- رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: هرچند رئیس‌جمهور فعلی آمریکا حرف از جنگ نمی‌زند اما اطلاعات متقنی وجود دارد که در یک سال گذشته تلاش کرده تا ارتش امریکا را وادار به حمله نظامی به ایران کند.
تلاش ترامپ برای وادار کردن ارتش آمریکا برای حمله نظامی به ایران

ساعت24- رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: هرچند رئیس‌جمهور فعلی آمریکا حرف از جنگ نمی‌زند اما اطلاعات متقنی وجود دارد که در یک سال گذشته تلاش کرده تا ارتش امریکا را وادار به حمله نظامی به ایران کند.

سرلشکر محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح در نشست شورای هماهنگی اجرای سند راهبردی خدمت رسانی به رزمندگان با تبریک دهه کرامت، اظهار داشت: انقلاب اسلامی یک انقلاب مردمی بود و از روز اول هم مردم بودند که پای انقلاب اسلامی ایستادند و در برابر مشکلات مقاومت کردند.

وی افزود: در سالهای گذشته بدون حضور مردم امکان عبور از حوادث وجود نداشت. در دفاع مقدس به دلیل حمایت همه کشورهای استکباری، اگر حضور مردم نبود به شکست می انجامید اما مردم در قالب سربازی و حضور داوطلبانه در جبهه حضور یافتند و تعداد زیادی شهید و مجروح دادند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: بخش های مختلف در جنگ حضور یافتند و وظیفه ماست که با خدمت رسانی، پاسخی مناسب به اقدامات آنها بدهیم.

سرلشکر باقری رسیدگی به ایثارگران را امری مهم برشمرد و تصریح کرد: باید از زحمات رزمندگان قدردانی کرد. هرچند رئیس جمهور فعلی آمریکا حرف از جنگ نمی زند اما اطلاعات متقنی وجود دارد که در یک سال گذشته تلاش داشته ارتش امریکا را وادار به حمله نظامی به ایران کند. پس باید به دفاع از کشور اهمیت داد.

وی ادامه داد: سند جامعی در سال‌های گذشته توسط هیئت وزیران تهیه شده و مسئله ارتقاء جایگاه رزمندگان که از کشور دفاع کرده اند در آن بررسی شد.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح در پایان تاکید کرد: شورای راهبردی این سند تشکیل شده و قرار شد سالی دوبار این جلسه تشکیل شود.

مهر

شایعه سازی جدید برای تخریب رئیسی


ساعت24 - در فضای مجازی و طبق معمول با لیدری آمدنیوزی‌ها شایعه‌ای علیه حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی منتشر شد که کذب آن به سادگی قابل اثبات بود.

ساعت24 - در فضای مجازی و طبق معمول با لیدری آمدنیوزی‌ها شایعه‌ای علیه حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی منتشر شد که کذب آن به سادگی قابل اثبات بود.

روزنامه جوان: در فضای مجازی و طبق معمول با لیدری آمدنیوزی‌ها شایعه‌ای علیه حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی منتشر شد که کذب آن به سادگی قابل اثبات بود.

در روز‌های گذشته، کانال تلگرامی آمدنیوز فهرستی را منتشر کرد و مدعی شد لیست آقازاده‌ها و ژن‌های خوب شستا، بزرگ‌ترین هلدینگ اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی و وابسته به وزارت کار است. آمدنیوز مدعی شد که فاطمه حسین‌آباد در این لیست منتشره، نوه ابراهیم رئیسی است.

این در حالی است که بزرگ‌ترین نوه رئیسی، پسری به نام حسین است که هنوز پنج سالش هم نشده است.

یک انقلاب شگفت انگیز در صنعت راه آهن / بزرگ ترین ربات حمل و نقل دنیا در استرالیا رونمایی می شود


ساعت24-بزرگترین ربات دنیا برای تحویل بار آهن رونمایی شد. این ربات هوشمند می تواند به سرعتی بسیار بالا محموله های آهنی را به کاربران ارسال کند.

ساعت24-بزرگترین ربات دنیا برای تحویل بار آهن رونمایی شد. این ربات هوشمند می تواند به سرعتی بسیار بالا محموله های آهنی را به کاربران ارسال کند.

بزرگترین ربات دنیا برای تحویل بار آهن رونمایی شد. این ربات هوشمند می تواند به سرعتی بسیار بالا محموله های آهنی را به کاربران ارسال کند.

به گزارش سرویس آی تی انتخاب به نقل از اینترستینگ اینجرینگ، این ربات بخشی از پروژه ای است که پس از تکمیل شدن، نخستین بار به طور کامل مستقل  و به شکل از راه دورمحموله ها را در راه آهن سراسری حمل خواهد کرد. 
این ربات لقب بزرگترین ربات دنیا را به خود اختصاص داده است. در ضمن قرار است نخستین بار این ربات در استرالیا مورد استفاده قرار گیرد.

 معاون فلزات و معادن استرالیا اعلام کرد که به زودی این کشور نخستین سیستم قطار باری مستقل خود را افتتاح خواهد کرد. این سیستم می تواند از غرب به شرق استرالیا حرکت کند.

ریو تینتو مدیرعامل شرکت ریلی و سنگ آهن پیمانکار این پروژه نیز گفت: "اولین تحویل بی خطر سنگ آهن توسط این قطار خودران می تواند تحولی خیره کننده در بازار ریلی و حمل و نقل ایجاد کند. "

در جریان این رویداد، قطار ویژه ریوتینتو حدود 28 هزار تن آهن حمل می کند.ببرآورد شده است که ریو تینتو 940 میلیون دلار برای توسعه این قطار لوکوموتیو خود ران صرف کرده است. به گفته لیدو کاستا، مهندس اصلی پروژه، قطارهای تخصصی ریو تینتو طراحی شده اند تا تصمیمات خود را به صورت یک بار در یک دوره انجام دهند.

لیدو  توضیح داد که شبکه های کامپیوتری تضمین می کند که قطار در محدوده سرعت معینی  قرار می گیرد و از برخوردهای ناخواسته جلوگیری می کند.

>