_  

گروه خبری اقتصادی

مبنای افزایش مزد سال 97 کارگران مشخص شد


ساعت ۲۴- هزینه سبد معیشت کارگران پس از چندین جلسه بحث و تبادل نظر در کارگروه تعیین مزد ۲۶.۶۹۸.۰۲۷ ریال تعیین شد.
مبنای افزایش مزد سال 97 کارگران مشخص شد
با این حساب، اعضای شورای‌عالی کار باید طبق تبصره دوم ماده ۴۱ مبلغ هزینه تهیه سبد معیشت کارگری را مبنای تعیین مزد سال ۹۷ قرار دهند.
ایسنا

نیمی از ثروت جهان در دست میلیونرها


ساعت۲۴-در آمریکای شمالی، ۴۲ درصد کل سرمایه قابل سرمایه‌گذاری در دستان افرادی است که ۵ میلیون دلار و بیشتر ثروت دارند.

به گزارش بلومبرگ، گروه مشاوران بوستون در گزارش جدید خود اعلام کرد ثروت شخصی در سال ۲۰۱۷ به ۲۰۱.۹ درصد رسید که در مقایسه با سال قبل از آن نشان دهنده افزایشی ۱۲ درصدی است و این میزان رشد، سریع ترین نرخ رشد سرمایه شخصی در ۵ سال اخیر محسوب می‌شود. عملکرد درخشان بازارهای سهام در سال گذشته یکی از اصلی ترین دلایل افزایش ثروت ثروتمندان بوده است.

دارایی‌های سرمایه‌ای شامل سهام، صندوق های سرمایه گذاری، اوراق قرضه و وجه نقد است. آنا زاکرزوسکی گفت این واقعیت که نسبت ثروت میلیونرها به ثروت کل جهان در حال افزایش است بدان معناست که فقرا فقیرتر شده‌اند. معتقدیم ثروتمندان با سرعت بیشتری از قبل ثروتمندتر می شوند.

بزرگ ترین برنده سال گذشته چین بود که با پشت سر گذاشتن ژاپن، اکنون دومین کشور ثروتمند جهان محسوب می شود. به گفته زاکرزوسکی، نرخ رشد چین به مانند سال های قبل با رشدی سریع ادامه خواهد داشت و این به معنای تولید بیشتر میلیونرها در چین به نسبت آمریکا خواهد بود.

در اروپا نیز ۲۸ فرد ثروتمند اروپای شرقی در شاخص بلومبرگ، ثروت خالصی معادل ۳.۴ میلیارد دلار در اختیار داشته اند.

ایسنا

مدیرعامل شرکت AUD آلمان دستگیر شد


ساعت ۲۴- دعوی قضایی علیه رسوایی آلایندگی‌ خودروهای فولکس واگن همچنان ادامه دارد و چند ساعت پیش به دستور قاضی مدیرعامل شرکت AUD زیر مجموع فولکس واگن دستگیر شد.
به گزارش رویترز، روپرت استدلر مدیرعامل شرکت AUD آلمان به دستور قاضی دادگاه رسیدگی به رسوایی آلایندگی خودروهای این شرکت دستگیر شد.

مقامات شرکت فولکس واگن که شرکت مادر AUD محسوب می‌شود تلاش کردند تا مذاکره با مقامات قضایی آلمان تا از ادامه بازداشت وی جلوگیری کرده و استدلر را آزاد کنند.

AUD و دیگر شرکت‌های زیر مجموعه فولکس واگن  از سال ۲۰۱۵ درگیر رسوایی آلایندگی خودروهای دیزلی خود هستند.

شرکت فولکس واگن متهم است که با نصب یک نرم‌افزار در کامپیوتر خودروها میزان آلایندگی آنها را در زمان تست آلایندگی کاهش داده و این نرم‌افزار پس از تست آلایندگی غیرفعال می‌شده است و عملاً آلایندگی این خودروها افزایش پیدا می‌کرد.

اوایل ماه جاری میلادی مقامات قضایی مونیخ در آلمان پای AUD را نیز در این رسوایی‌ها وسط کشیدند و اعلام کردند به این دلیل استدلر بازداشت شده است که این احتمال وجود داشت وی در روند تحقیقات درباره این رسوایی اختلال ایجاد کند.

فارس

آمادگی طلا برای سقوط


ساعت۲۴- قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه تغییر چندانی نداشت و نزدیک به پایین‌ترین قیمت در پنج ماه و نیم گذشته ایستاد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور در ۱۲۷۹ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز جمعه به ۱۲۷۵.۰۱ دلار سقوط کرده بود که پایین‌ترین قیمت از دسامبر بود.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در اوت ۰.۳ درصد رشد کرد و به ۱۲۸۱.۷۰ دلار رسید.

شاخص دلار آمریکا روز دوشنبه در برابر سبدی از شش ارز رقیب، ۰.۲ درصد رشد کرد و به ۹۴.۹۸۵ واحد رسید و نزدیک به بالاترین رکورد هفت ماه ایستاد که روز جمعه به آن صعود کرده بود.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز جمعه اعلام کرد تعرفه هایی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار روی واردات کالاهای چینی اعمال خواهد کرد و جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان را شعله ور ساخت. این تهدید ترامپ بلافاصله با وعده پکن برای تلافی روبرو شد.

بر اساس گزارش رویترز، طلا به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن در شرایط ابهامات سیاسی و اقتصادی بکار برده می‌شود. با این حال رشد ارزش دلار مانع از صعود قیمت این فلز ارزشمند شد.

در این بین، بازارهای سهام آسیا روز دوشنبه تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به شدت گرفتن تنش های تجاری میان چین و آمریکا، به پایین‌ترین حد خود در دو هفته و نیم اخیر سقوط کردند.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است حمایت در سطح ۱۲۷۷ دلار را شکسته و به محدوده ۱۲۵۸ تا ۱۲۶۸ دلار سقوط کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد رشد، ۱۶.۵۳ دلار معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۶ درصد کاهش یافت و به ۸۸۱.۷۴ دلار رسید. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، به ۹۸۳.۵۰ دلار رسید.

ایسنا

صدور 30 میلیارد ریال ضمانت نامه توسط شعب بانک کشاورزی استان یزد


ساعت۲۴-شعب بانک کشاورزی استان یزد از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت ماه ، با صدور بیش از ۳۰ میلیارد ریال ضمانت نامه برای مشتریان و پیمانکاران بخش های مختلف اقتصادی استان ، رتبه پنجم را در بین سایر مدیریت های کشور کسب کردند.

به گزارش روابط عمومی مدیریت شعب بانک کشاورزی استان یزد، این میزان ضمانت نامه برای ۵۵ نفر از متقاضیان و پیمانکاران بخش های مختلف اقتصادی صادر شده است.

کاهش 80 درصد آنفلوآنزای طیور/ ریشه‌کنی تا پایان امسال


ساعت۲۴-رئیس سازمان دامپزشکی از کاهش بیش از ۸۰ درصدی کانون‌های بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خبر داد و گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و اقدامات انجام شده، پیش‌بینی می‌شود امسال دیگر شاهد طغیان این بیماری نباشیم و بتوانیم آن را تا پایان سال جاری ریشه‌کن کنیم.

بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سویه‌های مختلف از H۵N۸ تا H۵N۶ و دیگر گونه‌ها طی سال‌ها و دهه‌های گذشته به کشور وارد شده و سالانه از جمعیت طیور تلفات می‌گیرند که البته این بیماری به عنوان یک ویروس مشترک بین انسان و طیور آمار ابتلا و تلفات مختلفی در طول سالیان متمادی در میان جمعیت انسانی نیز داشته است اما طی سال‌های اخیر یعنی از مهرماه سال ۱۳۹۵ تاکنون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تحت تیپ و سویه‌های H۵N۸ و H۵N۶ در کشور بروز پیدا کرده و البته H۵N۸ طغیانی شده بود که تلفات بسیار بالا و کم‌سابقه‌ای از طیور تخم‌گذار گرفته است.

در این راستا سازمان دامپزشکی اقدامات مختلفی از شناسایی کانون‌های بیماری‌زا تا معدوم‌سازی گله‌های آلوده و مبتلا به این بیماری را در دستور کار قرار داده و نتیجه آن شد که طی دو سال اخیر بالغ بر ۴۰ میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار از سالن‌های پرورشی حذف شد.

علیرضا رفیعی‌پور- رئیس سازمان دامپزشکی - اواخر سال گذشته درباره وضعیت این بیماری و مقابله با آن به ایسنا گفته بود که اگر شرایط و رویه‌های کنونی در سال آینده نیز ادامه پیدا کند، میزان تلفات این بیماری تا دو برابر امسال یعنی بیش از ۴۰ میلیون قطعه طیور افزایش پیدا می‌کند. اما اگر این دستورالعمل کاملا اجرایی شود دیگر شاهد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به صورت اپیدمی و سونامی نخواهیم بود که البته در این میان، نام همه متولیان و مسئولان دولتی و خصوصی که کوتاهی کنند، اعلام می‌شود.

حالا پس از گذشت حدود سه ماه از این اظهارات به نظر می‌رسد با کاهش شدید کانون‌های بیماری‌ آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مواجه بوده‌ایم، چرا که به گفته این مقام مسئول، با توجه به روند رو به رشد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال گذشته و حتی اوایل امسال نگرانی جدی در زمینه دامپزشکی داشتیم، چرا که چرخش دیروز با شدت و حدت زیادی انجام می‌شد و ما طی ماه‌های گذشته و از اواخر فروردین ماه با توجه به اقدامات مناسب انجام شده که دقیقا بر پایه مصوبات ستاد مبارزه با این بیماری بود، روند کاهشی بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در کشور مشاهده کردیم.

وی افزود: طی ماه‌های اخیر روزهای بسیاری وجود داشت که حتی یک گزارش هم از شیوع این بیماری و بروز کانون نداشتیم در حالی که سال گذشته تقریبا هر روز یک کانون در کشور گزارش می‌شد. به گونه‌ای که سال گذشته ۶۴۰ کانون این بیماری گزارش شد در حالی که طی ماه‌های گذشته حتی ۱۵ کانون هم شناسایی و گزارش نشد که اهمیت بسیار بالایی دارد و نشان دهنده کاهش بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصدی کانون‌های بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است. مبارزه، کنترل و آموزش‌های انجام شده در کنار هماهنگی درست و دقیق همه دستگاه‌های متولی در قالب ستاد مبارزه با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان سبب شد تا کاهش شدید بیماری و گردش ویروس در کشور را شاهد باشیم. از سوی دیگر شاهد جوجه‌ریزی فارم‌ها و سالن‌های پرورش تخم مرغ که سال‌های گذشته از این بیماری آسیب دیده‌اند، بودیم که البته در برخی از استان‌ها پس از بازدید از سالن‌های پرورشی موفق به دریافت مجوز جوجه‌ریزی مجدد نشده‌اند و توصیه‌هایی به آنها برای دریافت مجوز شد چرا که باید در ابتدا اقداماتی را برای ریشه کن شدن و از بین رفتن ویروس انجام می‌دادند.

رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه اقدامات صورت گرفته در زمینه مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان سبب ریشه کن شدن این بیماری در سال جاری خواهد شد، ادامه داد: کاهش جوجه‌ریزی در مکان‌ها و مناطق پرخطر که بعضا در سال‌های متمادی با وجود جوجه‌ریزی مجدد و انجام اقدامات بهداشتی، آلوده به این بیماری شده بودند، یکی از اقدامات انجام شده در راستای جلوگیری از شیوع مجدد این بیماری بود. چنین مسائل و نکاتی توسط تیمی هماهنگ به صورت دقیق رصد و پایش می‌شود. همچنین کنترل تردد خودروهای حمل جوجه، مرغ، تخم‌مرغ و ... نیز به شدت و با هماهنگی با نیروی انتظامی در حال انجام است و گزارش‌های منتشر شده نشان از افزایش سطح همکاری‌های غیرسازمان در این زمینه است.

رفیعی‌پور با اشاره به آموزش بهره‌برداران و فعالان در صنعت طیور در راستای چگونگی پیشگیری، مقابله و مبارزه با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اظهار کرد: آموزش‌های صورت گرفته که توسط وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی آغاز شده است، بسیار می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد تا بتوانیم از طغیان بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان جلوگیری کنیم. از سوی دیگر نیز واکسن این بیماری وارد شده است و هم‌اکنون در سردخانه‌های کشور وجود دارد و هر جایی ستاد ضرورت استفاده از واکسن را تشخیص دهد، واکسیناسیون انجام خواهد شد که واکسیناسیون صورت گرفته هدفمند خواهد بود و امیدواریم با کمک همه دستگاه‌ها و رسانه‌ها بتوانیم از طغیان این بیماری جلوگیری کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیش از این قبل بود نام دستگاه‌ها یا اشخاصی که در مبارزه با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان همکاری کرده و به وظایفشان عمل نمی‌کنند را افشا کنید، آیا در این زمینه لیست یا فهرستی تهیه کرده‌اید؟ این گونه توضیح داد که دو هفته گذشته جلسه ستاد مبارزه با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان برگزار شد که همه نکات و موارد مورد بررسی قرار گرفت. همه دستگاه‌های ذیربط و متولی به صورت مستمر گزارشات خود را ارائه می‌دهند که مدیران کل در دستگاه‌های مختلف هفته‌ای یک بار به من گزارش می‌دهند و اطلاعات هر دو هفته یک بار را نیز به استانداران مختلف اعلام می‌شود که همه آنها نشان می‌دهد دستگاه‌های دولتی و تشکل‌های بخش خصوصی همکاری مناسبی با ستاد داشته‌اند و اگر کوتاهی یا کم‌کاری از سوی هر کسی وجود داشته باشد، قطعا از طریق رسانه‌ها نام آنها منتشر و افشا می‌شود اما کاهش کانون‌های بیماری‌های آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نشانه همکاری درست و مناسب همه دستگاه‌های متولی و عضو ستاد مبارزه با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است.

رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه طی ماه‌های گذشته موفق به تعطیل کردن بازار روز عرضه پرنده در استان‌های شمالی کشور به عنوان یکی از عوامل بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بودیم، گفت: در استان اصفهان به عنوان یکی از مناطق بحرانی در زمینه این بیماری جلوی عرضه طیور رنگی را گرفتیم و همه مرغداری‌های غیرمجاز یا تعطیل شدند یا آنکه اقدامات لازم برای اخذ مجوز و فعالیت تحت نظر سازمان دامپزشکی درباره آنها انجام شد.

انتهای پیام

.ایسنا


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن